Ermənistanda istənilən əməkdaşlığın ikiistiqamətli yol olduğunu anlamırlar
Tarixçilərin iddiasına görə, "Vəhşi Qərb"in fəthi, uzağı, 50 il çəkib. Amma bu dövr indinin özündə də istər kinematoqrafiyanın, istər macəra ədəbiyyatının, istərsə də geyim dizaynının "özəyi" olaraq qalır. Çoxlarının yadında olan "ağır doxsanıncı illər" daha az davam etdi. Tünd-qırmızı rəngli pencəklər dəbdən düşdü, "yeni-rus qardaşlar" yalnız lətifələrdə qaldı. Amma o illərdə yaşananlar bir çox kitab, film və serialın əsasını təşkil edir. Onların arasında Roman Kanuşkinin "Stiletin gecəsi" kitabı da var. Sonradan bu əsərin əsasında çəkilmiş populyar serialda personajlardan biri əsas qəhrəmana deyir: "Mənim damarlarımda ispan qanı axır. Doğrudur, mən sizin ölkənizdə doğulmuş, böyümüş, uzun müddət yaşamış və vaxtilə oranı öz vətənim saymışam. İspaniyada düşmənin verdiyi söz bəzən dost sözündən daha dəyərli hesab olunur. Və mən sizə söz verirəm".
Kriminal serialda ispanların "vicdan kodeksi"nin nə qədər dəqiq ifadə olunduğunu mütəxəssislər qiymətləndirə bilər. Amma bir şeyə şübhə yoxdur: "vicdan kodeksi"ni boş söz hesab etməyən insan istər dostuna, istərsə də düşməninə verdiyi sözə sadiq qalacaq. Amma kimdəsə hər zaman özünə hörmətə əsaslanan "daxili vicdan kodeksi" yoxdursa, belə insanlarla heç nədə razılığa gəlmək mümkün deyil. Daha doğrusu, bu razılığın sadəcə, mənası yoxdur.
Təcrübə göstərir ki, belə razılaşmalar yalnız ayrı-ayrı personalara aid deyil. O, bütünlükdə bir ölkənin siyasi elitasına da aid ola bilər. Ermənistan bu mənada kifayət qədər nümunəvi misaldır.
Bu ölkədəki siyasi mədəniyyətin səviyyəsi haqqında düşünmək üçün Ermənistanın NATO Parlament Assambleyasının Bakıda keçirilən "Rose-Roth" seminarındakı iştirakına nəzər salmaq kifayətdir. Ermənistanı tədbirdə ölkənin NATO PA-dakı nümayəndə heyətinin başçısı Koryun Naqapetyan, Ermənistanın müxalifətçi "İrs" partiyasının parlament fraksiyasının katibi Tevan Poqosyan və Regional Raşadrımalar Mərkəzinin direktoru, analitik Riçard Kirakosyan təmsil edirdilər. Həm Azərbaycan, həm də Ermənistan KİV-in məlumatına görə, ilkin mərhələdə erməni nümayəndələr ardarda təxribatçı, qalmaqallı bəyanatlar səsləndirməklə, diskussiyaların gedişini pozmağa çalışıblar. Amma onların bu addımları, əlbəttə ki, istər Azərbaycan təmsilçiləri, istərsə də tədbirə qatılmış NATO üzvü olan Avropa dövlətlərinin nümayəndələri tərəfindən sərt şəkildə cavabını alıb.
Apofeoz isə seminarın son günündə yaşanıb. Ermənistan KİV-də Riçard Kirakosyanın bir tvitinə gen-bol yer verilib: guya erməni nümayəndələr Bakıda, Azərbaycan parlamentində keçirilən rəsmi naharda "müstəqil Qarabağın şərəfinə tost deyiblər".
Amma Milli Məclisin deputatı Zahid Oruc ermənilərin yalanının üstünü açıb. Onun sözlərinə görə, həmin an erməni deputatların 3-ü də "Four Seasons" otelində NATO PA-nın sessiyasında idi, nahar isə Milli Məclisin binasında deyil, oteldə olub.
Bundan başqa, Z. Oruc nahar zamanı süfrəyə spirtli içkilərin qoyulmadığını da söyləyib.
"Bütün deyilənlər növbəti erməni uydurmasıdır. Kirakosyan bir neçə dəqiqə əvvəl tualetə gedib. Görünür o, orada "Twitter"ə çirkin iftiralarını yazmaqla məşğul olub", - deyə Z.Oruc qeyd edib.
