SENKAKU DYAOYUYDAOYA QARŞI
Asiyanın iki nəhəng fövqəldövləti - Çin və Yaponiya Şərqi Çin dənizində ümumi ərazisi, təxminən, 7 kvadratkilometr olan insan yaşamayan 5 ada uğrunda kompromissiz mübarizəyə başlayıb. Yaponiyalılar onları Senkaku adaları, çinlilər Dyaoyuydao, tayvanlılar isə Dyuoyuytay adlandırır. Adaları XIX əsrin sonlarında aşkarlamış britaniyalılar isə arxipelağı Pinnacle Islands adlandırıb.
Amma indi problem, əlbəttə ki, onun adında deyil. Məsələ ondadır ki, mübahisə tərəfləri - Pekin və Tokio buranı özünə aid sayır və arxipelağı müdafiə etmək üçün istənilən vasitəyə əl atmağa hazırdır.
Bu adalar çinli dənizçilər tərəfindən hələ XV əsrdə kəşf edilib. Yaponiyalılar hesab edir ki, adalar həmişə Okinava prefekturasının ayrılmaz hissəsi olub. Hər halda, 100 ildən artıq müddət bundan əvvəl Yaponiya-Çin müharibəsi nəticəsində onlar sanki birdəfəlik Yaponiyanın nəzarətinə keçmişdi. Lakin İkinci Dünya müharibəsindən sonra adalara ABŞ sahib çıxdı. Amma 1972-ci ildə Amerika onları Gündoğar ölkəyə qaytarmaq qərarına gəldi. Çin isə hesab edir ki, onun üçün qələbə ilə bitmiş İkinci Dünya müharibəsi ona Dyaoyuydao (Senkaku) üzərində "suverenliyini bərpa etmək" haqqı verir.
Adaların Çinə məxsus olması ideyasını Tayvan da dəstəkləyir.
Bir müddət əvvələdək mübahisəli arxipelağa aid olan 5 adadan 4-ü Yaponiya vətəndaşı olan şəxsə məxsus idi. Onları icarəyə götürən Yaponiya hökuməti Pekinlə münasibətləri gərginləşdirməmək üçün orada hər hansı iqtisadi fəaliyyəti qadağan etmişdi. Amma sentyabrın 11-də Yaponiya hökumətinin arxipelağa aid olan Uotsuridzma, Kitakodzima və Minamikodzima adalarının fərdi sahiblərindən 2 milyard ien (26 milyon dollar) qarşılığında almasından sonra yeni mübahisə qızışıb.
Bu, Çində ciddi hiddətə səbəb olub. Çin XİN bəyan edib ki, yaponların bu addımı Çinin suverenliyini pozur. Pekin qərarın ləğvini tələb edib və nümayişkaranə şəkildə bir neçə hərbi gəmisini mübahisəli adalara, daha dəqiq, Yaponiyanın öz ərazisi saydığı bölgəyə göndərib. Nəticədə, Tokio Baş nazirinin dəftərxanası yanında böhran qərargahı yaradılıb. Çinin Tokiodakı səfiri Yaponiya XİN-ə çağırılıb və ona Çin gəmilərinin demarşı ilə bağlı etiraz bildirilib.
Tayvan isə Yaponiya hökumətinin mübahisəli adaları "milliləşdirməsinə" etiraz olaraq oraya 75 balıqçı gəmisi göndərib. Çinin bir çox nəhəng şəhərlərində Yaponiya əleyhinə keçirilən etiraz aksiyaları da kifayət qədər nümayişkaranə xarakterli olub. Aksiya iştirakçıları Yaponiya bayraqlarını və avtomobillərini yandırıb, Yaponiya fabrikləri və restoranlarını dağıdıb, həmçinin, Gündoğar ölkənin səfirliyi və konsulluğuna hücum edilib.
