İTİRİLMİŞ AZAN SORAĞINDA
İstənilən yubileydə hər hansı bir arzu nəzərdə tuturlar - məhz təbriklər bundan başlayır. Amma hər şeyə malik, qadir insana nə arzuldamaq olar? Hətta hamıya bəlli "Xoşbəxlik səni anlayanda baş verir" sözləri də burada keçmir - Alimi yalnız yaxınları - evdəkilər, dostları-qonşuları deyil, bütün dünya anlayır. Özü də sözün həqiqi mənasında. Yəni bizim şöhrətli muğam ifaçısı barədə düşünməyə davam edərkən qəfildən fikirləşdim ki, səni hamının anlamasında görəsən yaxşı bir şey varmı? Axı böyük incəsənətlər məhz anlaşılmazlıqlardan başlayır və bu məsələdə hələ ki, istisna olmayıb. Səni anlamırlar və bununla da səni içində parçalayıb, sübut döyüşünə hazırlamaq üçün ehtiyat resurslar axtarmağa məcbur edirlər. Bununla da öz dünyagörüşlərinin hüquqiliyinə inandırmağa çalışırlar.
Bizim yubilyarımız Alim Qasımovun əhvalatı buna parlaq nümunədir.
Beləliklə stereotipsz insan stereotipsiz nəticələr çıxarır.
O, heyrətləndirənlərdəndir. Gerçəkdən. İndi bu cür cəhdlər edənlər çoxdur, amma dünyaya gələsən və Qərb sənin üçün "ölə" - bu, tək-tək adamlarn işidir. Alim Qasımov kimilərin. Bunun üçünsə heç nə lazım deyil - bu, qüsursuz peşəkar tədrisdən o yanadır - xüsusi, "planetar miqyas", xüsusi, kosmik psixologiyadır. Unikal güc yükü, dinləyicini müridə çevirən maqnetizmdir - bir dəfə və həmişəlik. Həm də sənin nəbzin Yerin qəlb döyüntüsü ilə bir vurmalıdır...
O oxuyur və sanki sonsuzluğa aparır.
O oxuyur, elə bil, onsuz Kainat laldır...
Onun yaradıcılığı bir çox iddiaların, o cümlədən Kiplinqin Şərqlə-Qərbin qarşılıqlı əlaqəsinin qeyri-mümkünlüyü barədə geosiyasi görüşlərinin tutarlı təkzibi oldu. Alim onları elə susdurdu ki! Xaricilər onun stixiyasına qərq olub başlarını itirirlər. Stereotip Qərb ləyaqəti və hər zaman gözlənilməz olan Şərq - (özüm dəfələrlə bunu filarmoniyada və ya sarayda müşahidə eləmişəm) "Saray çevrilişləri"dir, onları mən belə adlandırıram. Mən antraktlarda gördüyüm gözləri qızarana qədər ağlamış xaricilərdən danışıram... "Muğam - Tanrıdan gələn ruhi qidadır - bəlkə də məsələ bundadır", - Alim öz sirrini belə açmağa çalışır.
İncəsənəti qəbul etmək və onun insan psixikasına təsiri mövzusu indiyə kimi ən az öyrənilənlərdəndir. Söhbət ondan gedir ki, sən yaşayırsan və yaşadırsan, amma birdən sehrli xalçadakı kimi uçmağa başlayırsan! Niyə insanlar Van Qoqun məşhur günəbaxanlarını görəndə özlərini itirirlər? Niyə Alim Qasımovun xaricdəki konsertlərində "təcili yardım" komandası növbə çəkir? Niyə Tarkovskinin filmlərinə baxanda insanın əsəb müvazinət sistemində problemlər yaranır? Böyük rejissorun sözləri yada düşür: "O (Şərq. - N.F.) tamamilə Tanrıya, təbiətə, zamana qərq olub və o, hər zaman özünü tapır. O, hər şeydə özünü aça bilir". Sanki bu sözləri Alim barədə deyib.
