MODERNLƏŞMƏ SIÇRAYIŞI
Beynəlxalq maliyyə təşkilatları Azərbaycanın gələcək iqtisadi artımını qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə bağlayırlar
Bu gün bir çox inkişafda olan ölkələr təkmilləşmə sıçrayışını milli spesifikliyini nəzərə alaraq həyata keçirməyə çalışırlar. Bu cür layihələr karbohidrogen xammalının ixracından əldə olunan gəlirin infrastrukturun inkişafına və qeyri-neft iqtisadiyyatının diversifikasiyasına düşünülmüş şəkildə yönəlməsinə nail olan Azərbaycanda da uğurla həyata keçirilir. Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) və Dünya Bankının (DB) ekspertləri hesab edirlər  ki, Azərbaycanın inkişaf səviyyəsi artıq bu gün orta inkişaf etmiş ölkələrin səviyyəsinə yaxınlaşıb.
Təsdiq olunmuş model
Hələ bir neçə il öncə, qlobal iqtisadi böhranın postsovet ölkələri bazarlarının inkişafına təsiri araşdırıldığı zaman, bir sıra nüfuzlu beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının (BMT) analitikləri belə nəticəyə gəlmişdilər ki, Azərbaycanın balanslaşdırılmış və mərhələli şəkildə diversifikasiya olunan iqtisadiyyatı, enerjidaşıyıcı hasilatının azalması şəraitində belə müsbət artımını qoruya bilir. Neftin dünya  qiymətinin azalması ilə bağlı karbohidrogen xammalın ixracının azalmasını,  ölkə, əsasən, özəl qeyri-xammal müəssisələrində istehsalat, habelə daxili istehlakın artımı ilə əvəz etdi. Digər tərəfdən, xarici sərmayələrin bir qədər azalan həcmlərini, Azərbaycan artıqlanması ilə büdcə vəsaitlərinin və ehtiyat fondların yığımlarının ilk növbədə infrastruktur tikintisinə artırılması ilə əvəzini çıxardı. Bundan əlavə, nəzərəçarpacaq dərəcədə möhkəmlənən və kapitallaşmanı gücləndirən Azərbaycanın korporativ sektoru  bu gün həm dövlət strukturlarını və eyni zamanda, iri beynəlxalq korporasiyaları uğurla əvəz edir. İri portfel sərmayəçi qismində müstəqil şəkildə çıxış etmək qabiliyyətindədir. Bu cür model artıq birinci il deyil öz dayanıqlılığını və kifayət qədər yüksək effektivliyini nümayiş etdirir. Bunu əvvəllər Azərbaycanı qeyri-qənaətbəxş templərə və bazar islahatlarının dərinliyinə, eləcə də həmçinin dövlətin iqtisadiyyatda həddindən artıq iştirakına görə tez-tez tənqid etmiş bir çox BMT nümayəndələri də təsdiqləyirlər.
Sosial-iqtisadi inkişafın  yüksək templərinə nail olaraq və kifayət qədər tez zamanda keçid dövrünü aşan Azərbaycan, orta inkişaf etmiş dövlətlərin qrupuna çox sıx yaxınlaşıb.  Bir sıra BMT-lərin qiymətləndirilməsinə əsasən, ölkə iqtisadiyyatının artım templəri sürətlə inkişaf edən dünya regionlarının göstəriciləri ilə eyni olub. Belə ki, dünya ÜDM-in artım templəri  ötən il 0,5 - 1,5% həddində olub, Azərbaycan isə 2013-cü ili  5,8%-lik artımla tamamlayıb. 10 faizlik artım göstəricisini nümayiş etdirən qeyri-neft sektorunun inkişaf templərinə görə isə Azərbaycan ümumiyyətlə, dünya miqyasında misal çəkilə  bilər.
"Son illərin müsbət inkişafının əsasında davamlı iqtisadi artım imkanı və qeyri-neft sektoru sahələrinin mərhələli diversifikasiyasını təmin edən enerjidaşıyıcıların idarə edilməsinin Azərbaycan modeli durur",  - deyə Yaxın Şərq və Mərkəzi Asiya üzrə BVF Departamentinin rəhbəri Hüseyn Samiei Dünya Bankının və Beynəlxalq Valyuta Fondunun Bakıda keçirilən seçki qrupunun iclası zamanı deyib.
