XİLASEDİCİ XƏBƏRDARLIQ
Zeynalabdin Tağıyev Birinci Dünya müharibəsi illərində Zaqafqaziyanın müsəlman əhalisinin səfərbərliyinin qarşısını ala bilib
Birinci Dünya müharibəsinin başlanmasının 100-cü ildönümünün tamam olması tarixçilərdə Avropanın sonrakı düzəninə ciddi təsir göstərmiş bu hadisə ilə bağlı yeni araşdırmalara başlamaq marağı yaradıb. Etiraf etmək lazımdır ki, bu müharibə ilə bağlı hələ də kifayət qədər öyrənilməmiş məqamlar qalmaqdadır. Bizim üçün isə şübhəsiz ki, 100 il əvvəl Bakıda baş verənlər, azərbaycanlıların müharibəyə münasibəti xüsusi maraq kəsb edir.
Müsəlmanların simpatiyası
Yeri gəlmişkən, müharibəyə münasibət haqqında. 1915-ci il noyabrın 1-də Bakı qradonaçalnikinə yerli axtarış polisinin rəhbəri Rudenkonun məruzəsindən: "Ümumilikdə, Qafqaz müsəlmanlarının və bizimkilərin yaşananlara münasibəti bizim türk cəbhəsindəki vəziyyətdən asılı olaraq dəyişir. Türklər hücum etdikdə müsəlman kütlə arasında əhval yüksəlir, geri çəkildikdə əksinə. Amma hər bir halda müsəlmanların əksəriyyəti - istər varlı təbəqə olsun, istərsə kasıb - türklərin tərəfindədir. Hərbi vəziyyətin bizə sərf etməyən şəkil alacağı təqdirdə müsəlmanların tam sakit qalacaqlarına ümidlər yanlış ola bilər. Müsəlman mənbələrindən gələn məlumatlar göstərir ki, indi müsəlmanların diqqəti Balkan hadisələrinə yönəlib. Onlar almanların türklərlə birləşəcəyi, türklərin yenidən öz cəbhələrində hücuma keçəcəkləri anı səbirsizliklə gözləyirlər. Türklər uğur qazanacaqları təqdirdə, müsəlman qiyamının baş verəcəyini də istisna etmək olmaz".
Məlumdur ki, Türkiyənin və onun müttəfiqi olan Almaniyanın tərəfindən olanlar yalnız Zaqafqaziya müsəlmanları deyildi.
Müsəlmanların imperiyanın düşmənlərinə gizli tərəfkeşlik etmələrinə baxmayaraq, iyunun 25-də II Nikolay "özgə xalq"lardan olan şəxslərin müharibə ilə əlaqədar işlərə səfərbərliyə alınması haqqında fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, səngərlərin qazılması, digər qurğuların inşası üçün yaşı 19-43 arasında olan kişilər səfərbər edilməli idilər. Bununla yanaşı, hər bir region - Zaqafqaziya, Türküstan, Səhra vilayəti - cəbhə bölgəsində işlər üçün müəyyən sayda insan cəlb etməli idi. İmperatorun fərmanı müsəlman əhali arasında birmənalı şəkildə mənfi reaksiyaya səbəb olmuşdu.
Əvvəlcə Rusiyanın müsəlman rayonlarına II Nikolayın yerli əhalinin hərbi işlərə cəlb edilməsinə dair fərman imzaladığı xəbəri yayıldı. Fərmanın mətni onlara bir qədər sonra çatdı. Bu faktın özü əhali arasında müxtəlif dedi-qoduya səbəb olmuşdu. Digər tərəfdən, yalnız fərmanla bağlı xəbərdə deyil, onun özündə də çox sayda qeyri-müəyyənlik var idi və bu, müsəlman əhali arasında narahatlığa səbəb olmuşdu.
