"XIRDALAN"IN BÖYÜK GƏLƏCƏYİ
"Baltika-Bakı" pivə müəssisəsini bu gün Azərbaycan-Rusiya işgüzar əməkdaşlığının uğurlu parlaq nümunələrindən biri və hətta ölkənin yeyinti sahəsinə uğurlu xarici sərmayə yatırımının bariz  örnəyi kimi göstərmək olar. Önəmlisi odur ki, Azərbaycanın tanınmış brendlərindən olan "Xırdalan"ı öz "qanadı altına" alan Rusiya "Baltika"sı onu heç də öz məşhur brendləri ilə əvəz etməyə cəhd etmədi, hətta yerli brendi inkişaf etdirdi və onun populyarlığını nəzərəçarpacaq dərəcədə artırdı da. "Avroviziya - 2012"nin rəsmi pivəsi məhz "Xırdalan" olub ki, bunun hesabına həssas Avropa istehlakçıları da onun dəyərini qiymətləndirə  biliblər.
"Baltika-Baku" MMC-nin baş direktoru Aleksey SKATİN "Region plus"a müsahibəsində pivə brendlərinin uğurlu reklam kampaniyasının gətirdiyi dividendlərdən və şirkətin gələcək planlarından danışıb.
- Bu yaxınlarda Azərbaycanda "Avroviziya-2012" müsabiqəsi keçirildi və "Baltika-Bakı" şirkəti onun rəsmi tərəfdaşı idi. Biz həm də bilirik ki, Avropa futbol çempionatı "AVRO-2012"nin sponsoru kimi "Carlsberg" şirkəti çıxış edib ki, "Baltika-Bakı" da onun bir hissəsidir. Bu hadisə şirkətin bu- ilki inkişafına, məhsul istehsalı həcminə, satışların artım səviyyəsinə  necə təsir göstərib?
- Bakıda "Avroviziya" müsabiqəsinin keçirilməsini son aylarda Azərbaycan üçün unikal hadisə saymaq olar və "Baltika" şirkəti, xüsusilə də azərbaycanlılar üçün "doğma" olan "Xırdalan" brendi bu hadisədən kənarda qala bilməzdi. Fürsətdən istifadə edərək bütünlükdə bizim Azərbaycanda işləməyimizə yardımçı olanların hamısına, o cümlədən, Rusiya Federasiyasının (RF) Azərbaycandakı səfirliyinə, həm də RF-in Azərbaycandakı Ticarət Nümayəndəliyinə təşəkkür etmək istərdim. Bu gerçək milli layihəyə tərəfdaş olmaqda bizə yardım etmiş hər bir kəsə minnətdarlığımızı bildiririk. Biz qürur duyuruq ki, Azərbaycan üçün önəmli olan bu hadisəni dəstəkləyə bildik. Gizlətmirəm, bizim iştirakımız müəyyən ticarət effektinə malik idi və nəticələr də verdi. İlk öncə, bu onunla bağlıdır ki, "Xırdalan" brendi indi bütün dünyada tanınmış oldu. Bizə məlumdur ki, hətta xaricilər supermarketlərdə, restoranlarda onlara məhz "həmin Xırdalan"dan verməyi  xahiş edirmişlər. Özü də xaricilər üçün bu sözü tələffüz etmək çətindir, amma onlar onu əzbərləyiblər və dəqiq söyləyiblər. Mən düşünürəm ki,  bütün bunlar Azərbaycanın qida sənayesi üçün böyük uğurdur.
Futbol üzrə Avropa çempionatına gəldikdə isə "Carlsberg" həmişə bu cür tədbirləri dəstəkləyir, amma biz Azərbaycanda işləyən bir şirkət kimi ilk növbədə diqqətimizi "Avroviziya"  müsabiqəsinə yönəltdik. Sirr deyil ki, biz futbolla bağlı böyük reklam kampaniyası keçirdik. Amma çarxlarda "Carlsberg"dən yox, "Xırdalan" brendindən söhbət gedir.  Ola bilər ki, biz nə vaxtsa Azərbaycan bazarında "Carlsberg" pivəsini də buraxacağıq, amma bu il və gələn il biz əsas ümidlərimizi yerli brend olan "Xırdalan"a bağlayırıq və Azərbaycanın da onunla fəxr etməyə tam haqqı çatır.
