Oqtay Sadıqzadə, Azərbaycanın xalq rəssamı: "Həyat o qədər qısa və anlaşılmazdır ki, hətta yolun sonunda belə, onun mənasını izah edə bilmirsən"
Xalq rəssamı Oqtay Sadıqzadə yalnız Azərbaycanda yox, onun sərhədlərindən kənarda da çox məşhurdur. Onun əsərləri Rusiya, ABŞ, Kanada, Almaniya, Fransa, Türkiyə, İsrail, Pakistan kimi ölkələrin bir çox muzeylərində dəfələrlə nümayiş etdirilib. Ötən il 90 illik yubileyində isə Oqtay Sadıqzadə Vətən qarşısındakı xidmətlərinə görə "Şərəf" ordeninə layiq görülüb. Hazırda o, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının kitab qrafikası kafedrasında gənc rəssamlara kitabların tərtibatının, ədəbi əsərlərdə şəkillərin təqdimatı yollarını öyrədir.
- Oqtay müəllim, əvvəlcə ailəniz haqda danışın...
- Ulu babam Seyid Sadıq din xadimi Mir Həsənin oğlu olub və İçərişəhərdə yaşayıb. Onu orada  xeyirxah, alicənab insan kimi tanıyıblar. Naviqasiyanı yaxşı bilib və ticarət gəmisində losmanlıq edib. Atam Seyid Hüseyn gözəl yazıçı, ədəbiyyatın, poeziyanın və milli müstəqillik ideyasının vurğunu olub. Çox yazıb, qəzet və jurnallarda məqalələri çıxıb. Anam Umgülsüm xanım Məmmədəmin Rəsulzadənin qohumu olub. Hüseyn Cavid və xanımı valideynlərimi Cəlil Məmmədquluzadənin "Ölülər" tamaşasının premyerası zamanı tanış ediblər.
Mən uşaqlıqdan rəssam olmaq arzusunda idim. Atam bu işdə məni dəstəkləyirdi: o özü də pis çəkmirdi və rəssamlıqla maraqlanırdı. Rəssamlığı da bacaran yazıçı və şairənin oğlu kimi, məni həm rəssamlıq, həm də ədəbiyyat eyni dərəcədə cəlb edirdi. Rəsm çəkməyi sevirdim, amma şeir yazmaq da xoşuma gəlirdi. Anam məni buna həvəsləndirirdi. Füzulinin, Natəvanın yaradıcılığının vurğunu olan anam məni, həmçinin, kiçik qardaşlarım Toğrul və Cığatayı, bacım Qumralı yüksək poeziyaya qoşmaq istəyirdi. O, bizə lap uzaq yaşlarımızdan Azərbaycan şairlərinin və özünün yazdığı şeirləri oxuyurdu.
- Amma siz rəssamlığı seçdiniz...
- 1935-ci ildə rəssamlıq məktəbinə qəbul olundum. Ozamankı müəllimlərdən rəssam Piralovu minnətdarlıqla xatırlayıram. Yeri gəlmişkən, mənimlə eyni qrupda sanki ən istedadlı uşaqlar yığışmışdılar. Azərbaycan rəssamlıq sənətinin gələcək korifeyləri Mikayıl Abdullayev, Böyükağa Mirzəzadə, Qafar Seyfullayev mənimlə bir qrupda təhsil alıblar. Məktəbdə yaradıcılıq və bilik ruhu hökm sürürdü. İlboyu etüdlərə gedirdik. İmtahan baxışları zamanı o qədər rəsm yığılırdı ki, onları asmaq üçün divarlarda yer çatışmırdı. Əsərləri döşəməyə düzməli olurduq. Bir sözlə, məktəb illəri çox dolğun keçib. Məktəbdə ədəbiyyatla da maraqlanırdım. Dərsdən sonra evdə Floberi, Balzakı, Hüqonu, Dikkensi, Rablı, Tolstoyu, Sabiri, Hüseyn Cavidi oxuyurdum. Atamın əsərləri də çox xoşuma gəlirdi.
Amma bizim bütün ailə xoşbəxtliyimiz bir anın içində məhv oldu. 1937-ci ildə valideynlərimi xalq düş-məni kimi həbs etdilər. Atamı DİXK binasında güllələdilər, anamı isə 8 il müddətinə Mordoviyaya sürgün etdilər. Anam orada möhkəm xəstələndi və nəticədə, onu vətənə 1 il tez qaytardılar. Amma Bakıda onu qəbul etmədilər. Sürgün olunmuş insanlar paytaxtda yaşaya bilməzdi. Bu üzdən anam Şamaxıya köçdü və 3 ay sonra vəfat etdi.
