OD TUTUB YANAN BAZAR
Son yarım ildə paytaxtın daşınmaz əmlak bazarı görünməmiş yüksəlişini yaşayır. Müqayisə edilən ajiotajlı tələbat və qiymətlərin sürətlə artımı... Ucuz mənzillər isə sonuncu dəfə 2007-2008-ci illərdə müşahidə olunmuşdu.
Lakin hazırda mənzillərin qiymətinin qalxması bir çox halda Bakının mərkəzi rayonlarında bir neçə məhəllələrin kütləvi şəkildə sökülməsi ilə bağlıdır. Eyni zamanda bəzi mütəxəssislər hesab edirlər ki, hazırkı yaşayış bumunun ən qızğın dövrü artıq keçib və növbəti  ildə "od tutub yanan" bazarın sabitləşəcəyini gözləmək olar.
Qlobal iqtisadi böhran dövründən ötən ilk iki-üç il ərzində, paytaxtın daşınmaz əmlak bazarı satış əməliyyatları üzrə nisbətən cansız dinamika nümayiş etdirdi. Bu da qiymət parametrləri dəyişikliklərinə cüzi də olsa öz təsirini göstərdi.
2008-ci ilin oktyabr ayından 30%-dən artıq ucuzlaşan paytaxt  mənzilləri itirilən mövqelərini ildə 3-4%-dən çox olmayan artım templəri ilə qaytarırdı. Bununla belə, sonuncu bir çox hallarda inflyasiya indeksasiyasının təzahürü idi. Daşınmaz əmlakın sabit, nisbətən münasib qiymətlərə olmasına tikinti şirkətlərinin də nəzərəçarpacaq fəallığı səbəb oldu. Qlobal böhran dövrünün ən gərgin vaxtına düşən azalmadan (2009-2010-cu illər) yan keçərək, Azərbaycanın tikinti şirkətləri növbəti üç ildə istehsal dinamikasını qətiyyətlə artırdılar. Lakin bu tendensiya mənzil tikintisi seqmentində özünü daha aydın göstərdi.
Belə ki, Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2011-ci ildə ölkədə mənzil tikintisinin həcmi 1,9 mln. kv.metri ötürdü və bu göstərici ötən onilliyin mütləq rekordu sayılırdı. Hərçənd 2012-ci ildə yaşayış tikintisinin həcmləri 1,757 mln. kv.metrə qədər azaldı, artıq keçən il istehlakçı tələbatı ilə saxlanmış tikinti kompleksi yenidən sıçrayış etdi və bütün postsovet tarixi boyu mənzillərin görünməmiş təhvil verilmə həcminə nail oldu. Xüsusilə 2,138 mln. kv.metrdən artıq sahə təhvil verilib. Bu da ötən ilin analoji göstəricilərini 21,7% üstələyib.
Təəssüf ki, cari ildə müqayisə edilə bilən rekord göstəricilərə, çox güman ki, nail olmaq mümkün olmayacaq: Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə,  bu ilin yanvar-iyul aylarında mənzil tikintisinin templəri 16,5% azalıb və təxminən, 986 min kv.m yaşayış sahəsi təhvil verilib. Tikintinin ümumi templərinin azalması bir sıra amillər, o cümlədən paytaxtda boş torpaq sahələrinin azalmasından da asılıdır. Belə ki, bu cür ərazilərin dəyəri ekonom sinifli yaşayış binalarının kütləvi şəkildə tikilməsini həyata keçirməyə imkan verərdi.
Mahiyyətinə görə, Bakının mərkəzində çoxmərtəbəli məhəllələrin tikilməsi üçün yararlı torpaq sahələrinin böyük hissəsi artıq istifadə edilib. Qalan ərazilərdə isə bahalı olduğu üçün əsasən premium-sinifli yaşayış kompleksləri tikilir.
