SURİYANIN QIZMAR YAYI
Bu yay Suriyada çox qaynar keçdi - həm birbaşa, həm də dolayı mənada. Hökumət qüvvələrinin paytaxtın bütün rayonlarını nəzarətə götürməsindən sonra, silahlı müxalifət taktikanı dəyişdi və ölkənin maddi-iqtisadi mərkəzini, Türkiyə ilə sərhədin cəmi 25 kilometrliyində yerləşən Hələb şəhərini hədəf aldı. Hökumət ordusu və xüsusi bölüklər müxalifətlə şiddətli döyüşə başlayaraq, onları şəhərdən sıxışdırıb çıxarmağa başladılar və sonda qiyamçılar Hələbi tərk etməli oldu. Açıqlanmış hərbi məlumatda bildirilir ki, vertolyotlar və artilleriya yaraqlıların mövqelərinə dəqiq zərbələr endirib. Toqquşmalar nəticəsində Hələbin qərbindəki işgüzar mərkəzdə həyat iflic oldu, şəhər sakinlərisə təşviş içərisində evlərini tərk etməyə başladılar.
Təhlükəsizlik qüvvələri, eyni zamanda Dəməşqin Rukn-əd-Din məhəlləsinə də basqın edib. Nəticədə hakim rejimin onlarca əleyhdarı tutularaq tərksilah olunub. Suriyaya İordaniya ərazisindən daxil olmuş silahlı birləşmələrin məhvi məqsədilə paytaxtdan 110 kilometr cənubda yerləşən Deraa şəhəri ətrafında da əməliyyatlar keçirilib. Livanla sərhəddə Suriyanın içərilərinə doğru hərəkət etməyə çalışan muzdlular dəstəsi məhv edilib. Suriyanın sənaye mərkəzi olan Homs şəhərində - Dəməşqdən 165 kilometr şimalda isə hələ də müqavimət ocaqlarının qaldığı köhnə məhəllələrin "təmizlənməsi" davam edir.
Suriya problemi ilə bağlı beynəlxalq arenada da qızğın proseslər getməkdədir. Avqustun ilk günlərində BMT və Ərəb Dövlətləri Liqasının (ƏDL) Suriya üzrə xüsusi elçisi Kofi Annan mandatının bitəcəyi 31 avqustda bu postu tərk edəcəyini açıqlayıb. O, bu qərarı missiyası faktiki olaraq iflasa uğradığı üçün verib. Annan bildirib ki, onun işini Suriya ilə bağlı yekdil fikrə gələ bilməyən beynəlxalq ictimaiyyətdəki parçalanma çətinləşdirib.
BMT-nin Baş katibi Pan Gi Mun K.Annanın gedişindən çox təəssüfləndiyini bildirib. İndi bu posta yeni namizədin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılır. Potensial namizədlər kimi NATO-nun sabiq baş katibi Havyer Solana və Finlandiyanın eks-prezidenti Marti Axtisaari nəzərdən keçirilir. Maraqlıdır ki, istefa qərarını açıqlayan Kofi Annan ABŞ və Rusiya prezidentlərini Suriyanın fəlakətdən qurtulması üçün cəsarət və liderlik keyfiyyəti nümayiş etdirməyə çağırıb. Bəyanatında Annan Suriya müxalifətindən ciddi kömək almadığını qeyd etsə də, missiyasının iflasa uğramasına görə əsasə məsuliyyəti B.Əsədin üzərinə qoyub. Onun fikrincə, Suriyada daxili siyasi sabitliyə nail olunması üçün əsas şərt prezident B.Əsədin istefasıdır ki, buna da onu münaqişə tərəflərinə təsir imkanına malik qüvvələr razı salmalıdır. Rusiya, Çin və İran Suriya rəhbərliyinə siyasi həll planına əməl etməsi üçün təsir göstərməlidir. ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Türkiyə, Səudiyyə Ərəbistanı və Qətər isə müxalifəti ümumi siyasi proseslərdə iştirakın vacibliyinə inandırmalıdır.
