TUNELİN SONUNDAKI İŞIQ
Yaxın beş ildə dünya iqtisadiyyatını nə gözləyir? Sözün həqiqi mənasında qlobal inkişaf məsələsinə geniş "Avrasiya baxışı"nın nümayişedicisinə çevrilən Astana İqtisadi Forumunda məhz bu taleyüklü məsələyə cavab axtarıldı. Belə məsələlər sırasında dünya valyuta iqtisadi böhranını da göstərmək olar ki, o, dünyanın bir çox inkişaf etmiş ölkəsini bürüyən dünya sosial böhranına çevrilib. "G-20" qrupunun yaradılması dünya iqtisadiyyatında islahatlar haqqında dialoq diapazonunu genişləndirib. Bununla yanaşı, böhran əleyhinə "iyirmlik"in birinci sammitindən keçən 4 ildən sonra bu cür format da yetərli sayılmır.
Dünya iqtisadiyyatının böhrandansonrakı bərpası dayanıqsız xarakterlidir və maliyyə bazarlarında qalmış qeyri-sabitlik şəraitində baş verir. Əvvəlki kimi, dünya valyuta maliyyə sisteminin 2008-2009-cu illərdə baş vermiş qlobal iqtisadi böhrana səbəb olmuş çox sayda fundamental nöqsanları hələ də aradan qaldırılmayıb. Bu sistemdə qüsurların olması dünya valyuta-maliyyə sistemində iriçaplı və köklü dəyişikliklərin gerçəkləşdirilməsini tələb edir. Uyğun olaraq, iqtisadçılar yaxın beş il üçün dünyaya yaxşı heç nə vəd etmirlər.
Dünyaya Qazaxıstandan baxış
Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayev V Astana İqtisadi Forumunda çıxış edərək, XXI əsrdə sivilizasiyanın inkişafı barədə öz konsepsiyasını irəli sürdü. Nazarbayev şübhə edir ki, bu gün "G-20" dünyaya adekvat böhranəleyhinə tədbirlər təqdim etmək imkanındadır. Bundan başqa, bu formatın birtərəfli olması, ayrı-ayrı milli iqtisadiyyatların xilas edilməsi ilə bağlı müsbət tədbirlərin məhdudlaşması yanğını benzinlə söndürməyə bənzəyir ki, bu da böhran durumunun daha da dərinləşməsinə gətirir: "Hər bir yeni milyard dollar milyard yeni sosial problem doğurmağa qadirdir. Necə deyərlər, yanğını benzinlə söndürürlər".
Qazaxıstan Prezidentinin fikrincə, bəşəriyyət bu gün həm uğurlu inkişaf, həm də özünüməhvetmə üzrə böyük potensiala malikdir və onun fikri ilə iqtisadiyyat sahəsində Nobel mükafatı laureatları da razıdırlar. Qazaxıstan Prezidenti dialoq meydanı kimi "G-Global" layihəsini istifadə etməyi təklif edir ki, o, bunun prinsiplərini beş bənddə formalaşdırıb.
Onun sözlərinə görə, beynəlxalq birlik konstrukiv şəkildə yalnız inqilablar olmadan, bərabərlik, qarşılıqlı tolerantlıq, qlobal şəffaflıq və çoxqütblük şəraitində inkişaf edə bilər. Qlobal arxitekturanın uğurlu yeniləşməsi yalnız təkamül yolu ilə mümkündür. "Ərəb baharı" göstərdi ki, inqilablar yalnız cəmiyyətin inkişafını ləngidir. Nazarbayev düşünür ki, inqilablar iqtisadiyyatı və sosial inkişafı geri atır, dövlətlərarası münasibətləri mürəkkəbləşdirir və daha çox problemlər yaradır.
