TƏHLÜKƏSİZ DÜNYA ÜÇÜN “YOL XƏRİTƏSİ”
Oktyabrın 4-5-də keçirilmiş İkinci Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu dünya mətbuatı və analitiklərin diqqətindən kənarda qalmadı. Əksəriyyət bu qənaətdədir ki, belə təşəbbüslər Azərbaycanı sivilizasiyalararası dialoqun mərkəzinə çevirir. Bəs bu tədbirin keçirilməsi dünyaya nə verir, Bakıda aparılan müzakirələrin əhəmiyyəti nədir? İSESCO-nun baş direktoru Əbldüləziz bir Osman əl-Tüveyrci hesab edir ki, Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin irəli sürdüyü bu təşəbbüs "ən yüksək dəyərləndirilən təşəbbüslərdən biridir".
"Bu cür mühüm bir hərəkət, əslində, göstərilən beynəlxalq səylərə böyük bir töhfədir və dünyada yeni, güclü quruluşun yaradılmasına yönəldilibdir. Əslində bu, universal qaydada qəbul olunmuş tolerantlıq, dialoq, insanlar və xalqlararası qarşılıqlı yanaşma kimi dəyərlərə və beynəlxalq hüquqa da əsaslanır. Bu olan halda biz tarazlı, uyğun, təhlükəsiz dünyanı hamı üçün təmin edə bilərik", -deyən İSESCO-nun baş direktoru bildirib ki, bunları təmin etmək məqsədilə gələcək üçün "yol xəritəsi" hazırlanır. Bakı forumu və mədəniyyətlərarası dialoqun gələcəyi barədə fikirləri ilə Əbdüləziz bin Osman əl-Tüveyrci bizim jurnalla da bölüşüb.
- Siz Azərbaycana çox tez-tez gəlir, müxtəlif beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edirsiniz. Bu yaxınlarda keçirilən II Beynəlxalq Bakı Humanitar Forumunda da iştirak etdiniz. Sizcə, bu cür tədbirlər onun iştirakşıları və ev sahibinə nə verir?
- Azərbaycan həmişə sülhü, sabitliyi dəstəkləyib, dünyadakı qlobal problemlərin həllinə çalışıb. Artıq indi Azərbaycan da terrorizm və ekstremizmlə mübarizədə, müxtəlif sivilizasiyaların bir araya gəlməsində əsas rol oynayan ölkələr sırasındadır.
Bu forum da dünyada cərəyan edən qlobal proseslərin bir tərkib hissəsi kimi özünü göstərir. Belə tədbirlərdə dünyanı narahat edən, ehtiyac duyulan məsələlərə cavab tapılır. İndi dünya çox narahat bir dönəmdədir. Müharibələr baş verir. Yaxın Şərq isə daha gərgin bir vəziyyətdədir. Axı konfliktlər təkcə siyasi deyil, həm də mədəniyyətlər arasında da kəskinləşib.
- Üstəlik, hadisələr göstərir ki, mədəniyyətlərarası konfliktlər daha da dərinləşir. Elə bu yaxınlarda sosial şəbəkələrə çıxan "Müsəlmanların məsumluğu" filminin hansı fəsadlar törətdiyi göz qabağındadır.
- Bəli, doğrudan da Məhəmməd Peyğəmbər bu filmdə çox təhqir olunub. Əslində bu, heç də ifadə azadlığı, fikir müxtəlifliyi deyil. Çünki ifadə azadlığı insanların etiqadını, dinini təhqir etməyi nəzərdə tutmur. Mən hesab edirəm ki, Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu da bu cür problemlərin həllinə öz töhfəsini verəcək.
- Yeri gəmişkən, bir il bundan əvvəl olan Beynəlxalq Bakı Humanitar Forumunda da iştirak etmişdiniz. Nəticələr oldumu? İlk forum nələrə təsir edə bildi?
- Mən deyərdim ki, birinci forumun nəticələri çox uğurlu oldu. Sivilizasiyalararası konfliktlər müzakirə edildi və ciddi nəticələr əldə olundu. Dünyanın belə tədbirlərə ehtiyacı var. Çünki dünya liderləri, media təmsilçiləri və ictimai-siyasi xadimlər bir araya gəlirlər və humanizmə dəstək olurlar.