Problem ondadır ki, Suriyada daxili siyasi vəziyyət Qərblə hazırki hakim rejimin tərəfdarlarının geosiyasi mübarizəsinin əsirinə çevrilib. Və çox guman ki, bu sahədə konsensusa nail olmaq mümkün olmayacaq. K. Annanın istefasına görə Moskva dolayısı ilə Qərbi ittiham edərək bildirib ki, onlar Annanı oyundan kənarlaşdırmaqla məsələni güc yolu ilə çözmək üçün öz əl-qollarını açmağa çalışırlar. Vaşinqton isə öz növbəsində məsuliyyəti Əsəd rejiminin, həmçinin Moskva və Pekinin üzərinə qoyub. ABŞ bəyan edib ki, məhz bu iki dövlət veto hüququndan istifadə etməklə BMT TŞ-yə K.Annanın planını reallaşdırmaq imkanı verməyib.
Suriyanın hazırkı hakim rejiminin tərəfdarları ilə əleyhdarları arasındakı ziddiyyət özünü növbəti dəfə BMT Baş Assambleyasındakı müzakirə zamanı göstərib. Qurumda Suriya ilə bağlı Səudiyyə Ərəbistanı tərəfindən hazırlanmış yeni qətnamə layihəsi böyük səs çoxluğu ilə qəbul olunsa da, bu dəfə də Moskva və Pekinin təzyiqi ilə sənəddən B.Əsədin istefası tələbi, həmçinin TŞ-da qətnamələrə veto qoyulması praktikasının pislənməsi haqda müddəa sənəddən çıxarılıb, qətnamə layihəsinin məzmunu isə yumşaldılıb.
Eyni zamanda sənəddə Dəməşqdən ağır hərbi texnikadan istifadəyə son qoyulması, şəhərlərdən ordunun çıxarılması tələb olunur. Qətnamə layihəsini 133 ölkə dəstəkləyib, 31 ölkə isə onun əleyhinə səs verib. Sonuncular arasında ənənəvi olaraq əsas yeri Rusiya və Çin tutur. Bu qətnamə yalnız tövsiyə xarakteri daşısa da, Moskva bu dəfə də onun təşəbbüskarlarını tənqid atəşinə tutub. Rusiyanın BMT-dəki nümayəndəsi V.Çurkin isə açıq şəkildə bəyan edib ki, Moskva Suriya məsələsində mövqeyini nə icrası mütləq olan, həm də tövsiyə xarakterli sənədlərin qəbulu zamanı dəyişəcək. Amma Vaşinqton və müttəfiqləri də məsələyə dair mövqeyini dəyişmək niyyətində deyil. Onların mövqeyi isə bəllidir: B.Əsəd istefa verməli, hakimiyyət milli birlik hökumətinə ötürülməlidir.
ABŞ-ın Suriya məsələsində inadkarlıq göstərməsi onun "Böyük Yaxın Şərq" layihəsini gerçəkləşdirmək istəyi ilə izah olunur. Bu layihədə Suriya məsələsi əsas məqamlardan biridir. Layihə ABŞ-ın bütünlükdə Yaxın Şərqdə - enerji resurslarının ən zəngin olduğu regionda tam geosiyasi nəzarətinin qurulmasını nəzərdə tutur. Vaşinqton bu məqsədinə nail olmaq üçün Yaxın Şərq ölkələrində mötədil islamçılara bel bağlayır və hakimiyyətə yalnız qərbpərəst xarici siyasət yürüdəcək qüvvələrin gəlməsinə çalışır. Amma hələ ki, rəsmi Dəməşq Moskva, Pekin və Tehranın dəstəyi ilə bu plana qarşı açıq müqavimət göstərir. Bununla yanaşı, Suriya böhranının Amerika ssenarisi üzrə həlli şəxsən prezident Barak Obama üçün də prinsipial əhəmiyyət daşıyır. Onun siyasi gələcəyi (təkrarən prezident seçilməsi) həm də böyük ölçüdə Ağ evin bu məsələdə qazanacağı uğurdan açılıdır.
Maraqlıdır ki, Suriya məsələsi həm də Rusiya prezidenti Vladimir Putin üçün şərəf məsələsidir. Onun da məqsədi ölkəsinin dünya fövqəldövləti statusunu möhkəmlətməkdir. "Böyük Yaxın Şərq" layihəsinin reallaşması, Suriya məsələsində güzəştə gedilməsi Rusiyanın geosiyasi maraqlarına açıq-aydın ziddir. Birincisi, Suriyanın hazırkı rejimini əvəz edəcək heç bir siyasi qüvvə və fiqur rusiyapərəst siyasət yürütməyəcək.