XXI yüzillikdə ölkələri böyüklərə və ikincidərəcəlilərə, aparıcılara və aparılanlara bölmək sivilizasiyalılıq baxımından köhnəlib. Kimlərinsə kimlər üzərində aparıcılğının ətaləti tərəqqiyə xidmət etmir. Nazarbayevin fikrincə, bu hamı üçün çıxılmaz dalandır. Prezident elə qlobal idarəetmə sistemi yaratmağı təklif edir ki, o həm inkişaf etmiş, həm də inkişaf etməkdə olan ölkələrin maraqlarını nəzərə alsın.
Bundan başqa, beynəlxalq münasibətlər tolerantlıq və etibar əsasında qurulmalıdır. Özü də tolerantlıq dövlətlərin geosiyasi çəkisindən, nüfuzundan, tarixi təcrübəsindən, iqtisadiyyatının və cəmiyyətinin inkişaf səviyyəsindən asılı olmamalıdır. Həmçinin, beynəlxalq şəffaflığa riayət edilməsi də bəşəriyyətin inkişafının vacib şərtidir.
Nazarbayev sanır ki, dünyada böyük, orta və ya kiçik millətlərin ləyaqətini aşağı salan heç bir ikili standart ola bilməz. Beynəlxalq işlərdə maksimum açıqlıq, şəffaflıq gərəkdir. Prezident deyib ki, yalnız belə olan halda, qlobal iqtisadiyyat inkişaf edəcək, hər bir xalqın rifahı yüksələcək. Qazaxıstan Prezidentinin fikrincə, XXI əsrdə qlobal inkişafın sonuncu şərti konstruktiv çoxqütblülüyün yaradılmasıdır.
Çoxqütblü dünyanın yaradılması - XXI əsrdə qlobal inkişaf meylidir, amma məsələ qütblər arasında münasibətlərin necə olacağı ilə bağlıdır. Vicdanlı və təmiz rəqabət şəraitində dünya yarışı olacaqmı, yoxsa dünya sərt siyasi-ideoloji qarşıdurma meydanına, yeni silahlanma səhnəsinə çevriləcək? Bu meyillərə və təhlükələrə yeganə alternativ konstruktiv çoxqütbülüyün formalaşdırılmasıdır. Bütün bu prinsiplər Qazaxıstan tərəfindən keçən ilin sonunda "G8" və "G20"yə alternativ kimi təklif edilmiş yeni beynəlxalq "G-Global" formatının əsasında duracaq.
Nazarbayevin dünya rezerv valyutasının tətbiqi barədə çoxillik təklifitnə gəldikdə isə, iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatı laureatı Robert Mandellanın fikrincə, o, 10 və ya 20 ildən sonra peyda olacaq. "Dünyaya yeni dünya rezerv valyutası lazımdır. Mən düşünürəm ki, yaxın 10 və ya 20 il ərzində belə bir dünya rezerv valyutası mütləq peyda olmalıdır. Bu, heç də hansısa ölkənin müəyyən pul vasitəsi olmaya da bilər, Beynəlxalq Valyuta Fondundan (BVF) qısamüddətli borclanma haqqı kimi də tətbiq edilə bilər. Məsələn, bir belə hüquq vahidi kimi, 6 Troya unsiyası qızıl da götürülə bilər".
Beş risk
Bir daha xatırladaq ki, mayın sonlarında Qazaxıstan paytaxtında keçirilmiş forumun əsas müzakirə mövzusu avrozonanın xilası idi. Çünki BVF-nin proqnozlarına görə, inkişaf etmiş ölkələrdə borc məsələsi ilə bağlı vəziyyətin yaxşılaşması 2016-cı ildən erkən gözlənilmir. Avrasiya Bankının İnterqasiya Araşdırmaları Mərkəzinin tədqiqatlarına görə, Avropanın borc problemi öz həllindən çox uzaqdır, sabitləşdirmə mexanizmlərinin yaradılmasına isə təxminən, 10 il tələb edilir. Mərkəzin direktoru Yevgeni Vinokurov MDB ölkələrinin maliyyə nazirlərinin V Astana İqtisadi Forumu çərçivəsində keçirilmiş iclasında ortamüddətli perspektivdə MDB ölkələri üçün beş əsas risqin olduğunu bildirib.