Öz növbəsində, ölkədəki  Mərkəzi Bankın rəhbəri Elman Rüstəmov hesab edir ki, ortagəlirli ölkələr siyahısına tamamilə qoşulması məqsədilə, Azərbaycana modernləşmə trendlərinin təsbit edilməsi və gələcək inkişafı üçün, təxminən, üç-dörd il lazımdır. Onun fikrincə, ölkədə yoxsulluğun səviyyəsi 1990-cı illərin əvvəlində 60 faizdən 5,3 faizədək düşüb, bu da dünya üzrə göstəricidən 3 dəfə aşağıdır. Son on il ərzində əhalinin real gəlirləri ildən-ilə, orta hesabla, 8,3 faiz artıb və "Gini index"inə əsasən, (cəmiyyətin təbəqələşmə dərəcəsinin statistik göstəricisi) Azərbaycan dünyanın 25 aparıcı ölkəsi sırasına daxildir. Nəhayət, iqtisadiyyatın inkişafının  ümumi səviyyəsi ölkənin orta inkişaf etmiş ölkələr siyahısına daxil olmasına şərait yaradır. Ümumilikdə, 1995-ci ildən başlayaraq, Azərbaycanın adambaşına düşən nominal ÜDM-i hər beş il iki dəfə artırdı.
Nəticədə, əgər 1995-ci ildə Azərbaycan iqtisadi inkişafına görə 125-ci yeri tuturdusa, bu gün 65-ci yerdədir.
Yenə də artım
Sual ancaq ondan ibarətdir ki, Azərbaycan gələcək illərdə də dayanıqlı inkişaf dinamikasını qoruyub-saxlaya biləcəkmi? BVF və DB ekspertlərinin qiymətləndirmələrinə baxdıqda, özəl sektorun ilbəil artan sərmayə fəallığı, ilk növbədə,  infrastruktur layihələrinə olan dövlət sektorunda irimiqyaslı sərmayələr, növbəti beş ildə də Azərbaycanda iqtisadi artımın əsas qüvvələri  rolunu oynayacaq. Xüsusilə BVF ekspertlərinin hesablamalarına əsasən, cari ildə ölkənin qeyri-neft ÜDM-i 49,1 milyard dollar təşkil edəcək və gələn il 55,7 milyard dollara, 2019-cu ildə isə 79,4 milyard dollara çatacaq. Bununla da demək olar ki, ümumi ÜDM-in cari səviyyəsi ilə bərabər olacaq. Bununla yanaşı, ölkənin ümumi ÜDM-nin həcmi 2019-cu ildə 122,1 milyard dollar təşkil edəcək və 2017-ci ildə artıq 100 milyard dollar səviyyəsini aşacaq.
DB araşdırmaları təsdiq edir ki, ümumdünya artımını üstələyən iqtisadi inkişafın yüksək templərini gələcək bir neçə il ərzində də qoruyub-saxlamaq olacaq. Bu ismarış  DB-nin "Global Economic Prospects" (GEP-2014) adlı yenilənmiş icmalında əks olunub. "GEP-2014-nə əsasən, cari ildə Azərbaycan ÜDM 5,7%-lik, 2015-ci ildə 5,5%-lik, 2016-cı ildə 4,7%-lik artım potensialına malikdir. Öz növbəsində, dünya iqtisadiyyatının cari ildə artım potensialı cəmi 2,8% təşkil edəcək və 2015-ci ildə 3,4%-ə, 2016-cı ildə isə 3,5%-dək artacaq", - deyə DB-nin icmalında deyilir. Müqayisə üçün Avropa və Mərkəzi Asiya regionunda 2014-cü ildə iqtisadi artımın potensialı, ümumiyyətlə, 2,4% səviyyəsində qiymətləndirilir, yəni Azərbaycandan fərqli olaraq iki dəfədən bir qədər çox.
