İRAN ÜÇÜN "SEÇİM NÖQTƏSİ"
İranın nüvə proqramı ilə bağlı böhranın aradan qaldırılması istiqamətində Tehranla "altılıq" (BMT TŞ-nin daimi üzvləri və Almaniya) arasında danışıqlar dünya ictimaiyyətinin diqqət mərkəzində qalmaqdadır. İyunun 18-19-da Moskvada keçirilmiş müzakirələr başa çatmamış, iyulun 3-nə İstanbulda danışıqların növbəti mərhələsi təyin edilib - əvvəlcə ekspertlər səviyyəsində diskussiya, daha sonra İran Ali Milli Təhlükəsizlik Şurası (AMTŞ) katibinin müavini Əli Bagiri ilə Aİ-nin xarici məsələlər üzrə ali nümayəndəsinin müavini Helgi Şmidt arasında danışıqlar.
Əksər ekspertlər hesab edir ki, hələlik tərəflər ciddi nəticə əldə edə bilməyiblər. Moskva görüşünə böyük ümidlər bəslənsə də, real nəticələr son dərəcə cüzidir. Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Sergey Ryabkov bildirib ki, danışıqların Moskva raundu çox konkret olub. "İndi start verilmiş mövqelərin yaxınlaşdırılması prosesini davam etdirmək mümkündür. Konkretlikdən heç bir sapma olmayıb", - deyə o, qeyd edib.
Bununla yanaşı, nazir müavini İranla "altılıq" arasında fikir ayrılıqlarının "son dərəcə ciddi" olduğunu da etiraf edib: "Məhz bu üzdən 5 tamformatlı iclas və çoxsaylı ikitərəfli görüşlər keçirilib".
Diplomatik dildən tərcümədə bu, Moskva görüşünün heç bir nəticə vermədiyi anlamına gəlir. Yeganə müsbət məqam kimi İran üçün "diplomatik qapı"nın tam qapadılmamasını göstərmək olar. Bunu Aİ-nin danışıqlarda iştirak etmiş nümayəndəsi Ketrin Eşton da bildirib. O, iyulun 3-də İstanbulda danışıqların növbəti mərhələsinin keçiriləcəyini bəyan edib.
Amma cəmi 1 həftə sonra elə Eştonun özü bildirib ki, bu prosesin gələcəyi iyulun 3-də İstanbulda İran nümayəndələri ilə "altılıq" arasında keçiriləcək görüşün nəticəsindən asılı olacaq. "Müavinlər Şmidt və Bagiri arasında keçiriləcək texniki görüşün nəticələrindən asılı olaraq danışıqlar baş tuta bilər və bu zaman biz doktor Cəlili (AMTŞ katibi) ilə irəliləməyin yollarını müzakirə edəcəyik", - deyə Eşton bildirib. Bununla yanaşı, o, Aİ-nin Xarici Məsələlər üzrə Şurasının qərarına əsasən, iyulun 1-dən İran neftinin Avropa İttifaqı ölkələrinə idxalının dayandırılacağını da əlavə edib.
Diplomatiya "İran istiqaməti"ndə son dərəcə fəal şəkildə irəliləyir. Əvvəlcə aprelin 14-də İstanbulda, daha sonra mayın 23-24-də Bağdadda, iyunun 18-20-də isə Moskvada aparılmış danışıqlar iyulun 3-də yenidən İstanbulda davam etdiriləcək. Halbuki bunadək tərəflər arasında 1 ildən artıq idi, heç bir müzakirə aparılmırdı.
Bununla yanaşı, danışıqların hazırkı mərhələsini müşahidə edən əksər ekspertlər hesab edir ki, bu, İran üçün "qərarların qəbulu nöqtəsi", bəlkə də problemin güc yolu ilə həllindən qaçmaq üçün son şansdır.
Problemin mövcudluğuna şübhə yoxdur. Öz gücünə nüvə silahı əldə etmiş Pakistandan fərqli olaraq, İran "nüvə dünyası"na MAQATE-yə qoşulmaqla daxil olub. Bu, İranın nüvə texnologiyalarına yolunu açır, əvəzində onun üzərinə bir sıra ciddi öhdəliklər qoyurdu. Söhbət Tehranın nüvə fəaliyyətinin təftişinə imkan yaradılmasından, onun bu fəaliyyətinin "açıqlığı" və "şəffaflığı"ndan, nüvə proqramının birmənalı şəkildə dincxarakterli olmasından gedir. İran isə bu öhdəliklərə əməl etməyə tələsmir, "nüvə texnologiyaları hüququ"nun, "nüvə suverenliyi"nin, "uranı müstəqil şəkildə zənginləşdirmək" və tibbi tədqiqatlar üçün izotop istehsalı hüquqlarının olduğunu bildirir. Bundan başqa, İrana tətbiq edilmiş sanksiyalar vasitəsilə onun nüvə sahəsindəki fəaliyyətini ləngitmək mümkün olubmu? Sual hələ də açıq qalır. Bütün bunlarla yanaşı, danışıqlar İran üçün ən yaxşı zəmanət və problemin hərbi yolla həllindən sığortalanma vasitəsidir - onunla pərdələnərək əvvəlki fəaliyyəti davam etdirmək mümkündür.
