ŞİSTLƏ BAĞLI QAYNAR TƏKLİF
Dünyada bütün mümkün elmi institutların və ekspertlərin "şist inqilabı"nın baş verib-vermədiyinə, onun "klassik" yanacaq növü hasilatçılarına nə vəd etdiyinə dair mübahisə apardığı bir vaxtda, ABŞ və digər şist neft, qaz ehtiyatları aşkarlanan əksər ölkələr onların işlənilməsi layihələri üzərində var qüvvələri ilə iş aparırlar. Və bu sahədəki ümumi təşəbbüslər fonunda, artıq Azərbaycanda da ölkədə mövcud olan şist yataqlarında tədqiqatların məqsədəuyğunluluğu haqqında düşünməyə başlayıblar.
İrəliləyiş, yoxsa iflas?
KİV-də yer alan statistikaya əsasən, bəşəriyyətin yanacağa olan ümumi tələbatının 87%-i karbohidrogen "üçlük"ün (neft, qaz kömür) payına düşür. İstifadə olunan enerji növlərinin şaxələndirilməsinə edilən bütün cəhdlərə rəğmən, "atom", hidroenerji və bərpaolunan enerji mənbələri (BEM) yalnız yerdə qalan 13%-i təşkil edir. Bununla yanaşı, karbohidrogenlərin hasilatı getdikcə daha baha başa gəlir və bu, onları alan ölkələri bir tərəfdən qane etmir, digər yandan "klassik" yanacaq ehtiyatlarının tezliklə tükənməsi riskini yaradır.
Bütün bunların fonunda "şist inqilabı" ətrafında yaranan səs-küy sanki lap yerinə düşüb. Məsələ ondadır ki, dünyada şist nefti və şist qazı ehtiyatı həqiqətən nəhəng həcmdədir. ABŞ-ın Enerji İnformasiyası İdarəsinin (Energy Information Administration, EIA) bu yaxınlarda açıqladığı məruzədə bildirilir ki, dünyada texniki baxımdan çıxarılan şist neftinin ən böyük ehtiyatlarına Rusiya malikdir (75 milyard barel). Çin, Argentina və Əlcəzair ən böyük şist qazı ehtiyatına malik ölkələrdir (Rusiya bu göstəriciyə görə 9-cu yerdədir).
Şist yanacağı yataqlarında böyük həcmdə neft və qazın olduğu geoloqlara çoxdan məlum idi. Amma onların işlənilməsi yalnız son dövrlərdə, layların hidropartlayış və horizontal qazma texnologiyaları meydana çıxdıqdan sonra mümkün olub. Bundan ilk dəfə geniş şəkildə ABŞ-da istifadə edilib. "Şist inqilabı" anlayışı da bundan sonra meydana çıxıb.
Bir sıra ölkələrin ABŞ-la müqayisədə daha böyük şist yanacağı ehtiyatına malik olmasına baxmayaraq, genişmiqyaslı və sürətli "şist inqilabı" yaxın zamanlarda heç də hər yerdə gözlənilmir. ABŞ-da istifadə olunan texnologiyalar geoloji fərqlilik üzündən heç də bütün yataqlarda işlədilməsi üçün əlverişli deyil. Bir çox ölkələrdə hələ yataqların lazımi texnoloji ekspertizası həyata keçirilməyib. Onların bəzilərində, məsələn, Çində özəl şirkətlərin təbii resursların hasilatına girişməsinə məhdudiyyətlər var. Avropada isə şist qazının, ən azı, yaxın 2 onillikdə kütləvi şəkildə hasilatı ehtimalı azdır. Birincisi, ətraf mühitin müdafiəsinə əsaslanan kifayət qədər güclü sosial müqavimət var. İkincisi, Avropa hələ şist yanacağı yataqlarının öyrənilməsi və işlənilməsi işində ilkin mərhələdədir. Onların sənaye ehtiyatlarının olması və bu ehtiyatların həcmi məsələləri hələ də açıq qalır. Bundan başqa, Aİ-də qazma sənayesi hələ kifayət qədər inkişaf etməyib, qaz hasilatını tənzimləyən normativ-hüquqi baza isə güman ki, Birləşmiş Ştatlardakından daha sərt olacaq.
