Amerikalılar kimə üstünlük verəcək: yenə demokrata, yoxsa neomühafizəkara?
Təxminən, bir ay sonra amerikalılar ölkənin tarixi üçün vacib suala növbəti dəfə cavab verməlidirlər: ABŞ-ın növbəti prezidenti kim olacaq? Amerikanın 45-ci prezidenti respublikaçı mühafizəkar, Massaçusets ştatının sabiq qubernatoru Mitt Romni seçiləcək, yoxsa hazırkı dövlət başçısı, 2009-cu ilin Nobel sülh mükafatçısı, demokrat Barak Obama daha bir müddətə Ağ Evə rəhbərlik edəcək?
Maraqlıdır ki, seçkiqabağı gər-ginlik 2000-ci ilin payızında yaşananları çox xatırladır. Qeyd edək ki, həmin vaxt qazanılmış səslərin sayına görə seçkini uduzmuş respublikaçı oğul Corc Buş səslərin təkrar hesablanması və 5 həftəlik hüquqi təhqiqatdan sonra Demokratlar Partiyasından olan namizəd Albert Qoru üstələmişdi.
İstənilən halda, 12 il əvvəl yaşananlara oxşar vəziyyət yaranarsa, bu gün hazırkı prezident B.Obamanın mövqeləri daha üstün görünür. İlk növbədə, "Gallup" sosioloji xidmətinin apardığı sorğu Obamaya dəstək verənlərin sayının ləng də olsa, artdığını göstərir. Jurnalımız çapa hazırlandığı anda hazırkı prezidenti respondentlərin 51%-i dəstəkləyirdi. Obamanın əleyhinə olanlar 42% idi. Amma əksər ekspertlər hesab edir ki, statistik səhvləri nəzərə aldıqda, seçicilərin namizədlərə simpatiyasının bərabər olduğunu söyləmək mümkündür.
Hazırkı prezidentin reytinqindəki artım, əsasən, ABŞ-da iqtisadi vəziyyətin tədricən düzəlməkdə olması ilə izah edilir. Özünəinamı artırmağa çalışan B.Obama bu yaxınlarda seçki kampaniyasında orta sinfə aid seçiciləri tərəfinə çəkmək üçün aktual mövzunu qabardıb. Prezidentin sözlərinə görə, o, biznes dairələrini ölkədən kənara çıxmamağa, iş yerlərini Amerikada açmağa razı salmağa çalışacaq. Bəzi analitiklər və siyasi texnoloqlar hesab edir ki, Amerikanın əmək bazarının bu cür müdafiəsi hazırkı prezidentin iqtisadi siyasətindəki ümumi populist tendensiyaya uyğundur. Bundan başqa, belə taktika Obamaya həmkarlar ittifaqları təşkilatları üzvlərinin dəstəyini almaq imkanı da yaradır. Maraqlıdır ki, əmək bazarının vəziyyəti ilə bağlı açıqlanmış son məruzə ölkədə işsizliyin səviyyəsinin 8,5%-dək azaldığını, yəni, son 3 ildə ən aşağı həddə çatdığını göstərir.
