AZƏRBAYCANLA TÜRKİYƏ BUZLARI ƏRİTDİ
İyun ayının son günlərində eyni zamanda iki mühüm hadisə baş verib - Azərbaycan qazının Avropaya ixracı üzrə planların gerçəkləşdirilməsi yolunda iki vacib mərhələ keçilib. Birincisi İstanbulda Azərbaycanla Türkiyə arasında Azərbaycan qazını Türkiyə-Gürcüstan sərhədindən Türkiyənin qərb sərhədlərinə qədər aparmaq üçün nəzərdə tutulan Transanadolu qaz kəmərinin  ("Trans Anadolu Pipeline", "TANAP") tikintisi layihəsi üzrə hökumətlərarası sazişin imzalanması baş tutub.
İkincisi, "Şahdəniz" yatağının işlənməsi üzrə konsorsium qazın Cənub-Şərqi və Mərkəzi Avropaya ixracı üzrə potensial marşrutların qiymətləndirməsi üzrə işi başa çatdırıb və nəticədə, qazın bu istiqamətdə göndərilməsi üçün daha bir prioritet  layihə kimi, "NABUCCO West" seçilib.  Yada salaq ki, 2012-ci ilin fevral ayında Azərbaycan qazının İtaliyaya ixracı üçün  iki marşrut  "TAP"  ("Trans Adriatic Pipeline")  və "ITGI" ("İnterkonnektor Türkiyə-Yunanıstan-İtaliya") arasından gələcək qiymətləndirmə üçün "TAP" seçilib.
Beləliklə, bu zəncirdə üçüncü və son formal bənd qalıb - artıq "NABUCCO West" və  "TAP" arasında yekun marşrutun müəyyən edilməsi üçün seçim edilməlidir. Yəni bizim qazın Bolqarıstandan keçərək, Avstriyaya yönələcəyi və ya İtaliyaya istiqamətlənəcəyi barədə qərar verilməlidir. Bununla da böyük Azərbaycan qazının Avropaya ixracı ilə bağlı hüquqi bazanın formalaşması başa çatmış sayılacaq.
Qaz strategiyasının əsası
Başlanğıc üçün qeyd edək ki, "TANAP" üzrə saziş iyunun 26-da İstanbulda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə Türkiyə Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan arasında imzalanıb. Sazişə, həmçinin, Azərbaycanın sənaye və energetika naziri Natiq Əliyev və Türkiyənin enerji və təbii qaynaqlar bakanı Taner Yıldız qol çəkiblər. "BOTAS" və "SOCAR"  (ARDNŞ) arasında "TANAP" layihə şirkətinin təşkilati məsələlər barədə sazişinə isə  Azərbaycanın sənaye və energetika naziri Natiq Əliyev, Türkiyənin enerji və təbii qaynaqlar bakanı Taner Yıldız, "ARDNŞ" prezidenti Rövnəq Abdullayev  və "BOTAS" baş direktorunun müavini Mehmet Konuk imza atıblar.
Yada salaq ki, "Trans Anadolu Pipeline" qaz kəməri dörd mərhələdə gerçəkləşdiriləcək. Qaz kəməri üzrə ilk nəql 2018-ci ildə başlayacaq. İkinci mərhələdə, yəni 2020-ci ildə qaz kəmərinin gücü 16 mlrd kub.m.-ə çatdırılacaq. 2023-cü ilə (üçüncü mərhələdə) qaz kəmərinin gücü 23 mlrd kub.m təşkil edəcək. Sonuncu, dördüncü mərhələ isə 2026-cı ilə gerçəkləşdiriləcək. Bu mərhələdə qaz kəməri 31 mlrd kub.m.-ə bərabər olan buraxılış gücünə çatacaq. Tikintinin dəyəri $7 mlrd səviyyəsində qiymətləndirilir.
