Ermənistan hakimiyyəti daxildə opponentlərini neytrallaşdırmaqla kənardan "seçicilərin iradə nümayişi"ni gözləyir
Ermənistanda prezidentlik uğrunda yarışa start verilib. Amma siyasi partiyaların öz elektoratlarına seçkiqabağı platformasını, ölkənin gələcəyi ilə bağlı siyasi və iqtisadi baxışlarını təqdim etdikləri başqa ölkələrdən fərqli olaraq, erməni seçicilər ənənəvi olaraq siyasi qüvvələr arasında çirkin kompromat savaşına, hakimiyyətin təxribatçı bəyanatlarına və əməllərinə şahidlik edir. Bu, tamamilə məntiqlidir.
Ölkədə sosial və iqtisadi problemlər artırsa, erməni siyasətçilərin özlərinin dedikləri kimi, Ermənistanın suverenliyi rəmzi xarakter daşıyırsa və yalnız kağız üzərində mövcuddursa, opponentləri oyundan hökumətin nəzarətində olan məhkəmə sistemi vasitəsilə çıxarmaqdan başqa yol qalmır. "Oskanyanın işi" buna bariz misaldır.
Bu il oktyabrın 2-də respublika prokurorluğunun ərizəsi əsasında "?içəklənən Ermənistan" partiyasının (ÇƏP) deputatı, Ermənistanın sabiq xarici işlər naziri Vardan Oskanyanın deputat toxunulmazlığı ləğv edilib. Prokurorluğun ərizəsində bildirilir ki, "Sivilitas" fondunun təsisçisi Vardan Oskanyan fonda məxsus olan və xeyriyyəçilik üçün nəzərdə tutulmuş külli miqdarda maliyyə vəsaitini cinayət yolu ilə mənimsəyib və sonradan bu əməlini leqallaşdırmaq üçün bir sıra addımlar atıb.
Bundan bir müddət sonra Oskanyan dindirilmək üçün Ermənistan milli təhlükəsizlik xidmətinə çağırılıb və orada ona qarşı rəsmi ittiham irəli sürülüb.
Sabiq XİN başçısının deputat toxunulmazlığının ləğvi və barəsində cinayət işinin açılması xeyli sayda sual və versiyaların ortaya çıxmasına səbəb olub. Məsələnin siyasi tərəfi bəllidir. Ermənistanda keçiriləcək prezident seçkisi ərəfəsində müxalifət partiyasının liderlərindən biri, partiyanın parlament siyahısındakı ikinci şəxsin zərərsizləşdirilməsi, təbii ki, adi cinayət işi kimi xarakterizə oluna bilməz. EMK fraksiyasından olan deputat, "erməni ictimai hərəkatı" partiyasının sədri Aram Manukyanın da bildirdiyi kimi, hüquq-mühafizə orqanları xeyriyyəçiliyə pul ayrıldığı haqda məlumatı 2 il əvvəl əldə etmişdilər. Amma onun haqqında cinayət işi bundan xeyli sonra, Oskanyanın ÇEP-ə daxil olaraq böyük siyasətə qayıtmasından sonra açılıb. Ehtiraslar xüsusilə Oskanyanın nazir postundan istefa verərək hakimiyyət əleyhinə sərt tənqidlər səsləndirməyə başladığı vaxt coşmuşdu.
Oskanyana qarşı açılmış cinayət işi ətrafında yaranmış siyasi qalmaqal Ermənistandakı daxili siyasi qüvvələr nisbətinin əsl mahiyyətini də ortaya çıxarır. Çünki həm Oskanyanın ÇEP-dəki silahdaşlarının, həm partiyanın liderinin fəaliyyəti, həmçinin müxtəlif siyasi qüvvələrin məsələ ilə bağlı bəyanatları və addımları prezident seçkisi ərəfəsində aparılan intriqalardan yalnız biridir.
Məsələ parlamentdə müzakirə olunduqda müxalifət partiyaları, yaxud özünü müxalifət kimi təqdim edən partiyalar iclası boykot etdilər. Bu, ən azı qəribə göründü. Çünki ÇEP iclasa qatılmaqla ən azı silahdaşı və liderlərindən olan Vardan Oskanyanı müdafiə etmək üçün parlament tribunasından yararlana bilərdi. O zaman çoxları müxalifətin bu addımından təəccübləndi. Onları ÇEP lideri Qagik Sarukyanın hələ də Oskanyanın müdafiəsinə qalxmaması da təəccübləndirir. Ermənistanın ikinci prezidenti və ÇEP-in "kölgə patronu" sayılan Robert Koçaryanın Oskanyana qarşı cinayət işinin açılmasını tənqid edən bəyanatına gəlincə, mütəxəssislərin fikrincə, o, daha radikal ola bilərdi. Belə çıxır ki, Oskanyanın neytrallaşdırılması cəhdləri heç də yalnız Ermənistan hakimiyyətinə sərf etmir.
