Avropa regionuna qaz ötürülməsi üçün Azərbaycanın fəal addımlar atması vacibdir
Azərbaycan Avropaya qaz təchizatı məsələsində fəaliyyətini gücləndirməlidir və bu barədə qərarı yaxın zamanda vermək lazımdır ki, gözlənilən effekti olsun. Ekspertlərin və aparıcı qaz kəməri şirkətləri təmsilçilərinin Bakıda keçirilən "CaspianOil&Gas" konfransında səslənmiş fikirləri belədir. Avropa Birliyinin (AB) Bakı nümayəndəliyinin başçısı Roland Kobia bildirib ki, əgər 2000-ci ildə Avropaya Süveyş kanalı ilə qaz daxil olmurdusa, 2010-cu ildə AB-yə həmin yolla 35 mlrd kubmetr qaz daxil olub. "Buna görə də indi nə qədər ki, imkan var, Azərbaycan Avropa bazarına qaz nəqli üçün fəal addımlar atmalıdır", - deyə R.Kobia vurğulayıb.
Böyük həcmlər
Azərbaycanın yaxın illərdə Avropaya iri qaz ixracatçısına çevrilməyə hazır olduğuna bu gün heç kim şübhə etmir. Ölkənin 2015-ci il üzrə qaz hasilatı həcmləri laylara vurulan qaz nəzərə alınmadan 20 mlrd kubmetr səviyyəsində proqnozlaşdırılır. Bu barədə ARDNŞ vitse-prezidenti  Xoşbəxt Yusifzadə bildirib.
Bununla yanaşı, "Abşeron", "Ümid" strukturlarında kəşfiyyat işləri davam etdirilir, ehtiyatları 400 milyard kubmetr qaz və 80 milyon ton kondensat səviyyəsində proqnozlaşdırılan "Babək" strukturunda, həmçinin, "Şəfəq-Asiman" strukturunda  kəşfiyyat işləri planlaşdırılır. Bu işlərin öz vaxtında yerinə yetirilməsi üçün yeni qazma qurğuları tikiləcək.
Geniş miqyaslı ixracat üçün qaz yetərincədir. Düzdür, hələ ki ARDNŞ başçısı Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, şirkət dövlət başçısının göstərişi ilə uzun müddət (30-50 il) üçün ölkə iqtisadiyyatının gələcək inkişafı nəzərə alınmaqla, Azərbaycanın qaza olan daxili tələbatını öyrənir, amma bu rəqəmlər ixrac potensialına ciddi təsir göstərməyəcək. "Sanırıq ki, müəyyən qaz həcmlərini ehtiyat kimi saxlamaq lazımdır. Bu baxımdan, "Ümid" yatağı nəzərdə tutulur", - deyə R.Abdullayev vurğulayıb. O həm də əlavə edib ki, bu planlar sözügedən strukturdan qaz hasilatına təsir göstərməyəcək.
""Ümid-1" platformasından yeni quyuların qazılması davam etdiriləcək. Hazırda bu yataqdan qazma əməliyyatları bu layihədə payı olan "NobelOil" şirkəti ilə birgə aparılır. Ölkənin qaz balansının hazırlanması nəzərə alınaraq, bu yatağın işlənməsi və hasil edilən qazın ixracı üzrə sazişin bağlanması məsələsi açıq qalır", - deyə R.Abdullayev bildirib.
Amma bununla belə, Azərbaycanın "Şahdəniz" yatağı da var. "Mərhələ 2" üzrə qazın hasilatı 2017-ci ilə planlaşdırılıb və onun illik həcmi 16 mlrd kubmetr olacaq, hər il bunun 6 mlrd kubmetri Türkiyəyə, qalanı isə Avropaya ixrac ediləcək. "bp"nin proqnozlarına görə, 2030-cu ildə Avropaya idxal edilən qazın payı ümumi istehlakda 80% təşkil edəcək. Bundan başqa, bu müddət ərzində Türkiyənin qaza olan tələbatı 50 mlrd kubmetrə qalxacaq. Bütün bunlar Azərbaycan üçün, xüsusilə də "Şahdəniz" yatağının "Mərhələ 2" layihəsi üçün böyük imknalar açır.
Amma hələ ki  layihənin yolunun üzərində üç önəmli məsələnin çözülməsi - ixrac marşrutunun seçilməsi, sərmayə həcminin və qaynaqlarının müəyyən edilməsi, nəql sisteminin yaradalması durur.
