REGİONDA MÜHARİBƏ OLACAQMI?
-Bu günlərdə ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klinton Cənubi Qafqaz ölkələrinə səfər edib. ABŞ bu səfərlə hansı geosiyasi mesajı verdi?
- Klintonun Cənubi Qafqaz səfərində əsas məqsəd İranla bağlı yaranmış vəziyyət idi. Nəzərə almaq lazımdır ki, bu ay Moskvada İran rəhbərliyi ilə "altılıq" arasında görüş keçiriləcək. Orada İranın nüvə proqramı ilə bağlı problemin həlli perspektivinə dair çox ciddi məsələlər müzakirə olunacaq. Qərb Tehrana münasibətdə barışmaz mövqedədir və təbii ki, İranın qonşuları ilə müzakirələrin aparılması vacib idi.
Eyni zamanda, ABŞ Cənubi Qafqazda baş verənləri də diqqətlə izləyir. Söhbət xüsusilə son günlər Ermənistanla Azərbaycan arasında gərginliyin artmasından gedir. Vaşinqton üçün mümkün hadisələrin dinamikasını artırmaqdan ötrü onlarla müzakirələr aparmaq vacib idi.
Gürcüstana gəlincə, ABŞ Tbilisiyə maksimum dəstək siyasəti yürüdür. Vacib məqam Tbilisinin NATO-ya can atmasıdır. ABŞ Klintonun səfəri ilə göstərdi ki, Cənubi Qafqaz onun strateji maraqları zonasına daxildir və Vaşinqton burada baş verən hadisələrə fəal şəkildə təsir etmək niyyətindədir.
- ABŞ dövlət katibinin səfərindən sonra da Ermənistan və Azərbaycan silahlı qüvvələrinin təmas xəttində insidentlər qeydə alınmaqdadır. Qarabağ müharibəsində fəal fazanın bərpası nə dərəcədə realdır?
- Tam nəzəri baxımdan istənilən cüzi qığılcım tammiqyaslı münaqişəyə çevrilə bilər. Amma mənə elə gəlir ki, müharibənin başlanması tərəflərin maraqlarına cavab vermir. Ermənistan, çətin ki, müharibənin bərpasını istəsin. Azərbaycanın hərbi büdcəsi Ermənistanın dövlət büdcəsinə bərabərdir. Bakı İsraildən silah alınması ilə bağlı çox nəhəng müqavilə imzalayıb. Bu, Azərbaycan Milli Ordusunun fəal şəkildə müasirləşdirilməkdə olduğunu göstərir. İstənilən halda, hazırda ABŞ Azərbaycanla Ermənistan arasında hərbi əməliyyatların bərpasında maraqlı deyil. Çünki Ağ ev bütün diqqətini İrana təzyiq göstərilməsinə yönəldib. İndiki şəraitdə Qarabağda müharibənin başlanması ABŞ-ın maraqlarına cavab vermir.
- ABŞ İran probleminin hərbi yolla həllinə qərar verə bilərmi? Yoxsa Pentaqon və SAXAL-ın Tehran ətrafındakı nüvə obyektlərinə zərbələr endirməyə hazır olduqlarına dair səs-küylü bəyanatları, sadəcə, psixoloji təzyiq vasitəsidir?
- Düşünürəm, ABŞ İranın iqtisadi cəhətdən boğulması siyasətini davam etdirəcək. Bu siyasət İran ictimaiyyətində sosial, iqtisadi çaxnaşmaların baş qaldırmasına hesablanıb. İqtisadi təzyiq rçaqları uğur gətirməsə, ABŞ İrana qarşı müəyyən hərbi aksiyalara əl ata bilər. Rusiyada hesab edirlər ki, Moskva danışıqlarında Rusiyanın vasitəçiliyi ilə müəyyən müsbət nəticələr əldə edilməsi mümkün olacaq. Məsələn, Rusiya XİN İranın gedəcəyi güzəştlərin əvəzində, ona tətbiq olunan embarqonun azaldılması və sair təkliflərlə çıxış edib. İrandan bütün tələblərə birdən əməl etməsini istəmək də olmaz. Rusiya İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlanmasına birmənalı şəkildə etiraz edir və Tehranın nüvə proqramı ilə bağlı problemin diplomatik yolla həllini dəstəkləyir.
