KİNO SONRA OLACAQ - BU HƏLƏ JURNALDIR
Təxribatçı "Müsəlmanların məsumluğu" filmi nəticəsində amerikaya qarşı yayılmış etiraz dalğası Şərqdə qüvvələr nisbətini dəyişə bilər
01.10.2012
İnternetdə qalmaqallı "Müsəlmanların məsumluğu" filminin peyda olması gözlənildiyi kimi, İslam dünyasında kəskin etirazla nəticələnib. Sonda, ciddi dövlətlərarası və dinlərarası nifrət meydana gəlib. Film ABŞ-da çəkildiyindən, müsəlmanların əsas qəzəbi məhz amerikalılara qarşıdır. Tezliklə ABŞ-ın diplomatik və konsulluq missiyalarının qarşısında etiraz aksiyaları bütün dünyanı bürüyüb. Bu zaman həm hücum edən, həm də müdafiə olunan tərəflər zorakılığa yol verib. Dünya KİV nümayişlərin dağıdılması zamanı çoxlu sayda yaralının və ölənlərin olduğunu xəbər verir.
"Müsəlmanların məsumluğu"nun ilk qurbanı ABŞ-ın Liviyadakı səfiri Kris Stivens və diplomatik missiyanın daha 3 əməkdaşı olub. Onlar naməlum şəraitdə səfirliyə hücum çəkmiş, oranı qarət etmiş və yandırmış radikal qrup tərəfindən qətlə yetiriliblər.
Məhəmməd Peyğəmbərin və İslamın müqəddəs kanonlarının təhqir olunduğu aşkar təxribatçı və aşağı səviyyəli filmin meydana çıxarıldığı vaxt, onun mənşəyi, həmçinin "şedevr"in yaradıcı heyəti, filmin yayılmasından sonra baş verənlər hələ də analitiklərdə bir sıra suallar yaradır. Qeyri-rəsmi məlumata görə, filmin arxasında hazırda ABŞ-da yaşayan komptlar (Misir xristianları) və ya israillilər dayanır. Filmin prodüseri marginal, Roma Papasının fikrincə, "düşüncəsiz keşiş" Terri Consdur. Xatırladaq ki, o, İslama qarşı Quranın yandırılması kimi təxribatçı əməli  ilə məşhurdur.
Aktyorlara inansaq, onlara əvvəlcə "Səhra döyüşçüsü" kimi təsirli ad altında macəra filmində çəkilmək təklif olunub. Bu zaman Məhəmməd Peyğəmbər ssenaridə yox imiş. Büdcəsi 5 milyon dollar olan bu filmdə rollara qeyri-peşəkarlar cəlb olunubmuş. Aktyorların sözlərinə görə, onlar filmin süjetində antiislam məqamlarının olduğunu anlamayıblar, bəzi fikirlər isə dublyaj zamanı dəyişdirilib.
Təxribatın əvvəlcədən planlaşdırıldığına dair fərziyyəni gücləndirən məqamlardan biri də hələ bu ilin iyulunda İnternetdə "Müsəlmanların məsumluğu" filminin treylerinin peyda olmasıdır. O zaman treyler heç bir ciddi rezonansa səbəb olmamışdı. Qəribədir ki, film ərəb dilinə məhz bütün amerikalılar üçün faciəvi gün olan 11 Sentyabr ərəfəsində tərcümə olunub. Fakta müsəlman dünyasının hansı reaksiya verə biləcəyini anlamaq üçün uzaqgörən olmağa ehtiyac yox idi.
Niyə məhz 11 Sentyabr İslam dünyasında Amerika əleyhinə dini radikalların ən fəal və bilavasitə iştirak etdiyi təlatümlərin başladığı gün oldu? ABŞ diplomatik missiyalarının binaları qarşısında etirazlar və oraya hücumlar niyə, məsələn, Fars körfəzi ölkələrində yox, məhz "ərəb baharı" nəticəsində hakimiyyətin devrildiyi, köhnə rejimlərin əvəzinə ABŞ və Qərbin də köməkliyilə yeni qüvvələrin gəldiyi ölkələrdə baş verdi? Niyə videoçarxları bu və ya digər səbəbdən asanlıqla servisdən silən "Youtube və onun sahibi olan "Google" şirkəti bütün dünyada davam edən kütləvi etiraz aksiyalarına rəğmən filmi serverdən yığışdırmaqdan imtina edir? Qərb KİV-in tez-tez istinad etdiyi söz azadlığı prinsipi bu halda ən azı yersizdir.