Amma ikinci komponentlə bağlı hansısa müəyyənlik var - "bp-Azerbaijan" şirkətinin prezidenti Rəşid Cavanşir bildirib ki, "Mərhələ 2" çərçivəsində Azərbaycan qazının çıxarılması və Avropaya ötürülməsi üzrə toplam sərmayələr $40-45 mlrd səviyyəsində qiymətləndirilir.
""Şahdəniz" ytağının işlənməsinin 2-ci mərhələsi çərçivəsində hasilat və qaz nəqli üzrə Azərbaycanda və Gürcüstanda görüləcək işlərin dəyəri $25 mlrd təşkil edir. Əlavə $15 mlrd.-a yaxın sərmayə bu qazın Avropaya çatdırılması üçün tələb edilir. Beləliklə, "Mərhələ 2" çərçivəsində qazın çıxarılması və Avropaya çatdırılması üçün lazım olan sərmayə həcmi $40-45 mlrd təşkil edə bilər", - deyə  R.Cavanşir bildirib.
Tranzit marşrutu
Marşruta gəldikdə isə, bu barədə dəfələrlə yazılıb və deyilib ki, hələ seçim prosesi gedir. Gündəlikdə üç marşrut: "Nabucco-West", "SEEP" və "TAR" dayanıb. Bu gün bəllidir ki, "Nabucco-West" üzrə şirkətlər konsorsiumu "open season" prosesinə başlayır. Bu proses zamanı qaz treyderləri alacaqları qaz həcmlərini rezervləşdiririr ki, bundan sonra da layihənin ümumi texniki detalları müəyyən edilir. "Bu zaman boru kəmərinin gücü dəqiqliklə 20 mlrd kubmetri keçəcək. Halbuki ilk başdan o, 10-16 mlrd həcmində ehtimal edilirdi", - deyə "Nabucco Gas Pipeline International Gmb H"ın icraçı-direktoru Reynhard Mitçek bildirib.
Mitçekin sözlərinə görə, boru kəmərinin yeni gücləri daha az ilkin xərclər və səhmdar yatırımları tələb edir. Mitçek sanır ki, konsorsium layihənin Avropa İnvestisiya Bankı (AİB) və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB), Avropa Bərpa Energetikas? Proqramı  (EEPR) kimi beynəlxalq maliyyə institutları tərəfindən, həm də ixracat maliyyələşdirilməsi və kommersiya banklarının hesabına maliyyələşdirilməsi  təmin edilə bilər.
İstənilən halda gözlənilir ki, "Şahdəniz" layihəsi üzrə konsorsium  yaxın zamanlarda "Nabucco-West" və "SEEP" arasında seçim edəcək. Bundan sonra mübarizə mübarizə  qaz kəməri ilə Transadriatik boru kəməri (TAR) arasında gedəcək. "TAP"ın icraçı-direktoru Kjetil Tunqland Bakıda bildirib ki, əgər "Şahdəniz" yatağının işlənməsinin  ikinci mərhələsindən ilk qaz həcmləri 2017-ci ildə alınacaqsa, "TAR" istismar üçün 2018-ci ildə hazır olacaq. Onun sözlərinə görə, "TAP" qaz kəmərinin tikintisinə 2014 və ya 2015-ci ildən gec olmayaraq başlanacaq. "TAP"ın üstünlüyü kimi, Tunqland göstərib ki, "Şahdəniz 2"dən 10 mlrd kubmetr qazın nəqli üçün yalnız iki kompressor stansiyası işlədilə bilər. "Daha iki kompressor stansiyasının işlədilməsi ilə biz qaz kəmərinin buraxılış gücünü 20 mlrd kubmetrə qədər qaldıra bilərik", - deyə o vurğulayıb.
Bununla yanaşı, oyundan çıxmış "ITGI" (İnterkonnektor Türkiyə - Yunanıstan -İtaliya) layihəsi hələ də Azərbaycan qazını nəql etmə hüququnu almaq ümidini itirməyib. Belə ki, "ITGI"nin tikintisi üzrə konsorsiumun rəhbərliyi baxmaq üçün yeni təkliflərini təqdim edib. Bu barədə "IGIPoseidon"un baş direktoru  Elio Ruceri bildirib. ""Şahdəniz" konsorsiumu bizim yeni təkliflərə baxmağa razılaşıb. Əgər baxılandan sonra onlar qəbul edilməyəcəksə, layihəmiz üçün alternativ qaz mənbələri aramağa davam edəcəyik", - deyə o vurğulayıb.
