TƏHLÜKƏSİZ DÜNYA ÜÇÜN “YOL XƏRİTƏSİ”
Oktyabrın 4-5-də keçirilmiş İkinci Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu dünya mətbuatı və analitiklərin diqqətindən kənarda qalmadı. Əksəriyyət bu qənaətdədir ki, belə təşəbbüslər Azərbaycanı sivilizasiyalararası dialoqun mərkəzinə çevirir. Bəs bu tədbirin keçirilməsi dünyaya nə verir, Bakıda aparılan müzakirələrin əhəmiyyəti nədir? İSESCO-nun baş direktoru Əbldüləziz bir Osman əl-Tüveyrci hesab edir ki, Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin irəli sürdüyü bu təşəbbüs "ən yüksək dəyərləndirilən təşəbbüslərdən biridir".
"Bu cür mühüm bir hərəkət, əslində, göstərilən beynəlxalq səylərə böyük bir töhfədir və dünyada yeni, güclü quruluşun yaradılmasına yönəldilibdir. Əslində bu, universal qaydada qəbul olunmuş tolerantlıq, dialoq, insanlar və xalqlararası qarşılıqlı yanaşma kimi dəyərlərə və beynəlxalq hüquqa da əsaslanır. Bu olan halda biz tarazlı, uyğun, təhlükəsiz dünyanı hamı üçün təmin edə bilərik", -deyən İSESCO-nun baş direktoru bildirib ki, bunları təmin etmək məqsədilə gələcək üçün "yol xəritəsi" hazırlanır. Bakı forumu və mədəniyyətlərarası dialoqun gələcəyi barədə fikirləri ilə Əbdüləziz bin Osman əl-Tüveyrci bizim jurnalla da bölüşüb.
- Siz Azərbaycana çox tez-tez gəlir, müxtəlif beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edirsiniz. Bu yaxınlarda keçirilən II Beynəlxalq Bakı Humanitar Forumunda da iştirak etdiniz. Sizcə, bu cür tədbirlər onun iştirakşıları və ev sahibinə nə verir?
- Azərbaycan həmişə sülhü, sabitliyi dəstəkləyib, dünyadakı qlobal problemlərin həllinə çalışıb. Artıq indi Azərbaycan da terrorizm və ekstremizmlə mübarizədə, müxtəlif sivilizasiyaların bir araya gəlməsində əsas rol oynayan ölkələr sırasındadır.
Bu forum da dünyada cərəyan edən qlobal proseslərin bir tərkib hissəsi kimi özünü göstərir. Belə tədbirlərdə dünyanı narahat edən, ehtiyac duyulan məsələlərə cavab tapılır. İndi dünya çox narahat bir dönəmdədir. Müharibələr baş verir. Yaxın Şərq isə daha gərgin bir vəziyyətdədir. Axı konfliktlər təkcə siyasi deyil, həm də mədəniyyətlər arasında da kəskinləşib.
- Üstəlik, hadisələr göstərir ki, mədəniyyətlərarası konfliktlər daha da dərinləşir. Elə bu yaxınlarda sosial şəbəkələrə çıxan "Müsəlmanların məsumluğu" filminin hansı fəsadlar törətdiyi göz qabağındadır.
- Bəli, doğrudan da Məhəmməd Peyğəmbər bu filmdə çox təhqir olunub. Əslində bu, heç də ifadə azadlığı, fikir müxtəlifliyi deyil. Çünki ifadə azadlığı insanların etiqadını, dinini təhqir etməyi nəzərdə tutmur. Mən hesab edirəm ki, Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu da bu cür problemlərin həllinə öz töhfəsini verəcək.
- Yeri gəmişkən, bir il bundan əvvəl olan Beynəlxalq Bakı Humanitar Forumunda da iştirak etmişdiniz. Nəticələr oldumu? İlk forum nələrə təsir edə bildi?
- Mən deyərdim ki, birinci forumun nəticələri çox uğurlu oldu. Sivilizasiyalararası konfliktlər müzakirə edildi və ciddi nəticələr əldə olundu. Dünyanın belə tədbirlərə ehtiyacı var. Çünki dünya liderləri, media təmsilçiləri və ictimai-siyasi xadimlər bir araya gəlirlər və humanizmə dəstək olurlar.
- Sizin təmsil etdiyiniz İSESKO da daxil olmaqla əksər beynəlxalq təşkilatlar, dövlətlər Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır və tədbirlərdə, konfranslarda bunu hər dəfə təkrar edirlər. Belə çıxır ki, hüququ tanımaqla iş bitmir? Yəni prosesin həllinə hər hansı bir təsir görünmür...
