"Avro - 2020" Azərbaycan və Gürcüstanda: arzu, yoxsa reallıq?
Azərbaycan Gürcüstanla birlikdə futbol üzrə Avropa Çempionatını təşkil etmək iddiasını ortaya qoyub. Bu məqsədlə AFFA prezidenti Rövnəq Abdullayevlə Gürcüstan Futbol Federasiyasının prezidenti Zviad Siçinava Batumi şəhərində görüşərək qitə birinciliyinin birgə təşkil edilməsi ilə bağlı vacib məsələləri müzakirə ediblər. Qərara alınıb ki, tez bir zamanda işçi qrupu yaradılsın və çempionat oyunlarının hansı şəhərdə keçirilməsinin mümkün olacağı dəqiqləşsin.
AFFA prezidenti Rövnəq Abdullayev Azərbaycan və Gürcüstanın 2020-ci ildə Avropa Çempionatını keçirmək arzusunun reallaşmasını mümkün sayır. O, bu barədə belə deyib: "Bu, ciddi layihədir. İstəyimizə çatacağımıza inanırıq. Bu işdə dövlət rəhbərliyinin dəstəyinə arxalanırıq. Azərbaycanla Gürcüs-tan arasındakı münasibətlər çox yüksək səviyyədədir. Bunlara arxalanaraq, ağır yükün altına girməyi qərara aldıq. FİFA U-17 qızlar arasında Dünya Çempionatının keçirilməsini Azərbaycana həvalə etməklə bizə böyük etimad göstərib. Biz bu yarışı yüksək səviyyədə keçirdikdən sonra, FİFA və UEFA Avropa Çempionatını keçirmək gücündə olduğumuza əmin olacaq. Ola bilər ki, bundan sonra şansımız daha da artsın. FİFA və UEFA-nı inandırmalıyıq ki, bizim kimi kiçik ölkələr də belə mötəbər turnirləri keçirə bilər".
Gürcüstan Futbol Federasiyasının prezidenti Zviad Siçinava da "Avro - 2020" barədə nikbin danışıb: “Biz "Avro - 2020" ilə bağlı qələbəyə köklənmişik. Yaxın günlərdə təşkilat komitəsi yaradılacaq. Bakı şəhərində görüşlərimiz olacaq. Orada qitə çempionatını hansı şəhərlərdə keçirmək istəyimizi açıqlayacağıq. Şanslara gəlincə, Almaniya və Hollandiya geri çəkildikdən sonra şanslarımız realdır. Açılış və final oyunlarının harada olacağını hələlik müzakirə etməmişik".
UEFA iyunun 30-na qədər "Avro -2020"yə ev sahibliyi etmək istəyən ölkələrin namizədliyini təsdiqləməlidir. Azərbaycan-Gürcüs-tan cütlüyü ilə yanaşı, bu mötəbər yarışı keçirmək istəyənlər arasında Türkiyə və Şotlandiya-İrlandiya-Uels üçlüyü də var. Etiraf etmək lazımdır ki, Türkiyənin şansları daha çoxdur. Əgər qardaş ölkə 2020-ci il Olimpiadasına olan iddiasından əl çəksə, UEFA Avropa Çempionatını Türkiyəyə həvalə edə bilər.
Azərbaycan və Gürcüstana gəldikdə isə, qısa zaman ərzində təşkilat komitəsi UEFA-ya şəhərlərin infrastrukturu, hava limanı və digər vacib məsələlər barədə məlumat verməlidir. "Avro - 2020"ni keçirmək ölkələrimizə ayrı-ayrılıqda 100 milyonlarla avroya başa gələcək. Lakin tək maliyyə ilə iş bitmir. "Avro - 2020"ni keçirmək istəyən ölkə UEFA-nın bir sıra şərtlərinə cavab verməlidir.
Azərbaycan və Gürcüstanda futbol o qədər yüksək səviyyədə olmasa belə, bu ölkələr artıq UEFA-nın rəğbətini qazanıb. Avropa futbol qurumu son illər qitə birinciliyini futbolun zəif inkişaf etdiyi ölkələrə həvalə etməyə çalışır. Bu mənada Azərbaycanla Gürcüstan ümidləri doğrulda bilər. Xüsusən də nəzərə alsaq ki, artıq Azərbaycanı dünyada idman ölkəsi kimi tanıyırlar. Bu ilin sentyabrında ölkəmiz 17 yaşlı qızların Dünya Çempionatına, 2016-cı ildə isə yeniyetmələrin Avropa Çempionatına ev sahibliyi edəcək. Bunun özü artıq UEFA-nın Azərbaycanın təşkilatçılıq təcrübəsinə etibar etdiyini göstərir.