ABŞ-ın Liviyadakı səfirinin qətli özü-özlüyündə bir sıra sual və gümanlar meydana çıxarır. İngiltərə KİV xəbər verir ki, ABŞ Dövlət Departamenti səfirə hücum ola biləcəyinə dair dəqiq məlumata hadisədən 2 sutka əvvəl malik olub. Səfir Stivens isə Liviyaya bir neçə gün əvvəl qayıdıbmış. Səfirin Benqaziyə səfərinin təfərrüatları nəzəri baxımdan məxvi məlumat idi. Daha bir maraqlı məqam diplomatların məskunlaşdığı məkan olan gizli mənzilin konsulluğa hücumdan sonra uzun-uzadı atəşə və peşəkar hücuma məruz qalmasıdır. Konsulluqdan isə yaraqlılar məxvi sənədləri oğurlayıb. Halbuki, diplomatik missiya yoxlanılmış obyekt idi və onun 11 Sentyabr ilə əlaqədar istənilən mümkün hücuma hazır olduğu bildirilirdi. Amma qəzəblənmiş kütlə hücuma başladıqdan cəmi 15 dəqiqə sonra konsulluğun ərazisinə girə bildi...
Belə çıxmırmı ki, "qəzəbli kütlə" səfirin öldürülməsi üçün yaxşı məlumatlandırılmış, peşəkar şəkildə hazırlanmış şəxslərdən ibarət olub?  Xatırladaq ki, səfir Stivens Qəddafiyə qarşı inqilabın ilhamvericilərindən biri, NATO hücumlarının baş koordinatoru idi və Liviya inqilabçıları haqda çox müsbət fikirlər səsləndirirdi.
"Barışmazlar"
Daha maraqlı fakt təxribatın KİV-də islam terrorçularının ABŞ və Qərb dövlətlərinə barışıq təklif etdiyinə dair informasiyanın yayılmasından dərhal sonraya təsadüf etməsidir. Təşəbbüs isə ABŞ-ın iki qatı düşməni - "Əl-Qaidə" və "Taliban"dan gəlmişdi. Barışığın şərtləri isə kifayət qədər qəbul edilən idi. "Əl-Qaidə" islam ölkələrinin işlərinə müdaxilə olunmamasını, həbsdəki cihadçıların azad edilməsini istəyir və bunun əvəzində daha ABŞ-a qarşı terror aktlarının təşkil olunmayacağını bildirirdi. Eyni şərtləri irəli sürən "Taliban" da Amerikanın Əfqanıstandakı bazalarına qarşı hücumlar edilməyəcəyi vədini verirdi.
Radikal islamçılardan analoji barışıq təklifi ilk dəfə deyil. Belə cəhd hələ 2005-ci ildə şəxsən Ben Laden tərəfindən də edilmiş, lakin bundan dərhal sonra Londonda terror aktları törədilmişdi. Həmin terror aktlarının günahkarları hələ də müəyyənləşdirilməyib.
Cihadçılarla ABŞ arasında barışığa ikinci cəhd bu ilin əvvəlində irəli sürülmüşdü. Qətərdə "Taliban" nümayəndələri  ilə danışıqların aparıldığını ABŞ Dövlət Departamenti də təsdiqləmişdi. Amma bu dəfə də danışıqlar başlamağa macal tapmamış iflasa uğradı: KİV-də ABŞ-ın Əfqanıstandakı bazalarının birində Quran kitabının yandırıldığına dair məlumat yayıldı. Nəticədə dərhal Qərbə qarşı onlarca insanın ölümü ilə nəticələnən nümayişlər başlandı.