"Ölkədə fəaliyyət göstərən, təxminən, 110 tikinti şirkəti ucuz mənzilli binaların tikintisini nəzərəçarpacaq dərəcədə azaldıb", - deyə mənzil bazarı sahəsində mütəxəssis Nüsrət İbrahimov hesab edir.  Onun fikrincə, hazırkı şərtlərdə - qiymətlərin daim artımı və artıq bazar tələbatı zamanı ucuz mənzillərin tikilməsi tikinti şirkətləri üçün mənfəətli deyil. Sonuncular getdikcə daha bahalı və müvafiq olaraq  sahəsi böyük olan mənzillər ilə yüksəkrentabelli seqmentə keçir. Çünki bu gün heç də baha olmayan mənzilə belə qiymətlərin ümumi qalxması fonunda tələbat duyulur. Belə ki, bu ilin əvvəlindən 1 kv.metri ortalama 1500 dollardan 4000 dollaradək dəyişən Yasamal və Nəsimi rayonlarının yeni tikililərində elit mənzillər əhəmiyyətli dərəcədə bahalaşıb.
Son yarım ildə müşahidə edilən mənzillərə tələbatın olduqca artması və uyğun olaraq qiymətlərin qalxmasına səbəb nədir? Sözsüz ki, burada əlverişli bazar şəraiti sonuncu  rol oynamayıb:  paytaxtın daşınmaz əmlak bazarında sabit gəlirləri olan əhalinin fəallığı müşahidə edilir. Xüsusən, ipoteka ilə mənzil əldə edən dövlət qulluqçuları və iri özəl şirkət əməkdaşlarının payı nəzərə çarpan sayda artıb. Bu isə öz növbəsində, bazar tələbatını artırır və qiymətlərin qalxmasına təsir edir.
"Mənzillərin bahalaşmasının mühüm səbəblərindən biri də Bakının mərkəzində köhnə tikililərin sökülməsi ilə əlaqədar aparılan irimiqyaslı işlərlə bağlıdır. Mənzilləri sökülən ev sahiblərinə hər kvadratmetrə görə 1500 manat civarında təzminat təqdim edilir. Bu da yeni və təkrar mənzillərin qiymətini şişirdən önəmli amildir", - deyə N. İbrahimov güman edir.
Çoxzolaqlı magistral yolun salınması və Heydər Əliyev Sarayından Füzuli meydanına qədər Qış bulvarının timsalında yaranmış vəziyyəti də misal çəkmək olar. Qeyd edilən istiqamət boyunca mənzillərin sökülməsi təzminatların ödənilməsi ilə müşayiət olunurdu ki, bu da daşınmaz əmlak bazarında qiymətlərin ilk sıçrayışına səbəb oldu. Bazarın tələbatına və təklifinə paytaxtın icra hakimiyyətinin N. Nərimanov prospekti yaxınlığında (keçmiş Sovetski), eləcə də ətrafdakı məhəllələrdə planlaşdırdığı avtomobil yolunun və parkinq kompleksinin tikintisi də az təsir göstərmir. Deməli, bu ilin avqust ayının ortasına qədər bu rayonda yaşamış, təxminən, 1 650 sakin təyin edilən təzminat üzrə evlərinin dövlətə satılmasını rəsmiləşdirdi. Nərimanov prospektində ümumilikdə, təxminən, 3 300 daşınmaz əmlak obyekti söküləcək. Oxşar əməliyyatlar Bakının digər rayonlarında  metro stansiyalarının tikintisi və yol qovşaqlarının genişləndirilməsi ilə bağlı da həyata keçirilir. Bu amil də paytaxtın daşınmaz əmlak bazarının qiymət müəyyənetmə prosesinə qaçılmaz təsirini göstərir. Belə ki, 2013-cü ilin nəticələrinə görə, təkrar mənzil bazarında qiymət artımı 20%, ilkin seqmentdə isə ümumiyyətlə, bu rəqəm 28% təşkil edib. Bu tendensiya Bakıda mənzillərin artım qiymətləri 16% təşkil etdiyi vaxtda - cari ilin birinci yarısında da davam edib.
Paralel olaraq bu ilin yanvar - iyun aylarında paytaxtda daşınmaz əmlak bazarının  dövriyyəsində nəzərə çarpan artım qeydə alınıb. Mərkəzi Bankın məlumatlarına görə, bu göstərici 2, 383 mlrd. manat, yəni 2013-cü ilin ilk yarım ilinin göstəricisindən, təqribən, 30% çox təşkil edib.
"Bu gün bazarda ucuz mənzil defisiti yaranıb və kifayət qədər çox sayda potensial alıcı əllərində pulla qalıblar. Ucuz mənzil çatışmazlığı, həmçinin həcmləri son vaxtlar əhəmiyyətli dərəcədə azalan ipoteka kreditləşməsinə də təsir edib", - deyə Nüsrət İbrahimov düşünür.
