DUZ YÜKÜ… YODLAŞDIRILMIŞ!
İşlədiyi iki il müddətində "Azərduz" azərbaycan istehlakçısının etibarını qazanıb və qonşu ölkələrdə marketinq müharibəsini də uda bilib
Dünyanın çox ölkələri, o cümlədən hətta qabaqcıl dövlətlər belə artıq neçə ildir ki, ərzaq təhlükəsizliyi ilə bağlı çətiniklər yaşadığı bir zamanda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev müvafiq qurumların qarşısında ərzaq məhsulları ilə maksimum özünütəminata nail olmaqla yanaşı, onların keyfiyyətini də mümkün qədər artırmaq məsələsini qoydu.
Azərbaycanın iri holdinqlərindən biri "Azərsun" ölkənin yeyinti sənayesinin bayraqdarı, bu sahədə bir çox layihələrin təşəbbüskarı və pioneri olaraq həmin tapşırığın öhdəsindən uğurla gəlir. Holdinqin brendləri Azərbaycan istehlakçılarının layiqli etibarını qazanaraq, artıq çoxdan ölkənin yeyinti sənayesini xaricdə layiqincə təmsil edir. Onun məhsullarının çoxu beynəlxalq müsabiqə və sərgilərdə nüfuzlu mükafatlara layiq görülüb.
Buna görə də təəccüblü deyil ki, Azərbaycanda əhalinin yodlu duzla təmin edilməsi məsələsi xüsusi önəm kəsb edəndə məhz buna ilk reaksiya verən "Azərsun" şirkəti və onun prezidenti Abdolbari Göozal olub. Beləliklə, holdinqin daha bir qlobal sosial təşəbbüsünün gerçəkləşdirilməsinə - Abşeron rayonundakı məşhur duzlu Masazır gölünün sahilində yodlaşdırılmış və rafinə edilmiş ərzaq duzunun istehsalı üzrə zavodun - "Azərduz" İstehsalat Birliyi QSC-nin yaradılmasına başlandı.
UNICEF-in donor dəstəyinin yardımı ilə gerçəkləşdirilən "Yod çatışmazlığı problemi və universal duzun yodlaşdırılması" layihəsinin nəticələri yod çatışmazlığı üzrə məsələnin həllinin aktuallığını göstərdi. Azərbaycan təbiətinin zənginliyinə baxmayaraq, torpaqda, suda və bir sıra qida məhsullarında insanın sağlam inkişafı üçün zəruri olan yod çatışmır. Bunun nəticəsidir ki, ölkə əhalisinin 75%-i yod çatışmazlığı ilə bağlı yaranan xəstəliklərdən əziyyət çəkirlər.
- Bu problemin həlli üçün müxtəlif tədbirlər görülüb, ancaq lazımi nəticələr əldə etmək mümkün olmayıb. Qlobal təşəbbüsə ehtiyac var idi və gündəlik qidada işlənən yodlaşdırımış duzun istehsalı layihəsi buradan yarandı. Buna görə də əminliklə demək olar ki, "Azərduz" Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin 25 faizlik iştirakı ilə gerçəkləşdirilmiş sosial layihədir, - deyə "Azersun Holding"in ictimaiyyətlə əlaqələr departamentinin başçısı Afiq Səfərov vurğulayır.
2010-cu il iyulun 21-də Masazırda zavod işə salınıb və ilk dəfə olaraq "Azərduz" markalı duz bazara təqdim edilib. Yeri gəlmişkən, "Yod çatışmazlığı ilə bağlı xəstəliklərin kütləvi profilaktikası məqsədi ilə duzun yoldlaşdırılması haqqında" qanuna görə yodlaşdırılmamış duzun idxalı və heyvandarlıqda istifadəsi qadağandır.