Barışığa dair son təklifə gəlincə, mütəxəssislər onu Obama administrasiyası üçün on ildən artıqdır davam edən terror və müharibələrə birdəfəlik son qoymaq, İslam dünyasında özünə tərəfdarlar qazanmaq imkanı kimi qiymətləndirir. Prezident seçkisi ərəfəsində bu, ABŞ administrasiyası üçün xüsusilə vacib əhəmiyyət qazana bilərdi. Amma təxribatçı filmin ortaya çıxmasından sonra yaxın perspektivdə heç bir danışıqlardan, xüsusilə də barışıqdan söhbət gedə bilməz.
Müharibə gedir: məxvi
Ənənəvi olaraq səfirin öldürülməsinin onun təmsil etdiyi ölkəyə müharibə elan edilməsi kimi qiymətləndirildiyini nəzərə alsaq, ABŞ-a müharibə elan olunduğunu söyləyə bilərik. Bəs bu müharibəni kim elan edib? ABŞ-ın İslam dünyasında mövqelərinin zəifləməsində ən çox kimlər maraqlıdır? Yəqin ki, elə "Müsəlmanların məsumluğu" filminin peyda olmasında rolu olan qüvvələr. Çünki buna inanclı müsəlmanların, xüsusilə də onların radikal hissəsinin reaksiyasının necə olacağını təxmin etmək çətin deyildi. Demək, kimlərsə "ərəb baharı"nın baş verdiyi ölkələrin yeni hakimiyyətlərinin öz ölkələrinə vəziyyətə nəzarət edə bilmədiyini göstərməyə çalışır.
ABŞ-ın tarixində süjetinə və nəticəsinə görə hazırda baş verənlərə oxşar hadisələr əvvəllər də yaşanıb. Məsələn, 1979-cu ildə ABŞ-da növbəti iqtisadi böhran zamanı İran şahı Qərbin maraqlarından daha az asılı olan müstəqil siyasət  yürütmək qərarına gəlmişdi. Birləşmiş Ştatlar isə nəhəng enerji ehtiyatlarına malik ölkəni nəzarətindən buraxa bilməzdi. Güman edilirdi ki, hakimiyyətə gəlməsinə dolayısı ilə Qərbin xüsusi xidmət orqanlarının kömək etdiyini Xomeyni Qərbin planlarının icraçısı olacaq və bunu sələfindən daha yaxşı həyata keçirəcək. Amma Xomeyni mövqelərini möhkəmləndirən kimi ABŞ onu özünün "bir nömrəli" düşməni elan etdi və Qərbin planları fiaskoya uğradı. Bu yerdə bir məqamı xatırlatmaq yerinə düşər: elə həmin 1979-cu ildə qonşu Əfqanıstanda ABŞ səfiri qətlə yetirildi və bu post 2002-ci ilədək boş qaldı.
Əksər analitikləri bir sual düşündürür: bu ölkələrdə demokratik cəmiyyətlərin qurulması üçün lazımi işlər görülübmü və regionda təhlükəsizliklə bağlı məsələlər yaxşı düşünülübmü?
Mütəxəssislərin fikrincə, "ərəb baharı"nın səbəblərindən biri ABŞ-ın artıq çıxmaq haqda düşündüyü Əfqanıstan və İraqda müharibə aparmaq və ordu saxlamağın getdikcə daha çətin olmasıdır. Bu, Ağ Evin yeni doktrinasında da təsdiqlənir. Orada ABŞ-ın əsas hərbi qüvvələrinin, ilk növbədə, Asiya-Sakit okean regionuna yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, həyati əhəmiyyəti olan regionu tərk edən ABŞ oranı nəzarətindən kənar da qoya bilməzdi. Çünki Mübarək və Qəddafinin diktator rejimlərinin devrilməsi  ilə yaranmış vakuum digər dünya gücləri hesabına doldurula bilərdi. Məhz bu qüvvələrə qarşı durmaq məqsədilə Amerikanın Zbiqnev Bzejinski, Cin Şarp və Stiven Mann kimi mütəfəkkirləri tərəfindən "idarə olunan xaos doktrinası" hazırlandı. Amerikalılar yeni Şərq mülklərindən geri çəkilməklə onları "yumşaq qüvvə" (soft power) vasitəsilə nəzarətdə məhz idarə olunan xaos vasitəsilə saxlaya bilərdi.
