HƏLƏ Kİ, GEC DEYİL...
Ukraynanın şərqində hadisələrin dramatik inkişafı, daha dəqiq, ölkədə qanlı vətəndaş müharibəsinin yaşanması Avrasiyanın bu hissəsinin gündəmində olan əsas məsələdir. Rusiyanın ABŞ və digər Qərb ölkələri ilə münasibətlərini gərginləşdirən Ukrayna böhranı bu gün bütünlükdə beynəlxalq birliyin, ilk növbədə, Avropa məkanında əməkdaşlıq və təhlükəsizlik məsələlərini tənzimləməli olan ATƏT-in diqqət mərkəzindədir. Bu dəfə mövzunun qızğın müzakirə meydanı Bakı oldu. Söhbət ATƏT Parlament Assambleyasının iyunun 28-dən iyulun 2-dək Bakıda keçirilən sessiyasından gedir.
Şübhəsiz, toplantıda əsas mübahisələr Rusiya və Ukrayna nümayəndə heyətləri arasında baş verib. Sessiyanın yekun qətnamə layihəsinə müxtəlif nümayəndə heyətləri tərəfindən onlarca düzəliş edilib. Rusiyanın Ukrayna və Gürcüstanın (Moskva Abxaziya və Cənubi Osetiyanı müstəqil dövlət hesab edir) suverenliklərinin müdafiəsi məsələsinə bu və ya digər dərəcədə təsir edəcək dəyişik təklifləri əksər deputatlar tərəfindən rədd olunub. Ukrayna tərəfinin Krımın və Sevastopol şəhərinin işğalının pislənilməsi ilə bağlı düzəliş təklifi isə qəbul edilib. Beş gün davam edən diplomatik döyüşün sonunda, nəhayət, "Helsinki + 40: Hər kəs üçün təhlükəsizliyə doğru" adlı qətnamə qəbul olunub (Rusiya nümayəndə heyəti etiraz əlaməti olaraq, səsvermədə iştirak etməyib).
Bakı bəyannaməsini imzalayanlar Helsinki Yekun Aktında yer almış sərhədlərin və ərazi bütövlüyünün toxunulmazlığı prinsiplərinə əməl olunmasının, mübahisəlrin dinc yolla çözülməsinin, xalqların hüquq və müqəddəratını təyinetmə bərabərliyinin vacibliyini vurğulayıb, Rusiyanı Krım Muxtar Respublikasının və Sevastopolun işğalına son qoymağa çağırıblar.
Sessiyada digər regionlardakı problemlərə nəzərəçarpacaq dərəcədə az diqqət yetirilib. Söhbət Yaxın Şərqdəki gərginlikdən, terrorla mübarizədən, hətta Arktikanın hərbiləşdirilməsi cəhdlərindən və s. gedir. Amma bu məsələlərin əksəriyyəti sessiyanın yekununda Bakı bəyannaməsi ilə yanaşı qəbul olunmuş qətnamələrdə öz əksini tapıb.
Şübhəsiz, sessiyaya ev sahibliyi edən Azərbaycanı ən çox narahat edən də ATƏT üzvlərinin Azərbaycan ərazilərinin qonşu Ermənistan tərəfindən işğalına, məsələnin həlli üçün beynəlxalq mexanizmlərin işləməməsinə münasibəti idi. "BMT Təhlükəsizlik Şurasında işğal edilmiş ərazilərlə bağlı qəbul edilmiş qətnamələrin yerinə yetirilməsi, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarından çıxarılması üçün mexanizmlərin işlənib hazırlanması vacibdir", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ATƏT PA-nın sessiyasının açılışındakı çıxışında bildirib.
Bununla yanaşı, dövlət başçısı bu məsələyə yanaşmadakı ayrı-seçkilikdən təəssüfləndiyini də deyib: "Azərbaycan xalqı bəzi qətnamələrin bir neçə saat ərzində icra olunduğu halda, digərlərinin tələblərinə 20 il müddətində əməl edilməməsindən narahatdır. Qəbul olunmuş qərarların vaxtında icra edilməsi vacibdir".
İlham Əliyev Azərbaycan ərazilərinin işğalı ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul olunmuş qətnamə və qərarların kağız üzərində qaldığını xatırladıb. O, Ermənistanın bütün bu beynəlxalq sənədlərə etinasız yanaşdığını, ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlət başçılarının bəyanatlarına məhəl qoymadığını qeyd edib. Həmsədr ölkələrin prezidentləri hazırkı status-kvonun dəyişməli olduğunu dəfələrlə dilə gətirsələr də, Ermənistan işğal etdiyi əraziləri boşaltmağı düşünmür. Bütün bunlar isə beynəlxalq münaqişələrin, ilk növbədə, Qarabağ probleminin həlli üçün işlək mexanizmlərin yaradılmasının vacibliyindən xəbər verir.