- Bu faciəni siz uşaqlar necə yaşadınız?
- Atam güllələndikdə, anam isə sürgün edildikdə mən, bacım və qardaşlarım atamın yaxın qohumları ilə yaşamağa başladıq. Ailə başçısına çevrilmişdim və çörəkpulu qazanmalı idim. 1939-cu ildə rəssamlıq məktəbini bitirdim və təhsilimi Moskvada davam etdirməyi arzulayırdım. Amma ailənin məsuliyyəti və ehtiyac məni bu fikirdən daşınmağa məcbur etdi. Müxtəlif sərgilərdə iştirak edirdim. Əl işlərim sərgi komitələri tərəfindən yüksək qiymətləndirilirdli. Xatırlayıram ki, 1940-cı ildə Tretyakov qalereyasında keçiriləcək Ümumittifaq sərgisinə əsərlər seçmək üçün Moskvadan sovet rəssamlarından ibarət qrup gəlmişdi. Onların seçdiyi iki şəkildən biri mənim "Çağırışçıların yola salınması" əsəri idi. O zaman 19 yaşım var idi. Bu uğur məni çox ruhlandırdı. Amma təəssüf ki, qismət başqa imiş. Böyük Vətən müharibəsinin başlanmasına 20 gün qalmış məni xalq düşməninin oğlu kimi Altay əyalətinə sürgün etdilər. Yaxşı yadımdadır, bir qazmada 250 nəfər qalırdıq, gecələr necə donduğumuzu, 3-4 ayda 1 dəfə 3 kilometr yolu piyada hamama aparıldığımızı, traktor zavodunu necə tikdiyimizi xatırlayıram. Yeri gəlmişkən, sonradan yaşadığımız həmin yerin şəklini yadımda qaldığı kimi çəkmişdim. Yaddaşımda qalanlara və şəkillərə əsasən 1992-ci ildə anamın portretini də yaratdım. Onun köhnə evdəki sandıqda möcüzə sayəsində salamat qalmış düşərgə gündəliyini və şeirlərini nəşr etdirdim.
Mən sürgündə olarkən istedadımı hiss etmiş və mənə bayramlarda müxtəlif plakatların çəkilməsini, şüarların yazılmasını, rəhbərlərin portretlərinin yaradılmasını tapşırmışdılar.
Xatırlayıram, 1 həftə ərzində Stalinin 40 portretini yaratmağı tapşırdılar. Vaxt az idi və 7 sutka ərzində, demək olar ki, yatmadım və işi vaxtında bitirdim. Əlbəttə ki, portretini yaratdığım şəxsin valideynlərimi o dünyaya göndərdiyini yaxşı  bilirdim. Rejimin nə qədər azğın və dəhşətli olduğunu anlayırdım. Anlayır və ona nifrət edirdim. Amma əlimdən heç nə gəlmirdi. Bu gücsüzlük çox dəhşətli  idi...
- Qardaşlarınızın və bacınızın taleyi necə oldu?
- Mən sürgündə olan zaman qardaşlarım və bacım çox əziyyətlər çəkdilər. Əmimiz oğlunu da sürgün etmişdilər. Nəslimizdə 17 nəfəri "xalq düşməni" damğası ilə həbsə almışdılar. Azərbaycan Demokratik Respublikasının banisi Məmmədəmin Rəsulzadə anamın yaxın qohumu  idi. Onların evi hazırda metronun "Nizami" stansiyasının yaxınlığında idi. Mən sürgündən qayıtdıqdan sonra, Toğrul bir müddət "Azneft"də işlədi, sonradan isə rəssamlıq məktəbinə daxil oldu. Digər qardaşımın bəxti gətirmədi. O, fəhlə batalyonuna düşdü, ağır xəstəlik tutdu və 24 yaşında dünyasını dəyişdi. Bacım Qumral isə universitet bitirsə də, uzun müddət heç yerdə işə götürülmürdü. Sonradan ailə qurdu, yazıçı, Yazıçılar İttifaqının üzvü oldu. Çox kitabın müəllifidir. Kitablarından ikisini ailəmizin faciəvi tarixçəsinə həsr edib.
