AVROPANIN XƏSTƏLİYİ NƏ İLƏ BİTƏCƏK?
"Uçqun", "zibil reytinqi", "bank sektorunun çöküşü", "işsizliyin çoxalması". Bu anlayışlar, yəqin ki, artıq hər bir sıravi avropalının leksikonunda özünə möhkəm yer edib. Bu, xüsusilə "avroborclu" ölkələrin vətəndaşlarına aiddir.
Yunanıstanın ardınca Portuqaliya, İtaliya, İspaniya və Kiprdə də düşünülməmiş iqtisadi siyasətin aparıldığı üzə çıxıb. Kredit istəyənlərin sıraları genişlənir və artıq onların sırasına altıncı namizəd - Sloveniya da qoşulub.
Avropa iqtisadiyyatında və maliyyə sistemindəki böhran haqda artıq çox yazılıb. Amma iqtisadi böhran öz ardıyca sosial-siyasi və sistem böhranını da gətirib. Hazırkı vəziyyəti təhlil edən mütəxəssislər bu qənaətə gəlir ki, Avropa demokratik dəyərlərin nə dərəcədə möhkəm olduğunun imtahanını verir, demokratik prinsiplərin pozulması prosesi isə onların tarixi vətəni olan Yunanıstandan başlayıb.
Demokratiyanın vətəni və "məzarı"?
Ötən il oktyabrın sonlarında Yunanıstanın baş naziri büdcə xərclərinin azaldılması məsələsini referenduma çıxarmağa çalışdı. Söhbət bir sıra qərarlarla yanaşı, dövlət qulluqçularının bir hissəsinin işdən çıxarılmasından, pensiyaların azaldılmasından və əlavə vergilərin tətbiqindən gedirdi. Bundan başqa, dövlət büdcəsi Brüsselin nəzarətinə verilməli idi. Papandreunun bu təklifi Avropa İttifaqının liderləri tərəfindən sərt etirazla qarşılandı və sonda Yunanıstan hökuməti istefaya getməli oldu. Bundan sonra kluarlarda brüsselli bürokratlar arasında belə bir zarafat yayıldı: Cənubi Avropada böhranın aradan qaldırılması üçün ən təhlükəsiz yol hakimiyyətə "texnokratlar"ın gətirilməsidir.  İtaliya, Yunanıstan və İspaniyada hökumətin başına məhz texnokratların gəlişi belə düşünməyə əsas verir ki, bu zarafatda yumorun payı çox azdır - çünki qalan hər şey həqiqət idi. Əslində, bu, demokratiya üçün təhlükədir - çünki burada söhbət hakimiyyətin mənbəyi kimi xalqın tanınmasından, amma  dövlət idarəçiliyinin ayrı-ayrı orqanlara verilməsindən gedir. Belə çıxır ki, Aİ asanlıqla demokratik prinsiplərdən uzaqlaşa bilər?
Yunanıstandakı vəziyyət Avropanın tarixində daha bir dönüş nöqtəsi üçün rəmzi təsir bağışlayır. Maliyyə siyasətinin, büdcənin formalaşdırılmasının aşkarlığı və şəffaflığı, onun istifadəsinə nəzarət hər bir demokratik dövlətin xalqları üçün əsas suveren hüquqlardan biridir. Ötən ilin oktyabrından sonra isə beynəlxalq və transmilli maliyyə qrupları faktik olaraq Yunanıstanın bu hüququnu onun əlindən alıb. Bu, iqtisadi siyasətin ümumi strategiyası kimi də qəbul oluna bilər. Amma bu qərarlar ənənəvi olaraq Şimal dövlətlərinin nəzarət etdiyi təşkilatlar (məsələn, Avropa Sabitlik Fondu) tərəfindən qeyd-şərtsiz qəbul edilməməlidir, onlar xalqla razılaşdırılmalıdır.
Son zamanlarda Yunanıstan xalq suverenliyi ilə Avropanın qlobal maliyyə institutları arasında qarşıdurma meydanına çevrilib. Mayın 6-da keçirilmiş seçkidə radikal solçu SİRİZA partiyasının gözlənilməz qələbəsi Aİ bürokratiyası və Avropanın neoliberal elitası arasında hiddətə səbəb olub. Diqqət o qədər güclü olub ki, əsasən, gəmiçilik və inşaat sahəsinin nəzarətində olan KİV SİRİZU-nu Yunanıstanı Aİ-dən və avrozonadan çıxarmağa çalışan bədheybət kimi təqdim etməyə başlayıb. Çoxlarının Yunanıstandakı hazırkı böhranın siyasi və iqtisadi memarı hesab etdiyi Antonosa Samaras isə az qala, yunan xalqının yeganə xilaskarı kimi göstərilməyə başlanıb. SİRİZA avrozona və Aİ-dən çıxmaqdan daha çox yeni Avropa ideyasının tərəfdarı olsa da, iyunun 17-də keçirilmiş seçkinin nəticəsi KİV-in istəyinə nail olduğunu göstərir. Aİ-nin neoliberal hökumətləri də Avropa ictimaiyyətinin və əsasən, Aİ-nin hakim dairələrinin dəstəyi hesabına qələbə qazandı.
