UŞAQLARI İTİRMƏMƏK ÜÇÜN
Azərbaycanda effektiv sosial qəyyumluq orqanları sisteminin yaradılması ilə uşaqların övladlığa götürülməsi proseduru sadələşdirilməlidir
Bir tərəfdə bu və ya digər səbəblərdən valideyn ola bilməyən şəxslər, digər yanda isə atılmış  uşaqlar...  Onlar ya valideynləri tərəfindən atılıblar, ya da taleyin hökmü ilə yetim qalıb, ata və ana qayğısından məhrum  olublar. Nə qədər ki, bəşəriyyət var, bu problem aktuallığını qoruyub-saxlayacaq. Bəs, belə insanlara necə kömək etmək olar? Uşaqların övladlığa götürülməsi prosedurunun stimullaşdırılması və sadələşdirilməsi ilə. Azərbaycanda bu prosedura yenidən baxılmasına, ona "əl gəzdirilməsi"nə ehtiyac var..
Uşaq istəyirəm!
Səbinə Məmmədova (ad şərtidir) uzun illər ana ola bilmirdi. Sonda o, həyat yoldaşı ilə birgə övladlığa uşaq götürmək qərarına gəlib. Bunun üçün ərizənin verilməsi proseduru kifayət qədər uzundur. Əvvəlcə onlar pasport qeydiyyatında olduqları rayon icra hakimiyyətinin Qəyyumluq və Himayəçilik Komissiyasına müraciət etməlidirlər. Oradan ərizə müəlliflərinə bu iş üçün lazım olan sənədlərin siyahısı verilir (lazım olan sənədlərin siyahısı ilə Təhsil Nazirliyinin saytında tanış olmaq olar - red.).
Bundan sonra komissiya tərəfindən təyin olunan müfəttiş potensial valideynlərlə söhbət aparır, onların yaşayış şəraitini və imkanlarını diqqətlə araşdırır. Yəni, onların daimi yaşayış yerlərinin, daimi işinin olub-olmadığı dəqiqliklə yoxlanılır, gələcək valideynlər tibbi müayinədən keçirilir.
Ərizə müəllifləri müvafiq struktura yalnız müfəttişin rəyi ilə müraciət edə bilərlər. Bununla yanaşı, komissiyaya ünvanlaşmış ərizədə onlar övladlığa götürmək istədikləri uşağın cinsini, yaşını mütləq qeyd etməlidirlər. Gələcək valideynlər istəklərinə uyğun olaraq, ya Səhiyyə Nazirliyinə (əgər 3 yaşadək olan uşağı övladlığa götürmək istəyirlərsə), ya da Təhsil Nazirliyinə (3 yaşdan yuxarı uşağın övladlığa götürülməsi üçün) yönəldilirlər.
Onlar bütün mərhələləri uğurla keçdikdən sonra (bu, öz-özlüyündə kifayət qədər çətin prosesdir), hələ növbəyə də dayanmalıdırlar. Çünki rəsmi strukturların məlumatına görə, uşaq övladlığa götürmək istəyənlərin sayı onlara verilə biləcək uşaqların sayından xeyli çoxdur. Növbəsi çatan ailə uşaqla ünsiyyət qurur, problem olmadıqda ərizə müəllifləri məhkəməyə müraciət edir və məhkəmə yekun qərarı çıxarır.
Bizim qəhrəmanımızın işləri hələ ki, o qədər də rəvan getmir. O, tibbi müayinədən keçən zaman hepatit daşıyıcısı olduğu üzə çıxıb. Həkim-hepatoloq bildirir ki, bu xəstəliyin daşıyıcısı olmaq insana təhlükə yaratmır. Sadəcə o, donor ola bilməz. "Amma bu üzdən mənim müraciətimlə bağlı qərar uzanır", - deyə Səbinə Məmmədova bildirir. Doğrudur, ona birmənalı olaraq mənfi cavab da verilməyib. Amma vəziyyəti çətinləşdirən də budur. Uzun müddət gözləmək, qeyri-müəyyənlik istənilən insanda ümidsizlik yarada bilər.
