BANKOMATDAN UZAQLAŞMADAN
Milli ödəniş sisteminin yeni inkişaf strategiyası nağdsız ödənişlərin populyarlaşmasına imkan yaradacaq
Azərbaycan 2021-ci ilə qədər milli ödəniş sisteminin inkişaf strategiyasını müəyyənləşdirib. Bu strategiyanın əsas məqsədi bütün ölkə ərazisində vahid elektron ödəniş məkanının yaradılmasıdır.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) nümayəndələrinin fikrincə, bu strategiyanın həyata keçirilməsi iqtisadiyyatda nağd pulların dövriyyəsini məhdudlaşdırmağa, iqtisadi subyektlər arasında nağd hesablaşmaların istifadəsini azaltmağa və onların dövriyyəsində şəffaflığın artırılmasına şərait yaradacaq. Bundan başqa, onun tətbiqi nağdsız hesablaşma alətlərinin istifadəsini cəmiyyətdə müəyyən bir formaya çevrilməsinə, əhatə dairəsini genişləndirməyə, müasir texnologiya və alətlərə əsaslanan elektron ödəniş xidmətlərinin tətbiqinə imkan verəcək.
Yeni planlar
Məlum olduğu kimi, Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq hazırda dövlət strukturları elektron xidmətə keçmək məqsədilə fəal iş aparırlar. İyul ayının əvvəlinə olan məlumata görə, dövlət strukturlarının saytlarının tətbiq etdikləri elektron xidmətlərin ümumi sayı 455-dir. Onlardan 277-nə isə "Elektron hökumət" portalında çıxış var. Eyni zamanda "Elektron hökumət" portalında elektron xidmətlərə müraciətlərin sayı 2012-ci ilin dekabrından 2014-cü ilin 30 iyun tarixinə kimi, təxminən, 1,4 milyona çatıb. Hazırda portala 60-dan çox təşkilat qoşulub, onun illik pul dövriyyəsi isə, təxminən, 1 mlrd. manata çatır.
Bir sözlə, e-xidmətlərin və nağdsız hesablaşmaların populyarlaşması üzrə dövlət səviyyəsində səylər dayandırılmır. Və etiraf etmək lazımdır ki, Azərbaycanda bu sahələrin inkişafı üçün kifayət qədər geniş infrastruktur yaradılıb. Sosial və pensiya ödənişləri artıq çoxdan bank kartları vasitəsilə ödənilir. Bununla yanaşı, bir çox sahələrdə istər dövlət, istərsə də iqtisadiyyatın özəl sektorunda əməkhaqqının ödənilməsi bu şəkildə həyata keçirilir. Habelə əhalinin online ödənilməsi mümkün olan kommunal və digər xidmətlərin siyahısı əhəmiyyətli dərəcədə böyüyüb. Ticarət sahələrində POS-terminalların quraşdırılması və xidmət göstərmə müştəriyə bazarlıq və xidmət haqqını nağdsız formada ödəməyə imkan verir. Bu ildən ictimai nəqliyyatda da gediş haqqının kart vasitəsilə ödənilməsi tətbiq edilib. Düzdür, bu yenilik uyğun olaraq təkcə Bakı üçündür və bütün marşrutlarda işləmir. Lakin məmurların vəd verdiyi kimi artıq 2014-cü ilin sonu - 2015-ci ilin əvvəlinə sistem hər yerdə tətbiq olunacaq və 2500-dən çox avtobusu əhatə edəcək. Daha sonra bütün respublikaya yayılacaq.
Gələcək addımlara gəldikdə isə AMB-nin Ödəniş Sistemləri və Hesablaşmalar Departamentinin rəhbəri Kəmalə Qurbanovanın qeyd etdiyi kimi, 2015-2020-ci illərə şamil ediləcək nağdsız hesablaşmaların inkişaf strategiyası ilin sonuna qədər hökumətə təqdim olunacaq. Sənəd beş istiqamətdə tədbirləri nəzərdə tutur: elektron ödənişlər infrastrukturunun inkişafı və yeni xidmətlərin tətbiqi ilə onun əhatə dairəsinin genişləndirilməsi; elektron ödənişlər üçün normativ-hüquqi bazanın gücləndirilməsini; nağdsız hesablaşmalarda innovativ texnologiyaların tətbiqinin genişləndirilməsi; elektron ödəniş xidmətlərinin istifadəsinə dair əhalinin biliklərinin artırılması; elektron ödənişlərin aparılmasının təşviq edilməsi.