Digər vacib məqam stadionlardakı ot örtüyü ilə bağlıdır. "Avro - 2012" ərəfəsində Polşaya səfər edən Mişel Platini stadionların birində ot örtüyünü bəyənmədi. Nəticədə, təşkilatçılar tez bir zamanda örtüyü dəyişdilər. Yəni belə olacaq halda UEFA-nın tələbi dərhal yerinə yetirilməlidir. Stadionların tutumu, şəraiti, yerləşdiyi ərazinin geniş olması, şəhər infrastrukturunun inkişaf etmiş olması da çox vacibdir. Bura beynəlxalq hava limanları, mehmanxanalar, rahat nəqliyyat və s. daxildir. Əlbəttə, Azərbaycan "Avroviziya" mahnı müsabiqəsində deyilənləri yüksək səviyyədə yerinə yetirdi. Mövcud stadionların yenidən qurulması və yenilərinin tikintisi də artıq getməkdədir. Amma "Avro - 2020" miqyasına görə, daha böyük tədbirdir. Ölkəyə gələcək çoxlu sayda azarkeş "Avroviziya"da olduğu kimi bir həftə deyil, təxminən, bir ay Azərbaycanda qalacaq. Mahnı müsabiqəsindən fərqli olaraq, çempionatın keçirilmə müddəti daha böyükdür. Mehmanxanalara gəldikdə, şəraitlə yanaşı, qiymət də vacibdir. Çünki sıravi avropalı orta qiymətə, imkan daxilində isə daha ucuz otel axtaracaq.
Son məqam isə Azərbaycanla Gürcüstandakı futbolun aşağı səviyyədə olması ilə bağlıdır. Məlumdur ki, bu iki ölkə "Avro - 2020"ni keçirsə, onların milli komandaları seçmə mərhələdən kənar birbaşa finala vəsiqə qazanacaq. Ona görə nəticələri yaxşılaşdırmaq lazımdır. Xüsusilə yeniyetmə və gənclərin komandasında qələbə çox vacibdir. Çünki 2020-ci ildə Azərbaycan millisinin şərəfini məhz indiki yeniyetmələr qoruyacaq.
Maraqlıdır ki, indiyə qədər Avropa Çempionatı yalnız üç dəfə 2 ölkəyə həvalə edilib. 2000-ci ildə yarış Belçika-Hollandiya, 2008-də Avstriya-İsveçrə və bu il Polşa-Ukrayna cütlüyünə həvalə edilib. Adıçəkilən ölkələrdən Hollandiya futbol ölkəsi kimi tanınır. Digərləri isə qitənin ortabab komandalarıdır. Avropa Çempionatını keçirmək üçün, heç olmasa, ortabab futbol ölkəsi olmaq vacibdir.
Azərbaycanla Gürcüstana "Avro - 2020" üçün ümumilikdə 8 stadion lazımdır. Onların azarkeş tutumu 35 000 - 55 000 arasında olmalıdır. Şəhərlərə gəldikdə, Azərbaycan 4 və ya 5 şəhərində futbol oyunlarını keçirmək iddiasını irəli sürə bilər. Yekun qərar isə UEFA tərəfindən veriləcək. Həmin şəhərlərdə stadionla yanaşı, otel, hava limanı, şəhər nəqliyyatı, eləcə də əyləncə məkanlarının olması vacib şərtdir.
Beləliklə, Azərbaycan daha bir mötəbər yarışı keçirmək iddiasını ortaya qoyub - bu dəfə qonşu Gürcüstanla birlikdə. UEFA-nın qitə birinciliyini bu iki ölkəyə etibar edib-etməyəcəyini zaman göstərəcək. Lakin artıq Azərbaycanla Gürcüstanın bu iddiada olmasının özü belə çox mətləblərdən xəbər verir.

АМБИЦИОЗНОЕ НАМЕРЕНИЕ
Азербайджан и Грузия претендуют на проведение чемпионата Европы по футболу в 2020 году. С целью реализации данного намерения президент Ассоциации футбольных федераций Азербайджана (АФФА) Ровнаг Абдуллаев встретился в Батуми с президентом Федерации футбола Грузии Звиадом Сичинавой и обсудил с ним вопросы совместной организации первенства континента. Было решено создать в кратчайшие сроки рабочую группу и уточнить список городов, в которых можно проводить встречи чемпионата.
Президент АФФА считает желание Азербайджана и Грузии совместно организовать проведение чемпионата Европы-2020 вполне осуществимым. Вот что сказал он по этому поводу: "Это - серьезный проект. Верим, что добьемся желаемого. В этом деле мы опираемся на поддержку руководителей наших государств. Отношения между Азербайджаном и Грузией находятся на крайне высоком уровне. Именно из этого мы и исходили, выражая готовность взять на себя совместную организацию такого ответственного турнира. Поручив Азербайджану проведение финала чемпионата мира по футболу между девушками (U-17), тем самым ФИФА выразила Азербайджану огромное доверие. Проведя этот чемпионат на высочайшем уровне, мы тем самым придадим ФИФА и УЕФА уверенность в том, что нам под силу организация и чемпионата Европы. Мы должны убедить эти организации, что даже такие небольшие страны, как наши, способны проводить столь авторитетные турниры".
