GEOSİYASƏT BUQƏLƏMUNLARI
Separatçılıq terrorçuluqla birlikdə müasir dövrün əsas bəlalarından biri olaraq qalır. Onlar beynəlxalq təhlükəsizliyə, qlobal yaşayışın bünövrəsinə, sözün əsl mənasında zərbədir. Amma günahkar yalnız bu və ya digər ölkədəki separatçı hərəkatlar yox, həm də dünyanın güc mərkəzlərinin siyasətidir. Onlar bir sıra hallarda öz maraqlarına uyğun olaraq, separatçılıq zəminində meydana çıxmış ərazi, millətlərarası, dövlətlərarası münaqişələrin həllində vasitəçilik missiyasını öz üzərlərinə götürürlər. Belə hallara postsovet məkanında da rast gəlinir və artıq 20 ildən çoxdur, Ermənistan tərəfindən təcavüzə məruz qalmış, qatı erməni separatçılığından əziyyət çəkən Azərbaycan xalqı buna misaldır.
Qarabağ probleminin həllində vasitəçi kimi çıxış edən ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlətlər ikili standartlar məsələsində zəif olduqlarını dəfələrlə sübut ediblər. Rusiya, ABŞ və Fransa keçmiş SSRİ ərazisindəki ərazi münaqişələrlə bağlı hər zaman fəal mövqe nümayiş etdiriblər. Amma nədənsə onlar separatçılığın oxşar təzahürlərinə münasibətdə beynəlxalq hüququn dövlətlərin ərazi bütövlüyü, xalqların öz müqəddəratını həll etməsi və güc tətbiq etməmə prinsipləri ilə bağlı fərqli mövqe ortaya qoyurlar. Misal kimi, özünü dünya düzəninə görə məsuliyyət daşıyan qüvvə kimi təqdim edən Birləşmiş Ştatların mövqeyini göstərmək olar.
Gürcüstanın qiyamçı Abxaziya və Cənubi Osetiya muxtariyyətləri ilə bağlı məsələdə ABŞ onların Gürcüstana tabe olmasına tərəfdar kimi çıxış edir, separatçı rejimlərin müstəqilliyini tanımış Rusiyadan öz qoşunlarını beynəlxalq birlik tərəfindən Gürcüstan ərazisi kimi tanınmış torpaqlardan çıxarmasını istəyir. Bu günlərdə ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Cen Psaki Vaşinqtonun bu mövqeyini bir daha təsdiqləyərək, Moskvanı Gürcüstanla 2008-ci ildə əldə edilmiş atəşkəs rejiminə əməl etməyə, öz qoşunlarını Abxaziya və Cənubi Osetiyadan çıxarmağa, Gürcüstanın bu qiyamçı regionlarını müstəqil dövlət kimi tanımamağa səsləyib.
Bu bəyanata səbəb Abxaziyada keçirilmiş "prezident seçkisi" olub. Qərbin aparıcı instansiyaları olan NATO və Avropa İttifaqı da daxil olmaqla, dünya birliyinin əksər üzvləri seçkinin nəticələrini tanımayıb. Analoji mövqeyi Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi ortaya qoyub. XİN Bakının "Gürcüstanın ərazi bütövlüyü və suverenliyin birmənalı şəkildə dəstəklədiyini" bəyan edib. Rəsmi Bakı bununla separatçılıqla bağlı istənilən münaqişəyə qarşı prinsipial mövqe nümayiş etdirdiyini bir daha təsdiqləyib. Bu mövqe Serbiyanın ərazi bütövlüyünün dəstəklənməsində, ondan ayrılmış Kosovonun müstəqil dövlət kimi tanınmamasında da nümayiş olunur. Azərbaycan Ukrayna münaqişəsi ilə bağlı beynəlxalq hüququn əsas normalarının müdafiəsini ardıcıl olaraq davam etdirir. Bakı Rusiyanın Krımı işğal etməsini dəstəkləmir, Ukraynanın BMT tərəfindən tanınmış sərhədlər çərçivəsində ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləyir.