Bunlar marşrutlar barədə idi. Azərbaycandan qaz ixracı üzrə birbaşa nəqliyyat sisteminin çəkilməsi ilə bağlı hazırda dəyəri 7 milyard avro olan Transanadolu qaz kəmərinin (TANAP) tikinti layihəsi işlənilir. İlkin mərhələdə "TANAP"ın buraxılış  gücü ildə 16 mlrd kubmetr olacaq. Amma 2025-ci il üçün hasilat üzrə proqnozlara görə Azərbaycanda təbii qaz hasilatı ildə 50 mlrd kubmetr olacaq, ona görə "TANAP"ın qazötürmə buraxılış qabiliyyəti ildə 24 mlrd kubmetrə qaldırılacaq.
Gəlin, hər şeyi yekunlaşdıraraq zaman məsələsinə də qayıdaq. Böyük ehtimalla, yaxın zamanlarda Azərbaycan qazının Avropaya ixracının təşkil edilməsi məsələsinin həlli sürətlənəcək. Bəli, biz əlverişli şəraitə, yaxşı coğrafi mövqeyə, nöqsansız iş etibarına malikik. Ancaq real alıcılara tələb edilən müddətdə real mal almaq lazımdır, buna görə də gecikməmək üçün tələsmək lazımdır. Axı bəllidir ki, alıcı həmişə haqlıdır...

Азербайджану необходимо предпринимать активные действия для поставок газа в европейский регион
Азербайджану необходимо активизировать деятельность в вопросе поставок газа в Европу - и решение нужно принять в ближайшее время, чтобы оно принесло ожидаемый эффект. Таково было мнение экспертов и представителей ведущих трубопроводных компаний, озвученное в Баку на конференции Caspian Oil&Gas. И вот почему. Как заявил глава Бакинского представительства ЕС в Азербайджане Роланд Кобиа, если в 2000 году газ в Европу не поступал через Суэцкий канал, то в 2010-м в ЕС было поставлено 35 млрд. кубометров газа. "Поэтому Азербайджану сейчас необходимо предпринимать активные действия для поставок газа в Европейский регион, пока для этого существуют все возможности", - сказал Р.Кобиа.
Большие объемы
В том, что Азербайджан готов в ближайшие годы стать крупным поставщиком газа в Европу, сегодня никто не сомневается. Объемы газодобычи в стране в 2015 году без учета газа, закачиваемого в пласты, прогнозируются на уровне 20 млрд. кубометров, заявил вице-президент компании SOCAR (Госнефтекомпания Азербайджана - ГНКАР) Хошбахт Юсифзаде.
И это при том, что продолжаются разведочные работы на структурах "Абшерон", "Умид", планируется разведка на структуре "Бабек" с прогнозируемыми запасами в 400 млрд. кубометров газа и 80 млн. тонн конденсата на структуре "Шафаг-Асиман". Для своевременного выполнения этих работ будут построены новые буровые установки.
Газа вполне достаточно для широкомасштабного экспорта. Правда, пока, по словам главы SOCAR Ровнага Абдуллаева, компания по указанию президента страны готовит долгосрочный (на 30-50 лет) прогноз по потребностям газа в Азербайджане с учетом дальнейшего развития экономики страны, но на экспортный потенциал существенного влияния эти цифры, конечно, не окажут. "Считаем, что некоторые объемы газа необходимо оставить в качестве резерва, и в этом контексте будет приниматься в расчет месторождение "Умид", - отметил Р.Абдуллаев, добавив, что эти планы не повлияют на сроки начала добычи газа с этой структуры. "Бурение новых скважин с платформы "Умид-1" будет продолжено. В настоящее время буровые операции на этом месторождении ведутся совместно с компанией Nobel Oil, имеющей долю в этом проекте. С учетом подготовки газового баланса страны остается открытым вопрос подписания контракта на разработку данного месторождения и экспорта добываемого газа", - отметил Р.Абдуллаев.
Но опять же - у Азербайджана есть "Шахдениз". Добыча газа по Стадии-2 запланирована на 2017 год, и ее годовой объем составит 16 млрд. кубометров, из которых 6 млрд. будут ежегодно поставляться в Турцию, а остальное - в Европу. По прогнозам BP, в 2030 году доля импортируемого Европой газа составит 80% от общего объема его потребления. Кроме того, к этому периоду потребность Турции в газе составит порядка 50 млрд. кубометров. Все это открывает для Азербайджана большие возможности, и особенно для Стадии-2 проекта "Шахдениз".