AMB-nin baş direktoru Rəşad Orucovun fikrincə, strategiya nağdsız hesablaşmalar sferasının əlavə stimullaşdırılması üzrə gələcək tədbirlərdən ibarətdir.
Xatırladaq ki, 2005-ci ildə dövlət başçısının sərəncamına əsasən, ödəniş sistemlərinin inkişafına dair Dövlət Proqramı qəbul edilib. Bu proqramla ölkə ərazisində əsasən bütün obyektlərdə 2015-ci ilə qədər POS-terminalların quraşdırılması da daxil olmaqla, tədbirlər kompleksi həyata keçirilib. Onun reallaşması bankomat və POS-terminalların köməyi ilə, təxminən, 6 mln. ödəniş kartının ümumi dövriyyəsinin yanvar-may aylarında 988 mln. manat olması ilə nəticələnib.
Təmassız və sərfəli
Lakin bütün səylərə baxmayaraq, nağd dövriyyə hələ də bütün respublika miqyasında üstünlük təşkil edir və buna bir çox amil təsir edir: sahibkarların vergidən yayınma istəkləri, kölgə iqtisadiyyatının mövcudluğu, əhalinin elektron ödənişlərin üstünlüyü haqda məlumatlılığının zəifliyi. Ona görə də hazırlanmış təklif və ikinci dövlət proqramının layihəsinin əsas məqsədi bu amillərin kənarlaşdırılması və müvafiq infrastrukturun inkişafından ibarətdir. Sonda bu, Azərbaycanda nağdsız hesablaşmaların xüsusi çəkisinin beynəlxalq səviyyəyə çatmasına gətirib çıxaracaq.
Məlum olduğu kimi, regionda nağdsız hesablaşmaların kifayət qədər istifadə edilməmə səbəbləri terminalların bahalığı və dövriyyənin az olması ilə əlaqədardır. "Millikart Group" prosessinq mərkəzinin rəhbəri Cəlal Orucov bu problemin həlli qismində mobil POS-terminalların tətbiqində görür. "Aydındır ki, kiçik biznes kifayət qədər dövriyyəyə sahib deyilsə, nağdsız hesablaşmalar aparmaqda maraqlı olmur. Mobil terminallar isə (mobil qurğuya xüsusi əlavə qoşulduqda) klassik POS-terminallarla müqayisədə daha ucuzdur və bu sözün əsl mənasında mobildir. Odur ki, bu cür terminallar xüsusilə də ölkənin regionlarında kiçik biznes üçün daha populyar olacaq", - deyə C. Orucov hesab edir.
Daha sonra təmassız ödəniş kartlarına Azərbaycanda riteylin bir neçə istiqamətlərində geniş tələbat duyula bilər. Bu cür texnologiyaların necə işlədiyini ictimai nəqliyyatda gediş haqqı sisteminin timsalında görmək olar. "Bu cür kartlar kifayət qədər böyük həcmli olmayan transaksiyalar aparılan pərakəndənin müxtəlif seqmentlərində tələbatlı ola bilər. Bu, ticarət mərkəzlərində fast-fudlar və fud-kortlar və təşkil edilmiş avtodayanacaqlar ola bilər. Belə yerlər ölkədə hələlik çox deyil, amma onların gələcəyinə ümid etmək olar", - deyə Cəlal Orucov qeyd edib.
Bu arada ölkə bankları bu istiqamətin perspektivini artıq anlayıblar. Bu cür xidmətləri göstərmək üçün bankın müvafiq sertifikatlaşmadan keçməsi zəruridir. Hazırda bir dəfəyə bir neçə bank analoji prosedura təşəbbüs göstərib və təmassız kartların buraxılması, eləcə də müştərilərə bu kartlardan istifadə etməyə imkan verən POS-terminallar və ya validatorların alışı və quraşdırılması hüquqlarını almaq niyyətindədirlər.
