AVROPA "XƏYALİ DÜNYA"YA QARŞI
İki il əvvəl Avropada başlamış böhran getdikcə daha çox ölkəni əhatə etməyə başlayır. Avrokomissiyanın və Aİ-nin digər institutlarının antiböhran tədbirlərinə baxmayaraq,  Yunanıstan, İrlandiya və Portuqaliyanın ardınca, daha nəhəng Avropa iqtisadiyyatları, o cümlədən, İspaniya da defolt təhlükəsilə üz-üzə qalıb.  Vəziyyət o həddə çatıb ki, əksər avropalıların yaşayış səviyyəsinin aşağı düşməsi fonunda, Köhnə Qitənin strateji inkişafı perspektivləri getdikcə daha çox sosial mahiyyət daşımağa başlayır.
"Belə bir şəraitdə vətənpərvərlik nümayiş etdirmək lazımdır"
"Moody's" beynəlxalq reytinq agentliyi Avropa İttifaqına "neqativ" proqnozu verib. Beləliklə də agentlik Aİ-ni yaxın gələcəkdə "Aaa" maksimal reytinqi itirmək təhlükəsi haqda xəbərdar edib. Proqnozun pisləşməsi agentliyin Almaniya, Fransa, Niderland və Böyük Britaniyada büdcə ilə bağlı problemlərin ola biləcəyindən narahatlığı ilə bağlıdır. Bu ölkələr ümumilikdə Aİ büdcəsinin 45%-ni təşkil edirlər. Reytinqin aşağı salınmasının əsas səbəblərindən biri  Avropa ölkələri liderlərinin Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) borclu  dövlətlərin istiqraz vərəqələrini almağa dair proqrama dəstək verməkdə tərəddüd etməsidir. Bu arada isə digər ölkələr də (ilk növbədə də İspaniya) maliyyə böhranının artması kontekstində diqqəti özlərinə cəlb edirlər.  2001-2012-cu illərdə "Aaa" reytinqinə malik olan, indii isə resessiya yaşayan İspaniyaya hazırda ən aşağı investisiya reytinqlərindən olan "Vaaz" reytinqi verilib.  İspaniyanın dövlət borcu sürətlə artmaqdadır. Ekspertlərin rəyinə görə, İspaniyanın borcunu almaq üçün Avropa Sabitləşdirmə Fondunun vəsaitlərindən istifadə olunacaq. İspaniyanın maliyyə naziri Luis de Qindos bildirib ki, əgər AMB istiqraz vərəqələrinin satışı üçün məqbul qiymət təmin etsə, rəsmi Madrid dövlət xərclərinin azaldılması üzrə proqramı yerinə yetirə biləcək.
Bu arada isə avrozonanın iki nəhəng iqtisadiyyatı - Fransa və İtaliya da ÜDM-in azaldığını bəyan ediblər. İtaliyanın İstat statistika xidmətinin məlumatına  əsasən, ikinci kvartalda ölkənin ÜDM birinci kvartalla müqayisədə 0,8 faiz azalıb. İllik hesablamada isə, İtaliyanın ÜDM-də azalması  2,6 faiz təşkil edib. İtaliya iqtisadiyyatı ötən ilin ortalarından resessiyadadır və proqnozlara görə, ÜDM dördüncü kvartalda da aşağı düşməkdə davam edəcək.
İtaliyadan fərqli olaraq, Fransa resessiyadan qaça bilib. Amma onun ÜDM də artıq iki kvartaldı durğunluq yaşayır. Fransanın üzləşdiyi daha bir neqativ göstərici işsizlikdir - bu rəqəm artıq psixoloji 10%-i ötüb.
