"İraqda bütün regionu bürüyəcək açıq dini münaqişə riski var"
-"İraq və Şam islam Dövləti" ekstremist qruplaşması cəmi bir neçə gündə İraq ərazisinin, az qala, üçdəbirini ələ keçirə bilib. Naynava və Sala-əd-Din əyalətlərində 200 minlik İraq ordusunu qaçmağa məcbur edən bu İŞİD nə təşkilatdır belə?
- Dünyada heç bir terrorçu qrup dövlət səviyyəsində yardım almadan bir ölkənin dərinliyinə bu cür yeriyə bilməz. Şübhəsiz, İŞİD-ə ciddi xarici dəstək var. Digər tərəfdən, bu, yeni təşkilat deyil. O, 2003-cü ildən mövcuddur və müəyyən döyüş təcrübəsinə malikdir. Amma İŞİD-in son uğurlarının əsas səbəbi İraqda dövlət təhlükəsizlik xidmətinin, demək olar ki, olmamasıdır. 2012-ci ildən sonra sünnilərin yaşadığı yerlərdə - Mosulda, Anbarda, Salahaddində hökumət əleyhinə etirazlar baş qaldırıb. Hökumət bu etirazları yatıra bilmədi və həmin bölgələrdə etirazlar get-gedə dərinləşdi. Sonda o, silahlı qiyama çevrildi. Düşünürəm ki, Nuri əl-Malikinin rəhbərlik etdiyi hökumət İŞİD-in qiyamını yatırmaq üçün bütün qüvvələri səfərbər etməyə çalışacaq. Amma İraqın mərkəzi hökuməti ekstremistlər tərəfindən ələ keçirilmiş əyalətlərə nəzarəti bərpa etsə belə, İŞİD və digər terror təşkilatları öz fəaliyyətlərini davam etdirəcəklər.
- Sələfilər İraqın şiələr üçün müqəddəs sayılan məkanlarına hücum edərlərsə, dini zəmində genişmiqyaslı müharibə başlaya bilərmi? Bu halda münaqişəyə bir tərəfdən İran, digər yandan sünni ərəb dövlətləri müdaxilə edə bilərlər...
- Belə təhlükə var. İran artıq bəyan edib ki, İŞİD şiələr üçün müqəddəs olan şəhərlərə hücum edəcəyi təqdirdə o, iraqdaxili münaqişəyə müdaxilə etmək məcburiyyətində qalacaq. Bu halda ən pis ssenari gerçəkləşə bilər - İraqda bütün regionu bürüyəcək açıq dini münaqişə başlayacaq. Münaqişəyə yalnız İran, İraq və Suriya deyil, Livan, İordaniya, Türkiyə və Yaxın Şərqin digər dövlətləri də cəlb olunacaq.
- İQİL yaraqlıları Suriyada da vuruşublar. Suriya ssenarisi İraqda təkrarlana bilərmi? Söhbət vətəndaş müharibəsinin qızışmasından gedir...
- Proseslər ona doğru gedir. Tədricən digər silahlı qruplaşmalardan da hökumətin və İŞİD-in tərəfinə keçənlər var. İstər sünnilər olsun, istər şiələr. Bu mənzərə Suriya münaqişəsinin ilkin mərhələsini xatırladır.
- Bəs Türkiyənin mövqeyi nədən ibarətdir? Türkiyənin Suriyada İŞİD-in də daxil olduğu müxalifətə simpatiya bəslədiyi bəlli idi. Sosial şəbəkələrdə İŞİD yaraqlılarının Türkiyə Ordusunun formasında çəkdirdikləri fotolar da yayılıb...
