Uqo Çaves ən əhəmiyyətli qələbəsini qazandı
ABŞ-da prezidentliyə namizədlər Barak Obama və Mitt Romninin seçkiqabağı teledebat çərçivəsində "münasibətləri aydınlaşdırmağa", tərəfdarlarının sayını artırmağa cəhd etdikləri vaxtda Vaşinqtonun xarici siyasətinin əsas tənqidçilərindən biri, dünyanın ekssentrik siyasi liderlərindən olan Venesuelanın dövlət başçısı Uqo Çaves prezident seçkisində qazandığı növbəti qələbəni bayram edir. Seçkinin səhəri gün - oktyabrın 8-də Venesuela Milli Şurasının prezidenti T.Lusena U.Çavesin təxminən 54% səs qazandığını və əsas rəqibi Enrike Kaprilesi üstələyərək, növbəti altıillik müddətə dövlət başçısı seçildiyini bəyan edib. Seçki şurasının hesabatında bildirilir ki, son bir neçə onillik ərzində seçici fəallığının ən yüksək həddə olduğu (81%) bu prezident seçkisi nəinki heç bir ciddi insident olmadan keçib, həm də "sakit və şən əhval"da baş tutub.
Çaves Venesuelaya rəhbərlik etdiyi 14 ildə ilk dəfə olaraq vahid cəbhədə birləşmiş müxalifətin bu qədər ciddi müqaviməti  ilə üzləşib. Bununla yanaşı, ötən il 58 yaşlı Çavesdə xərçəng xəstəliyinin tapılması seçkiqabağı vəziyyəti daha da gərginləşdirirdi. Amma o, seçki kampaniyası dövründə sağlamlığını tam bərpa etdiyini açıqlayıb. Bu, növbəti prezident seçkisi öncəsi yaranmış çətin vəziyyətdə çox yerinə düşüb.
Formal olaraq Venesuela Milli Seçki Şurasında qeydiyyatdan keçmiş 56 partiyanın hər biri prezident seçkisinə öz namizədi  ilə qatıla bilərdi. Amma onlar koalisiya formalaşdırmaq və vahid namizəd irəli sürmək hüququna da malik idilər və belə də etdilər. Hakim Vahid Sosialist Partiyasının namizədi olan Uqo Çavesi isə kommunistlər və "Tupamaros" inqilab hərəkatı da daxil olmaqla, daha 10 partiya dəstəkləyirdi. Onun əsas rəqibi E.Kapriles Demokratik birlik blokunda bir araya gəlmiş 22 partiya tərəfindən dəstəklənirdi.
Qeyd etmək lazımdır ki, Kaprilesin cəmi 40 yaşı olmasına baxmayaraq, onun kifayət qədər siyasi təcrübəsi var. Vaxtilə Milli Assambleyanın Deputatlar Palatasının ən gənc nümayəndəsi, Miranda ştatının qubernatoru olmuş siyasətçi Çavesin Venesuelaya rəhbərlik etdiyi dövrdə ona ciddi rəqabət göstərməyə nail olmuş yeganə siyasətçidir.
