EKOLOJİ VƏ KEYFİYYƏTLİ
Azərbaycanda istehlakçıların yüksək keyfiyyətli benzin ilə təmin edilməsi problemi kompleks şəkildə həll olunur
08.07.2014
Neft emalı prosesinə olan müasir tələblər həm müəssisələrin işini, həm də istehsal olunan məhsulların ekologiyaya və ətraf mühitə təsir problemini ön plana çıxarır. Bundan əlavə, istehsal fəaliyyətinin enerji tutumluluğu ciddi göstərici kimi ortaya çıxır.
Azərbaycan digər inkişaf edən ölkələr arasında neft məhsullarının istehsalı və istifadəsi zamanı ekoloji ziyanın minimallaşdırılması kimi qlobal problemin həllində fəal şəkildə iştirak etməyə çalışır. Halbuki  ölkədə təxminən, 40 illik tarixə malik olan və bu gündə fəaliyyət göstərən neft emalı zavodu mövcuddur. Və 2018-ci ildən başlayaraq SOCAR şirkəti Heydər Əliyev adına Bakı Neft Emalı Zavodunda (NEZ) Avro-5 ekoloji standartları üzrə avtomobil benzini və dizel yanacağını istehsal etməyə hazır olacaq.
SOCAR-ın emal üzrə vitse-prezidenti David Məmmədovun sözlərinə görə, Bakı NEZ-də emalın dərinliyi 92%-i üstələyir, bu da kifayət qədər yaxşı nəticədir. "Bizim müəssisələrdə istehsal olunan avtomobil benzini və dizel yanacağının həcmi daxili tələbatı tam ödəyir. Amma təəssüf ki, müasir standartlara cavab vermir", - deyə o, qeyd edib. Və Prezident İlham Əliyevin yerli zavodlarda istehsal olunan yanacağın keyfiyyətinin artırılması ilə bağlı tapşırığını nəzərə alaraq, SOCAR hazırda neft emalı və qaz emalı, neft-kimya sektorlarının inkişaf proqramını hazırlayır. Onun əsas məqsədi istehsalat prosesinin avrostandartlara cavab verməsi, əməliyyat xərclərinin azalması, elektrik enerjisinə qənaətin artırılması və ekologiyaya təsirinin azalmasıdır.
"Bizim məsləhətçilərin fikrincə, qeyd olunan məqsədlər üçün zavodun yenidən qurulması 42-48 ay aparacaq. Bu, avtomobil benzini və dizel yanacağının 2018 -2030-cu illər ərzində Avro-5 standartlara uyğun olaraq buraxılımasını təmin edəcək", - deyə D.  Məmmədov bildirib.
Vitse-prezident qeyd edib ki, BNEZ-də yenidənqurma işlərinin nəticəsi olaraq, ildə 7,5 mln.  ton neft emalı və ildə 3 mln. ton dizel yanacağı, 2,5 mln. ton avtomobil benzini, 630-650 min ton reaktiv yanacaq, 350 min ton bitum və 100 min ton maye qazın istehsalı təmin olunacaq. "Bu, həmin dövrdə ölkənin daxili tələbatını tam olaraq təmin etməyə və bəzi həcmləri ixraca göndərməyə imkan yaradacaq", - deyə o, bildirib.
Xatırladaq ki, bundan əvvəl SOCAR-a istinadla məlumat verilib ki, Avstriyanın "EDL/Porner" şirkəti "Azerneftyağ" NEZ-dən iki qurğunun H.Əliyev adına Bakı NEZ-ə köçürülməsinin texniki-iqtisadi əsaslandırılmasını (TİƏ) hazırlayır. Söhbət "Azerneftyağ"dan BNEZ-ə "ELOU-AVT-2" və bitumun istehsalı üzrə qurğuların köçürülməsindən gedir. Şirkətin vitse-prezidenti Tofiq Qəhrəmanovun dediyinə görə, burada yenidənqurma və stabilizasiya işlərinin aparılması gözlənilir. Onlar 2023-cü ildə yeni kompleksin neft emalı obyektlərinin istismara verilməsi anına kimi 10-12 il ərzində stabil işləyə bilmələri üçündür. "Azerneftyağ" NEZ-ə gəlincə, T. Qəhrəmanov qeyd edib ki, növbəti iki ildə onun demontajı nəzərdə tutulur.
