Teatr müharibələrin və düşmənçiliyin olmadığı ərazidir
Bu gün yeni minilliyin teatrının necə olması məsələsi heç zaman olmadığı kimi kəskin şəkildə gündəmdə durur. Bəziləri sanır ki, rus psixoloji teatr məktəbi səhnə materialının çoxdan keçmiş formasıdır və artıq Avropa teatrına istiqamətlənmək vaxtıdır. Özü də onlar bugünkü Avropa teatrlarının nə olduğunu düz-əməlli də təsəvvür edə bilmirlər. Kimlərsə yeni formalar axtarışından danışır, amma bu formaların necə olmasını ifadə edə bilmirlər. Teatrsa öz həyatı ilə yaşadığı kimi yaşamaqda davam edir, "nəzəriyyə"çilərə, daha doğrusu, onların həyəcanına fikir verə bilmir. Onlar öz tamaşaçıları ilə coğrafi yerləşmənin deyil, insani yaşam arealının diqtə etdiyi energetik əlaqədə olaraq yaşayırlar.
Səslənən problemlə bağlı analitik mühakimələrə qapılmadan qeyd etmək istərdik ki, teatr həmişə öz sənətkarına və "istehlakçı"sına, yəni tamaşaçısına bənzəyir. Hər bir konkret götürülmüş regionda tamaşaçı və sənətkar özünə məxsusdur. Onlar arasında zamanın diqtə etdiyi anlayış dili var, bu dil başqa heç bir yerdə mümkün olmadığı halda, konkret bir yerdə anlayışlıdır və tələbediləndir. Buna görə də beynəlxalq teatr festivalları, mübadilə qastrolları, bir sözlə, çağdaş teatrın problemlərini və inkişaf tendensiyalarını həm görməyə, həm anlamağa imkan verən bütün mümkün inteqrasiya üsulları çox vacib və önəmlidir.
Azərbaycanda respubilka və beynəlxalq səviyyəli teatr festivalları da keçirilir. Onların bəziləri Azərbaycan Respublikası Teatr Xadimləri İttifaqı, digərləri isə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi ilə birlikdə reallaşdırılır. Son illərdə teatrın praktikləri və nəzəriyyəçiləri üçün də beynəlxalq konfranslar keçirilməyə başlanıb. Bu ilin noyabr ayında üçüncü beynəlxalq teatr konfransı keçiriləcək və orada teatr işinin praktikləri və teorotikləri görüşəcəklər ki, dünya teatrının problemlərini və inkişaf meyillərini müzakirə etsinlər. Teatr isə öz həyatı ilə yaşayır, tamaşaçını və özünü qarşılıqlı bağlılıq sınağına çəkir. Beynəlxalq festivallar, mübadilə qastrolları - teatrın və onun izləyicisinin qarşılıqlı maraq sahəsini aşkar edib müəyyənləşdirməyi bacaran amillərdir.
Qastrollar: təcrübə mübadiləsi...
Sözün düzü, mənə "qastrol" sözünün köhnə mənası indikindən daha çox xoş gəlir. Onda öz həyatının böyük hissəsini şöhrət və qazanc axtarışında keçirmiş aktyor camiəsinin keçmiş macəralı həyatından nəsə gizlənir. Alman dilindən gələn bu söz "bir aktyorun və ya kollektivin öz meydançasında çıxışı" mənasını verir. Sovet teatrı dövründə qastrollar uzun çəkən, teatr prosesini ideoloji baxımdan idarə edən qurumlar tərəfindən coğrafi baxımdan düşünülmüş prosedur idi. Truppa, demək olar ki, tam heyətlə başqa qardaş respublikaya gedirdi və bir ay ərzində izləyiciləri öz repertuarı ilə sevindirirdi. Prosesin iqtisadi baxımdan nə qədər gəlirli və ya zərərli olması bu məqalənin mövzusu deyil.