- Sizcə, bu hadisələrin fonunda bu il məhsulun xaricə ixracı ilə bağlı vəziyyət necə olacaq, başqa ölkələrin ona marağı artıbmı?
- Bizim məhsula maraq olub və həmişə də olacaq, çünki bizim şirkət region üzrə sahə lideridir. İxrac məsələsinə gəldikdə isə, maraq dairəsində həmişə Azərbaycanla sərhədi olan qonşu ölkələr və ilk növdə Gürcüstan durur. Biz məhsulumuzu bu respublikaya artıq gələn ildən göndərməyə başlayırıq, özü də diqqətimizi əsasən Azərbaycandakı müəssisədə istehsal edilən markaların ixrac potensialını yüksəltməyə yönəldəcəyik.
- Azərbaycanın pivə bazarında "Baltika" şirkətinin payı necə dəyişib?
- Bizim payımız bazarın 70%-dən çoxunu tutur və sabit qalır, bu onu göstərir ki, istehlakçılar bizim məhsulu sevməkdə davam edirlər. Mövqelərimizin  dəstəklənməsi üçün biz Azərbaycan bazarında yeni məhsulların buraxılmasını da planlaşdırırıq. Bunun nə olacağı hələlik sirrdir. Yalnız onu deyə bilərəm ki,  yeni məhsullarımız bazara çıxan zaman, şübhəsiz  bizim əziz istehlakçılarımızın zövqüncə olacaq.
- Azərbaycanda pivədən kənar portfelin inkişaf etdirilməsini planlaşdırırsınızmı?
- Açığını deyim, biz hər şeydən öncə pivə bişirənik və hamıdan yaxşı bildiyimiz bu işlə məşğul olmaq bizə xoşdur. Əgər alkoqolsuz istiqamət barədə danışırsınızsa, bəli, biz alkoqolsuz pivə istehsalını inkişaf etdirmək barədə düşünürük. Bu seqmentdə bütün qalan bazar imkanları həmişə bizim tərəfimizdən öyrənilir.
- Azərbaycanda "Baltika-Bakı" məhsullarının çeşidinin genişləndirilməsi planlaşdırılırmı?
- Desəm ki, istehsal üçün çeşid seçimi zamanı bizim əsas istiqamətimizi istehlakçının fikri müəyyənləşdirir, böyük sirr açmış olmaram. "Xırdalan",  "Əfsanə" kimi yerli markalarla yanaşı biz Azərbaycanda "Baltika-7" markasını da istehsal edirik - mənim fikrimcə, respublika bazarında ən yaxşı premium pivədir. "Baltika-9"  tünd pivədir və "Baltika Kuler" brendi isə dəbli və proqressiv şeyləri sevənlər üçündür. Əlbəttə, gələcəkdə bu siyahını genişləndirməyi düşünürük.
- "Baltika-Bakı" pivə zavodunun maliyyə baxımından inkişafını bu il necə qiymətləndirirsiniz?
- "Xırdalan"ın səhmdarlarının bizim qarşımızda qoyduğu planlara uyğun şəkildə inkişaf edirik. Başqa sözlə, biz bu ilin əvvəlində gözlənilən çərçivədəyik.
- "Baltika-Bakı"nın istehsal güclərini genişləndirməyə ehtiyac varmı?