Birincisi - avrozonada borc böhranının dərinləşməsi ola bilər. İkincisi - ABŞ-da federal səviyyədə ortamüddətli büdcə konsilidasiyası planlarında korellasiya ilə bağlı olan etibar böhranının yaranması istisna edilmir ki, bu da 2014-cü ildən erkən görünmür. Üçüncü risk - ABŞ bələdiyyələrinin, şəhərlərinin və ştatlarının səviyyəsində borc böhranı mümkündür.
Avrozonadakı borc böhranı fonunda bu mövzuya böyük diqqət gərəkdir, çünki Ştatlardakı borclar mütləq cəmdə avrozondakı dövlət borclarından böyükdür. Özəllik bundadır ki, Ştatlarda büdcə sistemi vergi bazasını operativ şəkildə yenidən bölməklə böhran yükünü bələdiyyələr səviyyəsinə endirə bilir. Beləliklə, böhran əlamətlərini məhz orada gözləmək olar. Çünki bu böhran elementi öz miqyasına görə, avrozonada borc böhranına qədər böyüyə bilər.
Dördüncü risk - 2013-14-cü illərdə Çin iqtisadiyyatının "sərt enişi" ilə bağlıdır. Çində artıq eniş başlayıb - 2012-ci ilin I rübundə ÜDM artımı 6,6% təşkil edib, halbuki, 2011-ci ilin uyğun dövründə 9% təşkil etmişdi. Hətta yuanın liberallaşdırılması da Çin üçün yaxın zamanda xilas rolunu oynamayacaq - liberallaşma prosesi 10-20 il çəkəcək. Bununla belə, əksər ekspertlərin fikrincə, yaxın illərdə dünya inkişaf etməkdə, artmaqda olan bazarların inkişaf etmiş dünya üzərində artan dominatlığının şahidi olacaq. "Ernst&Young Global" şirkətinin əməliyyat direktoru Con Ferraronun fikrincə, bu, onunla bağlıdır ki, artmaqda olan bazarlar inkişaf üçün daha dayanıqlıdırlar.
Beşinci risk ərzağın və enerji resurslarının qiymətinin artmasıdır. "Region üçün bu risk pozitiv xarakterlidir, amma bir sıra MDB ölkələri üçün mənfi nəticələrə gətirə bilər", - deyə Vinokurov bildirib.
Qlobal sabitsizlik risklərinin qiymətləndirilməsi zamanı MDB ölkələri bir-birindən iqtisadi strukutura, tədiyə balansının quruluşuna və vergi daxilolmalarının səviyyəsinə görə üç qrupa bölünüb. Birinci qrupa neft ixracatçısı ölkələri - Azərbaycan, Qazaxıstan, Rusiya və Türkmənistan daxildir. İkinci qrupda isə Ermənistan, Qırğızıstan, Moldova və Tacikistan iqtisadiyyatları yer alır, onları iki əsas xüsusiyyət birləşdirir - kiçik ölçüləri müqabilində iri enerji ixracı həcmlərinə malikdirlər ki, bu, transmissiya riskləri kanalını şərtləndirir. Üçüncü qrupa isə Özbəkistan, Belarus və Ukrayna iqtisadiyyaları daxildir. Mərkəz başçısının sözlərinə görə, bu fərqlər xarici şokların ölkə iqtisadiyyatlarına mənfi təsir kanallarını öncədən müəyyən etməyə imkan verir.
Böhranı dəfetmə təcrübəsi
Qlobal sabitsizliyə və dünya ölkələri tərəfindən böhran durumundan minimum itkilərlə çıxmaq üçün yollar aranmasına baxmayaraq, Türkiyə bütün səylərini 2023-cü ildə dünyanın ən iri on iqtisadiyyatı sırasına çıxmağa yönəldib.