Öz növbəsində ölkənin 15 bankının xidmət göstərdiyi "Millikart Group" prosessinq mərkəzi bank-müştərilərinə Bakıda nəqliyyat kartı sisteminə qoşulması imkanını artıq cari ilin sentyabr ayında təqdim etmək niyyətindədir. Bu sistem banklar üçün tam açıqdır və müvafiq olaraq ona qoşulmaq istəyən bank, sadəcə zəruri sertifikatlaşdırmanı keçməlidir.
Digər iri prosessinq mərkəzi "Azercard"a gəlincə isə o, "Visa payWave" və "MasterCard PayPass" təmassız kartlarının emissiyası və ekvayrinqinə artıq tamamilə hazırdır. Mərkəzdən bildiriblər ki, bu kartların emissiyası ilin sonuna qədər gözlənilir. Hal-hazırda "payWawe" və "PayPass" təmassız ödəniş texnologiyası ilə təchiz olunmuş POS-terminallar artıq paytaxtın bir neçə ticarət mərkəzində quraşdırılıb.
Özününkünü yaratmaq və başqaları ilə dostlaşmaq
Bununla bərabər, bəlkə də, AMB-nin yeni strategiyasının ən maraqlı elementi Azərbaycanın milli ödəniş sisteminin yaradılması ola bilər.
Məlum olduğu kimi, Rusiyanın ödəniş məkanında sonuncu vəziyyət bir çox mərkəzi bankarı yerli ödəniş şəbəkəsinin yaradılması haqda düşünməyə vadar edib. Xatırladaq ki, siyasi arenada məlum hadisələrlə əlaqədar olaraq "Visa" və "MasterCard" beynəlxalq ödəniş sistemləri bir sıra Rusiya banklarının ödəniş kartlarına xidmət göstərməyi dayandırıblar. Bu da, əlbəttə ki, ciddi maliyyə problemi ilə nəticələnib. Nəticədə, RF prezidenti Vladimir Putin hökumət və MB-yə milli ödəniş sisteminin yaradılmasına dair bütün zəruri tədbirlərin qəbul edilməsini tapşırıb. Bununla belə, Rusiyada sıfırdan ödəniş kartlarının milli sisteminin yaradılması müzakirə olunur. Bu isə Rusiyadaxili kart transaksiyalarının beynəlxalq ödəniş sistemlərindən asılılığının qarşısını almağa imkan verəcək.
AMB-nin planlarına gəlincə, ödəniş sisteminin yaradılmasının məqsədi - nağdısz hesablaşmaların inkişaf proseslərinin səmərəliliyi, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən prosessinq mərkəzləri arasında sıx əlaqənin yaradılmasından ibarətdir. Bununla əlaqədar, hazırda müvafiq beynəlxalq təcrübə öyrənilir. Mərkəzi bankda qeyd edildiyi kimi, bu, Azərbaycandan kənarda da ölkə daxilində kartlar üzrə aparılan əməliyyatlar haqda məlumatların saxlanılmasının təmin edilməsinə, ödəniş kartlarının yerli bazarların inkişafı, o cümlədən onlarla əməliyyat üzrə daxili tarifləri aşağı salmağa imkan verəcək.
Bazar iştirakçılarının məlumatına görə, ödəniş kartlarının milli sisteminin yaradılması ilə istisna edilmir ki, gələcəkdə də bu sistemə pensiya, təqaüd, müavinət, eləcə də digər ödənişlərin həyata keçirildiyi bütün sosial kartlar köçürüləcək. Mənbənin sözlərinə görə, bu tədbir hər şeydən savayı, bu gün "Visa" və "MasterCard" platformalarında buraxılan bu kartların emissiyasına və xidmətinə çəkilən xərclərin həcmini azaltmağa şərait yaradacaq.
