GÜRCÜSTAN SEÇİM QARŞISINDA
Gürcüstan Mərkəzi Seçki Komissiyası payızda keçiriləcək parlament seçkisinə 2 blok və 21 partiya buraxıb. Daha 8 partiya isə qeydiyyata alınmayıb.
Seçkiqabağı mübarizənin ən qızğın dövründə ATƏT-in Demokratik İnstitutlar və İnsan Haqları Bürosu (DİİHB) rəsmən seçkiyə müşahidə missiyasına start verib.
Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvili isə ATƏT missiyasına seçkiqabağı dövrdə müxalifəti narahat edən çatışmazlıqların aradan qaldırılacağına şəxsən söz verib.
Səsvermənin nəticələri və postseçki dövrünün necə ola biləcəyi haqda Gürcüstanın sabiq təhsil naziri, Qafqaz Sülh, Demokratiya və İnkişaf İnstitutunun direktoru, Tiflis Fəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri, politoloq Giya Nodiya ilə söhbətləşdik.
- Gürcüstanda oktyabrın 1-də keçiriləcək parlament seçkisi kampaniyasına start verilib. Yeni parlamentdə qüvvələr nisbətinin necə olacağı gözlənilir?
- Bu yaxınlarda keçirilmiş sosioloji rəy sorğularının nəticələrinə əsasən, hakim partiyanın reytinqi kifayət qədər yüksəkdir. Seçicilərin, təxminən, 40%-i "Vahid milli hərəkat" partiyasını dəstəkləyir. Əsas müxalifət partiyası olan "Gürcü arzusu"nu dəstəkləyənlər 20% təşkil edir. Amma sorğuda hələ seçimini müəyyənləşdirməmiş çoxsaylı insan da iştirak edib. Odur ki, seçkinin nəticələri ilə bağlı birmənalı proqnoz vermək çətindir. Lakin hakim partiyanın qələbə qazanacağı daha çox ehtimal olunandır.
Cəmiyyətdə qütbləşmənin dərin olması narahatlıq yaradır. Əsəblər tarıma çəkilib. Mütəmadi olaraq toqquşmalar baş verir. Seçkiyədək ciddi insidentlərin yaşanacağını düşünmürəm. Amma müxalifət seçkini uduzarsa və nəticələri qəbul etməzsə, səsvermədən sonra hər şey ola bilər. Müxalifət artıq indidən sorğuların nəticələrinə inanmadığını bəyan edib. Onlar tərəfdarlarını böyük üstünlüklə qələbə qazanacaqlarına əmin edir. Yəni, potensial olaraq müxalifət seçkinin nəticəsini tanımır və bu, narahatlıq yaradır.
- Yaradılmış şərait azad və ədalətli seçkinin keçirilməsinə imkan verirmi?
- Əla şəraitin yaradıldığını söyləmək çətindir. Seçki prosesindən narazı olanlar var. Müxalifət tərəfdarlarının sıxışdırıldığına dair xəbərlər də. Hakim partiya KİV səviyyəsində üstünlüyə malikdir. Çünki bütün ölkə ərazisində yayımlanan daha populyar telekanallar hakimiyyəti dəstəkləyir. Amma müxalifəti dəstəkləyən telekanallar da var. Artıq bütün telekanalların üzərinə müxalifətin də seçki kampaniyasının işıqlandırılması öhdəliyini qoyan qanun qüvvəyə minib. Ümumilikdə qanun əhalinin seçkidə iştirak edən bütün partiyalar haqda məlumat almaq imkanlarını genişləndirir. Belə deyək: seçkidə tam bərabər şərait yoxdur, amma müxalifətin öz mesajlarını, çağırış və vədlərini vətəndaşlara çatdırmaq üçün yetərli imkanları var. İstənilən halda, rəqabət kifayət qədər yüksəkdir.
- Seçkiyə qatılanlar arasında Gürcüstanın xarici siyasi kursunun dəyişməsini vacib sayan partiyalar varmı? Məsələn, Rusiya ilə yaxınlaşma istiqamətində...
- Hakim partiyada elə siyasətçilər var ki, "Gürcü arzusu"nun liderlərini Rusiyanın adamı və ya əhalinin Rusiya ilə münasibətlərin yaxşılaşmasını prioritet sayan təbəqəsinin əhval-ruhiyyəsinin ifadəçisi sayır. Müxalifət lideri İvanişvili çıxışlarında NATO-ya üzvlüyə, Avropa İttifaqına inteqrasiyaya tərəfdar olduğunu bildirsə də, onun bu istiqamətdəki ritorikası o qədər də ardıcıl xarakter daşımır. Düşünmək olar ki, o, qələbə qazanacağı təqdirdə Gürcüstanın xarici siyasi kursunu dəyişməyə çalışacaq. Amma seçkidə müxalifətin qalib gələcəyi təqdirdə ölkənin hansı xarici siyasi kursu götürəcəyinə dair tam aydın fikir yoxdur.