Əlbəttə ki, fikir verməmək də olardı: söhbət, sadəcə, hansısa personanın o qədər də ağıllı olmayan ədəbsizliyindən gedir - bu persona Ermənistanda kifayət qədər nüfuzlu mövqedə olsa da belə. Amma bütün problem ondadır ki, İrəvan siyasi mədəniyyətin bu cür "orijinal" səviyyəsini rəsmi diplomatiyada da nümayiş etdirir. Üstəlik o, bunu Rusiya ilə münasibətlər kimi vacib məsələdə edir.
Bir çox əlamətlər göstərir ki, bu gün onların münasibətləri ciddi sınaq qarşısındadır. Hər şey erməni jurnalistlərin Rusiyanın İrəvandakı səfiri İvan Volıkini Naxçıvan istiqamətində Azərbaycanın Ermənistana hücum edəcəyi təqdirdə Moskvanın öz müttəfiqini müdafiə edib-etməyəcəyinə dair sual atəşinə tutması ilə başlayıb. Rusiyalı diplomat bu suallara cavabında "məsələdən xəbərdar olmadığını və bu üzdən sualı cavablandıra bilməyəcəyini" söyləyib. Bu yerdə xatırladaq ki, Ermənistan KTMT-yə üzvlüyünü, Gömrük İttifaqına və Avrasiya İqtisadi İttifaqına qoşulmasını nə az, nə çox - Rusiyanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə cəlbi ilə "konversiya etməyə" çalışır. Bu variantın, ilk növbədə, Rusiyanı qane etmədiyi aydındır: bu ölkənin xarici işlər naziri Sergey Lavrovun Bakıya son səfəri, Qəbələdə keçirilən humanitar forum və s. Rusiya ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın nə qədər dinamik inkişaf etdiyini göstərib. Rusiya, əlbəttə ki, bu münasibətləri riskə atmaq istəmir. Üstəlik, bu münasibətlər Ermənistanın maraqlarına görə riskə atılırsa, bu, Moskvaya, çətin ki, lazım olsun.
Ermənistanın qərbpərəst müxalifəti "Ermənistanın müdafiəsindən imtina və Rusiyanın Ermənistanın maraqlarına qarşı satqınlığı" kimi qiymətləndirir. Yəni, faktiki olaraq söhbət Ermənistanın müstəqil şəkildə özünü qorumağa qadir olmamasından, "süzerenin himayəsinə" ehtiyac duymasından gedir.
Amma bu halda digər bir məqam da kifayət qədər maraqlı görünür. Rusiyanın "Rusiya bu gün" informasiya agentliyinin baş direktoru Dmitri Kiselyov İrəvanda erməni deputatlar, KİV nümayəndələri və ictimai təşkilat təmsilçilərinin suallarını cavablandırarkən Ermənistanın siyasi elitasını əməlli-başlı məyus edib. O, Rusiyanın Dağlıq Qarabağın müstəqilliyini tanımağa hazırlaşmadığını bildirib. "İrəvan Dağlıq Qarabağın müstəqilliyinin tanınması məsələsində tələsməməlidir. Çünki bu, avtomatik olaraq müharibəyə səbəb olacaq. İki nəfərin öldürülməsi xoşunuza gəlməyib. Müharibə olarsa, iki deyil, yüzlərlə insan həlak olacaq və üstəlik, bu, hər gün baş verəcək. Odur ki, hazırda Ermənistanın Dağlıq Qarabağın müstəqilliyini tanıması haqqında danışmaq aktual deyil", - deyə Kisilyov qeyd edib.
Kisilyov diskussiyanın "Dağlıq Qarabağadək məhdudlaşdırılmasının anormal olduğunu" da bildirib: "Bizim burda Qarabağ haqda danışdığımız müddətdə dünyada elə proseslər yaşana bilər ki, artıq Dağlıq Qarabağ heç kimin vecinə olmaz. Ermənistana təhlükə yaradan məqamlar yalnız Dağlıq Qarabağla bağlı deyil".
