"SUSQUN QATİL"i DAYANDIRIN!
Hepatit ətrafında hansı şayiələr və miflər dolaşır, əslində, nədən qorxmaq, nədən ehtiyat etməmək lazımdır?
Müəllif: Gülnarə MƏMMƏDOVA Bakı
Minlərlə insan artıq həkimlərdən bu qorxunc diaqnozu eşidib - hepatit! İndiyədək həkim kabinetlərində bircə bu sözü eşitməklə saysız-hesabsız ümid ölüb, saysız-hesabsız yeni problem meydana çıxıb. Bu diaqnozu eşidən nə qədər insan artıq hamının adi həyatından fərqlənən, gərgin, həyəcanlı bir həyata ayaq basıb. Bu diaqnozla insanın həyatına bir "yenilik" də gəlir - sirr, susqunluq. Axı, bu xəstəliyi nədənsə "ayıb" sayırlar. Şayiələrə, adi insanların düşüncəsinə görə, hepatitə saç ustalarında, diş həkimlərinə gedərkən, narkotik qəbulu və ya bədənə tatu döydürərkən yoluxmaq mümkündür. Hər il iyunun 28-i Beynəlxalq hepatitlə mübarizə günü kimi qeyd olunur, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı hökumətləri bu xəstəliklə mübarizəyə səsləyir.
Bəs, hepatit ətrafında hansı şayiələr və miflər dolaşır, əslində, nədən ehtiyat etmək, nədən qorxmamaq lazımdır?
Birinci mif: bu, sondur!
Adının açıqlanmasını istəməyən ekspertimiz, hepatoloq-virusoloqun sözlərinə görə, bir çox yerli həkimlərimiz ya təcrübəsizlikdən, ya da pasiyenti qorxutmaq üçün bu xəstəliyin öldürücü olduğunu bildirirlər. Əczaçılıq şirkətlərinin distribüteri rolunu oynayan bir çox həkimlər xəstələrə bahalı virus əleyhinə preparatlar yazır, bununla pasiyenti sanki əsarət altına salır, şəxsi gəliri düşünürlər. Bir çox ciddi xəstəliklərin müalicəsində olduğu kimi, hepatit zamanı da pasiyentin psixoloji durumu önəmli rol oynayır. Bu üzdən də, yaxşı həkim həm də psixoloq olmalıdır. O, pasiyenti dəstəkləməli, ruhlandırmalı və ümidləndirməlidir. Həkim heç bir halda xəstənin onsuz da ağır olan psixoloji vəziyyətini daha da ağırlaşdırmamalıdır. Hippokrat andı içmiş şəxs üçün ona inanan, fiziki və mənəvi cəhətdən zəifləmiş insanın bu vəziyyətindən istifadə etməməlidir.
Bununla yanaşı, ekspert həkimlərin yalnız ixtisasartırma kursları keçməklə, özünü hepatoloq adlandırmasını da düzgün saymır. "Bizim qarşımızda vacib vəzifə durur: əhalinin hepatitlə bağlı maarifləndirilməsi", - deyə o, bildirir.
Virusoloqun sözlərinə görə, hepatit xəstələrinin əksəriyyəti xroniki xəstələrdir. Hepatitin kəskin forması dünyada o qədər də geniş yayılmayıb. Bununla yanaşı, söhbət, əsasən, hepatit C-dən gedir. Hepatit B-yə qarşı məcburi peyvəndləmənin həyata keçirilməsindən sonra bu xəstəliyin daşıyıcılarının sayı ildən-ilə azalır. Hepatit C daşıyıcıları isə çoxluq təşkil edir.
İkinci mif: xəstələr çoxdur
Hepatitin yayılmasının öyrənilməsi üçün obyektiv meyarlar var. Hematologiya İnstitutu ilə birlikdə ötən 10 ildə, təxminən, 70 min insan müayinə olunub. Ekspertin sözlərinə görə, araşdırma 18-60 yaş arasında əsas qan donorları arasında aparılıb. Onların arasında 20 minədək hamilə qadın da olub. Müayinə olunan pasiyentlərin, təxminən, 3%-i hepatit C virusunun daşıyıcısı olublar. Bununla, həkim, hepatit xəstələrinin sayının az qala 30-40 faizə çatması haqda şişirdilmiş rəqəmləri təkzib edir. "Təxminən, 2,5% 40 nəfərə 1 xəstə deməkdir", - deyə o, bildirir. Əgər bu rəqəmləri Azərbaycan əhalisinə tətbiq etsək, ölkədə hepatitdən əziyyət çəkən insanların sayının 200 minədək olduğu üzə çıxır. Bir vacib məqamı bilməsək, bu, əlbəttə ki, qorxulu rəqəmdir: bu xəstələrin 80%-i subklinik hepatitin (yəni, özünü heç nə ilə büruzə verməyən) daşıycılarıdırlar. "Əslində, onların xəstə sayılması belə, düzgün deyil. Yəni hepatit daşıyıcısı olan insan spirtli içki qəbul etmirsə, normal, sağlam həyat tərzi keçirirsə, onun həyatı üçün heç bir təhlükə yoxdur və ola bilməz", - deyə ekspert qeyd edir.
