Azərbaycan dövlət neft fondu aktivlərin gəlirliliyinin artırılmasına istiqamətlənib
BakıDünya maliyyə bazarlarında qeyri-sabit durum, qlobal böhran, dünyanın əsas inkişaf etmiş ölkələrində iqtisadiyyatın əsaslı şəkildə laxlaması, həmçinin bunların sərmayə yatırımları üçün yaratdığı sabahkı günə inamsızlıq Azərbaycan hökumətini maliyyə istiqamətində ehtiyatlı inkişaf kursu götürməyə vadar edib. Xarici amillərin, hətta ən kiçik təsiri bizim ölkənin də sabit iqtisadiyyatında hiss edilib və bu, çox məntiqlidir. Amma bu məsələdə ən ağır durum fəaliyyəti birbaşa xarici maliyyə bazarları ilə bağlı olan  strukturların çiyninə düşür - bu gün hər bir yeni addım qlobal və lokal dəyişikliklərin ətraflı öyrənilməsindən, mümkün mənfi nəticələri gözdən keçirdikdən sonra atılır. Buna görə də Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) xaricdə investisiya yatırımlarının siyahısının genişləndirilməsi barədə qərarını çox cürətli saymaq olar.
Daşınmaz  yatırımlar
İlk başdan qeyd edək ki, ARDNF-in investisiya fəaliyyəti  ölkənin daxili valyuta bazarında sabitlik üçün məcburi və demək olar ki, vacib şərtdir. Neft Fondunun əsas vəsaitlərinin ölkə sərhədlərindən kənarda xarici maliyyə aktivlərinə, qiymətli kağızlara, əmlaka yerləşdirilməsi, vəsaitlərin xarici menecerlərin idarəsinə verilməsi, qızıl satınalınması valyutanın daxili bazara mənfi təsirini neytrallaşdırır, nəticədə manatın məzənnəsinə təzyiqlər cilovlanır.
Bununla yanaşı, həm də məlumdur ki, Neft Fondunun əsas funksiyaları yalnız Azərbaycan neftinin və qazının satışından əldə edilən maliyyə resurslarının yığılması və cari yatırılması ilə məhdudlaşmır, həm də onların saxlanması və imkan daxilində gələcək nəsillər üçün qorunması da bura daxildir. Bununla əlaqədar  olaraq, bəzən fondun həddindən ehtiyatlı sərmayə siyasəti ilə bağlı müəyyən tənqidi fikirlər də söylənir, amma dünya böhranı fonunda artan risklər nəzər alındıqda, onlar özünü doğruldur.
Ümumiyyətlə, ARDNF-in investisiya fəaliyyəti dəqiq qaydalarla aparılır və bir sıra məhdudlaşmalara malikdir. Belə ki, ARDNF-in valyuta əməliyyatları üzrə müxbir hesabları ölkə daxilində yalnız Mərkəzi Bankda açıla bilər, respublikdan kənarda isə uzun müddətli reytinq qiymətləri "Standard & Poor's"un "AA",  "Moody's Investor Service"in "Aa3" və "Fitch"in  "AA" reytinqlərinin səviyyəsindən aşağı olmayan banklarda açıla bilər. Fondun 30 iyuna olan məlumatına görə, fondun investisiya portfelinin  34,43% reytinqi "AAA" olan mərkəzi banklarda, 12,5%-i "AA" olan mərkəzi banklarda, 31,54%-i "A",  20,17%-i "VVV" olan mərkəzi banklarda, 1,36%-i isə  digər mərkəzi banklarda açılıb.
ARDNF-in 2012-ci il üçün proqnozlaşdırılan məcmu dəyəri (orta hesablanmış həcm) 23 mlrd. manat səviyyəsində müəyyən edilib. Halbuki 2011-ci ilin sonunda bu, 19,4 mlrd. manat səviyyəsində olub.
Demək olar ki, yarandığı gündən fond öz yığımlarının böyük hissəsini istiqrazlara yatırır və ARDNF-in investisiya çantasında onların payı 90%-i ötür. Özü də onların böyük bölümü korporativ qiymətli kağızlardır və öz etibarlıq dərəcəsinə görə dünyanın aparıcı ölkələrinin dövlət istiqrazlarından geri qalmırlar. Ümumiyyətlə, ARDNF-in investisiya siyasətinin əsasında pul bazarı və borc öhdəlikləri bazarı alətləri durur. Fondun 2012-ci ilə olan investisiya siyasətinə görə, bu ilin sonuna kimi ARDNF-in investisiya portfeli aşağıdakı kimi olmalıdır: 85% pul bazarı və borc öhdəlikləri bazarı alətləri, 5%  səhmlər, 5% əmlak, 5% qızıl.
