XİLASEDİCİ XƏBƏRDARLIQ
Zeynalabdin Tağıyev Birinci Dünya müharibəsi illərində Zaqafqaziyanın müsəlman əhalisinin səfərbərliyinin qarşısını ala bilib
Birinci Dünya müharibəsinin başlanmasının 100-cü ildönümünün tamam olması tarixçilərdə Avropanın sonrakı düzəninə ciddi təsir göstərmiş bu hadisə ilə bağlı yeni araşdırmalara başlamaq marağı yaradıb. Etiraf etmək lazımdır ki, bu müharibə ilə bağlı hələ də kifayət qədər öyrənilməmiş məqamlar qalmaqdadır. Bizim üçün isə şübhəsiz ki, 100 il əvvəl Bakıda baş verənlər, azərbaycanlıların müharibəyə münasibəti xüsusi maraq kəsb edir.
Müsəlmanların simpatiyası
Yeri gəlmişkən, müharibəyə münasibət haqqında. 1915-ci il noyabrın 1-də Bakı qradonaçalnikinə yerli axtarış polisinin rəhbəri Rudenkonun məruzəsindən: "Ümumilikdə, Qafqaz müsəlmanlarının və bizimkilərin yaşananlara münasibəti bizim türk cəbhəsindəki vəziyyətdən asılı olaraq dəyişir. Türklər hücum etdikdə müsəlman kütlə arasında əhval yüksəlir, geri çəkildikdə əksinə. Amma hər bir halda müsəlmanların əksəriyyəti - istər varlı təbəqə olsun, istərsə kasıb - türklərin tərəfindədir. Hərbi vəziyyətin bizə sərf etməyən şəkil alacağı təqdirdə müsəlmanların tam sakit qalacaqlarına ümidlər yanlış ola bilər. Müsəlman mənbələrindən gələn məlumatlar göstərir ki, indi müsəlmanların diqqəti Balkan hadisələrinə yönəlib. Onlar almanların türklərlə birləşəcəyi, türklərin yenidən öz cəbhələrində hücuma keçəcəkləri anı səbirsizliklə gözləyirlər. Türklər uğur qazanacaqları təqdirdə, müsəlman qiyamının baş verəcəyini də istisna etmək olmaz".
Məlumdur ki, Türkiyənin və onun müttəfiqi olan Almaniyanın tərəfindən olanlar yalnız Zaqafqaziya müsəlmanları deyildi.
Müsəlmanların imperiyanın düşmənlərinə gizli tərəfkeşlik etmələrinə baxmayaraq, iyunun 25-də II Nikolay "özgə xalq"lardan olan şəxslərin müharibə ilə əlaqədar işlərə səfərbərliyə alınması haqqında fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, səngərlərin qazılması, digər qurğuların inşası üçün yaşı 19-43 arasında olan kişilər səfərbər edilməli idilər. Bununla yanaşı, hər bir region - Zaqafqaziya, Türküstan, Səhra vilayəti - cəbhə bölgəsində işlər üçün müəyyən sayda insan cəlb etməli idi. İmperatorun fərmanı müsəlman əhali arasında birmənalı şəkildə mənfi reaksiyaya səbəb olmuşdu.
Əvvəlcə Rusiyanın müsəlman rayonlarına II Nikolayın yerli əhalinin hərbi işlərə cəlb edilməsinə dair fərman imzaladığı xəbəri yayıldı. Fərmanın mətni onlara bir qədər sonra çatdı. Bu faktın özü əhali arasında müxtəlif dedi-qoduya səbəb olmuşdu. Digər tərəfdən, yalnız fərmanla bağlı xəbərdə deyil, onun özündə də çox sayda qeyri-müəyyənlik var idi və bu, müsəlman əhali arasında narahatlığa səbəb olmuşdu.
