ƏSRLƏRƏ HESABLANMIŞ MÜQAVİLƏ
Sentyabrın 20-də müstəqil Azərbaycanın inkişafının bünövrəsini qoymuş, öz əhəmiyyəti və dəyərinə görə möhtəşəm bir sənəd olan "Əsrin müqaviləsi"nin imzalanmasının 18 ili tamam olur. "Azəri-Çıraq-Günəşli" (AÇG) yataqları layihəsinin işlənməsindən əldə etdiyi gəlirlərdən əlavə, Azərbaycan başqa üstünlüklər də qazandı. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, "Əsrin müqaviləsi"ndən əldə olunan dividendlər haqda gələcək zamanda da danışmaq olar.
İkinci nəfəs
18 il - az müddət deyil. Deməli, artıq yekunlardan danışmaq olar. Və açıq söyləyək ki, bu yekunlar kifayət qədər əzəmətlidir. İlk olaraq onu deyək ki, bp və onun partnyorlarının "AÇG", "Şahdəniz" (I mərhələ), "Bakı-Tiflis-Ceyhan" və Cənubi-Qafqaz boru xətti layihələrinə qoyduğu ümumi sərmayənin həcmi 35 milyard dollar təşkil edir.
"AÇG" yataqlarının istismarına dair layihə üzrə indiyədək 280 milyon ton neft hasil edilib ki, bunun da 140 milyon tonu Azərbaycanın gəlir neftidir. Və bu, hələ son deyil, hərçənd, bəzi "ekspertlər" "AÇG" yataqlarında neft ehtiyatlarının guya azalması haqda fərziyyələr söyləyirlər. Halbuki, bunun əksini sübut edən çoxsaylı faktlar gətirmək olar.
Hazırda bp və onun partnyorları, blokda hasilatı artırmağa yönəlmiş "Çıraq" (Chirag oil project, COP) layihəsi üzrə işləri davam etdirirlər. COP - əslində "Azəri-Çıraq-Günəşli"nin işlənməsinin növbəti mərhələsidir və "AÇG" yataqlar blokunda hasilatın artırılması məqsədilə "Çıraq" yatağının qərb hissəsində yeni qazma işlərinin və "Qərbi Çıraq" platformasının qurulmasını nəzərdə tutur. O, artıq mövcud olan "Ç?raq-1" və "Dərinsulu Günəşli" platformaları arasında yerləşəcək və 170 metr dərinlikdə quraşdırılacaq. Neft ehtiyatları, təxminən, 360 milyon barrel (50 milyon tona yaxın) olan "Qərbi Çıraq"dan gündəlik olaraq 160-185 min barrel neft hasil etmək nəzərdə tutulub.
"Qərbi Çıraq" "AÇG"də ən böyük platforma olacaq. Platformadan ilk neftin 2012-ci ilin IV kvartalında çıxarılması nəzərdə tutulur. Qeyd edək ki, SOR-a ümumilikdə 6 milyard dollar (2 milyard dollarlıq əməliyyat xərcləri ilə birlikdə) sərmayə qoyulacaq.
Layihənin meneceri İlqar Məmmədovun sözlərinə görə, "Qərbi Çıraq" platformasından neftin daşınması üçün yeni neft kəmərlərinin çəkilməsi nəzərdə tutulmayıb. Platforma artıq fəaliyyətdə olan kəmər-boru infrastrukturuna qoşulacaq ki, bu da neftin Səngəçal terminalına çatdırılmasını təmin edəcək.
"bp-Azerbaijan"ın hesabatına görə, "Shirag oil" çərçivəsində artıq tikinti-montaj işlərinin 62%-i yerinə yetirilib. Hazırda bu işə 5,5 min nəfər cəlb edilib ki, bunların da 90%-i Azərbaycan vətəndaşlarıdır.
Maraqlıdır ki, 1997-ci ildə xarici şirkətlərin Xəzərdə hasil etdikləri ilk neft, məhz "Çıraq" neftidir.
Amma bu da hələ son deyil. "AÇG"nin "uzunömürlülüyü"nə dəlalət edən daha bir amil bu yataqda böyük həcmdə qaz ehtiyatlarının olmasıdır. Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) məlumatına əsasın, "AÇG" ümumilikdə 1 milyard ton neft və 350 milyard kubmetr qaz ehtiyatlarına malikdir. Və "AÇG" üzrə imzalanacaq növbəti böyük müqavilənin predmeti də məhz qaz olacaq.