Amma təqdim edilən pay bölgüsündən görünür ki, fondun investisiya siyasətində müəyyən dəyişikliklər məhz bu ildən başlayacaq. Fondun icraçı direktoru Şahmar Mövsümov mətbuat konfransında bildirib ki, ARDNF səhmlərin alınmasına $600 mln. yatırmaqla beynəlxalq qiymətli kağızlar bazarına çıxmağı planlaşdırır. İlkin mərhələdə səhmlərə sərmayələr xarci menecerlərin - "USB Global Asset Management" və "State Street Global Advisors"un vasitəsilə gerçəkləşdiriləcək. Dünya maliyyə bazarlarında və səhm bazarlarında qiymətlərin ciddi dəyişməsi ilə bağlı risklər nəzərə alınaraq, bu kağızlarn passiv idarə edilməsinə üstünlük verilməsi təklif edilir. "Bunun üçün dünyanın 1600-dan çox şirkətinin yerləşdiyi "MSCI World" indeksi seçilib", - deyə Ş.Mövsümov bildirib. Qeyd edək ki, bu fond indeksi "ümumdünya" fond bazarındakı vəziyyəti əks etdirir və 24 inkişaf etmiş ölkənin bir sıra qiymətli kağızlarından ibarətdir.
Fondun nizamnaməsinə edilən dəyişikliklər hesabına ARDNF vəsaitlərin yatırılması üçün yeni alətlərdən də istifadə etməyə başlayır. Bunlardan biri bir sıra ölkələrdə, o cümlədən Cənub-Şərqi Asiyada (Sinqapurda, Malayziyada və İndoneziyada), həmçinin London, Paris, Roma kimi bir sıra Avropa paytaxtlarında, eləcə də Moskva və İstanbulda ofis tipli mülkiyyətin alınmasıdır. "Artıq yerli brokerlərlə daşınmaz əmlak alınması haqqında anlaşma əldə edilib, yalnız obyektlərin seçilməsi qalıb", - deyə fondun başçısı bəyan edib. Bu məqsədlər üçün fondun öz vəsaitinin maksimum 5%-ni yönəltmək hüququ var.
Daha çox qızıl və valyutalar
Neft Fondunun sərmayə fəaliyyətinin daha bir maraqlı və yeni istiqaməti "qızıl aktivi"nin artırılması üzrə planlardır. Ümumilikdə, 30 tona yaxın qızılın alınması planlaşdırılır, amma qiymət dəyişmələri  üzrə risklərin minimallaşdırılması məqsədi ilə bu, mərhələli şəkildə  - iki il ərzində hər həftə gerçəkləşdiriləcək. "Bu strategiyanın gerçəkləşdirilməsi nəticəsində sərmayələrin yekun qiyməti təxminən qızılın orta bazar qiymətinə bərabər olacaq", - deyə Ş.Mövsümov bildirib.
Qeyd edək ki, fond qızıl satın alınmasına bu ilin fevral ayından başlayıb. Alqı-satqı aparılması məqsədi ilə London qiymətli kağızlar bazarı iştrrakçıları assosiasiyasının üzvü olan bir sıra tərəfdaş banklarda hesablar açılıb və 1 fevral 2012-ci il tarixdən Neft Fondu hər həftə 10 min unsiya qızıl almağa başlayıb. "İyulun 1-nə olan vəziyyətə fondun investisiya portfelinə 6847 kq (220 146 unsiya) qızıl daxil olub", - deyə Ş.Mövsümov bildirib. Qızıl ehtiyatının müvəqqəti saxlanma yeri kimi ARDNF "JP Morgan"ın Londondakı anbarını seçib. İlin sonuna kimi daha 240 min unsiyanın (təxminən 7,5 t) qızılın alınması düşünülür. Bu zaman Neft Fondunun qızıl ehtiyatının əlavə gəlirliliyini təmin etmək üçün hazırda onun bir hissəsi beynəlxalq maliyyə bazarlarında fəaliyyət göstərən nüfuzlu banklarda qısamüddətli depozitlərə qoyulub.