Bundan başqa, ABŞ-da təbii qazdan istifadə etməklə elektrik enerjisinin istehsalı üzrə böyük ehtiyat güclər var və bu, elektroenerjinin kömürdən qaza keçidini yüngülləşdirib. Elektrik enerjisinə tələbatın sürətlə artdığı Çin kimi ölkələrdə ehtiyat qüvvə, demək olar ki, yoxdur və təbii qaz hasilatının artırılması yalnız kömürdən elektrik enerjisi alınmasının həcmini azaldacaq, lakin bu, istehsalı azaltmayacaq.
Tədqiqatçıların fikrincə, şist qazı hasilatında ən böyük çatışmazlıqlar onun maya dəyərinin baha olması, uzun məsafələrə nəqlinin mümkün olmaması, yataqların tez tükənməsi, ümumi strukturda sübuta yetirilmiş ehtiyatların həcminin azlığı, hasilat zamanı ciddi ekoloji risklərin olmasıdır. Məsələn, bu zaman Yer səthinin və əhali üçün içməli su mənbəyi olan qrunt sularının çirklənmə riski var.
Hər halda, rusiyalı ekspertlərin dili ilə desək, "şist irəliləyişi" enerji resursları ehtiyatlarının tükənməsini 20-30 il təxirə salıb. Bununla yanaşı, onların fikrincə, şist yanacağı ilə bağlı ən nikbin proqnozlar doğrularsa belə, onun hasilatı neft və qazın qiymətində ciddi ucuzlaşmaya səbəb olmayacaq. Bu halda neftin 1 barrelinin qiyməti maksimum 5 dollar, təbii qazın min kubmetrinin qiyməti isə uzağı, 50-60 dollar ucuzlaşa bilər. Amma bununla yanaşı, ekspertlər "şist iflası"nın yaşana biləcəyini də istisna etmirlər. Onların fikrincə, yeni hasilat layihələrinin qiymətində ciddi bahalaşma olarsa, ehtiyatların həcmi ilə bağlı proqnozlar özünü doğrultmasa, ucuz texnologiyalar nizamlayıcılar tərəfindən qəbul olunmasa, ölkələr isə bir-birinin ardınca karbohidrogen hasilatı ilə bağlı sərt ekoloji məhdudiyyətlər tətbiq edərsə, sözügedən iflas yaşana bilər.
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (BEA) bu yaxınlarda açıqladığı məlumata görə, ABŞ-ın neft sahəsində dəyişikliklərə səbəb olacaq şist bumu Şimali Amerika hüdudlarından kənara onilliyin sonunda, yəni gözlənildiyindən daha tez çıxacaq. Qurumda hesab edirlər ki, bunun sayəsində ABŞ 2020-ci ilə dünyanın ən nəhəng neft hasilatı ölkəsinə çevrilə bilər. BEA-nın son 5 ilin neft bazarının təhlil olunduğu son hesabatına görə, 2019-cu ilə ABŞ-dan kənarda iz nizkoproniüaemıx porod neft hasilatı ümumi neft təklifi arasında gündə 650 min barrel təşkil edəcək. Bu, ABŞ-da hasil olunacaq şist nefti ilə müqayisədə çox azdır. 2019-cu ildə Birləşmiş Ştatlarda gündə 5 milyon barrel şist neftinin hasil olunacağı proqnozlaşdırılır.
Bununla yanaşı, uzun illər neft bazarında hökmranlıq edən neft hasilatı ölkələri ikinci plana keçə bilər. Çünki investisiya çatışmazlığı və bu ölkələrin bəzilərindəki siyasi qeyri-sabitlik neft təklifinin artımını təhlükə altında qoyur. "OPEK ölkələri bazarda əsas neft tədarükçüsü olaraq qalsalar da, onların hasilat gücünü artırmaları getdikcə çətinləşir", - deyə BEA-nın icraçı direktoru Mariya van der Huven bildirib.
Azərbaycan adlı alternativ
Əlbəttə, Azərbaycanda neft resurslarının tükənməsi haqqında danışmaq hələ tezdir. Təbii qaz ehtiyatları isə daha çoxdur. Amma yenə də baş verənlər fonunda ortaya hipotetik sual çıxır - Azərbaycanda şist yanacağı yataqları var və ölkədə bu yanacaq növünün hasilatı nə qədər realdır? Hər halda, ölkədə "klassik" yanacaq növlərinin həcminə dair proqnozlar kifayət qədər nikbin olsa da, artıq alternativ mənbələrdən, o cümlədən atom enerjisinin əldə olunması istiqamətində işlər aparılır. Belə olan təqdirdə, şist yanacağı nədən diqqətdən kənarda qalsın?