Eyni zamanda bu layihə son dərəcə yerlidir və Mərkəzi Bank ölkədə nağdsız hesablaşmaların əhatə dairəsinin genişləndirilməsi və inkişafı üzrə beynəlxalq ödəniş sistemləri ilə sıx əməkdaşlığı davam etdirmək niyyətindədir.
Bir sözlə, bir tərəfdən Azərbaycanın milli ödəniş sisteminin yeni inkişaf strategiyası beynəlxalq arenada baş verən hadisələr fonunda maliyyə bazarlarının növbəti çağırışlarına cavab olacaq. Digər tərəfdən isə daxili vəziyyəti nağdsız hesablaşmaların genişləndirilməsi ilə istər, ümumiyyətlə, dünyada, istərsə də xüsusi olaraq ölkədə informasiya texnologiyaları sahəsinin inkişaf templərinə uyğunlaşdırmağa yardım edəcək.
Bu məqalə “Nağdsız ödənişlərin sürətli inkişaf meyilləri: reallıq və perspektivlər” mövzusunda Azərbaycan Mərkəzi Bankı tərəfindən keçirilən ən yaxşı məqalə müsabiqəsi üçün hazırlanıb.

WITHOUT LEAVING THE CASHPOINT
The new strategy in the development of a national payment system aims to make non-cash payments more popular
Azerbaijan has hit upon a strategy for developing a national payment system up to the year 2021, the ultimate goal of which is the formation of a single online payment space throughout the country.
Member of the Central Bank of Azerbaijan (CBA) believe that the implementation of this strategy will allow the cash turnover in the economy to be restricted, will reduce the use of cash payments between economic entities and increase transparency in their turnover. Besides this, its application will allow the use of non-cash payment instruments to become some kind of norm in society and the sphere of embracing and applying online payment services, based on the latest technology and tools, to be expanded
New plans
In compliance with the instructions of President Ilham Aliyev, at the present time the state structures are known to be actively working on going over to onlineservices. According to the data at the start of July, the total number of online services installed by Azerbaijan's state bodies is 455, of which 277 can be accessed on the "e-government" portal. Moreover the number of applications for digital services accessible on the portal reached almost 1.4m in the period from December 2012 to 30 June 2014. At the present time more than 60 organisations are connected to the portal and its annual monetary turnover is about 1bn manats.
In short, the efforts on a government level to make online services and non-cash payments popular are still ongoing. It has to be admitted that a sufficiently extensive infrastructure for developing these spheres has been set up in Azerbaijan. Social and pension payments have already been paid by bank card for a long time now, as well as the payment of wages in many spheres, such as those of civil servants, and even in the private sector of the economy; the range of communal and other public services that can be paid online has been substantially expanded. The installation of POS-terminals [point-of-sale terminals] in the commercial and service spheres allows the customer to make non-cash payments for purchases and services. Starting this year, payment for public transport, using a card, has begun. True, for the moment this novel method of payment is only available in Baku and not on all bus routes, but the officials have promised that by the end of 2014 and the beginning of 2015 the system will have been installed everywhere and cover more than 2,500 buses, and in the future it will be extended to the whole of the republic.
As regards further steps, Kamala Qurbanova, the head of the department of payment systems accounts of the CBA, has noted that the new strategy for the development of a national payment system calculated for 2015-2020, is to be submitted to the government before the end of the year. It consists of measures in five directions: the development of an online payment infrastructure and the extension of its range by applying new services; boosting the institutional basis of e-payments; the expanded application of innovatory technologies for making non-cash payments; providing the public with more information on how to make e-payments for services; incentives provided for making e-payments.
CBA general director Rasad Orucev believes that the strategy contains future measures relating to additional incentives in the non-cash payment sphere.
We remind you that a state programme for the development of a payments system was adopted in 2005 on the instructions of the head of state. A complex of measures were carried out within its framework, which mainly involved the installationof POS -terminals at all facilities throughout the country by 2015. The outcome of its implementation was that the total turnover of almost 6m payment cards amounted to 988m manats in January to May, using cashpoints and POS-terminals.