İmzalanma mərasimində Tür-kiyə Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib ki, layihənin gerçəkləşdirilməsi ilə bizim ölkələr Avropa Birliyinin (AB) enerji qaynaqlarının şaxələndirilməsi işinə xüsusi qiymətli töhfə vermiş olacaqlar və eyni zamanda, Avropanın enerji təhlükəsizliyi məsələsində öz üzərlərinə vacib öhdəlik götürəcəklər: "Başqa sözlə, Şərq-Qərb enreji dəhlizini formalaşdıran bütün bu layihələr bölgədə sülhün və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi, iqtisadi inkişafın təmin edilməsi istiqamətində strateji addımlardır".
Prezident İlham Əliyev isə bildirib ki, iki ölkə arasında gerçəkləşdirilən birgə iri layihələr dünyanın enerji xəritəsinə yeni çalarlar gətirib: "Son illər Azərbaycan qazının Avropaya nəqli haqqında müxtəlif danışıqlar və müzakirələr aparılır. Biz gördük ki, bu müzakirələr durmadan aparılır və heç bir nəticə yoxdur. Həmişə olduğu kimi, ikitərəfli məsləhətləşmələrə apararaq qərara gəldik ki, biz Türkiyə və Azərbaycan olaraq, bu məsələdə də liderliyi öz üzərimizə götürməliyik və bu layihəni birgə gerçəkləşdirməliyik. Bu layihə yalnız Türkiyə və Azərbaycana məxsusdur ki, bunu bu gün qol çəkilmiş sənədlər də təsdiq edir. Bu layihəni biz özümüz, öz gücümüzlə, öz pulumuz və texniki imkanlarımız ilə gerçəkləşdirəcəyik", - deyə dövlət başçısı bildirib.
"ARDNŞ" prezident Rövnəq Abdullayev isə öz növbəsində bildirib ki, hər şeydən əlavə, "TANAP" Türkiyənin daxili bazarına qaz verilməsi, qardaş ölkənin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün xüsusi əhəmiyyətə malik layihədir. Qeyd edək ki, Ərdoğanın sözlərinə görə, əvvəlcə Türkiyə 6 mlrd kubmetr, daha sonra isə  10 mlrd kubmetr təbii qaz almağı planlaşdırır. "Əsas məqsəd bu rəqəmi 50 mlrd kubmetrə qədər qaldırmaqdır", - deyə o vurğulayıb.
Yada salaq ki, keçən ilin dekabr ayında Azərbaycan və Türkiyə Azərbaycanın "Şahdəniz" dəniz yatağından təbii qazın Türkiyə ərazisindən keçməklə, Avropaya nəqli üzrə qaz kəməri tikilməsi üçün konsorsium yaradılması ilə bağlı qarşılıqlı anlaşma memorandumu imzalayıblar. "ARDNŞ" hazırda "TANAP" layihəsində 80%-lik iştirak payına malikdir, Türkiyə tərəfinə isə "TRAO" və "BOTAŞ"ın timsalında 20%-ə malikdir ("TRAO" layihədə 15%-ə, "BOTAŞ" isə 5%-ə malik olacaq; həm də Türkiyənin daxili ehtiyacları üçün boru kəməri ilə ildə 6 mlrd kubmetr qaz nəqlinə məsuliyyət daşıyacaqlar). Bununla yanaşı, gələcəkdə əgər hansısa şirkət layihədə iştirak etmək istərsə, "ARDNŞ" öz payından verməyə hazırdır. Bəllidir ki, "VR" şirkəti artıq "TANAP"da iştirak etməyə razılıq verib. "Şahdəniz" konsorsiumunun başqa iştirakçılarının - Norveçin "Statoil" və Fransanın "TOTAL" şirkətləri kimi biznes qurumlarının da layihəyə qoşulacağı gözlənilir.
Gələcəkdə "TANAP" Avropaya istiqamətlənmiş istənilən qaz kəməri layihəsinə qoşula bilər. Sazişin çox önəmli tərəfi isə onun Türkiyə qanunvericiliyi ilə deyil, Avropa qanunvericiliyi ilə tənzimlənməsidir. Çünki "TANAP" konsorsiumunun mənzil-qərargahı Niderlandda, yəni neytral zonada yerləşir.
