QARABAĞ MÜNAQİŞƏSİ DALANDA
2012-ci il Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli kontekstində pozitiv başladı. Yanvarda prezidentlər İlham Əliyevlə Serj Sarqsyan Soçidə bir araya gəldilər. Bu, Rusiya prezidenti kimi fəaliyyət müddətini başa vurmaqda olan Dmitri Medvedevin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş son görüş idi. Soçi danışıqlarının sonunda tərəflər münaqişənin həlli üzrə baza prinsipləri üzərində işlərin intensivləşdiriləcəyini bəyan etdilər. Vasitəçilərin humanitar əlaqələri inkişaf etdirməsinə dəstək, ziyalılar, elm nümayəndələri və ictimai dairələr arasında bundan sonra da dialoqun qurulmasına köməklik göstərilməsinə hazırlıq kimi ifadə olundu. Ermənistan və Azərbaycan prezidentləri danışıqlarda irəliləyişə nail olunması üçün maksimalist mövqedən geri çəkilməyin vacib olduğuna dair razılığa da gəldilər.
Lakin əslində proseslər əks, yəni neqativ istiqamətdə inkişaf etməyə başladı. Qoşunların təmas xəttində atəşkəsin pozulması halları intensivləşdi, demək olar ki, gündəlik hala çevrildi, hərbçilərin ölümü və yaralanması halları artdı. Kəşfiyyat qrupları zaman-zaman tərəflərin hərbi hazırlıq vəziyyətini yoxlamaq üçün hərəkətə keçir. Son belə hadisə iyunun əvvəlində baş verdi və təxminən, 10 nəfərin ölümü ilə nəticələndi.
Erməni diplomatiyası və təbliğatı hərbi gərginliyin artmasına görə məsuliyyəti Azərbaycanın üzərinə qoymağa çalışır. İrəvan Bakını silahlanma yarışını genişləndirməkdə, snayperləri təmas xəttindən çəkməkdən imtinada günahlandırır. Onlar hərbi qarşıdurmanın əsl səbəbini mötərizə xaricinə çıxarmağa çalışır. Söhbət BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinə, BMT Baş Assambleyasının qərarına, AŞPA və Avropa Parlamentinin tövsiyələrinə, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının tələblərinə rəğmən ermənilərin Azərbaycanın işğal altındakı rayonlarını boşaltmamasından gedir.
Son zamanlar Ermənistan, hətta Qarabağ münaqişəsinə birbaşa hərbi aidiyyətinin olduğunu da gizlətmir. Minlərlə çağırışçı, həmçinin, Ermənistan ordusunun zabitləri istəklərinin əksinə olaraq Qarabağa göndərilir. Oraya hərbi texnika cəmlənir. Bu texnikalar arasında Ermənistanın Rusiyadan aldığı ortamənzilli "Skad" raketləri, "C-300" HHM kompleksləri, hərbi təyyarələr və vertolyotlar, "Tayfun" yaylım atəşi qurğuları da var. Bütün bunlar mayın 9-da Dağlıq Qarabağda Şuşanın işğalının 20 illiyinə həsr olunmuş hərbi paradda həyasızcasına nümayiş etdirilib. Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan, müdafiə naziri Seyran Ohanyan Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərində keçirilən hərbi təlimlərə açıq şəkildə rəhbərlik edir. Əslində, ermənilər Azərbaycan ərazilərinin işğalını leqallaşdırmaq, dünyanı bununla barışmaq məcburiyyətində qoymaq üçün əlindən gələni edir.