Türkiyə, hətta dünya böhranının nəticələrinin qarşısının alınması üzrə təcrübə mübadiləsi etməyə də hazırdır. Forum çərçivəsində Türkiyə Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib ki, həvəsləndirmə tədbirlərinin pul-maliyyə və sosial siyasəti üzrə onun ölkəsi qlobal böhranın qarşısının alınması məsələsində yardım göstərməyə və dəstəkləməyə hazır olduğu istənilən ölkəyə nümunə ola bilər.
O, hesab edir ki, "G20" ölkələri tərəfindən görülən tədbirlər iqtisadi böhranın daha da genişlənməsinin qarşısına sədd çəkib. O, böhranın daha çox toxunduğu ölkələrə öz maliyyə və iqtisadi sistemlərində islahat prosesini sürətləndirməyi təklif edib.
Onun sözlərinə görə, Türkiyə iqtisadiyyatı son 10 ildə ciddi islahatlardan keçib və gerçəkləşdirilən sabitləşdirmə siyasəti nəticəsində ölkə iqtisadiyyatına böhranın təsiri çox aşağı olub. Böhranın daha çox təsir etdiyi son iki ildə Türkiyə 3,5 milyon yeni iş yeri yarada bilib. Ölkə artıq dayanıqlı iqtisadi inkişaf yolunu tutub. Baş nazirin sözlərinə görə, Türkiyə iqtisadiyyatının hansı templərlə artdığını və onun sabitliyinin möhkəmlənməsini əks etdirən fakt kimi bunu göstərmək olar ki, əgər 10 il qabaq Türkiyənin ümumi milli gəliri $230 mlrd təşkil edirdisə, hazırda bu göstərici $775 mlrd.-a çatıb. Bu zaman adambaşına gəlir $500-dən $2,4 minə çatıb.
Əlavə borclanmalar yaratmadan Türkiyə öz borclarını qapamaqda davam edir. Hazırda onun BVF qarşısında borcları $22 mlrd.-dən $1,9 mlrd.-a enib. Türkiyə, həmçinin, kapital yatırımı üçün ən cəlbedici ölkə sayılır ki, bu da həmin istiqamətdə stimullaşdırıcı tədbirlərlə izah edilir. Türkiyə iqtisadiyyatına xarici sərmayələrin həcmi $16 mlrd təşkil edir.
Öz növbəsində, Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayev də əmindir ki, məhz onun ölkəsinin xarici borclanmalardan imtina etməsi dünya maliyyə böhranında yüngül çıxmağa yardım edib. "Asan kreditlər tələdir, sadəcə borcla və kreditlə yaşamağı dayandırmaq lazımdır ki, biz də bunu edirik", - deyə Nazarbayev bildirib.
Böhran dövründə yeni layihələrin gerçəkləşdirilməsi üçün yalnız xüsusi milli fondun vəsaitlərini istifadə etmək niyyətindədirlər. Fond neft-qaz sektorundan gələn gəlirlər hesabına formalaşır. Bu fondun ehtiyatları Milli Bankın rezervləri ilə birlikdə $86 mlrd təşkil edir.
Avrozonanı xilas etmək lazımdır
Bununla yanaşı, Avropada durum (Yunanıstanın avrozonadan çıxması məsələsi) həm Obama administrasiyasını, həm də Çini narahat edir, amma Avropa ölkələrinin liderləri bu ilin iyununda keçiriləcək Avropa sammitinə qədər maliyyə bazarlarını sabitləşdirmək üçün anlaşma əldə etmək istəyirlər.
Böyük Britaniyanın keçmiş baş naziri Toni Bleyer iddia edir ki, Avropaya fundamental struktur islahatları lazımdır və Avropanın açarı onun gələcək iqtisadi artımı üçün əlaqələndirilmiş planın işlənməsindədir. Bleyer hesab edir ki, xüsusilə də fundamental struktur islahatları gərək olan avrozonada iqtisadiyyatı siyasətlə balanslaşdırmaq lazımdır.