Xatırladaq ki, "Əsrin müqaviləsi"nə əsasən, bp öz partnyorları ilə birlikdə "AÇG" layihəsi üzrə yalnız "Fasilə layı"na (qalınlığı 100 metrdən artıqdır) qədərki neft yataqlarının işlənməsinə hüquq əldə edib. "Fasilə layı"ndan dərinlikdə isə öz qalınlığına görə ondan üstün olan Nadmirmakin və Podkirmakin layları (hərəsi 140-160 metr) yerləşirlər.
bp şirkətinin rəhbərliyi hələ 2007-ci ildə "AÇG"nin aşağı laylarının işlənməsinə dair yeni müqavilə ətrafında danışıqlara başlamaq təklifilə Azərbaycan hökumətinə müraciət edib və hazırda bu məsələ ilə SOCAR məşğul olur. Bundan əvvəl Azərbaycanın sənaye və energetika naziri Natiq Əliyev bildirmişdi ki, "Azərbaycan "AÇG"in dərində yerləşən laylarına dair öz şəxsi strategiyasını hazırlamalıdır". "Bunun üçün bir sıra məsələlər həllini tapmalıdır - kapital və istismar xərcləri, texniki aspekt, maliyyə dəstəyi, bp və ya hər hansı digər şirkətlə əməkdaşlıq şərtləri və s. Yəni, Dövlət Neft Şirkəti müqavilənin bir neçə variantını analizdən keçirəcək", - deyə N.Əliyev vurğulayıb.
SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadə isə bildirib ki, "bp bu layihənin operatoru kimi çıxış etmək istədiyindən, biz danışıqları onlarla aparırıq". Onun sözlərinə görə, çox guman ki, bp layihə operatoru olacaq, "amma səhmdarların tərkibi "AÇG" üzrə müqavilədəki tərkibdən fərqlənəcək". "Hər şey plan üzrə getsə, "AÇG"in dərin qaz yataqlarının hasilatına 2017-ci ildən başlanacaq", - deyə X.Yusifzadə qeyd edib.
SOCAR-ın İnvestisiya İdarəsinin rəisi Vaqif Əliyevin sözlərinə görə isə müqavilə RSA tipli olacaq (Risk Service Agreement, minimal əvəz təminatı. - müəllif).
Əvvəl belə anons olunmuşdu ki, sənəd artıq 2012-ci ildə imzalana bilər. Ona görə bu gün hamı "AÇG"nin dərin laylarına dair yeni müqaviləni gözləyir. Yeri gəlmişkən, birinci mərhələdə "Çıraq" və "Günəşli" blokları altındakı laylar işlənəcək, ikinci mərhələdə isə, "Azəri".
Qaz
Amma "Azəri-Çıraq-Günəşli" Azərbaycanın neft strategiyasının yeganə uğuru deyil. "Əsrin müqaviləsi" həm də "Bakı-Tiflis-Ceyhan", "Bakı-Tiflis-Ərzurum", "Şahdəniz", nəhayət, Azərbaycan qazının Gürcüstan-Türkiyə sərhədindən Türkiyənin Avropa ilə sərhədlərinədək nəqli üçün nəzərdə tutulmuş Transanadolu qaz kəməri (TANAP) kimi nəhəng layihələrə start verdi. SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, tikintisinə 2013-cü ildə başlamaq nəzərdə tutulan TANAP "Azərbaycanın ən böyük layihələrindən biri, Türkiyəninsə, ən böyük layihəsidir".
TANAP-ın uzunluğu 2000 km, ötürmə gücü isə, sonradan artırılma imkanı ilə ildə 16 milyard kubmetr qaz təşkil edəcək.