Əsas, bu qastrolların xatirələrdə qoyduğu izlərdir - teatr kassalarında canlı ajiotaj, tanış olmayan zalın nəfəsi, yeni yaradıcılıq əlaqələri, həmkarlarla tanışlıq, tamamilə yeni peşəkarlıq səviyyəsinə yüksəlmə imkanı yaranırdı. Bir sözlə, hər şey, sözün həqiqi mənasında, maraqlı idi və təbii ki, qastrolları həmişə səbirsizliklə gözləyirdilər. İndi qastrol səfərləri sadə iş deyil. Çünki təkcə maliyyə məsələsi ilə məhdudlaşmayan digər çətinlikləri var; məsələn, gömrük problemləri. Ancaq nə olursa-olsun, müxtəlif ölkələrin mədəniyyətləri təcrid vəziyyətində yaşaya bilməz və başlanan inteqrasiya prosesi düşünməyə imkan verir ki, bu cür əlaqələr son hesabda normaya çevriləcək.
Kiçik işlərdən başlamaq olar; məsələn, kiçik mübadilə qastrollarından. Bu, Azərbaycanın, Gürcüstanın və Rusiyanın (Həştərxanın) rus dram teatrları arasında başlanıb. Keçən il qastrollarla başlanan dostluq mübadiləsi prosesi yeni yaradıcılıq əlaqələri meylinə çevrildi. A. Qriboyedov adına Tiflis Rus Dram Teatrı və Səməd Vurğun adına Bakı Rus Dram Teatrı özlüyündə heç də qonşuluqda yerləşən ölkələrin teatrı kimi yaxın olmaqla qalmır. Həm də bu teatrların eyni tarixi kökləri var. Xatırlasaq, görərik ki, həm Bakı, həm də Tiflis teatrını eyni adam - Vladimir Şveytser (pessimist) yaradıb: əvvəl Bakı Satira-Təbliğat Teatrını yaradıb və sonradan bu, Bakı İşçi Teatrına çevrilib. Sonra isə proletar mədəniyyəti adına Tiflis Satira-Təbliğat Teatrının əsasını qoyub, onu da sonralar "qırmızı teatr" adlandırıblar. Buna görə də bu teatrları qohum saymaq olar. Ümumiyyətlə, mədəniyyət fəzası həmişə birləşdirir, çünki bu elə ərazidir ki, orada nə müharibə, nə də qarşılıqlı nifrət olur. Əksinə, başqa yaradıcılığa maraq və bir-birini daha yaxşı tanımaq istəyi yaranır.
Bakı - Tiflis. Komediya çətin janrdır
Mirzə Fətəli Axundzadənin anadan olmasının 200 illiyi ilə bağlı Aleksandr Şarovskinin yüngül komediya janrında tamaşaya qoyduğu "Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah" əsəri açıq-aydın Tiflis tamaşaçılarının ürəyincə oldu. Azərbaycan klassikinin nəql etdiyi sadə əhvalat quruluşçunun yozumunda unudulmaz milli çalarlar qazandı və tamaşanı ifadəli etnik mənzərəyə çevirdi.
Tamaşada Qarabağ sakinlərinin məişət qayğılarından ibarət sadə həyat təsvir edilir: uşaqlarını tərbiyə edib, onlara xoşbəxt gələcək qazandırmaq, gündəlik zəhmət çəkməklə öz həyatlarını daha imkanlı etmək. Yəni xoşbəxtlik haqqında təsəvvürləri ən sadədir. Və bu təsəvvürdə kişi-qadın münasibətləri də yer alır. Fəxriyyə Xələfovanın gözəl kostyumları bu milli koloritə, sadəcə, səhnə inamı verirdi. Bu, tamaşanı, bir növ, milli ənənələr və ekzotik məişət təsvirləri üzrə "bələdçi"yə də çevirdi.
Pyes dərin psixologizmdən uzaq olsa da, canlı, tanış və gerçək xarakterlərin dərin araşdırılmasını tələb edir. Rejissor bu məsələ üzərində həvəslə işləyir. Buna görə də qadınların Parisi "dağıtdırması" ilə bağlı gülməli əhvalatı yaşlılar üçün ekzotik Şərq nağılına çevirir: tamaşa dağ çiçəklərinin, milli yeməklərin ətrini, milli mentalitetin özəlliklərini əks etdirir. Bu, səhnə ifadəsinin elə bir Qarabağ səbətidir ki, heç kim ona laqeyd qala bilmir. Hətta Tyulrinin doğrudan da yıxılmasına və Parisdə inqilab baş verməsinə baxmayaraq, bu şən, sadə və çox işıqlı əhvalat öz personajları və əlbəttə ki, onları canlandırmış aktyorlar haqqında xoş xatirələr yaradır.