Qızıl ehtiyatının doldurulmasından əlavə  ARDNF həmçinin indiyə kimi yalnız dollar, avro və ingilis funt-sterlinqindən ibarət valyuta səbətinin çeşidini artıracaq. Belə ki, Ş.Mövsumov bildirib ki, iyul ayında fond Türkiyə banklarının qısa müddətli depozitlərinə 800 mln. Türkiyə lirəsi yerləşdirib. "Yaxın gələcəkdə fond öz ümumi valyuta potfelində Türkiyə valyutasında əmanətlərinin həcmini daha da artırmağı planlaşdırır ", - deyə o bildirib. İcraçı direktorun sözlərinə görə, fondun valyuta ehtiyatlarının şaxələndirilməsi məqsədi ilə iyul ayında 200 mln Avstraliya dolları məbləğində Avstraliya dövlət qiymətli kağızları alınıb. "Həmçinin Rusiyada hesabın açılması üzrə danışıqlar da aparılır. Planlaşdırılır ki, hesablar yaxın zamanlarda açılacaq", - deyə Ş.Mövsümov bildirib.
Neft Fondunun investisiya portfelinin valyuta strukturu aşağıdakı qaydada müəyyən edilib: aktivlərin 50%-i ABŞ dollarında, 40%-i avroda və 5%-i ingilis funt sterlinqində yerləşdirilə bilər. İnvestisiya fondunun məcmu dəyərinin qalan 5%-i isə Kanada, Yaponiya, avrozona ölkələri, Türkiyə və Rusiyanın, həmçinin uzun müddətli reytinqləri "A"dan (Standard and Poor's, Fitch Ratings) və "A2"dən (Moody`s) aşağı olmayan ölkələrin valyutalarına yatırıla bilər.
Önəmli xərclər
Beləliklə, ARDNF öz investisiya siyasətində müəyyən əlavələrə getsə də, bütünlükdə, bu addımları riskli saymaq olmaz - fond əvvəlki kimi yalnız yüksək reytinqli maliyyə institutları və etibarlı alətlərlə işləyir. Beləliklə. gözləmək olar ki, yeniliklər yalnız Dövlət Neft Fondunun aktivlərinin gəlirliliyini artıracaq və bu istiqamətdə sonrakı addımlara əminlik qatacaq.
Əslində, ARDNF-in vacib rolu bu gün yalnız ölkənin pul bazarının və bütünlükdə ölkə iqtisadiyatının sabitləşməsi ilə bitmir (yalnız 2012-ci ilin birinci yarısında dövlət büdcəsinə transfertlər 4592,3 mln manat təşkil edib),  fond həmçinin iqtisadiyyatın gələcəkdə də inkişafının qarantı kimi çıxış edir, çünki onun vəsaitləri hesabına bir sıra strateji vacib infrastruktur layihələri gerçəkləşdirilib və bu iş davam etməkdədir.
Yalnız qeyd etmək yetərlidir ki, 6 ay ərzində Neft Fondundan 162,5 mln. manat qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşması üzrə tədbirlərə, 67 mln manat isə Samur-Abşeron suvarma sisteminin bərpasının maliyyələşdirilməsinə yönəldilib. 2007-2015-ci illər üzrə Dövlət Proqramı çərçivəsində xaricdə azərbaycanlı tələbələrin oxumasına 5 mln manat xərclənib. Həmçinin 37 mln manat yeni Bakı - Tiflis - Qars dəmir yolunun tikintisinin maliyyələşdirilməsinə sərf edilib. Bu gün ARDNF Transanadolu qaz kəmərinin (TANAP) tikintisinin sərmayəçilərindən biri kimi çıxış etmək imkanlarına baxır. "Azərbaycan hökuməti bu layihənin həyata keçməsinə maksimum səy göstərməyə hazırdır və o cümlədən, onun Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun vəsaitləri hesabına maliyyələşdirilməsi imkanları nəzərdən keçirilir", - deyə bununla bağlı Ş. Mövsümov bildirib.
Bu cür layihələr ilk başda yalnız xərc deməkdir. Amma zaman keçdikcə TANAP, şəksiz ki, qoyulmuş sərmayələrin geri qaytarılması ilə yanaşı, gəlir də gətirəcək. ARDNF-in əsas məqsədi də elə budur - neft və qaz satışından gəlirlərin effektliyinin uzanmasını maksimum təmin etmək.