Ümumilikdə Venesuela prezidentliyi uğrunda 7 namizəd mübarizə aparırdı. Lakin onlardan yalnız Çaves və Kaprilesin qələbə şansı var idi. Onların şansları təxminən bərabər qiymətləndirilirdi. Seçicilərə xarizmatik lider Çaveslə müxalifətin vahid namizədi, praqmatikliyə üstünlük verən Kapriles arasında seçim etmək imkanı yaradılmışdı. Yarışın favoritləri arasında mübarizə daha çox ideoloji xarakter daşıyırdı. U. Çaves özündə son 14 ildə ölkədə qurduğu sosialist rejimini təcəssüm etdirir. Praqmatik E.Kapriles isə kapitalizm rəmzi, daha dəqiqi neoliberalizm ideyasının daşıyıcısıdır. Çavesin iddiasına görə, onun və tərəfdarlarının yürütdükləri iqtisadi inkişaf kursu yeganə düzgün yoldur və həyata keçirilmiş sosial islahatlar məhz bu kursun hesabına yoxsulluq səfalətin ciddi şəkildə azalmasına imkan verib. Çaves hesab edir ki, onun siyasi kursu perspektivdə kapitalist keçmişdən miras qalmış bu ağır yükün tamamilə aradan qaldırılmasına aparıb çıxaracaq. U.Çaves mənzil tikintisi (xüsusilə sosial mənzillər), təhsil sahəsindəki nailiyyətlər, həmçinin səhiyyədəki təşəbbüsləri özünün xidməti sayır. Bununla yanaşı, o, cinayətkarlıq və dövlətdəki bürokratizmlə mübarizədə hələ çox iş görməli olduğunu etiraf edir. İqtisadiyyatın aparıcı sahələrini milliləşdirmiş Çaves ümumilikdə prezident postundakı fəaliyyətini sosial inqilab adlandırır. Onun fikrincə, prezident postunda daha bir müddət qalması "Bolivar inqilabı"nı başa vurmaq baxımından vacibdir. Çaves hesab edir ki, bu, ölkədə sosializmin tam qələbəsinə imkan verəcək. Bu məsələdə ən ciddi maliyyə dəstəyi Venesuelanın neft ixracından qazandığı pullardır.
40 yaşlı E.Kapriles və Çavesin digər rəqiblərinin arsenalında isə standart tələblər yığımı var. Son zamanlar həmin iddialar, demək olar ki, bütün ölkələrdə müxalifətin sevimli alətinə çevrilib. Müxalifət Çavesi avtoritarizmdə, məhkəmələrə təzyiq göstərməkdə və söz azadlığını boğmaqda günahlandırır. Onun opponentləri hesab edir ki, Çavesin inqilabı, əslində, bürokratiyanın güclənməsinə, iqtisadiyyatın effektivliyinin azalmasına və defisitə səbəb olub. E.Kapriles bildirir ki, investisiya çatışmazlığı üzündən ölkənin həyati əhəmiyyətli neft setkorunda neft hasilatının azalmasına gətirib çıxarıb. Ölkədə iqtisadi inkişafın bərpasını əsas seçkiqabağı vədinə çevirmiş Kapriles Çavesin həyata keçirdiyi sosial proqramların da davam etdiriləcəyini, dövlət sektorunda geniş yayılmış korrupsiya ilə mübarizə aparacağını vəd edirdi. Özünü sol-mərkəzçi adlandıran baş müxalifətçi Braziliyanın iqtisadi modelinə simpatiyasını gizlətmir.  O, hökumətin fəaliyyətinin effektivlik dərəcəsindən, cinayətkarlığın və korrupsiyanın həddindən, elektrik enerjisinin tez-tez kəsilməsindən, infrastrukturun zəifliyindən narazıdır. Kaprilesin seçki qərargahı seçkiöncəsi təbliğat zamanı əsas tənqidləri məhz bu sahələrə yönəltmişdi. Kaprilesin fikrincə, Venesuelanı inkişaf yoluna yalnız özəl təşəbbüslər çıxara bilər, indiki iqtisadi model isə inkişafı dalana dirəyib. U.Çavesdən fərqli olaraq, o, xarici siyasətdə praqmatik yanaşmaya üstünlük verir: Kapriles hazırkı prezidentdən fərqli olaraq, başqa ölkələrə dotasiya ayırmağı lazımsız hesab edir. Rusiya, Kuba, Çin və İranla mövcud müqavilələrə gəlincə, müxalifətçi hesab edir ki, onlardan bəzilərinə Venesuelanın mili maraqlarına uyğun olmaması səbəbilə yenidən baxılmalıdır.
