İranla bağlı vəziyyət ciddiləşməkdədir
Tehranın nüvə proqramı ilə bağlı böhran ətrafında yeni faktlar meydana çıxmaqdadır. Onlar İran ətrafında Yaxın Şərqdə, ilk növbədə, Suriyada yaşananlarla sıx əlaqəli şəkildə inkişaf etməkdə olan vəziyyəti daha da gərginləşdirir.
Amerika-İsrail nüansları
Qərb aləmi yerli KİV-də ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Almaniya və İsrail kəşfiyyatının İsrailin "Haaretz" qəzeti vasitəsilə yayılmış yeni məlumatları qızğın şəkildə müzakirə etməkdədir. Həmin məlumatlarda bildirilir ki, İran nüvə silahının istehsalı üçün lazım olan komponentlərin əldə edilməsi prosesində əvvəllər hesab olunduğundan daha irəli gedib. İranın nüvə proqramının yeni mərhələsi haqda informasiya iranlı mücahidlərin müxalifətçi "Əl-Halk" qruplaşması tərəfindən yayılıb. Qruplaşmanın məlumatına görə, iranlı alimlər başlıqlar və detonatorların hazırlanması üzərində çalışır. Amerikanın Elm və Beynəlxalq Təhlükəsizlik İnstitutu isə Parçindəki bazanın peyk vasitəsilə çəkilmiş fotolarını yayıb. Qərb xüsusi xidmət orqanlarının iddiasına görə, şəkillər İranın məhz bu obyektdə nüvə silahı istehsalı ilə məşğul olduğunu açıq şəkildə göstərir.
Yenə də İsrail KİV-in verdiyi məlumata görə, ABŞ Prezidenti Barak Obama ölkəsinin kəşfiyyat xidmətindən İranın nüvə proqraı ilə bağlı vəziyyətə dair yeni hesabat alıb. Hesabatda Tehranın uranın zənginləşdirilməsi prosesində önəmli irəliləyiş əldə etdiyi bildirilir. 2007-ci ildəki analoji məruzədə iddia olunurdu ki, İran 2003-cü ildə hərbi xarakterli nüvə proqramını dayandırıb və ona qayıdılmayıb. Bu dəfə isə Amerikanın xüsusi xidmət orqanları Tehranın nüvə proqramının əsas elementlərinin inkişafı sahəsində "gözlənilməz" irəliləyişə nail olduğunu bildirir.
Yeni kəşfiyyat məlumatları İsrailin növbəti dəfə İranın nüvə silahı əldə etməyin bir addımlığına çatdığını bəyan etməsinə rəvac verib. Təl-Əviv bəyan edib ki, Tehran beynəlxalq vasitəçilərdən ibarət "altılıq"la (BMT TŞ-nin 5 daimi üzvü və Almaniya) danışıqları yalnız vaxtı uzatmaq üçün aparır. Bununla əlaqədar olaraq, İsrail İranın nüvə obyektlərinə önləyici zərbələr endirmək niyyətini növbəti dəfə açıqlamaq şansını əldən verməyib. ABŞ prezidentliyinə respublikaçı namizəd Mitt Romninin Qüdsə səfəri zamanı İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu bildirib ki, İranın nüvə obyektlərinə ABŞ və ya İsrailin hücumu 1976-cı ildə Uqandada SAXAL-ın əməliyyatı nəticəsində yerli diktator İdi Aminin devrilməsi kimi, İranın ayətulla rejimini devirməyə imkan verəcək.
Daha bir maraqlı məqam Amerika xüsusi xidmət orqanlarının məruzəsinə istinad edən İsrailin müdafiə naziri Ehud Barakın fikirləridir: "Sənəddə İranın nüvə proqramı ilə bağlı yer almış faktlar və qiymətləndirmələr bizdə olan məlumatlara oxşardır. Bütün bunlar İranın nüvə probleminin daha tez bir zamanda həllini zəruri edir".
Ağ ev isə belə yanaşmanı inkar edir. ABŞ Milli Təhlükəsizlik Şurasının nümayəndələri bəyan edib ki, "Biz düşünürük ki, İranın nüvə proqramı ilə bağlı problem diplomatik yolla, İran hakimiyyətinə təzyiqlərlə çözmək üçün hələ də vaxt var. Hələ də güman edirik ki, İran yaxın gələcəkdə nüvə silahı istehsalına yaxınlaşmayacaq".