Tağıyevsayağı - nüfuzlu və əsaslı
Söhbətin nədən getdiyini daha dəqiq şəkildə Hacı Zeynalabdin Tağıyev açıqlayıb. Azərbaycan Prezidentinin İşlər İdarəsinin Siyasi sənədlər arxivində işləyərkən Azərbaycan dilində yazılmış sənədə rast gəldik. O, "Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Qafqazın ali hakimiyyətinə təqdim olunması üçün 1916-cı il iyunun 30-da Bakı qradonaçalnikinə verdiyi məruzə" adlanır. Sənəddə bildirilir ki, müharibə haqqında xəbər müsəlmanlarda "ağır iz" buraxsa da, o, "ruh yüksəkliyi"nə də səbəb olub. "Biz müsəlmanlar Vətənin müdafiəsini lazım və vacib sayırıq. Vətənin digər bölgələrindən kənarda qalmaq istəmirik. Vətənin müdafiəsi üçün əlimizdən gələni etməyə hazırıq", - deyə H.Z.Tağıyev yazır. O, sözlərinin təsdiqi kimi, Qafqaz süvari diviziyasının döyüşlərində iştirakı göstərib: "Vətən və çar uğrunda canlarından keçmiş müsəlmanların Qafqaz süvari diviziyasında nümayiş etdirdikləri şücaət hər kəsə bəllidir və o, gələcəkdə hazırki müharibə ilə bağlı tarixdə layiqli yerini tutacaq". Tağıyev imperatorun müsəlmanların cəbhə bölgəsində işə cəlb olunmasına dair fərmanını da alqışlayıb. Onun fikrincə, fərman ali rəhbərliyin müsəlmanlara Rusiyanın bərabərhüquqlu vətəndaşları kimi yanaşmasının göstəricisidir. H.Z.Tağıyev çarın fərmanını "qanuni və arzuolunan" adlandırıb.
"İslam dini müsəlmanlara ilk olaraq Vətənin qorunmasını tövsiyə edir. Vətənpərvərlik, Vətənə sevgi müsəlmanların qanındadır. Bu keyfiyyətlər müsəlman uşaqlarına ana südü ilə keçir və ömürlərinin sonunadək onları tərk etmir. İstənilən müsəlman özünü Vətənə qurban verməyə hazırdır", - deyə məruzədə qeyd olunur. Bununla yanaşı, Tağıyev II Nikolayın fərmanındakı çatışmazlıqları da qeyd edir və onların müvafiq təlimatlarla, məmurların izahı ilə aradan qaldırılmalı olduğunu bildirir. O, fərmanın məğzinin əhaliyə çatdırılması məsələsində mətbuatın rolunu xüsusi vurğulayır.
H.Z.Tağıyev yazır ki, ilk növbədə, müsəlmanların cəbhə işlərinə çağırılmasının qaydaları və müddəti aydınlaşdırılmalıdır: "Belə çıxır ki, (səfərbər olunan - müəllif) 19 yaşdan 25 yaşa qədər (qeyri-dəqiqlikdir, çünki fərmanda 43 yaşdan söhbət gedirdi - müəllif) kişilər eyni vaxtda və ya ayrı-ayrı vaxtlarda orduya çağırılacaq, bu isə o deməkdir ki, sürülər və əkin sahələri əkinçisiz və nəzarətsiz, ailələr və uşaqlar isə kişilərsiz və himayəsiz qalacaqlar". H.Z.Tağıyev müsəlmanlar üçün din məsələsinin vacib olduğunu da bildirir. O, fərmanda bu məsələnin açıq qaldığını yazır: "Müsəlmanlar üçün dini ayinlərin həyata keçirilməsi üçün şərait yaradılacaq, ya yox?".
Tağıyev cəbhəyə çağırılan müsəlman ailələrinin qayğısına qalınması üçün tədbirlərin görülməsinin vacibliyini də bildirib. "Rus qadınları öz diribaşlıqları ilə məşhurdurlar. Onlar ərləri olmadan da özlərini, ailələrini idarə edə bilirlər. Bu işdə onların tayı yoxdur. Hicablı müsəlman qadını isə savadsız və işsizdir. Bu üzdən onlar ərləri olmadan ailəni idarə edə bilmirlər", - deyə H.Z.Tağıyev qeyd edib. Sonda o, "fərmanın mənasının kütləyə izah olunmasınadək insanların xidmətə çağırılmasının dayandırılmasını, təlimat şəklində xalqa yuxarıda sadalanan məsələlərin geniş şəkildə izah edilməsini, bununla da xalqın yaranan suallara cavab tapmasına imkan yaradılmasını" təklif edib: "Bu təlimatlar türk dilinə tərcümə olunmalı, xalq arasında yayılmalıdır. Hökumət dairələri insanları məlumatlandırmalı, lazımi səviyyədə izahat verməlidir. Müsəlman qəzetləri təlimatları dərc edə, onları yazmağı, oxumağı bacaran insanlara izah edə bilər. Bununla da xalq həqiqəti bilər, şübhələrə, anlaşılmazlıqlara yer qalmaz".
