“ENERJİ RESURSLARI BİRLƏŞDİRİLMƏLİDİR”
Bakıda "Caspian Oil&Gas"  sərgi və konfransın keçirildiyi 19 il ərzində Azərbaycanın neft və qaz sahəsində çox şey dəyişib - perspektiv strukturların işlənməsi üzrə sox sayda sazişlər bağlanılıb, iri yataqların sayı artıb, milyonlarla barrel neft, milyardlarla kubmetr qaz çıxarılıb... Amma ölkənin imici üçün çox önəmli olan bir amil dəyişməz qalır - yanacaq-energetika sektorunun sərmayə potensialına xarici tərəfdaşların etibarı dəyişmir. Bu dəfə keçirilən və dünyanın 35 ölkəsindən 300-dən çox şirkətin qatıldığı "Caspian Oil&Gas"  sərgi və konfransında məhz bu məqam dəfələrlə vurğulanıb.
Etibarlı tərəfdaş
İlk neft-qaz sərgisindən bu yana Bakıda çox sular axıb. Bu gün əminliklə demək olar: Azərbaycan neft-qaz dövləti kimi möhkəmlənə bilib və dünya üzrə bu sektorun liderləri arasında önəmli yer tutmağı bacarıb. Bir amili vurğulamaq yetərlidir ki, bu gün bir sıra ölkələrin energetika balansında Azərbaycan neftinin payı 25-35% təşkil edir. Prezident İlham Əliyevin "Caspian Oil&Gas 2012"nin açılış mərasimində dediyi kimi, bir etibarlı tərəfdaş kimi ölkənin rolu həm dostlarımız üçün, həm də Avropa istehlakçısı üçün daim artmaqdadır. "Eyni zamanda, biz neft və qazla zəngin ölkənin qarşısında duran başqa məsələni də həll etmişik. Bu, ixrac imkanlarının şaxələndirilməsidir. İndi bizim resursları bütün istiqamətlərə yollayan yeddi neft və qaz kəmərimiz var. Biz bir marşrutdan, bir yoldan asılı deyilik", - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
O, əlavə edib ki, Azərbaycanın energetika siyasəti çox açıqdır, xoşməramlı siyasətdir. Sirr deyil ki, bir sıra hallarda bəzi ölkələrin çətinliyini görərək, biz onlara yardım əli uzadırıq. "Sanıram ki, indiki mərhələdə və qarşıdan gələn illərdə dünya üzrə energetika siyasətində bu cür meyillər güclənərsə, onda bütün məsələləri proqnozlaşdırmaq asan olacaq. Bir sözlə, enerji resursları ölkələri birləşdirməlidir, ayırmalı deyil. Mən sanıram ki, Azərbaycanın bu sahədə təcrübəsi çox əlverişlidir və öyrənilə bilər", - deyə İ.Əliyev vurğulayıb.
Bununla yanaşı, artıq yuxarıda deyildiyi kimi, xarici sərmayəçilər, yerli şirkətlər və hakimiyyət orqanları arasında əməkdaşlıq baxımından bizim ölkənin təcrübəsi ən yaxşı sayılır. "Biz artıq 20 ildir ki, əsas energetika tərəfdaşımız olan "bp" şirkəti ilə əməkdaşlıq edirik. Mən sanıram ki, bu əməkdaşlıq və təcrübə müəyyən mənada dünya üzrə unikaldır. Bu da öyrənilə bilər", - deyə Prezident əminliklə bildirib.
Yeri gəlmişkən, bu faktı ABŞ Prezidenti Barak Obama da  "Caspian Oil&Gas 2012" sərgisi iştirakçılarına yolladığı məktubunda vurğulayıb. O bildirib ki, "Azərbaycan tərəfindən Avropa ilə əlaqələrin Cənub qaz dəhlizi vasitəsilə möhkəmləndirilməsi, bu ölkənin çağdaş şaxələndirilmiş iqtisadiyyatında inkişafın təmin edilməsi, dünya səviyyəsində öz üzərinə daha önəmli öhdəliklər götürməsi ilə bağlı olaraq, aramızda artıq mövcud olan güclü əməkdaşlığı daha da irəli aparacağıq".
Onun bəyanatı ABŞ dövlət katibi Hillari Klintonun Azərbaycana etdiyi qısamüddətli səfər zamanı  "Caspian Oil&Gas 2012" sərgisinə baş çəkməsi ilə üst-üstə düşdü ki, bu da tədbirin yüksək statusundan, Qərbin energetika sahəsində Azərbaycanla əməkdaşlığa verdiyi önəmdən xəbər verir. Sərgi meydançasında xanım Klinton Amerika Ticarət Palatasının (AMCHAM) stendi ilə tanış olub.