Onun incəsənətinin cazibəsi. O, tamamilə ədabazlıqdan və gözəsoxmaqdan uzaqdır. Onun ifası dəhşətli ruhi çılpaqlaşmadır. O oxuyur və sənə elə gəlir ki, tilsimə düşmüsən, bunu həddindən şövqlə, səmimi edir. Konsertdən sonra adama elə gəlir ki, o, hər şeyini verdi və heç nə qalmadı. Alimin ifasını təsvir etmək ümidsiz işdir. Leksik oksigen elə tez bitir ki, onun ifasını, musiqi sərhədlərini, meditasiyasını və hələ çox şeyləri təsvir etmək mümkün olmur. Emosional olaraq onun ardınca çatmaq real deyil, ona görə də ağıl işlətməyə məcbursan. Onun incəsənəti sərt, şok müdaxiləsidir, dünyaya onun ilkin başlanğıcını qaytaran məntiqi izahedilməz üslublar törəməsidir. Alim Qasımov - bizim mədəniyyətin katarsik-unikal nöqtəsidir. Hansısa enerji qasırğasıdır ki, tamaşaçılara tərəf uçaraq, öz yolunda bütün əngəlləri - dil, ideoloji, psixoloji, mental maneələri aradan qaldırır. Mahnı oxuyan zaman o sanki reallıqdan kənara çıxır.
Alimin səhnə orqanikası; o, burnunu çəkir, qulağını dartır, sanki boğularaq dözə bilmədən çiynini və boynunu qısır - birdən darvazalar ona keçilməz səviyyədə dar gəlir, oturduğu yer həddindən narahatlaşır. Sanki insan ruhunun "bu cahana sığmazlığı" barədə Nəsiminin məşhur beyti yada düşür. Kosmos dahilər üçün tamamilə normal yaşayış yeridir.
"Dahi". Alim Qasımov mənim xatırladığım ilk müğənnimizdir ki, bu adı sağkən alıb - bizdə bu cür komplimentləri ənənəvi olaraq səndən sonra deyirlər. Amma ona qarşı belə gözəl sözləri deyəndə artıq ehtiyat etmirlər. Ehtiyat etməyin mənası yoxdur. Başqa cür necə izah etmək olar ki, onun diski bütün dünya rekordlarını qıraraq 1-ci yer tutub. 2000-ci ilin fevral ayı Fransada Alim Qasımov ayı sayılıb, bu yaxınlarda isə o, Yaponiyada "səsində şəfa qüvvəsi olması" barədə xüsusi sertifikat alıb. Onun "muğam terapiyası" barədə mən hələ yaponlardan 6 il qabaq yazmışdım və bununla fəxr edirəm!
İncəsənətdə davranış - yaradıcı üçün ən mürəkkəb məsələlərdən biridir. Əgər biz incəsənət tarixinə nəzər salsaq, görərik ki, o, bu cür böyük nümunələrlə doludur. "İstedad həmişə qalmaqladır", - deyə S.Yesenin bildirib. Alim də oxşar sxemi təsdiqləyib ki, istedad özündən asıl? olmayaraq üç mərhələdən keçir: qalmaqal, qəbuledilməzlik, pərəstiş. Təəssüf ki, bu sxem nadir hallarda pozulur, özü də sonuncu hala qədər az adam sağ qala bilir. Qasımova gəldikdə isə o bu normativi yerinə yetirən az adamlardandır. Yəni Alimin bəxti gətirib. Uzun müddət onu qəbul etməyiblər, hər cür söz deyiblər, amma o bunlara xüsusi diqqət yetirməyib. Sanki böyük yunanların prinsipini bilirmiş: nə olursa-olsun, öz işini gör. Doğru deyirlər: "Dünya həmişə onun maraqlarına məhəl qoymayanların marağı ilə hesablaşır". Mənə xoş gələn bir fikir də var: nə qədər ki, başqalarının fikri səni maraqlandırır, sən onların qulusan. Və bunların hamısı onun haqqında, Alim haqqındadır. Axı Alim Qasımov məktəbi, onun yolunu gedənlər anlayışı bu gün var, amma onda.