Beləliklə, "TANAP" yetərincə prestijli layihədir və Bakını dünya qaz bazarında iri oyunçuya çevirməklə yanaşı, həm də "mavi yanacaq"ın iri tranzitçisi mövqeyinə də gətirəcək. Bunu da nəzərə alaq ki, Azərbaycan iri qaz ehtiyatına malikdir. Təkcə "Şahdəniz" yatağının ehtiyatları 1,2 trilyon kubmetr qiymətləndirilir, başqa yataqlardakı təsdiq edilmiş ehtiyatlar da nəzərə alındıqda, Azərbaycanın toplam ehtiyatı 2,6 trln kubmetrə bərabərdir. Buna görə də "TANAP" layihəsi hələ uzun müddət Azərbaycanın maraqlarına xidmət göstərəcək. Hazırda o, Azərbaycanın belə iri iştirak payına malik olduğu ən böyük tranzit layihəsdir.
Boru kəmərlərinin savaşı - sonun başlanğıcı
İstanbulda imzalanma mərasimindən, demək olar ki, dərhal sonra bu addım Transadriatik boru kəməri və "NABUCCO West" layihələri tərəfindən dəstəkləndi. Bu məntiqlə, layihəni alqışlayanlar sırasında daha bir boru kəməri layihəsi - Britaniyanın "bp" şirkətinin iştirak etdiyi "SEEP" layihəsi də olmalı idi. Amma onun "susqun" dayanması, sonradan  yetərincə izah edilən olub - "Şahdəniz" konsorsiumu iyunun 28-də "NABUCCO West" qaz kəməri layihəsini Azərbaycan qazını Mərkəzi Avropaya potensial nəqlçi kimi prioritet elan etdi və bununla da bu rola namizədlərin sayını iki şirkətə həvalə elədi.
İndi konsorsium bu layihə ilə onun gücünün, texniki imkanlarının və kommersiya şərtlərinin öyrənilməsi üçün əməkdaşlıq edəcək. Bu ilin fevral ayında eyni şərtlər daxilində qazın İtaliyaya potensial ixrac marşrutu kimi, Transadriatik Qaz Kəməri ("TAP") layihəsi seçilib. "Şahdəniz" konsorsiumu ilə "TAP" arasında artıq əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanıb. Artıq 2013-cü ilin ortalarında "Şahdəniz" üzrə tərəfdaşlar layihənin ikinci mərhələsinin işlənməsi üzrə yekun investisiya qərarı verməyi planlaşdırırlar. Bu müddətə kimi  "NABUCCO West" və "TAP" kimi marşrutların ikisindən biri seçilməlidir, həmçinin, qaz satışı üzrə saziş bağlanmalıdır.
"bp"nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Rəşid Cavanşirin sözlərinə görə, "NABUCCO West" layihəsinin ("TAP"la yanaşı) seçilməsi "Şahdəniz" yatağının işlənməsinin ikinci mərhələsinin gerçəkləşdirilməsi və Xəzərin qaz ehtiyatlarının Avropaya nəqli istiqamətində atılmış önəmli addımdır.
Ümumiyyətlə, seçim elə də asan olmayıb - bir sıra KİV-də həm hökumət məmurlarının, həm də analitiklərin "NABUCCO" layihəsinin əlverişsiz olması barədə fikirlər səsləndirilirdi. Bununla bağlı olaraq, layihənin ideoloqları, nəhayət ki, rəqabətin güclü olduğunu anladılar və layihəyə düzəliş etməyə, qaz kəmərini qısaltmağa və onu hamı üçün əlverişli etməyə qərar verdilər. Əgər qaz kəmərinin uzunluğunun 3900 km  olması, onun  Türkiyə-İraq və Türkiyə-Gürcüstan sərhədlərinə qədər uzadılması düşünülürdüsə, yeni versiyada "NABUCCO West" qısaldılaraq, 1300 km.-ə salınıb və Türkiyə-Bolqarıstan sərhədindən Avstriyanın  Baumqarten şəhərinə qədər uzanır. Qaz kəmərinin ötürmə gücü də xeyli aşağı salınıb və 31 mlrd kubmetrdən 20 mlrd kub.m.-olub.