"ABŞ energetika təhlükəsizliyi sahəsində Azərbaycanla sıx əməkdaşlıq edir və bu, hər iki ölkə üçün ümumi strateji maraqdır, bizim zamanın qlobal problemlərindən biridir", - deyə H.Klinton səfərin yekunu üzrə keçirilmiş brifinqdə bildirib. Neft və qaz nəqli, onların ixrac marşrutlarının şaxələndirilməsi üzrə göstərilən cəhdlərdə oynadığı vacib rola görə Azərbaycana dərin təşəkkür ifadə edib.
Bununla bağlı, Böyük Britaniyanın Xarici İşlər Nazirliyinin energetika məsələləri üzrə müşaviri Anqusa Millerin sözlərini də qeyd etmək yerinə düşərdi: "Azərbaycan Avropa Birliyinin (AB) əsas və etibarlı tərəfdaşıdır, Cənub Qaz Dəhlizi AB üçün həddindən vacib olaraq qalır". Başqa sözlə, Qərb və Köhnə Dünya Azərbaycana bir etibarlı tərəfdaş kimi inanır. Buna görə də məhz ölkəmizlə enerji təminatı sahəsində işgüzar tərəfdaşlığı davam etdirməyə can atırlar.
Etibarlı sərmayəçi
Etiraf etməyə dəyər ki, məhz Azərbaycanın bir tərəfdaş kimi etibarlılığı ölkəyə qoyulan sərmayələrin yetərincə böyük həcmlərdə olmasının əsasında durur - 1995-ci ildən bu günə kimi ölkəyə yatırılan sərmayələrin toplam həcmi  $120 mlrd olub ki, bunun $50 mlrd.-ı neft-qaz sektorunun payına düşür. Yeni iri qaz yataqlarının açılması nəzərə alındıqda, bunun hələ son olmadığı ortaya çıxır. Ölkənin qaz potensialı önəmli dərəcədə artıb - Azərbaycanın təsdiq edilmiş qaz ehtiyatları 2,6 trln kubmetr təşkil edir.
Prezident İ.Əliyevin sözlərinə görə, qaz yataqları ölkəyə bəlkə də yüz ildən çox, neft yataqları isə 50 ildən çox xidmət edə bilər, çünki "Azəri-Çıraq-Günəşli" (AÇG) yataqları blokunda ehtiyat əvvəl düşünüldüyündən çoxdur. Qeyd edək ki, "SOCAR" (ARDNŞ) prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, Azərbaycanın sübut edilmiş karbohidrogen ehtiyatı 4,2 mlrd ton şərti yanacağa bərabərdir.
Yeri gəlmişkən, işlənməyə başlandığı andan, yəni 1997-ci ildən bu yana AÇG blokundan çıxarılan neftin toplam həcmi 272 mln ton olub. "SOCAR"ın birinci vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadə bildirib ki, bu həcmdən 134 mln ton mənfəət nefti kimi Azərbaycanın payına düşüb. 2012-ci ilin yanvar-may aylarında bu blokdan 15 mln ton neft çıxarılıb ki, bunun 9,5 mln tonu Azərbaycanın mənfəət neftidir.
O, həmçinin bildirib ki, 1996-2011-ci illərdə Azərbaycanda neft-qaz sazişləri çərçivəsində 18 strukturda kəşfiyyat işləri aparılıb və toplam dərinliyi 159 min metr olan 34 quyu qazılıb: "Bu qazma işlərinin hesabına Azərbaycanın sübut edilmiş karbohidrogen ehtiyatlarının həcmi 2 mlrd 775 mln ton şərti yanacağa qaldırılıb".
Xarici sərmayələrin artımı "SOCAR"ın özünün möhkəmlənməsinə müsbət təsir göstərib - bu gün o, dünyanın önəmli neft qaz şirkətləri sırasındadır, xaricdəki perspektivli layihələrin etibarlı sərmayəçisidir. Bunu vurğulamaq yetərlidir ki, keçən ilin nəticələrinə görə, ARDNŞ-nin illik balans gəliri 879 mln manat olub. Bu göstərici 2008-ci ilin göstəricisinə baxanda 81% artıqdır, şirkətin aktivlərinin toplam həcmi də 2012-ci ildə 17 mlrd manat təşkil edib ki, bu da 2008-ci ilin göstəricisindən 36% çoxdur.