Qeyd edək ki, hazırda layihədə iştirak payları aşağıdakı kimi bölünüb:
SOCAR - 80%, Türkiyənin Botaş və TPAO şirkətləri isə - 20%. Amma bu yaxınlarda məlum oldu ki, "Şahdəniz" konsorsiumunun birdən-birə üç üzvü - Britaniyanın bp, Fransanın TOTAL və Norveçin "Statoil" şirkətləri də layihədə iştirak etmək niyyətlərini açıqlayıblar. SOCAR öz payının 29%-ni onlara satmaq və 51%-i özündə saxlamaq niyyətindədir. Bu isə o deməkdir ki, layihənin operatoru Azərbaycan şirkəti olacaq.
1994-cü ildə "Əsrin Müqaviləsi" imzalanarkən, cəmi 18 il sonra SOCAR-ın bu cür nəhəng layihənin operatorluğunu üzərinə götürə biləcəyini heç təsəvvür edə bilərdikmi? 18 il əvvəl qoyulan bünövrə hesabına işlənən "Şahdəniz" yatağının dünya miqyaslı bir yatağa çevriləcəyinə və Azərbaycanın yalnız "Şahdəniz"lə deyil, "Ümid", "Babək", "Abşeron", "Naxçıvan", "Zəfər-Məşəl" kimi yataqları ilə ciddi qaz ixracatçısı kimi dünya birliyinin diqqətini özünə cəlb edəcəyini ağlımıza gətirərdikmi?
Bu gün SOCAR öz tarixi ərzində ilk dəfə ehtiyatları 200 milyard kubmetr qaz və 40 milyon ton kondensat təşkil edən "Ümid" kimi yatağın təkbaşına istismarı ilə məşğuldur.
"Ümid"də kəşfiyyat yataqlarının qazılması zamanı müəyyən olundu ki, yaxınlıqda yerləşən perspektivli "Babək" yatağında 400 milyard kubmetr qaz və 80 milyon ton kondensat həcmində ehtiyatlar var. "Abşeron" və "Naxçıvan" yataqlarının birgə ehtiyatları isə 600 milyard kubmetr qazdır. Bu yataqların işlənməsi çərçivəsində SOCAR tanınmış beynəlxalq şirkətlərlə əməkdaşlıq edir.
Amma məhz "Şahdəniz"in sayəsində bu gün Azərbaycan qaz idxal edən ölkədən, qaz ixrac edən dövlətə çevrildi. Buna inanmaq çətindir, amma 2004-cü ildən 2010-cu ilə qədər Azərbaycanda qaz hasilatı 5,2 dəfə - ildə 5 milyard kubmetrdən, 26 milyard kubmetrədək artıb.
Bu gün artıq "Şahdəniz"in işlənməsinin ikinci mərhələsinə hazırlıq gedir. Onun dəyəri 28 milyard dollardır (!). "Şahdəniz-2" çərçivəsində ildə minimum 16 milyard kubmetr qaz hasil olunacaq. Bundan 6 milyardı Türki-yəyə satılacaq, 10 milyardını isə Azərbaycan Avropaya ixrac etməyə hazırdır.
Beləliklə, artıq az qalıb - "Şahdəniz-2"də qaz hasilatına 2017-ci ildən başlanılacaq.
SOCAR-ın proqnozlarına görə, 2015-ci ildə Azərbaycanda qaz hasilatı 20 milyard kubmetr olacaq, 2025-ci ildə isə bu göstərici 40 milyard kubmetrə çatacaq. "Bu, Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında daha böyük rol oynayacağından xəbər verir", - deyə R.Abdullayev bildirib.
Ümumilikdə, SOCAR-ın məlumatına əsasən, Azərbaycanın təsdiq olunmuş qaz ehtiyatlarının həcmi 4,2 milyard ton, proqnozlaşdııırılan isə -10 mlrd ton şərti yanacaq təşkil edir. SOCAR-ın prezidentinin sözlərinə görə, "quruda və dənizdə qazmaya hazır olan 40-a yaxın perspektivli struktur mövcuddur".
Qorumaq və artırmaq
Göründüyü kimi, "Əsrin müqaviləsi" sayəsində Azərbaycan neft dövləti imicini özünə qaytardı, qaz hasilatçısı və ixracatçısına çevrilərək, özünün gələcəyini təmin etdi. Amma ən əsası odur ki, "Əsrin müqaviləsi" yalnız Azərbaycanın neft strategiyasınının və ümumilikdə iqtisadiyyatının inkişafı üçün özül olmadı. Bu gün neft-qaz müqavilələrindən əldə olunan gəlirlər hesabına ölkədə digər nəhəng miqyaslı layihələr də reallaşdırılır.