İğtişaşlar nəticəsində Çində fəaliyyət göstərən Yaponiya korporasiyaları fəaliyyətini müvəqqəti olaraq dayandırmalı olub. Onların arasında elektrik avadanlıqları istehsalı ilə məşğul olan "Canon" və "Panasonic" şirkətləri, "Honda", "Nissan", "Mazda" avtomobil nəhəngləri də var. Baş verənlər nəticəsində Çin ərazisində fəaliyyət göstərən yapon şirkətlərinin hamısı istisnasız olaraq zərərlə üzləşib. Aviaşirkətlər on minlərlə sərnişindən məhrum olub. Yaponiyanın Çindəki maraqlarına əhəmiyyətli zərbələrdən birini isə ÇXR-in gömrük xidmətinin yapon məhsullarının ölkəyə sərbəst gətirilməsinə maneə yaratmaq qərarı vurub. Yaponiyanın Maliyyə Nazirliyi qarşı tərəfin bu qərarını "son dərəcə ciddi" adlandırıb. Çünki Çin Yaponiya üçün ən nəhəng ixrac bazarıdır.
Çin rəhbərliyinin siyasi təzyiq vasitəsi isə Pekində Yaponiya ilə diplomatik münasibətlərin bərpasının 40 illiyinə dair əvvəlcədən planlaşdırılmış tədbirin təxirə salınması olub. Bundan başqa, Çin gözətçi gəmilərinin adaların ətrafında daim fırlanacağını, həmçinin, 2015-ci ilə Dyaoyuydao arxipelağı da daxil olmaqla, ətraf dəniz hövzələrinə nəzarət məqsədilə pilotsuz uçuş aparatlarından istifadə olunacağını bəyan edib.
Yaponiya öz növbəsində mübahisəli arxipelağı sayıqlıqla qoruyur və Senkakunun müdafiəsinə istənilən vasitə ilə hazır olduğunu bildirir. Bu zaman o, tam əsaslı olaraq ABŞ-ın dəstəyinə də bel bağlayır. Axı bu iki ölkəni bir-birinə bağlayan təhlükəsizlik müqaviləsi amerikalıların üzərinə böhranlı məqamlarda müttəfiqlərinin köməyinə gəlmək öhdəliyi qoyur.
Pekində hesab edirlər ki, məhz Vaşinqtonun ABŞ-Yaponiya müqaviləsinin mübahisəli adalara da şamil olunması haqda bəyanatı məsələni daha da gərginləşdirib. Bu üzdən Çin tərəfi Pekin və Tokioya səfər etmiş Pentaqon rəhbəri Leon Panettadan bu qarşıdurmada Vaşinqtonun heç kimin tərəfini tutmayacağına dair təminat istəyib. Bu mövqeni Ağ Ev də təsdiqləyib. Qurumun mətbuat xidməti Vaşinqtonun əvvəlki mövqeyinə bir qədər düzəliş edərək bəyan edib ki, ABŞ-ın Çinlə Yaponiya arasındakı ərazi mübahisəsinə müdaxilə etmək niyyəti yoxdur. "Hesab edirik ki, Çinlə Yaponiya arasında yaxşı münasibətlər bütün region üçün sərfəlidir. Birləşmiş Ştatlar sözügedən adaların suverenliyinin kimə məxsus olduğuna dair mövqeyə malik deyil. Biz iddiaçıların məsələni öz aralarında sülh yolu ilə çözəcəklərini gözləyirik", - deyə prezident Barak Obamanın mətbuat katibi Cey Karni bildirib.
Pekinlə Tokio arasında münaqişənin qızışmasının ABŞ-ın maraqlarına uyğun olmadığı aydındır. Əgər Yaponiya Vaşinqton üçün etibarlı strateji müttəfiqdirsə, Çin Asiyanın aparıcı dövlətlərindən biri, Vaşinqtonun nəhəng iqtisadi tərəfdaşı, beynəlxalq siyasi və iqtsadi proseslərin önündə gedən bir dövlətdir. Odur ki, Birləşmiş Ştatlar hansısa adalara görə bu ölkə ilə problem yaşamaq istəmir. Vaşinqtonda hesab edirlər ki, amerikalıların Yaponiyanın təhlükəsizliyi ilə bağlı məsuliyyəti kontekstində ABŞ-ın Yaponiya üzərində "nüvə çətiri" saxlaması kifayətdir. Bu, əslində ÇXR-i Gündoğar ölkə qarşısında atom sahəsindəki üstünlüyü ilə öyünmək imkanından məhrum edir.
