"İraqda bütün regionu bürüyəcək açıq dini münaqişə riski var"
-"İraq və Şam islam Dövləti" ekstremist qruplaşması cəmi bir neçə gündə İraq ərazisinin, az qala, üçdəbirini ələ keçirə bilib. Naynava və Sala-əd-Din əyalətlərində 200 minlik İraq ordusunu qaçmağa məcbur edən bu İŞİD nə təşkilatdır belə?
- Dünyada heç bir terrorçu qrup dövlət səviyyəsində yardım almadan bir ölkənin dərinliyinə bu cür yeriyə bilməz. Şübhəsiz, İŞİD-ə ciddi xarici dəstək var. Digər tərəfdən, bu, yeni təşkilat deyil. O, 2003-cü ildən mövcuddur və müəyyən döyüş təcrübəsinə malikdir. Amma İŞİD-in son uğurlarının əsas səbəbi İraqda dövlət təhlükəsizlik xidmətinin, demək olar ki, olmamasıdır. 2012-ci ildən sonra sünnilərin yaşadığı yerlərdə - Mosulda, Anbarda, Salahaddində hökumət əleyhinə etirazlar baş qaldırıb. Hökumət bu etirazları yatıra bilmədi və həmin bölgələrdə etirazlar get-gedə dərinləşdi. Sonda o, silahlı qiyama çevrildi. Düşünürəm ki, Nuri əl-Malikinin rəhbərlik etdiyi hökumət İŞİD-in qiyamını yatırmaq üçün bütün qüvvələri səfərbər etməyə çalışacaq. Amma İraqın mərkəzi hökuməti ekstremistlər tərəfindən ələ keçirilmiş əyalətlərə nəzarəti bərpa etsə belə, İŞİD və digər terror təşkilatları öz fəaliyyətlərini davam etdirəcəklər.
- Sələfilər İraqın şiələr üçün müqəddəs sayılan məkanlarına hücum edərlərsə, dini zəmində genişmiqyaslı müharibə başlaya bilərmi? Bu halda münaqişəyə bir tərəfdən İran, digər yandan sünni ərəb dövlətləri müdaxilə edə bilərlər...
- Belə təhlükə var. İran artıq bəyan edib ki, İŞİD şiələr üçün müqəddəs olan şəhərlərə hücum edəcəyi təqdirdə o, iraqdaxili münaqişəyə müdaxilə etmək məcburiyyətində qalacaq. Bu halda ən pis ssenari gerçəkləşə bilər - İraqda bütün regionu bürüyəcək açıq dini münaqişə başlayacaq. Münaqişəyə yalnız İran, İraq və Suriya deyil, Livan, İordaniya, Türkiyə və Yaxın Şərqin digər dövlətləri də cəlb olunacaq.
- İQİL yaraqlıları Suriyada da vuruşublar. Suriya ssenarisi İraqda təkrarlana bilərmi? Söhbət vətəndaş müharibəsinin qızışmasından gedir...
- Proseslər ona doğru gedir. Tədricən digər silahlı qruplaşmalardan da hökumətin və İŞİD-in tərəfinə keçənlər var. İstər sünnilər olsun, istər şiələr. Bu mənzərə Suriya münaqişəsinin ilkin mərhələsini xatırladır.
- Bəs Türkiyənin mövqeyi nədən ibarətdir? Türkiyənin Suriyada İŞİD-in də daxil olduğu müxalifətə simpatiya bəslədiyi bəlli idi. Sosial şəbəkələrdə İŞİD yaraqlılarının Türkiyə Ordusunun formasında çəkdirdikləri fotolar da yayılıb...
- İraqda müharibə Türkiyənin maraqlarına tamamilə ziddir. İŞİD-in bəzi yaraqlılarının Türkiyə Ordusunun formasını geyinməsi mümkündür. Məsələ ondadır ki, Türkiyədən kənarda da türk ordusunun və ya digər ölkə ordularının formalarını almaq mümkündür. Bu, qətiyyən Türkiyənin İŞİD-də hər hansı formada dəstək verdiyini göstərmir. Ankara İQİL-i birmənalı olaraq, terror təşkilatı sayır və onu özünün terrorçu təşkilatlar siyahısına daxil edib. Türkiyə heç zaman terrorçulara dəstək verməyib. İŞİD Türkiyənin özü üçün də təhlükədir. Mosuldakı Türkiyə konsulluğunda çalışanların bu qruplaşmanın yaraqlıları tərəfindən girov götürülmələrini xatırlayın.
İŞİD-in sponsorları arasında tez-tez Səudiyyə Ərəbistanı və Qətərin adları çəkilir. Amma bu günədək adı çəkilən dövlətlərin onları maliyyələşdirdiyinə, silahlandırdığına və istiqamətləndirdiyinə dair bir dənə də tutarlı sübut yoxdur.
- Bütün bunların fonunda İraq azərbaycanlılarının - türkmənlərin taleyi necə olacaq?
- Ən ağır durumda olanlar İraq türkmənləridir. İraq hökuməti onların təhlükəsizliyini təmin etmir, onların silahları da yoxdur. Üstəlik, döyüşlər məhz türkmənlərin yaşadıqları ərazilərdə gedir. Artıq 200 min türkmən evlərini-eşiklərini ataraq, doğma yerləri tərk etməli olublar. Gözlərimizin qarşısında türkmənlər kütləvi şəkildə məhv edilir. Beynəlxalq təşkilatlar onların müdafiəsi üçün heç bir addım atmır. Türkiyə birtərəfli qaydada türkmənlərə humanitar yardım göndərib. Amma yalnız Türkiyənin yardımı çox azdır. Hazırda türkmənlər soyqırımı təhlükəsi ilə üz-üzədirlər.
