HƏLƏ Kİ, GEC DEYİL...
Ukraynanın şərqində hadisələrin dramatik inkişafı, daha dəqiq, ölkədə qanlı vətəndaş müharibəsinin yaşanması Avrasiyanın bu hissəsinin gündəmində olan əsas məsələdir. Rusiyanın ABŞ və digər Qərb ölkələri ilə münasibətlərini gərginləşdirən Ukrayna böhranı bu gün bütünlükdə beynəlxalq birliyin, ilk növbədə, Avropa məkanında əməkdaşlıq və təhlükəsizlik məsələlərini tənzimləməli olan ATƏT-in diqqət mərkəzindədir. Bu dəfə mövzunun qızğın müzakirə meydanı Bakı oldu. Söhbət ATƏT Parlament Assambleyasının iyunun 28-dən iyulun 2-dək Bakıda keçirilən sessiyasından gedir.
Şübhəsiz, toplantıda əsas mübahisələr Rusiya və Ukrayna nümayəndə heyətləri arasında baş verib. Sessiyanın yekun qətnamə layihəsinə müxtəlif nümayəndə heyətləri tərəfindən onlarca düzəliş edilib. Rusiyanın Ukrayna və Gürcüstanın (Moskva Abxaziya və Cənubi Osetiyanı müstəqil dövlət hesab edir) suverenliklərinin müdafiəsi məsələsinə bu və ya digər dərəcədə təsir edəcək dəyişik təklifləri əksər deputatlar tərəfindən rədd olunub. Ukrayna tərəfinin Krımın və Sevastopol şəhərinin işğalının pislənilməsi ilə bağlı düzəliş təklifi isə qəbul edilib. Beş gün davam edən diplomatik döyüşün sonunda, nəhayət, "Helsinki + 40: Hər kəs üçün təhlükəsizliyə doğru" adlı qətnamə qəbul olunub (Rusiya nümayəndə heyəti etiraz əlaməti olaraq, səsvermədə iştirak etməyib).
Bakı bəyannaməsini imzalayanlar Helsinki Yekun Aktında yer almış sərhədlərin və ərazi bütövlüyünün toxunulmazlığı prinsiplərinə əməl olunmasının, mübahisəlrin dinc yolla çözülməsinin, xalqların hüquq və müqəddəratını təyinetmə bərabərliyinin vacibliyini vurğulayıb, Rusiyanı Krım Muxtar Respublikasının və Sevastopolun işğalına son qoymağa çağırıblar.
Sessiyada digər regionlardakı problemlərə nəzərəçarpacaq dərəcədə az diqqət yetirilib. Söhbət Yaxın Şərqdəki gərginlikdən, terrorla mübarizədən, hətta Arktikanın hərbiləşdirilməsi cəhdlərindən və s. gedir. Amma bu məsələlərin əksəriyyəti sessiyanın yekununda Bakı bəyannaməsi ilə yanaşı qəbul olunmuş qətnamələrdə öz əksini tapıb.
Şübhəsiz, sessiyaya ev sahibliyi edən Azərbaycanı ən çox narahat edən də ATƏT üzvlərinin Azərbaycan ərazilərinin qonşu Ermənistan tərəfindən işğalına, məsələnin həlli üçün beynəlxalq mexanizmlərin işləməməsinə münasibəti idi. "BMT Təhlükəsizlik Şurasında işğal edilmiş ərazilərlə bağlı qəbul edilmiş qətnamələrin yerinə yetirilməsi, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarından çıxarılması üçün mexanizmlərin işlənib hazırlanması vacibdir", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ATƏT PA-nın sessiyasının açılışındakı çıxışında bildirib.
Bununla yanaşı, dövlət başçısı bu məsələyə yanaşmadakı ayrı-seçkilikdən təəssüfləndiyini də deyib: "Azərbaycan xalqı bəzi qətnamələrin bir neçə saat ərzində icra olunduğu halda, digərlərinin tələblərinə 20 il müddətində əməl edilməməsindən narahatdır. Qəbul olunmuş qərarların vaxtında icra edilməsi vacibdir".