Qanda infeksiyanın aşkar olunduğu zaman isə, ilk növbədə, diqqət qaraciyər fermentlərinin fəallığına yönəldilməlidir. Onlar normadadırsa, pasiyentin müalicəsinə ehtiyac yoxdur. Bu halda məsləhət görülən yeganə şey vaxtaşırı həkim müayinəsindən keçməkdir. Bununla yanaşı, qaraciyərin göstəricilərini nəzarətdə saxlamaq lazımdır və əgər onlar normadan kənara çıxmırsa, narahatlığa heç bir əsas yoxdur.
Üçüncü mif: hər kəs müalicə olunmalıdır
Həkim bildirir ki, qaraciyər fermentlərində dəyişiklik yoxdursa, o zaman sadəcə, xəstənin diqqətli olması kifayətdir. Bu zaman müalicəyə qətiyyən ehtiyac yoxdur: "Təəssüf ki, bir çox həkimlər o qədər ixtisassız, yaxud şərəfsizdirlər ki, belə pasiyentləri müalicəyə cəlb edirlər. Başa düşmək lazımdır ki, qaraciyərin göstəriciləri normadadırsa, söhbət hepatitdən yox, yalnız infeksiyadan gedir. Bu üzdən də, diaqnozda da hepatit deyil, subklinik infeksiya göstərilməlidir. Bu halda söhbət hansı müalicədən gedə bilər? Axı, biz infeksiyanı deyil, xəstəliyi müalicə edirik". Ekspertin sözlərinə görə, burada söhbət yalnız profilaktikadan gedə bilər. Əlbəttə ki, özündə infeksiyanın olduğunu bilən hər kəs daha ciddi, dərindən müayinə olunmaq istəyəcək və əksəriyyət qanından bu infeksiyanın tam təmizlənməsini arzulayacaq. Həkim bunun üçün cəhd göstərə bilər. Amma nəticənin olacağına zəmanət yoxdur. Müalicə zərurəti isə yalnız qaraciyərdə fermetlərin kəskin şəkildə artdığı, qanda infeksiyanın aşkarlandığı halda yaranır.
Səhiyyə Nazirliyinin məlumatına görə, 1 il ərzində bu xəstəliyin kəskin formasına yalnız 300-500 insan tutula bilər. Xroniki xəstələrin sayı isə bundan dəfələrlə çoxdur və qastroenteroloqlar belə şəxsləri müalicə etməlidirlər. Bununla yanaşı, Azərbaycanda yalnız 2 xəstəxanada qastroenterologiya yanında hepatit şöbəsi var - Neftçilər Xəstəxanası və 5 saylı Şəhər Xəstəxanasında. Səhiyyə Nazirliyinin Milli Proqramında yer alan müddəalardan birinə əsasən, həkimlər Həkimlərin Təkmilləşdirilməsi İnstitutunda ixtisaslaşma kursları keçməlidirlər. Amma bu layihə, hələ ki, lazımi dərəcədə inkişaf etməyib.
Həkimin sözlərinə görə, bir sıra ixtisaslaşmış xəstəxanalarda hepatitə çox ciddi yanaşılır və müvafiq tədbirlər görülür: "Məsələn, Milli Onkoloji Mərkəzdə hepatit xəstələrinə münasibət son dərəcə yüksək səviyyədədir. Orada hər şey sterilizə olunur, mütəxəssislər öz işlərinə çox diqqətlə yanaşırlar. Onların müxtəlif nəşrlərə verdikləri məqalələri yalnız Azərbaycanda deyil, Rusiyada və digər xarici ölkələrdə də nəşr olunur. Amma bu işin dövlət səviyyəsinə yüksəldilməsi üçün Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən təşəbbüslərin olması vacibdir".