İstənilən halda, İran təmsilçilərinin Moskva görüşünün gedişində səsləndirdikləri bəyanatlar nikbinliyə əsas vermir. Danışıqlarda İranı təmsil edən AMTŞ-nin katibi Səid Cəlili bildirib ki, "altılıq" Tehranın kompleks şəkildə ortaya qoyduğu mövqeyini nəzərə alıb, lakin onun bu məsələ ətrafında düşünməsi üçün vaxt lazımdır. İran rəsmisi İrana qarşı birtərəfli sanksiyaların yalnız "altılıq"la aparılan danışıqlarda nəticənin əldə edilməsinə mane ola biləcəyini də söyləyib. O bildirib ki, İranın apardığı danışıqlar, tərəflərin razılaşma əldə etmək cəhdləri yalnız o halda nəticə verəcək ki, hər şey əməkdaşlıq və qarşılıqlı əlaqə strategiyasına uyğun olsun: "Bunun əksinə olan bütün tədbirlər prosesə yalnız zərər vuracaq". Bu fikirlərin "tərcüməsi" də tam aydındır: İran real güzəştlərə, yumşaq desək, "hazır deyil". Bu üzdən ekspertlər bərpa olunmuş danışıqların perspektivinə çox bədbin yanaşırlar.
Fransanın "Le Monde" qəzeti yazır ki, Obama administrasiyasının seçki təbliğatı dövründə İsrailin İrana hərbi müdaxiləsinin, neftin bahalaşmasının qarşısını almaq üçün yararlanmağa çalışdığı dialoq iflic vəziyyətinə düşüb. Qəzet yazır ki, İranda sentrifuqaların fəaliyyətdə olduğu bir şəraitdə Tehranla dialoq xətrinə dialoqun aparılması Obama komandası üçün yeni tənqid dalğası ilə nəticələnə bilər. Bütün tərəflər aralıq həll variantının axtarışını davam etdirməkdə maraqlıdır. Məqalədə bildirilir ki, ABŞ və Aİ ciddi böhran risqini azaltmağa çalışır, Rusiya ilə Çin sanksiyaların təsirli olacağına inanmır, İran isə iqtisadi təzyiqlərin zəiflədilməsinə cəhd edir.
Şərhçi Culian Borcer isə "The Guardian" saytındakı bloqunda bildirir ki, İran probleminin diplomatik həll prosesi faktik olaraq Moskva danışıqlarında "ölüb". "Amma bu "ölüm" rusların "idarə" etdikləri və öz-özü ilə yaman fəxr edən bir "xəstəxana"da baş verdiyindən, üstəlik, "diplomatiyanın ölümü" faktının konstatasiyasının qlobal nəticələr verə biləcəyindən, tərəflər özlərini elə aparırlar ki, sanki proses hələ "nəfəs alır", - deyə o yazır.
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" qəzetində yer almış qısa şərhdə isə bildirilir ki, İrana tətbiq olunan sanksiyalar onun üçün kifayət qədər ağrılıdır. İran tərəfinin Moskva danışıqlarında israrla onların aradan qaldırılmasını tələb etməsi bunu göstərir. Yazıda bildirilir ki, sanksiyaların İranı güzəştlər haqda düşünməyə vadar edəcəyi istisna olunmur.
Tehran isə əvvəlkitək heç kəsə inanmır. Danışıqlarda iştirak edən digər 6 dövlətin münasibəti də tam aydın deyil. Qəzet bildirir ki, xoşbəxtlikdən hərbi yola həvəs çox zəifdir. "Rusiya ilə Çinin problemin həlli haqda düşüncələrini açıq şəkildə ortaya qoymaları isə yaxşı olardı. Əks təqdirdə, onlar problemin həllinə maneə kimi qəbul olunacaqlar", - deyən "Frankfurter Allgemeine Zeitung" yazır.