STATİSTİKA BİLDİRİR
2012-ci ilin birinci yarısında ARDNF-in gəlirləri 7 391,9 mln manat, xərcləri 4 878,1 mln manat olub. Fondun gəlirlərinin böyük bölümü - 95,9%-i mənfəət neftinin və qazının satılmasından gəlib.
2012-ci ilin 1 iyul tarixinə ARDNF-in aktivləri ilin əvvəlinə olan göstəriciyə ($29,8 mlrd)  baxanda 9,6% artaraq $32 666 mln təşkil edib.

The state oil fund of Azerbaijan aims to increase the profitability of assets
The unstable situation on the world financial markets, the global crisis that has shaken the economies of the most developed countries, and uncertainty about the future of investments in this regard compelled the government of Azerbaijan to take a cautious policy of developing financial trends. The influence of external factors, even though slight, has always been felt even on the stable economy of our country, and this is quite logical. But entities whose activities are directly linked to external financial markets are finding themselves in the most difficult situation in this regard - each new step is now taken only after carefully studying the dynamics of global and local changes and after considering possible negative consequences. Therefore, it would be fairer to regard the recent statements of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAR) on the expansion of the list of investments abroad as brave solutions achieved following years of research.
Investment in real estate
To begin with, we should note that the investment activities of SOFAR are a mandatory and almost necessary condition for stability on the domestic foreign exchange market. The placement of the main Oil Fund assets outside the country in foreign financial assets, securities and real estate, the handover of funds for management by foreign managers and the purchase of gold neutralize the negative impact of the currency on the domestic market, and as a result, the pressure on the exchange rate of the manat is contained.
However, as we know, the basic functions of the Oil Fund are not only the accumulation and current investment of financial resources from the sale of Azerbaijani oil and gas, but rather their preservation and augmentation for future generations. In this regard, sometimes some critical thoughts are expressed about the overly cautious investment policy of the Fund, but given the ever-increasing risks against the backdrop of the global crisis, they are not justified.
In any case, SOFAR's investment activity has clear rules and some limitations. For example, the current account for SOFAR's foreign exchange transactions inside the country can be opened only at the Central Bank, and outside the country - in banks that have long-term ratings not lower than "AA" of Standard & Poor's, "Aa3" of Moody's Investor Service and "AA" of Fitch. According to the Fund as at 30 June, 34.43 per cent of the Fund's investment portfolio are invested in securities with the rating "AAA", 12.5 per cent - "AA", 31.54 per cent - "A", 20.17 per cent - "BBB" and 1.36 per cent in other securities.
The projected total cost (average volume) of SOFAR's investment portfolio in 2012 is set at 23 billion manats, while at the end of 2011 - it was 19.4 billion manats.
It must be remembered that almost since its inception, the Fund has invested most of its savings in bonds, whose share in the investment portfolio of SOFAR exceeds 90 per cent. Moreover, most of them are corporate securities that are not lagging behind the government bonds of the world's leading countries for their degree of reliability. However, the basis of SOFAR's investment policy is still instruments of the monetary and debt markets. At the end of this year, according to the Fund's investment policy for 2012, SOFAR's investment portfolio should look like this: 85 per cent - instruments of the monetary and debt markets, 5 per cent - stocks, 5 per cent - real estate and 5 per cent - gold.
But as seen from the aforesaid disposition, certain changes in the investment policy of the Fund will still take place from this year. The executive director of the Fund, Sahmar Movsumov, said at a press conference that the State Oil Fund plans to enter the international securities market, investing $ 600 million in the purchase of shares. At the same time, at the initial stage, investment in shares will be made through foreign managers - USB Global Asset Management and State Street Global Advisors. It is planned to resort to passive management of these securities, taking into account the risks associated with significant changes in prices on world financial and stock markets. "To do this, the index MSCI World has been selected, which hosts over 1,600 leading companies of the world," Movsumov said. This stock market index reflects the situation on the "global" stock market and consists of a series of securities of 24 developed countries.