İlham Əliyev Azərbaycan ərazilərinin işğalı ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul olunmuş qətnamə və qərarların kağız üzərində qaldığını xatırladıb. O, Ermənistanın bütün bu beynəlxalq sənədlərə etinasız yanaşdığını, ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlət başçılarının bəyanatlarına məhəl qoymadığını qeyd edib. Həmsədr ölkələrin prezidentləri hazırkı status-kvonun dəyişməli olduğunu dəfələrlə dilə gətirsələr də, Ermənistan işğal etdiyi əraziləri boşaltmağı düşünmür. Bütün bunlar isə beynəlxalq münaqişələrin, ilk növbədə, Qarabağ probleminin həlli üçün işlək mexanizmlərin yaradılmasının vacibliyindən xəbər verir.
Azərbaycanın ATƏT PA-dakı nümayəndə heyətinin rəhbəri Bahar Muradova isə Ukraynanın ərazi bütövlüyünün bərpasına alovlu çağırışlar edən assambleya üzvlərini eyni həmrəyliyi artıq 20 ildən artıqdır davam edən Dağlıq Qarabağ problemi ilə də bağlı nümayiş etdirməyə çağırıb. O, təşkilatı Qarabağ münaqişəsinin həllində passivlik nümayiş etdirməkdə günahlandırıb və Parlament Assambleyasının rəhbərliyini ATƏT PA-nın Cənubi Qafqaz üzrə nümayəndəsi Joao Suareşə regional münaqişələrin həllinə təsir edə bilməsi üçün daha geniş səlahiyyətlər verməyə dəvət edib. Bunun cavabında ATƏT PA-nın sədri, Çernoqoriya parlamentinin spikeri Ranko Krivokapiç bu məsələ ilə "daha ciddi" məşğul olacağına söz verib. O, "bu planda potensialın genişləndirilməsi üçün bir çox təkliflərin olduğunu" bildirib. ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Didye Burkhalter isə rəhbərlik etdiyi təşkilatın Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həllindəki vasitəçiliyini intensivləşdirmək fikrində olduğunu açıqlayıb.
Qeyd edək ki, toplantıda xarici natiqlər Qarabağ münaqişəsi haqqında danışsalar da, bu, ya Azərbaycan tərəfinin bəyanatlarına cavab olub, ya da Ukrayna hadisələrinin kontekstində baş verib. Məsələn, amerikalı senator Benjamin Kardin Rusiyanı Abxaziya, Cənubi Osetiya, Qarabağ və Dnestryanı bölgədə münaqişələri dondurmaqda günahlandırıb. Hazırda Moskvanın eyni vəziyyəti Ukraynada da yaratmaq istədiyini bildirib.
ATƏT PA-nın Bakıda keçirilən 23-cü sessiyasının nəticələrinə gəlincə, bir sıra məqamlar qeyd olunmalıdır. Birincisi, Bakıda Ukrayna böhranının dinc yolla həlli üçün daha bir əsas yaranıb - ATƏT PA çərçivəsində Rusiya və Ukrayna nümayəndə heyətləri arasında baş tutmuş görüşün yekununda Bakı qrupunun yaradıldığı bəyan olunub. Qrupda Rusiya, Ukrayna və digər ölkələrdən olan deputatlar yer alıblar və onların məqsədi böhrandan çıxış yollarının axtarılmasıdır.
Yeri gəlmişkən, Bahar Muradova Bakı qrupunun artıq 20 ildən artıqdır Qarabağ münaqişəsinin həll yollarını axtaran Minsk qrupunun kədərli taleyini yaşamayacağına ümid etdiyini bildirib.