Amerikalı analitiklər isə diqqəti məsələnin daha təhlükəli tərəfinə çəkir. "The New York Times" iddia edir ki, İran nüvə proqramına dair danışıqlardan sonra, Qərbə qarşı sayqısızlıq nümayiş etdirir. "İran siyasətçiləri və hərbi rəhbərlik Tehranın nüvə hüququndan heç zaman imtina etməyəcəyini bildirir. Bu, Moskvada problemlə bağlı danışıqlarda heç bir real nəticənin əldə edilməməsindən bir gün sonra bəyan olunur", - deyə məqalədə bildirilir.
İran Parlamentinin nüfuzlu üzvlərindən olan Məhəmməd Rza Bahonar isə IRNA dövlət agentliyinə açıqlamasında dünya fövqəldövlətlərinin "İranın nüvə hüququnu tanımalı olduğunu" bildirib: "İran dincxarakterli nüvə texnologiyası əldə etmək hüququndan heç zaman imtina etməyəcək".
Bahonar keçirdiyi mətbuat konfransında bəyan edib ki, Moskva danışıqları onun ölkəsi üçün müsbət keçib. Çünki İran həmin görüşdə dünya fövqəldövlətlərinin danışıqlar prosesinə ciddi yanaşıb-yanaşmadığını müəyyənləşdirmək imkanı qazanıb.
Briqada generalı Rza Nakti isə Fars agentliyinə açıqlamasında "İran xalqının dünya fövqəldövlətlərinin heç nə olduğunu sübut etməyə hazır olduğunu" bildirib: "Demək, onlar müharibə apara, İrana təzyiq göstərə bilməz".
Bu bəyanatlar İranın hansı nəticəyə gəldiyini göstərir: Qərb formal olaraq İrana güzəştə getmək istəmir, amma o, real fəaliyyətə keçməyə, xüsusilə də hərbi vasitəyə əl atmağa hazır deyil, hətta İsraili bundan çəkindirməyə çalışır.
Əksər ekspertlərin fikrincə, bəlkə də bu dəfə Tehran öz vizavilərinin "yumşaqlığı"ndan səhv nəticə çıxarıb. Moskva danışıqlarının iflasa uğramasından dərhal sonra, İsrailin müdafiə naziri Ehud Barak "artıq sanksiyalar və diplomatiyanın İranın nüvə silahına doğru yürüşünü dayandıracağının mümkünsüz möcüzə təsiri bağışladığını" bəyan edib. O, "The Washington Post" qəzetinə müsahibəsində bildirib ki, hazırda Amerika hökumətində İrana qarşı hərbi əməliyyatların texniki tərəfləri müzakirə olunur. Barak deyib ki, Birləşmiş Ştatların İran probleminin diplomatik yolla həllinə üstünlük verdiyi heç kim üçün sirr deyil: "Biz sanksiyaların sərtləşdirilməsindən və ya istənilən digər formalı təzyiqlərdən sonra hər şeyin ayətullaların öz istəkləri ilə həll olunacağına da ümid edirik".
Barak fövqəldövlətlərlə İran arasında aparılan danışıqların nəticə verəcəyinə şübhə ilə yanaşdığını da bildirib: "Əlbəttə ki, bir gün səhər yuxudan oyanıb İranla fövqəldövlətlər arasında razılığın əldə olunduğunu, Tehranın hərbi atom layihəsini dayandırdığını görməyi çox istərdik. Amma biz çox realist insanlarıq. Hazırkı sanksiyalar Tehrana qarşı tətbiq olunan diplomatik sanksiyalar qədər kəsərlidir. Amma mən bunların ayətullaları hərbi atom layihəsindən imtinaya sövq edəcəyini düşünmürəm".
Bu o deməkdir ki, İranın nüvə proqramı ilə bağlı problemin diplomatik yolla həlli prosesinin hazırkı vəziyyəti İsraildə, həmçinin, digər dövlətlərdə getdikcə daha ciddi məyusluq yaradır. Danışıqlardakı hər uğursuzluq məlum səbəblərdən problemin güc yolu ilə həlli tərəfdarlarını artırır.

"ТОЧКА ВЫБОРА" ДЛЯ ИРАНА
Переговоры по урегулированию ядерного кризиса вокруг Ирана между Тегераном и "шестеркой" (пять стран - членов СБ ООН плюс Германия) остаются в центре внимания мирового сообщества. Дипломатическая активность здесь остается достаточно высокой. Еще не успели завершиться намеченные на 18-19 июня переговоры в Москве, а в международном дипломатическом календаре день 3 июля уже был отмечен как дата начала стамбульского раунда переговоров: сначала дискуссия на уровне экспертов, а затем встреча замсекретаря Высшего совета национальной безопасности (ВСНБ) Ирана Али Багири и заместителя верховного представителя ЕС по иностранным делам Хельги Шмидт.