İdarə olunan xaosun yaradılması üsullarından biri mülayim islamla radikalların qarşı-qarşıya gətirilməsi, yəni fundamentalistlərin Qəddafi və ya Əsəd kimi dünyəvi avtokratla qarşılaşdırılmasıdır. Burada "idarəetmə" termini ənənəvi mənasında yox, regional proseslərlə manipulyasiya etmək və ya xaos prosesinin idarə olunması kimi başa düşülməlidir.
2001-ci ildə əvvəlcə Şimali Afrikada başlanmış, daha sonra Yaxın Şərqdə davam edən qanlı hadisələr Somali, İraq və Əfqanıstandakı xaosun, son vaxtlara qədər nisbi sabitlik olan ölkələri də bürüməsinə təkan verir. Bu zaman nə qədər paradoksal səslənsə də, radikal islamçılarla ABŞ-ın maraqları üst-üstə düşür: onların bir ümumi düşməni var - regiondakı güclü milli dövlətlər. Aydındır ki, bu proseslərlə manipulyasiya etməklə, eyni zamanda onların reallaşması üçün cüzi səy göstərməklə öz geostrateji vəzifələrinin öhdəsindən əminliklə gəlmək mümkündür.
Məhz bu konteksdə "Müsəlmanların məsumluğu" filminin peyda olması və nəticədə Amerika əleyhinə nümayişlərin başlanması göstərir ki, Birləşmiş Ştatların regional rəqibləri elə amerikalıların özlərinə qarşı idarə olunan xaos silahından istifadə etmək qərarına gəlib.
İncə və çətin oyun
Nəzərə alınmalıdır ki, sözügedən film ərəb dilində ilk dəfə Misir kanalında nümayiş olunub. Bu, misirli kopt-xristianların filmə aidiyyətinin olduğunu təsdiqləyir. İlk kütləvi etirazlar isə məhz Misir, Liviya, Yəmən və Tunisdə, yəni, "ərəb baharı"nın baş verdiyi ölkələrdə keçirilib.
Mütəxəssislərin fikrincə, Misirin sabiq prezidenti Hüsnü Mübarəki, əsasən, neomühafizəkarlar - ABŞ-dan olan respublikaçılar, yəhudi diasporu və İsrail dəstəkləyirdi. Misirin yeni hakimiyyəti  ilə İsrailin artıq müəyyən problemləri var. Sinay yarımadasında bir müddət əvvəl törədilmiş terror aktları, həmçinin, Misir hökumətinin birtərəfli qaydada İsraillə 1978-ci ildə imzalanmış Kempdevid sülh razılaşmasını pozmaq cəhdi buna misaldır.
Misirlə İran arasında diplomatik münasibətlər isə M.Mursinin hakimiyyətə gəlişindən sonra bərpa olunub və bu, İsraili qıcıqlandırmaya bilməz. 1978-ci ildən sonra ilk dəfə Misir prezidenti İrana səfər edib, orada ölkələr arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsinə tərəfdar olduqlarını söyləyib.
Rəsmi Qahirə, hətta İrana qarşı iqtisadi sanksiyaların qüvvədə olmasına rəğmən, islam respublikasından neft almaq niyyətini də açıqlayıb.
İran məsələsi ABŞ və İsrail hökumətləri arasında da nifaqa səbəbdir. İsrail hökumətində baş nazir Netanyahunun və müdafiə naziri Barakın rəhbərlik etdiyi "qırğılar" fraksiyası İranın nüvə obyektlərinə birgə zərbələrin endirilməsi məsələsində ABŞ-dan heç cür zəmanət ala bilmir. Son zamanlar həmişə ən yaxın müttəfiqlər olmuş bu iki ölkə arasında münasibətlər o dərəcədə pisləşib ki, KİV-in məlumatına görə, prezident Obama "vaxtının azlığı" üzündən Netanyahunu qəbul etməkdən boyun qaçırıb.
İsrail KİV-də partiyanın son qurultayında Qüdsü İsrail dövlətinin paytaxtı kimi tanımaq istəməyən demokratların və Obamanın siyasəti tənqid olunur.