- Bəllidir ki, bizim zavodun istehsal gücü ildə 10 mln dekalitr təşkil edir, amma nəzərə alırıq ki, Azərbaycanda pivə bazarının inkişaf templəri ümidvericidir və istehsalın daha da genişləndirilməsi barədə düşünürük. Ancaq bizim investisiyalar əsasən buraxılan məhsulun keyfiyyətinin təkmilləşdirilməsinin artırılmasına yönəldiləcək, çünki əminik ki, Azərbaycan istehlakçısı dünyanın ən yaxşı pivəsinə layiqdir.
- Yaxın illərə hansı investisiya planlarınız var?
- Bu il və gələn il bizim 3 tip sərmayəmiz olacaq. Mən yuxarıda artıq qeyd etdim, birincisi, bu, məhsulun keyfiyyətinin dəstəklənməsinə və yüksəldilməsinə sərmayələrdir, bunun üçün biz pivə istehsalında ən çağdaş texnologiyaları tətbiq etməyə hazırlaşırıq. Bəli, bizim müəssisəni bu gün haqlı olaraq Azərbaycan bazarında ən çağdaş saymaq olar, amma pivəbişirmə sahəsində dünya istehsalçılarının maraqlı nailiyyətləri var və mən əmin edirəm ki, Azərbaycan istehlakçısı mütləq onlarla tanış olacaq.
Sərmayələrin ikinci tipi bizim məhsulun satış şəbəkəsinin inkişafına xərcləri əhatə edir - biz bilirik ki, elə ticarət məntəqələri və ictimai iaşə obyektləri (kafelər, restoranlar, barlar) var ki, bizim məhsul istehlakçılara təklif edilmir və biz bu istiqamətdə durumun yaxşılaşdırılması üçün işləyəcəyik.
Sərmayələrin üçüncü qrupuna gəldikdə isə, o, bizim fəaliyyətimizin yeni istiqamətlərini əhatə edir. Məsələn, biz əsl pivə restoranı açmağı düşünürük ki, istehlakçılar sevimli pivələrini almaqla yanaşı, həm də əsl pivə qəlyanaltılarının dadına baxa bilsinlər.
Həmçinin, hazırda bizim müəssisənin ehtiyacları üçün arpanın Azərbaycanda becərilməsi layihəsi üzərində də düşünürük. Hazırda biz idxal arpasından istifadə edirik. Amma Azərbaycanın kənd təsərrüfatının ənənələri elə zəngindir ki, pivə bişirənlər üçün də keyfiyyətli məhsul becərilə bilər.
Sərmayə mövzusunu bitirərkən qeyd etmək istərdim ki, biz Azərbaycanda tədrisin keyfiyyətini yüksək qiymətləndiririk və bizim yüksək texnologiyalı şirkətimiz üçün yerli mütəxəssislərin inkişafına vəsait yatırmaq istərdik. Bu həm də bizim müəssisənin sabit çiçəklənməsini təmin edəcək.
BİZİM MƏLUMAT:
Rusiyanın "Baltika pivəbişirmə şirkəti" ASC 1990-cı ildə Sankt-Peterburqda yaradılıb. Çağdaş avadanlıq və qabaqcıl texnologiya şirkətə Rusiyanın iri xalq istehlakı malları istehsalçısına çevrilməyə, 1996-cı ildə isə Rusiya pivə bazarının lideri olmağa  imkan yaratdı.
Xırdalandakı Azərbaycan pivə zavodu istismara 1969-cu ildə başlayıb. Bir vaxtlar o, "Bakı Pivə" İstehsalat Birliyinə məxsus idi. "Xırdalan" həmin illərdə SSRİ-ni ən iri altı pivəbişirmə müəssisəsindən biri olub. 1997-ci ildən zavod Fransanın "Group Castel" konserninin idarəsinə keçib və iki ildən sonra zavodun iri miqyaslı təmiri başa çatıb. 2000-ci ildə yeniləşdirilmiş müəssisənin rəsmi açılış mərasimində Azərbaycanın ümumimilli lideri Heydər Əliyev də iştirak edib. Həmin vaxtdan da "Xırdalan" pivəsinin istehsalına başlanıb.