Buna baxmayaraq, M.Romni və respublikaçılar B.Obamanın sosial və iqtisadi siyasətini sərt tənqid edir. Onların fikrincə, Ağ Evin iqtisadiyyatın tənzimlənməsi istiqamətindəki addımları, xüsusilə Uoll-strit üçün yeni qaydalar və səhiyyə sistemində islahatlar investisiyalar üçün zərərlidir. İqtisadi inkişafın stimullaşdırılması tədbirləri isə işsizliyin yüksək səviyyəyə qalxmasını əngəlləməyib. M. Romni bildirir ki, seçkidə qələbə qazanacağı təqdirdə, "orta sinif"in qeydinə qalacaq, kiçik biznesə kömək edəcək, ticarəti inkişaf etdirəcək, əhalinin hüquqları və sağlamlığının qeydinə qalacaq, innovasiyaları inkişaf etdirəcək, vergiləri azaldacaq və "Çini sıxışdıracaq". Yeri gəlmişkən, Harvard biznes və hüquq məktəbinin məzunu, biznesmen və siyasətçi-praktik olan Romni çox zəngin şəxsdir. O, nəhəng investisiya şirkəti olan "Bain Capital"ın rəhbəridir. O, uğurlu iş adamı və rəhbər, iqtisadiyyatı yaxşı bilən şəxs imicini hələ 2002-ci ildə Salt Lake City Qış Olimpiya Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin rəhbəri və 2003-2007-ci illərdə Massaçusets ştatının qubernatoru olduğu dövrdə qazanıb. Zəngin sponsorlarla görüşündə isə Romni bildirib ki, amerikalıların 47%-i "hökumətdən asılı vəziyyətdədir, özlərini qurban sayır və hökumətin onların qeydinə qalmasını gözləyir". Təxminən, hər iki amerikalıdan biri hökumətin onu mənzil, tibbi xidmət və qida ilə təmin edəcəyinə ümidlidir. Bu üzdən də onlar Amerikada "Avropa tipində sosializm" yaratmaq istəyən Obamaya səs verir. Respublikaçı namizəd birmənalı şəkildə bildirib ki, o, seçicilərin bu qisminə bel bağlamır: "Mənim işim bu insanlarla bağlı narahatlıq keçirməməkdir. Onları həyatlarına görə məsuliyyəti öz üzərlərinə götürməli olduqlarına heç zaman inandıra bilmərəm. Bu insanlar vergi ödəmir, bu üzdən də bizim vergilərin azaldılması ilə bağlı çağırışlarımız onları maraqlandırmır".
B.Obamanın seçki qərargahının nümayəndələrisə dərhal bəyan ediblər ki, M.Romni "saymazyanalıqla xalqın yarısını hesabdan silir".
Təbii ki, seçkiyə qalmış müddətdə hər iki namizəd bütün resurslarından istifadə etməklə tərəfdarlarının sayını artırmağa çalışacaq. Bu zaman onlar eyni vaxtda ciddi əks-zərbələr endirmək üçün rəqibin səhvini də diqqətdən qaçırmamağa çalışacaqlar. Odur ki, namizədlər arasındakı kövrək balans hələ dəyişə bilər. Əlbəttə ki, prezident postunda olan Obama opponenti qarşısında mütləq üstünlüyə malikdir. Ən azı informasiya məkanında ona hazırkı dövlət başçısı kimi daha çox diqqət ayrılır. Digər tərəfdən, artıq ABŞ-a rəhbərlik etmiş Obama hələ ki "tünd at" olan Romni ilə müqayisədə daha tanınmış və hərəkətləri proqnozlaşdırıla bilən şəxsdir. Bu baxımdan mühafizəkar seçicilərin hazırkı prezidentə meyil etməsi daha çox ehtimal olunandır. Obama rəhbərliyi dövründə ölkədə baş vermiş bütün müsbət və populyar hadisələri (səhiyyə sahəsində islahatlar, İraqdan qoşunların çıxarılması, Ben Ladenin məhvi və sair) öz xidməti kimi təqdim edə bilər. Amma uğursuzluqlar da ilk növbədə bumeranq kimi əsas şəxs - prezidentin mövqelərini vurur. Bu, Romniyə Obamanı durmadan və uğurla tənqid etmək imkanı yaradır. Opponenti artıq prezidenti səhiyyə sahəsindəki islahatlar və eyni zamanda ondan imtinaya, sosial ehtiyacların ödənilməsinə xərclərin azaldılmasına, zənginlər üçün aşağı vergi dərəcələrinə görə tənqid atəşinə tutub. Bir sözlə, respublikaçılar prezidenti ardıcıl olmamaqda günahlandırır. Respublikaçıların ən sərt tənqid etdiyi sahə isə Obama administrasiyasının xarici siyasətidir.
