AVROPA İTTİFAQI CƏNUBİ QAFQAZI HƏDƏFƏ GÖTÜRÜB
Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Herman van Rompey Cənubi Qafqaza diplomatik səfəri çərçivəsində Azərbaycana da baş çəkdi. Bakıdan əvvəl o, Ermənistan və Gürcüstanda olmuşdu. Bu, Aİ prezidentinin regiona ilk səfəri idi. Səfəri Aİ-nin Cənubi Qafqaza artan marağının rəmzi də saymaq olar. Xatırladaq ki, ötən il Azərbaycana Avropa Komissiyasının rəhbəri Joze Manuel Barrozu, bu ilin aprelində isə Aİ-nin xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali komissarı Ketrin Eşton da səfər etmişdi.
Aİ-nin "Şərq tərəfdaşlığı" proqramına daxil olan bu Cənubi Qafqaz respublikaları Brüssel ilə 3 vacib razılaşmanın imzalanması üçün danışıqlar və hazırlıq işləri aparır: məsələn, assosiasiya, hər şeyi əhatə edən və dərin azad ticarət zonası, viza rejiminin yüngülləşdirilməsi və readmissiya haqqında. Aİ və "Şərq tərəfdaşlığı" ölkələrinin parlament assambleyası artıq fəaliyyətdədir. Onun ilk  plenar iclası bu ilin yazında Bakıda keçirilib. Bundan başqa, qeyri-hökumət təşkilatlarının Avropa vətəndaş forumu da fəaliyyət göstərir. Region dövlətləri Avropanın təhsil və mədəniyyət proqramlarında fəal iştirak edir. Azərbaycan, qismən də Gürcüstan nəhəng enerji, nəqliyyat-kommunikasiya layihələrinin reallaşdırılmasında Avropa İttifaqının vacib tərəfdaşıdır.
Bütün bunlarla yanaşı, Herman van Rompeyin regiona səfəri ilk növbədə siyasi məqamlarla bağlı idi. İranın nüvə proqramı ilə bağlı vəziyyət və Rusiyanın Cənubi Qafqaza artan təzyiqi fonunda Brüssel Kremlin burada keçmiş üstünlüyünü güc və hədə yolu ilə bərpa etmək planına etinasız qalmayacağını nümayiş etdirir. Bundan əvvəl Kremlə analoji siqnalı regiona dövlət katibi Hillari Klintonun səfərilə Vaşinqton da göndərmişdi.
Van Rompeyin bilavasitə Azərbaycana səfərinə gəlincə, rəsmi qarşılanma mərasimindən sonra onunla Prezident İlham Əliyev arasında əvvəlcə təkbətək, daha sonra geniş tərkibdə görüş keçirilib. Görüşün sonunda KİV üçün bəyanat da verilib. "Azərbaycan dünyəvi dövlətdir və Avropa İttifaqı burada dini dəyərlərə olan münasibəti, tolerantlığı yüksək qiymətləndirir. Avropaya demokratik dəyərlərə dayanan sabit Azərbaycan lazımdır", - deyə Aİ Şurasının prezidenti bildirib.
Herman van Rompey açıqlamasında üç məqama diqqət çəkib: Aİ ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin bundan sonra da inkişaf etdirilməsi və dərinləşdirilməsinin vacibliyi, "Cənub dəhlizi" və Transxəzər qaz kəməri layihələrinin reallaşdırılması.
Türkiyə ilə Azərbaycan arasında Transanadolu boru xəttinin inşasına dair bu yaxınlarda əldə olunmuş razılaşmanı alqışlayan van Rompey bildirib ki, Aİ Azərbaycana enerji sahəsində vacib tərəfdaşı kimi baxır. O, Bakı ilə "yeni assosiativ razılaşma, həmçinin ticarət və investisiya məsələlərilə bağlı danışıqların fəallaşdırılmasının da vacib olduğunu" qeyd edib.