Bəllidir ki, "SOCAR" artıq özünü Gürcüstandakı layihələrin sərmayəçisi kimi sınayıb - şirkətin bu ölkədəki yanacaqdoldurma məntəqələrinə ümumi sərmayəsi $110 mln,  Kulevi neft terminalına $400 mln, bu ölkənin qazpaylayıcı şəbəkəsinə sərmayələri  $176 mln təşkil edir. Rumıniyada 13 yanacaqdoldurma stansiyasına (YDS) 9,5 mln avro, Ukraynada 66 yanacaqdoldurma məntəqəsinə və  3 neft bazasına $160 mln xərcləyib. "SOCAR"ın iqtisadi məsələlər üzrə vitse-prezidenti Süleyman Qasımovun sözlərinə görə, "SOCAR"ın ticarət bölməsi "SOCAR Trading"in yaradılmasına sərmayələr 60 mln İsveçrə frankı təşkil edir. "SOCAR" keçən ilin noyabr ayında «Exxon Mobil"lə bu şirkətin İsveçrə filialı "Esso Schweiz GmbH"ın alınması barədə saziş bağlayıb ki, bu da 330 mln İsveçrə frankına başa gəlib.
Amma xarici yatırımlar siyahısında, əlbəttə ki, Türkiyə liderdir - yaxın 7-8 il ərzində "SOCAR" bu ölkələrdəki layihələrə $10 mlrd.-a yaxın vəsait yatırmalıdır, "TANAP"ın (Transanadolu qaz kəmərinin) tikintisi nəzərə alındıqda bu,  $17 mlrd.-a qalxacaq.
Rəqəmlər, planlar və layihələr kimi ürəkaçandır. Ola bilər ki, onlar "Caspian Oil&Gas"un gələnilki 20 illik yubiley sərgi və konfransına qədər dəyişsin. Amma birmənalı şəkildə demək olar ki, bu dəyişmə müsbət istiqamətə olacaq.

"ЭНЕРГОРЕСУРСЫ ДОЛЖНЫ ОБЪЕДИНЯТЬ"
За 19 лет проведения в Баку выставки и конференции Caspian Oil & Gas в нефтегазовой сфере Азербайджана изменилось многое - появилось множество контрактов на разработку перспективных структур, выросло количество крупных месторождений, были добыты миллионы баррелей нефти и миллиарды кубометров газа... Но неизменным остался один немаловажный для имиджа страны фактор - доверие к инвестиционному потенциалу топливно-энергетического сектора со стороны иностранных партнеров. Именно данный момент неоднократно подчеркивался и в этот раз в рамках очередной предъюбилейной выставки и конференции Caspian Oil & Gas 2012, в которой приняли участие более 300 компаний из 35 стран мира.
Надежный партнер
Да, со дня первой нефтяной выставки и конференции в Баку утекло немало воды. Сегодня можно уверенно констатировать: Азербайджан состоялся как нефтегазовое государство и сумел занять важное место в ряду лидеров этого сектора в мире. Достаточно отметить тот факт, что сегодня доля азербайджанской нефти в энергетическом балансе нескольких стран составляет 25-35%. Как сказал в своем выступлении на открытии Caspian Oil & Gas 2012 президент Ильхам Алиев, постепенно возрастает роль страны в качестве надежного партнера для наших друзей, для европейских потребителей. "В то же время мы решили и другой вопрос, стоящий перед любой страной, богатой нефтью и газом. Это вопрос диверсификации экспортных возможностей. Сейчас у нас семь нефте - и газопроводов, по которым наши ресурсы экспортируются по всем направлениям. Мы не зависим от одного маршрута, одного пути", - подчеркнул глава государства.
Он добавил, что энергетическая политика Азербайджана очень открыта, это политика доброй воли. Так, не секрет, что в ряде случаев, учитывая трудности некоторых стран, мы протягивали им руку помощи. "Считаю, что если на нынешнем этапе и в предстоящие годы подобные тенденции в энергетической политике в мире усилятся, то тогда будет легче прогнозировать все вопросы. Словом, энергоресурсы должны не разъединять, а объединять страны. Я считаю, что опыт Азербайджана в этой области является очень приемлемым и может быть изучен", - отметил И.Алиев.
Вместе с тем, как уже было отмечено выше, еще лучшим является опыт нашей страны в части сотрудничества между зарубежными инвесторами, местными компаниями и органами власти. "Мы уже около 20 лет сотрудничаем с компанией BP, являющейся нашим основным энергетическим партнером. Это сотрудничество и этот опыт, я считаю, являются в определенном смысле уникальными в мире. Это тоже может быть изучено", - уверен президент. Кстати, этот факт подчеркнул и президент США Барак Обама в своем послании участникам выставки Caspian Oil & Gas 2012, отметив, что "с укреплением Азербайджаном связей с Европой посредством Южного газового коридора, обеспечением им развития современной диверсифицированной экономики, принятием на себя более важных обязательств в мировом масштабе мы поведем вперед наше уже сильное партнерство".