Amma fövqəldövlətlər, o cümlədən ABŞ, Rusiya və Fransa bu və ya digər separatçı münaqişələrə münasibətdə əsl siyasi buqələmunluq nümayiş etdirirlər. Elə həmin Birləşmiş Ştatlar Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı, separatçılıqdan əziyyət çəkən, təcavüzlə üzləşmiş Azərbaycana münasibətdə Gürcüstan və Ukrayna ilə bağlı nümayiş etdirdiyi prinsipiallığı ortaya qoymur.
Bundan başqa, Kaliforniya Senatı Dağlıq Qarabağın separatçı rejiminin tanınması haqqında qətnamə qəbul edib və ABŞ Senatını analoji mövqe ortaya qoymağa çağırıb.
Yeri gəlmişkən, ABŞ-ın bu ştatının qanunverici orqanı hər zaman anti-Azərbaycan mövqeyi ilə seçilib və buna səbəb orada erməni lobbisinin böyük təsir imkanlarına malik olmasıdır. Azərbaycanın Los-Ancelesdəki Baş Konsulluğunun məlumatına görə, Kaliforniya Senatının deputatları qurumun iki erməni üzvü tərəfindən hədə və şantajlara, erməni lobbisinin təzyiqlərinə məruz qalıblar. Amma bu da qətnaməni deputatların hamısının dəstəkləməsinə kömək etməyib - 40 senatordan 17-si onun qəbulu ilə bağlı səsverməyə qatılmaqdan imtina edib. Aydındır ki, bu qətnamə rəsmi Vaşinqtonun xarici siyasi prioritetlərinə heç bir təsir göstərə bilməz. ABŞ Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır.
Bununla yanaşı, Amerika ATƏT-in Minsk qrupunda yer aldığı 22 ildə bir dəfə də olsun, Ermənistanı Azərbaycan ərazilərinin işğalına qeyd-şərtsiz son qoymağa çağırmayıb. O, İrəvana qarşı Azərbaycanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış ərazilərindən qoşunlarını çıxarmaq tələbi də irəli sürməyib. ABŞ Ermənistana mümkün sanksiyalar və beynəlxalq arenadan təcrid vasitəsilə təzyiq göstərməyi də düşünmür.
Amerikanın Azərbaycandakı sabiq səfiri Metyu Brayzənin fikrincə, ABŞ ATƏT-in Minsk qrupunun digər həmsədrləri olan Rusiya və Fransa ilə birlikdə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 məlum qətnaməsinin tələblərinə əməl olunmamasına görə bilavasitə məsuliyyət daşıyır. Söhbət erməni qoşunlarının Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasını tələb edən qətnamələrdən gedir. Brayzə hesab edir ki, bu qətnamələrin tələblərinə əməl olunmaması erməni diasporunun, xüsusilə Amerika Erməni Milli Komitəsinin fəallığı ilə bağlıdır. Onlar Qarabağ münaqişəsinin başlandığı vaxtdan birtərəfli təbliğat kampaniyası aparır, Azərbaycanı təcavüzkar, Ermənistanı isə qurban kimi təqdim edirlər. Amerikalı diplomat ölkəsinin sözügedən qətnamələrin tələblərinə əməl olunmasında israr etməməsini Minsk qrupunun himayəsi altında aparılan sülh danışıqlarının nəticə verəcəyi ilə bağlı gözləntilərlə əlaqələndirir.
Şübhəsiz ki, istər erməni diasporunun fəaliyyəti, istərsə də Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə sülh yolu ilə həllinə ümidlər Birləşmiş Ştatların və vasitəçilik missiyasındakı tərəfdaşlarının mövqeyinə bu və ya digər dərəcədə təsir göstərir. Amma bu məqamlar istər Vaşinqtonun, istərsə də Moskva, Paris və digər fövqəldövlətlərin siyasətində ikili standartın motivlərini sonadək açmır. Çünki dünya siyasətinin nüfuzlu oyunçuları bu və ya digər münaqişənin həllində iştiraka yalnız öz geosiyasi maraqları kontekstində yanaşırlar. Bu prinsipdən asılı olaraq, beynəlxalq mübahisələrin həllində aparıcı güc mərkəzləri özlərinə sərf edən mövqe ortaya qoyurlar.
