Ermənilərin Azərbaycanı nüfuzdan salmağa və beynəlxalq aləmdən təcrid etməyə yönəlmiş səyləri əbəsdir
Sentyabrın ikinci yarısında Prezident İlham Əliyevin Fransaya səfəri baş tutdu. Səfər işgüzar xarakter daşısa da, onun həm Azərbaycan-Fransa ikitərəfli münasibətlərinin inkişafı, həm də regional geosiyasi vəziyyət baxımından böyük əhəmiyyəti var idi. Çünki Fransada əvvəlcə Jak Şirakın, daha sonra Nikola Sarkozinin uzun illər davam etmiş sağ-mərkəzçi hakimiyyətindən sonra, bu ilin yazında keçirilmiş prezident seçkisində sosialist Fransua Olland qələbə qazandı. Fransanın dünyada, xüsusilə Avropadakı iqtisadi və siyasi çəkisinin, bu ölkənin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik etməsini nəzərə alsaq, bu fövqəldövlətin yeni liderilə işgüzar əlaqələrin qurulması son dərəcə vacib əhəmiyyət daşıyır.
Yelisey sarayına səfərin ilk günündə prezidentlər İlham Əliyev və Fransua Olland arasında görüş olub. Görüşdə Azərbaycanla Fransa arasında əməkdaşlığın müxtəlif sahələrinə aid səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb. Bu əlaqələrin siyasi, iqtisadi, mədəni sahələrdə uğurla inkişaf etdiyi qeyd olunub, Fransa şirkətlərinin Azərbaycan iqtisadiyyatındakı fəal rolu vurğulanıb. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesinin gedişinə dair də fikir mübadiləsi aparılıb, bu istiqamətdə atılmalı olan addımlar haqda danışılıb. Prezidentlər Fransa ilə Azərbaycan arasında ikitərəfli münasibətlərin bundan sonra da inkişaf etdirilməsinə, iqtisadi və mədəni əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinə sadiq olduqlarını qeyd ediblər.
Elə həmin gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə Fransanın sabiq dövlət başçısı, siyasətdən getdiyini elan etməsinə rəğmən Fransanın dövlət və siyasi səhnəsində kifayət qədər nüfuzlu şəxsiyyət olaraq qalan Nikolya Sarkozi arasında da görüş olub.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Parisin Luvr muzeyinin islam incəsənətinə həsr olunmuş yeni zallarının açılışına da qatılıblar. Bu layihənin reallaşmasında Azərbaycan, Küveyt, Oman və Mərakeş vacib rol oynayıblar. Prezident Fransua Olland öz çıxışında bildirib ki, reallaşdırılmasına 2008-ci ildə başlanılmış bu layihənin əsas məqsədi Luvrun universallığının, ümumbəşəri əhəmiyyətini nümayiş etdirmək, Fransanın islam sivilizasiyasına münasibətini göstərməkdir: "Mən xeyirxahlıq, lazımi anda bizə yardım göstərmiş şəxslərə, xüsusilə Azərbaycan Respublikasının prezidenti və digər ali qonaqlara təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Onlar bizim çoxsaylı tərəfdaşlarımızdandırlar. Onlar Fransanın dostlarıdırlar. Onlar bu layihəyə çox böyük köməklik göstəriblər. Ümid edirəm ki, bu xe-yirxahlıq gələcəkdə də davam etdiriləcək".
Səfər zamanı Azərbaycan-Fransa münasibətlərində daha bir vacib hadisə baş verib. Söhbət Heydər Əliyev Fondu və Fransadakı səfirliyimizin dəstəyilə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin açılışından gedir. Parisin mərkəzində - Eyfel qülləsi yaxınlığında, ötən əsrin əvvəllərinə aid gözəl memarlıq binasında yerləşən mərkəzin ərazisi 3 min kvadrat metrdir. Orada Azərbaycanla bağlı müxtəlif humanitar tədbirlərin keçirilməsi üçün bütün imkanlar var. Mərkəzdə kitabxana fəaliyyət göstərir, binaya baş çəkənləri Azərbaycanın zəngin tarixi və mədəniyyətilə tanış edəcək ekspozisiyalar yerləşdirilib. Mərkəzdə tədbirlərin keçirilməsi üçün konfrans zalı və sair də var.