""NABUCCO West"in ikinci prioritet marşrut variantı kimi seçilməsi bu layihə üçün önəmli məqamdır. Bu qərar "NABUCCO" üçün çox önəmlidir və yekun investisiya qərarı istiqamətində vacib addımdır", - deyə "NABUCCO Gas Pipeline International GmbH"in icraçı-direktoru Reynhard Mitçek bildirib.
"Şahdəniz" konsorsiumunun "NABUCCO West" üzrə qərarını Avropanın energetika məsələləri üzrə komissarı Günter Ettinger də dəstəkləyib. "Bu ilkin qərar bizi qazı Azərbaycandan və Xəzər bölgəsinin başqa ölkələrindən birbaşa almağa bir addım yaxınlaşdırdı", - deyə o bildirib. Ettinger bunu Avropa və onun enerji təhlükəsizliyi üçün uğur sayıb, əlavə edib ki, "NABUCCO" konsorsiumu "TANAP"ın tikintisi üzrə tenderdə də mübarizə aparacaq. Əgər onun səyləri uğurla nəticələnərsə, Avropa Birliyi "NABUCCO" qaz kəmərini ilkin tam formada gerçəkləşdirməyi bacaracaq. "TANAP"ın Türkiyənin şərq sərhədindən qərb sərhədinə kimi tikilməsi üzrə keçirilən tenderin qalibi 2013-cü ildə elan ediləcək.
Ümumiyyətlə, bu cür "avrodəstək" heç də "NABUCCO West"ə qarşıdan gələn "boru kəmərləri savaşı"nda "TAP"a nisbətən heç bir üstünlük vermir. Bu biri layihənin  də tezliklə özünəməxsus, elə də zəif olmayan "kozır"ı ortaya çıxacaq - yaxın zamanlarda "bp" şirkəti layihədə önəmli paya malik olmaq niyyətindədir. "bp"nin "Şahdəniz" üzrə vitse-prezidenti Alister Kukun sözlərinə görə, ""bp",  prinsipcə, "TAP" layihəsinə qoşulmaq üzrə danışıqları başa çatdırıb və qısamüddətli perspektivdə maliyyələşdirmə məsələsində yardım edəcək, "TAP" layihəsinə qoşulmaq üzrə saziş yaxın zamanlarda imzalanacaq".
Bununla yanaşı, "bp" əmin edir ki, bu layihəyə sərmayə yatırmaq heç də Avropaya qaz nəqli üçün boru kəməri marşrutunun seçimi üzrə yekun qərarın verilməsi demək deyil. Ancaq burası da önəmlidir ki, bu gün "TAP"ın əsas səhmdarlarından biri Norveçin "Statoil" (42,55%) şirkətidir və o, "Şahdəniz" konsorsiumunda "birinci skripka" rolunu oynayır (layihənin başqa səhmdarları isə İsveçrənin "EGL" ( 42,5%) və Almaniyanın "E.ON Ruhrgas" (15%) şirkətləridir). Yada salaq ki, "TAP" Xəzər bölgəsinin qazını Yunanıstandan və Albaniyadan, Adriatik dənizindən keçirməklə, İtaliyanın cənubuna və daha sonra Qərbi Avropaya ötürməyi nəzərdə tutur. "Biz əvvəlki kimi əminik ki, layihəmizin iqtisadi, kommersiya, texniki və strateji üstünlükləri layihəni bizim xeyrimizə həll etməyə imkan verəcək", - deyə "TAP"ın icraçı-direktoru Kjetil Tunqland bildirib.
Başqa sözlə, demək olar ki, bu gün iki qaz kəməri layihəsi arasındakı qüvvələr nisbəti bərabərdir. Ona görə də indiki mərhələdə bu və ya digər layihəyə ümid bəsləmək əlverişli deyil. Özü də final seçiminə qədər ayrılmış müddət ərzində layihələrə əlavələr ola bilər və ya onlar daha da təkmilləşdirilər. Ancaq sevindiricidir ki, "finiş"ə yaxınlaşdıqca, vəziyyət daha aydın görünür. "Böyük kombnator" Ostap Bender bu barədə deyərdi ki, "Cənab andlı iclasçılar, bu tərpəndi!". Çox gözləməli olmayacağıq...