Daha maraqlısı isə sonra baş verib. Kisilyov bildirib ki, erməni dövlətçiliyinə "yalnız dünyanın bir dövləti zamin ola bilər - Rusiya. O, KTMT çərçivəsində öz üzərinə öhdəlik götürüb - Ermənistanın təhlükəsizliyinə zəmanət verilib. Amma biz onu da görürük ki, İrəvanda nə rus məktəbləri, nə rus dili qalıb. Bu, o deməkdir ki, Ermənistanda rus mədəniyyəti, Rusiya ilə əlaqələr də itir... Bu, son dərəcə təhlükəli tendensiyadır". Kisilyovun fikrincə, "mədəniyyət sahəsində bir istiqamətdə inteqrasiya edib, təhlükəsizliyi digər istiqamətdə axtarmaq olmaz". "Təəssüf ki, bunlar bir-birinə bağlı məsələlərdir", - rusiyalı jurnalist İrəvanda taksi sürücüsünün, hətta rus dilində üzündən oxuya bilməməsindən əməlli-başlı sarsılıb.
Erməni ictimaiyyətinin məsələyə reaksiyası kifayət qədər kəskin olub. Bəziləri Ermənistanda rus dilinin vəziyyətinin əla olduğunu sübut etməyə çalışıblar. Digərləri Kiselyovu tənqid atəşinə tutublar: bir taksi sürücüsü ilə söhbətləşməklə, nəticə çıxarmaq doğru deyil və s. Amma məsələyə daha sərt reaksiya verənlər də olub.
"Bu günlərdə Ermənistan parlamentində yolverilməz hadisə yaşanıb: rusiyalı jurnalist Dmitri Kisilyov Ermənistan-Rusiya klubunun iclasında Ermənistan Respublikasının, erməni dilinin, erməni xalqının və onun hədəflərinin ünvanına aşağılayıcı tonda fikirlər səsləndirib", - deyə erməni milli konqresi fraksiyasından olan deputat Nikol Paşinyan bildirib: "Hesab edirəm ki, Xarici İşlər Nazirliyi Kisilyovun Ermənistan ərazisində "arzuolunmaz şəxs" elan edilməsi haqqında məsələni müzakirəyə çıxarmalıdır", - deyə o, qeyd edib.
Doğrudur, Paşinyan müxalifətçidir. Amma hakim Respublika Partiyası sədrinin müavini, təhsil və elm naziri Armen Aşotyan da Kisilyovun sözlərinə münasibət bildirərəkən deyib: özünü qab-qacaq satılan mağazaya girmiş fil kimi aparmaq lazım deyil. Aşotyan bildirib ki, erməni ictimaiyyəti ilə aydın, onun qəbul edəcəyi dildə danışmaq lazımdır: "Dildən danışarkən lüğəti və qrammatikanı nəzərdə tutmuram. Söhbət ifadələrin məzmunundan və formasından gedir".
Bütün bunlarla yanaşı, bir məqam da qeyd olunmalıdır: Ermənistanda rus dilinin tətbiqi həqiqətən də, planlı şəkildə məhdudlaşdırılır. Ölkədə rus məktəbləri hələ Robert Koçaryanın prezidentliyi dövründə yoxa çıxıb. İndi onlara yalnız Rusiyaya məxsus hərbi şəhərciklərin ərazilərində rast gəlinir. Ölkədə rus məktəblərinin artırılması təklifi səsləndirildikdə isə, ictimaiyyət arasında əməlli-başlı fırtına qopmuşdu.
Demək, Ermənistan Rusiya ilə ittifaqdan bütün ağla gələn və gəlməyən dividendləri qazanmaq niyyətindədir. O, Rusiya hərbçilərinin ermənilərin maraqları uğrunda vuruşmasının da əleyhinə deyil. Amma onlar istənilən əməkdaşlığın "ikiistiqamətli yol" olduğunu nəzərə almağı düşünmürlər.
Başa düşmək olmur: Ermənistan bir tərəfdən, Rusiyanı onu "lazımi səviyyədə müdafiə etməməkdə" günahlandırır (Rusiyanın onu niyə və necə qorumalı olduğu da anlaşılan deyil), digər yandan, Rusiya ictimaiyyətinin nümayəndələri Ermənistanda rus mədəni irsinin məhv edildiyini, rus dilinə qarşı elementar ayrı-seçkiliyin olduğunu söylədikdə, hiddətlənir, bunu milli maraqlara qəsd kimi qiymətləndirirlər. Məntiq haradadır? Məntiq İrəvanın "vicdan kodeksi"nin özünəməxsusluğundadır. Bu baxımdan düşünmək olar ki, bu, Ermənistanın Aİİ-dəki müttəfiqlərinə son "sürpriz"i deyil.