- Sizin təmsil etdiyiniz İSESKO da daxil olmaqla əksər beynəlxalq təşkilatlar, dövlətlər Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır və tədbirlərdə, konfranslarda bunu hər dəfə təkrar edirlər. Belə çıxır ki, hüququ tanımaqla iş bitmir? Yəni prosesin həllinə hər hansı bir təsir görünmür...
- Bildiyiniz kimi İSESKO, şəxsən mən özüm Azərbaycanın mövqeyinə hörmətlə yanaşırıq və ərazi bötüvlüyünü dəstəkləyirik. Biz bünü həmişə demişik və deyirik də. BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsi var ki, orada da Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğal olunduğu deyilir. Hesab edirəm ki, bu proses çox tezliklə həll olunmalıdır. Onu da deyim ki, biz heç də Ermənistana qarşı deyilik. Ermənistan qanunsuz olaraq Azərbaycan torpaqlarını işğal edib. Biz yalnız və yalnız ədalətin bərpa olunmasını istəyirik. O ki qaldı beynəlxalq Bakı Forumu da daxil olmaqla tədbirlərdə bu məsələnin qabardılmasına, bəli, həqiqətən də bu məsələyə diqqət edilməlidir. Ümumiyyətlə, qonşularla münasibətlər tam bərpa olunmalıdır.

"ROAD MAP" FOR A SAFE WORLD
The Second Baku International Humanitarian Forum, which was held in Baku on 4-5 October, continues to be the focus of attention for the world press and analysts. And all agree that such initiatives turn Azerbaijan into a centre of dialogue among civilizations. What does the holding of the event give the world and what is the significance of the discussions held in Baku? ICESCO Director General Abdulaziz Othman Altwaijri believes that the Baku International Humanitarian Forum is "one of the most highly valued initiatives" put forward by Azerbaijani President Ilham Aliyev. "This important step is actually a great contribution to international efforts and aims to create a new and stronger structure in the world. In fact, it is based on such values adopted in a universal form as tolerance, dialogue, mutual approach between people and nations, and international law. In this case, we can provide a balanced and secure world for all," the ICESCO director general said, adding that a "road map" will be prepared for this purpose in the future.
Abdulaziz Othman Altwaijri also shared his assessment of the Baku forum and vision for the future dialogue of civilizations with our magazine.
- You often visit Azerbaijan to participate in various international events. The current visit is connected with your participation in the second International Humanitarian Forum. What is its significance for the participating countries and Azerbaijan as the host country?
- Azerbaijan has always supported peace and stability and has made efforts to solve global problems. Today Azerbaijan is among the countries that play a major role in the fight against terrorism and extremism and in the dialogue of civilizations.
This forum is an integral part of global processes taking place in the world. It is at these events that answers are found to many issues troubling the world. Today we are going through a very turbulent period. Wars are going on. And in the Middle East, the situation is even tenser. After all, not only political conflicts, but also conflicts between civilizations have aggravated.
- Moreover, the events show that conflicts between civilizations are aggravating. Note what is happening on social networks after the spread of the film "Innocence of Muslims".
- Indeed, the Prophet Mohammed is presented in a very unfavourable light in the film. In fact, it is not a manifestation of freedom of expression or pluralism, because freedom of expression does not mean insulting the religious feelings of people. I think the Baku International Humanitarian Forum will also contribute to the solution of these problems.
- By the way, you took part in the first forum last year. Did it live up to your expectations?
- I would say that this forum was very productive. We discussed the conflict between civilizations and achieved significant results. Such events are necessary, because they bring together world leaders, representatives of the media, public and political figures to support humane ideas.
- ICESCO, like all other international organizations, recognizes the territorial integrity of Azerbaijan and does not cease to repeat it. But it turns out that only recognition is not enough. That is these recognitions do not affect the real situation.
- As you know, ICESCO and personally I respect the position of Azerbaijan and support the territorial integrity of your country. We are always talking about it. The UN Security Council has adopted four resolutions, which reflect the occupation of Azerbaijani territories by Armenia. I believe that this issue should be resolved soon. This does not mean that we are against Armenia. We just want justice. As for the Baku forum, at all events, including at this one, this issue should be given more attention. In general, relations between neighbours should be restored.