Aİ-dən olan komissarlar Yunanıstanın ardınca böhrandan əziyyət çəkən digər dövlətlər üçün də belə xilasedici missiyalar təklif edir, onlara bu təkliflərin qəbulu, suverenliklərinin bir hissəsinin başqa instansiyalara verilməsindən başqa çıxış yolu saxlamır.
Son zamanlar Avropada iqtisadi böhrandan, bankların müflisləşməsindən və ya işsizliyin artımından daha təhlükəli olan başqa bir proses də hiss olunmaqdadır. Bu, Avropa ictimaiyyətində radikalizmin dərinləşməsidir.
Avropada faşizm kabusu dolaşır?
Demokratiyanın tarixini tədqiq edən mütəxəssislərin fikrincə, iqtisadi inkişaf və zənginliklə demokratik prinsiplərin dərinləşməsi arasında güclü əlaqə var. Amma digər tərəfdən, Cənub-Şərqi və Cənub-Qərbi Asiyanın varlı dövlətləri bunun əksinin nümunəsi sayıla bilər. İstənilən halda, mütəxəssislər bir şeyə əmindir: demokratik cəmiyyətlərdə iqtisadi şərtlər ağırlaşırsa, bir qayda olaraq, demokratik prinsiplər əhəmiyyətini və çəkisini itirir, ictimaiyyətin ehtiyaclarının tez bir zamanda və radikal şəkildə təmin olunmasını təklif edən avtoritar ideyalar və siyasi layihələr güclənir. Alimlər hesab edir ki, məhz 1929-cu il böhranı faşizmin meydana çıxdığı dövrdə demokratik ideyaların zəifləməsinə imkan verib və o, Ikinci Dünya müharibəsinin başlanmasına aparıb çıxarmış səbəblərdən biridir. XX əsrin 60-cı illərində baş vermiş çevrilişlər, daxili qarşıdurmalar, lokal müharibələr və siyasi qeyri-sabitliklər də iqtisadi böhranla əlaqələndirilir.
Birinci Dünya müharibəsindən sonra bütünlükdə Avropada peyda olmuş nasist partiyası da bir çox digər faşist partiyaları kimi, ərazi ekspansionizmi, iqtisadi proteksionizm, antisemitizm, azlıqların hüquqlarının pozulması, hərbçilər tərəfindən zorakılıq və s. ilə fərqlənirdi.
Sanki bütün bunlar indi, hazırkı yüzilliyin əvvəlində Avropanı iqtisadi böhranın bürüməsindən sonra yenidən baş qaldırır. Neofaşizm digər proseslərə çevrilir və onun üçün klassik hesab olunan yeni ərazilərin ələ keçirilməsi, militarizm, antisemitizm və iqtisadi kollektivçilik kimi mövzulardan imtina olunur. Beləliklə, Avropanın bir çox ölkələrində adaptasiya olunan neofaşistlər bu ideyaları ikinci plana atır. Onların bəzən neofaşistlər üçün aktuallaşmasına baxmayaraq, siyasi proqramlarında əsas müddəa  demək olar ki, hər zaman immiqrasiya və islam dəyərlərinə qarşı xristian dəyərlərin müdafiəsidir (XX əsrin əvvəllərində Almaniyadakı kilsələrə nifrət edən ilhamvericilərindən fərqli olaraq).
Veymar Respublikasının süqutundan sonra, Hitlerin əsas ideoloqu və tərəfdarı Yozef Gebbels yazırdı: "Demokratiyanın ən yaxşı zarafatlarından biri əbədi olaraq qatı düşmənlərinə məhv edilməsi üçün vasitə verməsi olaraq qalacaq".
Beləliklə, XXI əsrin əvvəllərində demokratik dəyərləri qəbul etməyən qüvvələr onu həyasızcasına elə onun öz ritrikasından istifadə etməklə zəiflədir. Avropada son illərdə keçirilmiş seçkilərin nəticələri ultrasağçı partiyaların nüfuzunun artdığına dair fikirləri təsdiqləyir.