Uzaq Şərqdə baş verənlər bir sualı ən ciddi şəkildə ortaya qoyur: Çinlə Yaponiya arasında qarşıdurma nə qədər uzağa gedə bilər?
Hər şeydən əvvəl vacib bir məqam nəzərə alınmalıdır: Asiyanın nəhəng fövqəldövlətləri arasında illərlə tarixi olan ərazi mübahisəsinin qəflətən yenidən sərt şəkildə gündəmə gəlməsinin səbəbi nədir? Həm Yaponiya, həm də Çin insan yaşamayan 5 adanın taleyindən yalnız Senkakuda (Dyaoyuydao) neft və təbii qaz ehtiyatlarının varlığının tam təsdiqindən sonra narahat olmağa başlayıb. Karbohidrogen resurslarının az olduğu Çin və belə resurslara ümumiyyətlə malik olmayan, üstəlik, Fukusima AES-dəki faciədən sonra atom enerjisindən də məhrum olmuş Yaponiya üçün neft-qaz ehtiyatları ilə zəngin arxipelaq kifayət qədər ciddi maraq doğurur.
Eyni zamanda hər iki fövqəldövlətdəki millətçilik faktorunu da nəzərdən qaçırmaq olmaz. Bu faktor tərəflərdən hər hansının mübahisəli adalarla bağlı iddiasından imtina edəcəyini düşünməyə imkan vermir. Yaponiyalı siyasətçilər durmadan deyir ki, onların İkinci Dünya müharibəsi nəticəsində Koreya yarımadası, Mancuriya, Tayvan, həmçinin, Cənubi Saxalin və Kuril adalarındakı "qədim torpaq"larından məhrum olmaları kifayətdir.
Pekinə gəlincə, o, hələ çoxdan - Mao Tszedunun dövründən "Çin torpaqlarının bir araya toplanması" ilə məşğuldur. Lyuyşun (Port-Artur), Dalyan (Dalniy), Honkonq, Makao Çinin "ərazi bütövlüyünün bərpası" istiqamətindəki uğurlarının bir qismidir. İndi isə çinli siyasətçilər "Dyaouydaonun müdafiəsi"nin növbəti qələbəyə çevriləcəyinə ümid edirlər.
Bütün bunları nəzərə alsaq, Pekinlə Tokionun ərazi mübahisəsinin hərbi qarşıdurmaya gedib çıxmasına imkan verməyərək razılığa gələcəklərinə ümid etmək olarmı?
Rəsmi şəxslərin bəyanatları bunun mümkün olmadığını deməyə əsas verir. BMT Baş Assambleyasının Nyu-Yorkda keçirilmiş 67-ci sessiyasında iştirak edən Yaponiyanın baş naziri Yosixiko Noda deyib: "Bu adalar tarixən, həmçinin beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq bizim ayrılmaz ərazimizdir. Odur ki, bu mövqedən geri çəkilməyimizi nəzərdə tutan heç bir kompromisdən söhbət gedə bilməz".
Yaponiya Baş nazirinin bəyanatını şərh edən Çin XİN-in rəsmisi Tsin Qan bildirib ki, "ayrı-ayrı ölkələr tarixi faktları və beynəlxalq hüquq normalarını nəzərə almır, digər dövlətlərin ərazi bütövlüyü və suverenliyini kobud şəkildə pozur, faşizm üzərindəki qələbənin nailiyyətlərindən imtina edərək, müharibədən sonrakı dünya düzənini dəyişmək haqda düşünür". Pekin "maraqlı dövlətləri tarixi faktları etiraf etməyə, beynəlxalq hüquqa hörmətlə yanaşmağa, digər ölkələrin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün pozulmasına son qoymağa" çağırıb.