DB analitikləri hesab edirlər ki, təbii ehtiyatları  zəngin olan ölkələrdə - Azərbaycan, Qazaxıstan, Türkmənistan, Özbəkistanda artım hələ də yüksək olan neft və qaz üzrə dünya qiymətləri, etibarlı dövlət sərmayələri və səxavətli sosial transfertlər sayəsində region üzrə orta göstəricidən yenə də yüksək  olacaq. Burada qeyd etmək lazımdır ki, makroiqtisadi göstəricilərin və dövlət  büdcəsi parametrlərinin sabitləşdirilməsi məqsədilə, hökumət artıq özəl sərmayədarların lehinə olaraq dövlətin sərmayə layihələrində iştirak payının azalması üçün tədbirlər kompleksi hazırlayıb və eyni zamanda, dövlət fondlarının ehtiyat yığımlarına qənaət rejimi nəzərdə tutulub.
Həmçinin, 2015-ci ildə Dövlət Neft Fondundan (ARDNF) dövlət büdcəsinə vəsaitlərin köçürülmə səviyyəsinin azalması ilə bağlı planlar da elan olunub: əgər ötən il bu həcm 11,3 mlrd. dollar və ya büdcə gəlirlərinin 58,2%-ni təşkil edirdisə, cari ildə bu həcm 9,3 mlrd.  dollardan bir qədər çox olacaq. BVF-in bu yaxınlarda yaydığı hesabatında qeyd edilir ki, hökumətin ilkin proqnozlarına əsasən, 2017-ci ildə ARDNF-dən dövlət büdcəsinə vəsaitlərin köçürülməsi, ümumiyyətlə, 6,6 mlrd. manatadək azalacaq.
Hədəf -  sənayeləşdirmədir
Hər halda, hökumətin əsas səyləri rezerv vəsaitlərin qənaətinə və büdcə transfertlərində payının azalmasına deyil, diversifikasiyasına və ölkənin sənayeləşdirdirilməsinə yönəlib. Bu, ilk növbədə, qeyri-neft sektorunun potensialının artırılması sayəsində edilib. Enerji sektorunun hələ də əsas roluna baxmayaraq, 2020-ci ilə qədər iqtisadiyyatın inkişafının strateji məqsədlərinə əsasən, ölkədə ÜDM-in 80%-ni təşkil edəcək rəqabətli, yüksəktexnoloji  istehsalatın yaradılması planlaşdırılır. Eyni zamanda, ümumi ixracatda qeyri-xammal sənaye məshullarının payının nəzərəçarpacaq dərəcədə artırılması nəzərdə tutulur.
Azərbaycanın gələcək iqtisadi inkişafının lokomotivi kimi təqdim olunan qeyri-neft sektorunun xüsusi rolu, həmçinin Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) və Asiya İnkişaf Bankının (AİB) hesabatlarında və eyni zamanda, Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankının (QDTİB) regional əməkdaşlıq konsepsiyasında qeyd olunub.
Xüsusilə AYİB-in Azərbaycanla 2014-2017-ci illər üzrə əməkdaşlıq strategiyasına əsasən, diqqət iri enerji və infrastruktur layihələrinin maliyyələşdirilməsində özəl sektorun inkişafının dəstəkləməsinə yönəlib. "Azərbaycan iqtisadiyyatın inkişafının yeni mərhələsinə yaxınlaşıb: proqnozlara əsasən, 2017-2018-ci illərdə neft hasilatının həcmləri azalmağa doğru gedəcək və təbii ki, iqtisadiyyatın toplanmış karbohidrogen gəlirlərdən asılılığı artacaq. Azərbaycan iqtisadiyyatın modernləşdirilməsində nəzərəçarpacaq tərəqqiyə nail olub, lakin onun gələcək diversifikasiya məsələsi hələ də aktualdır. Ölkənin müasir və inkişaf etmiş özəl sektoru ilə inkişafın neftdənsonrakı dövrə qədəm qoyması üçün çoxlu səy göstərmək  lazımdır", - deyə AYİB-in Bakıdakı nümayəndəliyinin rəhbəri Neyl Makkayn bildirib. Bu ismarış AYİB-in yeni strategiyasının əsas istiqamətlərini göstərir: ortamüddətli dövr üçün iqtisadiyyatın diversifikasiyaya, kiçik və orta sahibkarlığı dəstəkləməyə və kənd  regionlarının dinamik inkişafını stimullaşdıra biləcək dayanıqlı maliyyə sektorunun inkişafına təkan verən layihələr seçilib.