Onun fikrincə, Avropa üçün sosial və pensiya təminatı, əmək bazarı kimi sahələrdə fundamental struktur islahatlarına getməkdən başqa yol yoxdur. "Əgər biz makroiqtisadi artımı makroislahatlarla balanslaşdıra bilsək, onda bizim bu böhrandan uğurla çıxmaq şansımız olacaq", - deyə o vurğulayır.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) prezidenti Tomas Mirov isə daha optimist əhval-ruhiyyəlidir. O sanır ki, avrozonanın yaşamağa ən yaxşı şansı var, amma bunun üçün Avropa Birliyi (AB) ölkələrinin fiskal və büdcə siyasətinin çox sərt əlaqələndirilməsi, həmçinin, Avropa Komissiyası tərəfindən ümumi monitorinq gərəkdir.
"Bununla bağlı, vahid büdcə, pul-kredit və iqtisadi birliklər yaradılmalıdır, amma bu gün həmin birliklərin yaradılması üzrə siyasi iradə və siyasi əsaslar yoxdur. Bu da bir Avropa ölkəsinin siyasi elitasının başqa ölkənin milli suverenliyinə güvəninin olmaması ilə bağlıdır ki, nəticədə iqtisadi böhrana gətirib. Hazırda zəif tərəfləri balanslaşdırmaq lazımdır və AB hər bir ölkənin spesifikasına uyğun tədbirlər qəbul edir", - deyə Mirov bildirir.
AB-nin və avrozonanın daxilində həmrəyliyi əhatə edən bu qeyri-müəyyənlik Yunanıstanda, İrlandiyada və Portuqaliyada borc böhranı məsələsini həll etmək üsulundan asılı olaraq yaranıb.
İtaliyanın keçmiş baş naziri Romano Prodinin sözlərinə görə, hazırda Avropa böhranın yeni fazasına daxil olur, AB ölkələrinin ÜDM və ixrac payından asılı olaraq, dünya iqtisadiyyatının bütünlükdə vəziyyəti Avropadakı durumla bağlıdır.
Buna baxmayaraq, avrozonanın dağılmasına yol vermək də olmaz. Prodi sanır ki, əgər Yunanıstan onun tərkibindən çıxarsa, bunun ardınca Portuqaliya, İspaniya, İrlandiya, İtaliya və s. ölkələr gələcək. Yunanıstanın iqtisadiyyatının Avropa iqtisadiyyatının cəmi iki faizini təşkil etməsinə baxmayaraq, məsələ ondadır ki, əgər Avropa ölkələri arasında həmrəylik olmasa, avrozonanın dağılmasının qarşısını almaq mümkün olmayacaq.
Uzunmüddətli strategiya isə böhrandan çıxmaq üçün əvəzsiz ola bilər, baxmayaraq ki, onun işlənməsi üçün vaxt tələb edilir və avrozonanın belə vaxtı yoxdur. "Əgər təkrar maliyyələşdirmə dərəcələri Yunanıstandakı kimi daim yüksələcəksə, ona bizim islahatlar üçün zamanımız və imkanımız qalmayacaq, çünki bu cür yüksək təkrar maliyyələşmə dərəcələri maliyyə sistemini dağıdır", - deyə Prodi bildirib.
Sonucda forum iştirakçıları bu qərara gəliblər ki, prinsipcə yeni dünya valyuta-maliyyə sisteminin formalaşdırılmasının vaxtı çatıb. Həmçinin, valyuta bazarında volatillikliyi yumşaltmaq, aparıcı dünya valyutalarının məzənnəsinə operativ və razılaşdırılmış reaksiyalar edilməsi məqsədi ilə "G-20" ölkələrinin mərkəzi banklarının şurası əsasında dünya üzrə valyuta tənzimlənməsinin daim fəaliyyət göstərən qurumunun yaradılmasının da zamanı gəlib. Bu zaman dünya maliyyə sisteminin islahatları ölkələr arasında kapitalın qısamüddətli hərəkətini tənzimləyən mexanizmləri də nəzərdə tutmalıdır.

