Mitt Romni ABŞ-ın hazırki prezidenti Barak Obamanın rəsmən rəqibi oldu
Siyasət onun qanındadır. Atası Miçiqanın qubernatoru və ABŞ prezidentliyinə namizəd olub. ABŞ tarixində ilk mormon prezidentliyə namizəd Romni 60-cı illərdə Fransada missioner, sonradan öz kilsəsində pastor olub.
Massaçesetsin qubernatoru olmazdan əvvəl, Mitt Romni fond bazarında nəhəng varidat toplayıb.
Biznes və maliyyə sahəsindəki uğurlu fəaliyyəti onun xeyrinə olub. Çünki Romni bununla iqtisadi sahədə böyük təcrübəyə sahib olduğunu və Amerika iqtisadiyyatını böhrandan çıxara biləcəyini nümayiş etdirir. Bu baxımdan o, iş yerlərini itirmiş və Obamadan o qədər də razı olmayan seçiciləri öz tərəfinə çəkə bilər.
Digər yandan, Romninin maliyyə-spekulyant biznesin nüma-yəndəsi olması da ciddi faktordur. Məsələ ondadır ki, amerikalıların əhəmiyyətli bir hissəsi iqtisadi böhranın əsas səbəbkarı kimi məhz onları görür. Yumşaq desək, çoxları Romni kimi zəngin şəxsin adi amerikalının həyatı haqqında az təsəvvürə malik olduğunu düşünür və bundan narahatlıq keçirir.
Romninin mormon kilsəsinə məxsusluğu da ciddi əhəmiyyət daşıyır. Bu, ənənəvi olaraq xristian sektasına yad sayılır. Amma ötən seçkidə ABŞ tarixində ilk dəfə afrikaəsilli namizədin qələbə qazandığını nəzərə alsaq, bu seçkidə də daha bir ilkə imza atıla - mormon prezident seçilə bilər.
Mitt Romni "fillər"in keçmiş namizədləri qədər mühafizəkar deyil. O, mötədil mühafizəkar və respublikaçı sayılır. Romni ənənəvi olaraq demokratların dayağı sayılan ştatın qubernatoru olub. Bu gün də o, çoxlarının əksinə olaraq, öz ideyaları ilə çıxış edir. Məsələn, bu gün Prezident Obama məhz Romninin Massaçusets ştatında apardığı səhiyyə sahəsindəki islahatları, ümumilikdə, ABŞ miqyasıda tətbiq etmək istəyir.
Mühafizəkar respublikaçılar üçün o, həddindən artıq liberal, liberallar üçün isə əksinədir. Buna baxmayaraq, ardarda ikinci müddətə Ağ ev rəhbəri postunda Obamanı görmək istəməyən respublikaçılar Romnini prezidentliyə namizəd göstərməyə razılaşıblar. Başqa sözlə, onlar üçün ən pis respublikaçı da ən yaxşı demokratdan daha yaxşıdır.
Əsas iqtisadiyyatdır
Mütəxəssislərin fikrincə, ABŞ-da keçiriləcək prezident seçkisinin nəticəsinə təsir göstərə biləcək ən vacib və həlledici amil, şübhəsiz, ölkənin o qədər də ürəkaçan vəziyyətdə olmayan iqtisadi durumu, namizədlərin onun sahmana salınması üçün təklif edəcəyi təklifləri və platformalarıdır.
İqtisadi çətinliklərə görə məsuliyyətin həmişə hakimiyyət başında duranların üzərinə düşdüyü sirr deyil. Hazırda ABŞ prezidenti postunda Barak Obama əyləşdiyi üçün böhranın əsas ağırlığı da məhz onun çiyinlərindədir. Bu baxımdan, qarşıdan gələn seçki sanki ABŞ-ın 44-cü prezidentinin fəaliyyətinin nəticəsi ilə bağlı keçiriləcək referendum olacaq. Obamanın fəaliyyətinin nəticələri isə, hətta oğul Buşdan qalma "ağır miras" arqumentinə rəğmən, o qədər də ürəkaçan deyil. Üstəlik, iqtisadi islahatların aparılması qanun layihələrinin Konqresdən keçməsi ilə bağlı çətinliklər üzündən daha da çətinləşir. Demokratlar iqtisadiyyatın böhrandan çıxarılması üçün siyasi tədbirlərin görülməsini lazım bilsə də, respublikaçılar vergilərin və dövlət xərclərinin yenidən artırılmasını əngəlləmək üçün əllərindən gələni edir.