Tədbirdə çıxış edən prezident İlham Əliyev deyib: "Bu gün Fransa-Azərbaycan əlaqələri tarixində əhəmiyyətli gündür. Parisin mərkəzində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi fəaliyyətə başlayır. Ölkəmizin xarici ölkələrdəki ilk Mədəniyyət mərkəzinin məhz Fransa paytaxtında açılması təsadüf deyil. Fransa-Azərbaycan münasibətləri çox uğurla və sürətlə inkişaf edir". İlham Əliyev Fransa-Azərbaycan mədəni əlaqələrinin inkişafında Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Azərbaycan-Fransa parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Mehriban Əliyevanın rolunu xüsusi qeyd edib.
Fransaya işgüzar səfərinin sonunda İlham Əliyev Fransa Sahibkarlar Təşkilatı - MEDEF-də cəmləşmiş iş adamları ilə də görüşüb. Bu görüşlər ənənəvi xarakter alıb. İlham Əliyevin görüşdəki çıxışında dediyi kimi, "MEDEF üzvü olan biznesmenlərlə əvvəlki görüşlər Azərbaycanla Fransanın aparıcı təşkilatları arasında iqtisadi sahədə effektiv tərəfdaş münasibətlərinin qurulmasına böyük töhfə verib. Fransa Azərbaycanın ikinci ticarət tərəfdaşıdır və iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi hər il artır".
Prezident Fransa şirkətlərinin Azərbaycanda reallaşdırılan infrastruktur layihələrində (su təchizatı, məişət tullantılarının toplanması və istifadəsi, Bakı Metropoliteninin inkişafı) aparıcı rolunu, rabitə və kosmik texnika, kəşfiyyat, Xəzərin enerji resurslarının hasilatı və nəqli sahəsindəki rolunu qeyd edib. Onların arasında Fransanın TOTAL və Frans Gaz şirkətlərilə birlikdə Xəzərdə işlənən "Abşeron" qaz-kondensat yatağı da var. Yatağın qaz ehtiyatı, təxminən, 1 trilyon kubmetr, neft və kondensat ehtiyatı isə 150 milyon ton qiymətləndirilir. Prezident Əliyev bildirib ki, Azərbaycan Fransa şirkətlərinin regionun və Avropanın enerji xəritəsini dəyişəcək TANAP strateji qaz kəməri layihəsinin reallaşdırılmasına cəlb olunmasına da tərəfdardır.
Baş tutmuş siyasi görüşləri və danışıqları, Fransanın işgüzar elitası ilə dialoqu, mədəni xarakterli vacib, ictimaiyyətin geniş diqqətinə səbəb olmuş tədbirləri nəzərə alsaq, İlham Əliyevin Fransaya işgüza səfərini kifayət qədər uğurlu saymaq olar.
Bu, xüsusilə ermənilərin bir müddət əvvəl Ramil Səfərovun Macarıstandan vətənə ekstradisiyası və burada əfv olunmasından sonra Azərbaycanı nüfuzdan salmaq, onu beynəlxalq aləmdən təcrid etmək istiqamətindəki geniş səyləri fonunda vacibdir. Ermənilərin bəzi hallarda isterikanı xatırladan və onların himayəçiləri tərəfindən dəstəklənən səs-küylü kampaniyası real nəticələr vermir. Müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar və siyasətçilər tərəfindən bu məsələ ilə bağlı təəccüb və ya təəssüfdən ibarət səsləndirilən anlaşılmaz bəyanatlar Azərbaycanı özünə bəraət qazandırmağa, xüsusilə geri çəkilməyə məcbur edə bilməz. Ayrı-ayrı dövlətlərə gəlincə, onlar Ramil Səfərovla bağlı məsələnin ermənilər tərəfindən birtərəfli şəkildə interpretasiyasına deyil, öz real maraqlarına əsaslanır. Cənubi Qafqazda bu maraqlar isə xüsusilə iqtisadi konteksdə birmənalı olaraq Azərbaycanla bağlıdır.