Rusiyanı ABŞ-ın geosiyasi düşməni elan etmiş M.Romni B.Obamanı, ilk növbədə, Moskva ilə "yenilənmə" siyasətinə görə tənqid edir. Onun fikrincə, Rusiya ilə yaxınlaşma istiqamətində əvvəldən səhv olan addım V.Putinin yenidən prezident seçilməsi ilə tam iflasa uğrayıb. Respublikaçılar hesab edir ki, Rusiyanın postsovet məkanında Avrasiya İttifaqı yaratması, ABŞ-ın Ukrayna kimi vacib əməliyyat meydanını itirməsi məhz Obamanın həddindən artıq yumşaq siyasətinin nəticəsidir. B.Obamanın opponentləri onun Avropada Hava Hücumundan Müdafiə sistemlərinin yerləşdirilməsi məsələsində güzəştlərini də tənqid edir. Romninin tərəfdarları hesab edir ki, Dmitri Medvedevin prezidentliyi dövründə Rusiyaya qarşı liberal siyasətə müəyyən dərəcədə haqq qazandırmaq olardısa belə, Kremlə sərt və kompromissə getməyən Putinin qayıtması ilə belə "incəliklər"ə yer yoxdur. Bu fikrin təsdiqi kimi Rusiya XİN-in ABŞ-ın Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) Rusiyadakı fəaliyyətinə bu il oktyabrın 1-dən son qoyulması qərarı göstərilir. Moskva isə bu qərarını agentlik əməkdaşlarının Rusiya ərazisindəki fəaliyyətinin ikitərəfli humanitar əməkdaşlığın inkişafına köməklik çərçivəsindən çıxması ilə izah edir. Moskvanın iddiasına görə, onlar qrantların paylanması yolu ilə ölkədə siyasi proseslərə, müxtəliv səviyyəli seçkilərə, vətəndaş cəmiyyəti institutlarına təsir göstərməyə çalışıb. Bu, açıq şəkildə göstərir ki, Kremldə yenidən Vaşinqtonla sərt ritorikaya üstünlük verən partiya mövqelərini möhkəmləndirib. Bu üzdən M.Romninin də təmsil etdiyi mühafizəkarlar hazırda Ağ Evə rəhbərliyin "qırğılar"ın əlinə keçməli olduğuna əmindirlər. Onların fikrincə, məhz "qırğılar" Moskvaya qarşı analoji sərt siyasət yürütmək iqtidarındadır.
Qeyd etmək lazımdır ki, Ağ Evə respublikaçıların, yaxud demokratların rəhbərlik etməsindən asılı olmayaraq, Vaşinqtonun strateji vəzifəsi Kremllə münasibətlərdə dominatlığa malik olmaqdır. Vaşinqtonla Moskva arasındakı geosiyasi rəqabətdə ABŞ mübarizə üsulları və alətlərindən asılı olmayaraq, qələbə qazanmalıdır. Bu mübarizədə demokratlar silah qismində "demokratik dəyərləri, insan haqlarını, söz və vicdan azadlığını" əsas götürürsə, respublikaçılar hərbi-siyasi qarşıdurmaya üstünlük verir.
B.Obama üçün daha bir zəif nöqtə Yaxın Şərq və Şimali Afrikadakı çətin vəziyyətdir. İlk baxışdan Vaşinqtonun məharətlə "ərəb baharı"nın təşkil olunduğu ölkələrdə taktiki qələbə əldə etdiyini düşünmək olardı. Amma son zamanlar məlum olur ki, müsəlman dünyası ilə münasibətlər heç də ən yaxşı dövrünü yaşamır. Misirdə hakimiyyətə "müsəlman qardaşlar"ın gəlişi, Amerikanın Liviyadakı səfirinin öldürülməsi və sair faktorlar bunu göstərir.
Vaşinqtonun Suriya məsələsində Rusiyanın müqavimətini qıra bilməməsi də respublikaçılar tərəfindən Ağ Evin xarici siyasətdəki zəifliyi kimi qiymətləndirilir. Bununla yanaşı, bütün bu çətinliklər fonunda Ağ Ev son zamanlar strateji müttəfiqi olan İsraillə də münasibətlərini ciddi şəkildə korlayıb. Doğrudur, bu məsələdə Vaşinqtondan israrla İrana qarşı əməliyyatların başlanmasını tələb edən Təl-Əvivin də "xidmətləri" az deyil. Amma respublikaçılar hesab edir ki, Ağ Ev İsraillə dialoqda belə sərt ton seçməməli idi. ABŞ-ın güclü yəhudi lobbisi çətin ki, Ağ Evin bu siyasətindən məmnun olsun. Bu baxımdan "Forbes"un versiyasına görə, dünyanın ən zən-gin yəhudisi olan oyun maqnatı və İsrailin "İsrael hayom" qəzetinin sahibi Şeldon Adelsonun (onun varidatı 26,5 milyard dollar qiymətləndirilir) 2012-ci ildə Respublikaçılar Partiyasının seçki kampaniyasına 70 milyon dollar vəsait ayırması təsadüf deyil. Bu məbləğin 37 milyonu birbaşa Romniyə verilib. Yeri gəlmişkən, bu, siyasi kampaniyaya ayrılmış məbləğlər sırasında rekorddur. Təbii ki, bütün bu məqamlar Romninin xeyrinədir. Bundan başqa, o, müxalifətə ölkənin kifayət qədər ağır iqtisadi problemlər içərisində olduğu dövrdə rəhbərlik edir. Nəticədə, heç nəyə görə məsuliyyət daşımayan Romni hər kəsi tənqid etmək üçün geniş imkanlara malikdir. Məhz böhran dövründə seçicilərin obrazlı desək, "tərs oğlan"a üstünlük verməsi mümkündür. Bu gün isə bu şəxs respublikaçı M.Romnidir. Benqazidəki qanlı hadisələrdən sonra onun hazırkı administrasiyanı zəiflikdə ittiham etməsi də təsadüf deyildi.