- "İran problemi" hərbi yolla çözülməli olarsa, Cənubi Qafqaz bu proseslərə nə dərəcədə cəlb olunacaq?
- Tehran Azərbaycanın öz ərazisini İrana qarşı kəşfiyyat və ya başqa tipli işlərin aparılması üçün ABŞ və ya İsrailə verə biləcəyindən ehtiyatlanır. Məsələ ondadır ki, İsrail təyyarələri İrana uçmaq, orada hərbi əməliyyatlar aparmaq və geri dönmək iqtidarında deyil. Bunun üçün onlar yolüstü haradasa yanacaq doldurmalıdır. Yanacaqdaşıyan təyyarələrin sayı bu işi görmək üçün kifayət etmir. Bu baxımdan, Azərbaycan aerodromları çox cəlbedicidir. İranda da ondan ehtiyatlanırlar ki, Azərbaycan ABŞ və İsraillə bununla bağlı gizli danışıqlar aparır və məhz buna görə Rusiyanın Qəbələ RLS-dən yaxa qurtarmaq istəyir. Tehranda hesab edirlər ki, Qəbələ RLS-in bağlanması ilə Azərbaycan İrana qarşı hərbi-siyasi qərarların qəbulu üçün tam sərbəst olacaq.
- Yeri gəlmişkən, Qəbələ RLS-in icarə müddətinin uzadılması ilə bağlı danışıqlardan hansı nəticəni gözləmək olar?
- Fikrimcə, danışıqlar uğursuz bitəcək. Stansiya bağlanacaq və bununla da dövlətlərimiz arasındakı vacib əlaqə itəcək. Bu, Rusiya ilə Azərbaycan arasındakı siyasi münasibətlərə mənfi təsir göstərəcək.
- Son illər Azərbaycan xüsusi xidmət orqanlarının ifşa etdiyi və zərərsizləşdirdiyi, demək olar ki, bütün terrorçu qruplaşmalarının Şimali Qafqaz ərazisində məskunlaşdığı və ya formalaşdığı üzə çıxıb. Rusiyanın tezliklə cənub sərhədlərində terror problemini həll edəcəyini gözləmək olarmı?
- Yox. Şimali Qafqazdakı terror problemini bir neçə aya və ya ilə həll etmək olmaz. Bu, regionun iqtisadi durumu, elita ilə adi vətəndaşlar arasındakı sosial bərabərsizliklə bağlı olan böyük problemdir. Üstəlik, terrorçular orada çox güclü mövqelərə malikdir. Ola bilsin, Şimali Qafqazdakı terror probleminin həlli üçün onilliklər lazım gəldi. Amma Rusiya həm öz ərazisində, həm də Azərbaycanda terrorçularla birgə mübarizədə maraqlıdır.

БЫТЬ ЛИ ВОЙНЕ В РЕГИОНЕ?
- Недавно госсекретарь США Хиллари Клинтон совершила визит в страны Южного Кавказа. Какой геополитический месседж дали США этим турне?
- Главной целью вояжа Клинтон в Южнокавказский регион была ситуация, связанная с Ираном. Следует учесть, что в Москве в этом месяце состоится встреча "шестерки" с руководством ИРИ. Будут обсуждены очень важные вопросы, связанные с перспективой урегулирования иранской ядерной программы. Запад непримиримо настроен в отношении Ирана, и, естественно, было необходимо провести консультации с соседними с Ираном странами.
В то же время США внимательно следят за событиями, происходящими на Южном Кавказе. И, в частности, за последним обострением ситуации между Арменией и Азербайджаном. Вашингтону также было важно провести консультации с тем, чтобы понять динамику возможных событий.