- Uzun müddət "Azərnəşr" nəşriyyatında çalışmısınız. Kitabların tərtibatı və bədii əsərlərdə şəkillərin təqdimatı ilə məşğul olmusunuz...
- 1955-ci ildə "Azərnəşr" dövlət nəşriyyatına işə dəvət olundum və bundan son dərəcə sevinirdim. Müharibədən sonra iş tapmaq çox çətin idi! Beləliklə, bədii redaktor oldum və 9 nəfərdən ibarət şöbəyə rəhbərlik etməyə başladım. Biz Azərbaycan nağıllarını, Hüseyn Cavidin pyeslərini, Cəlil Məmmədquluzadənin, Səid Hüseynin, Cəfər Cabbarlının, Mirzə Fətəli Axundovun və digərlərinin hekayələrini  nəşr və tərtib edirdik. Elə həmin dövrdə Surikov adına Moskva Rəssamlıq İnstitutunun qrafika şöbəsini bitirdim.
- Həyat yoldaşınız Elmira Şahtaxtinski də tanınmış rəssam olub. İki rəssam bir evdə necə yola gedirdi?
- O artıq 15 ildən çoxdur yoxdur. Amma xəyallarımda hər zaman yanımdadır. Biz Elmira ilə "Azərnəşr"də tanış olmuşduq. Oraya Moskva Rəssamlıq İnstitutunun qrafika şöbəsini bitirdikdən sonra işləmək üçün gəlmişdi. Onu görən kimi anladım ki, qismətim budur! O, çox istedadlı, hər zaman şən, nursaçan insan idi. Bizim üçün birlikdə olmaq çox xoş idi. Bəzən aramızda yaradıcılıqla bağlı mübahisələr olurdu. Amma hər zaman bir-birimizi dəstəkləyirdik.
Nəşriyyat sahəsində fəaliyyətdən ayrılaraq, sərbəst yaradıcılığa başladığımız zaman Elmira xanım peyzaj və plakatlarla işləməyə başladı, mən isə demək olar ki, bütün diqqətimi portretlərə yönəldərək rəssamlıq etməyə başladım.
- Sizin əsərlərinizin əksər hissəsini məhz portretlər təşkil edir. İnsanın əhvalını kətana köçürmək çətindirmi?
- Portret çəkmək çox maraqlıdır. İnsandakı ən başlıca cəhəti, ona ən xarakterik olan məqamı üzə çıxarmağa çalışırsan. Mən əsərlərimdə qəhrəmanlarımın psixoloji portretini yaratmağa, onların daxili dünyasını göstərməyə çalışıram.
Yəqin ki, texniki baxımdan bu, o qədər də çətin deyil. Bunu hər kəs öyrənə bilər. Fikrimcə, mən "oxşatmağın" yollarını çox rahat başa sala bilərəm. Amma bəzi incə məqamlar var ki, onları sözlə izah etmək mümkün deyil. Onları yalnız hiss etmək mümkündür... Axı hətta fotolar da bənzəyən və bənzəməyən olur, insanın xasiyyətinin müxtəlif tərəflərinin əks olunub-olunmaması da fotoqrafın bacarığından asılıdır. Odur ki, bu çox çətin işdir.
Heydər Əliyev həyat yoldaşım Elmira xanımı dövlət hesabına müalicəyə göndərən zaman, ona təşəkkür olaraq portretini çəkməyə başladım. O portretin üzərində düz, 3 ay işləsəm də, heç nə alınmadı. İkinci dəfə cəhd etdim, amma yenə də portret "canlı" alınmadı. 2 il sonra bu işə 3-cü dəfə başladım. Heydər Əliyevin çoxlu fotosunu topladım. Çünki onun poza verməyə vaxtı yox idi. Nəhayət, lazım olan "Əliyev baxışı"nı tutdum. Bu insanın portretini yaratmaq çox çətin idi. Onun əhvalından və ruh halından asılı olaraq, hətta gözlərinin rəngi belə fərqlənirdi. Amma mənim yaratdığım portreti bəyənmişdi...
- Belə çıxır ki, rəssam, bir növ, psixoloq olmalıdır?
- Əlbəttə. Mənə elə gəlir ki, yaxşı rəssam insanın yaxşı keyfiyyətlərini tapmağı və göstərməyi bacarmalıdır. Mən işə başlamazdan əvvəl gələcək qəhrəmanımla ünsiyyət qurur, söhbətləşir və yalnız bundan sonra fırçanı əlimə alıram.