Eyni  məsləhətlər Asiya İnkişaf Bankının hesabatında da verilib: "Azərbaycanda hələ neft gəlirlərinin digər fəaliyyət növlərinə təkan verə biləcək və hələ də işlənilməmiş sahələr mövcuddur. Onların sırasına iqtisadiyyatın diversifikasiyası məqsədilə dövlət sərmayələri üçün yeni imkanlarını əks etdirən Bakı və ətraf qəsəbələrin, regionların inkişafı ilə bağlı bu yaxınlarda təsdiq olunmuş dövlət proqramları daxildir".
AİB ekspertləri hesab edirlər ki, hökumət kənd təsərrüfatına dəstək verməyə davam edəcək, fermerlərin güzəştli kreditləşməsini və subsidiya təcrübəsini uzadacaq və eyni zamanda, kənd təsərrüfatı üçün istifadə olunmamış torpaqların istifadəsi ilə bağlı tədbirlər görəcək.
Öz növbəsində, Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankının növbəti kredit portfeli Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda fəaliyyət göstərən kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına tam olaraq yönəlib.
QDTİB-ın 2015-2018-ci illər üçün  yaradılan yeni ölkələr üzrə strategiyasına əsasən, qeyri-xammal istehsalı, xidmət və ticarət şirkətləri və əlbəttə ki, makromaliyyələşdirmə bank proqramlarının dəstəkləməsi gələcəkdə də bankın diqqət mərkəzində olacaq.
Bununla da bir çox BMT ekspertləri belə bir qənaətə gəlirlər ki, dünya bazarlarında münasib neft qiymətləri ilə birgə,  sabit makroiqtisadi göstəricilər hökumətə xüsusilə idarəetmə sisteminin və biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, qeyri-neft özəl sektorunun diversifikasiyasi istiqamətində qətiyyətli addımlar atmağa imkan yaradıb. Sonuncunun çiyinlərinə yaxın gələcəkdə ölkənin dayanıqlı inkişafının təmin edilməsi ilə bağlı məsuliyyət düşür.

МОДЕРНИЗАЦИОННЫЙ РЫВОК
Международные финорганизации связывают дальнейший экономический рост Азербайджана с развитием ненефтяного сектора
Сегодня большинство развивающихся государств мира стремятся осуществить модернизационный рывок с учетом национальной специфики. Подобные проекты успешно реализуются и в Азербайджане, добившемся грамотного перераспределения доходов от экспорта углеводородного сырья в развитие инфраструктуры и диверсификацию ненефтяной экономики. Уровень развития Азербайджана уже сегодня приблизился к показателям среднеразвитых государств, полагают эксперты Международного валютного фонда (МВФ) и Всемирного банка (ВБ).
Доказанная модель
Еще несколько лет назад, исследуя влияние глобального экономического кризиса на развитие рынков постсоветских государств, аналитики ряда авторитетных международных финансовых организаций (МФО) пришли к выводу, что сбалансированная и поэтапно диверсифицируемая экономика Азербайджана в состоянии сохранять позитивный рост даже в условиях сокращения добычи энергоносителей. Сокращение экспорта углеводородного сырья, обусловленное снижением глобальных цен на нефть, страна  компенсировала за счет роста производства на преимущественно частных несырьевых предприятиях, а также за счет наращивания внутреннего потребления. С другой стороны, несколько снизившиеся объемы внешних инвестиций Азербайджан с лихвой восполнил ростом вложений бюджетных средств и накоплений резервных фондов, прежде всего в инфраструктурное строительство. Более того, заметно укрепившийся и нарастивший  капитализацию корпоративный сектор Азербайджана сегодня в состоянии самостоятельно выступать в качестве крупного портфельного инвестора, успешно замещая на рынке как государственные структуры, так и крупные международные корпорации. Подобная модель уже не первый год демонстрирует свою устойчивость и достаточно высокую эффективность, что признают представители многих МФО, в прошлом очень часто критиковавшие Азербайджан за недостаточные темпы и глубину рыночных реформ, а также чрезмерность государственного участия в экономике.