M.Romni üçün daha bir "kozır" iqtisadi məsələlərdir. O və tərəfdarları vergilərin daha 20% azaldılmasını (1931-ci ildən sonra ən aşağı həddə) təklif edir. Bundan başqa, M.Romni müdafiə xərclərinin artırılmasını, sosial proqramların əksəriyyətinin özəl sektora, yaxud hətta xeyriyyəçilik sektoruna verilməsini təklif edir. Obamadan fərqli olaraq, o, ümumi sevgi iddiasında olmadığını gizlətmir. Bununla yanaşı, ekspertlər Romninin proqram və imicinin zəif tərəflərinə də diqqət çəkir. Birincisi, bu, sosial proqramların yoxluğudur. Amerikalıların əksəriyyəti bunu bəyənməyə bilər.
İkincisi, Romni həddindən artıq aqressivdir. Onun tez-tez açıqlamaları zamanı ehtiyatsızlıq etməsi siyasətçinin əleyhinə işləyir. Əksər ekspertlərin fikrincə, bu, Romninin emosional baxımdan sıxıntılı olmasının, hətta ola bilsin ki, qeyri-peşəkarlığının, səriştəsizliyinin nəticəsi ola bilər.
Üçüncü mənfi məqam ABŞ-da artmaqda olan yoxsulluq fonunda multimilyonçu M.Romninin varidatıdır. Seçicilər onun adi insanların problemlərindən uzaq olduğunu düşünə bilər.
Dördüncüsü, ardıcıl olmamaq. Romni bir çox məsələlərlə bağlı mövqeyini siyasi konyukturaya əsaslanaraq çox tez-tez dəyişir.
Beşinci məqam M. Romninin dini baxışlarıdır. O, mormnodu, yəni itaət edənlərin həyatına yaxından müdaxilə edən kilsənin təmsilçisidir. Romni həyatının bu tərəfini geniş nümayiş etdirməyi sevmir. Amma rəqibləri durmadan seçiciləri inandırmağa çalışır ki, Romni qələbə qazanacağı təqdirdə, Ağ Evi onun məzhəbindən olan komanda tuta bilər.
Bu gün ABŞ-da seçkiqabağı yarışın reallıqları bunlardan ibarətdir. Hər iki namizədin artıq dəqiq müəyyənləşmiş tərəfdarları var. Amma simpatiya və antipatiyasını hələ dəqiqləşdirməmiş böyük bir elektorat da mövcuddur. Bu məsələdə onlara prezidentliyə namizədlərin özləri kömək etməyə çalışır. Onlar həmin elektoratı öz tərəflərinə çəkmək üçün aralarında təşkil olunacaq 3 teledebat zamanı (3, 16 və 22 oktyabr) yüksək siyasi məharət nümayiş etdirməlidir.

Who will the Americans prefer: a Democrat again or a neo-conservative?
About a month later, the Americans will once again answer a question that is important for the history of the country: who will be the next president of the United States? Will the conservative Republican and former Massachusetts governor Mitt Romney become the 45th US president or the current president and Nobel Peace Prize winner of 2009, Democrat Barack Obama, retain his title for another term?