- Qeyd edim ki, zavodun tikintisi üçün yerin seçilməsi də alimlər və ekspertlər tərəfindən Azərbaycan ərazisində bir sıra duz mənbələrinin araşdırılmasından sonra verilmiş rəyin əsasında gerçəkləşdirilib. Onlar bu qərara gəliblər ki, məhz Masazır duz gölünün xammalının emalı ən yaxşı nəticə verə bilər. Göldən yığılmış duz ən çağdaş avadanlıqlı İsveçrənin "Evaterm" texnologiyası əsasında sanitariya və gigiyena emalından keçir, - deyə A.Səfərov bildirir.
Qeyd edək ki, Masazır gölündən duz zavodun tikintisinə qədər də yığılırdı, amma bu, kustar üsulla edilirdi. Duz oradan yığılaraq kisələrə doldurulurdu və lazımi emal keçirilmədən bazara yola salınırdı. Zavodun tikilməsi ilə kustar üsulla duz yığılmasının qarşısının alınması üçün gölün ətrafı çəpərləndi. Ancaq bu, o demək deyil ki, illərlə bu işlə məşğul olmuş insanlar qazancsız qaldılar.
- Biz bu insanları da öz layihəmizə cəlb etdik, onlar duz yığmaqda davam edirlər, yalnız indi onu "Azərduz"un zavoduna təhvil verirlər ki, bu da layihənin sosial yönümlü olmasından xəbər verir. Onu da deyim ki, layihənin gerçəkləşdirilməsi həm də Abşeron rayonunun ictimaiyyəti tərəfindən də müsbət qarşılandı. Birincisi, hazırda zavodda işləyənlərin böyük bölümü yaxın kəndlərin və qəsəbələrin sakinləridir. Bundan başqa, müəssisənin işə salınması bu ərazinin infrastrukturunun xeyli yaxşılaşmasına da imkan yaratdı, - deyə "Azərsun Holding"in departament rəhbəri bildirir.
Yeni olmasına baxmayaraq, "Azərduz" artıq istahlakçıların etibarını qazanıb. Axı bu marka artıq tərkibinə və istehsalat şərtlərinə görə, Avropadan olan istənilən "həmkarı" ilə rəqabət aparmaq qibiliyyətindədir. O, uğurla Gürcüstana və başqa qonşu ölkələrə də ixrac edilir.
- Yeri gəlmişkən, bu baxımdan, demək olar ki, "Azərduz" başqa məsələləri də uğurla həll edib. Məsələ burasındadır ki, bu yaxınlara qədər Gürcüstan bazarında əsasən Ermənistanda istehsal edilən duz satılırdı. Bizim məhsulun ora ixracı başlayandan sonra həmin məhsul tamamilə sıxışdırılıb. Başda Prezident İlham Əliyev olmaqla bütünlükdə bizim ölkənin iqtisadi siyasəti hesabına bu sahədə marketinq savaşını udduq, - deyə A.Səfərov fikrini yekunlaşdırıb.
"Azərduz" İstehsalat Birliyi QSC-nin zavodu 7 ha ərazidə yerləşir və istehsal gücü gündə 300 tondur.
"Azərduz" - 100 faizlik təbii, yüksək keyfiyyətli, yodlaşdırılmış ekstra duzdur. Onun tərkibində 40 mq yod var, bu, Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən tövsiyə edilən dozadır.

ПУД СОЛИ… ЙОДИРОВАННОЙ!
В то время как многие страны мира уже не первый год испытывают сложности, касающиеся продовольственной безопасности,  президент Азербайджана Ильхам Алиев поставил перед соответствующими структурами задачу не только добиться максимального самообеспечения страны продуктами питания, но и существенно повысить их качество.
Azersun, крупнейший холдинг Азербайджана, успешно решает данную задачу, являясь флагманом пищевой промышленности Азербайджана, инициатором и пионером многих проектов в этой сфере. Завоевав заслуженное доверие азербайджанских потребителей, бренды холдинга представляют пищевую промышленность Азербайджана за рубежом. Многие из них удостоены престижных наград на международных конкурсах и выставках.