- Oqtay müəllim, 90-dan artıq yaşınız var və çox şey görmüsünüz, çox şeylər yaşamısınız. Necə düşünürsünüz, həyatın mənası nədədir?
- Həyat o qədər qısa və anlaşılmazdır ki, hətta yolun sonunda belə, onun mənasını anlaya bilmirsən. Hansısa dövrdə düşünürsən ki, mütləq insanların yaddaşında nə iləsə qalmalısan. Amma yaş artdıqca anlayırsan ki, hər şey unudulur və zaman hər şeyi silir. Yalnız öz doğmalarının, ailənin yadında qala bilirsən. Həyatın mənası da məhz ailədir...

Oqtay Sadixzada, people's artist of Azerbaijan: "Life is so short and incomprehensible that even at the end of the road, you cannot explain its meaning"
The name of the People's Artist, Oqtay Sadixzada, is well-known not only in Azerbaijan but also far beyond. His paintings were exhibited in many museums of Russia, the USA, Canada, Germany, France, Turkey, Israel, and Pakistan. And last year, in his 90th anniversary, Oqtay Sadixzada, was awarded the Order of Glory for his services to the Fatherland. Currently, the master teaches at the department of free graphics in the Azerbaijani State Academy of Fine Arts, educating young artists to free graphics and illustration of works of literature.
- Mr Sadixzada, tell us first about your family.
- My great grandfather Seyid Sadix was a son of the spiritual leader Mir Hasan and lived in Icari Sahar, where he was known as a benevolent and noble man. He studied navigation well and was a pilot on a merchant ship. My father Seyid Huseyn was a wonderful writer, was genuinely passionate about literature, poetry and the idea of national independence. He wrote a lot, published articles in newspapers and magazines. My mother Mrs. Umgulsum was a cousin of Mammadamin Rasulzada. My parents were introduced by Huseyn Cavid and his spouse at the premiere of "The Dead" by Calil Mammadquluzada.
Since early childhood I have dreamed of becoming an artist. My father supported me in my desire: he drew well and was interested in paintings. As a son of a painter-novelist and poet, I was equally attracted by painting and literature. I was fond of drawing even though I also liked writing poems. My mother encouraged me in this. Being in love with the creative activities of Fizuli, Natavan, she wanted to involve me and two younger brothers - Togrul and Ciqotay and sister Gumral to the high poetry. From early childhood, she read us poems of Azerbaijani poets and own poems.
- And yet you chose painting...
- In 1935 I enrolled at an art school. Out of the teachers of that time, I remember with gratitude artist Piralov. By the way, the guys in my group were both talented and bright. I studied together with the future luminaries of the Azerbaijani art, Mikayil Abdullayev, Boyukaga Mirzazada, Qafar Seyfullayev. The spirit of creativity and knowledge prevailed at the school. We were attending the classes all the year, during the examination displays there turned out to be as many paintings that there were no enough space on the walls to hang them, we had to put the work on the floor. In a nutshell, the years of study were very busy. In the college I was also interested in literature. After study, I read at home Flaubert, Balzac, Hugo, Dickens, Rabelais, Tolstoy, Sabir, and Huseyn Cavid. I also really liked the work of literature of my father. But our entire family fortune suddenly collapsed. In 1937 my parents were arrested as enemies of the people. The father was shot in the building of the NKVD, and my mother was sent to Mordovia for eight years. There, she became very ill and was returned a year earlier. But my mother was no longer accepted to Baku. People, who were in exile, did not have the right to live in the capital. Thus, my mother moved to Samaxi and died there three months later.
- How do you, the children, managed to survive this tragedy?
- When my father was shot, and the mother was sent to Mordovia, I, my sister and brothers began to live with the father's niece Mrs. Seyrey, who devoted her entire life to upbringing of the three children. I became the head of the family, and I had to earn our bread. In 1939 I graduated from an art school and wanted to continue studying in Moscow, but the responsibility for the family and the need made me to abandon this idea. I participated in various exhibitions; my paintings were highly valued by the exhibition committee. I remember in 1940 a group of Soviet artists came from Moscow to select works to the All-Union exhibition at the Tretyakov Gallery. And of the two selected pictures by them - one "Sending of conscripts" was mine. At that time I was only 19 years old. This creative success inspired me very much, but alas, the fate had decided otherwise - 20 days before the beginning of the Great Patriotic war - I, as the son of an enemy of the people, was sent into exile in the Altay region.