Bu nüanslar açıq şəkildə göstərir ki, Birləşmiş Ştatlar son kəşfiyyat məlumatlarına əsasən İranın nüvə silahı əldə etməyə yaxın olduğunu düşünürsə belə, İsrailin, ən azı, yaxın zamanlarda ona önləyici zərbələr endirməsini məqsədəuyğun saymır. Vaşinqton sanki bununla döyüşə atılmağa hazırlaşan, yaxud İrana təzyiq göstərmək məqsədilə belə görüntü yaratmaq istəyən İsrailin hərbi coşqunluğunun qarşısını almağa çalışır.
Güman ki, Səudiyyə Ərəbistanı İsrail təyyarələri İrana zərbə endirəcəyi təqdirdə, onları "tutmağa" hazır olduğuna dair gözlənilməz bəyanatını da məhz ABŞ-ın təsiri ilə səsləndirib. Bu bəyanat ona görə gözlənilməzdir ki, Səudiyyə Ərəbistanı İranın İslam dünyasının liderinə çevrilmək iddialarından məmnun olmadığını heç zaman gizlətməyə çalışmayıb. Son dövrlərdə isə onlar hətta İran rejiminin devrilməsində maraqlı olduğuna dəfələrlə eyham vurublar.
Cavabında İsrailin müdafiə naziri Ehud Barak Amerika səlahiyyətlilərindən Səudiyyə Ərəbistanının İsrail təyyarələrini vurmaq niyyəti haqda heç nə eşitmədiyini bildirib. İsrail KİV-də isə belə bir xəbər yayılıb ki, İsrail İrana aviazərbələri birtərəfli şəkildə deyil, ABŞ-la razılaşdırılmış qaydada endirməyə qərar verərsə, Ər-Riyad təyyarələri hava məkanına buraxacaq.
Bu informasiya göstərir ki, Səudiyyə Ərəbistanı ilə Birləşmiş Ştatların fəaliyyəti tam koordinasiya olunur. Amma bu, heç bir halda Amerika-İsrail ittifaqının sarsılmaz olduğunu təkzib etmir. Bu baxımdan daha bir məlumat maraqlı təsir bağışlayır: ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik üzrə məsləhətçisi Tomas Donilon Benyamin Netanyahu ilə görüşündə İrana hərbi zərbələrinin endirilməsi planını açıqlayıb və İsrail tərəfini Amerikanın İran atom sənayesinin əlçatmaz olan yeraltı obyektlərini belə məhv etməyə qadir olduğuna əmin edir. Bununla yanaşı, Donilon Vaşinqtonun İrana hərbi müdaxiləyə yalnız danışıqların tam iflasa uğrayacağı təqdirdə son alət kimi baxdığını da təsdiqləyib.
Şübhəsiz ki, ABŞ İrana qarşı hərbi əməliyyatları sonraya saxlamaqla Təl-Əvivi önləyici zərbələrin endirilməsinə tələsməməyə razı salmağa, Vaşinqtonun "İran məsələsi"ndə həm özünün, həm də İsrailin maraqlarını qorumaq imkanlarına güvənməyin vacibliyinə inandırmağa çalışır.
"ABŞ-ın İranın nüvə proqramı içərisində "öz gözləri" var və İslam Respublikası bu istiqamətdə irəliləyərək, nüvə bombasının hazırlığına başlayarsa, ABŞ bundan xəbər tutacaq", - deyə Ağ ev rəsmisi Cey Karni israilliləri arxayınlaşdırmağa çalışıb. Bundan başqa, o bildirib ki, hələ də İrana qarşı diplomatiyadan və iqtisadi sanksiyalardan istifadə etmək imkanı var və onlar daha da sərtləşdirilməlidir.