Неудивительно, что когда с особой остротой встал вопрос обеспечения населения Азербайджана жизненно важной йодированной солью, именно Azersun и его президент Абдолбари Гезель откликнулись на него первыми. Так началась реализация еще одной глобальной социальной инициативы холдинга - создание на берегу знаменитого солевого озера Масазыр в Абшеронском районе завода по производству йодированной и рафинированной пищевой соли - ЗАО "Производственное объединение Azerduz.
Актуальность решения вопроса  с йододефицитом  показали результаты проекта "Проблема йододефицита и йодирование универсальной соли", осуществляемого при донорской поддержке UNICEF. Несмотря на богатство природы Азербайджана, в почве, воде и ряде продуктов питания не хватает йода, так необходимого для здорового развития человека, в результате чего 75% населения страны страдают от заболеваний, возникающих в связи с йододефицитом.
- Предпринимались различные меры для решения этой проблемы, но нужного результата добиться не удавалось. Нужна была глобальная инициатива, чем и стал проект производства йодированной соли для ежедневного употребления в пищу. Поэтому с уверенностью можно сказать, что Azerduz - это социальный проект, который был реализован при 25-процентном участии Азербайджанской инвестиционной компании, - отметил Афиг Сафаров, глава департамента по связям с общественностью Azersun Holding.
21 июля 2010 года завод в Масазыре был сдан в эксплуатацию, и впервые на рынке была представлена марка соли Azerduz. Кстати, согласно закону "О йодировании соли в целях массовой профилактики болезней, связанных с йододефицитом",  импорт и использование в животноводстве нейодированной соли запрещены.
- Отмечу также, что место для строительства завода было выбрано на основе заключения, сделанного учеными и экспертами после исследования ряда источников соли на территории Азербайджана. Они пришли к выводу, что именно переработка сырья из солевого озера Масазыр может дать лучший эффект. Соль, собранная на озере, проходит санитарную и гигиеническую обработку по швейцарской технологии Evaterm на самом современном оборудовании, - говорит А.Сафаров.
Надо сказать, что соль на озере Масазыр озере собиралась и до строительства завода, но делалось это кустарным образом. Соль упаковывалась в мешки и отправлялась на рынок, не проходя порой должной обработки. С началом строительства завода для предотвращения кустарной добычи соли озеро было окружено забором. Однако это вовсе не означает, что люди, годами занятые этой деятельностью, остались без заработка.
- Мы привлекли этих людей в свой проект, они продолжают собирать соль, только теперь они ее продают заводу Azerduz, что говорит об истинной социальной направленности проекта. Скажу больше: его реализация была встречена даже положительно общественностью Абшеронского района. Во-первых, большая часть работающих сегодня на заводе - жители близлежащих сел и поселков. Кроме того, строительство предприятия помогло существенно улучшить инфраструктуру данной территории, - добавил глава департамента Azersun Holding.
Несмотря на свою "молодость", Azerduz уже завоевал доверие потребителей. Ведь эта марка по составу и условиям производства сегодня способна конкурировать с любыми "коллегами" из Европы. К слову, совсем недавно предприятие выпустило новый вид продукции - "пищевую соль", которая стала хорошим дополнением к уже имеющимся. Сегодня продукция завода успешно экспортируется в Грузию и другие соседние страны.
- Кстати, в этом контексте можно сказать, что Azerduz успешно выполнил и другую задачу. Дело в том, что до недавнего времени на рынке Грузии преимущественно продавалась соль, произведенная в Армении. Но с началом экспорта туда нашей продукции та была полностью вытеснена. Мы выиграли маркетинговую войну в этой сфере благодаря успешной инвестиционной и в целом экономической политике нашего государства во главе с президентом Ильхамом Алиевым, - резюмировал А.Сафаров.
ЗАО "Производственное объединение Azerduz расположено на территории 7 га, производственная мощность 300 тонн в день.
Azerduz - это 100-процентная натуральная йодированная экстра-соль высшего качества. В ее состав входит 40 мг йода - доза,  рекомендованная Министерством здравоохранения Азербайджана.