Obama administrasiyası sələflərindən fərqli olaraq İsrailə özünün regiondakı əsas tərəfdaşı kimi baxmır və təxribatçı filmlə bağlı son hadisələrədək o, yeni islampərəst qüvvələrə üstünlük verirdi. Görünən odur ki, ABŞ səfirliyinə hücum və Amerika əleyhinə nümayişlərdən sonra həm ABŞ-ın neomühafizəkarları və yəhudi diasorunun, həm də İsrailin Obamanın strategiyasını tənqid etməsi üçün əsasları olacaq.
Qeyd etmək lazımdır ki, son hadisələr İsraillə yanaşı İranın də xeyrinə işləyir. Çünki ABŞ-ın regionda mövqeyinin zəifləməsi, əlbəttə ki, ilk növbədə, İrana sərf edir. Bundan sonra ABŞ-ın istənilən həmləsi xristian dünyasının islama qarşı müharibəsinin davamı sayılacaq.
İslamçıların ABŞ və digər Qərb dövlətləri səfirliklərinə hücumları "Suryianın dostları"nı Suriyada şiə İranı və Rusiya tərəfindən dəstəklənən Əsədə qarşı mübarizə aparan islamçı qüvvələri silahlandırmazdan əvvəl yaxşıca düşünməyə vadar edə bilər. Rusiya Çinlə birlikdə "ərəb baharı"ndan heç də məmnun deyildi. Qəddafinin devrilməsindən sonra, Rusiya və Çinin Liviyadakı iqtisadi və enerji maraqlarına zərbə vurulub. Bu baxımdan, Amerikanın Liviyadakı səfirliyinin ələ keçirilməsindən sonra oradan ölkənin neft yataqlarının Qərb şirkətləri arasında bölüşdürülməsinə dair məxvi sənədlərin oğurlanması son dərəcə maraqlı məqamdır.
Analitiklərin fikrincə, hazırki vəziyyətdən Amerikanın indiki hökuməti də qazana bilər. İslam dünyasında anti-Qərb əhval-ruhiyyəsini artırmaqla, Avropada etirazlar və toqquşmalara yol açmaqla, ABŞ özünü "demokratik və liberal dəyərlər"in yeganə müdafiəçisi elan edə, bununla da dikbaş Qərb dövlətlərini "cihad təhlükəsi"nin mövcudluğu ilə qorxudaraq öz ətrafında cəmləyə bilər. Dünyanın belə guşələrinin birində - Avstraliyada bu yaxınlarda radikal müsəlmanların "Obama, Obama, biz hamımız Üsamayıq" şüarı ilə nümayiş keçirməsi də təsadüf deyil. Bu yerdə istər-istəməz Avstraliyanın Çinə yaxınlığı üzündən artan geosiyasi əhəmiyyəti yada düşür.
Görünür, bu oyunda qazananlar çox, uduzanlar isə yalnız müsəlmanlardır. Bəşəriyyətin tarixi ərzində dünyada saysız-hesabsız alim, böyük mütəfəkkir, incəsənət şedevrləri bəxş etmiş müsəlmanlar, İslam dininin daşıyıcılarının təhqir olunması, alçaldılması azmış kimi, üstəlik, Qərb xüsusi xidmət orqanlarının nəzarətində olan radikal qruplaşmaların bütün dünyada törətdikləri vəhşiliklərə görə rəhmsiz varvarlar və səfirlərin qatili kimi təqdim olunur.
DÜŞÜNMƏK ÜÇÜN SUALLAR
Niyə məhz 11 Sentyabr İslam dünyasında Amerika əleyhinə dini radikalların ən fəal və bilavasitə iştirak etdiyi təlatümlərin başlandığı gün oldu?
ABŞ diplomatik missiyalarının binaları qarşısında etirazlar və oraya hücumlar niyə, məsələn, Fars körfəzi ölkələrində yox, məhz "ərəb baharı" nəticəsində hakimiyyətin devrildiyi, köhnə rejimlərin əvəzinə ABŞ və Qərbin də köməkliyi  ilə yeni qüvvələrin gəldiyi ölkələrdə baş verdi?
Niyə videoçarxları bu və ya digər səbəbdən asanlıqla servisdən silən "Youtube" və onun sahibi olan "Google" şirkəti bütün dünyada davam edən kütləvi etiraz aksiyalarına rəğmən filmi serverdən yığışdırmaqdan imtina edir?