Automatic and advantageous
But, in spite of all the efforts, cash transactions still predominate throughout the republic. This is due to numerous factors such as the desire of entrepreneurs to evade paying taxes, the existence of the shadow economy, and the fact that the general public does not know enough about the advantages of making e-payments. Therefore the main aim of the proposals drawn up and the second draft state programme is to eliminate these factors and develop the relevant infrastructure, which will ultimately lead to the share of non-cash payments in Azerbaijan increasing to an international level.
The reason why insufficient non-cash bill payments are being made in the provinces is the high cost of the terminals and the low turnover. The head of the "Millikart Group" processing centre, Calal Orucev, is proposing installing mobile POS-terminals in order to solve this problem. It is understandable that a small business, if it does not have sufficient turnover will not be interested in having non-cash payments. But mobile terminals (when a special app is applied to the mobile device) cost much less compared with the customary POS-terminals and they are mobile in the literal sense of the word. Therefore terminals like these will be more popular with small business, especially in the country's regions," C. Orucev thinks.
Then the automatic payment cards may be much in demand in many of Azerbaijan's retail sectors. How these technologies work can be seen from the example of paying for travel on public transport. "Similar cards may be called for in various segments of the retail trade, where many sufficiently small-scale transactions are conducted. These may be fast-food establishments, food courts in shopping malls, and organised car parks. For the moment there are not that many of these places in the country, but we need to reckon on future development," Calal Orucev noted.
Moreover, the country's banks have also started to understand that this trend is a promising one. In order to provide similar services, the bank needs to undergo the relevant certification process. At the present time several banks have initiated a similar procedure and intend to obtain the right to issue bank cards, as well as purchasing and installing POS-terminals or validators which allow the customer to use these cards.
In its turn, the "Millikart Group" processing centre, in which 15 of the country's banks are provided with services, intends to offer bank customers the opportunity to join the system of travel cards in Baku in September this year. This system is completely open for the banks and accordingly any bank wishing to join it only has to undergo the necessary certification.
As far as the other major processing centre, Azericard, is concerned, it is already completely ready to issue and acquire the Visa payWave and Mastercard PayPass cards. These cards are expected to be issued before the end of the year, they said at the centre. At the present time, the POS-terminals, equipped with the payWave and PayPass automatic payment technology, have already been installed in a number of shopping premises in the capital.
Create your own and befriend others
Moreover, what is probably the most interesting element of the new CBA strategy may be the setting up of a national payment system in Azerbaijan.
It is known that the latter situation in Russia's payment expanse has made many central banks fall to thinking about setting up a local payment network. We will remind you that, in connection with the well-known events in the political arena, the Visa and MasterCard international payment systems have ceased to service the payment cards of a number of Russian banks, which has naturally caused a serious financial problem. As a result, Russian President Vladimir Putin has instructed the government and the Central Bank [of Russia] to take all the necessary measures to set up a national payment system. Moreover, in Russia they are discussing the setting up of a national payment card system starting from zero, which will allow internal Russian card transactions to be made, independent of international payment systems.
As far as the CBA's plans are concerned, the aim of setting up a payment system is to create an effective process for developing non-cash payments and getting close tiesgoing between the processing centres operating in Azerbaijan. In this connection, the relevant international experience is being studied at the present time. They note at the Central Bank that this will allow the data on card operations conducted within the country, within the bounds of Azerbaijan, to be stored, a local market in payment cards to be developed and also domestic tariffs for operations with them to be reduced.
According to information from those involved in the market, when a national system of payments is set up, it is not to be ruled out that all public services-related cards will be transferred to it in the future, by means of which pension payments, grants, benefits and other payments are to be made. These measures, according to the source, will, among other things, allow the extent of expenditure on the issuing and servicing of these cards, currently produced on Visa and MasterCard platforms,to be reduced.
At the same time, this project is exclusively local, and the Central Bank intends to continue close co-operation with international payment systems in developing and expanding the range of non-cash payments in the country.
In short, on the one hand, the new strategy for the development of a national payment system in Azerbaijan will be a response to the regular calls of the financial markets against the backdrop of the events unfolding in the international arena, while, on the other hand, it will help the domestic situation with regard to the spread of non-cash payments to catch up with the rate of IT development, both in the world as a whole and also in the country in particular.