"Son illər Azərbaycan qazının Avropaya nəqli haqqında müxtəlif danışıqlar və müzakirələr aparılır. Biz gördük ki, bu müzakirələr durmadan aparılır və heç bir nəticə yoxdur. Həmişə olduğu kimi, ikitərəfli məsləhətləşmələr apararaq qərara gəldik ki, biz Türkiyə və Azərbaycan olaraq, bu məsələdə də liderliyi öz üzərimizə götürməliyik və bu layihəni birgə gerçəkləşdirməliyik".

Предприняты два важных шага на пути реализации планов по экспорту азербайджанского газа в Европу
В последних числах июня произошло сразу два крупных события - преодолены два важных этапа на пути реализации планов по экспорту азербайджанского газа в Европу. Во-первых, в Стамбуле состоялось подписание межправительственного договора между Азербайджаном и Турцией по проекту строительства Трансанатолийского газопровода (Trans Anadolu Pipeline, TANAP), предназначенного для транспортировки азербайджанского газа от грузино-турецкой границы до западных границ Турции.
Во-вторых, консорциум по разработке месторождения "Шахдениз" завершил оценку потенциальных маршрутов экспорта газа в Юго-Восточную и Центральную Европу, в результате которой еще одним приоритетным проектом для поставки газа в этом направлении выбран Nabucco West. Напомним, что в феврале 2012 года из двух вариантов маршрутов экспорта азербайджанского газа, нацеленных на Италию (газопровода TAP, Trans Adriatic Pipeline, и ITGI, Интерконнектор Турция - Греция - Италия), выбрал проект TAP для дальнейшей оценки.
Итак, остался третий и последний формальный пункт в этой цепочке - выбор окончательного маршрута между теперь уже Nabucco West и проектом TAP, то есть определение того, пойдет ли наш газ в итальянском направлении или через Болгарию до Австрии.  На этом формирование юридической базы для поставок большого азербайджанского газа в европейском направлении можно считать завершенным.
Основа газовой стратегии
Отметим для начала, что договор по TANAP был подписан           26 июня в Стамбуле президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Турции Реджепом Тайибом Эрдоганом. Договор также подписали министр промышленности и энергетики Азербайджана Натиг Алиев и министр энергетики и природных ресурсов Турции Танер Йылдыз. Предварительное соглашение между Botaш и SOCAR (Госнефтекомпания Азербайджана, ГНКАР) об организационных вопросах в проектной компании TANAP подписали министр энергетики Азербайджана Натиг Алиев, министр энергетики и природных ресурсов Турции Танер Йылдыз, президент ГНКАР Ровнаг Абдуллаев и заместитель генерального директора Botaш Мехмет Конук.
Напомним, что газопровод Trans Anadolu Pipeline будет реализован в четыре этапа. Первые поставки по газопроводу начнутся в 2018 году. На втором этапе, то есть к 2020 году, мощность газопровода будет увеличена до 16 млрд. куб. м. К 2023 году (третий этап) мощность газопровода составит 23 млрд. куб. м. И последний, четвертый этап будет реализован в 2026 году. К этому году газопровод будет иметь пропускную способность около 31 млрд. куб. м. Стоимость строительства его оценивается в $7 млрд.
Как сказал на церемонии подписания Реджеп Тайиб Эрдоган, с реализацией проекта наши страны внесут особо ценный вклад в диверсификацию энергоисточников Европейского союза и в то же время возьмут на себя важное обязательство по энергетической безопасности Европы: "Иными словами, все эти проекты, формирующие энергетический коридор Восток - Запад, являются стратегическими шагами, направленными на укрепление безопасности и мира, обеспечение экономического развития в регионе".
Президент Ильхам Алиев же отметил, что осуществляемые совместно крупные проекты двух стран сегодня привнесли в энергетическую карту мира новые оттенки. "В последние годы ведутся переговоры и обсуждения о транспортировке азербайджанского газа в Европу, проводятся различные мероприятия. Мы видели, что эти обсуждения продолжаются безостановочно, но никакого результата нет. Проведя, как всегда, двусторонние консультации, мы решили, что Турция и Азербайджан должны взять на себя лидерство и в этом вопросе и совместно реализовать данный проект. Это проект исключительно турецкий и азербайджанский, что подтверждают и подписанные сегодня документы. Этот проект мы реализуем сами, своими силами, на свои деньги и собственными техническими возможностями", - сказал глава государства.
Президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев в свою очередь заявил, что помимо всего прочего TANAP является проектом, имеющим исключительное значение по поставке газа для внутреннего рынка Турции, для обеспечения энергетической безопасности братской страны. Отметим, что, по словам Эрдогана, вначале Турция планирует закупать 6 млрд., а затем - 10 млрд. кубометров природного газа. "Основная цель - довести эту цифру до 50 млрд. кубометров", - подчеркнул он.
Напомним, что в декабре прошлого года Азербайджан и Турция подписали меморандум о взаимопонимании по созданию консорциума, который будет строить газопровод для поставки газа с азербайджанского морского месторождения "Шахдениз" в Европу через территорию Турции. На сегодня SOCAR имеет долевое участие в проекте TANAP в размере 80%, а турецкой стороне в лице ТРАО и Botaш принадлежат 20% (ТРАО будет владеть 15% в проекте, а Botaш - 5%, так как будет нести ответственность за транспортировку 6 млрд. кубометров газа в год по трубопроводу для внутренних потребностей Турции). При этом в дальнейшем, если какая-либо компания захочет принять участие в проекте, SOCAR готова переуступить часть своей доли. Известно, что компания ВР уже дала свое согласие принять участие в TANAP, ожидается также, что к проекту присоединятся и другие участники консорциума "Шахдениз", такие как норвежская Statoil и французская Total.
В дальнейшем TANAP сможет присоединиться к любому проекту по экспорту газа, который будет выбран в европейском направлении.
Очень важным элементом соглашения является и то, что оно будет регулироваться не турецким законодательством, а европейским. Так, штаб-квартира консорциума TANAP будет находиться в Нидерландах, то есть в нейтральной стране.
Итак, TANAP - достаточно престижный проект, который сделает Баку важным игроком не только на мировом газовом рынке, но и крупным транзитером "голубого топлива". Учитывая же, что Азербайджан обладает огромными запасами газа (запасы только "Шахдениз" оцениваются в 1,2 трлн. кубометров, а подтвержденные запасы газа с учетом других месторождений Азербайджана составляют 2,6 трлн. кубометров), проект TANAP будет еще долгие годы обеспечивать интересы Азербайджана. На сегодня - это самый крупный транзитный проект, в котором Азербайджан имеет такое большое долевое участие.
Битва трубопроводов - начало конца
Практически сразу же после церемонии подписания в Стамбуле этот шаг приветствовался со стороны проектов Трансадриатический трубопровод и Nabucco West. По логике, в этом списке должна была присутствовать еще одна трубопроводная компания - SEEP с участием британского концерна BP. Однако ее "молчаливая" позиция, как оказалось, была вполне объяснима - консорциум "Шахдениз" объявил          28 июня, что выбрал газопровод Nabucco West приоритетом в качестве потенциального поставщика азербайджанского газа в Центральную Европу, сократив, таким образом, количество претендентов на эту роль до двух компаний.
Теперь консорциум будет сотрудничать с этим проектом для определения его мощности, технических возможностей и коммерческих условий. На тех же условиях в феврале этого года в качестве потенциального маршрута экспорта газа в Италию был выбран проект Трансадриатического газопровода. Между консорциумом "Шахдениз" и TAP уже заключено соглашение о сотрудничестве. И уже в середине 2013 года партнеры по "Шахдениз" планируют принять окончательное инвестиционное решение по второй стадии разработки проекта. До этого срока будет завершен выбор одного из маршрутов - Nabucco West или TAP, а также заключено соглашение по продаже газа.
По словам регионального президента BP по Азербайджану, Грузии и Турции Рашида Джаваншира, выбор проекта Nabuссo West (наряду с TAP) является еще одним важным шагом, направленным на реализацию второй стадии разработки месторождения "Шахдениз" и транспортировку запасов газа из Каспия в Европу.