Tiflis - Bakı: dram musiqili də ola bilər
"Qriboyedovçular"ın cavabını çox gözləmək lazım gəlmədi və mübadilə qastrollarının strukturunda yaradıcılıq kontaktları sistemi yeni səviyyəyə çıxdı. Teatr Bakı izləyicisinə baş rejissor Avtandil Varsimaşvilinin Coşua Sobolun "Getto" pyesi əsasında qoyduğu tamaşanı təqdim edib. 80-ci illərin ikinci yarısında çox böyük səs-küy doğurmuş və XX əsrin sonlarının teatr tarixinə Holokost, soyqırım və insanlıq əleyhinə yönəlmiş digər tədbirlərə qarşı Vilnüs gettosunun nümunəsində böyük etiraz kimi düşmüş məşhur pyes gürcü teatrında tamamilə başqa cür səsləndirilib. Varsimaşvilinin konseptual teatrı konseptual rəsm kimidir: nə qədər diqqətlə baxırsan, bir o qədər çox həyat və zaman axınları ilə uyğunluq tapırsan. Quruluşçu pyesdən bütün yan münaqişə xətlərini (məsələn, Henslə Vayskopfun münaqişəsini) yığışdırıb ki, diqqəti əsas məsələyə yönəltsin: getto, sadəcə, coğrafi məkan deyil, o, həddindən qorxulu bir mövcudiyyətdir. Ya da o, ruh, seçim, hüquq azadlığına təcavüzdür. Bu məsələdə, hətta ümumiyyətlə, ruhun qadağan olunduğu yerdir (Bibliyada ən qorxulu günah başqasının ruhuna müdaxilədir!). İnsan ruhu isə tam dolğunluğu ilə təqdim edildiyi janrdan asılı olmayaraq, yalnız xalq yaradıcılığı vasitəsilə açılır. Gettonun yəhudi kabare teatrı da müxtəlif janrlarla təqdim edilib. Bunlar lətifələr (yəhudi həyatından səhnələr), mahnılar və rəqslərdir.
İncəsənəti öldürmək mümkün deyil. Onu hətta getto kimi rezervasiyaya salsalar belə. Nə qədər ki xalqın ruhu yaşayır, o yaşayacaq. Onun musiqisi, mahnıları, mədəniyyəti yaşayacaq. Avtandil Varsimaşvilinin konseptual teatrı sənətkarın cəmiyyətə və onun problemlərinə yanaşma mövqeyidir. Belə teatr düşüncəni oyadır, düşünməyə və dərdi birlikdə yaşamağa vadar edir. Həm də nəticələr çıxarıb, qərarlar verməyə yönləndirir. Tamaşanın quruluşçu rəssamı Marian Şvelidze səhnənin dərinliyində rəsm olunmuş arxa plan təqdim edir, orada keçən əsrin əvvəllərində gürcü cəmiyyətini təqdim edən insanlar təsvir edilib. Onlar öz sosial statuslarına uyğun tribunalarda əyləşiblər: VIP yerlər də, daha aşağı ranqa məxsus yerlər də var. Tribunalar ippodromdakı kimidir. Keçən əsrin insanları tribunalarda rahat əyləşərək, baş verənləri maraqla izləyirlər. Onlar nə yaradıblar və özlərindən sonra gələnlərə nəyi irs qoyacaqlar? Bugünkü toplumun həyatını quranlar bu irsdən necə yararlandılar?..
Son söz
Bugünün teatrı necə olmalıdır? Dramaturgiyanın yozumuna gözlənilməz epataj, enişli-ifadəli forma axtarışları, tamaşaçı təsəvvürünü gözəl effektlərlə mat qoymaq istəyi... Keçən əsrin ikinci yarısının böyük rejissorlarının - Piter Brukun, Antoanen Artonun, Kristian Lyupanın, Yeji Qrotovskinin, Anatoli Vasilyevin yeniliklərini xatırlayaq. Bu gün onlar sadəcə tarixdir. Bugünkü rejissorlar izləyici uğrunda mübarizəyə bacardıqları qədər qapılırlar. Buna görə də bu gün effektlər dalınca qaçmaq sadəcə cürətli ideya deyil, məqsəddir. Buna dəyərmi? Teatr filmlərə 3D formatda baxmağın mümkün olduğu kino ilə rəqabət aparmağa qadirdirmi?