Ermənistan əməlləri ilə eyni zamanda Bakını təxribata çəkir, onu təcavüzkar, hərbi əməliyyatların bərpasına görə günahkar tərəf kimi göstərməyə imkan verəcək addımlara sövq edir. Onlar öz hərbçilərinin hazırladıqları hərbi əməliyyatlara məcburi, müdafiə xarakterli əməllər donu geyindirməyə çalışır. Azərbaycanın demoqrafik, maddi-iqtisadi, indi isə həm də hərbi baxımdan bir neçə dəfə güclü olması onlarda yalnız narahatlıq deyil, həm də qorxu yaradır. İrəvan qəzetləri durmadan ləngiməyin yolverilməz olduğunu, əks təqdirdə, Azərbaycanın üstünlüyünün bir neçə dəfələrlə ölçüləcəyini, Ermənistanın onunla hərbi qarşıdurmaya getmək şanslarının qalmayacağını yazır. Məhz bu baxımdan bəziləri önləyici müharibə, yeni ərazilərin işğalına çağırışlar edir və bununla Bakının ermənilərin şərtləri əsasında sülhə razılaşacağını mümkün sayır. Belə düşünənlər gözlənilməz və qısamüddətli əməliyyatın uğuruna ümid bəsləyir. Uzunmüddətli hərbi əməliyyatlar üçün ermənilərin nə demoqrafik, nə də maddi-iqtisadi imkanları var. Bəlkə də Azərbaycana zərbələrin endirilməsi, ona mümkün olan maksimum zərərin vurulması, daha sonra isə cavab addımlarından qorunmaq üçün KTMT-nin prosesə cəlb olunması nəzərdə tutulur. Ermənilər hər şeyin uğursuz alınacağı təqdirdə, yalnız Moskvanın köməyinə yox, Qərbdəki ənənəvi himayədarları və lobbiçilərinin də dəstəyinə ümid edir. Onlar düşünür ki, həmin qüvvələr müharibənin Ermənistan ərazisinə keçməsinə imkan verməyəcək və əməliyyatların qarşısını alacaq. Hərbi gərginliyin artırılması dolayısı ilə Ermənistana başqa məqsədlə də lazımdır: KTMT-nin Ermənistan və Şimali Qafqazda keçirməyi planlaşdırdığı hərbi təlimlər erməni ssenarisi üzrə gerçəkləşsin, açıq şəkildə antiazərbaycan yönümlü olsun.
Bütün bunlar avantürizm olsa da, Ermənistanın Qarabağ müharibəsində yetişmiş səhra komandirlərindən ibarət hazırkı siyasi və hərbi elitasının ruhuna uyğundur.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinin dalana dirənməsi və Azərbaycanla Ermənistan arasında artmaqda olan qarşıdurmanın təhlükəli simptomları region və dünya fövqəldövlətlərinin, beynəlxalq təşkilatların diqqətindən yayınmayıb. Bu gün əsas diqqət İran və Suriya problemlərinə, dünya iqtisadiyyatındakı böhrana yönəlsə də, Rusiya, ABŞ və Fransa prezidentləri "G20" ölkələrinin Meksikadakı sammitində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair birgə bəyanatla çıxış etməyi lazım biliblər. "Biz - ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkələr - Fransa, Rusiya və ABŞ prezidentləri Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə tam sadiqlikdə həmrəyik. Münaqişə tərəfləri sülh yolu ilə möhkəm nizamlanmaya nail olunması üçün vacib olan qərarların qəbulunu uzatmamalıdır. Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin 2011-ci il mayın 26-da Dövildə qəbul etdiyimiz bəyanata uyğun olaraq, qəti addımlar atmamalarından təəssüflənirik", - deyə Vladimir Putin, Barak Obama və Fransua Ollandın birgə bəyanatında bildirilir.
Onlar Ermənistan və Azərbaycan prezidentlərinə danışıqlar zamanı maksimalist mövqedən çəkilməyi, 1994-cü ildə əldə olunmuş atəşkəs razılaşmasına hörmət etməyi, gərginliyi artıran sərt ritorikadan uzaq olmağı tövsiyə ediblər: "Biz liderləri Helsinki Yekun Aktının xüsusilə güc tətbiq etməmək və ya güc tətbiqi ilə hədələməmək, ərazi bütövlüyü, xalqların müqəddəratını təyinetməsi prinsiplərinə, həmçinin, ölkələrimiz tərəfindən 2009-cu ildə Akvildə, 2010-cu ildə isə Muskokda qəbul edilmiş bəyanatlarda yer almış nizamlama elementlərinə əsaslanmağa çağırırıq".