- İraqda müharibə Türkiyənin maraqlarına tamamilə ziddir. İŞİD-in bəzi yaraqlılarının Türkiyə Ordusunun formasını geyinməsi mümkündür. Məsələ ondadır ki, Türkiyədən kənarda da türk ordusunun və ya digər ölkə ordularının formalarını almaq mümkündür. Bu, qətiyyən Türkiyənin İŞİD-də hər hansı formada dəstək verdiyini göstərmir. Ankara İQİL-i birmənalı olaraq, terror təşkilatı sayır və onu özünün terrorçu təşkilatlar siyahısına daxil edib. Türkiyə heç zaman terrorçulara dəstək verməyib. İŞİD Türkiyənin özü üçün də təhlükədir. Mosuldakı Türkiyə konsulluğunda çalışanların bu qruplaşmanın yaraqlıları tərəfindən girov götürülmələrini xatırlayın.
İŞİD-in sponsorları arasında tez-tez Səudiyyə Ərəbistanı və Qətərin adları çəkilir. Amma bu günədək adı çəkilən dövlətlərin onları maliyyələşdirdiyinə, silahlandırdığına və istiqamətləndirdiyinə dair bir dənə də tutarlı sübut yoxdur.
- Bütün bunların fonunda İraq azərbaycanlılarının - türkmənlərin taleyi necə olacaq?
- Ən ağır durumda olanlar İraq türkmənləridir. İraq hökuməti onların təhlükəsizliyini təmin etmir, onların silahları da yoxdur. Üstəlik, döyüşlər məhz türkmənlərin yaşadıqları ərazilərdə gedir. Artıq 200 min türkmən evlərini-eşiklərini ataraq, doğma yerləri tərk etməli olublar. Gözlərimizin qarşısında türkmənlər kütləvi şəkildə məhv edilir. Beynəlxalq təşkilatlar onların müdafiəsi üçün heç bir addım atmır. Türkiyə birtərəfli qaydada türkmənlərə humanitar yardım göndərib. Amma yalnız Türkiyənin yardımı çox azdır. Hazırda türkmənlər soyqırımı təhlükəsi ilə üz-üzədirlər.
- Türkiyə hansı halda İraq türkmənlərinin müdafiəsini öz üzərinə götürə bilər?
- Hələlik, Türkiyənin türkmənlərin müdafiəsi istiqamətindəki addımları humanitar yardımların göstərilməsi ilə məhdudlaşacaq. Amma 1991-ci ildə olduğu kimi, 10 minlərlə qaçqın Türkiyə ərazisinə axışarsa, İraq faktiki olaraq bir-birinə qarşı vuruşan bölgələrə parçalanarsa, türkmənlərin təhlükəsizliyinin təmini məqsədilə Türkiyənin məsələyə hərbi müdaxiləsi tamamilə mümkündür.
- Bir çox Qərb siyasətçisi İraqın faktiki olaraq 3 müstəqil əraziyə parçalandığını bildirir: şiələr, sünnilər və kürdlər...
- Hər şey Maliki hökumətinin bacarığından, onun ölkəyə nəzarəti nə qədər tez bərpa edəcəyindən, ordunun döyüş qabiliyyətinin təminindən asılıdır. Yaxın zamanlarda hökumət bu işlərin öhdəsindən gəlməsə, İraq 3 müstəqil etno-dini əraziyə parçalanacaq.

Интервью R+ с экспертом турецкого Центра стратегических исследований Ближнего Востока Бильгаем ДУМАНОМ
-Экстремистская группировка "Исламское государство Ирака и Леванта" (ИГИЛ) всего за несколько дней смогла захватить чуть ли не треть иракской территории. Что это за группировка, от которой буквально разбежалась дислоцированная в провинциях Найнава и Салх-эд-Дин 200-тысячная иракская армия?
- Ни одна террористическая группировка в мире без поддержки на уровне государства не способна провести такой марш-бросок в глубь страны. Конечно же, ИГИЛ имеет мощную внешнюю поддержку. С другой стороны, ИГИЛ не новое явление, эта организация действует с 2003 года и имеет определенный боевой опыт. Но главный фактор успеха этой террористической организации в том, что в Ираке практически отсутствует государственная система безопасности. После 2012 года в местах проживания суннитов - Мосуле, Анбаре, Салахаддине начались антиправительственные выступления. Правительству не удалось подавить волнения в этих регионах. Обстановка там накалялась изо дня в день. Что и привело к вооруженному мятежу. Думаю, что правительство Ирака под руководством Нури аль-Малики постарается мобилизовать все силы для подавления мятежа ИГИЛ. Но даже если центральное правительство Ирака вернет контроль над захваченными провинциями, ИГИЛ и другие террористические организации продолжат свою деятельность.