В Армении не осознают, что любое сотрудничество - улица с двусторонним движением
Как утверждают историки, эпоха покорения Дикого Запада продолжалась от силы лет пятьдесят. Но она и сегодня остается "золотой жилой" и кинематографа, и приключенческой литературы, и даже дизайна одежды. Памятные многим "лихие девяностые" продлились еще меньше. Малиновые пиджаки вышли из моды, "новорусские братки" остались разве что в анекдотах. Но события тех лет успели лечь в основу множества книг, фильмов и сериалов, в числе которых книга Романа Канушкина "Ночь Стилета", по которой затем был снят популярный сериал. В сериале один из персонажей говорит главной героине: "В моих жилах течет испанская кровь. Хотя я родился, вырос и долгое время служил вашей стране, которую когда-то считал своей. А в Испании слово врага порой ценится дороже слова друга. И я даю вам мое слово".
Насколько точно в криминальном сериале отобразили тонкости испанского "кодекса чести" - судить специалистам. Но нет сомнений: человек, для которого выражение "кодекс чести" не пустой звук, будет верен слову, данному и другу, и врагу. А вот если никакого "внутреннего кодекса чести", который почти всегда основан на уважении к самому себе, не существует, с таким человеком никакие договоренности невозможны. Точнее, они просто не имеют смысла.
Как показывает практика, эти договоренности действуют в отношении не только отдельных персон, но и политической элиты целых государств. Армения здесь - пример, скажем так, весьма показательный.
Изрядную пищу для размышлений об истинном уровне политической культуры в этом государстве дает история участия Армении в семинаре Rose-Roth Парламентской ассамблеи НАТО в Баку. Армению на этом мероприятии представляли глава армянской делегации в ПА НАТО Корюн Нагапетян, секретарь парламентской фракции оппозиционной партии "Наследие" Теван Погосян и директор Центра региональных исследований, аналитик Ричард Киракосян. Сначала, как подробно сообщали СМИ, и не только азербайджанские, армянские представители пытались попросту торпедировать дискуссию, раз за разом выступая с провокационными и скандальными заявлениями. Получали, конечно, весьма резкую отповедь - и от азербайджанских участников семинара, и от участников, представлявших европейские страны, входящие в НАТО.
Апофеоз, однако, наступил в последний день работы семинара. Армянские СМИ растиражировали твит Ричарда Киракосяна: дескать, армянские делегаты в Баку "подняли тост за независимость Карабаха" на официальном обеде в парламенте Азербайджана.
Однако депутат Милли меджлиса Захид Орудж уличил армянскую парламентскую делегацию во лжи. Как сообщил депутат, все трое депутатов сейчас находятся в гостинице Four Seasons на семинаре ПА НАТО, и обед был в отеле, а не в Милли меджлисе Азербайджана.
Кроме того, по словам З.Оруджа, алкогольных напитков на обеде не было.
"Все это очередной армянский бред. Киракосян направился несколько минут назад в туалет отеля - видимо, там он и пишет грязные инсинуации в Twitter", - сказал он.
Конечно, можно было бы отмахнуться: речь идет о не очень умной выходке отдельных персон. Правда, персоны эти занимают в Армении достаточно влиятельные позиции. Но вся проблема в том, что столь же "оригинальный" уровень политической культуры Ереван демонстрирует и во вполне официальной дипломатии. Причем на таком важном направлении, как отношения с Россией.
Сегодня, судя по многим признакам, эти отношения проходят нешуточную проверку на прочность. Началось все с весьма настойчивых попыток армянских журналистов поинтересоваться у посла РФ в Армении Ивана Волынкина, защитит ли Москва своего союзника, если азербайджанцы нападут на Армению с нахчыванского направления. Однако российский дипломат заявил, что он "не в курсе этого вопроса и, соответственно, не может на него ответить". Тут стоит напомнить, что в Армении постоянно предпринимаются попытки "конвертировать" свое членство в ОДКБ и вступление в Таможенный союз и Евразийское экономическое сообщество ни много ни мало во втягивание России в карабахский конфликт на стороне Армении. И понятно, что такой вариант мало устраивает прежде всего Россию: последний визит в Баку главы МИД РФ Сергея Лаврова, гуманитарный форум в Габале и т.д. показали, как динамично развивается сотрудничество РФ и Азербайджана. Рисковать этими отношениями России явно не хочется. Тем более ради интересов Армении.