Həmsədr ölkələrin prezidentləri tərəfindən qəbul edilmiş bəyanatda daha sonra birmənalı şəkildə deyilir: "Bütünlükdə regionun hazırkı status-kvo çərçivəsindən təhlükəsiz və çiçəklənən gələcəyə çıxmasına yalnız münaqişənin sülh yolu ilə həlli imkan verə bilər. Ölkələrimiz bundan sonra da tərəflərlə sıx şəkildə işləyəcək. Biz tərəfləri Minsk qrupu həmsədrlərinin vasitəçi qismində köməyindən tam istifadəyə çağırırıq. Bununla belə, yekunda sülh tərəflərin qarşılıqlı anlaşma şəraitində razılığa gəlib-gəlməyəcəyindən asılı olacaq".
Həmsədr ölkə başçılarının Los-Kabos bəyanatında sanki əvvəllər də dəfələrlə səsləndirilmiş tezislər təkrarlanır. Diqqətçəkən bu dəfə bəyanatda öyüdverici tonun artması və münaqişənin həllinə dair baza prinsiplərinin "Madrid prinsipləri" adlandırılmamasıdır. Bu baxımdan düşünmək olar ki, "Madrid prinsipləri" əsasında aparılan danışıqların nəticə verməyəcəyi anlaşılıb və tərəflərə hansısa yeni təkliflər təqdim olunub. Güman ki, onlara marağın ortaya çıxacağı təqdirdə, həmin təkliflər yeni sənədin əsasını təşkil edəcək. Yeri gəlmişkən, ABŞ dövlət katibi Hillari Klinton da Cənubi Qafqaza bu yaxınlarda etdiyi səfəri zamanı bu haqda danışmışdı.
Görünür, yeni təkliflərlə bağlı ilkin müzakirələr Elmar Məmmədyarovla Edvard Nalbandyanın iyunun 18-də Parisdə baş tutmuş görüşlərində aparılıb. Həmin görüşdə ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri Robert Bradtke (ABŞ), Jak For (Fransa) və İqor Popov (Rusiya), həmçinin, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşik də iştirak ediblər. ATƏT-in mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, Parisdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yolları, humanitar sahədə əlaqələrin inkişafı üzrə görüləcək işlər, insidentlərin araşdırılması mexanizminin işə salınması, həmçinin, tarixi və mədəni əhəmiyyətli obyektlərin müdafiəsi yolları müzakirə olunub. Görüş zamanı həmsədrlərin iyulun sonlarında regiona səfər edəcəkləri də bəyan olunub.
Əlbəttə ki, bütün bu məqamlar vacibdir. Amma XİN başçılarının Paris görüşü və ABŞ, Rusiya, Fransa prezidentlərinin birgə bəyanatını şərh edən Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Elman Abdullayevin də qeyd etdiyi kimi, "Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin irəli aparılmasının əsas şərti erməni silahlı birləşmələrinin Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərindən çıxarılmasıdır. Bu proses üçün yeni imkanları yalnız bu, aça bilər. Bakının mövqeyi dəyişməzdir - erməni silahlı qüvvələri işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarından çıxmalıdır. Bundan sonra təmas xəttində insidentlərə də son qoyulacaq".
Bu tezisi iyunun 21-də Fransanın Bakıya yeni təyin olunmuş səfiri Paskal Monini qəbul edərkən XİN başçısı Elmar Məmmədyarov da təkrarlayıb. O bildirib ki, münaqişənin həllini uzatmaq yolverilməzdir. Münaqişənin həlli üçün ilk növbədə, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Dağlıq Qarabağdan çıxarılmalı olduğunu deyən nazir bildirib ki, "Azərbaycan ərazilərinin işğalı faktı olduğu kimi təqdim edilməlidir".