Ətraf mühitin ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üçün H. Əliyev adına BNEZ-də maye qazların və yüngül benzin fraksiyaların Amerikanın "UOP" şirkətinin texnologiyası üzrə kükürd birləşmələrdən təmizlənməsi üçün "Meroks" qurğusunun tikintisi planlaşdırılır. Hazırda bu qurğunun layihələndirilməsi üzrə işlər aparılır. Bundan başqa, "UOP" şirkəti tərəfindən BNEZ-də katalitik krekinq qurğusunun istehsal gücünün ildə 3 mln. tona qədər artırılması üzrə layihə işləri də aparılır. "Foster Wheller" şirkətinin hazırladığı TİƏ əsasında BNEZ-də ELOU-AVT-6 qurğusunun istehsal gücünün ildə 7,5 mln. tona qədər artırılması layihəsi həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, Azərbaycandə mövcud  NEZ-in neftin ilkin emal gücü, təxminən, 10 mln. ton təşkil edirdi, 92%-lik dərinlikdə emalın maksimal həcmi 7 mln. ton səviyyəsindədir. "Emal həcminin artırılması zamanı bu dərinliyi saxlamaq mümkün olmayacaq. Müvafiq olaraq, şəffaf neft məhsullarına olan tələbatı təmin etmək üçün Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodunda təkmilləşdirilmə və yenilənmə işləri aparılıb və aparılacaq", - deyə bundan əvvəl SOCAR-ın prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib.
Bununla bərabər, ölkədə neft və qazın emalı və neft-kimya məhsullarının istehsalı (OGPC) üzrə yeni kompleksin tikintisi planlaşdırılır. Bundan əvvəl isə planlaşdırılırdı ki, bu kompleksin tikintisinin tamamlanması ilə Dövlət Neft Şirkətinin balansında olan hər iki köhnə NEZ söküləcək. "2023-cü ilə qədər mərhələli şəkildə istismara verilməsi nəzərdə tutulan yeni emal kompleksinin yaradılması ilə bağlı prosesi sürətləndirmək lazımdır", - deyə R. Abdullayev qeyd edib.
SOCAR rəhbərinin sözlərinə əsasən, Azərbaycan neft-qaz emalı və neft-kimya məhsullarının istehsalı üzrə yeni kompleksin yaradılması ilə əlaqədar konfiqurasiyanın, təxminən, 200 variantı nəzərdə keçirilib. "Bu vəziyyətdə ən əsası düzgün konfiqurasiyanın seçilməsidir", - deyə R.  Abdullayev bildirib. OGPC Bakıdan 60 km aralıda yerləşəcək və üç emal müəssisə və istilik elektrik stansiyasından (TES) ibarət olacaq. OGPC tərkibində neft-emalı zavodunun illik gücü 8,5 - 9 mln. ton, qaz emalı zavodunun gücü - 12 mlrd. kubmetr, neft-kimya müəssisənin gücü isə 1 mln. ton təşkil edəcək. Ümumilikdə, layihə 14,4 mlrd. dollar səviyyəsində qiymətləndirilir, xərclərin çıxarılması müddəti 4,5 il təşkil edəcək.
Xatırladaq ki, Nazirlər Kabinetinin 1 aprel tarixli qərarına əsasən, idxal olunan və Azərbaycanda istehsal edilən avtomobillərə “Avro-4” ekoloji standartı tətbiq olunur. Ölkə atmosferə nəqliyyatın vasitələrinin atılan zərərli tullantıları ilə mübarizəyə - Avro-2 standartının tətbiq edildiyi 2010-cu ildə qoşulub.
Bu gün Azərbaycanda keyfiyyətli benzin ehtiyatlarının təmini  problemi, onun xaricdən ixracı ilə həll olunur və dövlət strukturlarının inandırdığı kimi, kifayət qədər uğurla həll edilir. Belə ki, Standartlaşma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramiz Həsənovun sözlərinə görə, "Azərbaycana ixrac olunan benzin ən yüksək keyfiyyətə malikdir və ən yüksək tələblərə cavab verir. İxracatçıların qarşısında şərt qoyulub ki, ölkəyə idxal olunan yanacaq Avro-5 ekoloji standartına cavab versin".