Azərbaycanda yaradılmış Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) qarşısında neft və qazdan əldə olunan gəlirlərin yalnız qorunması deyil, həm də artırılması vəzifəsi qoyulub. Bu fond, ölkə iqtisadiyyatı üçün, bir növ, "təhlükəsizlik yastığı" rolunu oynayır, çünki gəlirlərdən rasional istifadə, sabit iqtisadi inkişafın faktorudur. Məlumat üçün bildirək ki, 2001-ci ildən 2012-ci ilin 30 iyununa qədər ARDNF-ə 75,8 milyard dollar vəsait daxil olub. Bu dövr ərzində fondun xərcləri isə 41,3 milyard dollar təşkil edib.
2003-2011-ci illərdə ARDNF-in dövlət büdcəsinə transfertlərinin həcmi 8,2%-dən 57,3%-ə yüksəlib. Fondun məlumatına əsasən, 2012-ci ilin ilk yarımilliyinin sonunda bu göstərici 60,3% təşkil edib. Hesabat dövrü ərzində ARDNF-in aktivləri isə 0,5 milyard dollar artaraq, 32,8 milyard dollara çatıb.
Möhtəşəm göstəricilərdir! Və təbii ki, ölkənin neft və qaz layihələrindən gəlirləri getdikcə yalnız artacaq.
Bu gün nəhəng infrastruktur layihələrinin (misal üçün, Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolunun çəkilməsi) reallaşdırılması, strateji əhəmiyyətli obyektlərin tikintisi, sosialyönümlü proqramların maliyyələşdirilməsi üçün fondun vəsaitlərindən istifadə edilir. ARDNF-in 2001-ci ildən əldə etdiyi vəsaitin 3 milyard 249,4 milyon manatı sosial və infrastruktur layihələrin maliyyələşdirilməsinə yönəldilib.
Sirr deyil ki, dövlət büdcəsinin gəlirlərinin xeyli hissəsini məhz ARNDF-in vəsaitləri təşkil edir. Artıq qeyd etdiyimiz kimi, 2012-ci ildə büdcənin 60,3%-i ARDNF-in trasfertləri olacaq. Bu zaman, dövlət büdcəsinin 73,2%-i neft sektorunun hesabına formalaşdırılacaq. Ümumilikdə, 2001-ci ildən 2012-ci ilin 1 iyuluna qədər fonddan dövlət büdcəsinə transfertlər 29,7 milyard manatdan çox olub.
Azərbaycandan sərmayədar ölkə kimi danışarkən TANAP layihəsinin maliyyələşdirilməsi yollarını, o cümlədən, buna ARDNF-in vəsaitlərinin də cəlb olunmasına dair müzakirələrin aparıldığını da qeyd etmək lazımdır.
Amma hələ bu da ən vacib məsələ deyil. Əsas odur ki, neft-qaz, bonuslar, dividendlər, neft və qazın nəqlindən gələn ödənişlər, aktivlərin satışından əldə olunan gəlirlər və s. vətəndaşların rifahının yüksəlməsinə yönəlib.
Məsələyə daha qlobal yanaşsaq, qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları 41 milyard dollardan artıqdır və bu, 3 illik mal və xidmət idxalından böyük rəqəmdir. Bu, Azərbaycanın bütün vətəndaşlarının marağında olan, iqtisadi sabitliyin əsas faktorlarındandır.
Bundan başqa, respublikada ÜDM artır, özü də, beynəlxalq iqtisadi böhran illərində belə. İrimiqyaslı xarici layihələri reallaşdırmaq gücündə olan və bir sıra transmilli əhəmiyyətli layihələrin müəllifi kimi Azərbaycana xarici sərmayədarların diqqəti daha da artır.
Neft-qaz sektorundan əlavə, ölkədə qeyri-neft sektoru da inkişaf edir və bu, Azərbaycan hökumətinin prioritet məqsədidir. Ölkədə yeni müəssisələr açılır, iş yerləri yaradılır, əhalinin pul gəlirləri artır. Bu gün Azərbaycan - qeyri-sabit dünyada sabit bir adaya bənzəyir. Bütün bunların bünövrəsini isə, əfsanəvi "Əsrin müqaviləsi" və bununla başlamış yeni Neft strategiyası qoyub/.