Beləliklə, Obamanın başağrısının iqtisadiyyat olduğunu söyləmək mümkündür. Amerikanın tarixi göstərir ki, ölkə iqtisadiyyatının çətin durumda olduğu dövrlərdə heç bir prezident vəzifəsinə ardıcıl olaraq ikinci dəfə se?ilə bilməyib. Bunun ən bariz nümunəsi 1992-ci ildə məhz iqtisadi çətinliklər üzündən ata Buşun Bill Klintona məğlubiyyətidir.
PBS telekanalının apardığı sorğu göstərib ki, amerikalıların 55%-i hazırkı iqtisadi durumdan və Obamanın böhranın aradan qaldırılması istiqamətində gördüyü tədbirlərdən narazıdır.
Bundan başqa, 1948-ci ildən, Reyqan istisna olmaqla, heç bir ABŞ prezidenti işsizliyin səviyyəsinin 7,2%-dən yüksək olduğu dövrdə vəzifəsinə təkrar seçilə bilməyib. ABŞ Əmək Nazirliyinin son məruzəsində isə hazırda ölkədə işsizliyin səviyyəsinin 8,1%-dən 8,2%-ə yüksəldiyi göstərilir. Yuxarıda qeyd olunan qanunauyğunluqları nəzərə alsaq, Obamanın ikinci müddətə prezident seçilmək şansları kifayət qədər dumanlı görünür. Bu məsələdə məhz işsizliyin səviyyəsi həlledici faktor olacaq.
Amerika iqtisadiyyatının digər problemi dövlət borcudur. ABŞ Konqresinin büdcə idarəsinin proqnozlarına görə, hökumət vergiqoyma və büdcə vəsaitlərinin xərclənməsi ilə bağlı hazırkı siyasətini davam etdirərsə, yaxın 25 ildə Birləşmiş Ştatların dövlət borcu ÜDM-in 200%-nə çata bilər. Müqayisə üçün qeyd edək ki, borc böhranı üzündən avrozonanı tərk etmək risqi ilə üz-üzə qalmış Yunanıstanda bu il ÜDM-in 160%-i dərəcəsində dövlət borcu proqnozlaşdırılır.
Amma Konqresin büdcə idarəsinin proqnozları da vergiqoyma, iqtisadiyyatın inkişafı, xərclərin azaldılması və maliyyə bazarının digər aspektləri ilə bağlı demokratlarla respublikaçılar ara-sındakı fikir ayrılığının aradan qalxmasına kömək etməyib. Obama və partiyadaşları azaldılmış vergi dərəcələrinin olduğu kimi saxlanıl-masını məsuliyyətsiz və ehtiyatsız addım sayırsa, Romni əksini iddia edir: Konqres bəzi hökumət layihələrinə, məsələn, yaşlı və aztəminatlı ailələr üçün tibbi yardım proqramına maliyyəni azaldarsa, aşağı vergi dərəcələrini olduğu kimi saxlamaq mümkündür. Bu məsələdə Obama özünü nəinki dövlətin iqtisadiyyatda həlledici roluna inanan, hətta onu sosial bərabərsizlik probleminin həllində əsas tənzimləyici sayan avropalı sosialistlər kimi aparır.