Düz deyirlər ki, işin pionerinin bəxti iki dəfə gətirmir - əvvəlcə onu qəbul etmirlər, sonra da özlərini elə aparırlar, bu həmişə belə olub. Bizim günlərdə həmişə həvəslə inteqrasiyadan danışan zaman unudurlar ki, aramızda elə bir adam var ki, o çoxdan "inteqrasiya edib", hər hansı protokol rəsmiyyətindən və psevdopatriot çıxışlarından uzaq şəkildə rahatca bunu gerçəkləşdirib.
O, çoxlarını alnını ovuşdurmağa məcbur edib. Suallar, suallar...
Bir şey aydındır, Alim lazım olan vaxt lazım olan yerdə dünyaya gəlib - Tanrı ünvanı səhv salmır, sanki xalqına qarşı edilən ədalətsizliklərə bir qədər əvəz vermək istəyib. O, siyasətçilərin, diplomatların, iqtisadçıların edə bilmədiklərini bacarıb.
Alimin dəqiq bərqərar olmuş auditoriyası yoxdur. O, yerindən və uğur parametrlərindən asılı olmayaraq oxuyur. O, oxuyaraq müxtəlif bölgələrin və hətta irqlərin insanlarını birləşdirərək, vahid planet sakininə çevirir.
Alim Tanrının onun üçün müəyyənləşdirdiyi hər şeyə mütləq bənzəyir. Onun heyranedici təbiiliyi də buradan qaynaqlanır. Təbiilik ən çətin ədadır, bunu doğru deyiblər. Özü haqqında dediklərində heç bir pafos yoxdur: "Mən çay axınının apardığı kağız vərəqi kimiyəm, hara istəsə, ora da aparacaq. Heç nəyi əvvəlcədən planlaşdırmamışam, heç nəyi əvvəlcədən düşünməmişəm. Allah istəyib, mənimki belə gətirib. Mən nə iş görürəm ki, oturub oxuyuram da". Bəs niyə oturub oxuyursan deyəndə cavab verdi: "Sadəcə, mən ruhumla oxuyuram və bunun üçün ayaq lazım deyil".
O, çox şən adamdır, Alim elə doğulub ki, harada olmasından asılı olmayaraq, vəziyyətə yüngül zarafat notları qatır. Pis vəziyyətə düşməkdən qorxmur və elə zarafat edir ki, onun zarafatından heç kim incimir. Onda bir az nur var, vergi kimi verilib. Alimlə bir söhbətimi də xatırlayıram: "İnsanda əsas qabiliyyət nə qədər varlansa da, nə qədər şöhrətlənsə də, insan kimi qalmaq bacarığıdır. Bax, onda öz xoşbəxtliyini tapa bilər. Mən bunu unutmamağa çalışıram".
Onun xidmətləri çoxdur. Zalı ayağa qaldırmaq elə də sadə iş deyil! Amma A.Qasımovun əsas xidməti ondan ibarətdir ki, onun incəsənəti insanlara vətənpərvərlik hissləri bəxş edir. Özü də bu nə bioloji, nə qıcqırmış, nə də ətalətli-əlverşli vətənpərvərlik deyil. Vətənpərvərlik də müxtəlif cür olur. Mən başqa şeydən danışıram, Alim Qasımovun incəsənəti insanlara gerçək, ürəyi dağıtmağın astanasında olan yanıqlı-həssas vətənpərvərlik bəxş edir. Onu eşidəndə öz torpağın qarşısında dizüstə çöküb, əllərini göyə açaraq, Yaradana şükür etmək istəyirsən ki, nə yaxşı səni Azərbaycanda dünyaya gətirib. Öz mənşəyinə görə daha bir dəfə qürur hissi keçirirsən. Alim bunun üçün səbəb bəxş edir! Heyranlıq, özü də əsaslandırılmış, arqumentləşdirilmiş, plagiatsız və saxtalaşdırılmamış heyranlıq bəxş edir! Buna görə də ona baş əyirik.