Məsələ ondadır ki, prezident seçkisində mübarizə hakimiyyət nümayəndəsi ilə… hakimiyyət nümayəndəsi arasında gedəcək. Əgər mübarizə Respublika Partiyası ilə "?içəklənən Ermənistan" arasında gedəcəksə, yenə də yarışdan sistem qalib çıxacaq və bu, yaxşı heç nə vəd etmir. Çünki "çiçəklənən Ermənistan" özünü real müxalifət kimi nə ölkədə, nə də ondan kənarda təsdiqləyə bilib. Bunu anlayan hakimiyyət ölkənin hazırkı rəhbərliyinin qərbpərəst, müxalifətin isə rusiyapərəst olduğu görüntüsü yaratmağa çalışır. Nə qədər absurd səslənsə də, hakimiyyət Sarqsyanı "Moskvanın vassalları" adlandırılan rusiyapərəst Koçaryan-Sarukyan tandemindən fərqli olaraq, ölkəni Qərb və Avropa cəmiyyətinə inteqrasiya etdirməyə çalışan müstəqil siyasətçi kimi təqdim etmək istəyir. Analitiklərin gülünc saydıqları bu cəhdlər müxalifəti seçkidə Oskanyanın təmsil etməsi ilə tam iflasa uğrayardı. Çünki Sarqsyana qərb-yönümlü, ABŞ-la əlaqələri olan siyasətçi kimi məhz Oskanyan real rəqib ola bilərdi. Vardan Oskanyanın prezident seçkisində namizədliyini irəli sürməyə hazır olduğuna dair bəyanatı bu ehtimalı daha da artırmışdı. Serj Sarqsyan Oskanyan tipli siyasətçi ilə rəqabət apara və seçkinin ikinci turuna yüksələ bilməzdi.
Nə dost, nə düşmən...
Digər tərəfdən, Oskanyana "zərbə" ÇEP lideri, hələ də şübhəli imicə malik oliqarxdan xarizmatik siyasətçiyə çevrilə bilməyən Sarukyanın da xeyrinə ola bilər. Bu göstərir ki, Sarukyan Oskanyanı qısqanır. Çünki son hadsələr fonunda ÇEP-də onun nüfuzu arta, reytinqinin Sarukyanın reytinqini geridə qoya bilər. Şübhəsiz ki, öz xalqının qanı üzərindən hakimiyyətə gəlmiş Sarqsyan Sarukyana onunla dostluqdan qazanacağı xeyiri və faktiki olaraq, öz havadarından uzaqlaşmalı olduğunu açıq şəkildə "izah edə" bilib. Nəticədə Sarukyan Oskanyanı dəstəkləməyə lüzum görməyib.
Son hadisələr sübut edir ki, Sarqsyanın Sarukyana təsir göstərmək üçün kifayət qədər rçaqları var. Məsələn, onlayn KİV-də Sarukyanın 1980-ci illərdə milisdə çalışan zaman zorlamaya görə həbs olunduğuna, cəzasını Nijnı-Tagildəki islah-əmək koloniyasında çəkdiyinə, oradan "özünü nümunəvi apardığı üçün" vaxtından əvvəl azadlığa buraxıldığına dair xəbər yayılıb. Ermənistan Ali Məhkəməsinin tam bəraətini isə o, "Robert Koçaryanın ölkəyə rəhbərliyinin ən çiçəklənən dövründə" alıb. İnternet qəzetinin mənbəsi onu da bildirib ki, Sarukyanın bəraəti üçün ərizəni nüfuzlu siyasi xadimlərdən biri yazıbmış. Hazırda həmin şəxs müxalifətin tərəfinə keçib və hələ ki onun adının açıqlanması məqsədəuyğun deyil".
