GEOSİYASƏT BUQƏLƏMUNLARI
Separatçılıq terrorçuluqla birlikdə müasir dövrün əsas bəlalarından biri olaraq qalır. Onlar beynəlxalq təhlükəsizliyə, qlobal yaşayışın bünövrəsinə, sözün əsl mənasında zərbədir. Amma günahkar yalnız bu və ya digər ölkədəki separatçı hərəkatlar yox, həm də dünyanın güc mərkəzlərinin siyasətidir. Onlar bir sıra hallarda öz maraqlarına uyğun olaraq, separatçılıq zəminində meydana çıxmış ərazi, millətlərarası, dövlətlərarası münaqişələrin həllində vasitəçilik missiyasını öz üzərlərinə götürürlər. Belə hallara postsovet məkanında da rast gəlinir və artıq 20 ildən çoxdur, Ermənistan tərəfindən təcavüzə məruz qalmış, qatı erməni separatçılığından əziyyət çəkən Azərbaycan xalqı buna misaldır.
Qarabağ probleminin həllində vasitəçi kimi çıxış edən ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlətlər ikili standartlar məsələsində zəif olduqlarını dəfələrlə sübut ediblər. Rusiya, ABŞ və Fransa keçmiş SSRİ ərazisindəki ərazi münaqişələrlə bağlı hər zaman fəal mövqe nümayiş etdiriblər. Amma nədənsə onlar separatçılığın oxşar təzahürlərinə münasibətdə beynəlxalq hüququn dövlətlərin ərazi bütövlüyü, xalqların öz müqəddəratını həll etməsi və güc tətbiq etməmə prinsipləri ilə bağlı fərqli mövqe ortaya qoyurlar. Misal kimi, özünü dünya düzəninə görə məsuliyyət daşıyan qüvvə kimi təqdim edən Birləşmiş Ştatların mövqeyini göstərmək olar.
Gürcüstanın qiyamçı Abxaziya və Cənubi Osetiya muxtariyyətləri ilə bağlı məsələdə ABŞ onların Gürcüstana tabe olmasına tərəfdar kimi çıxış edir, separatçı rejimlərin müstəqilliyini tanımış Rusiyadan öz qoşunlarını beynəlxalq birlik tərəfindən Gürcüstan ərazisi kimi tanınmış torpaqlardan çıxarmasını istəyir. Bu günlərdə ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Cen Psaki Vaşinqtonun bu mövqeyini bir daha təsdiqləyərək, Moskvanı Gürcüstanla 2008-ci ildə əldə edilmiş atəşkəs rejiminə əməl etməyə, öz qoşunlarını Abxaziya və Cənubi Osetiyadan çıxarmağa, Gürcüstanın bu qiyamçı regionlarını müstəqil dövlət kimi tanımamağa səsləyib.
Bu bəyanata səbəb Abxaziyada keçirilmiş "prezident seçkisi" olub. Qərbin aparıcı instansiyaları olan NATO və Avropa İttifaqı da daxil olmaqla, dünya birliyinin əksər üzvləri seçkinin nəticələrini tanımayıb. Analoji mövqeyi Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi ortaya qoyub. XİN Bakının "Gürcüstanın ərazi bütövlüyü və suverenliyin birmənalı şəkildə dəstəklədiyini" bəyan edib. Rəsmi Bakı bununla separatçılıqla bağlı istənilən münaqişəyə qarşı prinsipial mövqe nümayiş etdirdiyini bir daha təsdiqləyib. Bu mövqe Serbiyanın ərazi bütövlüyünün dəstəklənməsində, ondan ayrılmış Kosovonun müstəqil dövlət kimi tanınmamasında da nümayiş olunur. Azərbaycan Ukrayna münaqişəsi ilə bağlı beynəlxalq hüququn əsas normalarının müdafiəsini ardıcıl olaraq davam etdirir. Bakı Rusiyanın Krımı işğal etməsini dəstəkləmir, Ukraynanın BMT tərəfindən tanınmış sərhədlər çərçivəsində ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləyir.
Amma fövqəldövlətlər, o cümlədən ABŞ, Rusiya və Fransa bu və ya digər separatçı münaqişələrə münasibətdə əsl siyasi buqələmunluq nümayiş etdirirlər. Elə həmin Birləşmiş Ştatlar Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı, separatçılıqdan əziyyət çəkən, təcavüzlə üzləşmiş Azərbaycana münasibətdə Gürcüstan və Ukrayna ilə bağlı nümayiş etdirdiyi prinsipiallığı ortaya qoymur.