Rəsmi strukturların uşaq övladlığa götürmək istəyənlərə gətirdikləri daha bir arqument: "Biz sizə atılmış uşaq verə bilmərik. Birdən sabah onun valideynləri peyda oldular və uşaqlarını geri istədilər?" Əslində, bu arqument bürokratik bəhanədən başqa bir şey deyil. Çünki bioloji valideynin nə vaxtsa peyda olacağını gözləyərkən illər keçə bilər və bu, nə uşağın, nə də potensial valideynlərin taleyinə müsbət təsir göstərəcək.
Məqsəd - əlçatarlıqdır
Hüquqşünas Elman Fəttahın sözlərinə görə, "qanunvericilik məhkəmənin əmək qabiliyyətli olmadığı haqda qərar çıxardığı insanlar istisna olmaqla, istənilən şəxsin övladlığa uşaq götürməsinə icazə verir". Bununla yanaşı, qanunvericilikdə insanları övladlığa uşaq götürməkdən məhrum edən bir sıra xəstəliklər də göstərilib. Bu, ilk növbədə, yoluxucu, o cümlədən həyat üçün təhlükə yaradan xəstəliklərdir. Hüquqşünasın sözlərinə görə, "valideyn vaxtilə vərəm, dəri-veneroloji və psixodispanserdə qeydiyyatda olubsa, lakin hazırda sağlamdırsa, bu, onun övladlığa uşaq götürməsinə heç cür maneə sayıla bilməz".
Elman Fəttah hepatitin bu işdə əngəl olmadığını bildirir. Çünki o, yoluxucu xəstəlik olsa da, insandan-insana yalnız qan vasitəsilə keçir.
Uşaqdan imtina məsələsi də ayrıca diqqətə layiqdir. Ekspertin sözlərinə görə, qanunvericiliyə əsasən, valideynlərinin himayəçilikdən imtina etdiyi və atılmış uşaqlar eyni statusa malikdirlər: "Lakin uşaq evlərində olanlarla valideynlərinin maddi sıxıntı üzündən və digər səbəblərdən internata verdikləri və tez-tez baş çəkdikləri uşaqları bir-birindən fərqləndirmək lazımdır. Yəni, bir uşağın övladlığa verilməsi üçün valideynlərinin və ya qohumlarının razılığı yalnız o zaman tələb olunur ki, uşaq onlarla münasibət saxlasın və onların yeri dəqiqliklə bəlli olsun".
Evinin kandarından və ya daha ağırı, küçədən tapdığı uşağı övladlığa götürmək istəyənlərə maneə və əngəl yaradılması isə nəinki anlaşılmazdır, həm də insafsızlıqdır. Ekspertin fikrincə, bu məsələdə əsas problem qanunvericilikdəki ağ ləkələrdir: "Boşluqlar və qeyri-müəyyənliklər lazımsız süründürməçiliklərə səbəb olur. İlk növbədə, qanunvericilik bazası daha yaxşı işlənilməli, ona dəyişikliklər edilməlidir".
Bundan başqa, prosesi şəffaflığın olmaması da çətinləşdirir. Ölkədə nə uşaqlar, nə də potensial valideynlərlə bağlı vahid baza var. Onun olması uşaqların övladlığa götürülməsi prosesinin nəzarətdə saxlanılmasına yardım edərdi. Nəticədə, prosedurlar kifayət qədər uzanır, ən yaxşı halda buna 2 və ya 3 il lazım gəlir.
Ekspert nümunə kimi Türkiyəni göstərir. Onun sözlərinə görə, qardaş ölkədə uşaqların övladlığa götürülməsi xeyli asandır: "Orada sənədlərin hazırlanması və müsbət cavabın verilməsi bizdəki qədər vaxt aparmır və çətin proses deyil. Amma eyni zamanda, uşağın yeni ailəyə verilməsindən sonra sosial qəyyumluq orqanları bir müddət ailəni müşahidə edir, uşağın yaşayış şəraitini, qidalanmasını, ailədəki qarşılıqlı münasibətləri diqqətdə saxlayır" - E.Fəttah Azərbaycanda belə orqanın olmadığını bildirir.