İkincisi, Suriyada hakimiyyət dəyişikliyi son nəticədə Rusiyanın Aralıq dənizindəki yeganə hərbi-dəniz bazasının dislokasiyasına problem yaradacaq.
Üçüncüçü, artıq oyuna Rusiyanın Yaxın Şərqdə və İslam dünyasındakı nüfuzu qoyulub.
Dördüncüsü, Suriya probleminin həllindən sonra, "Böyük Yaxın Şərq" layihəsində nəzərdə tutulmuş İran probleminin növbəsinin çatacağına şübhə yoxdur. İran isə Moskva üçün daha əhəmiyyətlidir, nəinki bütün Yaxın Şərq dövlətləri birlikdə. Çünki bu, Rusiyanın Cənubi Qafqaza və Mərkəzi Asiyaya təsir imkanlarını itirməsi olardı. Sonda Moskva öz ərazisində sabitliyin pozula biləcəyindən ehtiyatlanır - "ərəb baharı" dalğası ilə Qərblə yaxınlaşmış "Müsəlman qardaşlar" Şimali Qafqazda da aktiv fəaliyyət qurmağa başlaya bilərlər.
Bu geosiyasi qarşıdurmada var qüvvəsi ilə Suriya müxalifətini dəstəkləyən Qərb daha üstün görünür. Çox güman ki, hər şeyə rəğmən, Suriyanın hazırkı rejimi hakimiyyətdə çox qala bilməyəcək. Amma qəti addım artıq atılıb. Həm münaqişə tərəfləri, həm də onların xarici tərəfdarları bir-birini küncə sıxışdırıb və artıq manevr imkanları yoxdur. Bununla yanaşı, Suriyada hakimiyyət dəyişikliyi isə rəsmi Dəməşq və onun havadarlarının ehtiyatlandığı kənar müdaxilə olmadan da baş verə bilər. Vətəndaş müharibəsi və Qərbin Suriyaya tətbiq etdiyi birtərəfli iqtisadi sanksiyalar B.Əsəd rejiminin mövqelərini zəiflədir. Aİ-yə neft ixracının, ən azı, 15%-ni həyata keçirən Suriya Brüusselin ötən il tətbiq etdiyi enerji sanksiyalarından sonra bu sahədə ixtisarlara getməli olub. Nəticədə, Suriya neftinin böyük diskontla təklif edilməsinə rəğmən, Dəməşqin alıcı tapması çətinləşib. Ölkədə valyuta çatışmır, devalvasiya prosesi gedir. Bu konteksdə silahlı müxalifətin Suriyanın maddi-iqtisadi mərkəzi olan Alepponu nəzarətə götürmək cəhdi dəqiq düşünülmüş taktika təsiri bağışlayır.
Rəsmi Dəməşq isə iqtisadi problemlərinin həlli üçün artıq Moskvaya müraciət edib. Suriyanın baş naziri, daxili ticarət və istehlakçıların hüquqlarını müdafiə naziri Q.Cəmil və neft və mineral resurslar naziri S.Hneydi Moskvada apardıqları danışıqlar zamanı Rusiyadan enerji daşıyıcıları nəqli və kredit istəyiblər. Suriyalı məmurların sözlərinə görə, Moskva onların bu istəyinə müsbət cavab verib və artıq yaxın həftələrdə tərəflər arasında razılıq əldə oluna bilər. Amma Rusiya tərəfi hələ ki, məsələyə münasibət bildirməyib.
Q.Cəmilin sözlərinə görə, prezident B.Əsəd Belarus hökumətinin rəhbəri S.Sidorski ilə görüşündə ölkəsinin Belarus, Qazaxıstan və Rusiyanın Gömrük İttifaqının azad ticarət zonası bazarında iştirakda maraqlı olduğunu söyləyib. Bu bəyanatın Dəməşqin Rusiyadan kredit istəyinin müsbət cavablandırılmasına nail olmaq məqsədilə səsləndirildiyi istisna deyil.