Owing to amendments to the charter of the Fund, SOFAR also begins to use new tools to invest its assets. One of them is to purchase offices in several countries, particularly in Southeast Asia (Singapore, Malaysia and Indonesia), in European capitals such as London, Paris and Rome, as well as in Moscow and Istanbul. "An agreement with local brokers on the purchase of real estate has already been reached, and it only remains to choose property," the head of the Fund said. The Fund has the right to spend a maximum of 5 per cent of its assets on this purpose.
More gold and currency
Another exciting and new sphere in the investment activity of the Oil Fund is plans to increase the "golden assets". In total, it is planned to buy about 30 tons of gold, but in order to minimize risks from price changes, this will take place in stages - every week over a period of two years. "As a result of the implementation of this strategy, the ultimate cost of investments in gold at the end of the two-year period will be approximately equal to the average market price of gold," Movsumov explained.
It must be noted that the Fund started buying gold in February this year. In order to conduct purchase and sale operations, accounts have been opened in a number of partner banks that are members of the London Bullion Market Association, and on 1 February 2012, the Oil Fund started buying 10 million ounces of gold a week. "As of 1 July this year, the Fund's investment portfolio includes 6,847 kg (220,146 ounces) of gold," Movsumov said. The London vault of the JP Morgan bank has been selected as a temporary location for storing SOFAR's gold reserves. By the end of the year, it is planned to buy another 240,000 ounces (about 7.5 tons) of gold. At the same time, to ensure additional profitability of the gold reserves of the Oil Fund, some of them are currently invested in the short-term deposits of influential banks operating on international financial markets.
In addition to the replenishment of its gold reserves, SOFAR is also diversifying its currency basket, which still includes only dollars, euros and British pounds. Movsumov said that in July, the fund placed 800 million Turkish liras in short-term deposits of Turkish banks. "In the near future, the Fund plans to further increase the amount of savings in the Turkish currency in the total investment portfolio," he said. According to the executive director, in order to diversify the foreign exchange reserves of the Fund, Australian government securities worth $ 200 million Australian dollars were purchased in July. "Negotiations are also under way to open accounts in Russia. It is planned that the accounts will be opened in the near future," Movsumov said.
The currency structure of the investment portfolio of the Oil Fund is set in the following order: 50 per cent of assets can be placed in US dollars, 40 per cent - in euros and 5 per cent - in British pounds. The remaining 5 per cent of the total cost of the Fund's investment portfolio may be in the currencies of Canada, Japan, eurozone countries, Turkey, Russia, and countries with long-term ratings not lower than "A" (Standard and Poor's, Fitch Ratings) and "A2" (Moody's).
Significant costs
Thus, although SOFAR is making some additions to its investment policy, in general, these steps cannot be called risky - the Fund is still working only with high rating financial institutions and reliable tools. So we can expect that the innovations will somewhat increase the profitability of the State Oil Fund assets and give confidence for further steps in this direction.
In fact, today SOFAR not only plays an important role in stabilizing the money market and the economy as a whole (in the first half of 2012 alone, transfers to the state budget amounted to 4,592.3 million manat) and acts as a guarantor of economic development in the future, but thanks to its assets, a number of strategically important infrastructure projects have been, and are being, implemented. For example, it is enough to note that within six months, 162.5 million manats were allocated from the Oil Fund for activities to improve the welfare of refugees and internally displaced people and 67 million manats - to finance the project on the reconstruction of the Samur-Abseron irrigation system. As part of the state programme for 2007-2015, 5 million manats have been spent on the education of Azerbaijani students abroad. Also, 37 million manats have been spent to finance the construction of the new Baku - Tbilisi - Kars railway line.
Today SOFAR is also considering investing in the construction of the Trans-Anatolian Pipeline (TANAP). "The government of Azerbaijan is ready to make every effort to facilitate the implementation of this project, and, in particular, investments in it from the State Oil Fund of Azerbaijan are being considered," Movsumov said.
Such projects are only the beginning. Over time, the TANAP project will not only pay for the investments, but also generate income. This is the main objective of the State Oil Fund - to provide a maximum long-term effect from the profit gained from the sale of oil and gas.
STATISTICS SAY
SOFAR revenues in the first half of 2012 amounted to $ 7,391.9 million manats and expenses - 4,878.1 million manats. Most of the Fund's revenues - 95.9 per cent - came from the sale of profit oil and gas.
SOFAR assets as of 1 July 2012 totalled $ 32,666 million, an increase of 9.6 per cent compared with the beginning of this year ($ 29.8 billion)