- Türkiyə hansı halda İraq türkmənlərinin müdafiəsini öz üzərinə götürə bilər?
- Hələlik, Türkiyənin türkmənlərin müdafiəsi istiqamətindəki addımları humanitar yardımların göstərilməsi ilə məhdudlaşacaq. Amma 1991-ci ildə olduğu kimi, 10 minlərlə qaçqın Türkiyə ərazisinə axışarsa, İraq faktiki olaraq bir-birinə qarşı vuruşan bölgələrə parçalanarsa, türkmənlərin təhlükəsizliyinin təmini məqsədilə Türkiyənin məsələyə hərbi müdaxiləsi tamamilə mümkündür.
- Bir çox Qərb siyasətçisi İraqın faktiki olaraq 3 müstəqil əraziyə parçalandığını bildirir: şiələr, sünnilər və kürdlər...
- Hər şey Maliki hökumətinin bacarığından, onun ölkəyə nəzarəti nə qədər tez bərpa edəcəyindən, ordunun döyüş qabiliyyətinin təminindən asılıdır. Yaxın zamanlarda hökumət bu işlərin öhdəsindən gəlməsə, İraq 3 müstəqil etno-dini əraziyə parçalanacaq.

"There is the risk of an open religious conflict in Iraq that will sweep the entire region"
-Extremist group the Islamic State in Iraq and the Levant (ISIL) has seized nearly a third of Iraq's territory in only a few days. What is this group, which the 200,000-strong Iraqi army in the provinces of Nineveh and Salah ad Din literally ran away from?
- There is not a terrorist group in the world capable of carrying out a rapid strike of this sort deep into the center of a country without support on a government level. Of course, ISIL has considerable outside support. On the other hand, ISIL is not something new; it has existed since 2003 and has a certain amount of military experience. The main reason for this terrorist's organization's success is the near total absence of a government security system in Iraq. After 2012 anti-government demonstrations began in Sunni-populated areas - Mosul, Anbar, the Saladin Governorate. The government was unable to suppress the unrest in these regions. Things were getting more and more tense with each passing day, which eventually led to an armed uprising. I think that the government of Iraq under Nouri Al-Maliki will try to mobilize all its forces to put down the ISIL uprising. But even if the central government of Iraq regains control of the provinces that have been seized, ISIL and other terrorist organizations will continue their activity.
- Is there a danger of a large religious war if Salafis move on Shiite holy cities in Iraq? In that case, Iran on the one side and Sunni Arab countries on the other will get involved in the conflict...
- There is that risk. Iran has already announced that it will intervene in the internal Iraqi conflict if ISIL moves against Shiite holy cities. In that case the worst-case scenario will unfold - an open religious conflict that will sweep the entire region. The conflict will draw in not only Iran, Iraq, and Syria, but also Lebanon, Jordan, Turkey, and other countries in the Middle East.
- Detachments of ISIL militants have seen action in Syria. Is there the possibility of a Syria-like scenario in Iraq, by which I mean a lengthy civil war?
- Things are moving towards that. Other armed groups - both Sunni and Shia - are gradually being drawn onto the side of either the government or ISIL. That's the typical picture of the beginning of the Syrian conflict.
- And what is Turkey's position? It is well-known that Turkey's sympathies lie with the Syrian opposition, of which the ISIL is a part. There are photographs of ISIL militants in Turkish military uniforms on social networking sites.
- The conflict in Iraq is directly contrary to Turkey's interests. It is completely possible that some ISIL militants wear Turkish Army uniforms. It is important to realize that one can purchase Turkish Army uniforms and the military uniforms of other countries outside of Turkey. This in no way indicates any sort of Turkish support for ISIL. Ankara unambiguously considers ISIL a terrorist organization, and has added the group to its list of terrorists. Turkey has never supported terrorists. ISIL threatens Turkey itself. Remember that diplomats at the Turkish consulate in Mosul were taken hostage.
Saudi Arabia and Qatar are often named as sponsors of ISIL. However, right now there is no convincing evidence that ISIL is financed, armed, or directed from Riyadh and Doha.
- With all this going on, what is happening to Iraq's Azeris - the Turkmens?
- The Iraqi Turkmens are in the toughest situation. The Iraqi government does not provide them with security, and they do not have any weapons themselves. All this, and combat is taking place in the regions inhabited by Turkmens. Two hundred thousand Turkmens have already been forced to leave their hometowns, abandoning their homes and farms. We are witnessing the mass killing of Turkmens. International organizations are doing nothing to protect them. Turkey unilaterally sent an aircraft to Mosul with humanitarian aid for Turkmens. Turkey's help alone is not enough, however. The threat of genocide hangs over the Turkmens.
- In what case would Turkey take upon itself the mission of protecting Turkmens in Iraq?
- So far the efforts of Turkey to protect the Turkmens have been limited to humanitarian aid. But if, as in 1991, tens of thousands of refugees cross over into Turkish territory and Iraq breaks up into warring regions, a Turkish military intervention to protect the Turkmens is entirely possible.
- Many Western politicians talk about the de facto division of Iraq into three independent territories: Sunni, Shia, and Kurdish…
- Everything depends on the competency of the Al-Maliki government - on how quickly they can regain control of the country and restore the army's military capabilities. If that does not happen in the immediate future, then Iraq will be divided up into three independent ethno-religious territories.