THIS IS JUST THE TRAILER – THE FILM COMES LATER
The wave of anti-American protests caused by the provocative film “Innocence of Muslims” could alter the balance of forces in the East
01.10.2012
As one might have expected, the showing on the Internet of the scandalous film "Innocence of Muslims" has caused acute displeasure in the Islamic world, leading to a serious outbreak of inter-state and inter-religious hatred. Since the film was made in the USA, the main thrust of the Muslims' anger has been directed at the Americans. A wave of demonstrations outside US diplomatic and consular missions soon whipped up the whole world and was accompanied by violence by both attackers and defenders. The world's media has reported many people being killed and injured during the dispersal of demonstrations.
The first victim of the "Innocence of Muslims" was the US' ambassador to Libya, Chris Stevens, and three other members of the mission who, in circumstances that are not quite clear, were killed by members of radical groups who looted and then set fire to the embassy building.
Analysts are still discussing the timing and the origin of this clearly provocative and shabby film, which insults the Prophet Muhammad and the holy canons of Islam, those who made this "masterpiece" and the events that occurred after the film. According to unofficial information, those behind the film are Copts - Christians from Egypt who are currently resident in the USA, or Israelis. The producer of the film is a marginal - in the opinion of the Pope a "stupid priest", Terry Jones, who also became well known for such provocative anti-Islamic actions as the burning of the Koran.
If one is to believe the actors, the original idea was to make an adventure film with the emotional title of "Desert Warrior", and the Prophet Muhammad was not in the script. The film's budget was $5m, and amateur actors were brought in to play the various parts. According to the actors themselves, they had no idea about the film's anti-Islamic slant, and certain extracts were altered during the dubbing.
One of the factors backing up the hypothesis that the provocation was pre-planned is the trailer to the film "Innocence of Muslims" which appeared on the Net back in July and at first caused no public response. It is strange that it was translated into Arabic precisely on the eve of the day that is tragic for all Americans - 11 September. One does not have to be a great prophet to guess the possible reaction in the Muslim world.
Why was 11 September precisely the starting point for anti-American disturbances in the Islamic world, in which religious radicals played the most active and direct part? Why did the protests and attacks on the US' diplomatic missions begin precisely in those countries where, as a result of the "Arab Spring" previous regimes were overthrown and new forces came to power not without the aid of the US and other western states, and not in countries of, for example, the Gulf? Why did the YouTube service, which usually has no difficulty in rejecting clips for various reasons, and Google, which owns this service, refuse to withdraw the film from its servers despite widespread protests throughout the world? The principle of freedom of speech, to which the western media often alludes, is, to say the least, inappropriate here.
The story of the murder of the US ambassador in Libya in itself led to a whole raft of questions and suppositions. As the British media reports, the US State Department had confirmed information about the possibility of attacks two days before they took place, and ambassador Stevens had returned to Libya only recently. The details of his visit to Benghazi were theoretically secret information. What is also of interest is the fact that the secret address, which has become a hiding place for diplomats following an attack on an embassy, had been subjected to lengthy shelling and a professional attack. And the militants stole secret documents from the consulate. At the same time, the embassy was a certified target and was apparently prepared for any potential attack, possibly on 11 September. And so it emerged that the furious crowd broke into the consular compound 15 minutes after the attack started.
Could it not be that the "furious crowd" were well informed and had been  professionally trained to murder the ambassador who, for his part, was one of the inspirations behind the revolution against Qadhafi and the main coordinator of the NATO attacks and had spoken very warmly of the Libyan revolutionaries?
"The irreconcilables"
Another very interesting fact is that the provocation took place immediately after the widespread circulation in the media of information about a proposal for a truce to the USA and the western countries from the Islamic terrorists. And this initiative emanated from two of the US' deadly enemies - al-Qa'idah and the Taliban. Moreover, the conditions could quite easily be fulfilled. Al-Qa'idah demanded compliance with the policy of non-interference in the affairs of the Islamic countries and the release of Jihadist prisoners, agreeing not to arrange any more terrorist acts against the US. In proposing similar conditions, the Taliban also promised not to organize attacks against American bases in Afghanistan.