18 лет назад была заложена основа экономического развития Азербайджана
20 сентября исполняется 18 лет со дня подписания "Контракта века" - грандиозного по своему значению и размаху документа, заложившего основу развития независимого Азербайджана. Помимо доходов, получаемых от реализации проекта разработки блока месторождений "Азери - Чираг - Гюнешли" (АЧГ), Азербайджан получил немало преимуществ. Причем о дивидендах, получаемых от "Контракта века", можно говорить и в будущем времени.
Второе дыхание
18 лет - срок немалый. Значит, можно подводить итоги. Сразу оговоримся: они более чем впечатляют. Начнем с того, что общий объем инвестиций BP и ее партнеров в проекты "Азери - Чираг - Гюнешли", "Шахдениз" (Стадия-1), Баку - Тбилиси - Джейхан и Южно-Кавказский трубопровод составил около $35 млрд.
С начала добычи нефти в рамках проекта разработки блока месторождений АЧГ добыто 280 млн. тонн нефти, и из этого объема 140 млн. тонн составила прибыльная нефть Азербайджана. И это далеко не предел, хотя некоторые "эксперты" утверждают, что запасы нефти на АЧГ далеко не безграничны. Но на это можно привести ряд возражений.
Так, в настоящее время BP и ее партнеры продолжают работу по нефтяному проекту "Чираг" (Chirag oil project, COP), нацеленному на увеличение добычи на блоке. COP - это не что иное, как следующая фаза разработки АЧГ, предусматривающая добычу нефти на западной части месторождения "Чираг", строительство и установку новой буровой и жилой платформы "Западный Чираг", которая рассчитана на бурение 48 скважин. Она будет построена между существующими платформами "Чираг-1" и "Глубоководный Гюнешли" на глубине моря 170 м.
Новая платформа предназначена для извлечения из блока АЧГ в общей сложности 360 млн. баррелей нефти (около 50 млн. тонн нефти), ежесуточная добыча будет составлять 160-185 тыс. баррелей.
"Западный Чираг" станет самой крупной платформой на АЧГ. Планируется, что первая нефть с платформы будет добыта в IV квартале 2013 года. Отметим, что в целом инвестиции в COP оцениваются на уровне $6 млрд. (включая $2 млрд. операционных расходов).
По словам менеджера COP Ильгара Мамедова, для транспортировки нефти с платформы "Западный Чираг" не предусмотрено строительство новых трубопроводов. Платформа будет подключена к существующей трубопроводной инфраструктуре, позволяющей доставлять сырье на Сангачальский терминал.
Согласно отчету BP-Azerbaijan, в рамках Сhirag oil выполнено уже 62% строительно-монтажных работ. В настоящее время к работам привлечены 5,5 тыс. человек, из которых более 90% - граждане Азербайджана.
Примечательный факт: именно нефть "Чирага" в 1997 году стала первой, добытой иностранными компаниями на Каспии.
Но и это еще не все. Одним из веских аргументов "долговечности" АЧГ является наличие на месторождении крупных запасов газа. По данным Госнефтекомпании Азербайджана (SOCAR), общие запасы АЧГ оцениваются в              1 млрд. тонн нефти и 350 млрд. кубометров газа. Именно газ станет предметом подписания очередного крупного контракта по АЧГ.
Напомним, что, согласно "Контракту века", BP со своими партнерами по проекту АЧГ получили право на разработку нефтяных горизонтов лишь до Свиты перерыва, толщина которой составляет не более 100 м. Глубже залегают Надкирмакинская и Подкирмакинская свиты, которые по мощности превосходят Свиту перерыва (по 140-160 м каждая).
Руководство BP обратилось к правительству Азербайджана с предложением начать переговоры по новому соглашению относительно разработки нижних горизонтов АЧГ еще в 2007 году. Вопросом заключения нового контракта занимается SOCAR.