Ümumiyyətlə, son 3-4 ildə işsizlik Avropanın əksər ölkələri üçün adi hala çevrilib. Bu sahədə daha yüksək göstəricilər Portuqaliya (21%) və İspaniyadadır (23,6%). Fransanın da bu həddə yaxınlaşması onunla bağlıdır ki, sosial qanunvericiliyə rəğmən, şirkətlər iqtisadi durumun pisləşdiyini əsas gətirərək, işçilərin ixtisarını davam etdirirlər. Fransa Prezidenti Fransua Olland etiraf edib ki, hazırda ölkədə vəziyyət ürəkaçan deyil. Amma onun sözlərinə görə, durumun normallaşması üçün lazımi tədbirlər görüləcək, məsələn, Fransanın rəqabətədavamlılığının artırılması proqramı hazırlanır və artıq bir ildən sonra ölkədə işsizliyin səviyyəsi aşağı düşməyə başlayacaq. Olland həmçinin vergiləri artırmaq yolu ilə, varlı fransızların gəlirlərinin 3/4 hissəsini tutmaq haqda qərarını bir daha təsdiqləyib. Söhbət ildə 1 milyon avro və daha artıq qazananların gəlirlərindən gedir.  Sıravi seçicilər sosialist-prezidentin bu qərarını dəstəkləyirlər. Bu qərar dövlət başçısının solçu kursuna, həm də, vətənpərvərlik ştrixləri əlavə edir. Məsələn, Fransanın ən varlı adamı olan LVMH şirkətinin rəhbəri Bernara Arnonun Belçika vətəndaşlığı almaq istəyinə qarşı çıxan Olland bildirib: "O, vətəndaşlığı dəyişməzdən əvvəl yüz ölçüb, bir biçməlidir. Çünki biz hamımız fransız olmağımızla fəxr edirik.  Belə bir şəraitdə vətənpərvərlik nümayiş etdirmək lazımdır".
Qeyd etmək lazımdır ki, Avropa ölkələrinin əhalisi daha inadkarlıqla iqtisadi böhranla mübarizə zamanı sosial ədalət prinsiplərinin əsas götürülməsini tələb edir. Beynəlxalq maliyyə böhranından ən çox əziyyət çəkən Yunanıstanda da məsələnin sosial aspekti xüsusi olaraq qabardılır. Son illər ərzində Yunanıstanda yaşayış səviyyəsi 35% aşağı düşüb. Yunanıstanın avrozonadan çıxarılacağı təqdirdə, bu göstərici daha 70% düşəcək. Ölkənin ÜDM-i 20% azalıb, işsizliyin rəsmi göstəricisi isə 23%-ə çatıb.
Dövlət xərclərini azaltmaq məqsədilə Afina bir sıra tədbirlər görməyə hazırlaşır. Prezident Karolos Papulyas özünün maaşını və təqaüdünü azaltmaq niyyətindədir.  Dövlət başçısı həmçinin ölkənin bütün sabiq prezidentlərinin təqaüdlərini azaltmağı təklif edir və Maliyyə Nazirliyinin hesablamalarına görə, bununla dövlət büdcəsi ildə 350 min avroya yaxın vəsaitə qənaət etmiş olacaq.
Baş nazir Antonios Samara isə hökumət nəzdindəki bütün xüsusi komissiya və katiblikləri ləğv edib, nazirlərin xidməti avtomobillərdən istifadəsini maksimum məhdudlaşdırıb. Bundan başqa, Yunanıstan böhrandan çıxmaq üçün hazırladığı özəlləşdirmə proqrammı çərçivəsində bir neçə adanı satmaq və ya icarəyə verməyə hazır olduğunu da bəyan edib.  Baş nazir xüsusi olaraq vurğulayıb ki, hökumət bu adaları "su qiymətinə" satmaq fikrində deyil. Söhbət bu əhali yaşamayan adaların ərazilərinin gələcəkdə gəlir gətirə biləcək obyektlərə çevrilməsindən gedir.
Əlavə gəlir yeri axtaran Yunanıstan hökuməti, həmçinin, 19 dövlət müəssisəsini - 7 şirkət və 12 dəniz limanını da özəlləşdirmə proqramına daxil edib. Özünün Hellenic Petroleum neft şirkətindəki və DEI elektroenerji konsernindəki kapitalından imtina etməyə hazır olan Yunanıstan, ELTA dövlət poçt xidməti və lotereyalar təşkil edən OPAP korporasiyasını da özəlləşdirməyə çıxarır. Bundan başqa, Saloniki, Volos, Aleksandropolis, İraklion və Pirey kimi böyük limanlar da satışa çıxarılacaq.
Amma Afinanın əsas ümidi Aİ, Beynəlxalq Valyuta Fondu və AMB ilə maliyyə dəstəyinə dair danışıqların uğurla başa çatacağınadır. Kreditor "üçlük" Yunanıstan rəhbərliyindən büdcə təşkilatlarında maaşların azaldılması və əmək bazarının liberallaşdırılması kimi struktur islahatlarının həyata keçirilməsini tələb edir. Avropa İttifaqının prezidenti Herman vann Romney bildirib ki, Aİ Yunanıstana yalnız o halda yardım göstərəck ki, Afina islahatların real nəticələrini nümayiş etdirsin.  Öz növbəsində, Yunanıstan hökuməti də sosial yardımları və pensiyaları, həmçinin dövlət qulluqçularının ştatı və əmək haqlarını azaltmaqla qənaət siyasəti yürütmək haqda öhdəlik götürüb. Bu addım isə ölkədə yeni kütləvi tətillərə səbəb olub.