СВЕТ В КОНЦЕ ТОННЕЛЯ
Что ждет мировую экономику в ближайшие пару лет? Именно на этот животрепещущий вопрос пытался дать ответ прошедший Астанинский экономический форум, который в содержательном отношении становится ретранслятором широкого "евразийского взгляда" на проблемы глобального развития. Среди таких проблем - мировой валютно-экономический кризис, который перерос в мировой социальный кризис, охватив многие развитые государства. Создание группы G20 существенно расширило диапазон диалога о реформе мировой экономики. Вместе с тем спустя 4 года после первого саммита антикризисной "двадцатки" такой формат представляется недостаточным.
Посткризисное восстановление мировой экономики носит неустойчивый характер и происходит в условиях сохраняющейся нестабильности на финансовых рынках. По-прежнему не устранены многие из фундаментальных изъянов мировой валютно-финансовой системы, обусловившие возникновение глобального экономического кризиса 2008-09 годов. Наличие этих системных недостатков требует осуществления масштабных и коренных реформ мировой валютно-финансовой системы.
Соответственно в ближайшие пару лет экономисты не предвещают миру ничего хорошего.
Взгляд на мир из Казахстана
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, выступая на V Астанинском экономическом форуме, изложил свою концепцию развития цивилизации в XXI веке. Назарбаев сомневается, что сегодня G20 способна предложить миру адекватные антикризисные меры. Более того, однобокость этого формата, ограничение позитивных мер спасением отдельных национальных экономик, которые схожи с тушением пожара бензином, приводят к еще большему усугублению кризисной ситуации: "Каждый новый миллиард долларов способен породить миллиард новых социальных проблем. Как говорят, пожар тушить бензином".
По мнению главы Казахстана, с которым, впрочем, согласны и нобелевские лауреаты по экономике, человечество сегодня обладает огромным потенциалом как для успешного развития, так и самоуничтожения.
В качестве диалоговой площадки казахстанский президент предложил использовать проект                G-Global, принципы которого он сформировал в пяти пунктах.
По его словам, международное сообщество может конструктивно развиваться только при отсутствии революций, в условиях равенства, взаимной толерантности, глобальной транспарентности и многополярности. Успешное обновление глобальной архитектуры может быть только эволюционным.
Как показала "арабская весна", революция лишь тормозит развитие общества. Отбрасывает экономику и социальное развитие назад, осложняет межгосударственные отношения и порождает еще больше проблем, считает Назарбаев.
В XXI веке деление стран на великие и второстепенные, ведущие и ведомые цивилизационно устарело. Инерция доминирования одних над другими не служит прогрессу. По мнению Назарбаева, это тупик для всех.
Он предложил создать такую систему глобального управления, которая будет учитывать интересы как развитых, так и развивающихся государств.
Кроме того, международные отношения должны строиться на основе толерантности и доверия. Причем толерантными должны быть отношения между государствами независимо от их геополитического веса, влияния, исторического опыта, уровня развития экономики и общества.
Также необходимым условием развития человечества является соблюдение международной тран-спарентности.
Назарбаев считает, что в мире не должно быть никаких двойных стандартов, унижающих достоинство наций - больших, средних или малых. Нужны максимальная открытость, прозрачность в международных делах... Только в этом случае успешнее будет развиваться глобальная экономика, выше будет достаток каждого народа, сказал президент.
И последним принципом глобального развития в XXI веке, по мнению президента Казахстана, является создание конструктивной многополярности.