Finiş xəttinə əsas namizədlər məhz bu siyasi platformalarla çıxmışdılar. Son anda Kapriles də qələbəyə xeyli yaxın olsa da, seçicilər Çavesə üstünlük verdi. Seçkidən sonra hər iki namizəd tərəfdarlarını sakit olmağa, emosiyalara uymamağa, asayişi pozmamağa və zorakılığa yol verməməyə çağırıb. Seçki məntəqələrinin mühafizəsi və asayişin qorunmasına 140 min hərbçinin cəlb olunsa da, seçicilər yüksək vətəndaş məsuliyyəti nümayiş etdiriblər. Seçkinin nəticəsi elan edildikdən sonra E.Kapriles məğlubiyyətini boynuna alıb və U.Çavesi növbəti qələbə münasibətilə təbrik edib. Kapriles bundan sonra milli birliyə nail olmaq uğrunda mübarizə aparacağını söyləyib. Artıq seçki günü "bizim qarşımızda problemlər var və günü sabahdan onları həll etmək lazımdır", - deyən Çaves isə təbrikləri qəbul edəndən dərhal sonra işə girişib.
Latın Amerikası - antiamerikaçılıq qalası
Venesuelada keçirilmiş prezident seçkisi ölkədən kənarda daha ciddi rezonans yaradıb. Xüsüsilə Latın Amerikası ölkələrinin başçıları U.Çavesin qələbəsinə öz qələbələri qədər seviniblər.
Demək olar ki, bütün Latın Amerikası ölkələri venesuelalıları demokratik seçki münasibətilə təbrik edib, tez-tez ABŞ və müttəfiqlərini tənqid atəşinə tutan U.Çavesə dəstək veriblər. Latın Amerikası ölkələrinin bu həmrəyliyi göstərir ki, hazırda bu ölkələrdə Vaşinqtonun rəsmi kursuna simpatiya bəsləyən siyasətçilər apriori iflasa məhkumdurlar.
Ənənəvi olaraq Latın Amerikasına xüsusi diqqət göstərən ABŞ 1991-ci ildən sonra diqqətini dünyanın digər regionlarına yönəldib və nəticədə Latın Amerikası ölkələri diqqətdən kənarda qalıb. Əksər ekspertlərin fikrincə, Latın Amerikası öz həyatını yaşayan qitə - Latın Amerikası ABŞ-ın hegemonluğundan azad alternativ dünyanın qurulması ideologiyasının mərkəzi olaraq qalır. Bu baxımdan Vaşinqtonun bəyənmədiyi U.Çaves ekspertlərin obrazlı şəkildə ifadə etdikləri kimi - dünyada öz yerini axtaran bu regionda birləşdirici fiqurdur. Onların fikrincə, dünyanın geosiyasi reytinqində yerini strateji resurslarının durmadaan artması hesabına ildən-ilə yüksəldən bu region ikinci Yaxın Şərq hesab oluna bilər. Bu regionun əhəmiyyətini anlayan Latın Amerikası ölkələrinin liderləri geosiyasi proseslərdə Vaşinqtondan ehtiyatlanmadan müstəqil hərəkət etməyə getdikcə daha çox meyil göstərir. Onların əksəriyyəti əmindir ki, Birləşmiş Ştatlar insan haqlarının müdafiəsi və demokratik prinsiplər şüarı altında əslində özünə sərf etməyən siyasi rejimlərin və liderlərin devrilməsilə məşğuldur. Bundan sonra həmin ölkələrdə hakimiyyət ABŞ-ın maraqlarına tam cavab verən, Ağ Evin diktəsi  ilə hərəkət edən qüvvələrə verilir. Bu məsələ təbii sərfətlərilə zəngin olan regionlarda daha da aktualdır. "İnadkar" U.Çavesin Latın Amerikasının solçu dövlətlərinə təsiri Venesuelanın ən böyük ticarət tərəfdaşı olan ABŞ-ı ciddi şəkildə qıcıqlandırır. Qeyd edək ki, bu ölkə ABŞ-a neft ixracının həcminə görə 4-cü yerdədir. Onların arasındakı sıx iqtisadi münasibətlərə baxmayaraq, ABŞ-la Venesuelanı müttəfiq adlandırmaq qətiyyən mümkün deyil. Vaşinqtonla Karakas arasında münasibətləri normallşaşdırmağa daha da mane olan amil Çavesin İran prezidenti Mahmud Əhmədinejadla müttəfiq olması, onun Liviyanın sabiq lideri Müəmmar Qəddafini müdafiə etməsi, həmçinin Suriya lideri Bəşər Əsədə yardım təklif etməsidir. Bu konteksdə Ağ Ev Çavesin Rusiya Prezidenti Vladimir Putin və Belarusun dövlət başçısı Aleksandr Lukaşenko ilə dostluq münasibətlərindən də qıcıqlanır.