Что касается Грузии, то в отношении Тбилиси США проводят политику максимальной поддержки. Важный момент - это стремление Тбилиси в НАТО. Визитом Клинтон США дали понять, что Южный Кавказ входит в зону их стратегических интересов, и Вашингтон намерен активно влиять на процессы, которые тут происходят.
- И после визита госсекретаря США на линии соприкосновения вооруженных сил Армении и Азербайджана фиксируются инциденты. Насколько реально возобновление активной фазы карабахской войны?
- Чисто теоретически любые мелкие стычки могут перерасти в полномасштабный конфликт. Но мне кажется, что начало войны не в интересах конфликтующих сторон. Что касается Армении, то вряд ли в Ереване хотят возобновления войны. Военный бюджет Азербайджана равен госбюджету Армении. Баку заключил очень крупный контракт по закупке оружия в Израиле. Это говорит о том, что Азербайджан активно модернизирует национальную армию. Во всяком случае в данное время и США не заинтересованы в возобновлении военных действий между Азербайджаном и Арменией. Потому что все внимание Белого дома сконцентрировано на том, чтобы оказать давление на Иран. И начало карабахской войны в данное время не отвечает интересам США.
- Могут ли США решиться на военное решение иранского вопроса? Или же громкие заявления Пентагона и ЦАХАЛ о том, что они готовы разбомбить ядерный объект в пригороде Тегерана, всего лишь психологическое давление?
- Думаю, что США продолжат политику экономического удушения Ирана. Эта политика рассчитана на то, чтобы вызвать социальные, экономические потрясения в иранском обществе. Если экономические рычаги давления не принесут успеха, то определенные военные акции со стороны США против Ирана могут быть осуществлены. В РФ рассчитывают, что при посредничестве России удастся достичь положительных результатов на московских переговорах. Отмечу, что МИД России предложил в ответ на уступки со стороны Ирана, к примеру, ослабить эмбарго и пр. Невозможно от Ирана требовать выполнить все и сразу. В России однозначно выступают против военной акции против ИРИ и поддерживают мирное решение проблемы ядерной программы Тегерана.
- В случае, если дело все же дойдет до военного решения "иранского вопроса", насколько Южный Кавказ будет вовлечен в эти процессы?
- В Иране опасаются того, что Азербайджан предоставит свою территорию для разведывательной или какой-то другой деятельности США и Израиля против ИРИ. Дело в том, что радиус действия израильских самолетов недостаточен для того, чтобы, вылетев из Израиля, выполнить боевые действия на территории Ирана и вернуться обратно. Израильским самолетам нужна дозаправка. Количества самолетов-заправщиков недостаточно для этой цели. С этой точки зрения очень привлекательны азербайджанские аэродромы. В качестве промежуточных аэродромов посадки. В Иране опасаются, что Азербайджан ведет какие-то закулисные переговоры с США и Израилем и в этой связи хочет поскорее избавиться от российской Габалинской РЛС. В Тегеране считают, что с закрытием Габалинской РЛС Азербайджан будет абсолютно свободен в принятии военно-политических решений против Ирана.
- Кстати, какого результата можно ожидать от переговоров о продлении аренды Габалинской РЛС?
- Думаю, что переговоры закончатся неудачей. Станция будет закрыта, и тем самым потеряется важная связь между нашими государствами. Это окажет негативное влияние на политические отношения между Россией и Азербайджаном.
- В последние годы практически все разоблаченные и ликвидированные азербайджанскими спецслужбами террористические группы формировались или базировались на территории Северного Кавказа. Есть ли предпосылки, что в скором времени Россия решит проблему терроризма в своих южных регионах?
- Нет. Проблему терроризма на Северном Кавказе за несколько месяцев или лет не решить. Это большая проблема, связанная с экономической ситуацией в регионе, социальным неравенством между элитами и простыми гражданами, к тому же террористы там имеют очень сильные позиции. Возможно, пройдут десятилетия, пока удастся решить проблему терроризма на Северном Кавказе. Но Россия заинтересована в совместной борьбе с вылазками террористов как на территории РФ, так и Азербайджана.