Oskanyana qarşı açılmış cinayət işi Koçaryanın da xeyrinə işləyə bilər, baxmayaraq ki o, silahdaşını müdafiə edir. Çünki qərbpərəst siyasətçi olan Oskanyan Ermənistan hakimiyyətini dəfələrlə həddindən artıq rusiyapərəst siyasət yürütməkdə ittiham edib və bunun Ermənistanın suverenliyinə zərər vurduğunu bildirib. Belə mövqe Rusiyanın və onun lobbiçisi olan Koçaryanın xoşuna gələ bilməz.
Oskanya və onun "sivilitas" fonduna qarşı açılmış cinayət işində "Qərb izi"nin axtarılması da təsadüfi deyil. Bu qalmaqalda Con Hantsmanın (amerikalı respublikaçı siyasətçi, marmon, ABŞ prezidentliyinə namizəd - 16 yanvar 2012-ci ildə prezidentlik yarışından çıxdığını bəyan edib və tərəfdarlarını digər marmon və uzaq qohumu olan Mitt Romnini dəstəkləməyə çağırıb) adı hallanır. 1988-ci ildən başlayaraq Hantsman və onun rəhbərlik etdiyi "Huntsman International" şirkəti Ermənistana 20 milyon dollardan artıq pul ayırıb. 2010-cu ildə onun şirkəti Ermənistanı tərk edən zaman qalan vəsait "Sivilitas" fondunun hesabına köçürülüb.
Bu baxımdan Oskanyanla bağlı açılmış cinayət işinə görə ilk etirazların, mənfi şərhlərin Qərb ölkələrinin diplomatik nümayəndəliklərindən gəlməsi təsadüf deyil. Xüsusilə Almaniyanın Ermənistandakı səfiri Rayner Morel bildirib ki, onun ölkəsi sabiq XİN başçısı ilə bağlı cinayət işinin gedişini diqqətlə izləyir. ABŞ-ın Ermənistandakı səfirliyi də demək olar ki, eyni bəyanatla çıxış edib.
Amerikanın "Washington Post" qəzeti "Oskanyanın işi" ilə bağlı yazısında məsələni Ermənistan hökumətinə sərf etməyəcək formada təqdim edib. Qəzet yazır ki, bu fakt ABŞ tərəfindən maliyyələşdirilən ictimai təşkilatlara qarşı aparılan daha bir antiqərb kampaniyasından başqa bir şey deyil.
Baş verənlərə son zamanlar Ermənistan hakimiyyətilə münasibətləri onsuz da yaxşı olmayan erməni diasporunun nümayəndələri də etiraz edir. Kanadalı rejissor Atom Eqoyan və amerikalı rok musiqiçisi Serj Tankyan Ermənistanın hazırk? rəhbərliyinin ünvanına sərt tənqidlə çıxış ediblər. Son hadisələrdən "hiddətləndiklərini və sarsıldıqlarını" deyən Eqoyan və Tankyan Oskanyana qarşı irəli sürülmüş ittihamları birmənalı olaraq siyasi və sifarişli təqib adlandırıblar. Onların fikrincə, bu, ölkənin demokratikləşməsi prosesinə müsbət təsir göstərə bilməz.
Kremlin seçimi
Yuxarıda sadalananlar göstərir ki, Oskanyan hazırkı hakimiyyət və sistemə alternativ kimi rusiyapərəst qüvvələrə, xüsusilə Koçaryana sərf etmir. Ermənistanda yaxın bir neçə ildə gedəcək proseslərdə məhz Moskvanın mövqeyinin həlledici olduğunu, real olaraq Ermənistan prezidentinin ölkə daxilində seçilməyəcəyini nəzərə alsaq, bu, vacib faktordur.
Amma görünən odur ki, Rusiya hələ Sarksiyanla Koçaryan arasında yekun seçimini etməyib. Oskanyanla bağlı söz-söhbətin davam etdiyi bir vaxtda KİV ilk baxışdan diqqəti o qədər də cəlb etmədən tərəflər arasında Ermənistana satılan Rusiya qazının qiymətinə yenidən baxılmasına dair danışıqların getdiyi haqda xəbər yayıb. Carçı rolunda ictimai xidmətlərin tənzimlənməsi üzrə Federal Komissiya çıxış etsə də, danışıqların konkret detalları açıqlanmır.