Amerikanın məsələyə yanaşmasını bir daha təsdiqləyən prezident Barak Obama İrana qarşı ABŞ Konqresinin avqustun 2-də qəbul etdiyi yeni sanksiyalar haqda qanunu imzalayıb. Nümayəndələr Palatasının xarici məsələlər komitəsinin rəhbəri İlyeana Ros-Leytinenin sözlərinə görə, sənəd "İranın enerji sahəsini və bu sahə ilə iş görən istənilən xarici şirkəti "qara siyahı"ya salır". Bundan başqa, amerikalı sahibkarların karbohidrogen hasilatı, gəmi daşımaları və sığorta işi ilə məşğul olan sahibkarlarla işgüzar əlaqələr qurması da qadağan olunub. Beləliklə, Amerikanın yeni antiiran qanunu Tehrana qarşı siyasətinin davamıdır və o, İranın xammal ixracını ciddi şəkildə məhdudlaşdıracaq.
Eyni zamanda, ABŞ sözügedən qanuna əsasən, Suriyanın "SİTROL" dövlət şirkətinə də sanksiya tətbiq edib. Qurum İrana 33 min ton benzin göndərməkdə ittiham olunur. Amerikalılar hesab edir ki, bu, İrana qarşı tətbiq olunmuş sanksiyalarda nəzərdə tutulmuş həddən dəfələrlə artıqdır. ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Patrik Ventrellin sözlərinə görə, "Belə razılaşmalar İrana nüvə proqramını davam etdirmək imkanı verir, Suriya hökumətini isə öz xalqını əzmək üçün resurslarla təmin edir".
Antitürkiyə demarşı
Tehran isə həm nüvə proqramının icrasında mətinlik nümayiş etdirir, həm də ABŞ və müttəfiqlərinin (İsrail də daxil olmaqla) regionda anti-Qərb ocaqlarının məhv edilməsi planlarının reallaşmasına imkan verməmək üçün əlindən gələni edir. İranın Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi Səid Cəlili Dəməşqə səfəri zamanı Suriyanın hakim rejiminə dəstək verib. Suriya Prezidenti Bəşər Əsədlə apardığı danışıqlar zamanı o, Dəməşqin Tehranın regiondakı əsas tərəfdaşlarından biri olduğunu təsdiqləyib və bu üzdən "Suriyanın da daxil olduğu müqavimət oxunun qırılmasına imkan verməyəcəklərini" bəyan edib.
Maraqlıdır ki, Cəlili Dəməşqə Beyrutda Livan liderləri, həmçinin radikal "Hizbullah" hərəkatının rəhbəri Həsən Nəsrullah ilə görüşdən sonra yollanıb. Qeyd edək ki, Nəsrullah da Tehranın əsas müttəfiqlərindən biridir. Cəlilinin səfərlərinin əsas səbəbi isə yalnız İranın əsas müttəfiqləri sayılan Bəşər Əsəd rejimi və "Hizbullah"a dəstək deyildi.
Avqustun 4-də suriyalı qiyamçılar 48 İran vətəndaşını girov götürmüşdülər. Onların arasında İslam İnqilabı Keşikçilər Korpusunun bir neçə istefada olan üzvləri də var idi. İranın xarici işlər naziri Əli Əkbər Salehi isə istefada olan şəxslərin hərbi qurumlarla heç bir əlaqəsinin olmadığını, onların Suriyaya şiə ziyarətgahlarına baş çəkmək məqsədilə zəvvar kimi səfər etdiklərini bildirmişdi.
Salehi Suriyadakı ümumi vəziyyət və iranlı zəvvarların girov götürülməsi məsələlərini müzakirə etmək üçün Türkiyəyə səfər edib. Qeyd edək ki, Tehran zəvvarların girovluqdan azad edilməsinə yardım göstərməsi üçün Ankaraya müraciət də etmişdi. Amma son günlər İran-Türkiyə münasibətlərində ciddi gərginlik müşahidə olunmaqdadır. Buna səbəb İran Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının rəisi Seyid Həsən Firuzabadinin Suriyada qan tökülməsinə görə məsuliyyəti Türkiyə, Qətər və Səudiyyə Ərəbistanının üzərinə atması olub. Bu azmış kimi, Firuzabadi Ankaranı hədələyərək bildirib ki, "Türkiyə ABŞ-ın Suriyada həyata keçirdiyi "qızışdırıcı siyasətin inkişafına yardımı davam etdirərsə", "növbəti o olacaq".
Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu məsələyə iranlı həmkarı Əli Əkbər Salehi ilə görüşündə münasibət bildirib. O, Türkiyənin Suriyadakı zorakılığa görə məsuliyyət daşıdığı haqda bəyanatın qəbuledilməz olduğunu bildirib. Türkiyə XİN-in ayrıca bəyanatında deyilir: "Biz əsassız ittihamların yer aldığı bəyanatı və bəzi İran rəsmiləri tərəfindən dövlətimizə ünvanlanmış tam yersiz hədələri qəti şəkildə pisləyirik".
Məsələyə Türkiyənin Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan da münasibət bildirib: "İran Silahlı Qüvvələri Baş Qərargah rəisinin Suriyadakı qanlı hadisələrə görə məsuliyyətin Türkiyə, Səudiyyə Ərəbistanı və Qətərin üzərinə düşdüyünə dair dedikləri düşündürücüdür və təəssüf hissi yaradır. İranın dünyadan təcrid duruma düşməsinə baxmayaraq, Türkiyə həmişə onun yanında olub və İranı dəstəkləyib. Türkiyə İranı nüvə proqramı məsələsində sonadək dəstəkləyib".
Bununla yanaşı, Ankaranın İran generalının anti-Türkiyə bəyanatı ilə bağlı narazılığı onun girovlarla bağlı mövqeyinə təsir göstərməyib. Əhməd Davudoğlu bildirib ki, Türkiyə Suriya Azadlıq Ordusunun qiyamçıları tərəfindən girov götürülmüş İran vətəndaşlarının azadlığa buraxılması üçün əlindən gələni edəcək.
Cənubi Azərbaycan sindromu
İranın təqsiri ucbatından Türkiyə ilə yaranmış siyasi atışma Tehranı bir şeyə əmin etməlidir: əslində, İrana düşmən olmayan dövlətlərdən düşmən düzəltməyə ehtiyac yoxdur. Buna xüsusilə İran ətrafında halqanın getdikcə daraldığı bir dövrdə lüzum yoxdur. Bunu Vaşinqtondan genişmiqyaslı anti-İran kampaniyasında Cənubi Azərbaycan faktorundan istifadə planının hazırlandığına dair gəlməkdə olan siqnallar da təsdiqləyir.
ABŞ Dövlət katibi Hillari Klintona konqresmen Deyn Rorabaher tərəfindən ünvanlanmış məktubda açıq şəkildə bildirilir ki, Cənubi Azərbaycanın İrandan ayrılaraq müstəqil olma uğrunda mübarizəsinə dəstək verilməsi vacibdir. "ABŞ üçün belə əməkdaşlıq zəruridir. Çünki Tehranın tiran rejimi bizim ümumi düşmənimizdir. Azərbaycan xalqı 200 il əvvəl coğrafi baxımda bölünüb və əksər azərbaycanlılar vətənlərinin birləşməsini istəyir. İranda etnik azərbaycanlıların sayı Azərbaycan Respublikasındakından iki dəfə çoxdur. Bu ölkə 1991-ci ildə SSRİ-nin dağılmasından sonra müstəqillik əldə edib və İran azərbaycanlılarının da müstəqillik qazanması zamanıdır. Azərbaycan xalqının müstəqillik uğrunda qanuni arzularının dəstəklənməsi özü-özlüyündə nəcib işdir. Üstəlik bu, Tehran rejimi üçün onun yeraltı nüvə bunkerlərinin bombalanacağına dair hədələrdən daha ciddi təhlükədir", - deyə Rorabaher bildirib.
Bundan başqa, "Xill" qəzeti ABŞ administrasiyasını Azərbaycanı qonşu İran təhlükəsindən qorumağa çağıran sabiq konqresmen Maykl Makmahonun məqaləsini dərc edib. "Əksəriyyət hesab edir ki, İran, onun nüvə və raket proqramı ABŞ, İsrail, Avropa və ərəb dövlətləri üçün təhlükədir. Bu zaman İranın, məsələn, Azərbaycan kimi bilavasitə qonşusu olan dövlətlərə yaranan təhlükələr nəzərə alınmır. Bu, müasir, dünyəvi dövlətdir və bu gün Şimali İrandakı 25 milyon etnik azərbaycanlı müasir millət həyatı yaşayan qardaşlarına baxır", - deyə Makmahon bildirir.