Bu arada ABŞ Senatının xarici əlaqələr komitəsi Riçard Morninqstarın Birləşmiş Ştatların Azərbaycandakı səfiri postuna namizədliyini təsdiqləyib. O, senator Bokserin suallarını cavablandırarkən bildirib ki, səfir təyin olunacağı təqdirdə, "atəşkəs rejiminə hörmətlə yanaşmağa və ona əməl etməyə çağırmaq" üçün Minsk qrupunun amerikalı həmsədri Robert Bradtke və Azərbaycan hökuməti ilə ən yüksək səviyyədə işləyəcək.
Riçard Morninqstar kimi təcrübəli və nüfuzlu diplomatın Bakıya səfir təyin olunması Vaşinqtonun Azərbaycana xüsusi diqqətinin göstəricisidir və bu, dolayısı ilə ABŞ-ın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində rolunu artırmaq niyyətindən xəbər verir. Bu, Vladimir Putinin prezident seçilməsindən sonra, Rusiyanın Ermənistan-Azərbaycan danışıqlarına ən yüksək səviyyədə vasitəçilik etmək marağının azalması fonunda daha da vacib xarakter daşıyır.
Dünyanın aparıcı "beyin mərkəzləri" Rusiyanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tezliklə həlli istəyinin səmimiliyinə şübhə ilə yanaşır. Bu yaxınlarda Britaniyanın "Chatham House" Beynəlxalq Münasibətlər Kral İnstitutu "Uzanan vidalaşma: Rusiyanın Cənubi Qafqazda və Mərkəzi Asiyadakı nüfuzunun sönməsi" adlı məruzə açıqlayıb. Müəllifi Ceyms Niksi olan məruzədə bildirilir ki, Rusiyanın Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyadakı nüfuzu azalır. Lakin Rusiya bununla mübarizə üçün bir sıra alətlərdən istifadə edir. Məruzənin bir hissəsi ayrıca olaraq Dağlıq Qarabağa həsr olunub. Orada bildirilir ki, "Dağlıq Qarabağ münaqişəsində Rusiyanın Ermənistana dəstəyi onun bir neçə marağı ilə bağlı olub: Türkiyənin təsir imkanlarının məhdudlaşdırılması, müstəqilliyin ilk illərindəki rusofobiyalı Azərbaycanla mübarizə və Rusiyadakı çoxsaylı erməni diasporunun da əks olunduğu mədəni əlaqələr". Müəllifin fikrincə, Dmitri Medvedevin prezidentliyi dövründə danışıqlar prosesinin irəli aparılması üçün nəzərəçarpacaq səylər göstərilsə də, "...Rusiya Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllindəki vasitəçiliyinə öz nüfuzu nöqteyi-nəzərindən yanaşır və o, münaqişənin həllində həqiqətən maraqlı ola bilməz".
ABŞ, Avropa, Gürcüstan və Azərbaycandan olan bəzi analitiklər öz qiymətləndirmələrində daha da uzağa gedir. Onların iddiasına görə, Moskva Ermənistan-Azərbaycan qarşıdurmasının həll olunmamış qalmasında maraqlıdır. Həmin analitiklər hesab edir ki, bu, Moskvaya 2008-ci ilin avqustunda Gürcüstanda olduğu kimi, özünə lazım olduqda hərbi əməliyyatları "işə salaraq", Azərbaycan üzərində nəzarətini bərpa etməsi üçün lazımdır.
Amma buna əks olan fikir də əsaslı görünür. Vladimir Putinin MDB-nin Vahid İqtisadi Məkan və Avrasiya İttifaqı vasitəsilə reinteqrasiya olunması planına Cənubi Qafqazın cəlbi yalnız Azərbaycanda buna maraq yaratmaqla mümkündür. Bunun üçün isə Moskvanın Azərbaycana Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində irəliləyişdən başqa təklif edə biləcəyi heç nə yoxdur. Ermənistan KİV və analitikləri də belə narahatlığın olduğunu bildirir və Serj Sarqsyan hökumətinə xarici siyasi kursun vaxtında Qərbə tərəf döndərilməsini tövsiyə edir.