Впрочем, большинство экспертов сходятся во мнении, что ощутимых результатов пока добиться не удалось. На московские переговоры возлагались большие надежды, однако реальные результаты оказались достаточно скромными. Заместитель главы МИД РФ Сергей Рябков заявил, что московский раунд был очень конкретным. "Сейчас важно продолжить процесс сближения позиций, который начался. Никаких отклонений от конкретики не было", - считает он. Но вместе с тем дипломат признал, что "разногласия "шестерки" и Ирана очень значительные". "Именно поэтому было проведено пять полноформатных заседаний, а также много двусторонних встреч", - заметил Рябков. В переводе с дипломатического это означает, что диалог в Москве закончился ничем. Единственным положительным результатом можно считать тот факт, что "дипломатическую дверь" для Ирана решили не закрывать окончательно, о чем заявила участница встречи, представитель Евросоюза Кэтрин Эштон, пообещав, что 3 июля в Стамбуле пройдет следующий этап переговоров.
Но уже через неделю она предупредила, что дальнейший прогресс в этом деле зависит от результатов предстоящих 3 июля в Стамбуле встреч представителей Ирана и экспертов "шестерки" международных посредников. "В зависимости от результатов технической встречи между заместителями - Хельгой Шмидт и доктором Багери - может состояться разговор, и тогда доктор Джалили (секретарь ВСНБ) и я обсудим, как двигаться вперед", - цитирует Эштон ее пресс-служба. Далее она добавила, что, как это и определено решением Совета ЕС по иностранным делам, с 1 июля вступит в силу запрет на импорт иранской нефти в страны Евросоюза.
Дипломатия в "иранском направлении" продвигается весьма активно. Сначала переговоры шли в Стамбуле - 14 апреля, затем в Багдаде - 23-24 мая, 18-20 июня эстафету приняла Москва и 3 июля - вновь Стамбул. Причем до этого переговоры не проводились более чем в течение года.
Однако большинство экспертов, отслеживающих нынешний этап переговоров, предупреждают: для Ирана это "точка принятия решения". И, возможно, последний шанс избежать урегулирования проблемы силовым путем.
А в том, что проблема есть, сомневаться не приходится. В отличие от того же Пакистана, который создал ядерную бомбу собственными силами, Иран получил пропуск в "ядерный мир", вступив в МАГАТЭ. Это предполагало доступ к ядерным технологиям, но взамен налагало на ИРИ также солидные обязательства по части инспекций, "открытости" и "прозрачности" ядерной деятельности и стопроцентно мирной направленности. Однако эти свои обязательства Иран выполнять уже не спешит, рассуждая о "праве на ядерные технологии", "ядерном суверенитете", "праве на самостоятельное обогащение урана" и производство изотопов для медицинских исследований. Более того, удалось ли при помощи наложенных на ИРИ санкций затормозить его ядерную программу - вопрос по-прежнему открытый, зато не приходится сомневаться, что переговоры - это лучшая гарантия и "страховка" от силового варианта для ИРИ и под их прикрытием можно продолжать прежнюю деятельность.
В любом случае заявления представителей Ирана, звучавшие в ходе московской встречи, особого повода для оптимизма, прямо скажем, не дают. Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Саид Джалили, который представлял на встрече Тегеран, сказал, что "шестерка" учла позицию Ирана, которая была изложена в комплексном плане, однако отметила, что ей необходимо время для того, чтобы обдумать эту позицию.
Официальный представитель Тегерана также заявил, что односторонние санкции в отношении Ирана будут только вредить возможному достижению результата на переговорах "шестерки" с Тегераном.
По его словам, переговоры, которые ведет Иран, соглашения, которых страна добивается, приведут к результатам в том случае, если все будет происходить согласно стратегии сотрудничества и взаимодействия. "Все меры, которые будут этому противодействовать, будут только вредить этому процессу", - заявил он. И здесь "перевод" достаточно прозрачен: к реальным уступкам Иран, мягко говоря, "не готов". Поэтому экспертное сообщество перспективы возобновившихся переговоров оценивает весьма пессимистично.