O, bundan sonra da özündən əvvəlki partiyadaşlarının əksəriyyətindən fərqli olaraq, sosial bərabərsizliyin aradan qaldırılması siyasətini davam etdirmək niyyətindədir. Romni isə hələlik özünü azad bazarın ənənəvi tərəfdarı kimi göstərir. O, xərcləri azaltmağı, vergiləri artırmamağı lazım bilir və bu zaman özünün keçmişdə azad sahibkar kimi fondu vasitəsilə yaxşı nəticələr əldə etdiyinə diqqət yönəldir. Romninin sözlərinə görə, o, bu məsələdə hazırkı prezidentdən fərqlənir. Obama iqtisadi tənzimləməyin yolunu bilən, Romni isə hamının maraqlarına cavab verəcək iqtisadi artıma nail olmağın yolları haqda məlumatlı olan şəxsdir.
ABŞ-da keçirilən prezident seçkisində daxili siyasi məsələlərin prioritet olduğunu düşünmək səhv olardı. Hazırki şəraitdə ABŞ iqtisadiyyatı və əhalinin rifah halı dünya iqtisadiyyatındakı vəziyyətlə düz mütənasibdir. Məsələn, Yunanıstan Aİ-dən çıxmaq qərarı verərsə və Avropada iqtisadi böhran nəzarətdən çıxarsa, bu, bütün dünya iqtisadiyyatına, ilk növbədə isə ABŞ-a öz təsirini göstərəcək. Başqa sözlə, Yunanıstanın seçkisonrası vəziyyəti və mövqeyi belə, ABŞ-da keçiriləcək seçkinin nəticələrinə təsir göstərə bilər. Amma digər tərəfdən, enerjidaşıyıcılarının qiyməti ilə birbaşa əlaqəli olan Yaxın Şərqdəki vəziyyət də Amerikada keçiriləcək seçkinin nəticələrinə təsirsiz ötüşməyəcək. Bu baxımdan, həm Romninin, həm də komandasının xarici siyasi mövqeyini təhlil etmək çox vacibdir.
Padşahı padşah edən onun ətrafıdır
Mitt Romninin ətrafında, əsasən, vaxtilə oğul Corc Buşun komandasına daxil olmuş mühafizəkarlar qrupu toplaşıb.
Mitt Romni ilə Amerika tarixində parlaq iz qoymuş və daha da parlaq yer tutmaq istəyən neomühafizəkarların renessansı baş verib. Qeyri-rəsmi məlumatlara görə, milyonyarım iraqlının həlak olduğu İraq müharibəsi məhz onların vicdanına yazılmalıdır. Yəni, hətta Romni özü radikal mühafizəkar deyilsə və aqressivliyi ilə tanınmırsa belə, onun ətrafı haqda eyni fikri söyləmək olmaz.
Romninin xarici siyasət üzrə məsləhətçisi Robert Kaqan Əfqanıstan və İraq müharibələrinin əsas ideoloqlarındandır və indi o, İranla bağlı eyni fikirdədir. O, bəyanatlarında Rusiya və Çini ABŞ-ın əsas düşmənləri adlandırır. Robert Kaqanın həyat yoldaşı Viktoriya Nuland ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisidir. Romninin komandasına Rusiya üzrə tanınmış mütəxəssis Leon Aron, Kondoliza Rays və digər "qırğılar" da daxildir.
Romni Amerikanın siyasi elitasından praymerizdə partiyasından əsas rəqibi olmuş konqresmen Ron Polun oğlu Rend Polun da dəstəyini alıb. Analitiklər hesab edir ki, bu, "Pol və Romni arasındakı sakit razılaşma"nın nəticəsidir və Romni qələbə qazanacağı təqdirdə, Ron və ya Rend Pol vitse-prezident postunu tuta bilər.
Maliyyə dairələrindən Romni, ilk növbədə, özü-özlüyündə "anti-Obama" kampaniyasına başlamağa hazırlaşan milyarder Donald Trampın, həmçinin, ənənəvi olaraq respublikaçıları dəstəkləyən bir çox nəhəng sənayeçilərin dəstəyini qazana bilər.
Bundan başqa, Romni fərdi ianələrin toplanmasında Obamanı geridə qoyub. Mayda onun seçki qərargahı, təxminən, 77 milyon dollar toplayıb. Obamanın komandasında bu rəqəm 60 milyondur.