Respublikaçılar Partiyasının üzvü, ABŞ Konqresinin aşağı palatasında xarici məsələlər komitəsinin rəhbəri İ.Ros-Lextinen bəyan edib ki, U.Çaves seçkiyə beynəlxalq müşahidəçiləri buraxmayıb, son anda seçki bülletenlərinə dəyişiklik etdirib, məhkəmə sistemini nəzarətə götürüb, müstəqil KİV təqib olunub, seçicilərin səslərilə manipulyasiya edilməsi üçün hökumət səfərbər olunub. Qeyd etmək lazmıdır ki, ABŞ-la Venesuela arasında münasibətlərin gərginləşməsində 2002-ci ildə Vaşinqtonun Venesuelada Çavesə qarşı dövlət çevrilişinə dəstək verməsi də az rol oynamayıb. Çevriliş cəhdinin iflasa uğraması nəinki Çavesin mövqelərini möhkəmləndirib, həm də müxalifətin ciddi şəkildə zəifləməsinə səbəb olub, prezidentin miqyası Latın Amerikasının hüdudlarını aşan antiamerika siyasəti yürütməsinə rəvac verib.
Maraqlıdır ki, Vaşinqtonun əndişəsini bölüşən BMT-nin Baş katibi Pan Gi Mun Uqo Çavesin yenidən Venesuela prezidenti seçilməsindən dərin narahatlıq keçirdiyini dilə gətirib. Yeri gəlmişkən, Latın Amerikasının Argentina, Braziliya, Ekvador, Peru və Venesuela kimi dövlətlərinin son on ildə Çinlə daha sıx ticarət əlaqələrinə girməsi faktı da Vaşinqtonda ciddi narahatlıq yaradan məqamdır.
Bütün qeyd olunan amillər ABŞ-ın Latın Amerikasındakı mövqelərinin o qədər də möhkəm olmadığını göstərir. Görünən odur ki, Ağ Ev hazırda "yumşaq təsir" taktikasından istifadə etməklə vəziyyəti düzəltməyə çalışır. Amma dünyanın digər regionlarında özünə sərf etməyən siyasi rejimlərə qarşı hərbi müdaxilə də daxil olmaqla ən sərt tədbirlərə əl atan Vaşinqton amerika qitəsindəki "inadkarları" cəzalandırmaq üçün analoji əməllərdən qaçır. Bu, göstərir ki, amerika Monronun doktrinasının əsas prinsipi olan "Amerika amerikalılar üçün" prinsipinə çox sadiqdir və amerika qitəsində kənar qüvvələrin bu və ya digər formada müdaxilə edə biləcəyi istənilən hərbi qarşıdurmadan qaçmağa çalışır. Yəqin ki, Latın Amerikasının bir çox ekssentrik liderləri məhz bu reallığı anladıqları üçün özlərinə əmindirlər və növbəti prezident seçkisində qazanılmış qələbə münasibətilə təbrikləri rahatlıqla qəbul edirlər.

"BOLIVARIAN REVOLUTION" CARRIES ON
While the U.S. presidential contenders Obama and M.Romney are "slugging it out" in the election TV debates and attempt to rally more supporters, one of the most outspoken critics of Washington's foreign policy and eccentric political leaders in the world, head of Venezuela's Hugo Chavez celebrates his another victory in the presidential election. The very next day after the election, on 8 October, President of the National Council of the country T.Lusena said that Chavez, who received around 54% of the vote and has overcome the opposition of his main opponent Enrique Capriles, was re-elected for a new six-year term. According to the report of the electoral council, the presidential election in which turnout was one of the highest (81%) over the past few decades, not only passed without major incident, but was "easy and fun."