Bəs insanın özü teatr araşdırmalarının mövzusu deyil? Quruluşçuların tez-tez müraciət etdiyi kompüter qrafikası, dar səhnə məkanında baş verən holoqramlar effekt verə bilməz. İzləyicinin teatra marağını vizual effektlərlə deyil, nəsə başqa daimi bir şeylə oyatmaq yaxşı deyilmi? Məsələn, emosiyalarla, anlaşılan quruluş düşüncəsi ilə... Axı teatr incəsənətinin sirli cazibəsi heç də təklif edilən formaların espansivliyində deyil. Belə görünür ki, o, insan ruhunun ehtiyaclarındadır. Bəlkə də özünün ehtiyaclarındadır. Buna görə də hər teatrın izləyici ilə öz ünsiyyət dili olmalıdır...

STAGE WITHOUT BORDERS
Today the question of what the theatre of the new millennium will be like is more relevant than ever before. Some people believe that the theater of the Russian psychological school is a long outmoded way of communicating the stage material and that it is necessary to focus on the European theater now. But they barely imagine what the European theater of today is. Others talk about the search for some new forms, not very well knowing what they are and what they should express. Meanwhile, the theatre was and still is living its own life without paying much attention to the "theorists" or their troubles. It lives on, being part of an energy link with the audience which is not dictated by its geographical position but by the area of human habitation. Without going into the analytical arguments about the said problems, I would just note that the theater is always what the artist and its "consumer", i.e. the viewer, are. And each particular region has its own viewer and artist. There is a language of understanding between them, which is dictated by the time and is understandable and claimed in this particular place. Therefore, international theater festivals, exchange tours and, in general, all available methods of integration are highly important and necessary, as they will enable us not only to see but also to understand the issues and trends of the contemporary theater.
Theatre festivals, both national and international, are also conducted in Azerbaijan. Some by the Azerbaijan Union of theater figures, others in conjunction with the Ministry of Culture and Tourism. Recent years have seen several international conferences of theater practitioners and theorists. The third international theatreconference will be held in November this year to consider the issues and development trends of world theater. The theater, meanwhile, lives its life, trying itself and the audience for the strength of mutual affection. And international festivals and exchange tours are the factors that can identify and define the fields of mutual interest for both the theater and the audience.
Tours: small and exchange ones …
To be honest, I like the archaic word "tour" better than the current "tours". There is something fascinating from the life of the former acting fraternity who spent most of their lives earning money and fame. Originating from German, it means "a performance of one artist or a band not on their own platform". During the period of Soviet theater, performances were protracted and geographically designed by the bodies that governed the ideological process. The troupes would almost fully travel to other Soviet cities and please the local audience with their repertoire for a month. Whether it was profitable in terms of efficiency of the process is beyond the scope of this article. The main things that such tours left behind in people's memories were the anxiety at the box office, the sensations of the unknown audience, new creative relationships, acquaintances with local colleagues and the opportunity of professional growth to a completely different level. In short, everything was exciting and, of course, everyone looked forward to a tour. Now the tours are not an easy undertaking because they are fraught with many issues, not just financial. For example, customs. But the cultures of different countries cannot live in isolation, and the process of integration that has started suggests that such communication will also eventually become the norm. It is possible to start with little things. For example, small exchange tours, as it was done between the Russian theaters of Azerbaijan, Georgia and Russia (Astrakhan). The process of friendly exchange tours launched last year brought about a tendency for new creative contacts. The Griboyedov Russian Drama Theatre (Tbilisi) and the Vurgun Russian Drama Theatre (Baku) are not just theaters of countries that are close to each other. These theaters have the same historical roots. And if we recall that the Baku and Tbilisi (Tiflis) theaters were created by one and the same person, Vladimir Shveytser (Pessimist): first, the Baku satire theater (subsequently Bakinskiy Rabochiy), then the Proletkult satire theatre in Tiflis (subsequently named the Red Theatre), the theaters can be considered a family. And culture always unites because it is a territory where there are neither wars nor hatred. On the contrary, there is an interest in this work and a desire to know each other better.