İkincisi, Azərbaycanın bu miqyaslı tədbirdən öz maraqları üçün istifadə etməyə çalışmayacağını düşünmək sadəlövhlük olardı. Üstəlik, Bakı sessiyasına erməni parlamentarilərdən ibarət nümayəndə heyətinin gəlişi onların vasitəsilə Ermənistan rəhbərliyinə lazımi mesajların göndərilməsi üçün əlverişli şərait yaradırdı. Söhbət Azərbaycan ərazilərinin işğalına ən qısa zamanda son qoyulmasının vacibliyinə dair mesajlardan gedir.
Ukraynadakı vəziyyət dolayısı ilə beynəlxalq birliyin regiondakı digər təhlükəli məsələlərə də marağının artmasına səbəb olmalıdır. Müasir dünyanın həyasızlığı ondadır ki, beynəlxalq birlik bilavasitə maraq dairəsinə aid regiondakı münaqişənin (Azərbaycanın yerləşdiyi regionun da belələrindən olduğuna şübhə yoxdur) həlli üçün sülhməramlılıq potensialını yalnız onun "dondurulmuş" mərhələdən açıq müharibəyə keçdiyi vaxt artırır. Məşhur rus məsəlində deyildiyi kimi, "Şimşək çaxmamış, kişi xaç çəkmir". Bu mənada, Ukraynadakı qanlı müharibədən sonra dünyanın digər münaqişə ocaqlarında da eyni şeylərin yaşanmasını gözləməyəcəyinə, yeni hərbi əməliyyatların qarşısının alınmasına olan şanslardan vaxtında istifadə edəcəyinə ümid yaranıb.
ATƏT ölkələrinin Ukrayna məsələsində qüvvələrini birləşdirməsi göstərir ki, artıq dünya ölkələri ərazi bütövlüyünün pozulması probleminə ciddi yanaşmağa başlayıb. Bu mənada bir məsələyə də ümid yaranıb: əgər ATƏT təmsilçiləri Ukrayna tərəfinin "krımlılar ayrıca xalq deyil və bu üzdən onların müqəddəratı təyinetmə hüququna malik olmaları mümkün deyil" fikrini yekdilliklə dəstəkləyirlərsə, nəhayət, Bakının illərdir Azərbaycandan müstəqillik tələb edəcək Qarabağ xalqının olmadığına, bunun sadəcə ermənilərin uydurması olduğuna dair bəyanatlarına da analoji yanaşma ortaya qoyula bilər.
Azərbaycanın ATƏT PA-dakı nümayəndə heyətinin üzvü Azay Quliyev sessiyanın gedişində təşkilat rəhbərliyinə və assambleya iştirakçılarına 2015-ci ilə Azərbaycanın, Gürcüstanın və Moldovanın ərazi bütövlüklərinin pozulmasına dair hesabatın hazırlanmasını və bu məsələ ilə bağlı qətnamə layihəsi üzərində işlənilməsini təklif edib. Söhbət Ukrayna ilə bağlı qəbul edilmiş qətnamənin analoqundan gedir. Çünki bu halların hər birində eyni Helsinki prinsipləri pozulur.
Deputat Gürcüstan və Moldovadan olan və onunla həmrəylik nümayiş etdirən həmkarlarının da adından sözügedən qətnamə layihəsinin hazırlanmasına amerikalı parlamentari Kristofer Smitin və ATƏT PA-nın Cənubi Qafqaz üzrə nümayəndəsi Joao Suareşin cəlb olunmalarını təklif edib.
Artıq ATƏT PA-nın Helsinkidə keçiriləcək növbəti sessiyasında ATƏT üzvü olan ölkələrin məşhur ikili standartlardan imtina etməyə, məsuliyyət zonalarına aid bölgələrdəki eyni problemlərə eyni yanaşma ortaya qoymağa hazır olub-olmadıqlarına aydınlıq gələcək.

ЛУЧШЕ ПОЗДНО, ЧЕМ НИКОГДА
Драматическое развитие событий, а точнее - кровопролитная гражданская война на востоке Украины является ключевым вопросом международной повестки дня в этой части Евразии. Украинский кризис, на почве которого Россия схлестнулась с США и другими представителями Запада, сегодня находится в центре внимания международной общественности, и в первую очередь ОБСЕ, призванной регулировать вопросы сотрудничества и безопасности на европейском пространстве. На этот раз местом жарких диспутов по данной теме стал Баку, где с 28 июня по 2 июля прошла 23-я сессия Парламентской ассамблеи ОБСЕ.
Разумеется, основные прения развернулись между российской и украинской делегациями. К проекту итоговой резолюции накопилось несколько десятков поправок от различных делегаций. Большинством депутатов были отвергнуты поправки российской стороны к пунктам, которые тем или иным образом касались защиты суверенитета Украины, а равно и Грузии (российская сторона считает Абхазию и Южную Осетию независимыми государствами). В свою очередь были одобрены поправки украинской стороны, осуждающие аннексию Крыма и города Севастополя. По итогам пятидневных дипломатических баталий резолюция под названием "Хельсинки плюс 40: цель - безопасность каждого человека" была-таки принята (российская делегация в знак протеста голосование проигнорировала).
Подписанты Бакинской декларации подчеркнули важность соблюдения принципов нерушимости границ и территориальной целостности, мирного урегулирования споров, равенства прав и самоопределения народов, закрепленных в Хельсинкском заключительном акте, и призвали РФ отменить аннексию Автономной Республики Крым и города Севастополя.
Заметно меньшее место было уделено проблемам в других регионах - напряженности на Ближнем Востоке, вопросам борьбы с терроризмом и даже попыткам милитаризировать Арктику и т.д., хотя многие из этих вопросов нашли свое отражение в резолюциях, принятых наряду с Бакинской декларацией по итогам сессии.
Конечно же, хозяина мероприятия - Азербайджан - в большей степени волновали отношение стран - членов ОБСЕ к проблеме оккупации азербайджанской территории со стороны соседней Армении и бездействие в этой связи международных механизмов в решении этого вопроса. "Необходимо создавать механизмы, необходимые для исполнения принятых Советом Безопасности ООН резолюций по оккупированным территориям и для обеспечения вывода вооруженных сил Армении с захваченных земель Азербайджана", - заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев на открытии сессии ПА ОБСЕ.
При этом глава государства выразил сожаление в связи с использованием селективного подхода к данному вопросу. "Азербайджанский народ выражает глубокую озабоченность в связи с тем, что некоторые принятые резолюции и решения реализуются в течение часа, а иные не исполняются более 20 лет. Необходимо, чтобы принимаемые решения исполнялись своевременно", - подчеркнул президент. И.Алиев отметил, что принятые Советом Безопасности ООН и другими международными организациями резолюции и решения по оккупированным азербайджанским территориям остаются на бумаге. Армения игнорирует все эти международные документы, а также заявления президентов государств - членов Минской группы ОБСЕ, неоднократно подчеркивавших, что статус-кво должен быть изменен, и не собирается выходить с оккупированных территорий. Все это говорит о том же - необходимо создавать действенные механизмы по урегулированию международных конфликтов, и в первую очередь нагорно-карабахского.
Руководитель делегации Азербайджана в ПА ОБСЕ Бахар Мурадова призвала членов ассамблеи, столь горячо ратующих за восстановление территориальной целостности Украины, продемонстрировать такое же единодушие по аналогичной ситуации с Нагорным Карабахом, которая сохраняется уже четверть века. Она обвинила организацию в пассивности в решении карабахского вопроса и призвала руководство Парламентской ассамблеи наделить большими полномочиями представителя ПА ОБСЕ по Южному Кавказу Жоао Суареша для содействия решению региональных конфликтов. В ответ председатель ПА ОБСЕ, спикер парламента Черногории Ранко Кривокапич пообещал заняться этим вопросом "более серьезно", сообщив о наличии "целого ряда предложений по наращиванию нашего потенциала в этом плане". А действующий председатель ОБСЕ Дидье Буркхальтер заявил о намерении возглавляемой им организации интенсифицировать свое посредничество в решении армяно-азербайджанского конфликта.