Добившись высоких темпов социально-экономического развития и сравнительно быстро миновав переходный период, Азербайджан вплотную приблизился к группе среднеразвитых государств. По оценкам ряда МФО, темпы роста экономики страны сопоставимы с показателями наиболее бурно развивающихся регионов мира. Так, темпы роста ВВП в мире в минувшем году колебались в пределах 0,5-1,5%, а Азербайджан завершил 2013 год с ростом на 5,8%. По темпам же развития ненефтяного сектора, составившим около 10%, Азербайджан и вовсе может служить примером в мировом масштабе.
"В основе позитивных достижений последних лет лежит азербайджанская модель управления энергоресурсами, обеспечивающая возможность для продолжительного экономического роста, а также последовательной диверсификации отраслей ненефтяного сектора", - заявил глава отдела Департамента МВФ по Ближнему Востоку и Центральной Азии Хусейн Самиеи в ходе собрания выборной группы Всемирного банка и Международного валютного фонда в Баку.
Азербайджану требуется порядка трех-четырех лет для дальнейшего развития и закрепления модернизационных трендов, чтобы в полной мере присоединиться к государствам со средним уровнем доходов, в свою очередь полагает глава Центробанка страны Эльман Рустамов. По его аргументам, уровень бедности в стране сократился с 60% в начале 1990-х годов до 5,3%, что втрое ниже, чем в среднем по миру. Последнее десятилетие реальные доходы населения ежегодно растут в среднем на 8,3%, и по коэффициенту Gini index (статистический показатель степени расслоения общества) Азербайджан входит в число 25 ведущих государств мира. Наконец, общий уровень развития экономики способствует причислению страны к среднеразвитым государствам. В целом с 1995 года по настоящее время номинальный ВВП Азербайджана на душу населения в среднем увеличивался вдвое каждые пять лет.
В результате, если в 1995 году Азербайджан занимал 125-е место в мире по уровню экономического развития, то сегодня уже 65-е.
И снова рост
Вопрос лишь в том, сумеет ли Азербайджан и в последующие годы сохранить устойчивую динамику развития? Судя по оценкам экспертов МВФ и ВБ, возрастающая с каждым годом инвестиционная активность частного сектора, масштабные вложения в госсектор, прежде всего инфраструктурные проекты, и в последующие пять лет будут играть роль главных драйверов экономического роста в Азербайджане. В частности, согласно расчетам экспертов МВФ, в текущем году только ненефтяной ВВП страны составит $49,1 млрд., увеличившись до $55,7 млрд. в следующем и достигнув $79,4 млрд. в 2019 году - то есть, по сути, сравнявшись с текущим уровнем совокупного ВВП. При этом общий объем ВВП страны к 2019 году достигнет $122,1 млрд., преодолев планку в $100 млрд. уже в 2017 году.
Исследования ВБ также подтверждают, что высокие темпы экономического роста, опережающие общемировые, удастся сохранить и в последующие несколько лет. Этот посыл содержит обновленный обзор ВБ - Global Economic Prospects (GEP 2014. "Согласно GEP 2014, в текущем году Азербайджан обладает потенциалом роста ВВП на 5,7%, в 2015 году - на 5,5%, в 2016-м - на 4,7%. В свою очередь потенциал роста мировой экономики в текущем году составит всего 2,8%, увеличившись до 3,4% в 2015-м и до 3,5% в 2016 году", - говорится в обзоре ВБ. Для сравнения, в регионе Европы и Центральной Азии потенциал экономического роста в 2014 году и вовсе оценивается в 2,4%, то есть в два с лишним раза ниже, чем в Азербайджане.
Аналитики ВБ полагают, что рост в богатых ресурсами странах - Азербайджане, Казахстане, Туркменистане, Узбекистане будет по-прежнему выше среднего по региону благодаря все еще высоким мировым ценам на нефть и газ, надежным государственным инвестициям и щедрым социальным трансфертам.