Əks-reaksiya
Tağıyevin xəbərdarlığı, sözün əsl mənasında, uzaqgörən bəyanat idi. Məsələ ondadır ki, imperatorun fərmanına cavab olaraq, Türkistanda qiyam qalxdı. Qiyamın başlanmasına bilavasitə təsir edən məqam səngər qazmağa kişilərin hamısının çağırılacağı haqda xəbərlər oldu. Təlatümlər 1916-cı il iyulun 4-də Xocəntdə keçirilən nümayiş zamanı polisin güllələnməsi ilə başladı. Nümayiş çağırışçıların siyahısının dəqiqləşdirilməsi tələbi ilə keçirilirdi. Tezliklə qiyam digər vilayətlərə də yayıldığından, iyulun 17-də Türkistanda hərbi vəziyyət elan olundu. Qiyam qəddarlıqla yatırıldı. Bəzi məlumatlara görə, toqquşmalarda yalnız qırğızlar arasında, ən azı, 150 min nəfər həyatını itirib. Zaqafqaziyaya gəlincə, hökumət burada kişilərin səfərbərliyini 1916-cı il sentyabrın 15-də dayandırdı.
"Açıq söz" qəzetinin 1916-cı il 22 avqust tarixli sayında Məhəmməd Əmin Rəsulzadə yazırdı ki, "Dünən Tiflisdən müsəlmanlar üçün sevindirici xəbər gəlib - avqustun 21-də Əlahəzrətin Qafqazdakı canişini Qafqaz müsəlmanlarını 25 iyun fərmanından azad edib".
Sonda xatırladaq ki, sentyabrın 1-də qeyri-adi insan, mesenat, böyük və əsl azərbaycanlı Hacı Zeynalabdin Tağıyevin vəfatının 90-cı ildönümü tamam oldu.

Zeynalabdin Tagiyev was able to suspend the mobilization of the Muslim population in the Caucasus during World War I
The centenary of the First World War has awakened the interest of historians in this event of the recent past, which played a huge role in the future world order in Europe. It should be recognized that there are quite a few little-studied chapters in the history of this war. Of course, the events taking place in Baku one hundred years ago and the attitude of Azerbaijanis to the war are of particular interest to us.
Sympathy of Muslims
By the way, about the attitude to the war. This is what the chief of the local criminal police Rudenko reported to the Baku governor on 1 November 1915: "The mood among the Caucasian Muslims in general and among our local ones in particular is in constant and direct relation to the state of affairs on our Turkish front. If the Turks launch an offensive - the mood among the Muslim masses markedly increases, and if they retreat, it becomes smoother. Whatever you say, the majority of Muslims in the higher and lower strata of the population are on the side of the Turks. Hope for complete calm among Muslims if the fortune of war changes against us can be deceptive. Information from Muslim sources says that the attention of the Muslims is now focused on the Balkan events. They are eagerly waiting for the Germans to unite with the Turks and for the Turks to launch an offensive on their fronts again. Then, if there are Turkish successes, a Muslim uprising is possible." It is known that not only Muslims of the Caucasus sympathized with the Turks and, of course, their ally Germany.
However, despite the latent sympathy of the Muslims for the enemies of the empire, on 25 June Nicholas II signed a decree "On the mobilization of the non-Russian male population of the empire to work on the construction of fortifications and military communications in the area of the army, as well as any for other necessary defence work for the state". According to the decree, men aged from 19 to 43 were subject to mobilization to dig trenches and build other facilities. Moreover, each region - the Caucasus, Turkestan and Steppe Region - were obliged to allocate a certain number of people for front-line work. The imperial decree certainly caused a negative reaction among the Muslim population.