Tağıyevsayağı - nüfuzlu və əsaslı
Söhbətin nədən getdiyini daha dəqiq şəkildə Hacı Zeynalabdin Tağıyev açıqlayıb. Azərbaycan Prezidentinin İşlər İdarəsinin Siyasi sənədlər arxivində işləyərkən Azərbaycan dilində yazılmış sənədə rast gəldik. O, "Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Qafqazın ali hakimiyyətinə təqdim olunması üçün 1916-cı il iyunun 30-da Bakı qradonaçalnikinə verdiyi məruzə" adlanır. Sənəddə bildirilir ki, müharibə haqqında xəbər müsəlmanlarda "ağır iz" buraxsa da, o, "ruh yüksəkliyi"nə də səbəb olub. "Biz müsəlmanlar Vətənin müdafiəsini lazım və vacib sayırıq. Vətənin digər bölgələrindən kənarda qalmaq istəmirik. Vətənin müdafiəsi üçün əlimizdən gələni etməyə hazırıq", - deyə H.Z.Tağıyev yazır. O, sözlərinin təsdiqi kimi, Qafqaz süvari diviziyasının döyüşlərində iştirakı göstərib: "Vətən və çar uğrunda canlarından keçmiş müsəlmanların Qafqaz süvari diviziyasında nümayiş etdirdikləri şücaət hər kəsə bəllidir və o, gələcəkdə hazırki müharibə ilə bağlı tarixdə layiqli yerini tutacaq". Tağıyev imperatorun müsəlmanların cəbhə bölgəsində işə cəlb olunmasına dair fərmanını da alqışlayıb. Onun fikrincə, fərman ali rəhbərliyin müsəlmanlara Rusiyanın bərabərhüquqlu vətəndaşları kimi yanaşmasının göstəricisidir. H.Z.Tağıyev çarın fərmanını "qanuni və arzuolunan" adlandırıb.
"İslam dini müsəlmanlara ilk olaraq Vətənin qorunmasını tövsiyə edir. Vətənpərvərlik, Vətənə sevgi müsəlmanların qanındadır. Bu keyfiyyətlər müsəlman uşaqlarına ana südü ilə keçir və ömürlərinin sonunadək onları tərk etmir. İstənilən müsəlman özünü Vətənə qurban verməyə hazırdır", - deyə məruzədə qeyd olunur. Bununla yanaşı, Tağıyev II Nikolayın fərmanındakı çatışmazlıqları da qeyd edir və onların müvafiq təlimatlarla, məmurların izahı ilə aradan qaldırılmalı olduğunu bildirir. O, fərmanın məğzinin əhaliyə çatdırılması məsələsində mətbuatın rolunu xüsusi vurğulayır.
H.Z.Tağıyev yazır ki, ilk növbədə, müsəlmanların cəbhə işlərinə çağırılmasının qaydaları və müddəti aydınlaşdırılmalıdır: "Belə çıxır ki, (səfərbər olunan - müəllif) 19 yaşdan 25 yaşa qədər (qeyri-dəqiqlikdir, çünki fərmanda 43 yaşdan söhbət gedirdi - müəllif) kişilər eyni vaxtda və ya ayrı-ayrı vaxtlarda orduya çağırılacaq, bu isə o deməkdir ki, sürülər və əkin sahələri əkinçisiz və nəzarətsiz, ailələr və uşaqlar isə kişilərsiz və himayəsiz qalacaqlar". H.Z.Tağıyev müsəlmanlar üçün din məsələsinin vacib olduğunu da bildirir. O, fərmanda bu məsələnin açıq qaldığını yazır: "Müsəlmanlar üçün dini ayinlərin həyata keçirilməsi üçün şərait yaradılacaq, ya yox?".
Tağıyev cəbhəyə çağırılan müsəlman ailələrinin qayğısına qalınması üçün tədbirlərin görülməsinin vacibliyini də bildirib. "Rus qadınları öz diribaşlıqları ilə məşhurdurlar. Onlar ərləri olmadan da özlərini, ailələrini idarə edə bilirlər. Bu işdə onların tayı yoxdur. Hicablı müsəlman qadını isə savadsız və işsizdir. Bu üzdən onlar ərləri olmadan ailəni idarə edə bilmirlər", - deyə H.Z.Tağıyev qeyd edib. Sonda o, "fərmanın mənasının kütləyə izah olunmasınadək insanların xidmətə çağırılmasının dayandırılmasını, təlimat şəklində xalqa yuxarıda sadalanan məsələlərin geniş şəkildə izah edilməsini, bununla da xalqın yaranan suallara cavab tapmasına imkan yaradılmasını" təklif edib: "Bu təlimatlar türk dilinə tərcümə olunmalı, xalq arasında yayılmalıdır. Hökumət dairələri insanları məlumatlandırmalı, lazımi səviyyədə izahat verməlidir. Müsəlman qəzetləri təlimatları dərc edə, onları yazmağı, oxumağı bacaran insanlara izah edə bilər. Bununla da xalq həqiqəti bilər, şübhələrə, anlaşılmazlıqlara yer qalmaz".