It is noteworthy that the current election campaign is very similar to the situation of autumn 2000, when Republican George W. Bush who lost the election by the number of votes received beat the Democratic candidate Al Gore after the counting and recounting of votes and five weeks of legal proceedings. In any case, if a situation similar to the one that was 12 years ago develops again, the position of the incumbent President Barack Obama seems more preferable today, because, first of all, according to a survey by the sociological service Gallup, Barack Obama's approval rating, even if at a small rate, is growing. As our journal went to press, the policy of the current president was approve by 51 per cent and disapproved by 42 per cent of respondents. Although most experts believe that, given the static error, we can talk about equal sympathies for both candidates from voters.
The growth in the ranking of the incumbent president is largely attributed to the fact that the economic situation in the US is gradually improving. Desiring to build that trust, Obama recently raised a vital topic in his campaign aimed at attracting middle-class voters, saying that he would try to convince businesses to create jobs inside America and not to move them abroad. According to some analysts and political strategists, such accented support for the American labour market corresponds with the larger populist trend in the economic policy of the current president of the United States. At the same time, such tactics allow Barack Obama to win the support of union members. It is noteworthy that the last published report on the state of the labour market predicts a fall in unemployment to 8.5 per cent, i.e. to its lowest level in three years.
However, Romney and the Republicans sharply criticize the social and economic policies of Barack Obama. According to them, the measures taken by the White House to regulate the economy, in particular, the new rules for Wall Street and the reform of the health system are bad for investment. And steps to stimulate economic growth did not help reduce high unemployment. Romney, if elected, promises to look after the interests of the "middle class" to help small businesses, cut taxes, promote trade, take care of the rights of the population and its health, promote innovation and "put pressure on China". By the way, Romney, a graduate of Harvard Business and Law School, a businessman and politician, is a very wealthy man and head of the large investment company Bain Capital. He earned his reputation as a successful business person and leader well-versed in economics at the head of the Organizing Committee of the Olympic Winter Games in Salt Lake City in 2002 and as governor of Massachusetts in 2003-2007. At a meeting with wealthy sponsors, he complained that 47 per cent of Americans are "dependent on the government, see themselves as victims and expect the government to take care of them". For example, almost every other American hopes that the government will provide him with housing, medical care and food. And therefore, they are voting for Barack Obama, who is trying to impose "European-style socialism" in America. The Republican candidate made it clear that he does not count on these voters: "My job is not to worry about these people. I'll never be able to convince them that they should take responsibility for their lives ... These people do not pay taxes, so they do not care about our call for tax cuts." Representatives of the Obama campaign headquarters immediately announced that Romney was "dismissive of half of the nation".
Naturally, during the remaining period before the election, both candidates, using all resources, will try to increase the number of their supporters. At the same time, they will not miss the opportunity to use their opponent's mistakes to launch sensitive counterattacks. Therefore, the fragile balance between them may change. Of course, as president, Obama has a clear advantage over his opponent. At least the incumbent gets more media attention. On the other hand, Barack Obama, under whom the United States is already living, is better known and predictable than Romney, who is still a "dark horse". From this point of view, conservative voters may well gravitate to the incumbent president. Obama can credit himself with anything good or popular (health care reform, the withdrawal of troops from Iraq, elimination of Ben Laden, etc.) that happened in the country during his time in office. But failures also boomerang against the chief official - the president. This allows Romney to endlessly and successfully criticize Obama. The opponent has already criticized the president for reforms in health care and at the same time, for abandoning it, for reducing social spending and at the same time, low taxes for the rich. In short, the Republicans accuse the president of inconsistency. But the Obama administration's foreign policy is subjected to the sharpest criticism from the Republicans.