Bəs münaqişələrin həllində vasitəçiliyi üzərinə götürmüş fövqəldövlətlərin bu ikiüzlülüyü fonunda böhranlı regionlarda onların köməkliyi ilə uzunmüddətli sülhə nail olunacağına ümid etmək olarmı? Buna inanmaq çətindir. Qarabağ münaqişəsinin nizamlanma prosesinin 20 ildən artıqdır yerində sayması bunun bariz göstəricisidir.
Qeyd edək ki, həmin Meytu Brayzə ABŞ-ı Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlarda irəliləyişə nail olunması üçün səyləri artırmağa, hətta prezident Barak Obamanın və dövlət katibi Con Kerrinin Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin dialoqunda şəxsən iştiraklarına çağırış edib. Amma vasitəçi dövlət başçısının danışıqlar prosesində iştirakı münaqişənin sülh yolu ilə həllinə təkan vermək iqtidarındadırmı? Hər halda, yüksək səviyyədə vasitəçilikdə indiyədək yaşanmış təcrübə (məsələn, Rusiya və Fransa prezidentlərinin şəxsi vasitəçilik səyləri) Qarabağ probleminin həllində müsbət nəticələrə səbəb olmayıb. Məhz ikili standartların nəticəsidir ki, ABŞ, Rusiya və Fransa problemin guya dəstəklədikləri beynəlxalq hüquq prinsipləri əsasında nizamlanmasından çox, öz şəxsi maraqları haqda düşünürlər.
Bütün bunları nəzərə alan Azərbaycan dünya siyasətinin aparıcı mərkəzlərinin müasir dünya düzəninin aktual problemlərinin həllində, terrorçuluq və separatçılıqla mübarizədə beynəlxalq qanunvericiliyə qəti şəkildə əməl edilməsini tələb edir. Bakının tələbi ondan ibarətdir ki, onlar öz maraqlarına uyğun olaraq, bu və ya digər ekstremizm təzahürləri arasında ayrı-seçkilik qoymamalıdırlar.

CHAMELEONS OF GEOPOLITICS
Separatism, along with terrorism, remains one of the ills of modern humanity, which seriously erodes international security - the basis of global community life. However, the reason for this is not only the activities of separatist movements in different countries, but also the policy of the global centres that often act in their own interests when they assume the mediation functions in settling territorial, ethnic and inter-state conflicts inflamed by separatism. The situation in the post-Soviet space is no different, as witnessed by the Azerbaijani people that have been the target of Armenian aggression for almost a quarter of a century and continue to suffer from entrenched Armenian separatism.
The OSCE Minsk Group Co-Chair countries, acting as mediators in settling the Karabakh issue, have repeatedly demonstrated that they have a soft spot for double standards. Russia, the United States, and France have always expressed a proactive stance on the issues of territorial conflicts on the territory of the former Soviet Union. Nonetheless, in defending the fundamental principles of international law as applied to such conflicts, such as the territorial integrity of states, the right of peoples to self-determination and non-use of force, they take a different attitude towards similar manifestations of separatism. Consider, for example, the position of the United States, which asserts itself as a world power responsible for the global order.
In the case of the rebel Georgian autonomies - Abkhazia and South Ossetia, the United States favours their submission to Georgian sovereignty and requires Russia, which recognised the independence of the breakaway entities, to withdraw its troops from the internationally recognised territory of Georgia. A few days ago US State Department spokesperson Jen Psaki, once again confirming Washington's position, urged Moscow to comply with the ceasefire regime agreed with Georgia in 2008, to withdraw Russian troops from Abkhazia and South Ossetia, and not to recognise these breakaway regions of Georgia as independent states.
The reason for this statement was the so-called presidential election in Abkhazia. Most of the international community, including the leading Western actors such as NATO and the European Union, has not recognised the election. A similar position is held by Azerbaijan. The country's Foreign Ministry stated the "definitive support for the territorial integrity and sovereignty of Georgia." Official Baku thus reaffirmed its principled stand on any conflicts caused by separatism. In particular, this position finds its expression in support for the territorial integrity of Serbia and the non-recognition of breakaway Kosovo as an independent state. Accordingly, Azerbaijan continues to consistently defend the ultimate norms of international law with respect to the conflict in Ukraine. Baku did not support the annexation of Crimea by Russia and expressed respect for the territorial integrity and sovereignty of Ukraine within its borders recognised by the United Nations.