Burada qeyd edək ki, bundan əvvəl ölkədə istehsal olunan Aİ-92 və Aİ-95 markalı benzinlərin  qiyməti Tarif (qiymət) Şurası ilə tənzimlənirdi. Lakin Aİ-95 markalı benzinin istehsalı dayandırıldıqdan sonra, onun ölkəyə idxalı başlayıb. Paralel olaraq, Nazirlər Kabineti yüksək ekoloji standartlara cavab verən benzinlərə gömrük rüsumunun və aksiz vergisinin dərəcəsi azaldıb. Bu da "Premium Avro-95" və "Super Avro-98" benzininin aşağı qiymətlə idxal olunmasını və sərbəst qiymətlə satışını mümkün edib. 95 oktanlı benzinin idxalının başlaması ilə bu markalı yanacağın qiyməti bir litr üçün 0,8 manatdan (Tarif Şurası tərəfindən ölkədə istehsal olunan Aİ-95 markalı benzinə müəyyən olunub) 0,93 manatadək qalxıb. Öz növbəsində, 98 oktanlı benzinin qiyməti bir litr üçün 1,5 manatdan 1,03 manatadək düşüb.
Neft emalı ilə bağlı mövcud  daxili və yeni resursların yaradılması, nəticədə, yerli istehlakçılar üçün kompleks və sərfəli şəkildə avtomobil yanacağı ilə təmin edilməsi məsələsini həll etməyə şərait yaradacaq.

ЭКОЛОГИЧНО И КАЧЕСТВЕННО
Современные требования к процессу нефтепереработки выводят на первый план проблемы воздействия на экологию и окружающую среду как работы предприятий, так и собственно произведенных продуктов. Кроме того, серьезным показателем выступает энергоемкость производственной деятельности.
Азербайджан в числе прочих развитых стран старается активно участвовать в решении глобальных проблем минимизации экологического вреда при производстве и использовании нефтепродуктов, хотя и располагает на сегодня пока двумя нефтеперерабатывающими заводами, действующими почти 40 лет. И уже с 2018 года компания SOCAR готова начать на Бакинском НПЗ  им. Гейдара Алиева производство автомобильного бензина и дизельного топлива по экологическим стандартам Евро-5.
По словам вице-президента SOCAR по переработке Давида Мамедова, сейчас глубина переработки на бакинских НПЗ превышает 92%, что является достаточно хорошим показателем. "Объем производимого на наших предприятиях автобензина и дизельного топлива полностью удовлетворяет внутренние нужды, но, к сожалению, не отвечает современным стандартам", - отметил он. И учитывая поручение президента Ильхама Алиева о повышении качества выпускаемого на местных заводах топлива, SOCAR в настоящее время готовит программу развития секторов нефтепереработки и газопереработки, нефтехимии, основная цель которой приведение производственного процесса в соответствие с евростандартами, минимизация операционных расходов и затрат на электроэнергию и снижение воздействия на экологию.
"Реконструкция завода для указанных целей, по мнению наших консультантов, займет 42-48 месяцев. Это обеспечит выпуск автобензина и дизельного топлива в соответствии со стандартом Евро-5 на период с 2018 по 2030 год", - сказал Д.Мамедов.
Вице-президент отметил, что по результатам реконструкции на БНПЗ будут обеспечены переработка 7,5 млн. тонн нефти в год и ежегодный выпуск 3 млн. тонн дизельного топлива, 2,5 млн. тонн автобензина,  630-650 тыс. тонн реактивного топлива, 350 тыс. тонн битума и 100 тыс. тонн сжиженного газа. "Это позволит полностью удовлетворить внутренние потребности страны на тот момент в топливе и некоторые объемы направлять на экспорт", - считает он.
Напомним, что ранее со ссылкой на SOCAR сообщалось, что австрийская компания EDL/Porner готовит технико-экономическое обоснование (ТЭО) проекта переноса двух установок с НПЗ Azerneftyag на Бакинский НПЗ им. Г.Алиева. Речь идет о переносе с Azerneftyag на БНПЗ установок ЭЛОУ-АВТ-2 и по производству битума. Как заявлял вице-президент компании Тофик Гахраманов, здесь планируется провести работы по реконструкции и стабилизации, чтобы они могли стабильно работать в течение 10-12 лет до момента пуска в эксплуатацию нефтеперерабатывающих мощностей нового комплекса в 2023 году. Касаясь НПЗ Azer-neftyaq, Т.Гахраманов отметил, что в последующие два года планируется осуществить его демонтаж.