KİV azərbaycanlı alimlərin hesablamalarına istinadən Azərbaycanda, təxminən, 600 milyon ton şist yanacağının və 200 milyon ton təbii bitumun olduğunu xəbər verir. Onlar keyfiyyətinə görə dünyadakı nümunələri üstələyir və yerin səthində yerləşir. Bu da həmin ehtiyatların hasilatı üçün ciddi xərclərə ehtiyacın olmadığını göstərir.
SOCAR-ın geologiya, geofizika və yataqların işlənməsi üzrə vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadə hələ bir müddət əvvəl Azərbaycanda şist yanacağının olduğu 50 yatağın mövcudluğunu bildirmişdi. Onun sözlərinə görə, belə yataqlara Şamaxı, Qobustan, Aşağı Kür çökəkliyi və digər regionlarda rast gəlinir. "Neftin qiymətinin baha olması dünyanın alternativ karbohidrogen xammalları mənbələrinə diqqətini artırıb. Söhbət xüsusilə bitumdan və şist yanacaqlarından gedir. Onların işlənməsinə "ExxonMobil" və "Total" kimi şirkətlər maraq göstərir", - deyə X.Yusifzadə bildirib. O, ümid edir ki, müasir texnologiyaların tətbiqi belə yataqların işlənməsini effektiv edəcək.
Hələ 2011-ci ilin iyulunda SOCAR və "ConocoPhillips Exploration Azerbaijan Ltd" arasında Azərbaycanın quru ərazilərində kəşfiyyat fəaliyyətinə dair tədqiqat razılaşması imzalanıb. Layihənin məqsədi quruda yeni perspektiv neft-qaz yataqlarının üzə çıxarılması, gələcəkdə aparılacaq kəşfiyyat-axtarış işlərinə köməklik göstərilməsi, o cümlədən regionların sosial-iqtisadi inkişafına müsbət təsir göstərilməsidir. Düz 1 il sonra - 2012-ci ilin iyulunda isə SOCAR və "Statoil" arasında Abşeron yarımadasının dayaz sulu şimal-qərb hissəsində geoloji-geofiziki informasyianın qiymətləndirilməsinə dair razılaşma imzalanıb. Sənədə əsasən, "Statoil" mövcud geoloji-geofiziki məlumatların müasir texnologiyaların tətbiqi ilə yenidən qiymətləndirilməsini həyata keçirməlidir.
SOCAR xarici şirkətlərlə birlikdə Azərbaycanın quru hissəsində mezozoy çöküntülərinin tədqiqi ilə də məşğul olub. "ConocoPhillips" ilə birlikdə Böyük Qafqaz yamaclarında 2D seysmik araşdırma aparılıb. SOCAR-ın Geologiya və Geofizika İdarəsi Norveçin "Statoil" şirkəti ilə birlikdə Abşeron yarımadasının şimal-qərb hissəsində seysmoloji kəşfiyyat məlumatlarının işlənməsi və təsfirini həyata keçirib. Tədqiq edilmiş ərazilər ümumilikdə 14 min kvadratkilometr təşkil edir. "Mezozoy çökmələrində neftin tapılması bizim üçün neft hasilatının sabitləşdirilməsi baxımından vacib əhəmiyyət daşıyır", - deyə Xoşbəxt Yusifzadə bildirib.
Aparılmış tədqiqatların nəticələri haqqında dəqiq məlumat olmasa da, X.Yusifzadənin açıqlamaları işlərin əbəs yerə aparılmadığını aydın şəkildə göstərir. "SOCAR tezliklə ölkə ərazisində şist qazının hasilatına başlamağı planlaşdırır. "ConocoPhillips", "Statoil" və digər şirkətlər artıq bu sahədə birgə işləmək üçün bizə müraciət ediblər. Hazırda daxil olmuş təkliflərin qiymətləndirilməsi ilə məşğuluq", - deyə ölkənin qocaman geoloqlarından biri bildirib.