Bu arada Suriyanın hakim elitasını tərk edərək qaçanların sayı durmadan artır. Bəzi məlumatlara görə, artıq Suriyanı 20-dən, hətta 30-dan artıq general tərk edib. Ən böyük rezonans doğuran isə Bəşər Əsəddən prezidentin "yaxın çevrə"sinə daxil olan briqada generalı, elit respublika qfardiyasının komandiri, Suriyanın sabiq müdafiə naziri Mustafa Tlasın oğlu Manaf Tlasın üz çevirməsidir. Türkiyəyə, oradan isə Fransaya qaçmış M.Tlas Suriya hərbçilərini ondan nümunə götürməyə səsləyib: "Ləyaqətli zabit Əsəd hakimiyyətinin əmri ilə həyata keçirilən hərbi cinayətləri müşahidə edə bilməz. Suriyanın hazırkı rejimi devrilən kimi, yenidən vətənimdə xidmət çəkməyə hazıram".
Yeri gəlmişkən, Qərbin M.Tlasa keçid milli birlik hökumətinin rəhbəri postuna namizəd kimi baxacağını istisna etmək olmaz. Bu ehtimal xüsusilə Misirdə olduğu kimi, Suriyada da müvəqqəti idarəçiliyin müxalifətçi hərbçilərə (Ali Hərbi Şuranın yaradılması yolu ilə) veriləcəyi təqdirdə böyükdür.
Suriya generalları arasında ölkədən qaçan daha bir məşhur hərbi təyyarəçi, ilk suriyalı kosmonavt və Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Məhəmməd Farisdir. Farisin siyasi nüfuzu olmasa da, o, hələ də ölkənin inkişafının rəmzi olaraq qalır. M.Farisin B.Əsəddən üz döndərməsi Dəməşqin nüfuzuna zərbədir.
Müxalifətin tərəfinə keçmiş diplomatik korpus nümayəndələri arasında Suriyanın İraqdakı səfiri Navaf əl-Faresi, BƏƏ-dəki səfir, təcrübəli diplomat Abdel Lətif əd-Daabahı, onun xanımı, Suriyanın Kiprdəki işlər vəkili Lamiyə əl-Həririni göstərmək olar. Qeyd edək ki, Lamiyə əl-Həriri B.Əsəddən ərindən bir gün əvvəl üz döndərib.
Əsəd üçün əsl şok isə Suriya Prezident Administrasiyasının protokol xidmətinin rəhbəri Muhiddin Maslamaninin müxalifətin tərəfinə keçməsi və baş nazir Riyad Hicabın İordaniyaya qaçması olub. Xatırladaq ki, Hicab baş nazir postuna bu ilin iyununda təyin olunmuşdu. Müxalifətin iddiasına görə, baş nazir Dəməşqdən qaçmağı qiyamçılarla birlikdə hələ vəzifəyə yeni təyin olunan kimi planlaşdırmağa başlayıbmış. Amma daim B.Əsədə loyal silahlı mühafizəçilərin əhatəsində olduğundan ailəsinin təhlükəsizliyinin qeydinə qalmalı olurdu.
Prezidentin sərəncamı ilə baş nazir postuna bunadək səhiyyə naziri vəzifəsini tutmuş Vail nader əl-Halki təyin olunub. Müttəfiqlərini itirməkdə olan Bəşər Əsəd ideyaya görə son dəqiqəyədək ona sadiq qalmalı olan "yaxın ətrafını" daha da birləşdirməyə çalışır. Suriyada gərginliyin artması fonunda prezident yüksək komanda heyəti və güc strukturlarını "silkələməyi" başa çatdırıb və həlledici postlara ən etibarlı tərəfdarlarını təyin edib. Amma bu konvulsiv cəhdlər Suriyanın hazırki hakim rejiminin ömrünü nə qədər uzadacaq? Çətin ki, çox uzatsın.

How long can assad's regime survive?
This summer has been very hot for Syria - both literally and figuratively. After the government forces took control of virtually all districts of the capital, the armed opposition, changing tactics, put the focus of strikes on the country's northern capital - the financial and economic center of Aleppo located just 25 kilometers from the border with Turkey. The government troops and special forces deployed in the collision zone, engaging in fierce battles with the opposition, began to force it out of the city. As a result, the rebels were forced to leave Aleppo. A published military summary says that helicopters and artillery units dealt pinpoint blows to the positions of the militants. As a result of the stand-off, the life of the business center in the west of Aleppo was paralyzed, while city residents began to leave their homes in panic.