Van Rompey Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqda da danışıb: "Bizə lazım olan həllin tapılması üçün inam və hörmət qurulmalıdır. Bu fikri İrəvanda da səsləndirmişəm. Ermənistanla Azərbaycan sərhədində, təmas xəttində ciddi silahlı insidentlərlə bağlı məlumatları dərin narahatlıq hissi ilə qarşılayırıq. İnsanların həlak olmasından çox təəssüflənirəm. Münaqişə hərbi yolla çözülməyəcək. Yalnız danışıqlar yolu ilə əldə ediləcək razılaşma regionda status-kvonun təhlükəsiz və çiçəklənən gələcək yönündə dəyişməsinə imkan verəcək. Azərbaycan və Ermənistan Madrid prinsipləri əsasında sülh yolu ilə və dayanıqlı həllə nail olmaq üçün qərarlar qəbul etməlidir".
Van Rompey bildirib ki, Aİ nümayəndələrinin Dağlıq Qarabağ və həmsərhəd rayonlara buraxılması üçün icazə istəməyə davam edəcək.
Azərbaycan prezidentisə çıxışında Avropa institutları ilə münasibətlərin iqtisadi əməkdaşlığı, enerji təhlükəsizliyi və başqa sahələri əhatə etdiyini bildirib: "Aİ ölkələrilə münasibətlərimiz çox möhkəmdir və qarşılıqlı maraqlara əsaslanır. Biz Xəzərin karbohidrogen resurslarının Avropa bazarlarına çatdırılması təşəbbüsünü irəli sürmüş ilk dövlətik. Azərbaycan qazı dünya üçün, Avropa üçün yeni enerji mənbəyidir. Bu layihələr onilliklərlə, bəlkə də yüz il və daha çox müddətdə davam edəcək layihələr olacaq".
Azərbaycan Dillər Universitetinin fəxri doktoru adına layiq görülməsilə bağlı tədbirdəki çıxışında isə van Rompey Azərbaycanın vətəndaş institutlarının demokratiyanın inkişafı, Azərbaycan-Aİ əlaqələrinin genişlənməsi proseslərində geniş iştirak etməsinə tərəfdar olduğunu söyləyib.
Aİ prezidentinin region ölkələrindəki çıxışlarının məzmununu müqayisə etdikdə bəzi nüanslar diqqəti cəlb edir. Məsələn, o, Gürcüstanı aparılan islahatlar və Avropaya inteqrasiya cəhdləri baxımından digərlərinə nümunə göstərib. Aİ-nin Abxaziya və Cənubi Osetiya münaqişələrinin Gürcüstanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində çözülməsinin vacibliyilə bağlı mövqeyini bir daha dilə gətirən van Rompey eyni zamanda Tbilisi ilə Moskvanı dialoqa və münasibətləri normallaşdırmağa çağırıb.
Herman van Rompey Ermənistanı da demokratiya və vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı sahəsindəki irəliləyişlərlə bağlı tərifləyib, amma hökumətin hələ çox işlər görməli olduğunu söyləyib. O, bildirib ki, Brüsselin "Şərq tərəfdaşlığı" proqramına daxil olan ölkələrlə münasibətlərinin formulu universaldır: "Böyük islahatlar qarşılığında böyük yardımlar". Amma onun Ermənistana əlavə yardım kimi 15 milyon avrodan danışması dərin məyusluğa səbəb olub. Ermənilər Brüsselin donorlar konfransı təşkil edəcəyinə və onlara 3 ildə 1,5 milyard dollar həcmində güzəştli kredit ayıracağına ümid edirdi. Amma onlar bundan min dəfə az məbləğlə kifayətlənməli olublar. Üstəlik bu, Ermənistanın maddi-iqtisadi vəziyyətinin pisləşməsi fonunda baş verir. Hazırda Rusiyanın Ermənistana son dərəcə güzəştli qiymətlə - min kubmetri 180 dollara - satdığı qazın qiymətini oktyabrın 1-dən 260, 2013-cü il yanvarın 1-dən isə 320 dollara qaldıracağı gözlənilir. Eyni zamanda, Ermənistanın bundan əvvəl aldığı kreditlər üzrə ödənişlərinin həcmi 400 milyon dollara çatacaq. KİV yazır ki, Ermənistan hökuməti Rusiyadan ilə 800 milyon dollardan 1 milyard dollaradək məbləğdə kifayət qədər yüksək, dəyişən faizlə kredit götürmək üçün qeyri-rəsmi danışıqlar aparır. Bu pul olmadan hökumət sosial öhdəlikləri yerinə yetirmək, onsuz da yüksək olan kommunal tariflərin daha da artmasını önləmək iqtidarında deyil. Bir sözlə, 2013-cü ilin fevralında keçiriləcək prezident seçkisi öncəsi Serj Sarqsyanı ciddi problemlər gözləyir.