Elə etməli ki, dünya sonradan səni xatırlasın - bu, çoxunamı nəsib olub? Dünya üzlər görüb. Hətta Kaliforniya taksiçisi də canlanaraq onun barəsində danışır. Bu yaxınlarda tanışım danışırdı: "Təsəvvür edirsən, mən deyəndə ki, Azərbaycandanam, cavab verdi ki, hə, bilirəm, Alim Qasımov orada anadan olub! Hətta onun diskini də qoydu ki, qulaq asım".
Çoxirqli, çoxdinli, heç də həmişə məntiqli və xeyirxah olmayan dünyamızı heyran etməyi bacaran belə insanlar çoxdurmu? Alim Qasımovu isə demək olar ki, hamı tanıyır - Londondakı metronom satıcısından tutmuş, Vatikandakı Roma papasına qədər hamı (bu barədə mənə məşhur skripkaçımız Sabina Rakçeyeva danışıb). Roma papası oradan-buradan eşitməyib, özü onun konsertində olub.
Hər dəfə qastroldan qayıdanda Alimdən soruşuram: "Necə keçdi?". Cavab həmişə təxminən eyni olur: "Bilmirəm, əl çalırdılar, bəlkə də xoşlarına gəlib". "Niyə narahatsan?" sualına isə bir dəfə belə cavab vermişdi: "Bilmirəm, bəlkə də özümü tapa bilmədiyimdəndir".
Yəni o özünü tapa bilməyib?!
Əlqərəz... Ona bu axtarışı - heç vaxt tapmaq mümkün olmayan əbədi axtarışı arzulayırıq. "Alim Qasımov" adlı zirvəyə çatmağın mümkün olmadığı kimi...
Onun ardınca təzadlı fikrilər də sürünür - "O, muğamı korladı" da deyən var, "Azərbaycanın qızıl səsidir" deyən də. Bu fikir müxtəlifliyində həqiqətin səsi də ucalır. O isə bax belədir:

В ПОИСКАХ УТРАЧЕННОГО АЗАНА
Любой юбилей предполагает некие пожелания - именно с них принято начинать поздравление. Перебрав мысленно  известный мне - и не только мне - банальный  их набор, я оказалась  прямо-таки в ступоре - ну что можно пожелать человеку, у которого есть все?! И даже приснопамятно категоричное: "Счастье - это когда тебя понимают"  не показалось таким уж бесспорным - Алима поняли не только близкие-домашние-друзья-соседи  - его поняли всем миром, причем в прямом смысле. Так вот, продолжая  размышлять о нашем прославленном мастере мугама, неожиданно  подумалось: а хорошо ли это, когда тебя понимают, - великое искусство всегда ведь начиналось с непонимания, и  исключений тут еще не было. С непонимания того самого, что, раззадорив тебя изнутри, инициирует мучительный поиск в себе резервов-ресурсов для доказательной борьбы - с тем, чтобы убедить-таки  в правомерности своего мироощущения. Принципов и законов, тобой созданных, - и в этом смысле непонимание  гораздо "выгоднее". История нашего юбиляра Алима Гасымова - блестящий тому пример.
Вот так вот нестереотипный человек выводит на нестереотипные выводы...
Он из тех,  кто удивил. По-настоящему. Много их сегодня, попыток такого рода, но - прийтись ко двору мира, сделать так, чтобы Запад на тебя "запал", - такое по плечу единицам. Таким, как Алим Гасымов. Для этого  нужно Нечто - и это помимо безукоризненной  профессиональной выучки - особый, "планетарный масштаб", особенная, космическая психология… Уникальный силовой заряд, магнетизм, тот самый, делающий слушателей его приверженцами, - раз и навсегда. А еще нужно, чтобы твой пульс бился в такт с пульсом земли…
Он  поет, и ощущение, что за ним - бездна.
Он поет, и кажется,  что Вселенная до него была немой…
Его творчество явилось убедительным опровержением многих положений, в том числе и геополитических взглядов Киплинга, относительно невозможности взаимодействия Востока и Запада. Алим сомкнул-таки их - да еще как!  Очумелые иностранцы, погруженные в его стихию… Стереотипная западная респектабельность и всегда непредсказуемый Восток  - сама не раз это наблюдала во время его концертов в  филармонии или во дворце - "дворцовых переворотах", как я их называю. Я говорю о заплаканных иностранцах с красными от слез глазами в антрактах… "Мугам - это духовная пища, идущая от Аллаха, - может, в этом дело" - вот так вот пытается разгадать собственную тайну Алим.