Prezident İlham Əliyevin çox böyük və nüfuzlu erməni diasporunun olduğu, Avropada məhz Ermənistanın ən çox dəstək gözlədiyi ölkəyə - Fransaya səfəri Azərbaycana qarşı yönəlmiş səylərin əbəs olduğunu təsdiqlədi. Ermənilərə görə heç kəs bizimlə mübahisə etmək fikrində deyil. Prezident Əliyev bunu Fransaya səfərilə açıq şəkildə nümayiş etdirdi. Fransalıların ermənilərə olan ənənəvi simpatiyası davam edir. Amma hətta hazırda ölkəyə rəhbərlik edən, kor-koranə şəkildə biznesi dəstəkləməyin tərəfdarı olmayan sosialist Olland üçün belə, iqtisadi maraqlar daha yüksəkdə durur. Hər halda, ötən il Azərbaycanla Fransa arasında xarici ticarət dövriyyəsi 2 milyard 246 milyon dollar olub. Ermənistanla Fransa arasında isə bu rəqəm təxminən 30-35 milyon dollardır, yəni, Azərbaycanla müqayisəolunmaz dərəcədə az.
Mədəniyyət sahəsində Luvr muzeyində islam mədəniyyəti ekspozisiyasının nümayişi, Parisdə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin açılması da ermənilərin dominatlığının keçmişdə qaldığını nümayiş etdirir.
Ramil Səfərovun əfv olunmasının guya "ciddi zərər vurduğu" Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə gəlincə, bu proses onsuz da bir ildən artıqdır ki, imitasiya xarakteri daşıyır və yerində sayır. Qərbə, Rusiyaya və Ermənistana münaqişə tərəfləri arasında dialoqun getdiyinə dair görüntü yaratmaq və nikbin gözləntilər doğurmaq sərf edir. Bu, xüsusilə çox yaxın zamanlarda "əliboş" şəkildə prezident seçkisinə qatılacaq Sarqsyan üçün vacibdir. Son 4 ildə Ermənistan hələ də 2008-ci ilin 15%-lik iqtisadi tənəzzülündən yaxa qurtara bilməyib. Onun xarici borcu artaraq kritik həddi - ÜDM-in 40%-ni ötüb. İnflyasiyanın artımı şəraitində, əhalinin yaşayış səviyyəsində durğunluq yaşanır, bir çox erməni və əcnəbi iqtisadçıların fikrincə isə, ölkə hətta geri gedir. Özləri üçün heç bir müsbət perspektiv görməyən insanlar Ermənistanı kütləvi şəkildə tərk edir. Azərbaycanla danışıqlarda yaranmış pauza və hərbi əməliyyatların bərpası riskinin artması da sıravi ermənilərdə nikbinlik və hazırki hakimiyyətə inam yaratmır. Aydındır ki, bu vəziyyətdə Serj Sarkisyan və komandası özünü çox narahat hiss edir.
Ramil Səfərovun əfv olunması ilk növbədə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həllini istəməyən, "nə sülh, nə hərb" vəziyyətinin davam etməsilə zaman keçdikcə Azərbaycanın ərazilərini itirməyə razı salınacağına, Ermənistanın tələblərilə barışacağına ümid edənlərdə çaşqınlıq yaradıb.
Ramilin əfv olunması Azərbaycanın ermənilərlə ən sərt qarşıdurmaya, bütün işğal altındakı torpaqlarımızı azad etməyə hazır olduğunu göstərdi. Ermənilərin beynəlxalq təbliğat kampaniyaları vasitəsilə bizə təsir etmək cəhdləri iflasa məhkumdur. Səfirlərin bu yaxınlarda keçirilmiş konfransında İlham Əliyevin dediyi kimi: "Azərbaycan elə bir dövlətə çevrilib ki, bizə təzyiq göstərmək, bizi şantaj etmək mümkün deyil".

Усилия армян по дискредитации и международной изоляции Азербайджана бесплодны
Во второй половине  сентября состоялся визит президента Ильхама Алиева во Францию. Хотя визит и носил рабочий характер, он имел большое значение как для развития двусторонних азербайджано-французских отношений, так и в контексте региональной геополитической ситуации. Ведь во Франции после длительного правления правоцентристского правительства Жака Ширака, а затем Николя Саркози весной этого года на президентских выборах победил социалист Франсуа Олланд. Принимая во внимание экономический и политический вес Франции в мире и, в особенности, в Европе, тот факт, что эта страна является сопредседателем Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию, установление рабочих отношений с новым лидером этой державы представлялось чрезвычайно важным.