Moskvada başa düşürlər ki, Ermənistan üçün təbii qazın qiymətinin artırılması hazırkı administrasiyanın məğlubiyyəti deməkdir. Əksinə, Rusiya ermənilərə satdığı qazın qiymətini azaldarsa, Ermənistan "mavi yanacaq"ı Rusiya Federasiyasının subyektləri ilə eyni qiymətə alacaq. Bununla yanaşı, analitiklər Ermənistan iqtisadiyyatının durumundan çox da narahat deyil. Ən azı ona görə ki, Rusiya prezidenti Vladimir Putin Qırğızıstana son səfəri zamanı Bişkekin Moskvaya olan borcunu silib və Rusiyanın hərbi bazasının bu ölkə ərazisində qalma müddətini uzadıb. Ermənistanda da analoji bazanın olmasına, ona görə ödənişin Ermənistan tərəfindən edilməsinə baxmayaraq, Rusiya İrəvanın ona olan borcunu silməyib.
Qırğızıstan uğrunda Qərblə Rusiya arasında siyasi mübarizə gedirsə, Ermənistanla bağlı, demək olar ki, hər şey aydındır. Rusiya Ermənistandan istədiklərini çoxdan əldə edib: Rusiyanın bu ölkə ərazisindəki bazasının dislokasiya müddəti 49 il uzadılıb, Ermənistan sərhədləri Rusiya sərhədçiləri tərəfindən qorunur, Ermənistanın bütün infrastrukturu və yeraltı sərvətləri Rusiyanındır.
Oskanyan ətrafında baş verənlərin fonunda Ermənistan parlamenti əl altından KTMT üzvlərinin ərazisində hərbi infrastruktur obyektlərinin yerləşdirilməsinə dair protokolu ratifikasiya edib. Xatırladaq ki, sənəd 2011-ci il dekabrın 20-də Moskvada imzalanıb. Protokola əsasən, KTMT-yə üzv dövlətlər öz ərazilərində təşkilata üzv olmayan dövlətlərin hərbi qüvvələrini yerləşdirmək istədikdə, bu haqda KTMT üzvləri ilə məsləhətləşməli və yalnız onların rəsmi etirazı olmadığı halda, müvafiq qərar verməlidir.
Ermənistan bununla faktiki olaraq KTMT-yə üzv olmayan hər hansı ölkəyə məxsus hərbi obyekti öz ərazisində məsələn, Belarusun razılığı olmadan yerləşdirməmək öhdəliyi götürür. Bunun Ermənistanın onsuz da mübahisəli olan suverenliyi məsələsinə hansı təsiri göstərəcəyi ritorik sualdır.
Ermənistan rəhbərliyi Qərbi nə qədər inandırmağa çalışsa da, onun Avroatlantik məkana inteqrasiyası prosesinə də şübhə ilə yanaşmaq mümkündür. Hər halda NATO qeyri-formal da olsa, Avropa İttifaqının əsas hərbi strukturudur. Avropa İttifaqına gedən yolun ilk növbədə NATO-dan keçdiyi heç kim üçün sirr deyil. Aİ-nin yeni üzvlərinin əksəriyyətinin Rusiya ilə, yaxud Qərbə yumşaq desək dost olmayan dövlətlərlə həmsərhəd olduğunu nəzərə alsaq, NATO bu ölkələrin təhlükəsizliyinin qarantı, Avropa İttifaqı isə siyasi və iqtsiadi sahədə onların islahatçısıdır.
Bu baxımdan güman etmək olar ki, artıq Ermənistanın Aİ-dən maddi yardıma ümid etməsinə dəyməz - tamamilə Rusiyanın nüfuz dairəsində olan dövlətə 1,5 milyard dollar kreditin ayrılması ən azı qəribə olardı. "Böyük qardaş" tərəfindən maliyyə yardımı isə artıq yuxarıda qeyd olunduğu kimi, gözlənilmir.
Beləliklə, Ermənistan seçkiyə rusiyapərəst olmayan son siyasətçini də neytrallaşdıraraq gedir. Xarici siyasətdə son seçimini etmiş Ermənistan rəhbərliyi Kremlin kimi öz "canişini" elan edəcəyini gözləyir.

Neutralizing the opponents inside, the Armenian authorities are waiting for "the voters" from the outside to express their will
The presidential race has got under way in Armenia. But unlike other countries, where political parties present the electorate with campaign platforms and their political and economic vision of the country's future, Armenian voters traditionally witness a dirty war of compromising dossiers between the political forces and provocative statements and actions by the authorities. And it is quite reasonable.
When the wave of social and economic problems is growing in the country and when, according to Armenian politicians themselves, the sovereignty of Armenia is rather symbolic and exists only on paper, there is nothing left but to knock opponents out of the game, using the controlled judicial system. A striking example is the so-called "Oskanyan case".