Но пока на пути проекта стоит решение трех важных вопросов: выбор маршрута экспорта, объем и источники инвестиций, создание системы транспортировки.
Относительно второго компонента есть хоть какая-то определенность - президент компании BP-Azerbaijan Рашид Джаваншир заявил, что суммарные инвестиции в добычу и доставку в Европу азербайджанского газа в рамках Стадии-2 оцениваются в $40-45 млрд.
"Стоимость работ в Азербайджане и Грузии по добыче и транспортировке газа с месторождения "Шахдениз" в рамках Стадии-2 составит $25 млрд. Дополнительно порядка $15 млрд. инвестиций потребуется для обеспечения доставки данного газа в Европу. Таким образом, общий объем инвестиций, необходимый для обеспечения добычи газа со Стадии-2 и доставки его в Европу, может составить $40-45 млрд.", - сказал Р.Джаваншир.
Транзитный маршрут
Что касается маршрута, то, как уже неоднократно писалось и говорилось, процесс пока идет. На повестке дня три маршрута: Nabucco-West, SEEP и ТАР. На сегодня известно, что консорциум компаний по Nabucco-West начнет процесс open season. Во время этого газовые трейдеры резервируют объемы газа, которые они будут выкупать, после чего определяются общие технические детали проекта. "При этом мощность трубопровода точно будет превышать 20 млрд. кубометров, несмотря на то, что изначально предполагался объем в 10-16 млрд.", - сказал управляющий директор Nabucco Gas Pipeline International GmbH Рейнхард Митчек. По словам Митчека, новые мощности трубопровода будут означать более низкие изначальные затраты и небольшие вложения акционеров. Митчек считает, что консорциум может обеспечить финансирование проекта с помощью международных финансовых институтов, таких, как Европейский инвестиционный банк (ЕИБ) и Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР), Европейская энергетическая программа для восстановления (EEPR), и за счет экспортного финансирования и коммерческих банков.
В любом случае ожидается, что консорциум по проекту "Шахдениз" сделает свой выбор между Nabucco-West и SEEP в ближайшее время. После этого будет идти борьба между газопроводом-победителем и Трансадриатическим трубопроводом (ТАР). Управляющий директор TAP Кжетил Тунгланд заявил в Баку, что он будет готов в срок для транспортировки газа со второй стадии разработки месторождения "Шахдениз" в 2018 году, если первые объемы в рамках данного проекта будут добыты в 2017 году. По его словам, в этих целях TAP начнет строительство газопровода не позднее 2014 или 2015 года. В качестве преимущества TAP Тунгланд указал, что для транспортировки 10 млрд. кубометров газа с "Шахдениз II" могут быть использованы только две компрессорные станции". При использовании еще двух компрессорных станций мы можем расширить пропускную способность газопровода до 20 млрд. кубических метров", - сказал он.
Между тем выбывший из игры проект ITGI (Интерконнектор Турция - Греция - Италия) еще не потерял надежду получить право транспортировать азербайджанский газ. Так, консорциум по строительству ITGI представил на рассмотрение свои новые предложения, заявил генеральный директор IGI Poseidon Элио Руджери. "Консорциум "Шахдениз" согласился рассмотреть наши новые предложения. Если после рассмотрения они будут отклонены, мы продолжим искать альтернативные источники газа для этого проекта", - сказал он.
Это что касается маршрутов. Относительно же налаживания непосредственно транспортной системы по экспорту газа из Азербайджана, то сейчас разрабатывается проект строительства Трансанатолийского газопровода стоимостью 7 млрд. евро. На первом этапе пропускная способность TANAP составит 16 млрд. кубометров в год, а с учетом прогнозов по добыче в 2025 году - 50 млрд. кубометров газа в год, пропускная способность газопровода будет увеличена до 24 млрд. кубометров в год.
Резюмируя, вернемся к вопросу времени, о чем уже говорилось выше: скорее всего в ближайшее время решение вопросов налаживания экспорта азербайджанского газа в Европу будет ускорено. Да, у нас выгодные условия, хорошее географическое расположение, безупречная деловая репутация. Но реальным покупателям нужно получить реальный товар в требуемый срок, а потому нужно поторопиться, чтобы не опоздать. Ведь покупатель, как известно, всегда прав…