Artıq qeyd edildiyi kimi, XX əsrin əvvəllərində böyük depressiya və müvafiq olaraq işsizliyin son dərəcə yüksək səviyyəsi Avropa ictimaiyyətində bir çox radikal ideyaların yaranmasına səbəb oldu. Müasir Avropada isə millətçiliyin genişlənməsində əsas rolu heç də həmişə ağır iqtisadi şərtlər oynamır. Ultrasağçı siyasi ideyaların uğur qazandığı ölkələrə nəzər salmaqla görmək olar ki, işsizlik heç də hər zaman radikallaşmaya səbəb olmur. Buna misal kimi İspaniyanı göstərmək olar. İşsizliyin ən yüksək səviyyədə olduğu, xüsusilə gənclər arasında geniş yayıldığı bu ölkədə, demək olar ki, neofaşist təşkilatı yoxdur. İspaniyada onlar çox zəifdir. 2011-ci ildə isə ümumxalq səsverməsi zamanı səslərin mütləq əksəriyyətini mərkəzçi cərəyanın təmsilçisi olan iki partiya qazanıb.
Fransada isə İspaniya ilə müqayisədə işsizliyin səviyyəsi xeyli aşağıdır - cəmi 10%. Buna baxmayaraq, Fransada ultrasağçı qüvvələr ciddi elektorata malikdir. Onu da qeyd edək ki, Fransada Milli Cəbhənin populyarlığı hazırkı iqtisadi böhran başlanmazdan əvvəl də kifayət qədər yüksək idi.
Avropada müsəlmanlara qarşı miqrant olub-olmamasından asılı olmayaraq, antimiqrant ritorikası xaç yürüşləri dövründəki qədər güclüdür. Maraqlı olan isə odur ki, faşist əhvalının yüksəlməsi üçün ölkədə immiqrantların sayının çox olması heç də vacib deyil. Məsələn, "Yaxşı Macarıstan uğrunda" partiyası ölkədə yaşayan bütün qaraçıların konslagerlərə köçürülməsinə tərəfdardır. Partiya ölkədə cinayətkarlığın artımında etnik azlıqları təqsirli bilir. Bütün bu aqressiyanı iqtisadi böhranın və ya işsizliyin səviyyəsinin artımı ilə əlaqələndirmək olmaz. Çünki başqa ölkələrə nisbətən Macarıstanda onun səviyyəsi kifayət qədər aşağıdır - cəmi 11%.
Daha bir maraqlı məqam sözügedən partiyanın əsas tərəfdarlarının işsizlər və ya yoxsullar yox, orta məktəb təhsili olan şəxslər olmasıdır.
Beləliklə, neonasizmin simasını dəyişməsi yalnız iqtisadi və sosial problemlərlə əlaqəli deyil. O, ictimaiyyətin mentallığı, əlverişli şəraitdə üzə çıxan xəstəliyin dərin kökləri ilə də bağlı ola bilər.
Belə proseslərin daha bir mənfi  effekti Avropada siyasi ritorikanın getdikcə daha çox qeyri-demokratik istiqamətə yönəlməsidir. Hakimiyyətdə olan sağ-mərkəzçi və ilk baxışdan neoliberal siyasi qüvvələr iqtisadi problemlərin həlli qarşısında aciz qaldıqda günahkarı "axtarıb-tapmaq", xalqın diqqətini gündəlik problemlərdən yayındırmaq, eyni zamanda, ultrasağçıların səsinin bir hissəsini əldə etmək üçün millətçi, bəzən isə faşist populizmindən yararlanmaq istəyir.
Bu, kimə gərəkdir?
Bütün bunlar postböhran Avropasının gələcəyi ilə bağlı müxtəlif proqnozlara səbəb olur. Bəzi analitiklər hesab edir ki, Avropadakı hazırkı ağır iqtisadi vəziyyəti əvvəlcədən də görmək mümkün idi. Real iqtisadi resurslarla təmin olunmayan böyük həcmdə pul çap etməklə, ən azı, bu maliyyə piramidasının sonunu da görmək olardı. Belə çıxır ki, böhran süni şəkildə yaradılıb.
Mütəxəssislərin Avropanın gələcəyi ilə bağlı mümkün ssenarilərə dair proqnozlarını təhlil etdikdə bir sıra nəticələrə gəlmək mümkündür.