Bu şəkildə, Bakıda tikinti şirkətləri iki amilin təsiri altında düşüblər: bu, mənzillərin, ilk növbədə, ucuz mənzillər seqmentində olan evlərin alqı-satqısı üzrə əməliyyatların nəzərə çarpan dərəcədə artan intensivliyi, habelə Bakının bir sıra rayonlarında köhnə evlərin sökülməsi ilə qızışdırılan ajiotalı tələbatdan ibarətdir. Ümumi prosesə artıq uzun illər müşahidə edilən Bakıda boş torpaq sahələrinin qiymətinin ümumi artım tendensiyası da öz bəhrəsini verir.
Mənzil bazarının sonrakı inkişaf tendensiyası mütəxəssislərə necə görünür? "Birinci yarım ildən sonra daşınmaz əmlakın qiyməti tədricən düşməyə başladı. Bu, bir tərəfdən, məzuniyyət dövrü ilə bağlı idi. Çünki bu vaxt bazarda fəallıq ənənəvi olaraq düşür. Digər tərəfdən isə əhalinin alıcılıq qabiliyyətinin zəifləməsini də unutmaq olmaz. Mənzil bazarında qiymətlər həddən artıq qaldırılıb və alıcılıq indeksi qiymət artımından geri qalır. Bu şərtlərdə isə daşınmaz əmlakın dəyəri düşməyə başlayır", - deyə Nüsrət İbrahimov hesab edir.
Lakin məzuniyyət mövsümünün bitməsi ilə bazarda qiymətlər, əsasən, mənzil və kommersiya obyektlərinin alqı-satqısı hesabına 3-4% artacaq. Ümumilikdə isə 2014-cü ilin nəticələrinə əsasən, mənzil bazarında 15%-lik qiymət artımı qeydə alınacaq. Qeyd edək ki, bu, ötən ilin artım templərindən, təxminən, iki dəfə aşağı  göstəricidir.
Paytaxtın mənzil seqmentinin son dərəcə "od tutub-yanması" artıq bu gün potensial alıcıların əhəmiyyətli hissəsini bazarı tərk etməyə məcbur edib. Bu tendensiyanın qorunub-saxlanılacağı təqdirdə, çox tezliklə bazarın fəallığının düşməsi müşahidə olunacaq. Öz növbəsində isə bu da ödəmə qabiliyyətinin tələbi çərçivəsində mənzillərin qiymətinin sabitləşməsinə gətirib çıxaracaq.

High housing prices in Baku have scared off potential buyers
In the past 18 months, the real estate market in the capital city has experienced unprecedented growth. The last time a comparable feverish demand and a rapid price rise were seen, primarily regarding budget housing, was in the years 2007-08. However, the current rise in the prices of flats is largely due to the massive demolition of several neighbourhoods in central districts of Baku. At the same time, some experts believe that the peak of the current housing boom has now passed, and as soon as next year one can expect stabilization in the overly "overheated" market.
In the first two to three years after the global economic crisis, the capital city's real estate market showed relatively sluggish dynamics of sales operations, which resulted in insignificant changes in price parameters. Housing in the capital city, which became cheaper after October 2008 by more than 30 per cent, regained positions it had lost by means of a pace of growth that did not exceed 3 to 4 per cent each year. The latter fact was largely a manifestation of inflation indexation.
A marked activity of construction companies also contributed to the preservation of stable, relatively affordable real estate prices. After passing through a period of decline (2009-10), which fell on the peak of the global crisis, Azerbaijani construction companies confidently increased production dynamics in the next three years. This trend was most clearly seen in the housing construction segment.
Thus, according to the State Statistics Committee, in 2011 volumes of housing construction in this country exceeded 1.9m square metres, and this figure has been named an absolute record of the past decade. Although in 2012 volumes of housing construction decreased slightly - to 1,757,000 square metres, already last year the construction sector, supported by consumer demand, made a breakthrough again and achieved volumes of housing construction that were unprecedented throughout post-soviet history. In particular, more than 2,138,000 square metres were built, which was 21.7 per cent more than in the previous year.