Hələlik bu layihələr ilkin mərhələdə olsa da, X.Yusifzadənin fikirlərini tirajlayan xarici KİV Azərbaycanda "şist inqilabı" haqqında yazmağa da macal tapıb. Ölkənin yeni texnologiyaların köməyi ilə yeni yanacaq növlərinin hasilatına başlaması, əlbəttə ki, qürurverici haldır. Amma bu prosesin miqyası və "inqilab" olub-olmadığı haqqında yalnız ehtiyatların dəqiqliklə öyrənilməsi və onların hasilatının məqsədəuyğun olub-olmadığının müəyyənləşdirilməsindən sonra danışıla bilər. Odur ki, yekun nəticəyə gəlmək üçün tədqiqatların bütün nəticələrinin açıqlanmasını gözləmək gərəkdir...

SHALES GIVE RISE TO ENTHUSIASTIC PROPOSALS
For the moment scientific institutions and experts of every possible rank throughout the world are arguing about whether there has been a "shale revolution" or not and to what extent it does in principle threaten the producers of "traditional" types of fuel, among them countries like the USA where shale oil and gas deposits have been prospected, where there has been the general wave of initiative in this sphere, and about the expediency of prospecting for shale fuel deposits; even in our country they have begun to think about Azerbaijani deposits.
Breakthrough or flop
Judging by the statistics published in the media, 87 per cent of total human energy consumption is as before accounted for by the hydrocarbon "threesome" (oil, gas, and coal). In spite of all the efforts to diversify the forms of energy used, "nuclear", hydropower and renewable resources only form the remaining 13 per cent. But oil and gas production costs keep going up, which is not to the liking of the countries forced to purchase them, on the one hand, and on the other hand, it makes them seriously worried about how long the reserves of "traditional" fuel will last.
Against the backdrop of the controversy surrounding the "shale revolution", this could not have come at a better time. The fact is that the world's resources of shale oil and gas really do hold enormous potential. In the recently published report by the US Energy Information Administration (EIA) it is noted that the biggest technically accessible resources of shale oil (75bn barrels) are in Russia, China, Argentina and Algeria, countries that have the biggest reserves of shale gas (Russia comes ninth in this list).
Geologists have long known that the deposits of shale fuels contained large quantities of oil and gas, but developing them has only become possible of late due to the development of fracking technology and horizontal drilling. This has been extensively used for the first time in the USA, causing the concept of "shale revolution" to appear.
Despite the fact that many countries have larger amounts of mineral resources than the USA, the wide-scale and rapid "shale revolution" is not expected to happen everywhere in the near future. The technology used in the USA is not suitable for all deposits owing to the geological differences. The necessary technological surveys of deposits have not been conducted in many countries. In some of them, for example China, private companies are restricted from access to the development of natural resources.
It is highly unlikely that shale gas will be produced on a large scale in Europe for at least the next two decades. Firstly, there is considerable public resistance to it, ensuing from the desire to protect the environment. Secondly, Europe is still in the early stages of surveying and developing shale deposits and the issue of the presence and volumes of industrial reserves remains an open question. Besides this, the drilling industry is still not sufficiently developed in the EU and the normative and legal basis for regulating gas production will most likely be stricter than in the United States.
Besides this, the USA has large extra energy generation capacities, using natural gas, which has seriously made the change-over from coal to gas much easier. In countries like China where the demand for energy is growing rapidly, there are hardly any extra capacities and the growth of natural gas production can merely slow down the rise in coal-fired energy production, but not put an end to that production.
According to researchers, the drawbacks of shale gas extraction are the high costs and its unsuitability for transportation over long distances, the fact that the deposits will be swiftly exhausted, the low level of proven reserves in the overall structure and the considerable risks to the environment during extraction. In particular there is the threat of contaminating the Earth's surface and the ground waters which are the source of drinking water for the population.
In either event, the "shale breakthrough" as Russian experts have called this process, has put off the threat of energy resources running out for 20-30 years. In their view, even if the most optimistic shale fuel forecasts turn out to be true, its production will not cause the price of oil to collapse by more than five dollars per barrel and those of gas by more than 50-60 dollars per thousand cubic metres. Although it is also regarded as the "shale flop", this will occur if new extraction projects become drastically more expensive, the volume of reserves turns out to be incorrect, cheap technologies are not approved by the regulator, and countries introduce strict environmental controls on the extraction of hydrocarbons, one after the other.
