DUZ YÜKÜ… YODLAŞDIRILMIŞ!
İşlədiyi iki il müddətində "Azərduz" azərbaycan istehlakçısının etibarını qazanıb və qonşu ölkələrdə marketinq müharibəsini də uda bilib
Dünyanın çox ölkələri, o cümlədən hətta qabaqcıl dövlətlər belə artıq neçə ildir ki, ərzaq təhlükəsizliyi ilə bağlı çətiniklər yaşadığı bir zamanda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev müvafiq qurumların qarşısında ərzaq məhsulları ilə maksimum özünütəminata nail olmaqla yanaşı, onların keyfiyyətini də mümkün qədər artırmaq məsələsini qoydu.
Azərbaycanın iri holdinqlərindən biri "Azərsun" ölkənin yeyinti sənayesinin bayraqdarı, bu sahədə bir çox layihələrin təşəbbüskarı və pioneri olaraq həmin tapşırığın öhdəsindən uğurla gəlir. Holdinqin brendləri Azərbaycan istehlakçılarının layiqli etibarını qazanaraq, artıq çoxdan ölkənin yeyinti sənayesini xaricdə layiqincə təmsil edir. Onun məhsullarının çoxu beynəlxalq müsabiqə və sərgilərdə nüfuzlu mükafatlara layiq görülüb.
Buna görə də təəccüblü deyil ki, Azərbaycanda əhalinin yodlu duzla təmin edilməsi məsələsi xüsusi önəm kəsb edəndə məhz buna ilk reaksiya verən "Azərsun" şirkəti və onun prezidenti Abdolbari Göozal olub. Beləliklə, holdinqin daha bir qlobal sosial təşəbbüsünün gerçəkləşdirilməsinə - Abşeron rayonundakı məşhur duzlu Masazır gölünün sahilində yodlaşdırılmış və rafinə edilmiş ərzaq duzunun istehsalı üzrə zavodun - "Azərduz" İstehsalat Birliyi QSC-nin yaradılmasına başlandı.
UNICEF-in donor dəstəyinin yardımı ilə gerçəkləşdirilən "Yod çatışmazlığı problemi və universal duzun yodlaşdırılması" layihəsinin nəticələri yod çatışmazlığı üzrə məsələnin həllinin aktuallığını göstərdi. Azərbaycan təbiətinin zənginliyinə baxmayaraq, torpaqda, suda və bir sıra qida məhsullarında insanın sağlam inkişafı üçün zəruri olan yod çatışmır. Bunun nəticəsidir ki, ölkə əhalisinin 75%-i yod çatışmazlığı ilə bağlı yaranan xəstəliklərdən əziyyət çəkirlər.
- Bu problemin həlli üçün müxtəlif tədbirlər görülüb, ancaq lazımi nəticələr əldə etmək mümkün olmayıb. Qlobal təşəbbüsə ehtiyac var idi və gündəlik qidada işlənən yodlaşdırımış duzun istehsalı layihəsi buradan yarandı. Buna görə də əminliklə demək olar ki, "Azərduz" Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin 25 faizlik iştirakı ilə gerçəkləşdirilmiş sosial layihədir, - deyə "Azersun Holding"in ictimaiyyətlə əlaqələr departamentinin başçısı Afiq Səfərov vurğulayır.
2010-cu il iyulun 21-də Masazırda zavod işə salınıb və ilk dəfə olaraq "Azərduz" markalı duz bazara təqdim edilib. Yeri gəlmişkən, "Yod çatışmazlığı ilə bağlı xəstəliklərin kütləvi profilaktikası məqsədi ilə duzun yoldlaşdırılması haqqında" qanuna görə yodlaşdırılmamış duzun idxalı və heyvandarlıqda istifadəsi qadağandır.
- Qeyd edim ki, zavodun tikintisi üçün yerin seçilməsi də alimlər və ekspertlər tərəfindən Azərbaycan ərazisində bir sıra duz mənbələrinin araşdırılmasından sonra verilmiş rəyin əsasında gerçəkləşdirilib. Onlar bu qərara gəliblər ki, məhz Masazır duz gölünün xammalının emalı ən yaxşı nəticə verə bilər. Göldən yığılmış duz ən çağdaş avadanlıqlı İsveçrənin "Evaterm" texnologiyası əsasında sanitariya və gigiyena emalından keçir, - deyə A.Səfərov bildirir.
Qeyd edək ki, Masazır gölündən duz zavodun tikintisinə qədər də yığılırdı, amma bu, kustar üsulla edilirdi. Duz oradan yığılaraq kisələrə doldurulurdu və lazımi emal keçirilmədən bazara yola salınırdı. Zavodun tikilməsi ilə kustar üsulla duz yığılmasının qarşısının alınması üçün gölün ətrafı çəpərləndi. Ancaq bu, o demək deyil ki, illərlə bu işlə məşğul olmuş insanlar qazancsız qaldılar.
- Biz bu insanları da öz layihəmizə cəlb etdik, onlar duz yığmaqda davam edirlər, yalnız indi onu "Azərduz"un zavoduna təhvil verirlər ki, bu da layihənin sosial yönümlü olmasından xəbər verir. Onu da deyim ki, layihənin gerçəkləşdirilməsi həm də Abşeron rayonunun ictimaiyyəti tərəfindən də müsbət qarşılandı. Birincisi, hazırda zavodda işləyənlərin böyük bölümü yaxın kəndlərin və qəsəbələrin sakinləridir. Bundan başqa, müəssisənin işə salınması bu ərazinin infrastrukturunun xeyli yaxşılaşmasına da imkan yaratdı, - deyə "Azərsun Holding"in departament rəhbəri bildirir.