Azərbaycan isə İranla mehriban qonşuluq və dostluq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsini məqsədəuyğun hesab edir. 20 ildən artıqdır separatçılıqdan əziyyət çəkən ölkə kimi, Azərbaycan Cənub qonşusunun ərazi bütövlüyünün əksinə yönəlmiş heç bir addım atmır. Rəsmi Bakı Azərbaycan Respublikası ərazisindən İrana hərbi zərbələrin endirilməsi üçün imkan yaradılmayacağını da dəfələrlə bəyan edib.
Bununla yanaşı, Azərbaycan-İran münasibətlərində müəyyən gərginliyin hələ də davam etdiyini etiraf etməmək mümkün deyil. Bunun səbəbi isə Tehranın Bakının xarici, hətta daxili siyasətinə təsir göstərmək cəhdlərinə son qoymamasıdır. Bu mənada 3 ay əvvəl İranda həbs olunmuş gənc azərbaycanlı şairlər, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları Fərid Hüseyn və Şəhriyar Hacızadə üzərində Təbrizdə keçirilən məhkəmə prosesini də dostluğa yaraşan əməl hesab etmək olmaz. Azərbaycan XİN-in rəsmisi Elman Abdullayevin də qeyd etdiyi kimi, Fərid Hüseyn və Şəhriyar Hacızadənin İranda həbsdə saxlanılmaları, İran hökumətinin azərbaycanlı şairləri həbs etməsindən Bakı müvafiq nəticə çıxarıb. Azərbaycan XİN Azərbaycan vətəndaşlarının İrana səfərinin təhlükəli ola biləcəyini bəyan edib. Azərbaycan tərəfi Tehranla münasibətlərinin pisləşməsini arzulamasa da, hesab edir ki, İran hökumətinin əməllərinə beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun olaraq, adekvat qiymət verilməlidir.

The crisis around Tehran's nuclear program is being supplemented with new facts. The latter seem to further aggravate the situation which is unfolding in close contact with the developments in the Middle East, primarily Syria.
American-Israeli nuances
The Western world is widely discussing the media report circulated by the Israeli newspaper "Haaretz" regarding new evidence of US, British, French, German and Israeli intelligence services whereby Iran has achieved more progress in the development of its nuclear program than previously thought. The information on a new stage of Iran's nuclear program has been provided by the Iranian Mujahideen opposition group "Al-Khalq", according to which Iranian scientists are already working on warheads and detonators. At the same time, the US Institute for Science and International Security has released satellite images of a base in Parchin which, according to Western intelligence agencies, clearly indicate that this is the site where Iran is developing nuclear weapons.
Meanwhile, as reported by other Israeli media, President Barack Obama has received a new US intelligence report on the Iranian nuclear program. It also points to Iran's significant progress in uranium enrichment. A similar report of 2007 stated that Iran has reversed its nuclear weapons program in 2003 and never returned to it. This time, however, US intelligence agencies claim that Tehran has made "unexpected" progress in developing key elements of its nuclear program.
The new intelligence data have given Israel the ammunition to say again that Iran is already close to developing a nuclear weapon and is using the negotiations with six international mediators (five permanent UN Security Council members and Germany) only to gain time.
In this regard, Tel Aviv did not miss the opportunity to recall its intention to make a preventive strike against Iran's nuclear facilities. During a visit of the US presidential candidate, Republican Mitt Romney, to Jerusalem, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said a US or Israeli attack on Iran's nuclear facilities would topple the Ayatollahs the same way it did in Uganda in 1976, when the IDF carried out the "Thunderball" operation which led to the defeat of dictator Idi Amin.
There is another interesting aspect. Touching upon the US intelligence report, Israeli Defense Minister Ehud Barak said, "It contains facts and estimates of Iran's nuclear program that are similar to the information we have. All this makes it necessary to resolve the Iranian nuclear issue even more urgently." But the White House has dismissed such statements. Representatives of the US National Security Council have said, "We believe there is still time and opportunity to resolve the Iranian nuclear issue diplomatically through international pressure on the Iranian authorities. We continue to believe that Iran will not get closer to developing a nuclear weapon in the near future."