Əks-reaksiya
Tağıyevin xəbərdarlığı, sözün əsl mənasında, uzaqgörən bəyanat idi. Məsələ ondadır ki, imperatorun fərmanına cavab olaraq, Türkistanda qiyam qalxdı. Qiyamın başlanmasına bilavasitə təsir edən məqam səngər qazmağa kişilərin hamısının çağırılacağı haqda xəbərlər oldu. Təlatümlər 1916-cı il iyulun 4-də Xocəntdə keçirilən nümayiş zamanı polisin güllələnməsi ilə başladı. Nümayiş çağırışçıların siyahısının dəqiqləşdirilməsi tələbi ilə keçirilirdi. Tezliklə qiyam digər vilayətlərə də yayıldığından, iyulun 17-də Türkistanda hərbi vəziyyət elan olundu. Qiyam qəddarlıqla yatırıldı. Bəzi məlumatlara görə, toqquşmalarda yalnız qırğızlar arasında, ən azı, 150 min nəfər həyatını itirib. Zaqafqaziyaya gəlincə, hökumət burada kişilərin səfərbərliyini 1916-cı il sentyabrın 15-də dayandırdı.
"Açıq söz" qəzetinin 1916-cı il 22 avqust tarixli sayında Məhəmməd Əmin Rəsulzadə yazırdı ki, "Dünən Tiflisdən müsəlmanlar üçün sevindirici xəbər gəlib - avqustun 21-də Əlahəzrətin Qafqazdakı canişini Qafqaz müsəlmanlarını 25 iyun fərmanından azad edib".
Sonda xatırladaq ki, sentyabrın 1-də qeyri-adi insan, mesenat, böyük və əsl azərbaycanlı Hacı Zeynalabdin Tağıyevin vəfatının 90-cı ildönümü tamam oldu.

СПАСИТЕЛЬНОЕ ПРЕДОСТЕРЕЖЕНИЕ
Зейналабдин Тагиев смог приостановить мобилизацию мусульманского населения Закавказья в годы Первой мировой войны
Столетие начала Первой мировой войны с новой силой пробудило интерес историков-исследователей к этому событию недавнего прошлого, сыгравшему огромную роль в последующем мироустройстве в Европе. Следует признать, что малоизученных страниц в истории этой войны еще достаточно. Для нас же, несомненно, представляют особый интерес события, происходившие в Баку сто лет назад, отношение азербайджанцев к войне.
Симпатии мусульман
Кстати, об отношении к войне. Вот что докладывал 1 ноября 1915 года бакинскому градоначальнику глава местной сыскной полиции Руденко: "Настроение кавказских мусульман вообще и в частности наших, местных, в постоянной и прямой зависимости от положения делна нашем турецком фронте. Наступают турки - настроение среди мусульманских масс заметно повышается, отступают - сглаживается. Но что ни говори, большинство мусульман как в высших, так и низших слоях населения на стороне турок. Надеждой на полное спокойствие мусульман при перемене военного счастья в невыгодную для нас сторону можно обмануться. Как говорят сведения из мусульманских источников, сейчас внимание мусульман приковано к балканским событиям. Они жадно ожидают того момента, когда немцы соединятся с турками и когда турки опять перейдут на своих фронтах в наступление. Тогда, при наличии турецких успехов, не исключается возможность и мусульманского восстания". Известно, что на стороне Турции, разумеется, и ее союзника Германии были симпатии не только мусульман Закавказья.
Однако, несмотря на скрытое сочувствие мусульман к врагам империи, 25 июня Николай II подписал указ "О привлечении мужского инородческого населения империи для работ по устройству оборонительных сооружений и военных сообщений в районе действующей армии, а равно для всяких иных, необходимых для государства обороны работ". Согласно указу, для рытья окопов и иных сооружений подлежали мобилизации мужчины в возрасте от 19 до 43 лет. При этом каждый регион - Закавказье, Туркестан, Степной край - обязан был выделить на прифронтовые работы определенное количество людей. Указ императора однозначно вызвал отрицательную реакцию мусульманского населения.
Сначала в мусульманские окраины России поступила информация о подписании Николаем II указа о призыве местного населения на военные работы, текст же самого указа появился позже. Уже сам этот факт вызвал немало разного рода кривотолков. С другой стороны, не только в информации о царском указе, но и в нем самом было множество неясностей, которые вызывали опасения у мусульманского населения.