Bundan başqa, Kaliforniya Senatı Dağlıq Qarabağın separatçı rejiminin tanınması haqqında qətnamə qəbul edib və ABŞ Senatını analoji mövqe ortaya qoymağa çağırıb.
Yeri gəlmişkən, ABŞ-ın bu ştatının qanunverici orqanı hər zaman anti-Azərbaycan mövqeyi ilə seçilib və buna səbəb orada erməni lobbisinin böyük təsir imkanlarına malik olmasıdır. Azərbaycanın Los-Ancelesdəki Baş Konsulluğunun məlumatına görə, Kaliforniya Senatının deputatları qurumun iki erməni üzvü tərəfindən hədə və şantajlara, erməni lobbisinin təzyiqlərinə məruz qalıblar. Amma bu da qətnaməni deputatların hamısının dəstəkləməsinə kömək etməyib - 40 senatordan 17-si onun qəbulu ilə bağlı səsverməyə qatılmaqdan imtina edib. Aydındır ki, bu qətnamə rəsmi Vaşinqtonun xarici siyasi prioritetlərinə heç bir təsir göstərə bilməz. ABŞ Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır.
Bununla yanaşı, Amerika ATƏT-in Minsk qrupunda yer aldığı 22 ildə bir dəfə də olsun, Ermənistanı Azərbaycan ərazilərinin işğalına qeyd-şərtsiz son qoymağa çağırmayıb. O, İrəvana qarşı Azərbaycanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış ərazilərindən qoşunlarını çıxarmaq tələbi də irəli sürməyib. ABŞ Ermənistana mümkün sanksiyalar və beynəlxalq arenadan təcrid vasitəsilə təzyiq göstərməyi də düşünmür.
Amerikanın Azərbaycandakı sabiq səfiri Metyu Brayzənin fikrincə, ABŞ ATƏT-in Minsk qrupunun digər həmsədrləri olan Rusiya və Fransa ilə birlikdə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 məlum qətnaməsinin tələblərinə əməl olunmamasına görə bilavasitə məsuliyyət daşıyır. Söhbət erməni qoşunlarının Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasını tələb edən qətnamələrdən gedir. Brayzə hesab edir ki, bu qətnamələrin tələblərinə əməl olunmaması erməni diasporunun, xüsusilə Amerika Erməni Milli Komitəsinin fəallığı ilə bağlıdır. Onlar Qarabağ münaqişəsinin başlandığı vaxtdan birtərəfli təbliğat kampaniyası aparır, Azərbaycanı təcavüzkar, Ermənistanı isə qurban kimi təqdim edirlər. Amerikalı diplomat ölkəsinin sözügedən qətnamələrin tələblərinə əməl olunmasında israr etməməsini Minsk qrupunun himayəsi altında aparılan sülh danışıqlarının nəticə verəcəyi ilə bağlı gözləntilərlə əlaqələndirir.
Şübhəsiz ki, istər erməni diasporunun fəaliyyəti, istərsə də Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə sülh yolu ilə həllinə ümidlər Birləşmiş Ştatların və vasitəçilik missiyasındakı tərəfdaşlarının mövqeyinə bu və ya digər dərəcədə təsir göstərir. Amma bu məqamlar istər Vaşinqtonun, istərsə də Moskva, Paris və digər fövqəldövlətlərin siyasətində ikili standartın motivlərini sonadək açmır. Çünki dünya siyasətinin nüfuzlu oyunçuları bu və ya digər münaqişənin həllində iştiraka yalnız öz geosiyasi maraqları kontekstində yanaşırlar. Bu prinsipdən asılı olaraq, beynəlxalq mübahisələrin həllində aparıcı güc mərkəzləri özlərinə sərf edən mövqe ortaya qoyurlar.
Bəs münaqişələrin həllində vasitəçiliyi üzərinə götürmüş fövqəldövlətlərin bu ikiüzlülüyü fonunda böhranlı regionlarda onların köməkliyi ilə uzunmüddətli sülhə nail olunacağına ümid etmək olarmı? Buna inanmaq çətindir. Qarabağ münaqişəsinin nizamlanma prosesinin 20 ildən artıqdır yerində sayması bunun bariz göstəricisidir.