Nyu-Yorkda Yaponiya və Çin xarici işlər nazirləri Koitiro Qemba ilə Yan Tszeçinin görüşü də tərəflərin kompromisə getmək fikrində olmadığını təsdiqləyib. Görüşdə "mövqelərin tam fərqli olduğu" ifadə olunub. Yaponiya XİN başçısı Çin tərəfini Senkaku ilə bağlı ərazi iddialarında təmkinli olmağa çağırıb. Yan Tszeçi isə öz növbəsində Pekinin Dyaoyuydao adasını "qədim zamanlardan Çinin müqəddəs ərazisi" saydıqlarını bildirib və onların milliləşdirilməsini "ÇXR-in ərazi suverenliyinin ciddi şəkildə pozulması" kimi qiymətləndirib.
Tərəflərin mövqelərindəki ciddi ziddiyyətə baxmayaraq, böhranın sülh yolu ilə çözülməsinə imkanlar var. Onu hər şeydən əvvəl iqtisadi faktor diqtə edir.
Çinlə Yaponiya arasında ticarət dövriyyəsi 300 milyard dollardır. Çin Yaponiya məhsulları üçün əsas bazardır. ÇXR ilə mübahisədə Tokio yapon iqtisadiyyatının qlobal böhran və Yaponiyanın atom enerjisini məhv etmiş sunamidən sonra hələ də bərpa oluna bilmədiyini də nəzərə almalıdır.
Öz növbəsində Çin üçün də Yaponiya son dərəcə vacibdir. Yaponiya bazarı Çin istehsalçıları üçün əhəmiyyətinə görə dördüncü yerdədir. Tokio ilə ticari və ya investisiya münasibətlərinin pozulması Çinin ixrac imkanlarına ciddi zərbə vura, bir çox müəssisələrin bağlanmasına, ÇXR-də işsizliyin artmasına səbəb ola bilər.
Bundan başqa, Yaponiyaya qarşı güc tətbiqi Çinin regionda və dünyadakı geosiyasi mövqelərinə də zərbə vurardı. Üstəlik, Pekin hərbi uğursuzluqdan da sığortalanmayıb (ən azı ona görə ki, çinlilərin güc tətbiqinə əl atması ABŞ-ın Yaponiyanın müdafiəsinə qalxmaq məcburiyyətində qoyacaq).
Mübariz Pekin çətin ki, özünün etibarlı iqtisadi tərəfdaş imicini qoruyub saxlaya bilsin. Bu isə Çinin qlobal miqyasdakı ticari ekspansiyası şəraitində onun üçün çox vacibdir.
Beləliklə, həm Yaponiya, həm də Çin münasibətlərinin pozulmasının onlara baha başa gələcəyini anlayır. Bu, onların hər ikisi üçün yolverilməzdir. Odur ki, danışıqlar variantı daha çox ehtimal olunandır və bu, yəqin ki, daha bir il davam edəcək. Yaponiya ilə Çinin mübahisəli adaların hövzəsindəki resurslardan birgə istifadə edəcəklərini düşünmək olar. Üstəlik tərəflər bu haqda hələ 2008-ci ildə qərar qəbul etmişdilər. Amma o zaman danışıqlar iflasa uğramışdı. İndi qarşıdurmanın dərinləşməsindən qaçmaq üçün deyəsən Yaponiya və Çinin 4 il əvvəl dayandıqları nöqtəyə qayıtmaları yeganə imkandır.

The uninhabited archipelago is a bone of contention between Japan and China
The two greatest Asian powers - China and Japan - are locked in an uncompromising dispute over five uninhabited islands in the East China Sea with a total area of 7 square kilometres. The Japanese call them the Senkaku Islands, the Chinese - Diaoyu, Taiwanese - Tiaoyutai, and the British, who found them at the end of the 19th century, named them the Pinnacle Islands. However, the problem is, of course, not about the name of the islands, but the fact that each of the parties to the dispute - Beijing and Tokyo - claim jurisdiction over them and are ready for any eventuality in order to control them.