Yeni olmasına baxmayaraq, "Azərduz" artıq istahlakçıların etibarını qazanıb. Axı bu marka artıq tərkibinə və istehsalat şərtlərinə görə, Avropadan olan istənilən "həmkarı" ilə rəqabət aparmaq qibiliyyətindədir. O, uğurla Gürcüstana və başqa qonşu ölkələrə də ixrac edilir.
- Yeri gəlmişkən, bu baxımdan, demək olar ki, "Azərduz" başqa məsələləri də uğurla həll edib. Məsələ burasındadır ki, bu yaxınlara qədər Gürcüstan bazarında əsasən Ermənistanda istehsal edilən duz satılırdı. Bizim məhsulun ora ixracı başlayandan sonra həmin məhsul tamamilə sıxışdırılıb. Başda Prezident İlham Əliyev olmaqla bütünlükdə bizim ölkənin iqtisadi siyasəti hesabına bu sahədə marketinq savaşını udduq, - deyə A.Səfərov fikrini yekunlaşdırıb.
"Azərduz" İstehsalat Birliyi QSC-nin zavodu 7 ha ərazidə yerləşir və istehsal gücü gündə 300 tondur.
"Azərduz" - 100 faizlik təbii, yüksək keyfiyyətli, yodlaşdırılmış ekstra duzdur. Onun tərkibində 40 mq yod var, bu, Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən tövsiyə edilən dozadır.

A POOD OF SALT ... IODIZED!
In just two years of its existence, Azerduz managed to gain the trust of azerbaijani consumers and win the marketing war in neighbouring countries
While many countries of the world and even the most developed ones have been experiencing difficulties relating to food security for several years, Azerbaijani President Ilham Aliyev has tasked relevant agencies not only with maximizing the country's food self-sufficiency, but also with greatly enhancing their quality.
Azersun, Azerbaijan's largest holding company, is successfully dealing with this problem as the flagship of the food industry of Azerbaijan and initiator and pioneer of many projects in this area. Having won the well-deserved trust of Azerbaijani consumers, the brands of the holding have long and adequately represented the food industry of Azerbaijan abroad. Many of them have won prestigious awards at international competitions and exhibitions.
Therefore, it is not surprising that when the question arose of providing the population of Azerbaijan with vital iodized salt, it was Azersun and its president Abdolbari Goozal who responded first. This was the beginning of the implementation of another global social initiative by the holding - the creation of a plant to produce iodized and refined salt - JSC Azerduz Production Association - at the famous salt lake Masazir in Abseron District.
The urgency of the problem with iodine deficiency was shown by the results of the project "The problem of iodine deficiency and iodization of universal salt" being implemented with donor support from UNICEF. Despite the wealth of Azerbaijan nature, soil, water and some food products lack iodine, which is so necessary for healthy human development. As a result, 75 per cent of the country's population suffers from diseases resulting from iodine deficiency.
"Various measures were taken to address the problem, but the desired result could not be achieved. There was a need for a global initiative, and this was a project for the production of iodized salt for daily consumption. Therefore, it is safe to say that Azerduz is a social project, which was implemented with a 25-per-cent share of the Azerbaijan Investment Company," said Afiq Safarov, the head of the Azersun Holding department for public relations.
On 21 July 2010, the plant in Masazir was put into operation, and Azerduz salt appeared on the market for the first time. By the way, according to the law "On salt iodization for mass prevention of diseases caused by iodine deficiency", the importation and use of non-iodized salt in cattle-breeding is prohibited.
"I should also note that the site for the construction of the plant was selected based on the conclusions made by scientists and experts after the study of sources of salt in the territory of Azerbaijan. They came to the conclusion that the processing of raw materials and the Masazir salt lake can give the best effect. The salt collected in the lake is subjected to sanitary and hygienic processing on the basis of the Swiss technology Evaterm with the most modern equipment," Safarov said.
It must be noted that salt at the Masazir Lake was also collected before the construction of the plant, but it was made in the artisanal way. The salt was packed in bags and sent to the market often without proper processing. With the start of the construction of the plant, the lake was surrounded by a fence to prevent the artisanal mining of salt. However, this does not mean that people engaged in this activity for years were left without income.
"We involved these people in the project, and they continue to collect salt, but now they sell it to the Azerduz plant, which shows the true social orientation of the project. Moreover, its implementation was even welcomed by the public of Abseron District. First, most of those working at the plant today are from nearby villages and towns. In addition, the construction of the plant helped to significantly improve the infrastructure of the area," the head of the Azersun Holding department said.
Despite its "youth", Azerduz has won the trust of consumers. After all, by its composition and conditions of production, this brand can compete with any "colleagues" from Europe now. It is successfully exported to Georgia and other neighbouring countries.
"By the way, in this context, we can say that Azerduz also successfully performed another task. The thing is that until recently, salt produced in Armenia was sold on the Georgian market. But with the beginning of the export of our products to Georgia, it was completely ousted. We won the marketing war in this area thanks to the successful investment and overall economic policy of our state led by President Ilham Aliyev," Safarov said in conclusion.
JSC Azerduz Production Association is located in an area of 7 hectares with a production capacity of 300 tons per day.
Azerduz is 100-per-cent natural iodized extra-salt of high quality. It contains 40 mg of iodine - the dose recommended by the Ministry of Health of Azerbaijan.