"Baltika pivəbişirmə şirkəti" ASC öz məhsulunu Azərbaycan Respublikasına 2000-ci ildə yollayıb. Respublikada pivə bazarının əlverişli artım perspektivləri və "Baku-Kastel"in aparıcı oyunçu statusu "Baltika"  şirkəti tərəfindən Xırdalandakı pivəbişirmə zavodunun alınmasına imkan yaradıb.
2008-ci ilin may ayından "Baltika" şirkəti və "Brasseries Internationales Holding (Eastern) Ltd (BIH Eastern) Xırdalandakı zavodun satın alınması üzrə sazişə qol çəkiblər. 2009-cu ildən zavod "Baltika-Bakı" adlandırılıb.
"Baltika-Bakı"nın modernləşdirilməsi son zamanlarda Azərbaycan Respublikasının yeyinti sənayesində ən iri investisiya layihəsi olub. İnvestisiya proqramının başa çatması ilə yatırımların ümumi həcmi $20 mln.-a yaxın təşkil edib.

GREAT PROSPECTS OF XIRDALAN
The Baltika-Baku brewery can be considered one of the great success stories of Azerbaijani-Russian business cooperation and even a graphic example of successful foreign investment in the country's food industry today. What is important is that taking one of Azerbaijan's famous brands Xirdalan "under its wing", Russia's Baltika not only decided not to replace it with its well-known brands, but developed and greatly multiplied the popularity of the local brand. It is Xirdalan that became the official beer of Eurovision-2012, which is why sophisticated European consumers were able to appreciate it.
In an interview with Region plus, the director general of Baltika-Baku, Aleksey Skatin, spoke about the dividends received from the successful advertising campaign of beer brands and the future plans of the company.
- Recently, Azerbaijan hosted Eurovision-2012 and Baltika-Baku was its official partner. We also know that the sponsor of the European football championship Euro-2012 is the company Carlsberg, of which Baltika-Baku is a part. How did these events affect the development of the company this year, the increase in output and the increase in sales?
- The holding of Eurovision in Baku can be considered a unique event for Azerbaijan in recent months, and Baltika, especially the Azerbaijanis' "native" brand Xirdalan, could not stay away from this event. I take this opportunity to thank all those who help us work in Azerbaijan, in particular, the Russian embassy in Azerbaijan and the trade representative office of Russia in Azerbaijan. We express our gratitude to all those who helped us to become a partner of this truly national project. We feel proud that we could support such an important event for Azerbaijan. I will not deny that our participation also had a certain commercial effect and bore fruit. First of all, Xirdalan is known all over the world now. We know of many cases when foreigners in supermarkets and restaurants asked for "that same" Xirdalan. "And it is not easy for foreigners to pronounce this word, but they learned it and pronounce it clearly. I believe that all this is a great achievement for the food industry of Azerbaijan.
As for the European football championship, I would note that Carlsberg has always supported such events, but we, as a company that operates in Azerbaijan, were primarily focused on Eurovision. It's no secret that we recently held a large advertising campaign linked with football, but the commercials are also about Xirdalan, not Carlsberg. Maybe someday we'll launch Carlsberg on the Azerbaijani market, but we link our main hope for this year and next year to the local brand Xirdalan, and Azerbaijan can be proud of it.
- What is the situation with export against the background of these events this year and has the interest in it increased in other countries?
- There is, and has always been, an interest in our products, because our company is an industry leader in the region. As regards exports, in this sense, we are primarily interested in countries bordering on Azerbaijan and above all, Georgia. We plan to begin shipping products to this republic next year, and we will mainly focus on the development of the export potential of brands produced at the plant in Azerbaijan.
- How did the share of Baltika change on the Azerbaijani beer market?
- Our market share is over 70 per cent and has remained stable, and this suggests that consumers continue to love our product. To maintain our positions, we plan to launch new products on the Azerbaijani market. What they will be is still a secret. I can only say that when we launch our new products, they will surely please our valued customers.