В первый день визита в Елисейском дворце состоялась встреча президентов Ильхама Алиева и Франсуа Олланда. Прошел полезный обмен мнениями по вопросам, касающимся различных направлений связей сотрудничества между Азербайджаном и Францией. Было отмечено, что эти связи успешно развиваются в политической, экономической и культурной сферах, подчеркнута активная роль французских компаний в азербайджанской экономике. Состоялся обмен мнениями о ходе переговоров по урегулированию армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта, шагов, которые следует предпринять в этом направлении. Президенты подтвердили свою приверженность развитию двусторонних отношений между Францией и Азербайджаном, дальнейшему углублению экономического и культурного сотрудничества между странами.
В тот же день состоялась встреча президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с бывшим президентом Франции Николя Саркози, который хотя и объявил, что ушел из политики, тем не менее остается весьма влиятельной персоной на французской государственной и политической сцене.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии открытия новых залов парижского музея Лувр, посвященных исламскому искусству. В реализации этого проекта важную роль сыграли Азербайджан, Кувейт, Оман и Марокко. Президент Франсуа Олланд в своем выступлении отметил, что основная цель данного проекта, начавшего реализовываться с 2008 года, - продемонстрировать универсальность и общечеловеческое значение Лувра, показать отношение Франции к исламской цивилизации. Далее он сказал: "Я хочу выразить глубокую признательность лицам, которые, проявив доброжелательность, оказали помощь в необходимый момент, в частности президенту Азербайджанской Республики и другим высоким гостям. Они являются одними из многих наших партнеров. Они - друзья Франции. Они оказали этому проекту очень большую помощь. Надеюсь, что эта доброжелательность будет иметь продолжение и в будущем".
Во время визита состоялось еще одно важное событие в современных азербайджано-французских отношениях - открытие Центра азербайджанской культуры, созданного при поддержке Фонда Гейдара Алиева и нашего посольства во Франции. Расположенный в самом центре Парижа - вблизи Эйфелевой башни, в прекрасном архитектурном здании начала прошлого века, Азербайджанский культурный центр занимает площадь в три тысячи квадратных метров и представляет широкие возможности для проведения различных гуманитарных мероприятий, связанных с нашей страной. Здесь работает библиотека, развернуты экспозиции, знакомящие посетителей с богатой историей и культурой Азербайджана, имеется конференц-зал для проведения мероприятий и пр. Выступая на церемонии открытия, президент Ильхам Алиев сказал: "Сегодня знаменательный день в истории французско-азербайджанских связей. В центре Парижа приступает к работе Азербайджанский культурный центр. Не случайно, что первый культурный центр нашей страны за рубежом открывается именно в столице Франции. Французско-азербайджанские связи развиваются очень успешно и стремительно". Он особо отметил большую роль в развитии французско-азербайджанских культурных связей президента Фонда Гейдара Алиева, руководителя межпарламентской группы дружбы Азербайджан-Франция Мехрибан Алиевой.
В завершение своего рабочего визита во Францию президент Ильхам Алиев встретился с ведущими представителями делового мира Франции, объединенных в Организацию предпринимателей Франции - MEDEF. Эти встречи стали традиционными. Как отметил в своей вступительной речи президент Ильхам Алиев, "…предыдущие встречи с бизнесменами - членами MEDEF внесли важный вклад в налаживание эффективных партнерских отношений между Азербайджаном и ведущими компаниями Франции в экономической сфере. Франция является вторым торговым партнером Азербайджана, и объем торговли растет с каждым годом". Он отметил ведущую роль французских компаний в инфраструктурных проектах, реализуемых в Азербайджане (водоснабжение, сбор и утилизация бытовых отходов, развитие Бакинского метрополитена); в сфере связи и космической технике; в разведке, добыче и транспортировке каспийских энергоресурсов. Среди них разрабатываемый совместно с французской Total и Frans Gaz газоконденсатное месторождение "Абшерон" на Каспии, потенциальные запасы которого оцениваются почти в один триллион кубометров газа и 150 миллионов тонн нефти и конденсата. Президент Алиев также подчеркнул, что Азербайджан выступает за привлечение французских компаний к проекту стратегического газопровода TANAP, который изменит энергетическую карту региона и Европы.