Müalicə, həqiqətən, baha başa gəlir
Hepatit C-nin müalicəsi çox baha başa gəlir. Hazırda bunun üçün 3 komponentdən istifadə olunur. Onların, ümumilikdə, qiyməti 40 min manatdır! Üstəlik, bu müalicə ağır xəstələrin hər biri üçün vacibdir. Bəs, Azərbaycanda müalicəyə bu qədər pul xərcləmək iqtidarında olan nə qədər adam var?
Həkimlər hepatitlə bağlı vəziyyətin yüngülləşdirilməsi üçün əsas vəzifə kimi, tibb işçilərinin ixtisas səviyyəsinin artırılmasını göstərirlər. Onlar anlamalıdırlar ki, virus öz-özlüyündə müalicə olunmur. Onun yalnız təzahürünü, yəni həmin anda özünü göstərən tərəflərini müalicə etmək olur. Virus daşıyıcıları vaxtaşırı müayinədən keçməli, müəyyən olunmuş pəhriz saxlamalıdırlar.
Böyrək xəstəlikləri şöbəsinin terapevti Zaur Orucovun sözlərinə görə, hazırda hepatit B virusundan qorunmağın ən effektiv yolu peyvənddir. "Hepatit C-dən qorunmaq çətindir. Çünki bunun üçün, hələ ki, peyvənd yoxdur. Hazırda bu istiqamətdə işlər görülür", - deyə Z.Orucov qeyd edir: "İlk növbədə, stomatoloqa, ginekoloqa, cərraha qarşı mümkün qədər diqqətli olmaq lazımdır. Hələliksə, ümid yalnız hepatit B-yə qarşı olan peyvənddədir. Ölkədə yeni doğulan hər bir körpəyə bu peyvənd vurulur".
Nəzərə almaq lazımdır ki, hepatitin müalicəsi çox çətin, ağır və bahalı prosesdir. Odur ki, virusun aşkarlandığı anda dərhal mütəxəssisə müraciət olunmalı, atılacaq addımlarla bağlı məsləhətləşmələr aparılmalıdır. Bundan sonra isə artıq insana normal həyata dönməyə imkan verən remissiya başlayır.

ОСТАНОВИТЬ "МОЛЧАЛИВОГО УБИЙЦУ"
Тысячам людей уже приходилось слышать от врача этот страшный диагноз - гепатит. Сколько надежд рушится в кабинете врача, сколько новых проблем рождает одно только это слово. И какой шлейф переживаний тянем мы за собой из больницы в нашу обычную жизнь, ставшую вдруг не такой, как у всех, напряженной и тревожной. И появляется в жизни еще что-то новое - тайна, замалчивание. Ведь болезнь эту принято считать "неприличной". По слухам и мнению обывателей, ее можно получить в сомнительной парикмахерской, у второсортного зубного врача, при употреблении наркотиков или накалывании татуировок. Каждый год 28 июля отмечается Международный день борьбы с гепатитом, и Всемирная организация здравоохранения призывает правительства к действиям против угрозы этой болезни. Какие же слухи и мифы окружают гепатит, чего стоит и не стоит бояться в действительности?
Миф первый: это конец
Как рассказывает наш эксперт, гепатолог-вирусолог, пожелавший остаться неизвестным, очень многие местные врачи то ли по неопытности, то ли чтобы напугать пациента, часто говорят о смертельной угрозе болезни. Многие врачи, будучи дистрибьюторами фармацевтических компаний, прописывают дорогостоящие противовирусные препараты, буквально закабаляя этим пациента и наживаясь на нем. Как и в лечении многих серьезных болезней, в гепатите важную роль играет психологическое состояние носителя. Поэтому хороший врач должен быть еще и психологом, поддерживать пациента, вдохновлять и обнадеживать, ни в коем случае не усугубляя его и без того подавленное состояние. Недостойно служителя Гиппократа пользоваться ослабленным физическим и душевным состоянием доверившегося им больного.
При этом эксперт отмечает, что врач не может называть себя гепатологом, лишь пройдя курсы повышения врачебной квалификации. "Перед нами стоит важная задача: просвещение населения по вопросам гепатита", - говорит он.
По словам вирусолога, главную часть больных гепатитом составляют хронически больные, так как гепатит в острой форме не так уж распространен в мире. При этом в основном это связано с гепатитом С. После введения обязательной вакцинации против гепатита В с каждым годом количество его носителей уменьшается, в то время как люди, страдающие от гепатита С, составляют большинство.