Qeyd edək ki, həmin Meytu Brayzə ABŞ-ı Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlarda irəliləyişə nail olunması üçün səyləri artırmağa, hətta prezident Barak Obamanın və dövlət katibi Con Kerrinin Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin dialoqunda şəxsən iştiraklarına çağırış edib. Amma vasitəçi dövlət başçısının danışıqlar prosesində iştirakı münaqişənin sülh yolu ilə həllinə təkan vermək iqtidarındadırmı? Hər halda, yüksək səviyyədə vasitəçilikdə indiyədək yaşanmış təcrübə (məsələn, Rusiya və Fransa prezidentlərinin şəxsi vasitəçilik səyləri) Qarabağ probleminin həllində müsbət nəticələrə səbəb olmayıb. Məhz ikili standartların nəticəsidir ki, ABŞ, Rusiya və Fransa problemin guya dəstəklədikləri beynəlxalq hüquq prinsipləri əsasında nizamlanmasından çox, öz şəxsi maraqları haqda düşünürlər.
Bütün bunları nəzərə alan Azərbaycan dünya siyasətinin aparıcı mərkəzlərinin müasir dünya düzəninin aktual problemlərinin həllində, terrorçuluq və separatçılıqla mübarizədə beynəlxalq qanunvericiliyə qəti şəkildə əməl edilməsini tələb edir. Bakının tələbi ondan ibarətdir ki, onlar öz maraqlarına uyğun olaraq, bu və ya digər ekstremizm təzahürləri arasında ayrı-seçkilik qoymamalıdırlar.

ХАМЕЛЕОНЫ ГЕОПОЛИТИКИ
Сепаратизм наряду с терроризмом остается одной из бед современного человечества, буквально разъедающей международную безопасность, фундамент глобального общежития. Однако виной тому не только деятельность сепаратистских движений в тех или иных странах, но и политика мировых центров, зачастую в собственных интересах берущих на себя функции посредничества при урегулировании возникающих по вине сепаратизма территориальных, межнациональных, межгосударственных конфликтов. Это имеет место и на постсоветском пространстве, свидетелем чего вот уже почти четверть века является азербайджанский народ, подвергшийся агрессии со стороны Армении и продолжающий страдать от махрового армянского сепаратизма.
Государства - сопредседатели Минской группы ОБСЕ, выступающие в роли посредников в решении карабахской проблемы, уже не единожды подтверждали свою слабость к двойным стандартам. Россия, США и Франция всегда выражали активную позицию по вопросам территориальных конфликтов на пространстве бывшего СССР. Но почему-то, отстаивая в подходе к ним основополагающие принципы международного права, такие, как территориальная целостность государств, право народов на самоопределение и неприменение силы, они демонстрируют различное отношение к схожим проявлениям сепаратизма. Возьмем, к примеру, позицию Соединенных Штатов, позиционирующих себя как мировую силу, ответственную за мировой порядок.
В случае с мятежными грузинскими автономиями - Абхазией и Южной Осетией - США выступают за их подчинение грузинскому суверенитету и требуют от России, признавшей независимость самопровозглашенных образований, вывести свои войска с международно-признанной территории Грузии. На днях официальный представитель Госдепартамента США Джен Псаки, подтверждая позицию Вашингтона, призвала Москву соблюдать режим прекращения огня, заключенный с Грузией в 2008 году, вывести российские войска из Абхазии и Южной Осетии, не признавать эти мятежные регионы Грузии в качестве независимых государств.
Поводом для данного заявления стали так называемые президентские выборы в Абхазии. Их не признала большая часть международного сообщества, включая и ведущие западные инстанции - НАТО и Евросоюз. Аналогичной позиции придерживается и Азербайджан. МИД страны заявил о "категорической поддержке территориальной целостности и суверенитета Грузии". Официальный Баку тем самым подтвердил свою принципиальную позицию в отношении любых конфликтов, вызванных сепаратизмом. Эта позиция выражается, в частности, и в поддержке территориальной целостности Сербии, и непризнании отколовшегося от нее Косово в качестве независимого государства. Азербайджан продолжает последовательно отстаивать основополагающие нормы международного права и относительно украинского конфликта. Баку не поддержал аннексию Крыма Россией и выразил уважение территориальной целостности и суверенитету Украины в рамках признанных ООН ее государственных границ.