Ранее министр промышленности и энергетики Азербайджана Натиг Алиев заявлял, что "Азербайджану необходимо создать собственную стратегию по глубокозалегающим пластам АЧГ". "Предстоит решить целый блок вопросов - капитальные и эксплуатационные затраты, технический аспект, финансовая поддержка, условия сотрудничества с той же BP или с какой-либо другой компанией и пр. То есть Госнефтекомпанией будет проанализировано сразу несколько вариантов соглашения", - сказал Н.Алиев.
А первый вице-президент SOCAR Хошбахт Юсифзаде заявлял, что "ВР предлагает выступить оператором данного проекта, в связи с чем мы и ведем с ними переговоры".
По его словам, скорее всего ВР станет оператором проекта, "однако состав акционеров не будет аналогичен контракту по АЧГ".
"Если все пойдет по плану, начало добычи газа с глубокозалегающих пластов АЧГ начнется в 2017 году", - сказал Х.Юсифзаде.
По словам главы Управления иностранных инвестиций SOCAR Вагифа Алиева, газовый контракт будет типа RSA (Risk Service Agreement, минимальная гарантия возмещения. - Авт.).
Ранее анонсировалось, что документ может быть подписан уже в 2012 году. Поэтому сегодня все в ожидании нового контракта на разработку теперь уже глубокозалегающих пластов АЧГ.
К слову, на первом этапе будут разработаны пласты под блоками "Чираг", "Гюнешли", на втором этапе - "Азери".
Газ
Но "Азери - Чираг - Гюнешли" - далеко не единственный успех нефтяной стратегии Азербайджана. "Контракт века" дал толчок реализации таких крупномасштабных проектов, как Баку - Тбилиси - Джейхан, Баку - Тбилиси - Эрзурум, "Шахдениз", наконец, Трансанатолийский газопровод (TANAP), который предназначен для транспортировки азербайджанского газа от грузино-турецкой границы до границы Турции с Европой.
По словам президента SOCAR Ровнага Абдуллаева, TANAP, строительство которого планируется начать в 2013 году, - "один из самых крупных проектов Азербайджана и самый большой проект Турции".
Протяженность TANAP составит 2000 км, пропускная способность - 16 млрд. кубометров газа в год с дальнейшей возможностью увеличения.
Немаловажный момент. В настоящее время долевое участие в проекте распределено следующим образом: SOCAR - 80%, турецкие Botas и TPAO - 20%. Но недавно стало известно, что сразу три участника консорциума "Шахдениз" готовы принять долевое участие в проекте строительства данного газопровода - британская BP, французская Total и норвежская Statoil. SOCAR планирует переуступить 29% своей доли в проекте, сохранив, таким образом, 51% участия. А это говорит о том, что оператором проекта станет азербайджанская компания.
Могли ли мы в 1994 году, когда был подписан "Контракт века", представить, что уже спустя 18 лет SOCAR возьмет на себя роль оператора в столь крупном проекте? Что месторождение "Шахдениз", разработка которого также стала возможной благодаря основам, заложенным 18 лет назад, станет месторождением мирового масштаба и Азербайджан будет приковывать внимание всего мирового сообщества как крупный поставщик газа? И не только благодаря "Шахдениз", но и таким месторождениям, как "Умид", "Бабек", "Абшерон", "Нахчыван", "Зафар-Машал"…
Сегодня SOCAR впервые за всю историю существования осуществляет самостоятельную разработку месторождения "Умид", запасы которого составляют 200 млрд. кубометров газа и 40 млн. тонн конденсата.
Бурение разведочных скважин на "Умид" определило, что запасы расположенного рядом перспективного месторождения "Бабек" составляют 400 млрд. кубометров газа и 80 млн. тонн конденсата.
При этом общие запасы месторождений "Абшерон" и "Нахчыван" оцениваются в 600 млрд. кубометров газа. В рамках разработки данных месторождений SOCAR работает с известными мировыми компаниями.
Но именно благодаря "Шахдениз" Азербайджан превратился из импортера в страну - экспортера газа. Сложно представить, но в период с 2004 по 2010 год добыча газа в Азербайджане увеличилась в 5,2 раза - с 5 до 26 млрд. кубометров в год.
Сегодня идет подготовка к разработке второй стадии "Шахдениз". Ее стоимость оценивается в $28 млрд. (!). В рамках "Шахдениз-2" будет ежегодно добываться минимум 16 млрд. кубометров газа. Из этого объема 6 млрд. кубометров будет продаваться Турции, 10 млрд. кубометров Азербайджан готов экспортировать в Европу.