- Есть ли опасность большой межконфессиональной войны в случае, если салафиты предпримут наступление на святые для шиитов иракские города? В этом случае в конфликт вмешаются, с одной стороны, Иран, с другой - суннитские арабские страны...
- Подобная опасность есть. Иран уже объявил, что вмешается во внутрииракский конфликт, если ИГИЛ предпримет наступление на святые для шиитов города. В этом случае наступит самый худший сценарий открытого межконфессионального конфликта, который захлестнет весь регион. В этот конфликт будут вовлечены не только Иран, Ирак и Cирия, но и Ливан, Иордания, Турция и другие страны Ближнего Востока.
- Отряды боевиков ИГИЛ действовали в Сирии. Возможен ли сирийский сценарий в Ираке, то есть затяжная гражданская война?
- Дело идет к этому. Постепенно на сторону правительства и ИГИЛ переходят другие вооруженные группировки. Как суннитские, так и шиитские. Это типичная картина начала сирийского конфликта.
- А какова позиция Турции? Известно, что симпатии Турции были на стороне сирийской оппозиции, куда входила группировка ИГИЛ. В социальной сети распространены фотографии боевиков ИГИЛ в военной форме турецкой армии.
- Конфликт в Ираке полностью противоречит интересам Турции. Вполне возможно, что некоторые боевики ИГИЛ одеты в военную форму турецкой армии. Дело в том, что вне Турции существует возможность купить военную форму турецкой армии и обмундирование военных других стран. Но это совершенно не свидетельствует о какой-либо поддержке ИГИЛ со стороны Турции. Правительство в Анкаре однозначно считает ИГИЛ террористической организацией и ввело эту группировку в свой список террористов. Турция никогда не оказывала террористам поддержку. ИГИЛ представляет угрозу самой Турции. Вспомните, как были взяты в заложники дипломаты турецкого консульства в Мосуле.
Часто среди спонсоров ИГИЛ называют Саудовскую Аравию и Катар. Однако на сегодняшний день нет убедительных доказательств того, что ИГИЛ финансируют, вооружают и направляют из Эр-Рияда и Дохи.
- Что происходит на этом фоне с иракскими азербайджанцами-туркманами?
- Иракские туркманы находятся в самой тяжелой ситуации. Правительство Ирака не обеспечивает их безопасность, у них нет оружия. Причем боевые действия проходят в регионах проживания туркман. Уже 200 тыс. туркман были вынуждены покинуть родные места, оставить свои дома и хозяйства. На наших глазах происходит массовое уничтожение туркман. Международные организации ничего не делают, чтобы защитить их. Турция в одностороннем порядке отправила в Мосул самолет с гуманитарной помощью для туркман. Но только помощи одной Турции очень мало. В данный момент над туркманами нависла угроза геноцида.
- В каком случае Турция может взять на себя миссию защиты туркман в Ираке?
- Пока усилия Турции по защите туркман будут ограничены гуманитарной помощью. Но если, как это было в 1991 году, десятки тысяч беженцев перейдут на турецкую территорию и Ирак фактически будет распадаться на противоборствующие регионы, военное вмешательство Турции с целью обеспечения безопасности туркман вполне возможно.
- Многие западные политики говорят о фактическом расколе Ирака на три независимые территории: шиитскую, суннитскую и курдскую...
- Все зависит от дееспособности правительства Малики, от того, как быстро он сможет вернуть контроль над страной, восстановить боеспособность армии. Если это в ближайшее время не произойдет, то Ирак будет разделен на три независимые этнорелигиозные территории.