Hələ 2012-ci ildə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin hüquq şöbəsinin rəhbəri Taliyə İbrahimova övladlığa götürülmüş uşaqların daim nəzarətdə saxlanılması üçün strukturun yaradılmasının vacibliyini bildirirdi. O, fikrini belə uşaqların zorakılığa məruz qalması faktlarının olması ilə əsaslandırmışdı. Artıq bu layihə hazırdır. Həmin sənəd çərçivəsində uşağa valideyni seçmək hüququnun verilməsi nəzərdə tutulub.
Hər şey qəyyumluq orqanlarından asılıdır
Bu, kifayət qədər sadədir. Məsələn, ABŞ-ın təcrübəsinə nəzər salsaq görərik ki, bu ölkədə "yetimlər evləri" olsa da, müxtəlif ştatlarda valideynsiz qalmış uşaqların yalnız 5-9%-i bu evlərdə yaşayırlar. Ata və ana himayəsindən məhrum olmuş uşaqların yerləşdirilməsi ilə Foster Care qəyyumluq sistemi məşğul olur. Uşaqların əksəriyyəti (54%) qəyyum ailələrə verilir. Yəni, onlar xüsusi yoxlamadan keçmiş ailələrdə yaşayırlar, sadəcə, qəyyumlara valideyn hüququ verilmir. Kimlərsə yetimləri pul xətrinə (1 uşağa görə aylıq ödənilən kompensasiyanın məbləği 1500 dollaradəkdir) götürür, kimlərsə bunu xeyriyyəçilik və ya boş vaxtını "öldürmək" məqsədilə edir. ABŞ-da uşağın övladlığa götürülməsi proseduru qəliz deyil və buna, təxminən, 1 il vaxt lazım gəlir. Amma bu ölkədə övladlığa verilmiş uşaqlara sosial qəyyumluq orqanları tərəfindən nəzarət son dərəcə güclüdür. Uşağın övladlığa götürülməsindən müəyyən müddət sonra onun məsuliyyətsiz valideynlərin əlinə düşdüyü məlum olarsa, onun yaşayış şəraitinin pis olduğu üzə çıxarsa, həmin şəxslər dərhal valideynlik və övladlığa uşaq götürmək hüququndan məhrum edilirlər. Yəni, ABŞ-da hər şey uşaq evlərində mümkün qədər az uşağın qalmasına yönəlib və sosial qəyyumluq orqanlarının ciddi nəzarəti sayəsində bu sistem özünü tamamilə doğruldur.
Avropa İttifaqı ölkələrində isə sağlam, mükəmməl uşaqlar üçün uşaq evləri və internatlar yoxdur. Avropa Şurası tərəfindən müəyyənləşdirilmiş standarta görə, uşağın bioloji ailəsində qalmasının prioritet olduğu nəzərə alınmalı, uşağın ailəsinin qorunması üçün tədbirlər görülməli, bunun mümkün olmadığı halda isə bütün səylər uşağın ailə ilə təmin olunmasına yönəlməlidir. Aİ-də yetimlərin 90%-ni buna görə dövlətdən pul alan ailələr götürürlər. Uşaq həmin ailədə övladlığa götürülənədək qalır və bu, uzun çəkmir. Məsələn, Parisdə il ərzində övladlığa götürülən uşaqların sayı 50-ni keçmir. Halbuki, orada ildə, təxminən, 700 insana övladlığa uşaq götürmək hüququ verilir. Məhz bu üzdən övladlığa uşaq götürmək hüququ qazanmış bir çox cütlüklər uşağı xaricdə axtarmalı olurlar. Amerikalıların ildə övladlığa götürdükləri uşaqların sayı, təxminən, 100 mindir. Onların 80 mini "yerli", 20 mini isə xarici uşaqlardır.