Впрочем, выбор был не из легких - неоднократно в СМИ озвучивались мнения как правительственных чиновников, так и аналитиков, о невыгодности проекта Nabucco, в связи с чем идеологи проекта, осознав, наконец, серьезность конкуренции, решили подкорректировать, а именно - сократить проект газопровода и сделать его "удобоваримым". Если ранее предполагалось строительство газопровода протяженностью 3900 км (до турецко-грузинской и турецко-иракской границ), то в новой концепции - Nabucco West он сократился до 1300 км (от турецко-болгарской границы до австрийского Баумгартена). Значительные изменения претерпела и пропускная способность газопровода, которая была снижена с 31 млрд. до 20 млрд. куб. м.
"Выбор Nabucco West в качестве второго приоритетного варианта маршрута экспорта азербайджанского газа в Европу является важной вехой для проекта, - сказал управляющий директор Nabucco Gas Pipeline International GmbH Рейнхард Митчек. - Это решение является важной вехой для проекта Nabucco и важным шагом в направлении окончательного инвестиционного решения".
Между тем решение консорциума "Шахдениз" по газопроводу Nabucco West одобрил и еврокомиссар по вопросам энергетики Гюнтер Эттингер. "Это предварительное решение приблизило нас на шаг к получению газа непосредственно из Азербайджана и других стран Каспийского региона", - сказал он. Эттингер назвал это успехом для Европы и для ее энергетической безопасности, добавив, что консорциум Nabucco будет бороться и за победу в тендере на строительство TANAP. Если его усилия увенчаются успехом, то Евросоюзу удастся реализовать проект строительства газопровода Nabucco в его изначальной, полной форме. Победитель тендера на сооружение TANAP от восточной до западной границы Турции будет объявлен в 2013 году.
Впрочем, такая "европоддержка" вовсе не дает какие-либо преимущества Nabucco West в предстоящей "гонке трубопроводов" с ТАР. У этого проекта вскоре появится свой, не менее внушительный "козырь" - значительную долю в проекте в ближайшее время намерена приобрести компания BP. По словам вице-президента BP по "Шахдениз" Алистера Кука, "BP, в принципе, завершила переговоры по присоединению к проекту ТАР и в краткосрочной перспективе поможет ему в вопросе финансирования, соглашение по присоединению к проекту ТАР будет подписано в ближайшие недели".
Тем не менее ВР уверяет, что решение инвестировать в этот проект не предполагает окончательное решение по выбору маршрута трубопровода для транспортировки газа в Европу. Однако важно и то, что сегодня одним из акционеров ТАР является также норвежская Statoil (42,55%), играющая роль "первой скрипки" в консорциуме "Шахдениз" (другими акционерами выступают швейцарская EGL - 42,5% и немецкая E.ON Ruhrgas - 15%). Напомним, что ТАР призван транспортировать газ из Каспийского региона через Грецию и Албанию и через Адриатическое море на юг Италии и далее в Западную Европу. "Мы по-прежнему уверены в том, что экономические, коммерческие, технические и стратегические преимущества нашего проекта обеспечат решение в нашу пользу", - говорит управляющий директор TAP Кжетил Тунгланд.
Другими словами, можно сказать, что на сегодня силы между двумя газопроводами равны, поэтому делать ставки на тот или иной на данном этапе дело неблагодарное. Тем более что за время, отведенное до финальной черты выбора, проекты могут еще дополниться и усовершенствоваться. Однако радует уже то, что очертания этого самого "финиша" стали более обозримыми и близкими. Как сказал бы по этому поводу "великий комбинатор" Остап Бендер, "лед тронулся, господа присяжные заседатели!". Ждать осталось уже недолго…
"В последние годы ведутся переговоры и обсуждения о транспортировке азербайджанского газа в Европу, проводятся различные мероприятия. Мы видели, что эти обсуждения продолжаются безостановочно, но никакого результата нет. Проведя, как всегда, двусторонние консультации, мы решили, что Турция и Азербайджан должны взять на себя лидерство и в этом вопросе и совместно реализовать данный проект".