Birincisi, böhranın kifayət qədər ciddi olduğu ölkələr könüllü şəkildə öz büdcələrinə və maliyyə siyasətlərinə nəzarəti transmilli maliyyə institutları tərəfindən idarə olunan mərkəzləşdirilmiş maliyyə institutlarına verəcək. Bu, Avropada barəsində həvəslə danışılan demokratik dəyərlərin və xalqların suveren hüquqlarının tam dağılmasına səbəb olacaq.
İkincisi, proseslərin daha dramatik inkişafı halında vəziyyət o həddə çatacaq ki, ölkələr bir-birinin ardınca Aİ-ni tərk edəcək, cəmiyyətdəki radikalizm və depressiya isə  hamının hamıya qarşı müharibəsinin başlanmasına səbəb olacaq. Nəticədə, avropalılar xaos, vətəndaş müharibəsi və zorakılıqdan qaçmaq üçün könüllü şəkildə vahid mərkəzdən sərt idarəetmə formasını seçəcək. Güman ki, bu mərkəz də transmilli maliyyə qrupları tərəfindən idarə olunacaq. Xatırladaq ki, Hitler də üçüncü reyxi quran zaman tez-tez "yeni dünya düzəni" haqda danışmağı sevirdi.
Bu gün yalnız o aydındır ki, Avropadakı müasir böhranın necə başa çatacağından asılı olmayaraq, o, daha heç zaman əvvəlki kimi olmayacaq.

HOW WILL EUROPE'S DISEASE END?
"Collapse", "garbage rating", "sinking of the banking sector", "growing unemployment". These concepts have become part of the lexicon for every European perhaps. This is especially true of Euro-debtors who had lived beyond their means for far too long.
Greece's economic failures were followed by those of Portugal, Italy, Spain and Cyprus. The queue of bail-out seekers is getting longer as Slovenia is likely to become a sixth candidate.
The economic and financial crisis in Europe has been written about quite extensively. But the economic crisis has also led to socio-political and systemic crises. Analyzing the current situation, experts have concluded that the very essence of democratic values and democratic principles is being put to test in Europe, while their decomposition began in their homeland - in Greece.
Motherland and "grave" of democracy?
Thus, in late October last year, for example, Greek Prime Minister tried to put a possible reduction of budget expenditures to a referendum. The measures included, among other things, the dismissal of some civil servants, reduction of pensions and the introduction of additional taxes. Also, the country's budget was to be under the control of Brussels. Papandreou's suggestion caused a severe reaction from EU leaders and ultimately the Greek government had to resign. After that, bureaucrats in Brussels started joking that the safest way to overcome the crisis in Southern Europe was to bring "technocrats" to power. The coming to power of technocrats in Italy, Greece and Spain suggests that this joke is quite truthful. In essence, it is a threat to representative democracy in which people are recognized as a source of power but state administration is delegated to various representative bodies whose members are elected by citizens. It turns out that the EU can very easily depart from democratic principles.
The situation in Greece represents another turning point in European history. The transparency and openness of financial policies, budgeting and control over its implementation are a major sovereign right of the people of every democratic state. In October 2011, the international and transnational financial groups actually deprived Greece of this right. It can be presented as a general strategy of economic policies. But these decisions must be agreed with the people, rather than be adopted by organizations usually controlled by Nordic countries (for example, the European stability fund).
Greece has recently become a field of confrontation between national sovereignty and global financial institutions in Europe. The unexpected victory of the radical left party SYRIZA in the 6 May election has caused outrage among EU bureaucrats and neo-liberal circles of the European elite. The outrage was so strong that the media, largely controlled by the shipbuilding and construction sectors, presented SYRIZA as a monster that wants to withdraw Greece from the EU and the eurozone. Antonos Samaras, who is considered by many as the political and economic architect of the Greek crisis, has almost been elevated to the rank of the sole savior of the Greek people. Even if SYRIZA was not so much in favor of the idea of leaving the eurozone and the EU as much as it championed the idea of a new Europe, given the 17 June election results we can say that the media got what they wanted. The ruling circles and neo-liberal governments of the European Union also contributed to engaging the European community, and Samaras won partly thanks to the support of the ruling circles of the EU.
After Greece, EU commissioners have been offering the same buoys to other countries affected by the crisis, leaving them with no choice but to accept these proposals and give away part of their sovereignty.
There has been another visible process in Europe of late that is even more dangerous than the economic crisis, the bankruptcy of banks or growing unemployment. It is the deepening radicalization of European society.
The shade of fascism wondering over Europe?