According to the estimates of the International Energy Agency (IEA) published recently, the shale boom, which has led to changes in the US petroleum industry will go beyond the bounds of North America before the end of the decade, i.e. earlier than expected. Thanks to this, the USA will become the world's major oil producer by 2020, they note at the IEA, According to the latest report where the situation on the oil market over the last five years is analysed, the IEA forecast that oil extraction from low-penetrable rocks outside the USA will comprise 650,000 barrels per day from the overall volume of oil available by 2019. That is only a small share compared with the production of shale oil in the USA, which will probably reach 5m barrels per day by 2019.
Moreover, the oil-producing countries, which previously dominated the oil market for long time, will move into second position, since insufficient investment and political instability in many of these countries present a threat to a growth in supplies.
"Although Organisation of Oil Exporting Countries (OPEC) remains one of the main suppliers of oil to the market, it is becoming increasingly difficult for it to boost its capacities, IEA Executive Director Maria van der Hoeven noted.
The Azerbaijani alternative
Naturally, it is too early for Azerbaijan to talk about the exhaustion of its oil reserves, and especially of natural gas reserves. But nevertheless, a hypothetical question does arise - do we have shale deposits and how realistic would it be to extract shale fuel on the republic's territory? For, in spite of the fairly favourable forecasts regarding volumes of "traditional" fuel, work on developing alternative sources of energy, even nuclear power, is being conducted in the country, Why not go for the shale variant too?
Referring to the estimates of Azerbaijani scientists, the media report that Azerbaijan has approximately 600m tonnes of shale fuels and 200m tonnes of natural bitumen. They exceed other world samples in their quality and are on the surface of the Earth, which means it would not cost very much to extract them. The first vice president of SOCAR [State Oil Company of Azerbaijan Republic] for Geology, Geophysics and Field Development, Xosbaxt Yusifzada, stated earlier that there are roughly 50 shale oil deposits in Samaxi, Qobustan, in the Kura lowlands and other regions of the country. "The high price of oil has heightened world interest in developing alternative sources of hydrocarbon raw materials, in particular natural bitumen and shale fuels. Such companies as ExxonMobil and Total are showing interest in developing them," X. Yusifzada noted. He expressed the hope that the use of modern technologies would make the development of these deposits worthwhile.
We note that back in July 2011 SOCAR and ConocoPhillips Exploration Azerbaijan Ltd signed a prospecting agreement on preliminary prospecting activity on the dry land in Azerbaijan, The aim of the project was to discover promising new oil and gas deposits on dry land and render assistance in carrying out prospecting work in the future, as well as exercising a positive influence over the socio-economic development of the regions. Exactly a year later, in July 2012, SOCAR and Statoil signed an agreement on assessing the geological and geophysical data on the shallow water areas of the north-west Abseron peninsula, within the framework of which Statoil was obliged re-assess the geological and geophysical data already available, using modern technology.
SOCAR, together with the foreign companies, has conducted prospecting of the Mesozoic deposits on dry land in Azerbaijan. Thus, together with ConocoPhillips, seismic soundings were carried out on the slopes of the Greater Caucasus Mountains. SOCAR's geology and geophysics administration and the Norwegian company Statoil processed and interpreted data from the seismic sounding on the north-western part of the Abseron peninsula. The total area of territory prospected was 14,000 sq km. "The discovery of oil in the Mesozoic deposits is of great importance to us for stabilising oil production, X. Yusifzada stressed.
Although there are no exact data on the results of these surveys, X. Yusifzada's recent announcement eloquently points out that the prospecting had not been in vain. SOCAR plans to begin producing shale gas on the country's territory very soon. Such companies as ConocoPhillips, Statoil and others have already applied to us to start working jointly in this sphere. At the moment, we are assessing all the offers that have come in" one of the country's most senior geologists said.
Although all these projects are still in the rudimentary stage, the foreign media, seizing upon X. Yusifzada's statement, managed to report Azerbaijan's own "shale revolution". Well, the country's involvement in the latest technologies for extracting new forms of fuel is naturally something to be proud of. But we will only be able to judge of the scale and "the extent to which it is revolutionary" after we have carefully assessed the reserves we have and the expediency of developing them. So, we will have to wait for an announcement about all the results of the prospecting before we draw the final conclusions.