Тема восприятия искусства вообще, его воздействия на человеческую  психику  - одна из малоизученных. То есть речь идет о том, что ты живешь себе и живешь,  и вдруг -  как на столб налетел!  Что заставляет людей терять сознание у вангоговских подсолнухов, почему на концерте Алима Гасымова за рубежом дежурит бригада  скорой помощи, а при просмотре фильмов  Тарковского начинает давать сбой вестибулярный аппарат? Вспомнились слова великого режиссера: "Он (Восток. - Н.Ф.) полностью  растворяется в Боге, в природе, во времени, и он во всем вновь находит себя. Он способен открыть в себе все". Будто характеристику на Алима написал.
Обаяние его искусства. Оно начисто лишено манерности и показухи. Его пение - моменты чудовищного духовного самообнажения. Он поет и, кажется, приносит себя на заклание - настолько распахнуто-искренне это делает. Ощущение после концерта такое, что у него ничего не осталось. Описать пение Алима - задача провальная. Лексический кислород заканчивается до обидного быстро, потому как то, что делает он, - на грани музыки, медитации и еще множества того, что не поддается описанию. Эмоционально за ним угнаться нереально, приходится "брать" его головой. Его искусство - дерзостное,  шоковое вторжение, пробужденное  логически необъяснимым приемом, возвращающее миру его первородную изначальность. Алим Гасымов - катарсическо-уникальная точка отсчета в нашей культуре. Некий энергетический шквал, который, долетая до зрителей, сметает на  пути все барьеры - языковые, идеологические, психологические, ментальные. Во время пения он как бы выпадает из реальности.
"Сценографическая" органика Алима:  вот он теребит нос, дергает себя за мочку уха, вот, уже задыхаясь, в нетерпении поводит плечами и шеей  - ему  вдруг становится непереносимо тесен ворот, дискомфортно само пребывание здесь. Словно в подтверждение знаменитого бейта Насими об удушливой бренности и величии духа человеческого, не способного "вместиться в этот мир". Космос  - вполне нормальное для гения место жительства…
"Гениальный"… Алим Гасымов  первый на моей памяти из наших артистов, кто заслужил этот эпитет при жизни, - у нас таких комплиментов традиционно удостаиваются лишь потом, когда-нибудь, после… Уже не осторожничают с этим эпитетом в отношении него. Осторожничать бессмысленно. Иначе как объяснить то, что его диск занял  1-е  место, побив мировые  рейтинговые рекорды,  февраль 2000 года был объявлен во Франции месяцем Алима Гасымова, а не так давно  он получил  специальный сертификат в Японии, удостоверяющий "наличие в его голосе целительной силы".  К слову, о его "мугамотерапии" я написала за 6 лет до японцев, чем несказанно горда!
Поведение в искусстве - едва ли не самый сложный вопрос для художника. Если мы окинем взглядом историю искусства, увидим, что она усеяна такими великими примерами. "Талант - это всегда скандал", - говорил С.Есенин. Алим подтвердил расхожую схему, что талант неизбежно проходит три стадии: скандал, неприятие, обожание. Схема эта, к сожалению, редко нарушается, и до стадии последней мало кто доживает. Что касается Гасымова, то он выполнил этот норматив как мало кто. Так что Алиму повезло. Его не признавали довольно долго, и ярлыков каких только не навешивали всяких,  - а он и  не особенно кручинился. Будто знал о принципе великих греков: делай свое дело, а там будь что будет. Верно говорят:  "Мир всегда считается с интересами того,  кто не считается с его интересами". А еще мне нравится: пока тебя интересует мнение других, ты - их раб. И это все о нем, об Алиме. Это сегодня есть понятие "школа Алима Гасымова", есть последователи, а тогда… Правильно говорят:  пионеру не повезло дважды - сначала его не воспринимают, а потом делают вид, что так оно было всегда. И в наши дни, когда мы так охотно говорим об интеграции, забывая при этом, что есть среди нас человек, который давно уже "интегрировался" и сделал это как-то особо не заморачиваясь, - без протокольной  целеустремленности и псевдопатриотического ража.