According to the experts on the history of democracy, there is a strong link between economic development, wealth and democratic principles. On the other hand, the rich countries of South-East and South-West Asia may well serve as an example to the contrary. Pundits seem to agree that as a result of deteriorating economic conditions in democratic societies, democratic principles tend to lose weight and value, authoritarian ideas and political projects that offer to radically and quickly solve the needs of society are enhanced. Scientists believe that it is the crisis of 1929 that led to a weakening of democratic ideas in the time of the birth of fascism and became one of the prerequisites for the start of World War II. Economic crises should also be blamed for coups, internal conflict, local wars and political instability of the 1960s.
The Nazi Party, just like many other fascist parties that emerged across Europe after World War I, pursued the ideas of territorial expansionism and economic protectionism, anti-Semitism and attacks on minority rights, violence by paramilitary groups and incendiary rhetoric.
It all seems to be happening again after another economic crisis engulfed Europe at the start of this century.
Neo-fascism switches to other issues and abandons such classical topics as the acquisition of new territories, militarism, anti-Semitism and economic collectivism.
Thus, adapting quite well to many European countries, neo-fascists push these ideas to the backburner. Although they do get relevance for neo-fascists at time, the main points of their political programs are almost always immigration and defense of Christian values as opposed to Islamic ones (as opposed to their ideological inspirers in Germany in the early 20th century who hated the church).
After the fall of the Weimar Republic, the chief ideologist and ally of Hitler, Joseph Goebbels, wrote: "One of the best jokes of democracy will always remain the fact that it has given its sworn enemies the means by which it was destroyed."
Thus, in the early 21st century, the forces that do not share the values of democracy are weakening it, cynically using its rhetoric.
The election results in Europe in recent years confirm the theory of the growing influence of right-wing parties.
As already noted, the Great Depression of the early 20th century and, consequently, the high levels of unemployment spawned many radical ideas within European society. But tough economic conditions do not always trigger nationalism in modern Europe.
While examining the countries where far-right political ideas are enjoying success, we can say that unemployment is not always the cause of radicalization.
One example is Spain. Despite the highest unemployment rate, especially among young people, there are almost no neo-fascist organizations here. Neo-fascist political organizations in Spain are very weak, while in 2011 an absolute majority in general elections was won by two main centrist parties.
Meanwhile in France, in contrast to Spain, the unemployment rate is extremely low - only 10 per cent. Despite this, the extreme right forces receive significant support of the electorate. The popularity of the National Front was quite high even before the current economic crisis.
The anti-emigration rhetoric accusing the Muslims - whether they are immigrants or not - of all the mortal sins is as strong in Europe as it was during the Crusades. However, the growth of fascist sentiments does not necessarily require the presence of a large mass of immigrants in the country.
Thus, the party "For a Better Hungary" stands for the resettlement of the country's Roma to concentration camps. Ethnic minorities, the party believes, are-to blame culprits for crime.
This aggression should not be seen as a result of the economic crisis and a high unemployment rate because relative to other countries its level is quite modest - only 11 per cent.
It is also interesting that the bulk of party supporters represent the educated middle class, not the unemployed or poor people.
Thus, the regeneration of neo-Nazism is determined not only by economic and social problems, it may also be associated with the mentality of society whose diseases start to surface under favorable conditions.
A side effect of such processes is that the political rhetoric in Europe is increasingly adjusted to the authoritarian and undemocratic tone. Center-right and at first glance neo-liberal political forces which feel powerless in dealing with economic problems show nationalist and at times even fascist populism in order to identify the culprits and distract people from their everyday problems, while taking away some votes from the far right.
Who needs this?
All this causes a variety of predictions about the future of the post-crisis Europe. Some analysts believe that the current economic difficulties in Europe could have been foreseen. While printing huge amounts of money that is not supported with real economic resources, it was possible at least to foresee the end of this financial pyramid. It turns out that the crisis is manmade.
After analyzing expert predictions about the possible scenarios of the future of Europe, we can reach some conclusions.
First, the countries hit hard by the crisis are voluntarily giving away the management and control over their budget and financial policies to centralized economic institutions that are controlled by multinational financial institutions. This will lead to the fact that the democratic values and sovereign rights of nations Europe like to talk about so much will be completely destroyed.
Second, under a more dramatic scenario the situation reaches a point in which countries will withdraw from the EU one after another, while radicalization and depression in society will lead to the war of all against all. As a result, in order to avoid chaos, civil war and violence, the Europeans will voluntarily chose the iron form of government from one center. Most likely, this center will be under the control of transnational financial groups. We recall that when building the Third Reich, Hitler, too, often used to talk about the "new world order".
Today only one thing is clear: no matter how the current crisis in Europe will end, Europe will never be the same again.