Aİ prezidenti Ermənistanın iddi məbləğdə kreditlər və yardımlar almaq perspektivini Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində kompromislərə getməyə hazır olması ilə birbaşa əlaqələndirməsə də, İrəvanın nəzərinə çatdırılıb ki, danışıqlar prosesində irəliləyiş olmadan belə yardımlara ümid etməyə dəyməz. ABŞ və Rusiya da özünü bu cür apararsa, ola bilsin, Ermənistan siyasətçiləri və əhalisi reallıqla daha çox  barışmağa, qonşulara, ilk növbədə Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının xülya olduğunu anlamağa başlayar.
Azərbaycanın isə Ermənistandan fərqli olaraq, maddi yardımlara ehtiyacı yoxdur. Azərbaycanın öz valyuta ehtiyatları 44 milyard dollara çatıb.  Konsalidasiya olunmuş büdcə isə 25 milyard dollardır.  Aİ-nin regionun hər bir ölkəsi üçün ayırdığı on milyonlarla dollarlıq yardımın Bakı üçün heç bir əhəmiyyəti yoxdur. Azərbaycanla Aİ arasında münasibətlərin dərinləşməsi üçün stimul erməni silahlılarının işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılmasında və Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin irəliləməsində qurumun siyasi dəstəyi ola bilər. Bu isə hələ ki, hiss olunmur. Van Rompeyin Bakıda işlətdiyi bir cümlə də bundan xəbər verir: "Mən Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyirəm".
Ola bilsin ki, bu cümlə diplomatik ekvilibristikanın salnamələrinə düşsün. Amma hər halda,  əsas olan deyilənlər yox, Brusselin real addımlarıdır.  Azərbaycan da Aİ ilə münasibətlərini qurarkən, məhz bu addımları əsas götürəcək.

THE EU AIMS AT THE SOUTH CAUCASUS
President of the European Council Herman Van Rompuy visited Azerbaijan as part of his diplomatic tour of the South Caucasus. Before Baku, he visited Armenia and Georgia. It was the first visit to the region by the EU president. In a sense, it symbolized the growing interest of the European Union in the South Caucasus. Last year Azerbaijan was visited by European Commission President Manuel Barroso, and in April of this year, all three South Caucasian republics were visited by the EU High Commissioner for Foreign and Security Policy Catherine Ashton.
These republics of the South Caucasus, included in the EU's Eastern Partnership programme, are engaged in negotiations and preparatory work to conclude three important agreements with Brussels: on association, on comprehensive and deep free trade, visa facilitation and readmission. There is the Parliamentary Assembly of the European Union and the Eastern Partnership countries - EURONEST, the first plenary meeting of which was held this spring in Baku. There is also the European Civic Forum of non-governmental organizations. The countries of the region are actively participating in European educational and cultural programmes. Azerbaijan and Georgia are important partners of the EU in major energy, transport and communication projects.
Meanwhile, President of the European Council Herman Van Rompuy came to the region mainly due to political circumstances. In the context of the situation around Iran's nuclear programme and growing pressure on the South Caucasus from Russia, Brussels makes it clear that it will not remain indifferent to the Kremlin's plans to restore its former dominance here through force and threats. Earlier, a similar signal to the Kremlin was sent by Washington during the recent visit to the region by Secretary of State Hillary Clinton.
As for Van Rompuy's visit to Azerbaijan, after the official welcoming ceremony, he had a conversation with President Ilham Aliyev - first one on one, and then in an expanded format. At the end of the meeting, statements were made to the media. "Azerbaijan is a secular state, and the EU appreciates the local attitude towards religious values and tolerance. Europe needs a quiet Azerbaijan based on democratic values," the president of the EU Council told the press. Herman Van Rompuy stressed three points: the need for further development and deepening of relations between the EU and Azerbaijan, as well as the implementation of the Southern Corridor and Trans-Caspian pipeline projects.