Uşaq Hüquqları üzrə QHT Alyansının rəhbəri Nazir Quliyevin sözlərinə görə, Azərbaycanda övladlığa götürmə ilə bağlı bütün işlər ya məhkəmələrdə ilişib qalır, ya da potensial valideynlər illərlə növbə gözləməli olurlar. "Bir çox ölkələrdə uşaqların övladlığa götürülməsi mexanizmi elə qurulub ki, prosedur mümkün qədər tez başa çatsın. Bizim ölkəmizdə isə uşaq götürmək istəyən insanların həvəsləndirilməsi üsulları yoxdur - nə hüquqi, nə də psixoloji mənada. Bundan başqa, Azərbaycanda effektiv sosial qəyyumluq orqanlarının yaradılmasına ehtiyac var. Bu, övladlığagötürmə sahəsində şəffaflığı təmin edər, valideynlərin övladlığa götürdükləri uşaqlara qarşı məsuliyyətini artırardı. Bundan başqa, istər uşaqlar, istərsə də potensial valideynlərlə bağlı geniş və korrekt baza yaradılmalı, o, daim yenilənməlidir. Bazada tam və ətraflı məlumatların olması üçün isə daim monitorinqlər keçirilməlidir", - deyə N.Quliyev bildirir.
Uşaq evlərinə "yox"?!
Uşaq evləri və internatlar sisteminin ləğvinə gəlincə, bu da ekspertləri düşündürən ciddi məsələdir. Əslində, hazırda Azərbaycanda belə qurumlardakı uşaqların sayı o qədər də çox olmamalıdır - 2006-cı ildə ölkədə Azərbaycan Respublikasında dövlət uşaq müəssisələrindən uşaqların ailələrə verilməsi (De-institusionalizasiya) və alternativ qayğı Dövlət Proqramı qəbul edilib. O, 2015-ci ilədək olan dövrü əhatə edir. Eyni zamanda, uşaq evləri və internatların ləğvi sisteminin stimullaşdırılmasına yönəlmiş tədbirlər də təsdiqlənib. Proqram uşaqların ailələrinə, bioloji valideynlərinə və ya qəyyumlarına (kompensasiyaların verilməsi) qaytarılmasının stimullaşdırılması mexanizmlərinin yaradılmasını, uşaq evlərinin "ailəni əvəz edən" tipli tərbiyə müəssisələrinə çevrilməsini də nəzərdə tutur. Proqramın müddətinin bitiminə cəmi 1 il qalsa da, onun ciddi nəticələr verdiyini söyləmək mümkün deyil.
Statistikaya görə, 2006-2013-cü illərdə Azərbaycanda 39 ailə tərəfindən 41 uşaq övladlığa götürülüb. Onların 8-i əcnəbi vətəndaşlardır; 4 ailə Rusiyada yaşayan azərbaycanlı ailəsi, qalanları isə Türkiyə, İran, ABŞ və Fransa vətəndaşlarıdırlar. Nə qədər təəssüfləndirici olsa da, rəqəmlər Azərbaycanda övladlığa götürülən uşaqların sayının çox az olduğunu göstərir.
Yetim və valideynlərin imtina etdiyi uşaqların institutlaşdırılması orqanları bizə SSRİ-dən miras qalıb. Bu gün Azərbaycanda uşaq evləri sisteminin ləğvi üçün tələb olunan bütün işlər görülməlidir - övladlığa götürülən və öz ailələrinə qaytarılan uşaqların sayı mümkün qədər çox olmalıdır. Bundan başqa, problem yalnız faktlara görə həll olunmamalı, onun səbəbləri də müəyyənləşdirilərək aradan qaldırılmalıdır. Bu işdə gənclərin seksual tərbiyəsinin rolu da az deyil. Axı, atılan uşaqların çoxu arzuolunmayan və planlaşdırılmadan dünyaya gələn körpələrdir.