For example, at the request of the prosecutor general, the deputy from the Prosperous Armenia Party (PAP) and former foreign minister, Vardan Oskanyan, was stripped of his parliamentary immunity on 2 October this year. According to the request, the founder of the Civilitas Foundation, Vardan Oskanyan, misappropriated a large amount of funds transferred to the foundation for charity purposes and then took various steps to legalize them. Oskanyan was later summoned to the National Security Service of Armenia for interrogation and was formally charged.
The fact that the former foreign minister was stripped of parliamentary immunity and a criminal case was opened against him cause a lot of questions and versions. The political implications of the case are clear. Ahead of the presidential elections in Armenia, an attempt to neutralize one of the leaders of the opposition party, the second man on the party list for the parliament, cannot be characterized as an ordinary criminal case, of course. According to a deputy from the ANC faction and chairman of the Armenian Pan-National Movement, Aram Manukyan, the police possessed information on the transfer of money for charity two years ago, but opened the case much later when the former minister returned to politics, joining the PAP. Emotions ran high especially after Oskanyan's resignation from the post of minister when he lashed out against the current government.
The political scandal surrounding the criminal case against Oskanyan reflects the real essence of the domestic political landscape in Armenia, for the actions of Oskanyan's associates in the PAP and its leader, as well as the statements and behaviour of various political forces around the recent events help to catch sometimes very subtle intrigues on the eve of the presidential election.
During the parliamentary debate on the motion, the opposition parties or the parties that present themselves as opposition simply chose to boycott the session. It looked strange, for the PAP could at least use the rostrum of the parliament to defend its associate and one of its leaders - Oskanyan. Many were surprised by this reaction from the opposition, especially the prolonged silence of PAP leader Gagik Tsarukyan, who still has not spoken out in favour of Oskanyan. As for the statement of the second president of Armenia and shady patron of the PAP, Robert Kocharyan, who criticized the criminal case against the former foreign minister, it could be, according to experts, more radical. It turns out that attempts to neutralize Oskanyan are of benefit not only to the Armenian authorities.
The thing is that during the presidential election, the struggle will be between a representative of the authorities and ... a representative of the authorities. If it is between the RPA and PAP, the system will still win, which does not promise anything good. For Prosperous Armenia has not been able to establish itself as a real opposition force either domestically or abroad. Realizing this, the authorities are trying to show that the current leadership is pro-Western and the opposition is pro-Russian. No matter how absurd it appears, the authorities are trying to present Sargsyan as an independent politician intending to integrate the country into the Western and European community, as opposed to the Kocharyan-Tsarukyan tandem, so-called "vassals of Moscow". However, this attempt, which analysts consider ridiculous, would have failed, if the opposition was represented by Oskanyan in the elections. For it is Oskanyan, as a pro-Western politician with connections in the US, that could be a real competitor for Sargsyan. Oskanyan's statements about his readiness to run for the presidency in Armenia increase the likelihood of this assumption.
Serzh Sargsyan would not be able to compete with an Oskanyan-type politician and go to the second round of the elections.
Neither friend nor foe...
On the other hand, a "blow" to Oskanyan can be beneficial to PAP leader Tsarukyan, who has been unable to turn from an oligarch with a suspicious reputation into a charismatic politician. It transpires that Tsarukyan is jealous of Oskanyan, whose authority in the PPA may rise amid recent events and who may have a greater social ranking than Tsarukyan himself.
Obviously, Sargsyan, who came to power on the blood of his own citizens, has quite clearly "explained" to Tsarukyan all the benefits of friendship with him and an actual break with his patron. As a result, Tsarukyan did not stand up for Oskanyan.
Recent events prove that Sargsyan has enough leverage on Tsarukyan. Thus, online media reported that working in the police in the 1980's, Tsarukyan received a prison sentence for rape and served time in the Nizhniy Tagil criminal prison, from which he was released on parole "for good behaviour". But he received complete acquittal from the Supreme Court of Armenia only under President Robert Kocharyan. Online media sources add that "the motion for Gagik Tsarukyan's acquittal in court was presented by a prominent political figure, who has now defected to the opposition and whom we do not consider appropriate to name".