Simultaneously, the country's security forces raided the Rukn al-Din quarter of Damascus, capturing and disarming dozens of opponents of the regime. Operations to eliminate the armed units that had infiltrated into the country from Jordan were also carried out around the city of Deraa 110 km south of the capital. Units of mercenaries that had tried to penetrate deep into Syria south of the city of Homs were destroyed on the border with Lebanon. In Homs proper, Syria's industrial center 165 km north of Damascus, a cleanup is under way in the old neighborhoods where there are still pockets of resistance.
Tensions over the Syrian issue continue to run high in the international arena. In early August, the special envoy of the UN and the League of Arab States (LAS) on Syria, Kofi Annan, announced his retirement from his post at the end of his mandate on 31 August. This decision was taken because of the actual failure of his peace mission. The special envoy noted that his work was complicated by the split in the international community, which has yet to reach agreement on the Syrian issue.
UN Secretary General Ban Ki-moon expressed his deep regret at Kofi Annan's departure. Consultations are currently under way as to who will succeed Mr. Annan. The potential candidacies include the former NATO Secretary General, Javier Solana, and the former Finnish president, Martti Ahtisaari. It is remarkable that the outgoing Kofi Annan has urged the presidents of the United States and Russia to show courage and leadership in saving Syria from the disaster. In a statement, Annan said that although the Syrian opposition did not provide him with significant support, the primary responsibility for the failure of his mission rests on Bashar al-Assad. In his view, the main precondition for stabilizing the political situation in Syria is the resignation of President Bashar al-Assad, of which he must be convinced by all countries with influence on the parties to the conflict. Russia, China and Iran have to urge the leadership of Syria to adhere to the political settlement plan. Meanwhile, the USA, Britain, France, Turkey, Saudi Arabia and Qatar have to convince the opposition that it must participate in a comprehensive political process.
The problem is that the political situation in Syria has become a hostage of the geopolitical confrontation between the West and the supporters of the current Syrian regime. Apparently, it will not be possible to reach a consensus in this plane. Moscow has blamed the West for Kofi Annan's departure from the post of special envoy, saying that by sidelining Kofi Annan, the West plans to free its hands for a military solution. Washington, in turn, has put the blame on Bashar al-Assad, as well as Moscow and Beijing, noting that using the right of veto they did not give the UN Security Council the opportunity to implement Kofi Annan's plan.
The confrontational spirit of the relationship between the opponents and supporters of the Syrian government manifested itself again during a UN General Assembly debate, which passed a new resolution on Syria prepared by Saudi Arabia. This time round, under pressure from Moscow and Beijing, the requirement for al-Assad's resignation and a condemnation of the practice of vetoing UN Security Council resolutions on Syria were removed and the proposed wording weakened. At the same time, the document demands that Damascus stop using heavy weaponry and withdraw troops from the cities. The resolution was supported by 133 countries and rejected by 31, including Russia and China which traditionally occupied a central place. Although the resolution is purely advisory in nature, Moscow has once again lashed out against its initiators. Russia's representative to the UN, V. Churkin, openly declared that Moscow would not change its position on the Syrian issue, be it in the form of binding resolutions or advisory documents. But Washington and its allies do not intend to change their position either. They insist that al-Assad must resign and transfer power to the Government of national unity.
The US persistence in the Syrian issue is explained by attempts to implement the Greater Middle East project in which the Syrian question is one of the key points. This project envisages the establishment of full US geopolitical control over the Middle East, the biggest energy region of the world. To achieve this goal, Washington, by betting on moderate Islamists in the Middle Eastern countries, strongly contributes to the rise to power of political forces that will adhere to pro-Western foreign policies. So far, Damascus, with the support of Moscow, Beijing and Tehran, openly opposes these plans. At the same time, the solution of the Syrian problem by the US scenario is also crucial for US President Barack Obama personally. His political future (reelection) largely depends on the White House's success on this issue.
It is noteworthy that the Syrian issue is also a matter of honor for Russian President Vladimir Putin, who aims to secure the status of a superpower for his country. The realization of the Greater Middle East project and concessions in the Syrian issue clearly contradict Russia's geopolitical interests. First of all, any political force or figure replacing the current Syrian regime will not lead a pro-Russian policy. Second, the change of power in Syria will eventually lead to a closure of Russia's only naval base in the Mediterranean. Third, at stake is the authority of Russia in the Middle East and the Islamic world. Fourth, it is obvious that the Syrian issue will be followed by the Iranian one, as envisaged by the Greater Middle East project. And the importance of Iran to Moscow outweighs all Middle Eastern countries put together, because it would mean the loss of Russia's geopolitical influence in the South Caucasus and Central Asia. As a result, Moscow fears destabilization of the situation on its own territory - in the North Caucasus, where the Muslim Brotherhood, which is getting closer to the West in the wake of the "Arab Spring", can expand its tireless activities.