Gürcüstan Leyborist Partiyası da var. O, açıq şəkildə rusiyapərəst mövqedən çıxış edir və NATO-ya, Aİ-yə inteqrasiyanın əleyhdarıdır. Amma bu partiyanın qələbə şansı çox azdır. Seçkidə iştirak edən partiyalar arasında məhz xarici siyasi kurs əsas bölücü xətlərdən biridir.
- Söhbətimizin əvvəlində seçkidən sonra hakimiyyətlə müxalifət arasında insidentlərin istisna olunmadığını dediniz. Bu özünü nədə göstərə bilər?
- Seçkidən sonra Gürcüstanda sabitliyin pozulması, hansısa etirazlar mümkündür. Amma onların cəmiyyətin, xarici müşahidəçilərin necə qiymətləndirəcəyindən çox şey asılıdır. Müxalifətin seçkinin nəticəsinə etiraz etmək istəyi başadüşüləndir. Eyni zamanda seçkidən sonra hadisələrin inkişafı əhalinin nəticələri demokratik və seçicilərin iradəsini əks etdirən sayıb-saymayacağından açılıdır.

ГРУЗИЯ ПЕРЕД ВЫБОРОМ
К участию в осенних парламентских выборах Центральная избирательная комиссия Грузии допустила 2 блока и 21 партию. Еще восемь партий получили отказ в регистрации.
В самый разгар предвыборной борьбы Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (БДИПЧ/ОБСЕ) официально приступило к осуществлению наблюдательной миссии за парламентскими выборами.
Президент Грузии Михаил Саакашвили между тем лично обещал миссии ОБСЕ исправить предвыборные недочеты, о которых беспокоится оппозиция.
О том, какими могут быть результаты голосования и какая может сложиться поствыборная ситуация, мы побеседовали с бывшим министром образования Грузии, директором Кавказского института мира, демократии и развития, завотделом Института философии Тбилиси, политологом Гией НОДИЯ.
- В  Грузии началась избирательная кампания парламентских выборов, которые пройдут 1 октября. Какой расклад сил ожидается в новом парламенте?
- Судя по результатам проведенных недавно опросов общественного мнения, рейтинг правящей партии достаточно высок. Примерно 40% электората поддерживают партию власти "Единое национальное движение", у главной оппозиционной партии "Грузинская мечта" около 20%. Однако в соцопросах было много людей, которые еще не определились с выбором. Поэтому трудно однозначно прогнозировать результаты выборов, но наиболее вероятна победа правящей партии. Беспокойство вызывает высокая поляризация общества. Страсти накалены. Периодически происходят стычки. Но не думаю, что до выборов могут произойти значительные инциденты. Однако все может случиться после выборов, если оппозиция проиграет их и не признает результаты голосования. Оппозиция уже заявила, что не доверяет результатам опросов, и уверяет своих сторонников, что они победят с большим преимуществом. То есть потенциально оппозиция не признает результатов выборов, и это вызывает беспокойство.
- Отвечают ли созданные условия проведению свободных и справедливых выборов?
- Трудно сказать, что созданы замечательные условия. Да, есть недовольные избирательным процессом. Есть информация о том, что притесняют сторонников оппозиции. На уровне СМИ у правящей партии имеется преимущество, так как наиболее популярные телеканалы, вещание которых охватывает всю страну, поддерживают власть. Но есть и телеканалы, поддерживающие оппозицию. Уже вступил в силу закон, который обязывает все телеканалы транслировать также избирательную кампанию оппозиции. В целом закон увеличивает доступ населения к информации обо всех участвующих в выборах партиях. Скажем так: абсолютно равных условий на выборах нет, но у оппозиции есть возможность донести свои месседжи, призывы, обещания до граждан. Во всяком случае выборы достаточно конкурентные.
- Есть ли среди участников выборов партии, которые выступают за смену внешнеполитического курса Грузии? К примеру, в сторону сближения с Россией?
- В правящей партии есть политики, которые считают лидеров "Грузинской мечты" ставленниками России или выражают умонастроения той части населения, для которой улучшение отношений с Россией является приоритетом. Хотя на словах руководитель оппозиции Иванишвили  выступает за вступление в НАТО, интеграцию в Евросоюз, его риторика не очень последовательна в этом направлении. Есть основание полагать, что в случае победы он  постарается сменить внешнеполитический курс Грузии. Но нет никакой ясности в том, какой же внешнеполитический ориентир примет страна, если на выборах победит оппозиция.
Ну еще есть Лейбористская партия Грузии, которая открыто ориентирована на Россию и выступает против интеграции в НАТО и ЕС. Но у этой организации очень мало шансов. Внешнеполитическая ориентация является одной из важных разделительных линий между партиями, участвующими в выборах.
- В начале беседы вы не исключили, что после выборов возможны инциденты между властью и оппозицией. В чем это может проявиться?
- После выборов в Грузии возможны дестабилизация, какие-то протесты. Но многое зависит от того, как их оценят общество, зарубежные наблюдатели. Желание оппозиции оспорить итоги выборов понятно. В то же время развитие событий после них зависит от того, будет ли население считать результаты выборов демократичными и отражающими волю избирателей.