He welcomed the recent agreement between Turkey and Azerbaijan on the Trans-Anatolian pipeline and noted that the EU sees Azerbaijan as an important partner in the energy sector. Furthermore, the president of the European Union said that it is necessary to intensify the negotiations on a new association agreement, including on trade and investment.
With regard to the Karabakh conflict, Van Rompuy said: "To find the solution that we need, we must build trust and respect. I said the same thing in Yerevan. It is with deep concern that we receive reports of serious armed incidents on the border between Armenia and Azerbaijan and on the contact line, and I deeply regret the loss of life. The conflict will not be resolved by military force. Only a peaceful settlement through negotiations could allow the region to change the status quo towards a secure and prosperous future. Azerbaijan and Armenia should take action to achieve a lasting and peaceful settlement based on the Madrid principles."
Van Rompuy stressed that the EU will "continue to ask for access to Nagornyy Karabakh and the border areas for its representatives".
The president of Azerbaijan said in his speech that the country's relations with European institutions cover economic cooperation, energy security and other sectors. "Our relations with the EU are very strong and mutually beneficial. We are the first country to put forward the initiative to dispatch the hydrocarbon resources of the Caspian Sea to the European market. Our country will continue to be actively involved in ensuring the energy security of European allies. Azerbaijani gas is a new source for Europe and the world, and these projects cover the coming decades or even centuries," he said.
Speaking at a ceremony to award him the title of honorary doctor at the University of Foreign Languages, Van Rompuy called for the broad participation of Azerbaijan's civil institutions in the process of democratic development and expansion of relations between Azerbaijan and the EU.
If we compare the content of the speeches by the president of the European Union in the regional countries, we can see some nuances. For example, he named Georgia as an example for others in terms of reform and commitment to European integration. He confirmed the position of the European Union, which consists in resolving the Abkhaz and South Ossetian conflicts on the basis of the territorial integrity of Georgia, but he called for dialogue and normalization of Tbilisi's relations with Russia.
Herman Van Rompuy also praised Armenia for progress in the development of democracy and civil society, but noted that the authorities have much to do. He said that the formula of Brussels' relations with member countries of the Eastern Partnership programme is universal: "Great assistance for great reform." However, the amount of 15 million euros in additional aid to Armenia caused a deep disappointment. They hoped that Brussels would organize a donor conference and allocate soft loans amounting to 1.5 billion euros for 3 years, but in reality they got a thousand times less.
And this is against the backdrop of the deteriorating financial and economic situation in Armenia. Russian gas is expected to rise in price from the current extremely favourable $ 180 per thousand cubic metres to $ 260 by 1 October and $ 320 by 1 January 2013. At the same time, Armenia's payments for the previously obtained loans will reach $ 400 million. The media wrote that the Armenian authorities are conducting unofficial negotiations with the Russian government for a loan of $ 800 million to $ 1 billion at a fairly high, variable interest rate. Without this money, the government is not able to fulfill social obligations and avoid increasing the already high utility tariffs. That is to say Serzh Sargsyan is facing big problems in the upcoming presidential election expected in February 2013.
Although the European Union, represented by its president, did not directly link the allocation of substantial credits and assistance to Armenia to readiness for compromises in the settlement of the Karabakh conflict, they made it clear to Yerevan that without progress in the talks they should not expect them. If the US and Russia behave in a similar way, perhaps, Armenian politicians and the population will consider the reality more closely and realize the illusory nature of their territorial claims against neighbours, particularly Azerbaijan.
In contrast to Armenia, we do not need financial handouts. Azerbaijan's own foreign exchange reserves have reached $ 44 billion, while the consolidated budget is an impressive sum of $ 25 billion. The few tens of millions of euros that the EU allocates to each country of the region do not make any difference to Baku. An impetus to deepening relations between Azerbaijan and the EU could be political support for the withdrawal of the Armenian forces from the occupied territories and the promotion of the Karabakh settlement. So far, this is not being felt. It stems at least from the extremely streamlined wording that Herman Van Rompuy used in Baku. He said: "I welcome the territorial integrity of Azerbaijan in the resolution of the Nagornyy Karabakh conflict." This phrase may even go down in the annals of diplomatic word juggling, but Brussels' actions are more important than its words. It is precisely on the basis of Brussels' actions that Azerbaijan will build its relations with the European Union and undertake and implement reciprocal obligations.