This is not the first time such proposals for a truce have come from Islamic radicals. Such an attempt was made by Bin Laden himself back in 2005, but immediately after this terrorist acts occurred in London, the culprits of which have still not been reliably identified. The second time there was talk about a truce between the US and the Jihadists was at the beginning of this year. The US State Department also confirmed that talks had been held with representatives of the Taliban in Qatar. But on this occasion the talks collapsed before they had seriously begun: reports became widespread in the media about the burning of pages of the Koran at an American military base in Afghanistan. Immediately after this anti-western demonstrations started in the country, leading to the deaths of dozens of people.
As far as the latest proposal for a truce is concerned, experts believed this was a good opportunity for the Obama administration to put an end in one stroke to the problem of terrorism and wars which have gone on for over ten years and to acquire allies in the Islamic world. In the run-up to the presidential elections this would be particularly important for the incumbent US administration. However, after the showing of the provocative film there can be no question of any talks, never mind a truce in the foreseeable future.
A secret war is underway
Since the assassination of an ambassador has always been seen as a declaration of war against the state which he (the ambassador) represents, it may be said that war has been declared against the US. All we need to ascertain is who declared it? Who is interested most of all in weakening the US' positions in the Islamic world? It must be those forces who were involved in showing the film "Innocence of the Muslims", for it was not difficult to foretell the reaction of devout Muslims, especially their more radical element. That means some people had to be shown that the new authorities in the states who had survived the "Arab Spring" are incapable of controlling the situation in their countries.
In the history of the US there have already been cases very similar to the current ones, both in subject and in outcome. For example, in 1979, at the height of the latest economic crisis in the US, the Shah of Iran tried to conduct an autonomous policy, less dependent on western interests. The US could not let slip from its orbit a country with such immense energy supplies. It was assumed that Khomeini, whom the western special services indirectly helped to come to power, would be the one to implement the west's plans and would do so more precisely than his predecessor. But as soon as Khomeini had consolidated his positions the US described him as enemy number one and the west's plans suffered a fiasco. Here it is timely to recall that it was in 1979 that the US ambassador was assassinated in neighbouring Afghanistan and this post was left vacant right up to 2002.
Many analysts are asking the question: was enough done to establish a democratic society in these countries and were all the questions of security in the region well considered?
In the opinion of experts, one of the reasons for the "Arab Spring" was the difficulty in the upkeep of troops and waging war in Afghanistan and Iraq, from which the US was forced to withdraw. This is also confirmed by the new White House doctrine whereby the US' main forces are being gradually transferred to the Asia-Pacific Region (APR). At the same time, in withdrawing from a vitally important region, the Americans could not have left it outside their control, because the vacuum that was created, accelerated by the overthrow of the dictatorial regimes of Mubarak and Qadhafi, could have been filled by other world forces. It was to counter such forces in the region that the "doctrine of manageable chaos", conducted by such American thinkers as Zbigniew Brzezinski, Gene Sharp and Steven Mann, was developed. It was precisely manageable chaos which could have become the lever that would allow the Americans, withdrawing from their newly-fledged eastern domains, to keep them under their control with the help of "soft power".
The confrontation between moderate Islam and radical Islam - i.e. setting off fundamentalists and secular autocrats like Qadhafi and Asad against each other - could be described as one of the methods of creating manageable chaos. The term "management" here should be seen as attempts to manipulate the regional processes or to control the process of chaos, rather than in its established traditional sense. The bloody events of recent months, which began in 2011 first in the countries of North Africa, and then in the Near East, entail the creation of the same state of chaos, when what happened in Somali, Iraq and Afghanistan spreads to those countries where quite recently there was relative order. At the same time, no matter how paradoxical it may sound, the interests of the Islamic radicals and the US coincide in that they both have one adversary - the powerful ethnic states in the region. It stands to reason that by manipulating these processes, at the same time making only minimal efforts to implement them, one can confidently solve one's own geo-strategic tasks.
It is precisely in this context that the latest provocation over the showing of the "Innocence of Muslims", along with the anti-American demonstrations, shows that the US' regional rivals have adopted the method of creating manageable chaos against the Americans themselves.
A delicate and complex game
One also needs to take into consideration the fact that the film was first shown in Arabic on Egyptian TV, which confirms the involvement of the Egyptian Coptic-Christians in the making of the film. And it was in Egypt, Libya, Yemen and Tunisia where the first large-scale protests occurred - i.e. in those countries affected by the "Arab Spring".