Ждать осталось немало - начало добычи газа с "Шахдениз-2" запланировано на 2017 год.
А по прогнозам SOCAR, уже к 2015 году объем добычи газа в Азербайджане достигнет 20 млрд. кубометров (без учета закачки в пласты). В 2025 году данный показатель достигнет 40 млрд. кубометров. "Это свидетельствует о том, что Азербайджан будет играть все большую роль в обеспечении энергобезопасности Европы", - отмечает Р.Абдуллаев.
В целом, по данным SOCAR, подтвержденные запасы газа в Азербайджане составляют 4,2 млрд. тонн, прогнозируемые - 10 млрд. тонн условного топлива. Как утверждает глава SOCAR, "на суше и в море имеется около 40 перспективных структур, готовых к бурению".
Сберечь и преумножить
Как видно, благодаря "Контракту века" Азербайджан вернул былую славу нефтяной державы и превратился в страну - производителя и экспортера газа, обеспечив себе безбедное будущее.
Но, что самое главное, "Контракт века" стал основой не только Нефтяной стратегии страны и в целом развития экономики Азербайджана. Сегодня с помощью доходов, получаемых от реализации нефтегазовых контрактов, в стране реализуются по-настоящему крупномасштабные проекты.
Так, в Азербайджане создан Государственный нефтяной фонд (ГНФАР), перед которым стоит задача не только сохранения, но и преумножения получаемых от нефти и газа доходов. Фонд - своего рода "подушка безопасности" для экономики страны, поскольку рациональное использование его доходов является фактором стабильного экономического роста.
Сложно представить, но с 2001 года по 30 июня 2012 года в ГНФАР поступило $75,8 млрд. Расходы фонда за указанный период достигли $41,3 млрд.
Впечатляющие показатели! А ведь вполне очевидно, что прибыль страны от нефтегазовых проектов будет только увеличиваться.
Сегодня средства фонда привлекаются для реализации крупных инфраструктурных проектов (к примеру, строительство международного железнодорожного сообщения Баку - Тбилиси - Карс), строительства объектов стратегического значения, финансирования социально направленных программ. Из полученных ГНФАР с 2001 года средств 3 млрд. 249,4 млн. манатов были направлены на финансирование социальных и инфраструктурных проектов.
Не секрет, что немалую часть доходов госбюджета составляют именно средства ГНФАР. Так, 60,3% доходов госбюджета Азербайджана на 2012 год должны составить трансферты ГНФАР. При этом более 73,2% доходов госказны в этом году будет сформировано, как планируется, за счет нефтяного сектора. В целом в период с 2001 года по 1 июля 2012 года трансферты фонда в госбюджет превысили 29,7 млрд. манатов.
Говоря об Азербайджане как инвесторе, стоит отметить, что в настоящее время рассматриваются различные варианты финансирования проекта TANAP, в том числе возможность привлечения средств ГНФАР.
Но и это не самое главное. Основным является то, что средства ГНФАР, полученные от нефти и газа, а также бонусов, поакровых платежей, дивидендов, транзитных выплат от транспортировки нефти и газа, средств, вырученных от продажи активов, от управления активами фонда, идут на благо самих граждан.
Если говорить о глобальном, то сегодня стратегические валютные запасы Азербайджана превышают отметку в $41 млрд., и эти резервы покрывают почти 3-летний импорт товаров и услуг. Это является одним из факторов экономической стабильности государства, в которой заинтересованы все его граждане.
Кроме того, в республике наблюдается рост ВВП, который увеличивался даже в годы мирового финансово-экономического кризиса, расширяется интерес иностранных инвесторов к Азербайджану - стране, которая сегодня способна сама осуществлять крупномасштабные зарубежные проекты и является автором целого ряда проектов транснационального значения.
Помимо нефтегазового, активно развивается и ненефтяной сектор, что является приоритетной целью правительства Азербайджана, открываются новые предприятия, рабочие места, растут денежные доходы населения. Сегодня Азербайджан - это островок стабильности в беспокойном мире. А ведь это и является самым значительным результатом новой нефтяной стратегии, основу которой заложил легендарный "Контракт века".