- Bildiyiniz kimi İSESKO, şəxsən mən özüm Azərbaycanın mövqeyinə hörmətlə yanaşırıq və ərazi bötüvlüyünü dəstəkləyirik. Biz bünü həmişə demişik və deyirik də. BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsi var ki, orada da Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğal olunduğu deyilir. Hesab edirəm ki, bu proses çox tezliklə həll olunmalıdır. Onu da deyim ki, biz heç də Ermənistana qarşı deyilik. Ermənistan qanunsuz olaraq Azərbaycan torpaqlarını işğal edib. Biz yalnız və yalnız ədalətin bərpa olunmasını istəyirik. O ki qaldı beynəlxalq Bakı Forumu da daxil olmaqla tədbirlərdə bu məsələnin qabardılmasına, bəli, həqiqətən də bu məsələyə diqqət edilməlidir. Ümumiyyətlə, qonşularla münasibətlər tam bərpa olunmalıdır.

"ДОРОЖНАЯ КАРТА" ДЛЯ БЕЗОПАСНОГО МИРА
Состоявшийся в Баку 4-5 октября II Бакинский международный гуманитарный форум продолжает оставаться в центре внимания мировой прессы и аналитиков. Причем все сходятся в том, что подобные инициативы превращают Азербайджан в центр диалога между цивилизациями. Что же дает проведение данного мероприятия миру, какова значимость проводимых в Баку дискуссий? Генеральный директор ISESCO Абдулазиз бин Осман аль-Тувейджри считает, что Бакинский международный гуманитарный форум - "одна из самых высоко оцениваемых инициатив", выдвинутая президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. "Такой важный шаг фактически является большим вкладом в прилагаемые международные усилия и направлен на создание новой и сильной структуры в мире. В действительности это основано на таких принятых в универсальной форме ценностях, как толерантность, диалог, взаимный подход между людьми и народами и в международном праве. В этом случае мы сможем обеспечить для всех сбалансированный и безопасный мир", - сказал генеральный директор ISESCO, сообщив, что с этой целью на будущее будет подготовлена "дорожная карта".
Своими оценками Бакинского форума и видением будущего диалога цивилизаций Абдулазиз бин Осман АЛЬ-ТУВЕЙДЖРИ поделился и с нашим журналом.
- Вы довольно часто посещаете Азербайджан для участия в различных международных мероприятиях. Нынешний визит связан с участием в работе Второго международного гуманитарного форума. Какова его значимость для стран-участниц и Азербайджана как организатора?
- Азербайджан всегда поддерживал мир и стабильность, прилагал усилия для решения глобальных проблем. Уже сегодня Азербайджан находится в числе стран, играющих главную роль в борьбе против терроризма и экстремизма, в диалоге между цивилизациями.
Данный форум является составной частью протекающих в мире глобальных процессов. Именно на таких мероприятиях находятся ответы на многие беспокоящие мир злободневные вопросы. Сегодня мы переживаем очень неспокойный период. Идут войны. А на Ближнем Востоке ситуация еще более напряжена. Ведь обострились не только политические, но и межцивилизационные конфликты.
- Более того, события показывают, что конфликты между цивилизациями обостряются. Обратите внимание, что происходит после распространения в социальных сетях фильма "Невинность мусульман".
- Действительно, пророк Мухаммед в этом фильме предстает в очень неприглядном виде. На самом деле это не является проявлением свободы выражения, плюрализма. Потому что свобода выражения не подразумевает оскорбления религиозных чувств людей. Думаю, Бакинский международный гуманитарный форум также внесет свой вклад в решение этих проблем.
- Кстати, вы принимали участие и в работе первого форума в прошлом году. Оправдались ли связанные с ним ожидания?
- Я бы сказал, что этот форум был очень продуктивным. Мы обсудили конфликты между цивилизациями и достигли серьезных результатов. В таких мероприятиях есть необходимость. Потому что на них для поддержки гуманных идей собираются мировые лидеры, представители медиа и общественно-политические деятели.
- ISESCO, как и все другие международные организации, признает территориальную целостность Азербайджана и не перестает это повторять. Но получается, что одного только признания недостаточно. То есть эти признания на реальную ситуацию не влияют.
- Как вы знаете, ISESCO и лично я с почтением относимся к позиции Азербайджана и поддерживаем территориальную целостность вашей страны. Мы всегда об этом говорили и говорим. Совет Безопасности ООН принял четыре резолюции, в которых отражена оккупация азербайджанских территорий Арменией. Считаю, что этот вопрос должен быть решен в скором времени. Это отнюдь не значит, что мы против Армении. Мы хотим всего лишь восстановления справедливости. Что касается Бакинского форума, на всех мероприятиях, в том числе на нем, этому вопросу надо уделять большее внимание. И вообще, отношения между соседями надо восстанавливать.