Его заявление было подкреплено посещением выставки Caspian Oil & Gas 2012 госсекретарем США Хиллари Клинтон в рамках ее короткого визита в Азербайджан, что говорит как о высоком статусе мероприятия, так и значимости, которые придает Запад сотрудничеству с Азербайджаном в энергетической сфере. На выставочной площадке Клинтон ознакомилась со стендом Американской торговой палаты (AMCHAM). "США тесно сотрудничают с Азербайджаном в сфере энергетической безопасности, и это общий стратегический интерес для обеих стран и одна из глобальных проблем нашего времени", - сказала Х.Клинтон на брифинге по завершении визита, выразив глубокую признательность за ту роль, которую Азербайджан играет в усилиях по диверсификации поставок нефти и газа, а также маршрутов их поставок.
В этой связи отметим и заявление советника Министерства иностранных дел Великобритании по энергетическим вопросам Ангуса Миллера, что "Азербайджан является ключевым и надежным партнером Евросоюза и Южный газовый коридор остается чрезвычайно необходимым для ЕС". Другими словами, Запад и Старый Свет уверены в Азербайджане как в надежном партнере и поэтому жаждут именно с ним продолжить деловое партнерство в сфере энергообеспечения.
Надежный инвестор
Следует признать, что именно надежность Азербайджана как партнера и обусловила достаточно внушительный объем вложенных в страну инвестиций - $120 млрд. с 1995 года и по сей день, из которых $50 млрд. приходятся на нефтегазовый сектор. И это еще не предел, учитывая открытие новых крупных газовых месторождений, что позволило в значительной степени повысить газовый потенциал страны, - подтвержденные запасы газа в Азербайджане составляют 2,6 трлн. кубометров.
По словам президента И.Алиева, газовые месторождения будут служить стране на протяжении, может быть, ста лет после этого, а нефтяные ресурсы - более 50 лет, так как в блоке месторождений "Азери-Чираг-Гюнешли" (АЧГ) запасов нефти больше, чем предполагалось ранее. Отметим, что всего, согласно заявлению президента SOCAR Ровнага Абдуллаева, доказанные запасы углеводородов в Азербайджане составляют 4,2 млрд. тонн условного топлива.
К слову, за весь период с начала разработки, то есть с 1997 года, суммарный объем добычи нефти с блока АЧГ составил 272 млн. тонн нефти. Как сообщил первый вице-президент SOCAR Хошбахт Юсифзаде, из этого объема 134 млн. тонн пришлось на прибыльную нефть Азербайджана. При этом за январь-май 2012 года на данном блоке добыто 15 млн. тонн нефти, из которых 9,5 млн. тонн - прибыльная нефть Азербайджана.
Он также отметил, что в 1996-2011 годах в Азербайджане в рамках нефтегазовых контрактов были проведены разведочные работы на 18 структурах и пробурены 34 скважины общей проходкой 159 тыс. метров. "За счет бурения этих скважин доказанные запасы углеводородов в Азербайджане увеличились на 2 млрд. 775 млн. тонн условного топлива", - сказал Х.Юсифзаде.
Рост иностранных инвестиций благоприятно повлиял также на укрепление самой SOCAR - сегодня она в ряду значимых нефтегазовых компаний мира, уверенный инвестор в перспективные проекты за рубежом. Достаточно отметить, что годовая балансовая прибыль Госнефтекомпании Азербайджана составила по итогам прошлого года 879 млн. манатов, увеличившись по отношению к 2008 году на 81%, а совокупный объем активов компании на начало 2012 года составил 17 млрд. манатов, что на 36% больше показателя 2008 года.
Как известно, SOCAR уже испытала себя в качестве инвестора в проекты в Грузии (объем инвестиций компании в АЗС на сегодня составляет $110 млн., нефтяной терминал Кулеви - $400 млн., газораспределительные сети этой страны - $176 млн.), Румынии (в создание 13 АЗС компания вложила 9,5 млн. евро), Украине - (66 АЗС и 3 нефтебазы в Украине обошлись в $160 млн.). По словам вице-президента SOCAR по экономическим вопросам Сулеймана Гасымова, инвестиции в создание торгового подразделения SOCAR - компании SOCAR-Trading - составляют 60 млн. швейцарских франков. В ноябре прошлого года SOCAR подписала соглашение с Exxon Mobil о приобретении ее швейцарского филиала - Esso Schweiz GmbH, что стоило 330 млн. швейцарских франков.
Но лидирует в списке иностранных вложений, конечно же, Турция - в ближайшие 7-8 лет SOCAR намерена вложить в проекты в этой стране около $10 млрд., а с учетом строительства TANAP (Трансанатолийский газопровод) - $17 млрд.!
Цифры впечатляют, впрочем, как и объем планов и проектов. Возможно, они изменятся к юбилейной, 20-й выставке и конференции Caspian Oil & Gas в следующем году. Но однозначно только в сторону роста.