In the opinion of experts, the former Egyptian President Hosni Mobarak was mainly supported by the neo-Conservative Republicans from the US, the Jewish diaspora and Israel. Israel already has some problems with the new Egyptian authorities. An example of this could be the recent terrorist attacks on the Sinai Peninsula, and also the Egyptian government's attempts to unilaterally annul the Camp David peace agreements, which were signed with Israel in 1978. And now diplomatic relations between Egypt and Iran have been re-established following the coming to power of Mohamed Mursi which, in turn, cannot fail to annoy Israel. For the first time since 1978 an Egyptian president has visited Iran where he called for an expansion of economic cooperation between the two countries. Official Cairo has spoken of its intentions to acquire Iranian oil in spite of the existing economic sanctions against Iran.
The subject of Iran is also a bone of contention between the present governments of Israel and the US. The "hawks" in the Israeli leadership, headed by Prime Minister Netanyahu and Defence Minister Barak, are quite unable to obtain guarantees from the US on the question of joint strikes against Iranian nuclear facilities. Relations between the once very close allies have recently deteriorated to such an extent that, according to the media, US President Barack Obama refused Netanyahu an audience because of a "lack of time". There have been a lot of articles in the Israeli media criticising the policies of Obama and the democrats who at a recent party congress declined to acknowledge Israel as the capital of the state of Israel.
Unlike its predecessors the Obama administration does not see Israel as its main partner in the region and until recent events regarding the provocative film has placed its stakes on the new pro-Islamic forces. And, in all probability, after the attacks on the US embassy and the anti-American demonstrations, there will be grounds for criticism of Obama's strategy both from the neo-Conservatives and the Jewish diaspora in the US and Israel.
It should be noted that apart from Israel recent events are also playing into Iran's hands, because a weakening of the US' positions in the region is, of course, to Iran's advantage. Henceforth any attacks by the US may be considered tantamount to a continuation of the war between the Christian world and Islam.
The attack by the Islamists on the embassies of the USA and other western countries will force the "Friends of Syria" also to think twice before arming the Syrian pro-Islamic opposition against Asad, which is supported both by Shiite Iran and Russia. Russia, in unison with China, was also not enthusiastic about the "Arab Spring". Following the overthrow of the Qadhafi regime, a blow was struck against the economic and energy interests of Russia and China in Libya. In this context of great significance is the fact that after the seizure of the American embassy in Libya secret documents were taken away about a redistribution of the country's oil fields between the western companies.
Analysts are of the opinion that the incumbent American authorities may also obtain benefit from this situation. In hyping up the anti-western disturbances in the Islamic world and the protests and clashes in Europe, the US may declare itself the only defender of "democratic and liberal values", and thereby gather around it the recalcitrant western countries, warning them of the "dangers of a Jihad". It was not by accident that in one of the quietest corners of the world, Australia, there were recently protests by radical Muslims shouting slogans "Obama, Obama, we are all Osama." One cannot help but be reminded here of the growing geopolitical importance of Australia because of its proximity to China.
It seems that in this game there are many victors, but the only losers are the Muslims, the Muslims who throughout human history have given the world so many scientists, great thinkers and masterpieces of art, and have also been standard bearers from classical culture to the dark West of the Middle Ages. Besides that, the bearers of Islamic faith have been abused and humiliated, and because of the brutalities of radical groups under the control of the western special services throughout the world they (the Muslims) are perceived as cruel barbarians and murderers of ambassadors.
QUESTIONS FOR CONSIDERATION
Why precisely was 11 September the starting-off date for the "Innocence of Muslims" and the anti-American demonstrations in the Islamic world, in which religious radicals play the most active and immediate part?
Why did the protests and attacks on the US' diplomatic missions begin precisely in those countries where, as a result of the "Arab spring" previous regimes were overthrown and new forces came to power not without the aid of the US and other western states, and not in countries of, for example, the Gulf?
Why did the YouTube service, which usually has no difficulty in rejectings clips for various reasons, and Google, which owns this service, despite the widespread protests throughout the world, refuse to withdraw the film from its servers?