ABŞ, Rusiya və Avropa İttifaqının Qarabağ nizamlanması kontekstində irəli sürəcəyi təşəbbüslər haqda, bu geosiyasi mərkəzlərin öz avtoritetindən istifadə edərək həmin təşəbbüsləri reallaşdırmaq əzmində olub-olmaması barədə indidən fikir söyləmək çətindir. Bu problemlə bağlı indiyəqədərki təcrübə göstərib ki, ermənilərin "ağlına", Bakının isə "güzəştə gedəcəyi"nə ümid etməyə dəyməz. Üstəlik, 2013-cü ildə həm Ermənistanda, həm də Azərbaycanda prezident seçkisi keçiriləcək. Bu halda opponentlərin tənqid atəşinə tutduğu kompromislərə getmək həm son dərəcə çətin, həm də təhlükəlidir. Odur ki, Minsk qrupu və XİN-lər səviyyəsində danışıqlar az və ya çox intensivliliklə aparılacaq, hansısa yeni ideya və təkliflər qiymətləndiriləcək. Amma hələlik prosesdə hansısa irəliləyişin olması ehtimalı isə çox azdır.

KARABAKH CONFLICT IN A DEAD END
In the context of settling the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagornyy Karabakh, 2012 began positively. In January, Presidents Ilham Aliyev and Serzh Sargsyan held a meeting in Sochi. This was the last meeting of this kind organized by Dmitriy Medvedev, who is completing his tenure as president of the Russian Federation. As a result of the negotiations, the parties announced their intention to intensify work on the basic principles of resolving the conflict. They expressed support for the mediators' efforts to develop humanitarian contacts and willingness to further the dialogue between intellectuals, scientists and social circles. The presidents of Armenia and Azerbaijan agreed that to secure progress in the negotiations, it is necessary to abandon maximalist positions.
However, in reality, the processes have been going in the opposite, i.e. negative direction. Sporadic skirmishes along the ceasefire line have become intense and are accompanied by deaths and injuries of military personnel almost daily. Reconnaissance groups check the strength of the sides from time to time. The last such action that occurred in the Armenian-Azerbaijani conflict in early June claimed about 10 lives.
Armenian diplomacy and propaganda are trying to blame Azerbaijan for the escalation of military tensions. Yerevan accuses Baku of starting an arms race and refusing to withdraw snipers from the front line. At the same time, the Armenians ignore the actual cause of the military conflict - namely, their reluctance to withdraw their troops from the occupied districts of Azerbaijan despite the four UN Security Council resolutions, the decisions of the UN General Assembly, PACE and the European Parliament's recommendations and the demands of the Organization of Islamic Cooperation.
In recent years, Armenia has even stopped masking its direct military involvement in the Karabakh conflict. Thousands of conscripts and officers of the Armenian army are sent here against their will. Military equipment purchased by Armenia, including Russian medium-range Scud missiles, C-300 air defence systems, military aircraft and helicopters and Typhoon multiple rocket launchers are being transferred here. All this was blatantly demonstrated at the 9 May parade in Nagornyy Karabakh on the occasion of the 20th anniversary of the capture of Susa. Armenian President Serzh Sargsyan and Minister of Defence Seyran Ohanyan openly lead military exercises with live fire in the occupied Azerbaijani territories. In essence, the Armenians are consistently doing everything possible to legitimize the occupation of Azerbaijani territories and to encourage the world to agree with that.
At the same time, by its actions Armenia seems to be provoking Baku to take steps that would give reason to present Azerbaijan as an aggressive side and blame it for the resumption of hostilities. They want to present their own military operations as forced and defensive in nature.
The multiple demographic, financial, economic, and now growing military superiority of Azerbaijan over Armenia creates not just alarm but also fear in Armenian politicians and military. Newspapers in Yerevan are full of reports that they cannot waste their time, as the superiority of Azerbaijan will soon become multiple and Armenia has no chance of holding out in a military conflict. For this reason, some directly call for a pre-emptive war and seizure of new territories in order to force Baku to accept peace on Armenian conditions.