Он многих заставил почесать в затылке. Вопросы, вопросы…
Несомненно одно: Алим  появился в нужное время в нужном месте - Бог не ошибается с адресом - будто прокричал  в ухо человечеству  о несправедливости, постигшей его народ. Он сделал то, что не удавалось ни политикам, ни дипломатам, ни экономистам.
У Алима  нет четко отфокусированной аудитории. Он поет, объединяя людей независимо от их местонахождения и параметров удачливости. Он поет, превращая людей различных регионов и даже рас в жителей одной-единственной планеты.
Алим абсолютно тождествен тому, каким его задумал Бог. Отсюда  обескураживающая естественность. Естественность - самая трудная поза, верно подмечено. Ну никакого пафоса в отношении  себя любимого: "Я как листок бумаги, что уносит течением реки, - куда занесет, туда и… Ничего заранее не планировал, не продумывал - никогда…  Бог захотел, и у меня вышло… Да и вообще - что я делаю - сижу и пою…". А на вопрос, почему сидишь, как-то ответил: "Просто я пою  душой, и ноги мне для этого не нужны".
Он очень веселый человек, Алим, ну просто уродился таким и, где бы ни находился, вносит в ситуацию  ноту легкого безумия.  Не боится попасть в неловкое положение и шутит так, что от его шуток никого не корежит, - есть в нем эта некая "светскость", дано это ему. А еще вспомнилось из наших с Алимом бесед:  "Самое главное в человеке - способность остаться человеком, как бы ни прославился, как бы ни разбогател. Вот тогда он может обрести свое счастье. Я стараюсь  помнить об этом".
У него  много заслуг - надо ли говорить о том, как это непросто сделать, чтоб вставали залы! Но самая-самая главная заслуга А.Гасымова  заключается  в том, что его  искусство дарит чувство патриотизма - не зоологически круглосуточного или там квасного, или инерционно выгодного. Патриотизм - он ведь разным бывает. Я о другом - феерическое искусство Алима Гасымова дарит патриотизм подлинный, жгуче-пронзительный, это как на грани болевого порога. Когда хочется встать на колени перед своей землей и, воздев руки к небу, поблагодарить Всевышнего за то, что ты родился именно здесь, в Азербайджане! Ощутить еще раз гордость за свое происхождение, Алим этот повод вручает! Вручает восторг, причем обоснованный, аргументированный, без приписок, плагиата и фальсификации. За что ему земной поклон.
Сделать так, чтоб мир обернулся на упоминание твоего имени, - многим ли удалось подобное? Мир, что видал виды. Даже калифорнийский таксист оживляется, включаясь в разговор. Недавно знакомый рассказал: "Представляешь, узнав, что я из Азербайджана,  воскликнул - да, знаю, там родился Алим Гасымов! И даже поставил мне его диск послушать".
Много ли их, людей, способных очаровать мир - многорасовый, многоконфессиональный, не всегда компромиссный и благожелательно настроенный? Алима же Гасымова знают все - от  продавца метрономов в Лондоне (Сабина Ракчеева, наша прославленная скрипачка мне рассказывала) до Папы римского в Ватикане.  Последний  уж точно знает не понаслышке - сам был на его концерте…
"Ну и  как?" - спрашиваю всякий раз его, вернувшегося с гастролей. Ответ всегда примерно один и тот же: "Не знаю - хлопали, может, понравилось". А на вопрос  "Niyя narahatsan?" (чем обеспокоен?) как-то ответил: не знаю, может,  от того, что не нашел себя.
Это он-то не нашел?!
А впрочем… Пожелаем же ему поиска - этого вечного поиска того, что найти невозможно. Как невозможно постижение феномена по имени  "Алим  Гасымов"…
За ним тянется шлейф полярных мнений - от "испортил мугам" до "золотого голоса Азербайджана". В этой разноголосице явственно слышен голос истины. А она - да вот же она: