TƏRCÜMƏNİN ÇƏTİNLİKLƏRİ
10 il əvvəl buna inanmaq çətin idi, amma bu gün Azərbaycan dilinə tərcümə olunan ədəbiyyatın sayı durmadan artır. Üstəlik, onlar, əsasən, dövlət hesabına deyil, ticari əsaslarla tərcümə olunur. Byol, Qamsun, Oruel, Tolstoy, Dostoyevski, İlf və Petrov - bu siyahı günbəgün genişlənir. Kitab mağazalarında bu gün Azərbaycan dilində müasir ədəbiyyata da, klassikaya da rast gəlmək mümkündür və onların çeşidi hər ötən gün daha da artır. Artıq tərcümə işlərinin həyata keçirilməsində maraqlı olan nəşriyyatların sayı da çoxalır. Bəs, bu kəmiyyət bumu keyfiyyətə necə təsir göstərir?
Kitab biznesinin stimullaşdırılması
Kifayət Haqverdiyeva kitab tərcüməçisidir. 2007-ci ildən o, "Qanun" və "Altun kitab" nəşr evləri üçün klassiklər German Qessenin, O Henrinin, Cek Londonun kitablarını Azərbaycan dilinə tərcümə edir. Kifayət Haqverdiyeva ilk olaraq Azərbaycan oxucusu üçün Harri Potter haqda kitabı tərcümə edib. "Problem ondadır ki, bu biznesdə pul çox deyil. Odur ki, tərcümə ilə daha çox mənim kimi entuziastlar məşğul olur", - deyə K. Haqverdiyeva bildirir: "Bu işdən əldə olunan qazanc çox azdır. Məsələn, iş saatı başlayandan bitənədək ofisdə oturmaqla daha çox pul qazanmaq mümkündür. Tərcümə isə çox maraqlı olsa da, son dərəcə əziyyətli işdir".
Amma tərcümələr heç də həmişə qaneedici səviyyədə olmur və oxuculardan bu fikri tez-tez eşitmək mümkündür. "Zaman-zaman kitab yarmarkalarında oluram və görürəm ki, oxucular nəticədən heç də həmişə razı qalmırlar. Bizdə tərcümələr, həqiqətən də, keyfiyyət baxımından müxtəlif olur. Alman müəllimlərin əla tərcümələri var. Bu gün Oruelin "1984" əsərinin yüksək səviyyəli tərcüməsi çox populyardır", - deyə K. Haqverdiyeva bildirir.
Ədəbi redaktor və tərcüməçi Samirə Əhmədbəyli deyir ki, sovet illərində Azərbaycan dilinə tərcümə olunan xarici ədəbiyyatın səviyyəsi daha yüksək idi. Onun sözlərinə görə, bu, obyektiv səbəblərlə bağlıdır: "Məsələ ondadır ki, əvvəllər nəşr işi dövlət sifarişilə həyata keçirilirdi. Klassiklərin və müasir yazarların əsərləri üzərində peşəkarlardan ibarət böyük kollektivlər çalışırdı. Hər kitabın üzərində xeyli sayda işçi yorulmadan işləyirdi - tərcüməçilər, redaktorlar, korrektorlar, dizaynerlər".
Ədəbiyyatla dövlət məşğul olurdu və o, bu işə pul qoymağa hazır idi: "Bütün bu insanlar normal qonorar alırdı və onların vaxtları bol idi. Bu səbəbdən də, görülən iş kifayət qədər keyfiyyətli alınırdı. Bu gün isə bu işləri özəl nəşriyyatlar görür. Kitabın o qədər də populyar olmadığı ölkədə isə bu işlə çoxlu pul qazanmaq mümkün deyil. Odur ki, nəşriyyatlar hər sahədə qənaət etmək məcburiyyətindədir. Xərclər azaldılmalıdır, tərcüməçilər, redaktorlar, korrektorlar cüzi əməkhaqqı ilə çalışmalıdırlar. Təbii ki, bu halda keyfiyyət də aşağı düşür".
Beləliklə, yekun nəticə yalnız Kafka, Markes, Dostoyevski və digər nasirlərin böyük əsərlərini dilimizə çevirmək istəyən tərcüməçinin və ya redaktorun insafından asılıdır. Tərcümənin orijinalla uyğunluğunu bir çox hallarda (həmişə olmasa da) peşəkar deyil, həvəskar həll edir.
Tərcüməçinin fikrincə, nəşriyyatlar bu problemi həll etmək iqtidarında deyillər. Çünki "kitab biznesində fırlanan pul həddindən artıq azdır " və bu sahədə yalnız dövlətin yardımı işə yaraya bilər. "Dövlət tərəfindən yardım isə kitab biznesinin ƏDV-dən azad edilməsi ola bilər. Beləcə, bu biznesin inkişafı üçün yaxşı şərait yaratmaq, monopoliyanın qarşısını almaq mümkündür", - deyə Əhmədbəyli qeyd edir.