Xalqlar öz sözlərini deməlidir
Böhranla üzləşmiş yunanların və digər xalqların etirazları fonunda belə bir sual yaranır:  əhalinin böyük əksəriyyəti sərt qənaət siyasətinə qarşı çıxdığı bir şəraitdə Aİ, BVF və AMB-in antiböhran reseptini reallaşdırmaq mümkündürmü? Bu çətin suala dəqiq cavab tapmaq üçün Aİ ölkələrindəki antiböhran tədbirlərinin nəticəsiz qalmasının səbəblərinə diqqət yetirmək lazımdır.
Parisdəki Ali Sosial Elmlər Məktəbinin rəhbəri Jak Sapir hesab edir ki, problemin kökündə Avropa liderlərinin bir-birini böhranın borclar və onun yaratdığı pula çevrilə bilmə qabiliyyətindəki problemlərlə bağlı olduğuna inandırmasıdır.  Ona görə də liderlər problemdən çıxış yolu kimi sərt qənaət yolu ilə borclardan yaxa qurtarmağı göstərirlər. Amma Sapirin fikrincə, sərt iqtisadi qənaət siyasəti fiskal gəlirlərin qəfil azalmasına gətirib çıxarır və bu gün defisiti və borcu artıran Yunanıstan, İspaniya və İtaliyanın durumu bunu bir daha sübut edir. Əmək haqlarına xərclərin azaldılması onunla nəticələnib ki, Yunanıstan və Portuqaliya kimi ölkələr öz sənayelərinin müxtəlif sahələrini itirməkdədirlər.
Böhrandan çıxmağın yollarından biri kimi Sapir avrozonanın razılaşdırılmış qaydada buraxılmasını görür. "Avrozona ölkələri avronun fəaliyyətinin dayandırılması və milli valyutalara qayıtmaq haqda razılığa gəlməlidirlər. Bu, əmək haqlarına xərclərin ən sadə, tez və az ağrılı azaldılması metodu olan devalvasiyaya şərait yaradardı", - deyə fransız ekspert qeyd edib. Onun fikrincə, vahid valyutanın fəaliyyətinin dayandırılmasına dair razılaşdırılmış qərar  getdikcə daha real görünən avrozonanın nizamsız şəkildə dağılması və millətçi siyasətə qayıdış yox, Avropanın yekdil qərarı kimi qəbul edilərdi: "Biz artıq görürük ki, bir çox ölkələrdə eynilik, işsizlik və ümumi kasıbçılıqla bağlı əsəbililik yaşanır. Avro Avropanı məhv edir".
Son tezislər Avropa böhranının ideya ilə bağlılığını sübut edir. Nüfuzlu İsveçrə nəşri olan "Le Temps" yazır ki, "avronun böhranı Avropa siyasətinin perpspektivsizliyini nümayiş etdirdi".
Amma fərqli düşünənlər də var. Avropa İttifaqına daxil olmayan ölkələrin bəzi ekspertləri əmindirlər ki, daha sıx inteqrasiya yolunu seçmək lazımdır, çünki bu "avrozonaya investisiya bankları və spekulyasiyalarla məşğul olan fondlar tərəfindən yaradılmış xəyali dünyaya qarşı duruş gətirmək üçün resurslar tapmaqa imkan verərdi".
Le Temps iddia edir ki, "Yalnız inteqrasiyanın gücləndirilməsi saysız-hesabsız yardımlar olmadan vahid valyutanı qoruyub saxlamağa imkan verərdi. Çünki bu yardımlar gələcəkdə Avropa xalqlarının həmrəyliyi üçün ciddi sınaq ola bilər. Xalqlar öz sözlərini deməlidirlər. Əgər referendumların nəticələri müsbət olsa, Avropa İttifaqı xalqları bazarlar tərəfindən "oğurlanmış" suverenliklərini yenidən Avropa səviyyəsində bərpa edəcəklər".
Bununla yanaşı, Avropanın ictimai rəyini ortaya qoyanlar arasında vahid Avropa çərçivəsində inteqrasiya layihəsini dayandırmağı vacib sayanlar da az deyil.  "Bu gün yeganə alternativ Fransa və Almaniya ətrafında daha kiçik zonanın yaradılması olardı", - deyə Fransanın Ouest-France nəşri yazır.