Для улучшения экологического состояния окружающей среды на БНПЗ им. Г.Алиева планируется строительство установки "Meroks" по технологии американской компании UOP для очистки сжиженных газов и легких бензиновых фракций от сернистых соединений. В настоящее время ведутся работы по проектированию данной установки. Кроме того, компанией UOP ведутся проектные работы по увеличению производительности установки каталитического крекинга на БНПЗ до 3 млн. тонн в год. На основании ТЭО, подготовленного компанией Foster Wheller, на БНПЗ реализуется проект по увеличению производительности установки ЭЛОУ-АВТ-6 до 7,5 млн. тонн в год.
Отметим, что мощности первичной переработки нефти действующих НПЗ Азербайджана составляют около 10 млн. тонн, а максимальный объем переработки при глубине 92% находится на уровне 7 млн. тонн. "Но при увеличении объемов переработки эту глубину сохранить будет невозможно. Соответственно для обеспечения растущих потребностей в светлых нефтепродуктах на нефтеперерабатывающем заводе им. Гейдара Алиева проводились и будут проводиться работы по модернизации и обновлению", - сообщал ранее президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев.
Одновременно с этим в стране планируется строительство нового комплекса по переработке нефти и газа и производству нефтехимической продукции (OGPC). Ранее предполагалось, что с завершением строительства этого комплекса оба старых НПЗ на балансе Госнефтекомпании будет демонтированы. "Необходимо ускорить процесс создания нового перерабатывающего комплекса, предприятия которого планируется поэтапно ввести в эксплуатацию к 2023 году", - отмечал Р.Абдуллаев.
По словам главы SOCAR, в связи с созданием в Азербайджане нового комплекса по переработке нефти и газа и производству нефтехимической продукции было рассмотрено около 200 вариантов конфигурации. "Самым важным в этом случае является выбор правильной конфигурации", - утверждает Р.Абдуллаев. OGPC будет располагаться в 60 км от Баку и состоять из трех перерабатывающих предприятий и теплоэлектростанции (ТЭС). Ежегодная мощность нефтеперерабатывающего завода в составе OGPC составит 8,5-9 млн. тонн, газоперерабатывающего завода - 12 млрд. кубометров, нефтехимического производства - превысит 1 млн. тонн. В целом проект оценивается  в $14,4 млрд., срок окупаемости - 4,5 года.
Напомним, что решением Кабинета министров Азербайджана          с 1 апреля к импортируемым и производимым в Азербайджане автомобилям применяется экологический стандарт Евро-4. Страна присоединилась к борьбе с вредными выбросами в атмосферу транспортными средствами еще в 2010 году - с вводом в действие на своей территории стандарта Евро-2.
Сегодня проблема пополнения запасов качественного бензина в Азербайджане решается благодаря его импорту из-за рубежа, и, как заверяют госструктуры, вполне успешно. Так, по словам председателя Государственного комитета по стандартизации, метрологии и патентам Азербайджана Рамиза Гасанова, "импортируемый в Азербайджан бензин обладает самым высоким качеством и соответствует самым высоким требованиям. Перед импортерами поставлено условие, чтобы ввозимое в страну топливо соответствовало экологическому стандарту Евро-5".
Напомним, что ранее цены на производимый в стране бензин марок АИ-92 и АИ-95 регулировались Тарифным (ценовым) советом. Но после остановки производства бензина марки АИ-95 начался его импорт в страну. Параллельно Кабмин понизил ставки таможенной пошлины и акцизного налога на бензины высоких экологических стандартов, что создало возможность для импорта бензинов "Premium Евро-95" и "Super Евро-98" по низким ценам и продажи их по свободным ценам. После начала импорта бензина с октановым числом 95 цены на топливо этой марки повысились с 0,8 маната (установлены Тарифным советом на производимый в стране бензин марки АИ-95) до 0,93 маната за литр. В свою очередь стоимость бензина с октановым числом 98 снизилась с 1,5 маната до 1,03 маната за литр.
Мобилизация существующих внутренних и создание новых ресурсов по нефтепереработке позволят, наконец, комплексно и выгодно для местных потребителей решить проблему с обеспечением автомобильным топливом.