С оптимизмом говорил о Евро-2020 и президент Футбольной федерации Грузии Звиад Сичинава: "Мы должны настраиваться на победу в связи с Евро-2020. В ближайшие дни будет создан оргкомитет. Нам предстоят встречи в Баку. Там мы и объявим, в каких городах намечаем проводить встречи первенства континента. Что касается перспектив, то после отказа Германии и Голландии у нас вполне реальные шансы. Пока мы не обсуждали место проведения стартового и финального матчей чемпионата".
До 30 июня УЕФА должна утвердить список стран-претендентов на проведение Евро-2020. Наряду с тандемом Азербайджан - Грузия в число претендентов, желающих принять у себя этот чемпионат, входят Турция, а также трио Шотландия - Ирландия - Уэльс. Надо признать, что наибольшие шансы у Турции. Если братская страна откажется от претензий на проведение Олимпиады-2020, УЕФА может поручить Турции проведение Евро-2020.
Оргкомитет двух южнокавказских стран в кратчайшие сроки обязан представить УЕФА информацию об инфраструктуре городов, аэропортах и по другим важным вопросам. По подсчетам, проведение Евро-2020 Азербайджану и Грузии обойдется по 100 миллионов евро. Но помимо финансов, для того чтобы УЕФА доверила странам проведение Евро-2020, они должны отвечать также ряду других условий.
Хотя уровень развития футбола в Азербайджане и Грузии невысок, обе страны успели завоевать симпатии УЕФА. Опыт показывает, что в последние годы Европейский футбольный союз поручает организацию чемпионатов континента именно таким странам, в которых пусть футбол и не слишком развит, но они демонстрируют высокий уровень сотрудничества и открытости миру. В этом смысле Азербайджан и Грузия могут оправдать надежды. Тем более что Азербайджан уже зарекомендовал себя в мире как спортивная страна и успешный организатор самых престижных международных соревнований. В сентябре здесь пройдет финал чемпионата мира по футболу среди девушек до 17 лет. А в 2016 году в Азербайджане состоится чемпионат Европы среди юниоров. Это само по себе говорит о росте доверия к Азербайджану в вопросах организации престижных футбольных турниров.
Другой важный момент связан с травяным покрытием стадионов. Посетившему Польшу накануне Евро-2012 президенту УЕФА Платини не понравился газон на одном из стадионов, и организаторы быстро заменили его. Иными словами, в таких случаях требования УЕФА должны соблюдаться неукоснительно. Крайне важны вместимость стадионов, городская инфраструктура в районе их расположения. Сюда же входят и аэропорты, гостиницы, удобная транспортная сеть и пр. Отметим, что транспортная и туристическая инфраструктура Баку уже приведена в соответствие с самыми современными требованиями во время проведения музыкального конкурса "Евровидение". Реконструкция имеющихся стадионов и строительство новых также уже ведутся. Но Евро-2020 более масштабное мероприятие. Прибывшие в страну многочисленные болельщики и гости будут находиться здесь не одну неделю, как во время "Евровидения", а почти месяц. Что касается гостиниц, то наряду с условиями важны и цены, т.к. футбольные болельщики, в частности из Европы, как правило, предпочитают отели с умеренными, а желательно, и невысокими ценами.
Последний момент связан с невысоким уровнем футбола в Азербайджане и Грузии. Как известно, в случае проведения Евро-2020 в Азербайджане и Грузии сборные этих стран получат путевки на финальную часть чемпионата, минуя отборочные игры. Поэтому необходимо ускорить работы по повышению уровня национальных сборных. Особенно необходима победа нынешним юниорским и молодежным командам. Ведь именно им предстоит защищать честь национальной сборной в 2020 году.
Интересно, что до сих пор проведение чемпионата Европы только три раза поручалось тандему стран. В 2000 году чемпионат проводили Бельгия и Голландия, в 2008-м - Австрия и Швейцария, в нынешнем году - Украина и Польша. Из перечисленных стран в качестве футбольной наиболее прославилась Голландия. Остальные входят в число середнячков на континенте. То есть для проведения первенства Европы надо быть, как минимум, середнячком.
Для проведения Евро-2020 Азербайджану и Грузии необходимо иметь восемь стадионов вместимостью 35-55 тысяч человек. Что касается городов, Азербайджан может предложить четыре или пять больших городов, где можно проводить матчи чемпионата Европы. Окончательное решение остается за УЕФА. Важнейшим условием является наличие в этих городах не только соответствующих стадионов, но и отелей, аэропорта, городского транспорта, а также других туристических заведений.
Так или иначе, Азербайджан берет на себя проведение еще одного авторитетного спортивного соревнования. На сей раз в партнерстве с соседней Грузией. Доверит ли УЕФА проведение континентального первенства по футболу в 2020 году двум странам Южного Кавказа или нет, покажет время. Но уже сам факт того, что Азербайджан и Грузия выступают с такими амбициями, говорит о многом.