The criminal case against Oskanyan also may play into the hands of Kocharyan, no matter how he defends his associate. Because, being a pro-Western candidate, Oskanyan repeatedly accused the Armenian authorities of being, as he said, too pro-Russian, which harms Armenia's sovereignty. Such a position could not please Russia and Russian lobbyists like Kocharyan. It is no coincidence that in the case against Oskanyan and his foundation Civilitas, there is a clear "Western trace". For example, Jon Huntsman (American politician, a Republican, a Mormon and presidential candidate, who withdrew from the presidential race on16 January 2012 and urged his supporters to back Mitt Romney - also a Mormon and Huntsman's distant relative) figures in this scandal. Since 1988, Huntsman and his company Huntsman International have invested more than $ 20 million in Armenia. In 2010, when his company left Armenia, the remaining funds were transferred to the Civilitas Foundation.
In this context, it is no coincidence that the first reactions and negative comments about the criminal case came from diplomatic representatives of Western countries. In particular, the German ambassador to Armenia, Reiner Morell, said his country is closely following the criminal case against the former foreign minister of Armenia. Almost a similar statement was issued by the US embassy in Armenia.
Covering the events surrounding the notorious "Oskanyan case", The Washington Post presented the information in a negative light for the Armenian authorities. According to the newspaper, this fact is nothing other than yet another example of the anti-Western campaign against US-funded NGOs.
The Armenian diaspora, which has not been getting on well with the Armenian authorities in recent years, also found it necessary to express their outrage. For example, Canadian film director Atom Egoyan and American rock musician Serj Tankian sharply criticized the current leadership of the country. Expressing thus their own "shock and indignation" about the recent events, they qualify the aforesaid accusations as persecution with a clearly political and deliberate context, which cannot have a positive impact on the process of democratization in the country.
The Kremlin's choice
What we said above allows us to understand that, as an alternative to the current government and the system, Oskanyan does not meet the interests of pro-Russian forces and, in particular, Kocharyan himself. And this is an important factor, given that it is the position of Moscow that will play a crucial role in political developments in Armenia in the next few years and that the real presidential elections will take place outside Armenia.
But it seems that Russia has not yet made a final choice between Sargsyan and Kocharyan. In the heat of the ongoing story with Oskanyan, the media, imperceptibly at first, spoke about the talks between the two countries to review the export prices of Russian gas supplies to Armenia. Although the Federal Regulatory Commission of Public Services played the role of a herald, the specific details of the negotiations were clearly held back.
Moscow understands that an increase in the price of natural gas for Armenia is the defeat of the current administration, and if Russia reduces the cost, Armenia will receive gas at the same price as subjects of the Russian Federation. However, analysts say, Russia is not very worried about the state of the Armenian economy at least in the light of the information that during President Putin's recent visit to Kyrgyzstan, Russia wrote off its debts and extended the deployment of the Russian military base on its territory. However, having a similar base in Armenia, for which Armenia pays itself, Russia has not forgiven Yerevan's debts.
If there is a political confrontation between the West and Russia over the same Kyrgyzstan, with Armenia everything is certainly clear. Russia has long received all it needed from this country: the stationing of the Russian base has been extended for 49 years, the borders of Armenia are protected by Russian border guards and all the infrastructure and mineral resources of Armenia belong to Russia.
Against the background of the events surrounding Oskanyan, the Armenian parliament ratified the protocol on the deployment of military infrastructure facilities on the territory of the CSTO member states, which was signed on 20 December 2011 in Moscow. In accordance with the protocol, the CSTO member states decide to place on their territory the troops (forces) and military facilities of non-members of the organization after emergency consultations (agreement) with other CSTO member states and in the absence of formal objections from them.
In fact, Armenia promises not to allow the deployment of a military facility of non-members of the CSTO without the approval of Belarus, for example.
How this will affect the already contentious sovereignty of Armenia is a rhetorical question
We can also take a sceptical approach to the process of Armenia's integration into the Euro-Atlantic area, of which the country's leadership assures the West every time, given that NATO is the basic though informal military structure of the EU. It's no secret that the road to EU membership lies, in the first place, through membership of NATO. Given that many of the new members and candidates to the European Union have a common border with Russia or border on other anti-Western nations, NATO is a guarantor of the security of these countries while the European Union is a reformer of their political and economic spheres.
On this basis, we can assume that Armenia can no longer count on financial support from the EU - it would be at least strange to give a 500-million-dollar loan to a country that is entirely part of the Russian sphere of influence, but is unlikely to get financial concessions from the "big brother", as we noted above.
Thus, Armenia goes to the polls, neutralizing the last non-pro-Russian politician. Making the final choice in foreign policy, the country's government is waiting for the Kremlin to decide who will be its worthy governor in Armenia.