Such nuances clearly indicate that even if the United States believes, through the latest intelligence, that Iran is likely to approach the creation of a nuclear bomb, it does not deem it appropriate for Israel to deal a pre-emptive strike against it, at least in the near future.
Washington thus constrains the belligerent ardor of Israel, which is spoiling for a fight or trying to create such an impression in order to put pressure on Iran.
It was probably under the US influence that Saudi Arabia made a surprise announcement regarding its readiness to intercept Israeli aircraft in the event of strike against Iran. It is unexpected because the Saudis have made no secret of their dislike for the ambitions of Tehran's leadership to play the leading role in the Muslim world. In recent years, Saudi Arabia has repeatedly made clear its interest in eliminating the Iranian regime.
In response, Israeli Defense Minister Ehud Barak said he had not received reports from US officials regarding the intention to Saudi Arabia to shoot down Israeli planes. Israeli media, however, have published reports that Riyadh may allow Israeli planes to fly over its territory if a military attack on Iran is coordinated with the USA and is not one-sided.
The above information points to a close coordination between the United States and Saudi Arabia. But it does not in any way deny the fact of the inviolability of the American-Israeli alliance as such in relation to all matters of Middle Eastern politics.
In this regard, the following report is rather interesting. The National Security Advisor to the US President, Thomas Donilon, revealed plans for a military strike against Iran in talks with Benjamin Netanyahu. In particular, he assured the Israeli side of America's ability to destroy even the underground facilities of the Iranian nuclear industry. But Donilon confirmed that Washington considered a military attack on Iran as the last argument in case negotiations fail.
Obviously, by postponing the military action against Iran, the United States urges Tel Aviv to delay its pre-emptive strike and rely on Washington's ability to protect both its own and Israeli interests in the "Iran" issue.
"The USA has "its own eyes" within Iran's nuclear program, and when the Islamic Republic makes a breakthough and moves from scientific and technological developments to the process of building a nuclear bomb, the USA will know about that," White House spokesman Jay Carney has reassured the Israelis. He added that there was still room for diplomacy and economic sanctions against Iran which should be further tightened.
Affirming the American approach, US President Barack Obama has signed into law new sanctions against Iran adopted by the US Congress on 2 August. According to the chairperson of the Foreign Affairs Committee of the House of Representatives, Ileana Ros-Lehtinen, the document "substantially 'blacklists' Iran's energy sector" and any "foreign companies doing business with it". In addition, a ban has been introduced for US entrepreneurs to do business with Iranian companies involved in the extraction of hydrocarbons, shipping and insurance. Thus, the new US law on sanctions against Iran is set to continue the policy of "oil containment" of Tehran and significantly reduce the exports of Iranian raw materials.
Under the law, the USA has also imposed sanctions against the Syrian state company "SITROL", which is accused of sending 33,000 metric tons of petrol to Iran. According to the Americans, this is well above the threshold as part of anti-Iranian sanctions. According to the US State Department spokesman, Patrick Ventrella, "such transactions allow Iran to continue to develop its nuclear program, while providing resources for the Syrian government's oppression of its own people".
Anti-Turkish move
Meanwhile, Tehran seems determined to further develop its nuclear program and counter the plans of the USA and its allies, including Israel, to eliminate the hotbeds of anti-Western policy in the region. The secretary of Iran's Supreme National Security Council, Saeed Jalili, who has visited Damascus expressed support for the Syrian regime. In talks with Syrian President Bashar al-Assad, the Iranian politician confirmed that Damascus was one of Tehran's key partners in the region, therefore "Iran will not allow the West to break the axis of resistance, of which Syria is an important part".
It is noteworthy that Jalili arrived in Damascus from Beirut, where he met with Lebanese leaders and the head of the radical movement "Hezbollah", Hassan Nasrallah, a key ally of Tehran. Meanwhile, the immediate cause of Jalili's visits consisted not only in expressing support for Iran's allies - Bashar al-Assad and "Hezbollah".
On 4 August, Syrian rebels took hostage 48 Iranian citizens, including several retired members of the Revolutionary Guard. Iranian Foreign Minister Ali Akbar Salehi said that the retirees are currently not connected to the paramilitary organization and had come to Syria as pilgrims to visit Shiite shrines. Salehi also visited Turkey to discuss the general situation in Syria and the incident with the capture of Iranian pilgrims. Iran asked Turkey for help in securing the release of the hostages.