Миф второй: больных много
Существуют объективные критерии по изучению распространения гепатита. Совместно с врачами из Института гематологии за истекшие 10 лет было обследовано около 70 тысяч человек, рассказывает эксперт. Эти люди - основные доноры крови, находящиеся в возрастном диапазоне от 18 до 60 лет. Среди них было и около 20 тысяч беременных женщин. Примерно 3% из всех обследованных больны гепатитом С. Этим утверждением врач опровергает раздутые цифры, доходящие аж до 30-40% больных гепатитом. "Примерно 2,5% - это один больной на 40 человек", - говорит он. Если соотнести это с населением Азербайджана, то получится, что у нас до 200 тысяч человек страдают от гепатита. Цифра, конечно, устрашающая, если не знать важного момента: 80% из всех этих больных имеют гепатит в субклинической (то есть никак себя не проявляющей) форме. "По сути их даже неправильно считать больными, - говорит эксперт, - то есть если люди - носители гепатита не употребляют спиртные напитки и вообще ведут нормальный, здоровый образ жизни, то никакой угрозы их жизни нет и не может быть".
При обнаружении же инфекции в крови в первую очередь внимание обращается на активность ферментов печени. Если они в норме, то нет нужды в лечении инфицированного. Единственное, что рекомендуется, - это периодически наблюдаться у врача. Также следует контролировать показатели печени, если они не меняются и в норме, то причин для беспокойства нет.
Миф третий: всех надо лечить
Врач подчеркивает, что отсутствие изменений в ферментах печени - это повод лишь для наблюдения за пациентом, но ни в коем случае не лечения. "К сожалению, многие врачи оказываются настолько неквалифицированными (или настолько бесчестными), что привлекают инфицированных к лечению, - комментирует он. - Нужно понимать, что если показатели печени в норме, то речь идет не о гепатите, а только об инфекции. Поэтому и диагнозом должен ставиться не гепатит, а субклиническая инфекция. В таком случае о каком лечении может идти речь? Ведь мы лечим болезнь, а не инфекцию". Речь может идти только о профилактике. Конечно, любой, у кого обнаружили инфекцию, может потребовать более точного и углубленного исследования, и, конечно, многие захотят избавиться от инфекции в крови полностью. Врач может сделать такую попытку, но гарантий нет. Необходимость в лечении возникает при резком увеличении показаний ферментов печени и наличии инфекции в крови.
По информации Министерства здравоохранения, в течение года около 300-500 человек могут заболеть острой формой гепатита. Но число хронических больных превышает эту цифру в разы и гастроэнтерологи должны лечить таких людей. При этом в Азербайджане только в двух больницах при гастроэнтерологии есть отделение гепатита - в больнице нефтяников и 5-й городской больнице. В национальной программе Минздрава есть положение, согласно которому врачи должны проходить специализированные курсы в Институте усовершенствования врачей, однако этот проект особо не развился.
Но при этом, как говорит врач, следует отметить, что в ряде специализированных больниц очень серьезно относятся к гепатиту и принимают соответствующие меры. "К примеру, в Национальном онкологическом центре отношение к гепатитным больным на самом высоком уровне, все стерилизуется, специалисты также очень серьезно относятся к своей работе. Их публикации в соответствующих научных изданиях выходят не только у нас, но и в России и за рубежом. Но чтобы вывести подобную работу на уровень государства, необходимы инициативы со стороны Минздрава", - считает он.
Лечение действительно дорогое
Лечение гепатита С очень дорогостоящее. В настоящее время для этого используются три компонента, стоимость которых в совокупности составляет 40 тысяч манатов! И это лечение необходимо всем тяжело больным. Много ли у нас в стране людей, которые могут позволить себе такие траты?
Главную задачу в облегчении ситуации с гепатитом врач видит в повышении уровня квалификации медиков, которые должны отдавать себе отчет в том, что вирус как таковой не лечится. Лечить можно только его проявление, то есть текущую болезнь. Для носителей вируса достаточны периодический контроль и надлежащая диета.
По мнению терапевта отделения заболеваний печени Заура Оруджева, самый эффективный на данный момент способ уберечься от гепатита В - это вакцинация. "От гепатита С уберечься сложнее, так как вакцины пока нет, над этим работают, - говорит он. -  Прежде всего следует жестче контролировать своего стоматолога, гинеколога и хирурга, насколько это возможно. А пока следует полагаться только на вакцину от гепатита В, которая вводится всем новорожденным".
Надо учитывать, что процесс лечения гепатита очень сложный, тяжелый и недешевый. Поэтому при обнаружении вируса следует немедленно обратиться к специалисту для консультации по поводу дальнейших действий. После появляется стойкая ремиссия, которая позволяет человеку вернуться к нормальной жизни.