Oxucu rəyi
Bu gün Azərbaycan dilində kitabların əsas auditoriyası gənclərdir və bu, heç də təəccüblü deyil. Hamının dünyada ədəbiyyatın öldüyünü iddia etdiyi bir vaxtda, bizdə bunun əksi müşahidə olunur. Ölkədə oxumaq dəbə minir. Artıq o qədər də gənc olmayan oxucu Taleh uşaq yaşlarından Azərbaycan dilində kitablar oxuduğunu deyir: "Bu mənada, həmyaşıdlarımla müqayisədə mənim bəxtim daha çox gətirib. Anam kitabxana müdiri olub və nadir kitabları oxumaq üçün mənə gətirirdi. Həqiqətən də, Azərbaycan dilində olan kitablar hamıya çatacaq qədər deyildi. Bir kitab bütün sinifi dolaşırdı. Bu gün isə vəziyyət fərqlidir və böyük seçim var. Təəssüf ki, onların hamısı yüksək keyfiyyətə malik deyil. Şəxsən mən "Alisa möcüzələr ölkəsində" kitabının yüksək keyfiyyətlə tərcüməsini tapmaq istərdim. Amma bu, çox çətindir".
23 yaşlı Tahir isə bu yaxınlaradək kitabları ingilis və türk dillərində oxuyurmuş: "Əvvəllər istədiyim kitabları Azərbaycan dilində tapa bilmirdim. Bu, mənim ingilis və türk dillərini daha yaxşı öyrənməyimə səbəb oldu. Amma burada 2 problem var idi. İngilis və türk dillərində olan kitablar, xüsusilə bestsellerlər çox bahadır. Üstəlik, Azərbaycan dili mənə daha yaxındır. Azərbaycanca oxuduqda romanda yaşananları daha yaxşı təsəvvür edə bilirəm". Son bir neçə ildə Tahir Azərbaycan dilində olan böyük bir kitab kolleksiyası toplayıb. İndi də o, doğma dildə çap olunan heç bir kitabı qaçırmır: "Bir vaxtlar tərcümələrin keyfiyyəti o qədər də yüksək deyildi. Fikrimcə, son il ərzində bu sahədə vəziyyət müsbətə doğru dəyişir".
Həqiqətən də, kitab bumunun özünü keyfiyyətdə də göstərməyə başlaması sosialist düşərgəsindən olan bir sıra ölkələrdə müşahidə olunur. O ölkələrin hər birində vəziyyət tədricən müsbətə doğru dəyişib. 90-cı illərin əvvəllərində Rusiyada eyni vaxtda bir neçə nəşriyyat peyda oldu. Bazarı doldurmağa çalışan nəşriyyatlar tərcüməçilərə üst-üstə sifarişlər verir, bu zaman yekun nəticənin qayğısına qalmırdılar. Əsas sürət idi!
Nəticədə, bazar Kinqin, Kriçsinin, Çeyzin, Şeldonun və digər populyar müəlliflərin əsərlərinin aşağı keyfiyyətli tərcümələrilə doldu. Bu gün isə onların təkrar nəşrinə heç bir nəşriyyat cəsarət etmir.
Məşhur polşalı bestsellerlər müəllifi Ancey Sapkovski 90-cı illərdə Polşada da çox bənzər vəziyyətin olduğunu xatırlayır. Onun sözlərinə görə, vəziyyət o yerə çatıbmış ki, köşklər, metro keçidləri, hətta nüfuzlu kitab mağazaları döyüş əsərlərilə, fentezi və qadın romanları ilə dolubmuş. Üstəlik, onlar yalnız məzmununa görə deyil, tərcüməsinə görə də çox aşağı səviyyədə imiş. Sapkovski bu bazarda keyfiyyətcə fərqlənmək üçün öz işlərində üstünlüyü yüksək səviyyəli polyak dilinə verib, eyni zamanda oxşar durumun qonşu Rusiyada da yaşandığını bildiyindən, kitablarını həm də rus dilinə tərcümə edib.
Polşa, Rusiya, Ukrayna kimi ölkələrin kitab bazarları zaman keçdikcə "bərabərləşdilər" və bu, 2 amillə bağlı oldu. Bazarın keyfiyyətsiz tərcümələrlə dolub-daşması nəticəsində oxucular hər şeyə irad tutmağa başladılar, nəşriyyatlar arasındakı rəqabət isə onları oxucuların bu tələbatını ödəmək məcburiyyətində qoydu.
Beləliklə, artıq bizdə də pik həddinə çatmış kitab bazarında kəmiyyətin keyfiyyətə keçəcəyinə ümid etmək üçün bütün əsaslar var.