Bununla kifayətlənməyən namizədlər seçki kampaniyalarına maliyyə cəlb etmək üçün ekstremal addımlar da atır. Bu yaxınlarda "Amerikanın səsi" radiosunun rus bölməsi bir sıra xidmətlər elan edib. Onlardan həm hazırkı Prezident Obama, həm də onun rəqibi Romni yararlana bilər. İndi 1250 dollardan 35 800 dollaradək məbləğdə qəbiz yazmaqla prezidenti Los-Ancelesdə keçiriləcək qala-konsertdə canlı dinləmək, Obamanın əlini sıxmaq və onunla şəkil çəkdirmək, şəxsi "dəyirmi masa" ətrafında siyasətdən danışmaq mümkündür.
Mitt Romni isə sponsorlarına onun çıxışını canlı dinləmək, ümumi şam məclisində iştirak, xatirə şəkli və fərdi şam etmək imkanları yaradır. Bütün bunlar 2500 - 50 000 dollar arası ödəniş hesabına mümkündür.
Romninin xarici siyasi kursu
Romni xarici siyasət konsepsiyasının Reyqanın xarici siyasətini xatırladacağını, yəni  "zorla sülh" nəzərdə tutacağını dəfələrlə bəyan edib. Romni üçün "güclü Amerika bəşəriyyətin müharibələrin qarşısını almaq üçün düşündüyü vasitələrin hər birindən daha yaxşı vasitədir". O hesab edir ki, "radikal islamçı cihadçılar azadlıqsevər millətləri məhv etmək istəyirlərsə", belələri ilə mübarizədə ABŞ kəşfiyyatını, ordusunu yüz minlərlə yeni əsgərlər hesabına gücləndirmək lazımdır.
Romninin prezidenti olduğu ABŞ-ın dövlət büdcəsində xarici yardımlar xeyli azalacaq. Onun özünün bir dəfə dediyi kimi, "mən özü öz qeydinə qala biləcək ölkələrə pul göndərməyə son qoyaca-ğam. Amerikanın maraqlarına qarşı olan heç bir dövlətə dəstək verilməyəcək".
Mitt Romni üçün Barak Obamanın İran siyasəti "uğursuzluqdan başqa bir şey deyil". O, Vaşinqtonun İran siyasəti haqda danışarkən demək olar ki, hər dəfə hərbi variantı dilə gətirir. Mitt Romni İran hakimiyyətinə qarşı müxalifətin və dissidentlərin dəstəyinin gücləndirilməsinə, Tehrana qarşı sanksiyaların sərtləşdirilməsinə də tərəfdardır. Romni hesab edir ki, bu tədbirlər nəticə verməyəcəyi halda, İranın nüvə silahı əldə etməsini önləmək üçün ona qarşı hərbi əməliyyatlara başlanılması mütləqdir.
Romninin məsləhətçisi Riçard Uilyamson İranla bağlı qeyd olunan mövqeni bir daha təsdiqləyib, üstəlik, onu da bildirib ki, Romni prezident seçiləcəyi təqdirdə, Suriya qiyamçılarını silahlandıracaq, ilk növbədə isə İsrailə səfər edəcək.
Obama hökumətini İsrailə dəstəyi azaltmaqda günahlandıran Romni bu gün dünyada ABŞ-ın əsas müttəfiqi saydığı Təl-Əvivə yardımların edilməsinə tərəfdardır.
Romninin Əfqanıstanla bağlı mövqeyində əsas məqam Obamanın ordunu 2014-cü ildə oradan çıxaracağı qərarının tənqididir. Respublikaçı namizədin fikrincə, bu, düşmənə hücuma keçmək imkanı verəcək. Amma Romninin özünün Əfqanıstanla bağlı hələ də dəqiq və aydın fəaliyyət planı yoxdur.