Тут следует напомнить, что в целях стабилизации макроэкономических показателей и параметров госбюджета правительство уже разработало комплекс мер, направленных на сокращение доли государственного участия в инвестиционных проектах  в пользу частных инвесторов, а также предусмотрен режим экономии резервных накоплений госфондов.
Объявлено и о планах по сокращению в 2015 году объема трансфертов в госбюджет из средств Государственного нефтяного фонда (ГНФАР): если в прошлом году они составили свыше 11,3 млрд. манатов, или 58,2% всех бюджетных доходов, то в текущем  - чуть более      9,3 млрд. манатов. Согласно предварительным прогнозам правительства, в 2017 году объем трансфертов из ГНФАР в госбюджет и вовсе сократится до 6,6 млрд. манатов, отмечается в недавнем отчете МВФ.
Цель - индустриализация
И все же главные усилия правительства нацелены не на экономию резервных средств и сокращение их доли в бюджетных трансфертах, а на диверсификацию и новую индустриализацию страны - прежде всего за счет увеличения потенциала ненефтяного сектора. Несмотря на все еще значительную роль энергетического сектора, согласно стратегическим целям развития экономики до 2020 года, в стране планируется сформировать конкурентное, высокотехнологичное производство, обеспечивающее 80% ВВП, со значительным увеличением доли несырьевой промышленной продукции в совокупном экспорте. Особая роль ненефтяного сектора, выступающего в качестве локомотива дальнейшего экономического развития Азербайджана, отмечена также в отчетах Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) и Азиатского банка развития (АБР), а также в региональной концепции сотрудничества Черноморского банка торговли и развития (ЧБТР).
В частности, согласно стратегии сотрудничества ЕБРР с Азербайджаном на 2014-2017 годы, акцент смещен с финансирования крупных энергетических и инфраструктурных проектов на поддержку развития частного сектора. "Азербайджан приблизился к новой стадии развития экономики: согласно прогнозам, в 2017-2018 годах объемы добычи нефти будут сокращаться, и, соответственно, будет возрастать зависимость экономики от накопленных углеводородных доходов. Азербайджан добился весомого прогресса в модернизации своей экономики, однако вопрос ее последующей диверсификации все еще весьма актуален. Необходимо приложить немало усилий, чтобы страна вступила в постнефтяной период развития с современным и развитым частным сектором", - заявил глава представительства ЕБРР в Баку Неил МакКаин. Этот посыл вполне четко раскрывает основные направления новой стратегии ЕБРР: в среднесрочный период избраны проекты, способствующие диверсификации экономики, развитию устойчивого финансового сектора, способного поддержать малое и среднее предпринимательство, а также реализации агропромышленных проектов, стимулирующих динамичное развитие сельских регионов.
Схожие рекомендации даны и в отчете Азиатского банка развития. "В Азербайджане все еще сохраняется немало незадействованных сфер, где нефтяные доходы могут финансировать продвижение иных видов деятельности. В их числе недавно утвержденные госпрограммы по развитию Баку с пригородами и регионов, где обозначены новые возможности для государственных инвестиций с целью диверсификации экономики", - отмечено в отчете. Эксперты АБР полагают, что правительство продолжит оказание поддержки сельскому хозяйству, продлит практику субсидирования и льготного кредитования фермеров, а также реализует меры по вовлечению в оборот неиспользуемых земель для сельского хозяйства.
В свою очередь кредитный портфель Черноморского банка торговли и развития практически полностью задействован на развитие действующих в ненефтяном секторе Азербайджана субъектов малого и среднего предпринимательства. Согласно разрабатываемой новой страновой стратегии ЧБТР на период 2015-2018 годов, несырьевые производства, сервисные и торговые компании и, конечно же, поддержка банковских программ микрофинансирования останутся в фокусе внимания банка и в будущем.
Таким образом, эксперты большинства МФО сходятся к мысли, что стабильные макроэкономические показатели, наряду с благоприятной ценой на нефть на мировых рынках, позволили  правительству предпринять решительные шаги по улучшению системы управления и делового климата, в частности диверсификации ненефтяного частного сектора. На плечи последнего и будет возложена ответственность по обеспечению устойчивого развития страны в сравнительно недалеком будущем.