Azərbaycanın ATƏT PA-dakı nümayəndə heyətinin rəhbəri Bahar Muradova isə Ukraynanın ərazi bütövlüyünün bərpasına alovlu çağırışlar edən assambleya üzvlərini eyni həmrəyliyi artıq 20 ildən artıqdır davam edən Dağlıq Qarabağ problemi ilə də bağlı nümayiş etdirməyə çağırıb. O, təşkilatı Qarabağ münaqişəsinin həllində passivlik nümayiş etdirməkdə günahlandırıb və Parlament Assambleyasının rəhbərliyini ATƏT PA-nın Cənubi Qafqaz üzrə nümayəndəsi Joao Suareşə regional münaqişələrin həllinə təsir edə bilməsi üçün daha geniş səlahiyyətlər verməyə dəvət edib. Bunun cavabında ATƏT PA-nın sədri, Çernoqoriya parlamentinin spikeri Ranko Krivokapiç bu məsələ ilə "daha ciddi" məşğul olacağına söz verib. O, "bu planda potensialın genişləndirilməsi üçün bir çox təkliflərin olduğunu" bildirib. ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Didye Burkhalter isə rəhbərlik etdiyi təşkilatın Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həllindəki vasitəçiliyini intensivləşdirmək fikrində olduğunu açıqlayıb.
Qeyd edək ki, toplantıda xarici natiqlər Qarabağ münaqişəsi haqqında danışsalar da, bu, ya Azərbaycan tərəfinin bəyanatlarına cavab olub, ya da Ukrayna hadisələrinin kontekstində baş verib. Məsələn, amerikalı senator Benjamin Kardin Rusiyanı Abxaziya, Cənubi Osetiya, Qarabağ və Dnestryanı bölgədə münaqişələri dondurmaqda günahlandırıb. Hazırda Moskvanın eyni vəziyyəti Ukraynada da yaratmaq istədiyini bildirib.
ATƏT PA-nın Bakıda keçirilən 23-cü sessiyasının nəticələrinə gəlincə, bir sıra məqamlar qeyd olunmalıdır. Birincisi, Bakıda Ukrayna böhranının dinc yolla həlli üçün daha bir əsas yaranıb - ATƏT PA çərçivəsində Rusiya və Ukrayna nümayəndə heyətləri arasında baş tutmuş görüşün yekununda Bakı qrupunun yaradıldığı bəyan olunub. Qrupda Rusiya, Ukrayna və digər ölkələrdən olan deputatlar yer alıblar və onların məqsədi böhrandan çıxış yollarının axtarılmasıdır.
Yeri gəlmişkən, Bahar Muradova Bakı qrupunun artıq 20 ildən artıqdır Qarabağ münaqişəsinin həll yollarını axtaran Minsk qrupunun kədərli taleyini yaşamayacağına ümid etdiyini bildirib.
İkincisi, Azərbaycanın bu miqyaslı tədbirdən öz maraqları üçün istifadə etməyə çalışmayacağını düşünmək sadəlövhlük olardı. Üstəlik, Bakı sessiyasına erməni parlamentarilərdən ibarət nümayəndə heyətinin gəlişi onların vasitəsilə Ermənistan rəhbərliyinə lazımi mesajların göndərilməsi üçün əlverişli şərait yaradırdı. Söhbət Azərbaycan ərazilərinin işğalına ən qısa zamanda son qoyulmasının vacibliyinə dair mesajlardan gedir.
Ukraynadakı vəziyyət dolayısı ilə beynəlxalq birliyin regiondakı digər təhlükəli məsələlərə də marağının artmasına səbəb olmalıdır. Müasir dünyanın həyasızlığı ondadır ki, beynəlxalq birlik bilavasitə maraq dairəsinə aid regiondakı münaqişənin (Azərbaycanın yerləşdiyi regionun da belələrindən olduğuna şübhə yoxdur) həlli üçün sülhməramlılıq potensialını yalnız onun "dondurulmuş" mərhələdən açıq müharibəyə keçdiyi vaxt artırır. Məşhur rus məsəlində deyildiyi kimi, "Şimşək çaxmamış, kişi xaç çəkmir". Bu mənada, Ukraynadakı qanlı müharibədən sonra dünyanın digər münaqişə ocaqlarında da eyni şeylərin yaşanmasını gözləməyəcəyinə, yeni hərbi əməliyyatların qarşısının alınmasına olan şanslardan vaxtında istifadə edəcəyinə ümid yaranıb.
ATƏT ölkələrinin Ukrayna məsələsində qüvvələrini birləşdirməsi göstərir ki, artıq dünya ölkələri ərazi bütövlüyünün pozulması probleminə ciddi yanaşmağa başlayıb. Bu mənada bir məsələyə də ümid yaranıb: əgər ATƏT təmsilçiləri Ukrayna tərəfinin "krımlılar ayrıca xalq deyil və bu üzdən onların müqəddəratı təyinetmə hüququna malik olmaları mümkün deyil" fikrini yekdilliklə dəstəkləyirlərsə, nəhayət, Bakının illərdir Azərbaycandan müstəqillik tələb edəcək Qarabağ xalqının olmadığına, bunun sadəcə ermənilərin uydurması olduğuna dair bəyanatlarına da analoji yanaşma ortaya qoyula bilər.
Azərbaycanın ATƏT PA-dakı nümayəndə heyətinin üzvü Azay Quliyev sessiyanın gedişində təşkilat rəhbərliyinə və assambleya iştirakçılarına 2015-ci ilə Azərbaycanın, Gürcüstanın və Moldovanın ərazi bütövlüklərinin pozulmasına dair hesabatın hazırlanmasını və bu məsələ ilə bağlı qətnamə layihəsi üzərində işlənilməsini təklif edib. Söhbət Ukrayna ilə bağlı qəbul edilmiş qətnamənin analoqundan gedir. Çünki bu halların hər birində eyni Helsinki prinsipləri pozulur.
Deputat Gürcüstan və Moldovadan olan və onunla həmrəylik nümayiş etdirən həmkarlarının da adından sözügedən qətnamə layihəsinin hazırlanmasına amerikalı parlamentari Kristofer Smitin və ATƏT PA-nın Cənubi Qafqaz üzrə nümayəndəsi Joao Suareşin cəlb olunmalarını təklif edib.
Artıq ATƏT PA-nın Helsinkidə keçiriləcək növbəti sessiyasında ATƏT üzvü olan ölkələrin məşhur ikili standartlardan imtina etməyə, məsuliyyət zonalarına aid bölgələrdəki eyni problemlərə eyni yanaşma ortaya qoymağa hazır olub-olmadıqlarına aydınlıq gələcək.

BETTER LATE THAN NEVER
The dramatic developments or rather the bloody civil war in eastern Ukraine are a key issue on the international agenda in this part of Eurasia. The Ukrainian crisis, because of which Russia clashed with the United States and other members of the West, is the focus of the international community today, especially the OSCE, which is meant to regulate issues of cooperation and security in Europe. This time, Baku, which hosted the 23rd session of the OSCE Parliamentary Assembly from 28 June to 2 July, became a place of heated debates on this topic.
Of course, the main debate unfolded between the Russian and Ukrainian delegations. There were several dozen amendments from various delegations to the draft final resolution. Most of the deputies rejected the amendments of the Russian side to the points that concerned the protection of the sovereignty of Ukraine, as well as of Georgia (the Russian side considers Abkhazia and South Ossetia to be independent states). In turn, the amendments of the Ukrainian side condemning the annexation of the Crimea and the city of Sevastopol were approved. By the end of the five-day diplomatic battles, a resolution entitled "Helsinki +40: Towards Human Security for All" was adopted (the Russian delegation ignored the voting in protest).
The signatories of the Baku Declaration emphasized the importance of adhering to the principles of inviolability of borders and territorial integrity, the peaceful settlement of disputes and equal rights and self-determination of peoples enshrined in the Helsinki Final Act and called on Russia to cancel the annexation of the Autonomous Republic of Crimea and the city of Sevastopol.
Significantly less attention was paid to problems in other regions - tensions in the Middle East, the fight against terrorism, and even attempts to militarize the Arctic, etc., although many of these issues were reflected in the resolutions adopted at the session along with the Baku Declaration.
Of course, the host of the event - Azerbaijan - was more concerned about the attitude of OSCE member countries to the occupation of Azerbaijani territory by neighbouring Armenia and the inaction of international mechanisms in addressing this issue. "We need to create mechanisms necessary for the execution of the UN Security Council resolutions on the occupied territories and to ensure the withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied lands of Azerbaijan," Azerbaijani President Ilham Aliyev said at the opening of the session of the OSCE Parliamentary Assembly.