NOT TO LOSE CHILDREN
The procedure for the adoption of children in Azerbaijan should be simplified by creating an effective system of social care
On the one hand, there are people who, for one reason or another, are desperate to become parents, and on the other - there are abandoned children and orphans - kids who lost maternal and paternal care. This problem will always remain relevant - as long as humanity exists. How can you help both of them? By stimulating and facilitating the process of adopting children, which needs to be revised and developed in Azerbaijan.
I want a baby!
Sabina Mammadova (name changed) has been unable to have children for many years. Desperate, she and her husband decided to adopt a child. The application procedure is quite lengthy. You must first apply to the guardianship commission of the district executive authorities in your place of residence, which issues a list of required documents (details of the list can be found on the website of the Ministry of Education - author).
After that, the commission appoints an inspector who conducts an interview with the potential adopters and scrutinizes their living conditions and financial situation. That is to say it is necessary to conduct a comprehensive study of the situation ranging from housing and permanent jobs to a thorough medical assessment of the future parents.
On the basis of the inspector's review, the parents can contact the appropriate agency. In their statement to the commission, they should definitely indicate a child of what sex and age they want. Depending on the wishes of the prospective adoptive parents, they are either sent to the Ministry of Health (if they want to adopt a child under three years) or the Ministry of Education (for the adoption of children older than three).
After the successful completion of all phases of "getting" a child (which is a very complicated process in itself), you still need to get in line, because, according to the assurances of official agencies, the number of those wishing to adopt a child significantly exceeds the number of children in relevant institutions. When their turn comes, the family establishes contact with the child, and if there are no problems, the applicants apply to the court, which makes the final decision. Things are not going so smoothly for our heroine. Medical tests showed that she is a carrier of hepatitis. As the hepatologist said, being a carrier is not dangerous. It is just that you cannot be a donor. "But this is the reason why my issue is dragging on," Sabina Mammadova says. However, she did not get a clearly negative answer either, and this complicates the situation, while a long wait and uncertainty can plunge any person into despair.
Another argument cited by official agencies when you want to adopt a child: "We cannot give you an abandoned child, what if his parents turn up tomorrow and demand him back?" In fact, this argument looks like a bureaucratic delay and excuse as the amorphous appearance of the biological parents may take years, which, of course, will not have a positive effect the fate of the child or potential parents.
Purpose - Accessibility
Lawyer Elman Fattah says that "according to the law, any person can adopt a child, except those declared incapacitated by the court". At the same time, the law indicates a number of diseases with which it is impossible to adopt a child. First of all, these are infectious diseases, as well as those that are life-threatening. At the same time, as the lawyer said, even if a potential parent was registered with a tuberculosis, dermatovenerologic or mental hospital, but is deemed healthy at the moment, this should not be a barrier to adoption." The list of "acceptable" diseases also includes hepatitis because, as the lawyer says, although it is a viral disease, it is only transmitted through blood.
Special attention is given to the moment of abandoning the child. The expert said that according to the law, a child rejected by his parents and an abandoned child have equal status. "But we must distinguish between children in orphanages and those whom parents send to a boarding school with visits due to a constrained financial situation and other factors," the lawyer comments. "That is to say the permission of parents or relatives is required if the child maintains a relationship with them and their whereabouts are known."
But when someone wants to adopt a child found on the doorstep of the orphanage, or even worse, on the street, creating obstacles to this is not only unclear, but also cruel. The expert sees the main problem in gaps in legislation. "Gaps and ambiguities in wording create unnecessary red tape, and we must first work out and adjust the legal framework," the lawyer says. Furthermore, the lack of transparency also complicates the process - there is no single database of children and prospective adoptive parents to maintain control over the process of adoption. As a result, all procedures take quite a long period of time - two or three years in the best case.
For example, in the same Turkey, according to the expert, the adoption process is much simpler: "Working with documents and a positive response do not take so much time and are not so complicated. But at the same time, for some period after the baby gets into a family, social welfare authorities watch him and his family and carefully monitor the living conditions, nutrition and relationships in the family," he said. In our country, says Fattah, no such body exists.