Meanwhile, Iranian-Turkish relations have significantly deteriorated in recent days following a statement by the Chief of General Staff of the Iranian Armed Forces, Seyyed Hassan Firuzabadi, who blamed Turkey, Qatar and Saudi Arabia for the bloodshed in Syria. Moreover, Firuzabadi said that if Turkey continued to "promote the incendiary policy" of the USA in Syria, it would be the "next in turn". Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu said in a meeting with his Iranian counterpart Ali Akbar noted that the statements describing Turkey as a country responsible for the violence in Syria were unacceptable. A separate statement of the Turkish Foreign Ministry says, "We strongly condemn the statements full of false accusations and the extremely inappropriate threats against our country by some Iranian officials."
Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, for his part, said, "The statements by the Chief of Staff of the Armed Forces of Iran suggesting that the responsibility for the bloodshed in Syria falls on Turkey, Saudi Arabia and Qatar are very regrettable. Despite Iran's isolation from the world, Turkey has always supported it and defended Iran in its nuclear program."
However, Ankara's dissatisfaction over the anti-Turkish statements of the Iranian general did not impact on its position on the hostages. According to Davutoglu, Turkey will do its best to have the Iranian nationals detained by rebels from the Syrian Free Army released.
South Azerbaijan syndrome
The political wrangling with Turkey provoked by Iran should convince Tehran that it is wrong to portray countries that actually stand by Iran as its enemies. Especially at a time when clouds over Iran continue to thicken. This is evidenced, in particular, by the signals from Washington, which apparently is developing the option of using the South Azerbaijan factor in a large-scale anti-Iranian campaign.
In a message to US Secretary of State Hillary Clinton, Congressman Dane Rohrabacher openly stated the need for supporting the fight of South Azerbaijan independence from Iran. "For the USA it is important to support such cooperation because Tehran's tyrannical regime is our common enemy. The people of Azerbaijan were geographically divided 200 years ago and many Azerbaijanis have called for unification of their country. The number of ethnic Azerbaijanis in Iran in twice as high as in Azerbaijan. This country gained independence in 1991 after the collapse of the Soviet Union, and now is the time of Iran's Azerbaijanis to gain their freedom. Support for the legitimate aspirations of the Azerbaijani people in the struggle for independence is a noble cause in itself. At the same time, it is a bigger threat for the Tehran regime than the threat of its underground nuclear bunkers being bombed," Rohrabacher said.
Newspaper "Hill" has published an article of former Congressman Michael McMahon, calling for the US administration to support Azerbaijan against threats from Iran. "Most people believe that Iran and its nuclear and missile programs pose a threat to the USA, Israel, Europe and the Arab countries. This is obvious, but the threat to Iran's immediate neighbors, such as Azerbaijan, is not taken into account. It is a modern and secular country, while 25 million ethnic Azerbaijanis living in northern Iran look to their brothers who live the life of a modern nation," McMahon says.
Meantime, Azerbaijan considers it appropriate to strengthen neighborly and friendly relations with Iran. As a country suffering from separatism for more than 20 years, Azerbaijan has taken no action against the territorial integrity of its southern neighbor. Baku has repeatedly made it clear that it would never allow the use of its territory for military strikes against Iran.
At the same time, one must admit that Azerbaijani-Iranian relations continue to be rather tense due to Iran's incessant attempts to put pressure on the foreign and even domestic policies of Baku. In this respect, the Tabriz trial of young Azerbaijani poets arrested in Iran three months ago - Farid Huseyn and Sahriyar Hacizada - cannot be considered as a friendly gesture.
According to the Azerbaijani Foreign Ministry spokesman, Elman Abdullayev, the detention of Farid Huseyn and Sahriyar Hacizada in Iran is still a priority issue for us in relations with our southern neighbor.
Baku has already drawn the necessary conclusions from the actions undertaken by the Iranian authorities regarding Azerbaijani poets. The Azerbaijani Foreign Ministry has issued an official warning that visiting Iran may be unsafe for Azerbaijani citizens. Although the Azerbaijani side does not want a deterioration of relations with Iran, it believes that the actions of the Iranian authorities should be given an adequate assessment in accordance with international law.