Romni qalib gələcəyi təqdirdə, Rusiya-Amerika münasibətlərinin gələcəyi ilə bağlı baxışları daha aydındır. Seulda Obamanın Medvedevə RMS məsələsində çeviklik nümayiş etdirəcəyi vədini verdiyi mikrofon qalmaqalından sonra Romni CNN-ə müsahibəsində demişdi: "Rusiya, şübhəsiz ki, ABŞ-ın "1 nömrəli" geosiyasi düşmənidir. Onlar həmişə dünyada ən pisləri dəstəkləyir". Bu bəyanatdan sonra, Romninin komanda üzvlərinin vəziyyəti yumşaltmaq üçün səsləndirdikləri bəyanatlara rəğ-mən, onun bu məsələdə Rusiya ilə münasibətlərdə "yenilənmə"nin müəllifi kimi tanınmış Obamadan xeyli fərqli mövqedə olduğu aydındır. Romninin Ağ evə rəhbərlik edəcəyi təqdirdə, Obama administrasiyasının "yenilənmə" siyasəti əvəzinə, "aqressiv və ya ekspansiv davranışa qarşı strategiya"ya üstünlük veriləcək.
Mütəxəssislərin fikrincə, xarici siyasi məsələlərdə Obamanın mövqeləri daha güclüdür. İraqdan qoşunların 2011-ci ilin sonlarında çıxarılacağına dair vədinə əməl etmiş, üstəlik, Əfqanıstandan ordunun çıxarılacağı tarixi dəqiqləşdirmiş Obama prezidentliyi dövründə daha praqmatik və ölçülüb-biçilmiş siyasətə üstünlük verib. Düşmən ölkəyə birbaşa hərbi müdaxilədən çəkinən və Suriya ilə İrana münasibətdə daha elastik və ehtiyatlı mövqe nümayiş etdirən Obama bununla da Amerikaya əsgər tabutlarının gəlməsinin qarşısını, demək olar ki, alıb və bu, ictimaiyyət üçün çox ciddi əhəmiyyət daşıyan məsələdir. Amma vəziyyətin və qüvvələr nisbətinin dəyişməsi prezident seçkisi kampaniyasında reytinqin artırılması üçün daha radikal tədbirlərin görülməsi zərurətini də yarada bilər. Hazırkı prezidentlik yarışının fərqli cəhəti onun tarixə yalnız ən bahalı kampaniya kimi düşəcəyində deyil. Bu kampaniya onun gedişinə təsir edəcək həm daxili, həm də xarici faktorun sayının çoxluğu ilə də fərqlənir.

THE STRONGEST "ELEPHANT"
Politics is in his blood, his father was governor of Michigan and a candidate for US president. The first Mormon candidate in US history, Romney was a missionary in France in the 1960s and later became a pastor in his church. Before becoming governor of Massachusetts, Mitt Romney amassed a huge fortune in the stock market.
On the one hand, his success in business and finances plays into his hands, as he shows that he has extensive experience in the field of economy and can lead America's ailing economy out of the crisis. For this reason, Romney can win over the voters who have lost their jobs, among whom Obama is not very popular. But, on the other hand, it is also important that he represents financial circles, which a significant part of the Americans believe are the main culprit of the economic crisis. Many feel rather uncomfortable, suggesting that a rich man like Romney may have little understanding of the livelihoods of ordinary Americans.
Particularly important is his affiliation to the Mormon church, which is traditionally considered to be an alienated sect. Considering the fact that the last election was won by a candidate of African descent for the first time in US history, this election may also be one won by a Mormon.
Mitt Romney is not as conservative as other former "elephant" candidates. He is considered a moderate conservative and Republican. He was governor of a state that is traditionally considered to be the stronghold of the Democrats. Today he opposes many of his own ideas, such as healthcare reform in Massachusetts, which lay the basis for the one that President Obama is trying to implement across the United States.
For conservative Republicans he is too liberal, and for liberals he is too conservative. But despite this, the reluctance to see Obama in the Oval Office for a second consecutive term has forced the Republicans to nominate a single candidate in the person of Romney, because for them even the worst Republican is better than the best Democrat.