The islands were discovered by Chinese sailors in the 15th century. However, the Japanese believe that the islands have always been an integral part of Okinawa Prefecture. Whatever it is, more than a century ago, at the end of the Sino-Japanese War, they seemed to have been ceded to Japan forever. However, the US took over the islands after the Second World War. In 1972, the US decided to return them to the Land of the Rising Sun. The Chinese, however, say that their triumph in the Second World gives them the right to "restore their sovereignty" over Diaoyu (Senkaku). Taiwan supports the opinion that the islands belong to the Chinese.
Until recently, four of the five islands that make up the disputed archipelago were privately owned and belonged to Japanese citizens. They were rented by the Japanese government, which prohibited any economic activity there to avoid aggravating relations with Beijing. The dispute erupted again after 11 September when the government of Japan bought the islands of Uotsuri-jima, Kita-Kojima and Minami-Kojima from their private owners for 2 billion yen (26 million dollars).
This caused outrage in China. China's Foreign Ministry said that the deal made by the Japanese violates the sovereignty of China. Beijing demanded that the decision be cancelled and sent several warships to the disputed islands or to the area that Japan considers its territorial waters. In Tokyo, crisis headquarters were created at the prime minister's office in connection with the incident. China's ambassador was summoned to the Foreign Ministry of Japan, where he was given a note of protest about the activities of the Chinese ships.
Meanwhile, in protest against the "nationalization" of the disputed islands by the Japanese government, Taiwan sent 75 fishing boats to their area, while anti-Japanese protests began in many big Chinese cities. The protesters burned Japanese flags and cars, looted Japanese factories and restaurants, as well as embassies and consulates of the Land of the Rising Sun.
In connection with the riots, the Japanese corporations operating in China were forced to suspend their work. Among them are electronics makers Canon and Panasonic, auto giants Honda, Nissan and Mazda. All Japanese firms without exception doing business in China suffered tangible losses. Airlines lost tens of thousands of passengers; Japan Airlines, for example, was faced with the need to reduce the number of flights to China.
The decision of China's customs service to hinder the stable importation of Japanese goods also caused a significant impact on Japanese interests in China. Japan's Finance Ministry called China's decision "mortally important" because China is Japan's largest export market.
A measure of political pressure from the Chinese government was the abolition of the previously planned ceremony in Beijing to mark the 40th anniversary of the restoration of diplomatic relations with Japan. China also announced that its patrol ships will permanently sail near the islands and that Beijing will start using unmanned aircraft by 2015 to monitor the surrounding marine areas, including the Diaoyu archipelago.
Japan, for its part, vigilantly guards the disputed archipelago and expresses readiness to defend Senkaku in every possible way. Japan also counts on the support of the United States, which has a security treaty with Japan and will be forced to help its Far Eastern ally in a crisis situation. Actually, Beijing believes that the territorial dispute was fuelled precisely by Washington's statement saying that the US-Japan agreement applies to the disputed islands as well. For this reason, the Chinese side persuaded Pentagon chief Leon Panetta, who visited Beijing and Tokyo, to promise that the United States would not take sides in the unfolding Japanese-Chinese confrontation. This position was also confirmed by the White House press office which somewhat corrected Washington's original position and said that the US had no intention of intervening in the territorial dispute between China and Japan.
"We believe that good relations between China and Japan benefit everyone in the region. The United States does not have a position on the question of who ultimately owns sovereignty over these islands, and we expect the sides themselves to peacefully settle the matter between," said President Barack Obama's press secretary Jay Carney.
Obviously, a conflict between Beijing and Tokyo is of no benefit to US interests. If the latter is a reliable strategic partner of Washington, the former is a major economic partner, a leading Asian country and one of the drivers of the global political and economic process, in quarrelling with which, especially because of disputed uninhabited islands in the East China Sea, the US does not see any sense. In the context of American responsibility for Japanese security, Washington believes, it is enough that the United States is holding a "nuclear umbrella" over Japan. This, in effect, strips China of the possibility to show off its superiority in the nuclear sphere before the Land of the Rising Sun.
Yet what is happening in the Far East seriously raises the question of how far the China-Japan confrontation can go?