First, the Muslim suburbs of Russia received information about the signing by Nicholas II of a decree on calling up the local population for military work, while the text of the decree itself came later. This fact alone caused a lot of rumours. On the other hand, not only the information concerning the tsar's decree, but the decree itself contained a lot of uncertainties, which caused concern among the Muslim population.
Authoritatively and authentically in Tagiyev's style
Haci Zeynalabdin Tagiyev outlined them most clearly. Working in the archives of political documents at the presidential administration of Azerbaijan, we found a document written in the Azeri language entitled "Report of Haci Zeynalabdin Tagiyev handed over on 30 June 1916 to the Baku governor for submission to the supreme authority in the Caucasus". The report notes that although the news of the war left a "heavy mark" on the Muslims, it nevertheless caused "a rise in the spirit". "We, Muslims, believe that protecting the honour of the motherland is important and necessary for us, and we do not want to stay away from other edges of the homeland and are ready to do everything in our power to defend the motherland," writes Tagiyev. To confirm his words, he cites the participation of the Caucasian Cavalry Division in the battles: "The well-known courage shown by Muslims of the Caucasian Cavalry Division, who did not spare their lives for the country and the tsar, will find its rightful place in the future history of this war." Tagiyev welcomes the emperor's decree on calling up Muslims for front-line work. According to him, the decree indicates that the supreme authority considers Muslims to be equal citizens of Russia. He refers to the tsar's decree as "legitimate and desirable".
"The Islamic religion, first of all, recommends that Muslims defend their homeland. Patriotism and love for the country is in the blood of the Muslim, these qualities are transferred to the Muslim child with breast milk and do not leave him until the end of his life. Any Muslim is ready to sacrifice everything for the sake of the motherland," the report says. However, Tagiyev notes shortcomings in the decree of Nicholas II, which should be eliminated by corresponding instructions and explanations by officials. At the same time, he emphasizes the role of the media in educating the public about the provisions of the decree.
According to Tagiyev, it is first of all necessary to clarify the procedure and term of the recruitment of Muslims for front-line work. "He (one who is called up - author) will think that all men aged 19 to 25 (inaccuracy, the decree says 43 - author) will go at the same time or be called up shortly, and therefore, the herds and crops will be left without ploughmen and unattended, and the family and children - without men and care," he points out. Tagiyev said that questions of faith were important for Muslims. He writes that the royal decree does not answer the question: "Will conditions be created for Muslims to perform their duties and rituals or not?"
Tagiyev also considers it necessary to take action and take care of the families of Muslims who are called up. "Russian women are known for their grip, and they can control themselves and their families in the absence of their husbands, and they have no equal in this regard. The Muslim woman in hijab is ignorant and unemployed, and for this reason, she cannot manage the family and do without her husband." In conclusion, Tagiyev suggests "suspending the call-up until the importance and meaning of the tsar's decree is explained to the dark mass... With the help of instructions, widely explain to the people the questions which we mentioned above and which may arise in this series so that people are able to find the answers in these instructions. These instructions should be translated into the Turkic language and circulated among the people, the government circles are obliged to inform people and give proper explanations. Muslim newspapers can print the instructions and explain them to those who know how to write and read. Thus, the people will know the truth, and there will be no room for suspicions and misunderstandings."
The reverse reaction
Tagiyev's cautions were truly prophetic. The fact is that in response to the imperial decree, the population of Turkestan rose up. The immediate cause of the uprising was the rumours that absolutely the entire male population will be called up to dig trenches. Unrest began on 4 July 1916 as police in Khujand fired at demonstrators demanding the destruction of the lists of those mobilized. Soon the flames of rebellion spread to other areas, and on 17 July, martial law was imposed in Turkestan. The uprising was brutally suppressed. According to some reports, the number of Kyrgyz people alone killed in it was at least 150,000. With regard to the Caucasus, the mobilization of the Muslim population here was suspended by the government until 15 September 1916. Mammad Amin Rasulzada wrote in Aciq Soz newspaper on 22 August 1916 that "glad tidings came for Muslims from Tiflis yesterday - on 21 August the governor of His Imperial Majesty in the Caucasus exempted the Caucasus Muslims from the execution of the 25 June decree".
1 September marks the 90th anniversary of the death of the unique man, philanthropist, great and true Azerbaijani, Haci Zeynalabdin Tagiyev.