İstənilən halda, avropalı siyasətçilər böhranın aradan qaldırılması istiqamətində müxtəlif variantlar arasında priispial və taleyüklü seçim etməlidirlər. Bu variantlar arasında isə "avrozonanın qorunub saxlanması", və ya "avrozonadan imtina", əslində, ən sadələridir. Heç şübhəsiz, ekspertlərin proqnozlaşdırdıqları kimi, böhran getdikcə dərinləşsə, daha mürəkkəb, sintezləşdirilmiş variantlar təklif olunmağa başlayacaq. Onların reallaşıb-reallaşmayacağı isə Avropa ölkələrinin rəyinin nə dərəcədə yekdil olacağından və ən əsası, Avropa cəmiyyətinin böyük əksəriyyətinin dəstəyini alıb-almayacağından asılı olacaq. Çünki Yunanıstan, İspaniya, Fransa və digər ölkələrdəki mümkün sosial təlatümləri nəzərə almadan, bu və ya digər antiböhran proqramını reallaşdırmaq qeyri-mümkündür.

EUROPE AGAINST THE "UNREAL WORLD"
The crisis in Europe, which began two years ago, continues to spread to more countries. Despite the anti-crisis efforts of the European Commission and other EU institutions, major European economies, particularly Spain, are in danger of default after Greece, Ireland and Portugal. The situation clearly leaves Europe face-to-face with the question of the prospects of strategic development, which, given the deterioration in the living standards of most Europeans, is acquiring pronounced social content.
We must turn to patriotism in this period
The international rating agency Moody's assessed the credit rating of the EU as "negative". Thus, it warns the EU that it may lose the highest credit rating "Aaa" in the foreseeable future. The deterioration in the outlook is due to the agency's fears about the budget situation in Germany, France, the Netherlands and the UK. These countries get 45 per cent of the total budget of the EU together.
One of the causes of the significant decline in the ratings of several European countries is the indecision of European leaders with regard to support for the European Central Bank's (ECB) programme to buy back the bonds of debtor states. At the same time, more and more countries, especially Spain, which draws increasing attention in the context of the financial crisis, are coming closer to the critical point. This country, which is currently in recession and had the rating "Aaa" in 2001-2010, has now been assigned the lowest of the investment ratings "Baa3". The national debt of Spain is skyrocketing. Experts suggest that funds of the European Stabilization Fund will be used to buy Spanish debt. Spanish Finance Minister Luis de Guindos said that if the ECB helps bring down the interest rates on the bonds for his country, it will succeed in reducing government spending.
Meanwhile, two large economies at once - France and Italy - announced a decline in GDP. According to the Italian statistical office Istat, compared to the first quarter, the country's GDP fell by 0.8 per cent in the second quarter. The annual decline in Italy's GDP is 2.6 per cent. The Italian economy has been in recession since the middle of last year and, according to all forecasts, GDP will also decline in the fourth quarter.
Unlike Italy, France avoided the recession. But its GDP has been stagnating for two consecutive quarters. Another negative indicator is that unemployment in France has crossed the psychological mark of 10 per cent.
In general, growing unemployment has been typical for most European countries over the last three or four years. Portugal (15 per cent), Greece (21 per cent) and Spain (23.6 per cent) have the highest rates. France is approaching these marks due to the fact that, despite the social legislation, companies are dismissing employees because of deteriorating economic conditions more and more often.
French President Francois Hollande acknowledged that the situation in the country is not the most favourable at the moment. However, he said, measures will be taken to address it, in particular, a programme is being developed to increase the competitiveness of France, and a year later, as the president assured the French people, the unemployment rate in the country will be lowered. Hollande also reiterated his decision to take away three quarters of the incomes of rich Frenchmen through a substantial tax increase. The issue is about income in the amount of one million euros or more per year. Ordinary voters approved of the initiative by the socialist president, who, however, presents his ongoing leftist course as patriotic. Thus, opposing the desire of France's richest man - LVMH head Bernard Arnault - to obtain Belgian citizenship in order to avoid paying taxes in France, Francois Hollande said: "He must think about what it means to change citizenship, because we are proud to be French. We must turn to patriotism in this period."
Clearly, one of the key aspects of the moment is that the population of European countries is increasingly demanding compliance with the principles of social justice in the economic crisis. The social aspect is most clearly seen in Greece - the country that is most affected by the global financial crisis.
The standard of living in Greece has fallen by 35 per cent in recent years. If Greece is expelled from the euro zone, it will fall by another 70 per cent. Greece's GDP has fallen by almost 20 per cent, and unemployment has officially reached 23 per cent.