The calculation is to conduct a brief surprise and successful operation. The Armenians lack demographic, financial and economic resources for a long war. Perhaps, they plan to strike Azerbaijan and inflict maximum possible damage, and then protect themselves from retaliation by drawing the CSTO into it. If the worst comes to the worst, the Armenians rely not only on assistance from Moscow, but intervention by their traditional lobbyists and supporters in the West, who they think will not allow the war to be transferred into the territory of Armenia proper and will stop the hostilities. Indirectly, Yerevan needs military tensions to ensure that the planned CSTO exercises in Armenia and the North Caucasus proceed on the basis of the Armenian scenario and have a distinct anti-Azerbaijani slant. All this is highly adventuresome, but is quite in the spirit of the current Armenian political and military elite, which emerged from field commanders and in the midst of the Karabakh war.
The deadlock in the Karabakh peace process and the dangerous signs of the growing confrontation between Azerbaijan and Armenia did not fall out of the sight of the great and regional powers and international organizations. Although everyone's attention is now focused on the Iranian and Syrian subjects and the crisis in the global economy and finances, the presidents of Russia, the USA and France found it necessary to make a joint statement on the Nagornyy Karabakh problem at the G20 summit in Mexico. "We, the presidents of the countries cochairing the OSCE Minsk Group - France, Russia and the United States of America - are united in our strong commitment to the peaceful settlement of the Nagornyy Karabakh conflict. The parties to the conflict should no longer delay the adoption of important decisions needed to achieve a lasting and peaceful settlement. We regret that the presidents of Armenia and Azerbaijan have failed to take decisive steps outlined in our joint statement adopted in Deauville on 26 May 2011," Vladimir Putin, Barak Obama and Francois Hollande said in the statement.
They recommended that the presidents of Armenia and Azerbaijan refrain from maximalist negotiating positions, respect the ceasefire agreement of 1994 and give up their hostile rhetoric, which increases tensions. "We urge the leaders to be guided by the principles of the Helsinki Final Act, particularly in relation to the non-use of force or threat of violence, territorial integrity, peoples' right to self-determination, as well as the elements of the settlement set forth in the statements of our countries in L'Aquila in 2009 and Muskoka in 2010," the statement said.
The presidents of the mediator countries directly stated: "Only a peaceful settlement can allow the region to move beyond the status quo towards a safe and prosperous future. Our countries will continue to work closely with the parties, and we encourage them to take full advantage of the assistance of the OSCE Minsk Group as mediators. However, eventually, peace will depend on the willingness of the parties to find an agreement based on mutual understanding, not one-sided advantages, and a common vision of the benefits that peace will bring to all peoples and future generations."
The statement by the presidents of the countries cochairing the OSCE Minsk Group in Los Cabos seems to repeat the thesis which has been repeatedly voiced earlier. What draws attention is the hortatory tone and the fact that the appeal to harmonize the basic principles of resolving the conflict is no longer referred to as the "Madrid principles". This suggests that the negotiations on the basis of the so-called "Madrid principles" are regarded as unproductive and the parties are offered some new ideas that can form the basis of the new document if there is an interest in them. By the way, this was mentioned by the US Secretary of State Hillary Clinton during her recent visit to the South Caucasus.
The initial discussion of these proposals seems to have taken place at a meeting of the ministers, Elmar Mammadyarov and Eduard Nalbandyan, in Paris on 18 June. It was attended by the OSCE Minsk Group cochairmen, Robert Bradtke (USA), Jacques Faure (France) and Igor Popov (Russia), as well as the personal representative of the OSCE chairman-in-office, Andrzej Kasprzyk. According to the press service of the OSCE, they also discussed ways of resolving the Nagornyy Karabakh conflict, further work on the development of contacts in the humanitarian sphere, the implementation of a mechanism for investigating incidents, as well as ways to protect historical and cultural monuments. It was announced that the Minsk Group co-chairs would visit the region in July.