Baku-Tbilisi. Comedy is no easy genre
The play by Aleksandr Sharovskiy dedicated to the 200th birthday anniversary of Mirza Fatali Axundzada with the intriguing title "Monsieur Jordan, the botanist, and the dervish Mastali Shah, the famous magician", staged in the genre of light comedy, was received very well by the Tbilisi audience. The uncomplicated story of the Azerbaijani classic in the interpretation of the contemporary director has acquired the unforgettable national touches which allow the audience to perceive the play as an expressive ethnic picture. Inside it is the routine life of the people of Karabakh with their simple everyday concerns: how to raise children, how to ensure their future and how to make their lives richer. That is the simple idea of happiness. Yet deeper inside is the relationship between men and women. The wonderful costumes by Faxriya Xalafova have complemented the national touches with the credibility of the stage which allows you to perceive the play as a "guide" to national traditions and exotic pictures of everyday life.
Although the play is devoid of in-depth psychology, it requires careful design of the characters - living, recognizable, truthful. The director has worked on it with pleasure, therefore the almost anecdotal story about how women "destroyed" Paris is transformed into an exotic oriental fairy tale for adults: with the aroma of mountain herbs, national food, the peculiarities of national mentality. This is such a splint of Karabakh in stage terms that leaves no-one indifferent. The cheerful, easy, funny and very bright story (although Tuileries did fell and there was a revolution in Paris!) leaves pleasant memories - both about the characters and, of course, the actors.
Tbilisi-Baku: drama can also be musical
A return visit by the Griboyedov theater followed soon, and the system of creative contacts in the exchange structure rose to a new level. The theatre presented a play by its director Avtandil Varsimashvili based on Joshua Sobol's play "Ghetto". The play became famous in the latter half of the 1980s and went down in the history of the theater of the late 20th century as a protest against the Holocaust, genocide and other acts against humanity. It found a completely different sounding with the Georgians on the example of a Vilnius ghetto. The concept theatre of Varsimashvili is like conceptual art: the closer you look, the more you find harmonies with the present life and time. The producer has removed all the lines of side conflicts from the play (e.g. Gens and Weisskopf) to focus on the essential: the ghetto is not a geographical location, it is much worse. For it is an attack on the freedom of spirit, choice and law. In this case, it is also a ban of the soul (the worst biblical sin is an attack on someone else's soul!). For the soul of man is heard in full force only in the art of the people, in whatever form and genre it may be presented. The Jewish Ghetto cabaret theatre is presented in different genres, including jokes (scenes from Jewish life), singing and dancing.
Art cannot be killed. Even if it is placed in a reservation such as the ghetto. It will live as long as the soul of the people is alive. Its music, songs, culture. The concept theatre of Avtandil Varsimashvili is the artist's attitude towards society and its problems. Such a theater stimulates thought, leads one to think and empathize, to draw conclusions and make decisions. Marian Shvelidze, the artistic director of the play, provides a backdrop which depicts people representing Georgian society of the last century. They are placed in accordance with their social status: there are VIP seats and seats for those of lower ranks. And the stands are like on a racetrack. People from the last century comfortably watch what is happening. What were they building and what were they going to leave to their descendants? And how has this legacy been disposed of by those who represent the present-day society?
So what should the theater be like today? As evidenced by history, the search for forms of expression, a sudden shocking approach to the interpretation of drama, the desire to impress the audience with beautiful effects do not provide stability in the relationship between the viewer and the theater. Let's recall the discoveries of the great filmmakers of the latter half of the 20th century - Peter Brook, Antonin Artaud, Christian Loop, Jerzy Grotowski, Anatoliy Vasilyev. Today they are just history. Today's directors bend over backwards in the struggle for the viewer. Therefore, the pursuit of the effects is not just an obsession, but an end in itself. But is it worth it? Can the theater compete with the cinema where it is already possible to watch movies in the 3D format? And isn't the man himself the subject of research for the theater? The computer graphics often used by the directors cannot give the effect of the hologram which arises in the space of a stage box. So isn't it better to arouse interest in the theater not by visuals but something more permanent? For example, emotion, a distinct idea? After all, the secret of the magic attraction of theater is not in the exuberance of the proposed forms. It is, I think, in the needs of the human spirit. Soul, if you will. Therefore, each theater has its own language with the audience ...