Over his 14-year rule it was Chavez's first encounter with such a powerful challenge from a consolidated united opposition front. Besides the election situation was exacerbated by the fact that last year the 58-year-old leader of the Bolivarian Republic was diagnosed with cancer. However, during the race, according to Chavez himself, he fully regained his health, which was very useful in the difficult situation before the next presidential election. Formally, all the 56 political parties registered with the National Electoral Council of Venezuela have the right to nominate candidates for president. But they can also form coalitions and nominate a common candidate, which is what happened. Hugo Chavez, who proposed the ruling United Socialist Party of Venezuela, has been named a candidate by ten parties, including the Communists and the revolutionary movement "Tupamaros". His main opponent was Kapriles, approved by 22 political parties from the Democratic Unity block as their candidate. It should be noted that, despite his youth, 40-year-old Kapriles has behind him a rich political experience. In the past, the youngest President of the Chamber of Deputies of the National Assembly, the governor of Miranda State, he was the only politician over the tenure of Chavez in office capable of throwing him a serious challenge.
Overall, seven candidates vied for the highest office. But only the current president and Kapriles had the highest and almost equal chances of winning. And voters were asked to choose between a charismatic leader Chavez and a supporter of pragmatism, acting on behalf of a unified opposition. By and large, the battle between the favorites of the presidential elections in Venezuela had an obvious ideological character. Chavez represents the socialist regime, which, by the way, he has been building in the country in the last 14 years. Pragmatic Kapriles is a symbol of capitalism, but rather, the vehicle of the ideas of neoliberalism. According to Chavez, the course of economic development espoused by him and his colleagues is the only sure way in which the implementation of socialist reforms has led to a significant reduction in poverty and misery, and will later allow to do away completely with this legacy of the capitalist past. Chavez claims credit for achievements in the field of housing (particularly in social housing), education, and initiatives in the health sector. However, he admits that he needs to do more in the fight against crime and the state bureaucracy. Chavez nationalized key sectors of the economy and, in general, describes his activity as a socialist revolution. According to him, he needs another term in office to complete the "Bolivarian revolution" that will lead the country to the final victory of socialism. In this matter, the most compelling financial backing comes from the superprofits received by Venezuela from oil exports.
The 40-year-old E.Kaprilesa and other opponents of Chavez are armed with the standard set of claims that have recently become a popular tool in the hands of the opposition in almost all countries. The opposition accuses Chavez of authoritarianism, putting pressure on the courts and restricting freedom of speech. According to opponents of Chavez, his real revolution has led to increased bureaucracy, reduced efficiency of the economy and the deficit. Kapriles also argues that the lack of investment in the oil sector that is vital for the country has led to a decline in the level of oil production. Having made his main campaign promise to restore economic growth, Kapriles promised not to stop the social programs that Chavez implements, as well as to deal with the widely sprawling public sector corruption. The main opposition leader, who describes himself as center-left, makes no secret of his sympathy for the Brazilian economic model. Kapriles strongly disagree with the government's performance, high level of crime and corruption, frequent power cuts and poor infrastructure. His election staff mainly focused his criticism on these points. Kapriles argues that only private enterprise can bring Venezuela to the highway of progress, while the current economic model of the country is a dead-end path of development. Unlike Chavez, in foreign policy, he wants to demonstrate a pragmatic approach and not to subsidize other countries, as the current president does. With regard to contracts with Russia, Cuba, China and Iran, some of them need to be reviewed in terms of their compliance with the national interests of Venezuela. These were the political platforms the main contenders used at the finish line.