What negative factors accompany the process of translating literary works into the Azerbaijani language
Ten years ago it was hard to believe it, but today there is more and more literature translated into the Azerbaijani language, and not at public expense, but on quite a commercial basis. Belle, Hamsun, Orwell, Tolstoy, Dostoyevsky, Ilf and Petrov - the list of works is widening day by day. In bookstores you can find an impressive and continuously expanding range of contemporary literature and classics in the Azeri language. More and more publishers are interested in translations. But how does this quantitative boom affect quality?
Stimulate the book business
Kifayat Haqverdiyeva is a translator of books. Since 2007 she has been translating books of classics - Hermann Hesse, O Henry and Jack London - into the Azerbaijani language for the Qanun and Altun Kitab publishing houses. She was the first to translate the Harry Potter books for Azerbaijani readers. "The problem is that there is not so much money in this business, and therefore, enthusiasts like me are often engaged in translations," Kifayat says. "It is very little money. For example, sitting in the office from start to finish, you can earn a lot more, and translations are very hard work, though very interesting."
But translations are not always satisfactory, and this is often mentioned by the readers themselves. "At times I visit book fairs and see that readers are not always happy with the result," she says. "Translations can be really different in quality, there are brilliant translations of German authors, and the excellent translation of "1984" by Orwell is very popular today." Literary editor and translator Samira Ahmadbayli says that during the Soviet period the quality of foreign literature in the Azerbaijani language was better, and there were objective reasons for that. "The fact is that publishing was carried out by state order before, and large teams of professionals worked with classical and contemporary texts," says Ahmadbayli. "A whole team of translators, editors, proofreaders and designers worked on every book." The state was engaged in literature, and it was ready to invest money in it. "All these people were given normal fees and had enough time, so the job was of high quality," the editor said. "But now publishers are private, and in a country where books are not so popular, earning a lot of money by publishing books is impossible. So publishers are forced to economize on everything and cut costs, while translators, editors and proofreaders get very little, and respectively, quality falls."
So the end result begins to depend solely on the good faith of those who could "touch the great" as a translator or editor, working on the texts of Kafka, Marquez, Dostoyevsky, and other masters of prose. Often (but not always) not a professional but an amateur decides whether the copy compares with the original.
According to the translator, publishers themselves cannot solve this problem. "There is too little money in the book business", and in this context, only the state itself can help. "State aid may be in the form of exempting the book business from VAT. Thus, it is possible to create good conditions for the development of this business and counteract monopolies," says Ahmadbayli.
Readers' opinions
Oddly enough, the main audience for books in the Azerbaijani language today is the youth. While many say that literature is dying worldwide, we have the reverse process. Reading becomes fashionable. Older reader Taleh says that he has been reading books in Azerbaijani since childhood. "But in this sense, I was a lot luckier than my peers. My mother was director of a library and found rare books for me. Indeed, there were not enough books in Azerbaijani, and one book went around the class. Today the situation is different, there is a great choice, but, alas, it is not always good. Personally, I desperately need a high-quality translation of 'Alice in Wonderland', but this task is very difficult," he said.
Tahir, a 23-year-old man, read books in English and Turkish until recently. "Before, there were no books I needed in Azerbaijani, and it was a good opportunity for me to learn English and Turkish better," he says. "But there were two problems. Books in English and Turkish, especially bestsellers, are very expensive, and the Azerbaijani language is closer to me and I have a better idea of what is happening in the novel." Over the past couple of years, Tahir has amassed a large collection of books in Azerbaijani, and does not miss any new books. "At one point, translations were not of very good quality, but it seems to me that the situation has been changing for the better over the past year," he said.
Indeed, a similar phenomenon when the book boom affected the quality of translation took place in many countries of the former Soviet bloc. And there, too, the situation began to level off over time. In the early 1990s, many publishers emerged in Russia at the same time. Trying to fill the market, they kept translators busy and did not care much about the end result. The main thing is the speed!
As a result, the market was filled with translations of King, Christie, Chase, Sheldon and other popular authors of such poor quality that no publisher dares to republish them now.
Andrzej Sapkowski, a famous Polish bestselling author, recalls that in the 1990s the situation was very similar in Poland. It got to the point that stalls in the metro and even respectable bookstores were filled with adventure stories, all sorts of fiction and all kinds of women's novels of poor quality not only in content, but also in the level of translation. In order to qualitatively stand out on this market, Sapkowski put an emphasis on a good level of Polish in his works, and knowing that the same situation prevails in neighbouring Russia, he personally translated his books into Russian.
The Polish, Russian and Ukrainian book markets "levelled off" and there were two main factors here. The fact that the market is glutted with bad translations made the reader picky. Competition between publishers made them meet this reader demand. Thus, there is every reason to hope that in our country, after reaching its peak, quantity will turn into quality.