Переговоры по ядерной программе Ирана, которые администрация Обамы хотела использовать для того, чтобы избежать военного вмешательства Израиля и роста цен на нефть в период президентской кампании, оказались парализованы, пишет французская Le Monde. Для команды Обамы существует опасность новой волны критики из-за того, что она ведет переговоры ради переговоров, пока иранские центрифуги продолжают крутиться, подчеркивает газета. Все стороны заинтересованы в продолжении поисков промежуточного решения. США и Европа хотят снизить риск серьезного кризиса, Россия и Китай не верят в действенность санкций, Иран преследует цель ослабления экономического давления, говорится в статье.
Дипломатический процесс урегулирования иранского вопроса фактически "скончался" на переговорах в Москве, утверждает и в своем блоге на сайте The Guardian обозреватель Джулиан Борджер. "Но поскольку это произошло в пламенно гордящейся собой больнице, которой заведуют русские, и поскольку глобальные последствия констатации "смерти дипломатии" очень серьезны, стороны делают вид, будто процесс еще дышит", - продолжает он далее.
В кратком комментарии Fran-kfurter Allgemeine Zeitung высказывает предположение, что санкции, введенные против Ирана, достаточно болезненны для страны, поскольку правительство Ирана на переговорах в Москве настойчиво требовало их снятия. Возможно, пишет издание, они смогут побудить Иран хотя бы задуматься об уступках.
Однако Иран по-прежнему никому не доверяет, да и отношения остальных шести стран - участниц переговоров не безоблачны. К счастью, отмечает газета, стремление к военному решению очень слабо. При этом было бы очень полезно, если бы Россия и Китай открыто высказали свои представления о решении проблемы, иначе их будут воспринимать как помеху, считает Frankfurter Allgemeine Zei-tung.
Между тем американские аналитики обратили внимание на куда более опасный аспект ситуации. Иран выказывает пренебрежение к Западу после переговоров по ядерному вопросу, утверждает The New York Times. "Иранские политики и военачальники заявили, что их страна никогда не откажется от своих ядерных прав, - на следующий день после того, как на переговорах с мировыми державами в Москве не было достигнуто реального прогресса в дискуссии о ядерном обогащении урана в Иране", - говорится в статье.
"Мировые державы должны признать за Ираном ядерные права. Иран никогда не откажется от права обрести мирные ядерные технологии", - сказал влиятельный член иранского парламента Мохаммад Реза Бахонар государственному информационному агентству IRNA.
Бахонар отметил на пресс-конференции, что переговоры в Москве оказались позитивными для Ирана, так как позволили стране определить, всерьез ли мировые державы относятся к переговорам.
"Иранский народ готов доказать, что мировые державы - это ничто, а значит, они не могут развязать войну или оказать давление на Иран", - приводит агентство Fars слова бригадного генерала Резы Накди. "В переводе" эти заявления означают, что в Иране пришли к выводу: формально Запад уступать Ирану не желает, но и переходить к реальному давлению, а тем более к силовому сценарию не готов и даже постарается удержать от такого шага Израиль.
Как указывают многие эксперты, не исключено, что на сей раз "мягкость" своих визави в Тегеране несколько переоценили. Вскоре после провала переговоров в Москве между Ираном и "шестеркой" министр обороны Израиля Эхуд Барак заявил, что "надежды на то, что санкции и дипломатия смогут остановить бег Ирана к атомному оружию, кажутся сейчас невозможным чудом". И добавил в интервью The Washington Post, что американские власти обсуждают сейчас технические подробности военной операции в Иране. По его словам, ни для кого не является секретом тот факт, что Соединенные Штаты предпочитают дипломатическое разрешение иранской проблемы.
"Мы надеемся также, что все разрешится благодаря свободному желанию аятолл после ужесточения санкций или любых других видов давления. Но когда мы говорим, что сами остановим атомные программы Ирана, то мы так думаем. И это все, что я могу сказать по данному вопросу", - сказал он.
Барак отметил также, что очень скептически относится к переговорам великих держав и Ирана.
"Конечно, очень хотелось бы проснуться однажды утром и обнаружить заключенный договор между Ираном и великими державами, в котором все оговорено, и Иран остановил военный атомный проект. Но все-таки мы люди слишком реальные. Нынешние санкции действенны, как и жесткие дипломатические меры против Тегерана, но мне не кажется, что это сможет убедить аятолл закрыть военный атомный проект", - добавил министр обороны. А это значит, что в Израиле, да и не только там, растет разочарование в дипломатическом пути урегулирования иранского ядерного кризиса как таковом. И по понятным причинам каждый провал переговоров множит число сторонников "силового варианта".