Прозападная оппозиция Армении оценивает это как "отступление от защиты Армении и предательство Россией армянских интересов". То есть фактически речь идет о том, что Армения сама не в состоянии обеспечить свою защиту и нуждается "в опеке сюзерена".
Но в этом случае весьма примечательным выглядит другой факт. Так, во время беседы с армянскими депутатами, представителями СМИ и общественных организаций в Ереване гендиректор российского информагентства "Россия сегодня" Дмитрий Киселев не на шутку разочаровал ереванскую политическую элиту, заявив, что Россия не собирается признавать независимость Нагорного Карабаха. "Ереван не должен торопиться с признанием независимости Нагорного Карабаха, поскольку это автоматически приведет к войне. Вам не понравилось, что убили двоих, а в военное время убили бы не двоих, а сотни, и каждый день. Поэтому сейчас говорить о признании Арменией Нагорного Карабаха неактуально", - сказал Киселев. Напомнил он и о том, что "сузить нашу дискуссию до Нагорного Карабаха противоестественно. Пока мы здесь будем говорить про Карабах, в мире могут произойти такие процессы, что будет уже не до Нагорного Карабаха. У Армении есть угрозы, которые связаны не только с Нагорным Карабахом". Но самое интересное произошло потом. Как заметил Киселев, армянская государственность "может быть гарантирована только одним государством мира - Россией. Она взяла на себя такое обязательство в рамках ОДКБ - гарантировать безопасность Армении. Тем не менее мы видим, что в Ереване не осталось русских школ, и русский язык - уходящая натура в Армении. Это означает, что и русская культура уходит, и связь с Россией... Тенденция очень опасная". И вообще, по мнению Киселева, "нельзя культурно интегрироваться в одном направлении, а безопасность искать в другом. К сожалению, это связано". Российского журналиста до глубины души потрясло, что в Ереване таксист не мог даже посчитать по-русски.
Реакция армянской общественности оказалась весьма бурной. Одни принялись доказывать, что с русским языком в Армении дела обстоят ну просто прекрасно. Другие обрушились на Киселева: нельзя, мол, делать далеко идущие выводы, основываясь на беседе с одним таксистом. Но были и куда более резкие оценки.
"Накануне на Национальном собрании Армении произошло недопустимое событие: российский журналист Дмитрий Киселев на заседании армяно-российского клуба озвучил в неуважительном тоне заявление с подтекстом в адрес Республики Армения, армянского языка, армянского народа и его целей", - заявил депутат от фракции "Армянского национального конгресса" (АНК) Никол Пашинян. "Считаю, что министерство иностранных дел должно обсудить вопрос об объявлении Киселева на территории Армении "нежелательным лицом" - персоной нон грата", - сказал он. Пашинян, конечно, политик оппозиционный, но зампред правящей Республиканской партии Армении, министр образования и науки Армен Ашотян, комментируя слова Киселева, изрек: не нужно становиться слоном в посудной лавке. С армянским обществом, заметил Ашотян, надо говорить на понятном и приемлемом ему языке. "Говоря о языке, я имею в виду не словарь и грамматику, а содержание и форму высказываний", - добавил он.
При этом нельзя не заметить: сфера применения русского языка в Армении действительно планомерно сужается. А русские школы в этой стране на самом деле исчезли еще во времена Роберта Кочаряна. Они сохранились только на территории российских военных городков. Когда же эти школы довольно-таки робко было предложено возродить, в стране поднялась нешуточная буря.
А это значит, что в Армении готовы извлекать все мыслимые и немыслимые дивиденды из союза с Россией. Не прочь и заставить российских солдат воевать за армянские интересы. Но вот при этом здесь явно не намерены учитывать тот факт, что любое сотрудничество - это "улица с двусторонним движением". Не совсем ясно: с одной стороны, в Армении критикуют Россию за то, что она не обеспечивает "должным образом" защиту Армении, хотя непонятно, как и почему Россия должна делать это. А с другой стороны, когда представитель российского общества говорит о том, что в Армении уничтожается культурное наследие России и элементарно ущемляется русский язык, армяне опять возмущаются, объясняя это посягательством на национальные интересы. Где же логика? А логика в своеобразной особенности ереванского "кодекса чести". И это делает совершенно понятным, что вряд ли это последний "сюрприз", который преподносит Армения своим союзникам по ЕЭС.