Между тем карабахская проблема если и упоминалась зарубежными ораторами, то это проявлялось лишь в ответ на заявления азербайджанской стороны либо в контексте тех же событий в Украине. К примеру, американский сенатор Бенджамин Кардин обвинил Россию в замораживании конфликтов в Абхазии, Южной Осетии, Карабахе и Приднестровье и заявил, что сейчас такую же комбинацию Россия хочет внедрить в Украине.
Если говорить об итогах 23-й сессии ПА ОБСЕ для Азербайджана, то следует отметить ряд моментов. Во-первых, в Баку была заложена основа для еще одной возможности мирного урегулирования украинского кризиса - по итогам состоявшейся в рамках ПА ОБСЕ встречи российской и украинской делегаций было объявлено о создании т.н. Бакинской группы, в которую вошли российские, украинские парламентарии и депутаты других стран с целью поиска путей разрешения кризиса. Здесь хочется разделить надежды Бахар Мурадовой, что Бакинская группа не повторит печальную судьбу Минской группы, вот уже более 20 лет тщетно пытающейся решить нагорно-карабахский конфликт.
Во-вторых, было бы наивно предполагать, что азербайджанская сторона не станет использовать это масштабное мероприятие для продвижения своих интересов. Тем более что приезд на сессию в Баку делегации армянских парламентариев предоставлял удобный случай, чтобы передать посредством них руководству Армении необходимые месседжи о необходимости в кратчайшие сроки положить конец оккупации азербайджанских территорий.
Ситуация в Украине косвенно должна способствовать росту интереса международного сообщества к другим взрывоопасным ситуациям в регионе. Цинизм современного мира в том, что международное сообщество активизирует свой миротворческий потенциал, лишь когда конфликт в зоне его непосредственных интересов (к которой, несомненно, относится и регион расположения Азербайджана) переходит из "замороженной" стадии к открытой войне. Как гласит известная русская пословица: "Пока гром не грянет, мужик не перекрестится". В этом смысле есть надежда, что после кровопролитной войны в Украине мир уже не станет ждать, пока то же самое повторится в других очагах конфликта, где стороны еще хоть как-то сдерживаются от новых боевых действий.
Консолидация государств пространства ОБСЕ по украинскому кризису показала, что мир стал внимательней относиться к проблеме нарушений территориальной целостности стран. И потому есть все основания ожидать: если представители стран ОБСЕ почти единодушно аплодировали доводу украинской стороны, что "крымчане - не нация и потому не имеют права рассчитывать на самоопределение", аналогичное отношение может быть наконец проявлено и к звучащим уже на протяжении десятилетий заявлениям Баку, что нет никакого карабахского народа, имеющего право на независимость от Азербайджана, о чем утверждает армянская сторона.
Представитель азербайджанской делегации в Парламентской ассамблее ОБСЕ Азай Гулиев в ходе сессии предложил руководству организации и странам - участницам ассамблеи подготовить к 2015 году отчет по ситуации с нарушением территориальной целостности Азербайджана, Грузии и Молдовы, а также выступить с проектом резолюции по данному вопросу. То есть такой же резолюции, которая была принята по Украине, учитывая, что во всех этих случаях речь идет о нарушении одних и тех же Хельсинкских принципов. Депутат от имени солидарных с ним коллег из Грузии и Молдовы предложил привлечь к процессу подготовки проекта этой резолюции американского парламентария Кристофера Смита и представителя ПА ОБСЕ по Южному Кавказу Жоао Суареша.
И уже на следующей сессии ПА ОБСЕ в Хельсинки станет ясно, готовы ли страны - члены ОБСЕ отойти от пресловутых двойных стандартов в пользу равного подхода к одинаковым проблемам в своей зоне ответственности.