However, the great powers including the United States, Russia and France allow themselves to act like veritable political chameleons in their approach to certain separatist conflicts. In relation to the Armenia-Azerbaijan conflict, the United States, for some reason, do not display the same principled position in defending the territorial integrity of the state suffering from separatism and subjected to external aggression, as is the case with Washington's position on the conflicts in Georgia and Ukraine.
Moreover, the California State Senate passed a resolution recognising the independence of the separatist regime of Nagornyy Karabakh and urged the United States Senate to follow suite. By the way, the legislative body of this US state has always been notorious for its anti-Azerbaijani position due to the strong influence of an Armenian lobby. According to the Consulate-General of Azerbaijan in Los Angeles, California State senators were threatened and blackmailed by two Armenian members of this legislative body and pressured by the Armenian lobby. However, even that had not secured overwhelming support for the resolution, as 17 out of 40 senators refused to vote in favour of it. It is clear that the resolution does not affect the foreign policy priorities of official Washington, which recognises the territorial integrity of Azerbaijan.
Nevertheless, in the 22 years of its participation in the work of the OSCE Minsk Group, the United States has never called on Armenia to unconditionally and irreversibly end the occupation of the territories of our country and has not required Yerevan to withdraw the Armenian armed forces from the internationally recognised territory of the Republic of Azerbaijan. The United States does not even think about putting pressure on Armenia by various kinds of sanctions and isolation on the international scene.
In the opinion of former US ambassador to Azerbaijan Matthew Bryza, it is the United States - along with other co-chairs of the OSCE Minsk Group, namely France and Russia - that bear the primary responsibility for implementing the well-known four UN Security Council resolutions demanding the withdrawal of Armenian troops from the Azerbaijani territory. However, non-implementation of these resolutions, Bryza believes, has to do with the activity of the Armenian diaspora, in particular the Armenian National Committee of America, which has been carrying out a one-sided propaganda campaign from the beginning of the Karabakh conflict, presenting Azerbaijan as the aggressor and Armenia as a victim. The US diplomat has linked the fact that the United States does not insist on the implementation of the UN Security Council resolutions and the withdrawal of Armenian troops from the occupied Karabakh with expectations of achieving a peaceful settlement under the auspices of the OSCE Minsk Group.
Of course, the impact of the Armenian diaspora, as well as hopes for successful peaceful settlement of the Nagornyy Karabakh conflict through the mediation of the Minsk Group, do affect the position of the United States and its partners in the mediation process, albeit to a varying degree. Meanwhile, these aspects do not fully disclose the motivation of the policy of double standards, to which politicians in Washington, Moscow, Paris and other great-power capitals are clearly committed, as participation in the settlement of various conflicts is considered by the influential players in world politics primarily in the context of their geostrategic interests. Depending on these interests, the principles of settlement of international disputes acquire one or another interpretation in order to please the major global centres of power.
Is it possible - given the duplicity of major powers that have undertaken responsibility for mediation in resolving conflicts - to rely on the establishment of lasting peace in the crisis regions with their support? It is hard to believe in such a possibility, as demonstrated by the Karabakh settlement, which has been marking time for more than twenty years already.
In the meantime, Matthew Bryza put forward a seemingly sensible proposal calling on the United States to expand its efforts in achieving a breakthrough in the peace talks on Nagornyy Karabakh, which may include the personal involvement of President Barack Obama and Secretary of State John Kerry in the dialogue with the leaders of Azerbaijan and Armenia. However, can personal participation of the Heads of Co-Chair States in the negotiating process kick-start a peaceful settlement of the conflict? In any case, previous experience of mediation at the highest level - for example, personal mediation efforts of the presidents of Russia and France - has failed to bring about positive results in the Karabakh settlement. Not least because of the double standards practiced by the United States, Russia and France, which make them to be more concerned with their own influence in the region rather then with the solving of the problem on the basis of the principles of international law, which they allegedly advocate.
Given all this, Azerbaijan requires the major centres of world politics to co-participate in solving urgent problems of the contemporary world order and in the fight against terrorism and separatism in strict compliance with international law, making no distinction between different manifestations of extremism in favour of the interests of the great powers.