First of all, we should keep in mind one important point, which gives an idea of the reason why the long-standing territorial dispute between the major powers of Asia suddenly entered such a tense phase. Both Japan and China became concerned about the five uninhabited islands at a time when assumptions about the presence of oil and natural gas at Senkaku (Diaoyu) were strongly confirmed. For China, which has poor hydrocarbon reserves, and for Japan, which is absolutely devoid of any such reserves and has abandoned nuclear energy since the disaster at the Fukushima nuclear power plant, the oil and gas archipelago represents a very topical interest.
And, of course, we cannot ignore the factor of nationalism in both powers, which provides no grounds to suggest that any of the parties will agree to abandon claims to the disputed islands. Thus, Japanese politicians are exploiting the subject that it is enough that as a result of the Second World War, their country lost its "ancestral lands" on the Korean peninsula, Manchuria, Taiwan, and South Sakhalin and the Kuril Islands. As for Beijing, since the days of Mao Zedong, it has been busy "gathering Chinese lands". Lushun (Port Arthur) and Dalian (Dalniy), Hong Kong, Macau - this is a partial list of the successes of China in "restoring its territorial integrity". And now Chinese politicians anticipate another victory, which from their point of view, will be "the defence of Diaoyu".
With all these circumstances, is it possible to expect that Beijing and Tokyo can agree not to allow the territorial dispute to escalate into a military confrontation?
Statements by officials deny this possibility. Attending the opening of the 67th Session of the UN General Assembly in New York, Japanese Prime Minister Yoshihiko Noda said: "These islands are an integral part of our territory in historical terms and in accordance with international law. Therefore, there can be no compromise implying a departure from this position."
Commenting on the Japanese prime minister's speech, Chinese Foreign Ministry spokesman Qin Gang said that "some countries ignore historical facts and international law and flagrantly violate the sovereignty and territorial integrity of other countries, openly rejecting the fruits of world victory over fascism and seriously challenging the post-war international order". Beijing calls on "the interested countries to recognize historical facts, respect international law and stop undermining the sovereignty and territorial integrity of other countries".
The parties' intransigence was also proved by the meeting of foreign ministers of China and Japan, Koichiro Gemba and Yang Jiechi, held in New York. During the meeting, they expressed "completely opposite opinions". The Japanese foreign minister urged the Chinese to exercise restraint in their territorial claims to Senkaku. Yang Jiechi, in turn, stressed that Beijing considers the Diaoyu Islands "a sacred Chinese territory since ancient times" and called their nationalization "a serious violation of the territorial sovereignty of the PRC".
And yet, despite the fundamental differences in the positions of the parties, there is still hope for a peaceful settlement of the crisis. It is provided, first of all, by the economic factor.
The trade turnover between China and Japan is 300 billion dollars. China is the main market for Japanese goods. In the dispute with China, Tokyo has to consider the fact that the Japanese economy has not yet been able to recover from the global crisis and the tsunami that destroyed the Japanese nuclear power industry.
In turn, Japan, too, is extremely important for China. Japan is the fourth largest market for Chinese manufacturers. The disruption of trade and investment relations with Tokyo may seriously affect China's export capacity, lead to the closure of a number of enterprises and increase unemployment in China.
Furthermore, the use of force against Japan may affect China's geopolitical position in the region and the world, especially as Beijing is not immune from military failure (not least because the possible use of the Chinese "fist method" will certainly force the US to defend Japan). Bellicose Beijing is unlikely to be able to maintain the image of a reliable economic partner, which is so necessary for China's commercial expansion on the global scale.
Thus, Japan and China are well aware that the price of the conflict between them is enormous, and therefore, is unacceptable to both sides. So far, negotiations that may last for years are more likely. It can be assumed that Japan and China will reach an agreement on the joint development of the waters of the disputed islands, especially as the sides almost reached such a decision in 2008. However, the negotiations failed at the time. Returning to the point at which they stopped four years ago is, apparently, the only way to avoid further confrontation between China and Japan, which, given the significant role played by the two powers and by the region they represent in world politics and economy, still have a lot of common interests.