Economy is most important
According to experts, the most important and defining factor that may influence the outcome of the US presidential election is the poor state of the economy and the proposals and platforms of candidates for its improvement.
It is no secret that the responsibility for economic difficulties is always placed on the incumbent authorities. Since it is Barack Obama who is president today, the brunt of the crisis lies on his shoulders. In this regard, the upcoming election is seen as a kind of a referendum on the performance of the 44th president. And Obama's results are not particularly impressive even considering his routine arguments about the "legacy" inherited from George W. Bush. On top of that, economic reform is also hampered by the difficulties associated with the passage of his draft laws through Congress. According to Democrats, while economic measures should also be political, the Republicans are trying to prevent further tax increases and public spending.
Thus, we can say that Obama's biggest headache is the economy. American history shows that none of the former presidents were reelected during an economic recession. A striking example is the 1992 election when it was due to the economic problems that Bush the elder lost the election to Bill Clinton.
According to PBS TV surveys, 55 per cent of the Americans are dissatisfied with the current economic situation and the way Obama is handling it.
At the same time, since 1948 no US president except for Ronald Reagan has managed to retain his post with a level of unemployment higher than 7.2 per cent. A recent report by the US Department of Labor says that unemployment has risen from 8.1 to 8.2 per cent. Given the regular pattern described above, Obama's chances for re-election are quite slim. It will be the fluctuations in the unemployment rate that will be the determining factor.
Another problem for the American economy is the country's public debt. According to a forecast of the US Congressional Budget Office, if the government continues to pursue the current tax policies and spending of budget funds, the national debt may reach 200 per cent of the GDP in the next 25 years. For comparison, Greece, a country the debt crisis may force out of the euro zone, predicts external debt at 160 per cent of the GDP this year. But Congressional Budget Office figures did not help resolve the differences between the Democrats and Republicans on the issues of taxation, economic development, spending cuts and other aspects of the financial market. If Obama and his party consider preservation of tax cuts a short-sighted and irresponsible step, Romney argues the opposite: lower tax rates can be saved if the Congress cuts the cost of some government projects such as healthcare program for the elderly and low-income Americans.
In this respect Obama is behaving like a European socialist who believes in the key role of the state in the economy and considers it the principal regulator in addressing social inequality. He is ready to continue to pursue the policy of eliminating social inequalities, in contrast to most previous party colleagues. Romney is still positioning himself as a traditional supporter of free markets. He prefers to cut spending and not to raise taxes and also focuses on his entrepreneurial experience when he had his foundation and was able to achieve good results. According to him, this is what differs him from the incumbent president. Obama is a man who knows how to regulate the economy, while Romney knows how to achieve real economic growth that would serve the interests of all.
It would be a mistake to think that domestic policy issues are a priority in the US presidential election. In the present context, the US economy and the welfare of its population are directly proportional to the situation in the global economy. For example, if Greece decides to withdraw from the EU and the economic crisis in Europe gets out of control, it will affect the entire world economy, especially the USA. In other words, even the post-election situation and the position of Greece may affect the outcome of the US election. On the other hand, which seems to be diametrically opposite, the situation in the Middle East is directly linked to energy prices and also has influence on the election. In this context it is important to analyze the foreign political stance of both Romney and his team.
The king is made by his entourage!
Mitt Romney's entourage is basically a group of neoconservatives who were formerly part of George W. Bush's team. Mitt Romney is at the center of a renaissance of neoconservatives who have left a vivid imprint on American history and now want to leave an even more striking mark. They are responsible for the war in Iraq which, according to unofficial sources, has killed half a million Iraqis. So even if Romney is not a radical conservative and is not particularly aggressive, the same cannot be said about his surroundings.
Romney's chief adviser on foreign policy is Robert Kagan, one of the main ideologists of the wars in Afghanistan, Iraq and now in Iran. In his statements he describes Russia and China as the main adversaries of the United States. Robert Kagan's wife, Victoria Nuland, is the official representative of the US Department of State. Romney's team of advisors also includes Leon Aron, a renowned expert on Russia, Condoleezza Rice and other "hawks".