Принимая во внимание политические встречи и переговоры,  заинтересованный диалог с представителями французской деловой элиты, важные и привлекшие большое внимание общественности мероприятия культурного характера, можно характеризовать рабочий визит президента Азер-байджана Ильхама Алиева во Францию как весьма успешный.
Это особенно важно на фоне тотальных усилий армян по дискредитации и изоляции Азербайджана после недавней экстрадиции из Венгрии и помилования Рамиля Сафарова. Шумная кампания, местами напоминающая истерику, развернутая армянами и поддержанная их покровителями, реальных результатов не дала. Маловразумительные заявления с выражениями недоумения или сожаления в этой связи со стороны отдельных международных организаций и политиков не могут заставить Азербайджан оправдываться и тем более дать обратный ход делу. Что же касается государств, то они руководствуются не односторонней армянской интерпретацией дела Рамиля Сафарова, а собственными реальными интересами, которые на Южном Кавказе, особенно в экономическом контексте, завязаны исключительно на Азербайджане.
Визит президента Ильхама Алиева во Францию, в которой очень большая и влиятельная армянская диаспора, в страну, на поддержку которой в Европе более всего рассчитывает Ереван, подчеркнул бесплодность усилий, направленных против Азербайджана. Никто из-за армян ссориться с нами не собирается. Президент Алиев своим посещением Франции это наглядно показал. Традиционные симпатии к армянам у французов сохраняются, но экономические интересы даже у нынешнего, не склонного слепо поддерживать бизнес социалистического правительства Олланда, перевешивают. Ведь внешнеторговый оборот Азербайджана с Францией в минувшем году составил $2 миллиарда 246 миллионов, а у Армении эта цифра лишь около $30-35 миллионов, то есть на два порядка меньше. Да и в сфере культуры презентация экспозиции исламской культуры в музее Лувра,  открытие Азербайджанского культурного центра в Париже продемонстрировали, что былое доминирование армян уходит в прошлое.
Что же касается переговоров о мирном урегулировании армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта, которым помилование Рамиля Сафарова якобы нанесло "непоправимый ущерб", то они и без того более года носят имитационный характер и топчутся на месте. Но Западу, России и Армении комфортно изображать наличие диалога между сторонами конфликта и внушать оптимистические ожидания. Это особенно важно для Саргсяна, у которого на носу президентские выборы, на которые он направляется с пустым багажом. Армения за минувшие четыре года так и не выбралась из ямы 15-процентного экономического спада 2008 года. Внешняя задолженность Армении растет, превысив критически важный порог в 40% ВВП. Жизненный уровень населения с учетом инфляции стагнирует, а, по мнению многих армянских и зарубежных экономистов, даже падает. Не видящие для себя никакой позитивной перспективы, люди стотысячными массами покидают Армению. Пауза на переговорах и возросшие риски возобновления войны с Азербайджаном также не добавляют рядовым армянам оптимизма и доверия к действующим властям. Понятно, что Серж Саргсян и его команда чувствуют себя в сложившейся ситуации крайне неуютно.
Освобождение Рамиля Сафарова вызвало замешательство, в первую очередь у тех, кому не по нраву урегулирование карабахского конфликта на основе норм международного права, кто прикладывает усилия для  консервации существующего положения "ни мира, ни войны"  в надежде со временем убедить Азербайджан смириться с территориальными потерями и согласиться на требования Еревана. Помилование Рамиля - это демонстрация готовности Азербайджана к жесткому противоборству с армянами вплоть до полного освобождения ими всех наших оккупированных территорий. Попытки армян посредством организации международной пропагандистской кампании воздействовать на нас обречены на провал. Как сказал на недавней конференции послов президент Ильхам Алиев: "Азербайджан стал такой страной, что давить на нас, шантажировать нас невозможно".