Ultimately, voters preferred Chavez, though Kapriles was very close to victory. To the credit of both candidates, they called on their supporters to remain calm, to not give in to emotions, to avoid excesses and not to resort to violence. Despite the fact that 140,000 troops were involved to protect polling stations and ensure peace, civic responsibility shown by the voters was exemplary. After the results were announced Kapriles conceded defeat and congratulated Chavez with another victory in the presidential election. He said that now he will fight for national unity. And Chavez, who said on the day of elections that the problems cannot wait and that they will have to be tackled starting tomorrow accepted congratulations and went back to his everyday duties.
Latin America - a stronghold of anti-Americanism
The presidential elections in Venezuela caused abroad a much wider resonance. In particular, the heads of several Latin American countries rejoiced at Chavez victory as if it was their own.
Almost all Latin American countries congratulated Venezuelans with democratic elections and openly expressed their support for the victory of Chavez, who was often criticized by the US and its allies. This consolidated position of Latin American countries shows that now in these countries policies that gravitate toward the official course of Washington are doomed to failure.
The US has traditionally paid considerable attention to Latin America but since 1991 shifted its resources to other regions of the world and overlooked Latin American countries. According to many experts, Latin America is a continent living a life of its own and continues to be a center of alternative ideology of a world free of US hegemony. In this regard, Chavez, who is not a fan of Washington, is to some extent a unifying figure in the region, which, in the figurative expression of some experts, is searching for its place in the world. In their view, the region every year consistently improves its international geopolitical ranking by constantly increasing its strategic reserves of resources, and is the second Middle East. As their awareness of the importance of the region grows the leaders in Latin America are increasingly inclined to independence in geopolitical processes, without regard for Washington. Most of them are more than confident that under the slogans of human rights and democratic principles the United States actually engages in the overthrow of unwanted leaders and political regimes. After that, at the Washington's directives, the power in these countries is handed over to political forces which fully meet the interests of the US and do the bidding of the White House. This question is even more relevant in the region rich in natural resources.
The influence of "recalcitrant" Chavez on Latin American leftist countries causes severe irritation of the US, which is the largest trading partner of Venezuela. The country is the fourth-largest oil exporter to the US. Despite close economic relations, it is absolutely impossible to name these countries allied. The normalization of Washington - Caracas ties is even further prevented by the alliance of Chavez with Iranian President Mahmoud Ahmadinejad, his backing of former Libyan leader Gaddafi, as well as proposals to support the head of Syria, Bashar al-Assad. In the same context, the White House is irritated by Chavez's friendly relations with Russian President Vladimir Putin and Alexander Lukashenka of Belarus. Washington doubts Chavez landslide victory in the presidential election. A member of the Republican Party I.Ros-Lehtinen, head of the foreign affairs committee in the lower house of Congress, said that Chavez did not allow international observers to the elections, at the last moment amended ballots, took control of the judicial system, subjected to harassment independent media and consolidated power to manipulate votes. It should be noted that the worsening of relations between the US and Venezuela was to a great extent facilitated by Washington's support for coup attempts in Venezuela in 2002 against President Chavez. But the failure of the coup not only strengthened his position and greatly weakened the opposition, but also sparked a shift in Hugo Chavez's active anti-American policies on the scale that goes beyond Latin America. It is noteworthy that the UN Secretary General Ban Ki-moon, who shares the concerns of Washington, has expressed his deep concern about the re-election of Venezuelan President Hugo Chavez.
By the way, the fact that countries in South America, Argentina, Brazil, Ecuador, Peru and Venezuela, over the past ten years have opted for closer trade ties with China is no small concern to Washington. All the above facts show that the US positions in Latin America do not look quite so strong. It is quite obvious that the White House, using the tactics of "soft pressure", is trying to rectify the situation. However, Washington, which usually does not avoid the most severe measures, including the direct military action against the countries and political regimes it dislikes in other parts of the world, avoids a similar action to punish the "recalcitrant" in the Americas. This behavior is explained by the fact that the US firmly holds the main principle of the Monroe Doctrine, which states: "America for the Americans" and tries to avoid any military conflict in the Americas, where outside forces may intervene to any extent. It is likely that it is the understanding of these realities that allows many eccentric Latin American leaders to feel confident and accept congratulations after winning the next presidential election.