The positions of the West, which supports the Syrian opposition, seem to be more preferable in this geopolitical confrontation. Apparently, the current political regime of Syria will not last long. But the Rubicon has been crossed. Neither the conflicting parties nor their foreign supporters have left the field for maneuvering, driving each other into a corner. The regime change in Syria may also happen without external intervention, as feared by Damascus and its defenders. The civil war and the unilateral economic sanctions against Syria have made the position of the current political regime much more vulnerable. Syria, which contributes at least 15 per cent to oil supplies to the EU, had to cut these supplies after the introduction of energy sanctions by Brussels last year. As a result, although the Syrian oil is offered with an impressive discount, it is becoming increasingly problematic for Damascus to find buyers. There is an acute shortage of hard currency in the country, there is a process of devaluation. In this context, the opposition attempts to take control of the financial and economic capital of Syria, Aleppo, look like a thought-out tactic.
Meanwhile, Damascus is looking for ways to resolve its economic problems and has already asked Moscow for help. Syrian Deputy Prime Minister and Minister of Domestic Trade and Consumer Protection Qadri Jamil and Minister of Petroleum and Mineral Resources Saeed Heneidy asked Moscow to deliver energy and provide a loan. According to Syrian officials, Moscow has responded positively to the request and arrangements can be achieved in the coming weeks. But Russia has yet to make an official comment. Jamil also noted that President al-Assad, in a meeting with Belarusian Prime Minister Sergei Sidorsky, expressed an interest in Syria's presence in the free trade zone of the Customs Union of Belarus, Kazakhstan and Russia. It is possible that the statement was made in the hope of a positive outcome of the request of the Russian loan.
Meanwhile, the number of deserters from the camp of the ruling elite is constantly increasing. According to some reports, more than 20 or even 30 generals have fled Syria. The most resonant event was the rejection of al-Assad on the part of Brigadier General Manaf Tlass, who was part of the "inner circle" of the Syrian president, the commander of the elite Republican Guard and the son of the former Syrian Defense Minister, Mustafa Tlass. Manaf Tlass, who first fled to Turkey and then to France, returned to Syria and called on the troops to follow his example. "A decent officer cannot idly watch the war crimes being committed by the Assad regime. As soon as the current Syrian regime falls, I will be ready to serve my country again." Incidentally, it is possible that the West may view M. Tlass as a candidate to head the transitional government of national unity. Especially if it is deemed appropriate to temporarily transfer the reins to the military opposition (through the establishment of the Supreme Military Council), as was the case in Egypt. Another prominent defector among the generals was the military pilot, the first Syrian astronaut and Hero of the Soviet Union, Mohammed Faris. While Faris does not have political clout, he still remains a symbol of his country's development, and his renunciation of al-Assad was a blow to the credibility of Damascus. Other representatives of the diplomatic corps who have defected to the opposition include Syrian Ambassador to Iraq Nawaf al-Fares, Syrian Ambassador to the UAE and career diplomat Abdel Latif Al Dabbagh, his wife and Charge d'Affaires in Cyprus Lamia al-Hariri. In fact, she renounced al-Assad the day before her husband did.
But perhaps the most shocking for al-Assad was the defection of the chief of protocol of the Syrian presidential administration, Muhiddin Maslamani, and the escape to Jordan of Prime Minister Riyad Hijab, who was appointed head of the government in June this year. According to the opposition, the prime minister began planning his escape from Damascus together with the rebels immediately after his appointment. But since he was constantly surrounded by armed guards loyal to al-Assad, he had to take care of the safety of his family.
By a presidential decree, Wa'il Nader al-Khalq, who previously served as health minister, has been appointed as chairman of the Council of Ministers. Despite losing his allies, al-Assad is trying to close the ranks of the "inner circle" even more. In theory, it should remain faithful to him until the last minute. Against the backdrop of escalating tensions, the Syrian president has completed his reshuffle of senior officers and security officials, by appointing his most trusted associates to key posts. But can these convulsive efforts extend the life of the ruling