Однако великие державы, в том числе США, Россия и Франция, позволяют себе настоящее политическое хамелеонство в подходе к тем или иным сепаратистским конфликтам. Те же Соединенные Штаты почему-то применительно к армяно-азербайджанскому конфликту не решаются на такое же принципиальное отстаивание территориальной целостности государства, страдающего от сепаратизма и подвергшегося внешней агрессии, как это происходит в случае с позицией Вашингтона к конфликтам в Грузии или Украине.
Более того, сенат Калифорнии принял резолюцию о признании независимости сепаратистского режима Нагорного Карабаха и призвал Сенат США проявить аналогичную позицию. К слову, законодательный орган данного штата США всегда отличался антиазербайджанской позицией в силу большого влияния армянского лобби. По данным Генконсульства Азербайджана в Лос-Анджелесе, депутаты Сената Калифорнии подвергались угрозам и шантажу со стороны двух армянских депутатов законодательного органа и давлению армянского лобби. Но даже это не обеспечило подавляющей поддержки резолюции - из 40 сенаторов 17 отказались голосовать за ее принятие. Понятно, что данная резолюция никак не влияет на внешнеполитические приоритеты официального Вашингтона, который признает территориальную целостность Азербайджана.
Тем не менее США ни разу за 22 года своего участия в работе Минской группы ОБСЕ не призвали Армению безусловно и безоговорочно прекратить оккупацию территорий нашей страны, не потребовали от Еревана вывести армянские вооруженные силы с международно-признанной территории Азербайджанской Республики. США и не думают оказывать давление на Армению посредством всевозможных санкций и изоляции на международной арене.
По мнению бывшего американского посла в Азербайджане Мэтью Брайзы, именно США наряду с другими сопредседателями МГ ОБСЕ - Францией и Россией несут первостепенную ответственность за выполнение известных четырех резолюций Совета Безопасности ООН, требующих вывода армянских войск с азербайджанской территории. Однако нереализованность этих резолюций, считает Брайза, связана с активностью армянской диаспоры, в частности Армянского национального комитета Америки, который с самого начала карабахского конфликта проводит одностороннюю пропагандистскую кампанию, представляя Азербайджан агрессором, а Армению - жертвой. Американский дипломат связал факт того, что США не настаивают на выполнении резолюций СБ ООН и выводе армянских войск из оккупированного ими Карабаха, с ожиданиями достижения результатов мирного урегулирования под эгидой МГ ОБСЕ.
Безусловно, фактор влияния армянской диаспоры, равно как и надежды на успех мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта при посредничестве Минской группы, сказываются в той или иной степени на позиции Соединенных Штатов и их партнеров по посредническому стану. Между тем эти аспекты не до конца раскрывают мотивацию политики двойных стандартов, коим совершенно очевидным образом привержены как в Вашингтоне, так и в Москве, Париже и других великодержавных столицах, поскольку участие в урегулировании тех или иных конфликтов рассматривается влиятельными игроками мировой политики прежде всего в контексте их геостратегических интересов. В зависимости от этого принципы урегулирования межгосударственных споров и приобретают ту или иную трактовку в угоду ведущим глобальным центрам силы.
Но возможно ли при подобной двуличности ведущих держав, взявших на себя ответственность за посредничество в решении конфликтов, рассчитывать на установление при их поддержке долгосрочного мира в кризисных регионах? В это верится с трудом, что наглядно подтверждает пример карабахского урегулирования, которое топчется на месте вот уже более двадцати лет.
Мэтью Брайза, к слову сказать, выступил, казалось бы, с дельным призывом, чтобы США расширили усилия, направленные на достижение прорыва на мирных переговорах по Нагорному Карабаху, вплоть до личного участия президента Барака Обамы и госсекретаря Джона Керри в диалоге лидеров Азербайджана и Армении. Однако способно ли личное присутствие глав государств-сопредседателей в переговорном процессе дать толчок мирному решению конфликта? Во всяком случае прежний опыт посредничества на высшем уровне (к примеру, личные посреднические усилия президентов России и Франции) так и не привел к положительным результатам в процессе карабахского урегулирования. Не в последнюю очередь именно вследствие двойных стандартов, под воздействием которых США, Россия и Франция больше озабочены интересами собственного влияния в регионе, а не решением проблемы на основе якобы отстаиваемых ими принципов международного права.
С учетом всего этого Азербайджан требует от ведущих центров мировой политики соучаствовать в решении актуальных проблем современного миропорядка, в борьбе с терроризмом и сепаратизмом в строгом соответствии с международным законодательством, не делая различий между теми или иными экстремистскими проявлениями в угоду интересов самих великих держав.