- Do you plan to develop the non-beer portfolio in Azerbaijan?
- Frankly speaking, we are first and foremost brewers and we like to do what we know best. So when it comes to nonalcoholic drinks, we intend to develop the production of non-alcoholic beer. We will continue to carefully study all other market opportunities in this segment all the time.
- Do you plan to expand the range of Baltika-Baku products in Azerbaijan?
- I won't reveal a great secret if I tell you that our main guide in choosing a range of products is the consumer's opinion. In addition to local brands such as Xirdalan and Afsana, we produce Baltika-7 in Azerbaijan - the best premium beer on the republic's market. In our opinion, Baltika-9 is a strong beer, while Baltika Cooler is for those who like everything fashionable and progressive. Of course, we plan to expand this list in the future.
- How do you evaluate the financial development of the Baltika-Baku brewery this year?
- We are developing according to the plans that were set to us by shareholders of Xirdalan. In other words, we are within the framework that was expected at the beginning of this year.
- Is there a need to expand the production capacity of Baltika-Baku?
- As you know, the production capacity of our factory is 10 million decalitres a year, but given that the pace of the development of the beer market in Azerbaijan is encouraging, we are looking at the further development of production. But mostly, our investments will be aimed at improving the quality of products, because we believe that the Azerbaijani customer deserves the best beer in the world.
- What are the investment plans for the coming years?
- We will have 3 types of investment in the current and next year. As I mentioned, the first type is investment in maintaining and improving the quality of products, for which we are going to introduce the most advanced technology in the production of beer. Yes, our company can rightly be considered the most advanced on the Azerbaijani market today, but there are interesting achievements of global manufacturers in the brewing sector, and I promise that the Azerbaijani consumer will definitely become acquainted with them.
The second type of investment includes expenses on the development of the sales network of our products - we know that there are points of sale and catering facilities (cafes, restaurants, bars), in which our products are not offered to consumers, and we will work to improve the situation in this regard.
As for the third group of investments, they cover new segments in our business. For example, we think of opening a real beer restaurant, where consumers would be able not only to enjoy their favourite beer, but also taste real beer snacks.
Also, we are thinking about a project to cultivate barley in Azerbaijan for the needs of our company. Currently, we use imported barley. However, the tradition of agriculture in Azerbaijan is very rich in order to produce a quality product, including for brewers.
Concluding the topic of investment, I would like to say that we highly value the quality of education in Azerbaijan and would be willing to invest in the development of local expertise for our high-tech company. This will also ensure stable prosperity of our company.
OUR REFERENCE:
The Russian brewery Baltika was founded in 1990 in St. Petersburg. Modern equipment and advanced technologies allowed the company to become the largest producer of consumer goods in Russia and the leader of the Russian beer market from 1996.
The Azerbaijani brewery in Xirdalan was commissioned in 1969. At that time, it belonged to the Baku-Beer production association. In those days, Xirdalan was one of the six largest breweries in the USSR.
In 1997, the plant was taken over by France's Group Castel and two years later, its full-scale reconstruction was completed. The official opening of the renovated plant in 2000 was attended by Azerbaijan's national leader Heydar Aliyev. The production of Xirdalan beer began at the same time.
JSC Baltika has supplied its products to Azerbaijan since 2000. The favourable prospects for the growth of the beer market in the country and Baku-Castel's status as a key player prompted Baltika to acquire the brewery in Xirdalan.
In May 2008, Baltika and Brasseries Internationales Holding (Eastern) Ltd (BIH Eastern) signed an agreement on the purchase of the brewery in Xirdalan. In 2009, the plant was renamed Baltika-Baku.
The modernization of Baltika-Baku was one of the largest investment projects in the food industry in the Azerbaijan Republic in the recent period. The total volume of investment at the end of the investment programme was about $ 20 million.