Romney, who has declared Russia a geopolitical enemy of the United States, blames Barack Obama for the policy of "resetting" with Moscow. According to him, the initially erroneous step of rapprochement with Russia became a disaster after the election of Vladimir Putin. The Republicans regard the creation of the Eurasian Union by Moscow in the former Soviet Union and the loss of such an important American beachhead as Ukraine as a result of too soft a policy by Obama. Opponents also regard Obama's concessions on European missile defence as unjustified. Romney's camp believes that if under Dmitriy Medvedev, the liberal policy towards Moscow could somehow be justified, after the return of hard-line and uncompromising Putin to the Kremlin such "tenderness" is no longer in fashion. As the rationale, they point to the Russian Foreign Ministry's notification that the activities of the US Agency for International Development (USAID) in the Russian Federation should be terminated from 1 October. Moscow explains its decision by the fact that the work of agency representatives in Russia went beyond promoting bilateral humanitarian cooperation. Through the distribution of grants, they tried to influence political developments, including elections at different levels and civil society institutions in Russia. This clearly suggests that the party of tough rhetoric with Washington is firmly established in the Kremlin again. Therefore, according to the neo-conservatives represented by Romney, now is the time for the "hawks" to take over the White House as they are able to carry out a similar hard line towards Moscow.
It should be noted that regardless of the Democratic or Republican government, the strategic goal of the White House is domination in relations with the Kremlin. That is to say in the geopolitical struggle between Moscow and Washington, the USA's victory must be provided regardless of the method and the tools of the struggle. If in the course of this struggle, the Democrats use "democratic values, human rights, freedom of speech and conscience" as weapons, the Republicans prefer a rigid military-political confrontation.
Another vulnerable issue for Barack Obama is the difficult situation in the Middle East and North Africa. At first sight, Washington seems to have been able to gain a tactical victory in the countries where the "Arab Spring" was skilfully initiated. But recently, it became clear that relations with the Muslim world are not in the best condition - this is clear from Muslim Brotherhood's rise to power in Egypt, the murder of the American ambassador to Libya and other circumstances. The inability to break Russia's resistance on the Syrian issue is also seen by the Republicans as a weakness of the Democratic administration of the White House in the area of foreign policy. What's more, against the background of all these difficulties, the White House recently seriously spoiled relations with its strategic ally - Israel. Although Tel-Aviv itself, which is increasingly demanding that Washington take military action against Iran, also "contributed" to this, according to the Republicans, the White House should not have taken such a tough tone in the dialogue with Israel. It is unlikely that the powerful Jewish lobby in the US is in awe of such a policy by the White House. In this context, it is not surprising that the world's richest Jew, according to Forbes, gaming tycoon and owner of the Israeli newspaper Israel HaYom, Sheldon Adelson, (with a fortune of $ 26.5 billion) invested $ 70 million in the Republican Party's campaign in 2012. Of this amount, $ 37 million were directly transferred to Romney. By the way, this is a new record in donations to political campaigns. Naturally, all these factors play into the hands of Romney. Furthermore, he actually leads the opposition in a rather difficult economic situation in the country, and without answering for anything, he has an excellent opportunity to criticize everything. It is precisely at the time of the crisis that voters may prefer, figuratively speaking, a "tough guy" i.e. Republican Mitt Romney. It is no accident that after the bloody events in Benghazi, Romney lashed out at the current administration for weakness in this matter.
Another trump card of Romney is the economic issue. He and his supporters offer a tax cut by another 20 per cent (the lowest level since 1931). In addition, Romney advocates for increased defence spending, reducing the share of the US budget deficit in GDP by 10 times, transfer of most social programmes to the private sector, or even to the field of charity. Unlike Obama, he does not hide that he does not claim universal love. At the same time, experts note the weaknesses of Romney's programme and image. First, it is the lack of social programmes, which most Americans may not like. Second, it is his excessive aggressiveness. Mitt Romney is often harmed by his expansiveness in terms, which, according to many experts, is a direct result of his emotional stiffness, and maybe even some professional incompetence. Third, it is the wealth of the multi-millionaire Romney amid rising poverty in the USA. Voters might think that the presidential candidate is far from the problems of the common man. Fourth, it is the lack of consistency. He changes his position on many issues too often and is guided by political considerations. Fifth, it is his religious views. Romney is a Mormon, i.e. a representative of the Church, which intervenes very actively (even by American standards) in the affairs of its members. He does not like to advertise this side of his life, but his opponents are trying to delude voters into thinking that if Romney wins, he may bring a whole team of fellow believers to the White House.
These are the current realities of the presidential race in the US. Both candidates already have a number of solid supporters. But there is a huge part of the electorate, which has not yet fully decided on their likes and dislikes. In this matter, presidential candidates themselves will try to help them, and in the course of three televised debates (3, 16 and 22 October), they will be demonstrating the highest political acrobatics to convince them to make a choice in their favour.