Meanwhile, in 2012 the head of the legal department of the State Committee on the Rights of the Family, Women and Children, Taliya Ibrahimova, talked about the need to establish an agency for permanent control over adopted children as there were cases of violence against them. And this project has already been prepared. As part of this document, it is planned to make sure that the child has the right to choose and accept parents.
The matter is about guardianship authorities
And it's pretty simple. For example, if we take US experience, we should primarily take into account that in this country there are "orphanages", but they are inhabited, in different states, by 5 to 9 per cent of orphaned children. Children without dads and moms are taken care of by the Foster Care guardianship system. Most children (54 per cent) find themselves in foster families. That is to say they live with specially tested and selected temporary adults but without parental rights. Someone takes in orphans for money (the amount of compensation is up to 1,500 dollars per month per child), others - as a charity or due to an excess of free time. The adoption procedure in the US is relatively easy and takes about a year. But surveillance over adopted children by social care authorities is much tougher in the United States. If after a certain time after adoption it is found that the child has fallen into the hands of irresponsible parents and is living in unfavourable conditions, they are immediately deprived of parental rights without the right of adoption. That's to say in this country everything is designed to ensure that there are as few children in orphanages as possible with vigilant monitoring by social care authorities, and to date, the system justifies itself.
In the EU there are no children's homes and boarding schools for healthy children. According to standards approved by the Council of Europe, leaving a child in the biological family should be prioritized and measures should be taken to preserve the family for the child, and if this is not possible, the work should be directed at establishing the child in a family. And 90 per cent of orphans are taken under patronage by families who receive money for that from the state. The child remains in the family until he is adopted, and he will not stay there for long. For example, in Paris, the number of children available for adoption during a year does not exceed 50, while about 700 people annually receive the right to adopt a child. That is why the many couples that have the right to adopt a child are forced to seek children for adoption abroad. Americans, for example, adopt 80,000 of "their own" orphans per year and 20,000 children from other countries.
According to the head of the NGO Alliance for Children's Rights, Nazir Quliyev, in Azerbaijan all adoption cases linger in the courts or potential parents have to wait for their turn for years. "Mechanisms for adoption in many countries are constructed so that the procedure is carried out in the shortest possible time, and in our country, there are no methods to encourage those who want to adopt a child - legal or psychological. In addition, Azerbaijan needs to create effective social care bodies. This will help to ensure transparency in the area of adoption and increase parents' responsibility for adopted children. An extensive database should be established on children and potential parents, which must be constantly updated. And for correct and complete information recorded in the database, regular monitoring should be conducted," he says.
No to orphanages?!
Regarding the elimination of children's homes and boarding schools, it is a big question raised by experts today. According to the idea, there should be few children left in them in Azerbaijan today - in 2006 Azerbaijan adopted a state programme on the transfer of children from state institutions (de-institutionalization) through 2015. At the same time, measures were approved aimed at stimulating the elimination of orphanages and boarding schools, for example, if a child finds himself in them because of the poor financial status of the family. The programme also provides for the establishment of stimulating mechanisms for returning children to their families, their biological parents or guardians (issue of compensation) and turning orphanages into educational institutions of a new type based on a "system of foster families". Despite the fact that there is just a year before the programme ends, it has produced no tangible results.
According to statistics for 2006-2013, 39 families adopted 41 children in Azerbaijan, and eight of them are foreign citizens, four are Azerbaijani families living in Russia, and the rest are citizens of Turkey, Iran, the US and France. Figures obstinately show that, unfortunately, the number of children adopted in our country is very small.
We inherited bodies engaged in institutionalizing orphans and abandoned children from the USSR. Today Azerbaijan must do everything possible to eliminate the system of orphanages in the country - there should be more children adopted and returned to their families. In addition, the problem should be addressed not only according to the actual fact, it is necessary to identify and eliminate its causes. An important role in this is played by the sexual education of young people because abandoned children are often unwanted and unplanned.