The president expressed regret about the use of a selective approach to this issue. "The Azerbaijani people express deep concern over the fact that some resolutions and decisions are implemented within an hour, while others are not implemented for more than 20 years. It is necessary to ensure that decisions are implemented in a timely manner," the president stressed. Ilham Aliyev pointed out that resolutions and decisions adopted by the UN Security Council and other international organizations on the occupied Azerbaijani territories remain on paper. Armenia ignores all these international instruments, as well as statements by the presidents of the OSCE Minsk Group member states, who have repeatedly stressed that the status quo must be changed, and is not going to leave the occupied territories. All it means the same thing - it is necessary to create effective mechanisms for the settlement of international conflicts, and especially Nagornyy Karabakh.
The head of the Azerbaijani delegation to the OSCE PA, Bahar Muradova, urged members of the Assembly, who so fervently call for the restoration of the territorial integrity of Ukraine, to demonstrate the same unanimity in the same situation with Nagornyy Karabakh, which has been maintained for a quarter of a century. She accused the organization of passivity in the Karabakh issue and urged the leadership of the Parliamentary Assembly to delegate more powers to the representative of the OSCE Parliamentary Assembly for the South Caucasus, Joao Suares, to help resolve regional conflicts. In answer, OSCE PA President and Speaker of the Montenegrin Parliament Ranko Krivokapic promised to address the issue "more seriously", reporting the presence of "a number of proposals to enhance our potential in this regard". OSCE Chairman-in-Office Didier Burkhalter announced the intention of his organization to intensify its mediation to resolve the Armenian-Azerbaijani conflict.
Meanwhile, even though the Karabakh problem was mentioned by foreign speakers, it was only in response to statements by the Azerbaijani side or in the context of the same events in Ukraine. For example, US Senator Benjamin Cardin accused Russia of freezing the conflicts in Abkhazia, South Ossetia, Karabakh and Transnistria and said that Russia is now trying to introduce the same combination in Ukraine.
If we talk about the outcome of the 23rd session of the OSCE PA for Azerbaijan, it is worth noting a number of points. First, in Baku the foundation was laid for yet another possibility of a peaceful settlement of the Ukrainian crisis - according to the results of the meeting between the Russian and Ukrainian delegations held on the sidelines of the OSCE Parliamentary Assembly, the creation of the so-called Baku group, which includes Russian and Ukrainian parliamentarians and members of other countries to find ways to resolve the crisis, was announced. Here we would like to share Bahar Muradova's hope that the Baku group will not repeat the sad fate of the Minsk Group, which has been vainly trying to resolve the Nagornyy Karabakh conflict for more than 20 years.
Secondly, it would be naive to assume that the Azerbaijani side will not use this large-scale event to promote its interests, especially as the arrival of the Armenian parliamentary delegation at the session in Baku provided an opportunity to pass a message to the Armenian leadership through them that it is necessary to promptly end the occupation of Azerbaijani territories.
The situation in Ukraine should indirectly boost the interest of the international community in other explosive situations in the region. The cynicism of the modern world is that the international community is intensifying its peacekeeping capacity only when a conflict within the zone of its immediate interests (to which, of course, the region where Azerbaijan is located belongs) turns from the "frozen" stage into an open war. A famous Russian proverb says: "The peasant will not cross himself before it begins to thunder." In this sense, it is hoped that after the bloody war in Ukraine, the world will no longer wait for the same thing to happen again in other hotbeds of conflict where the parties are somehow restrained from new fighting.
The consolidation of the states of the OSCE space on the Ukrainian crisis showed that the world has become more attentive to the problem of violations of territorial integrity. And that's why there is every reason to expect that if the representatives of OSCE countries almost unanimously applauded the Ukrainian side's argument that "the Crimeans are not a nation, and therefore have no right to count on self-determination", a similar attitude can be finally manifested to Baku's long-time statements that there is no Karabakh people entitled to independence from Azerbaijan, as the Armenian side claims.
During the session, the representative of the Azerbaijani delegation to the OSCE Parliamentary Assembly, Azay Quliyev, suggested that the leadership of the organization and its member countries prepare a report on the situation surrounding the violation of the territorial integrity of Azerbaijan, Georgia and Moldova by 2015 and come up with a draft resolution on the subject, that is to say the same kind of resolution, which was adopted on Ukraine, given that in all these cases it is a violation of the same Helsinki principles. On behalf of colleagues from Georgia and Moldova, who expressed solidarity with him, the MP suggested involving US Congressman Christopher Smith and the representative of the OSCE PA for the South Caucasus, Joao Suares, in the process of drafting the resolution.
And in the next session of the OSCE Parliamentary Assembly in Helsinki, it will become clear whether the member countries of the OSCE are ready to abandon the notorious double standards in favour of an equal approach to similar problems in their area of responsibility.