Unfortunately, most probably it will not be possible to achieve comparable record levels this year: according to the State Statistics Committee, the pace of housing construction in January-July this year decreased by 16.5 per cent, and approximately 986,000 square metres were built. The reduction in the overall pace of construction is due to several factors, including a reduction in free plots of land in the capital city, whose price would have allowed building economy-class blocks of flats on a mass scale. Most of the land that is suitable for the construction of multi-storey blocks of flats in the centre of Baku has actually already been used, and the remaining plots are expensive and are therefore mainly used to build premium-class residential complexes.
"The about 110 construction companies that operate in the capital city have markedly reduced the construction of buildings with budget flats," Nusrat Ibrahimov, a well-known expert in the housing market, believes. He says that under current conditions - constantly rising prices and excessive market demand - it is not profitable for construction companies to build budget housing. Construction companies increasingly more often reorient themselves to a more expensive and therefore highly profitable segment with larger flats, because even this not so cheap housing has now come to enjoy demand amid a general rise in prices. Thus, since the beginning of this year, there has been a marked rise in the prices of luxury apartments in newly-built blocks of flats in Yasamal and Nasimi districts, where 1 square metre costs between an average of 1,500 and 4,000 dollars.
So, what is the cause of this very high demand for flats and the corresponding price rise that have been observed over the past 18 months? Certainly, this is not the least because of favourable market conditions: people with a stable income are active in the real estate market in the capital city. In particular, there has been a marked increase in the proportion of civil servants and employees of large private companies who buy flats on mortgage loans, which results in an increase in market demand and a price rise.
"An equally important reason for the rise in the prices of flats is large-scale work to demolish dilapidated housing in the centre of Baku. Owners of demolished housing are given a compensation of 1,500 manats per square metre, and this is also a significant factor that jacked up the prices of new and used housing," Ibrahimov believes.
The most graphic example that illustrates the current situation is the construction of the multilane road and the Winter Boulevard between the Heydar Aliyev Palace and Fuzuli Square, which involved the demolition of homes and the payment of compensation, which provoked the first surge in real estate prices. The plans of the authorities of the capital city to build a motorway and a park complex in Narimanov Avenue (former Soviet Street), which will also cover adjoining neighbourhoods, has no lesser effect on the ratio of market supply and demand. Thus, by mid-August this year, about 1,650 people living in this area had sold their homes to the state in return for the fixed compensation.
A total of about 3,300 properties will be demolished in Narimanov Avenue. Similar operations are also being carried out in connection with the construction of metro stations and expansion of road junctions in other parts of Baku, which inevitably affects pricing in the capital city's real estate market as well.
Thus, in 2013, the rise in prices in the used housing market was 20 per cent, while in the new housing segment it even reached 28 per cent. This trend continued in the first half of this year, when the growth of prices for flats in Baku was almost 16 per cent.
In parallel, in January-June this year there was a marked increase in turnover in the real estate market in the capital city. According to the Central Bank of Azerbaijan, it was worth 2,383,000,000 manats, which was almost 30 per cent more than in the first half of 2013.
"Currently, there is a shortage of cheap housing in the market, and there are fairly many potential buyers left with money in their hands. Lack of budget flats has also affected mortgage lending, which has markedly decreased in volumes lately," Nusrat Ibrahimov believes.
So, two factors have affected construction companies in Baku: one of them is a marked increase in the intensity of operations to purchase and sell housing, primarily flats in the budget segment, and also feverish demand fuelled by the demolition of dilapidated housing in several parts of Baku. The trend of a general rise in prices for free plots of land in Baku, which has been observed for several years now, also contributes to the overall process.
What is experts' vision of further trends in the development of the housing market?
"Real estate prices gradually started to go down after the first half of the year. On the one hand, this was due to the vacation season, when market activity traditionally falls, and on the other hand, this had to do with a decline in the purchasing power of the population. Prices in the housing market are over-inflated, and the index of purchasing power lags behind the price rise. In these circumstances, real estate prices start to go down," Nusrat Ibrahimov believes.
When the vacation season ends, prices in the market will rise 3 to 4 per cent - mainly due to the purchase and sale of residential and commercial properties. Overall, in 2014, the housing market will record a 15-per-cent price rise, which is almost half the growth rate last year.
The excessive "overheating" of the capital city's housing segment has already forced a significant part of potential buyers out of the market. If this trend continues, there will very soon be a reduction in activity in the market, which will lead to stabilization of housing prices within the range of effective demand.