From the American political elite, Romney was supported by Rand Paul, the son of one of his main rivals in the primaries Congressman Ron Paul. Analysts believe this is the result of "tacit collusion between Paul and Romney" and predict the nomination of Ron Paul or Rand as vice-president in the event of Romney's victory.
From the financial community Romney could win the support of mainly billionaire Donald Trump who himself is going to start an anti-Obama campaign, as well as many major manufacturers who traditionally support the Republicans.
In addition, in terms of individual donations Romney has overtaken Obama. In May, his campaign headquarters raised about $77 million versus $60 million collected by Obama's team.
Not content with this, in order to attract funds for their campaigns, both candidates have resorted to extreme measures. The Russian service of the "Voice of America" has recently announced the list of services that both President Obama and his opponent Romney can provide. For example, by writing a check in the amount of $1,250 to $35,800, one can hear the President in a gala concert in Los Angeles, shake hands and be photographed with Obama and talk about politics at a private "roundtable". Mitt Romney is offering sponsors the opportunity to hear his speech live, presence at a public dinner, a souvenir photo and a personal dinner - all depending on the amount of donations from $2,500 to $50,000.
Romney's foreign political course
Romney has repeatedly stated that the concept of his foreign policy would resemble that of Reagan's, i.e. "peace through strength". For Romney, a "strong America is the best deterrent to war that has ever been invented in human history".
He believes that if "radical Islamic jihadists" want "to destroy freedom-loving nations", it is necessary to strengthen the intelligence and the US Army by supplementing their ranks with hundreds of thousands of new recruits.
Under Romney, the US budget for foreign aid would be significantly reduced. As he himself once said, "I will not send money to any country that can take care of itself. And there will be no support for countries that oppose the interests of America."
For Mitt Romney, Barack Obama's policy on Iran is nothing but a "failure". Romney's statements on US policies with respect to Iran almost always refer to a military option.
Mitt Romney is also in favor of increasing support for the dissidents and opposition to the Iranian authorities and the tightening of sanctions against Tehran.
But if these measures prove futile, Romney says it is necessary to begin military operations to prevent Iran from getting nuclear weapons. Romney's advisor Richard Williamson, confirming the threat against Iran, has said that if Romney wins he will arm Syrian rebels and pay a visit to Israel.
Criticizing the Obama Administration's weakening support for the Israeli government, Romney says he is a supporter of aid to Tel Aviv which he believes is the main US ally in the world.
The main point of Romney's position on Afghanistan is criticism of President Obama's approval of the date for US withdrawal from Afghanistan in 2014, as this will simply allow the enemy to wait for the time to start an offensive. But Romney himself does not have a clear and precise plan on Afghanistan.
Much more clear is his views on the future of Russian-American relations in the event of his victory in the presidential election. After the microphone scandal in Seoul, where Obama promised to Medvedev some flexibility on missile defense, Romney said in a CNN interview,
"Russia is certainly America's first geopolitical adversary. They have always supported the worst in the world." Despite his team's attempts to mitigate the situation, it is clear that his position is different from Obama's, whose name is associated with the "reset" in US-Russian relations. Romney suggests that instead of the "reset", the Obama Administration should follow a strategy aimed at "preventing the aggressive and expansive behavior". According to experts, Obama's positions in foreign affairs are still stronger.
By keeping his promise to withdraw troops from Iraq by the end of 2011 and setting the date for a withdrawal of troops from Afghanistan, Obama took a more pragmatic and balanced stance. Staying away from a direct military intervention in other countries and showing a more flexible and restrained attitude towards Syria and Iran, Obama succeeded in stopping coffins with the bodies of American soldiers coming into the country, which is of great importance to society. But the changing situation and the balance of power in the presidential campaign may lead to more drastic measures to raise the popularity rating.
A distinctive feature of the current presidential race is not only the fact that it will go down in history as the most expensive campaign, but also how multiple factors both within the country and abroad can influence its outcome.