In order to reduce government spending, Athens plans to take a number of measures. Thus, Greek President Karolos Papoulias intends to cut his own salary and pension. The head of state also proposes reducing the pensions of all the former presidents of Greece, which, according to the Ministry of Finance, will save about 350,000 euros a year for the state budget. At the same time, Prime Minister Antonis Samaras abolished all special commissions and secretariats at the government and imposed a maximum restriction on the use of official cars by ministers. In addition, Greece declared its readiness to sell or lease uninhabited islands as part of the privatization programme, through which the government hopes to obtain funds to fight the crisis. At the same time, according to Samaras, the government will not "get rid" of the islands "on the cheap". The matter is about the possible conversion of uninhabited areas into facilities that will generate income.
In addition, trying to get extra income, the Greek government has included 19 state-owned companies, including 7 companies and 12 seaports, in the privatization programme. In particular, the government will withdraw its capital from the oil company Hellenic Petroleum and the electricity group DEI. The government will also privatize the state postal service ELTA and the lottery corporation OPAP. The authorities will also put such large ports as Thessaloniki, Volos, Alexandroupoli, Heraklion and Piraeus on sale.
But the real hope of Athens remains the same - the successful outcome of the negotiations with the EU, IMF and ECB on continuing financial support for Greece. The troika of lenders is demanding that the Greek leadership implement structural reforms, including a cut in public sector wages and liberalization of the labour market. According to the president of the European Union, Herman van Rompuy, the EU will continue to provide assistance to Greece only if Athens demonstrates the positive results of the reforms. The Greek government, for its part, undertook to reduce social benefits and pension payments and save money by cutting staff and the salaries of civil servants. These measures led to a new wave of mass strikes in Greece.
Peoples should have their say
Against the background of the protests in Greece and other European nations affected by the grave crisis against the government's austerity measures, the question arises of whether the EU, IMF and ECB-backed anti-crisis measures will succeed, if the majority of people disagree with them, to say the least. It is difficult to give a precise answer to this question, without understanding the causes of the failure of the anti-crisis policy in EU countries.
According to the head of the Paris School of Social Sciences, Jacques Sapir, the problem stems from the fact that European leaders have convinced each other that the crisis is allegedly linked to the debt that causes quite real problems with liquidity. Therefore, a solution is offered: get out of debt through austerity measures. However, according to Sapir, the policy of austerity provokes a sharp decline in fiscal revenues, which can be seen in Greece, Spain and Italy, which increase both the deficit and the debt. The sharp decline in wage costs leads to the fact that some countries such as Greece and Portugal are losing their entire branches of industry.
Sapir sees one possible way to overcome the crisis in the coordinated dissolution of the eurozone. "Eurozone countries must agree to suspend the euro and return to national currencies. This would allow for devaluation, which in fact is the easiest, fastest and least painful way to reduce wage costs," the well-known French expert believes. A coordinated decision to suspend the single currency, according to Sapir, "would make it possible to present this decision as a decision of Europe, not as a return to nationalist policies, and to avoid the gradual and disorderly dissolution of the eurozone, which is now becoming more and more realistic. We already see that nervousness related to identity caused by rising unemployment and general impoverishment is developing in many countries. The euro is killing Europe."
The last theses clearly indicate the ideological component of the European crisis. According to the influential Swiss publication Le Temps, "the euro crisis reflects the futility of European policy". However, according to analysts of the country which is not a member of the European Union, it is necessary to move towards greater integration, which will make it possible to "find resources through which the eurozone could resist such a serious problem as the ghostly world built by investment banks and funds speculating on the real economy of goods and services".
Le Temps says that "only the deepening of integration can provide the opportunity to save the single currency without having to take an infinite number of measures of assistance, because of which the solidarity of the European peoples will be subjected to severe tests in the long-term ... Peoples should have their say. If the results of the referendum are favourable, the peoples of the EU will rediscover at the European level their sovereignty stolen by the markets."
At the same time, among the proponents of European public opinion, there are those who believe that the lesser of two evils is to minimize the integration project across Europe. "The only possible alternative to enhance solidarity today would be the establishment of a smaller area around France and Germany," the French edition Ouest-France says, for example.
In any case, the European politicians will have to make a fundamental and fateful choice between the various options to tackle the crisis, among which the dilemma of "saving the eurozone or abandoning it" is one of the simplest. Undoubtedly, as the crisis predicted by experts worsens, much more complex, synthetic options will be offered, and the prospect of their implementation will depend on the power of the consolidated opinion of the European countries and, most importantly, on support and approval from the majority of the European population, i.e. a factor which, taking into account the social outbursts in Greece, Spain, France and other countries of the continent, cannot be ignored in the process of implementing various anti-crisis programmes.