Авторитетно и достоверно по-тагиевски
Наиболее четко их обозначил Гаджи Зейналабдин Тагиев. При работе в Архиве политических документов Управления делами президента Азербайджана мы обнаружили написанный на азербайджанском языке документ под названием "Доклад Гаджи Зейналабдина Тагиева, переданный 30 июня 1916 года бакинскому градоначальнику для представления высшей власти на Кавказе". В докладе отмечается, что хотя известие о войне оставило у мусульман "тяжелый отпечаток", тем не менее оно вызвало"подъем духа". "Защитить честь Родины мы, мусульмане, считаем для себя важным и необходимым, не хотим оставаться в стороне от других окраин Родины, готовы сделать все от нас зависящее во имя защиты Родины", - пишет Г.З.Тагиев. В подтверждение своих слов он приводит участие в боях Кавказской кавалерийской дивизии: "Всем известная отвага, проявленная мусульманами Кавказской кавалерийской дивизии, не пощадивших своей жизни во имя Родины и царя, найдет достойное место в будущей истории нынешней войны". Г.З.Тагиев приветствует указ императора о призыве мусульман на прифронтовые работы. По его мнению, указ свидетельствует о том, что верховная власть рассматривает мусульман как равноправных граждан России. Он обозначает царский указ как "правомерный и желательный".
"Исламская религия первым делом рекомендует мусульманам защитить Родину. Патриотизм, любовь к Родине - в крови мусульманина, эти качества передаются мусульманскому ребенку с материнским молоком и не покидают его до конца жизни. Любой мусульманин готов жертвовать всем ради Родины", - говорится в докладе. Вместе с тем Г.З.Тагиев отмечает недоработки в указе Николая II, которые должны быть устранены соответствующими инструкциями, разъяснениями чиновников. При этом он особо выделяет роль прессы в просвещении населения относительно положений указа.
По мнению Г.З.Тагиева, в первую очередь следовало бы внести ясность в порядок и срок призыва мусульман на фронтовые работы. "И подумает (призывающийся. - Авт.), что все мужчины в возрасте от 19 до 25 (неточность, в указе говорится о 43 годах. - Авт.) лет будут одновременно или в кратчайшее время призываться, а потому стада и посевы останутся без пахарей и без присмотра, а семья, дети - без мужчин и опеки", - указывает он. Г.З.Тагиев считает, что важное значение для мусульман имеют вопросы вероисповедания. Он пишет, что царский указ не дает ответа на вопрос: "Будут ли созданы для мусульман условия для выполнения предписаний и обрядов или нет?".
Г.З.Тагиев считает также необходимыми принятие мер и проявление заботы в отношении семей призываемых мусульман. "Русские женщины известны своей хваткой, они могут и в отсутствие мужа управлять собою и семьей, и в этом вопросе им нет равных. Мусульманская же женщина в хиджабе является темной и безработной, по этой причине она не может управлять семьей и обойтись без мужа". В заключение Г.З.Тагиев предлагает "временно приостановить призыв людей на службу до тех пор, пока удастся разъяснить темной массе важность и смысл государева указа… С помощью инструкций широко разъяснить народу вопросы, вышеперечисленные нами и которые могут возникнуть в этом ряду, чтобы народ сумел найти ответы в этих инструкциях. Эти инструкции следует перевести на тюркский язык и распространить среди народа, правительственные круги обязаны информировать людей, должным образом давать разъяснения. Мусульманские газеты могут печатать инструкции и разъяснять их умеющим писать - читать. Тем самым народ узнает правду, не останется места подозрениям и недоразумениям".
Обратная реакция
Предостережения Г.З.Тагиева оказались поистине пророческими. Дело в том, что в ответ на императорский указ население Туркестана подняло восстание. Непосредственным поводом для начала восстания послужили слухи о том, что на рытье окопов призовут абсолютно все мужское население. Волнения начались 4 июля 1916 года с расстрела полицией в Ходженте манифестации с требованием уничтожения списков мобилизованных. Вскоре пламя восстания перекинулось на другие области, а 17 июля в Туркестане было введено военное положение. Восстание было жестоко подавлено. По некоторым сведениям, только киргизов в нем погибло не менее 150 тысяч человек. Что касается Закавказья, то здесь мобилизация мусульманского населения была приостановлена правительством до 15 сентября 1916 года. В газете "Ачыг сёз" от 22 августа 1916 года Мамедэмин Расулзаде писал, что "вчера из Тифлиса поступила радостная для мусульман весть - 21 августа наместник Его Императорского Величества на Кавказе освободил мусульман Кавказа от исполнения указа от 25 июня".
1 сентября исполнилось 90 лет со дня смерти незаурядного человека, мецената, великого и истинного азербайджанца Гаджи Зейналабдина Тагиева.