All these moments are important, but Azerbaijan's Foreign Ministry spokesman Elman Abdullayev stated while commenting on the results of the Paris meeting of the foreign ministers and the appeal from the US, Russian and French presidents that "the basic condition for the promotion of the Nagornyy Karabakh conflict is the withdrawal of the Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan. Only this will open up new possibilities for this process. Baku's position remains unchanged - the Armenian armed forces should leave the occupied Azerbaijani lands. After that, the incidents on the frontline will stop."
The same argument was confirmed by Foreign Minister Elmar Mammadyarov, who said while receiving the newly-appointed French ambassador to Baku, Pascal Meunier, on 21 June that the settlement of the conflict is dragging on, which is unacceptable. Stressing the high priority of the withdrawal of the Armenian armed forces from Nagornyy Karabakh to resolve the conflict, he noted that "the occupation of Azerbaijani lands by Armenia should be presented as it is".
Meanwhile, the US Senate Committee on Foreign Relations approved the nomination of Richard Morningstar as ambassador to Azerbaijan. Responding to questions from Senator Boxer, he said that if he is appointed, he will work with the Minsk Group co-chairman from the USA, Robert Bradtke, and the Azerbaijani government at the highest level in order to "call for respect for the ceasefire and to strengthen its enforcement".
The appointment of such an experienced and respected diplomat as Richard Morningstar to the post of ambassador in Baku suggests Washington's increased attention to Azerbaijan and indirectly shows the intention to strengthen the US role in the Karabakh settlement. It is especially important that since the election of President Vladimir Putin, Russia has demonstrated a lack of interest in the role of the main moderator in the Armenian-Azerbaijani high-level talks.
The world's leading "think tanks" have expressed doubts about the sincerity of Russia's intention to resolve the Karabakh conflict as soon as possible. Thus, the British Royal Institute of International Affairs Chatham House recently published a report entitled "The Long Goodbye: Waning Russian Influence in the South Caucasus and Central Asia", authored by James Nixey. According to the report, Russia's influence in the South Caucasus and Central Asia is waning, but Russia is using a number of tools to deal with it. A separate part of the report deals with the Nagornyy Karabakh conflict, which, inter alia, states that "the Russian support of Armenia in the Nagornyy Karabakh conflict was based on a number of interests: the restriction of Turkish influence, fighting Russophobic Azerbaijan in the early years of independence and long-standing cultural ties reflected in the large Armenian diaspora in Russia." According to the author, although notable efforts were made during the presidency of Dmitriy Medvedev to move the negotiations forward, "... Russia sees its mediation in the Nagornyy Karabakh conflict in terms of its influence and cannot be truly interested in solving the conflict."
Some analysts in the United States, Europe, Georgia and Azerbaijan go even further in their estimates. They argue that Moscow is interested in the preservation of the Armenian-Azerbaijani conflict, so as to provoke a resumption of hostilities at the convenient moment and to use this fact to restore its military control over Azerbaijan just as Russia did in Georgia in August 2008.
However, the opposite thesis conceptually has the right to life as well. In light of Putin's plans for the reintegration of the CIS through the mechanism of the "single economic area" and the Eurasian Union, it is possible to do so in the South Caucasus only by interesting Azerbaijan, to which Moscow has nothing to offer apart from services to advance the Nagornyy Karabakh settlement. The Armenian media cautiously write about this prospect, and analysts are recommending that the government of President Serzh Sargsyan should orient its foreign policy towards the West beforehand.
For the time being, it is difficult to say anything definite about the future initiatives of the United States, Russia and the EU in the context of the Karabakh settlement and how these geopolitical centres are willing to back them up with their power and authority. The previous experience of negotiations on this issue showed that there is no point in relying on the "common sense" of the Armenians and the "tractability" of Baku, especially as 2013 will see presidential elections both in Armenia and Azerbaijan, and it is extremely difficult and even risky to run in them with a load of compromises criticized by opponents. Therefore, the negotiations on the Nagornyy Karabakh conflict settlement at the level of the OSCE Minsk Group and foreign ministers will continue with greater or lesser intensity, and some new ideas and proposals will be evaluated, but a breakthrough so far seems unlikely.