I remember how we lived in a hut that served as a barrack for 250 people, how we froze at nights, how once in three or four months, we were taken on foot to a bathroom three miles away, how we built a tractor factory. By the way, then I sketched that dwelling from memory. From memory and remaining photographs in 1992, I painted a portrait of my mother, issued a camp diary and her poetry, miraculously preserved in the trunk, found in a niche of an old house. When I was in exile, my talent was noticed and they began to trust me to paint a variety of posters, slogans and portraits of the leaders for the holidays.
I remember I was asked to paint 40 portraits of Stalin for a week. Time was short, and seven days, I hardly slept, but passed the job on time. Of course, I realized that the person, I drew, sent my parents to death. I realized how monstrous and horrible the regime was. I knew and hated, but could not do anything. And this powerlessness was the most terrible thing...
- Tell us about the fate of your brothers and the sister. What about them?
- While I was in exile, my brothers and my sister went through a lot of things. Our cousin was also jailed. He died there in prison. In our family 17 people were put behind bars with the stigma of the "enemy of the people". The founder of the Azerbaijani Democratic Republic, Mammadamin Rasulzada, was a cousin of my mother. Their house was on the scene of the present metro station "Nizami". After my return from exile Togrul worked for some time at the Azneft, and then went to an art school. Another brother had no luck. He ended up in a labour battalion, sickened gravely and died at the age of 24. My sister Qumral graduated from the university, she was not employed for a long time. Then she married, became a writer, a member of the Union of Writers. She wrote many books, two of which she devoted to the tragic history of our family.
- For a long time, you worked in the publishing house Azarnashr. Designed and illustrated books...
- In 1955 I was invited to the State Publishing House Azarnashr, to which I was indescribably happy. It was very difficult to find a job in the post-war years! So I became the chief art editor and headed a department of nine people. We published and decorated Azerbaijani tales, plays by Huseyn Cavid, stories by Calil Mammadquluzada, Seyid Huseyn, Cafar Cabbarli, Mirza Fatali Axundov and others. At the same time, I graduated from the graphics department of the Moscow Surikov Art Institute.
- Your wife Elmira Shaxtaxtinskaya was also a well-known artist. How did two painters get along under the same roof?
- She is not with me for over fifteen years, but she has always been along me in my thoughts. We met with Elmira in our publishing house Azarnashr, where she came to work after the graphics department of the Moscow Art Institute. When I first saw her, I immediately realized that she is my fate! She was a very gifted person, always cheerful and sent forth light. We were happy together. Between us there were sometimes creative disputes, but we always supported each other. When we decided to say goodbye to publishing activities and start free creative work, Elmira worked in the landscape and the poster, and I took up painting, almost entirely concentrated the focus of my creative interests on the portraits.
- Most of your pictures are made up of exactly portraits. Is it difficult to convey a person's mood on the canvas?
- It is very interesting to paint portraits. You would like to identify the most important, the most characteristic in a person. In my paintings, I try to give a psychological portrait of my characters by showing their inner world.
Technically, this is probably not very difficult. Anyone can learn it. I think I could quickly explain how to draw "similarly". But there are some more subtle things that cannot be explained in words. One can only feel, set heart on it... Even photos are similar and dissimilar; illuminates different features of human vision, and depend very much on shrewdness of a photographer. I think with the help of visual tools, you can make the best portrait! But it is difficult.
I remember after Heydar Aliyev sent my wife Elmira for the treatment at public expense, I decided to thank him and decided to paint his portrait. I worked on it for three months, but nothing came out of it. I decided to make a second attempt, but the portrait was "lifeless". Two years later, I picked up the canvas for the third time. I collected a lot of photos of Heydar Aliyev, because he did not have enough time to pose. Finally, I was able to "catch" the same view of Aliyev and the turning of the head. You know, it was quite difficult to draw that man. Even his eye colors changed depending on the mood and state of mind. But he liked my picture...
- So, the artist must be a kind of psychologist?
- Of course. I think a good artist should be able to find and show a person's positive qualities. Before I begin, I talk with my future hero, talk to him, and then take up my brush.
- Mr Oqtay, for over your 90 years, you've seen and survived a lot. So what do you think the meaning of life is?
- Life is so short and incomprehensible that even at the end of the road, you cannot explain its meaning. At some point of your life, you think that you definitely need to keep at least some memory of yourself. And the older you are, the clearer you realize that all is forgotten and time erases everything. You can only remain in the memory of your loved ones, your family. Family - this is the meaning of life...