Создание многополярного мира - это тренд глобального развития в XXI веке, но вопрос в том, какими будут взаимоотношения между полюсами. Будет ли это честная, добросовестная конкуренция, мировая состязательность или же мир станет полем жесткой политико-идеологической конфронтации, ареной новой гонки вооружений? Единственной альтернативой этим вызовам и угрозам является формирование конструктивной многополярности.
Все эти принципы станут основой нового международного формата G-Global, предложенного в конце прошлого года президентом Казахстана как альтернатива G8 и G20.
Что же касается многолетних предложений Назарбаева о введении мировой резервной наднациональной валюты, по мнению лауреата Нобелевской премии по экономике Роберта Манделла, она может появиться если не через 10, то 20 лет. "В мире нужно иметь мировую резервную валюту, - заявил он. - Я думаю, что в течение ближайших если не 10, то 20 лет такая мировая резервная валюта обязательно должна появиться. Это не обязательно должна быть денежная единица определенной страны, это могут быть и права краткосрочного заимствования МВФ. Можно устанавливать содержание одного такого права, например, в виде шести тройских унций золота".
Пять рисков
Напомним еще раз, что основной темой обсуждений на прошедшем в столице Казахстана 23-24 мая форуме было спасение еврозоны, поскольку, по прогнозам МВФ, улучшение ситуации с внешними долгами в развитых странах не ожидается ранее 2016 года.
Согласно исследованиям Центра интеграционных исследований Евразийского банка развития, долговой кризис в Европе далек от своего решения, а на создание механизмов стабилизации ситуации может потребоваться ориентировочно до 10 лет. Директор центра Евгений Винокуров в ходе шестого совещания министров финансов стран СНГ, также прошедшего в рамках V Астанинского экономического форума, огласил пять основных рисков для стран СНГ в среднесрочной перспективе.
Первый - усугубление долгового кризиса в еврозоне. Второй - не исключено возникновение кризиса доверия, обусловленного корреляцией в планах среднесрочной бюджетной консолидации на федеральном уровне США, что ожидается не ранее 2014 года.
Третий риск - возможен долговой кризис на уровне муниципалитетов США, городов и штатов. Эта тема заслуживает большего внимания на фоне кризиса в еврозоне, так как долги в Штатах превышают в абсолютной сумме государственные долги в еврозоне. Особенность такова, что Штаты в бюджетной системе имеют возможность переложить бремя кризиса на муниципалитеты, оперативно перераспределив налоговую базу. Таким образом, можно ожидать рецидивы кризиса именно там, поскольку этот элемент кризиса по своему масштабу может вырасти до долгового кризиса в еврозоне.
Четвертый риск - "жесткая посадка" китайской экономики в 2013-14 годах. Китай уже начал проседать - рост ВВП в I квартале 2012 года составил 6,6% против 9% в 2011-м. Даже либерализация юаня не станет спасением для Китая в ближайшее время - процесс либерализации займет 10-20 лет. Тем не менее, по мнению большинства экспертов, в ближайшие годы мир будет наблюдать все возрастающее доминирование развивающихся, растущих рынков над развитым миром. Это обусловлено тем, что растущие рынки являются более устойчивыми к развитию, считает главный операционный директор компании Ernst & Young Global Джон Ферраро.
Пятый риск - рост цен на продовольствие и энергоресурсы. "Для региона этот риск носит позитивный характер, но для целого ряда стран СНГ может обернуться негативными последствиями", - сказал Винокуров.
При оценке рисков влияния глобальной нестабильности страны СНГ были разделены на три группы, которые отличаются друг от друга экономической структурой, структурой платежного баланса и уровнем налоговых поступлений.
В первую группу входят страны - экспортеры нефти - Азербайджан, Казахстан, Россия и Туркменистан, во вторую - экономики Армении, Кыргызстана, Молдовы и Таджикистана, которые объединены двумя основными характеристиками - относительно небольшим размером и крупным объемом экспорта энергоресурсов, что обуславливает каналы трансмиссии рисков, третья - экономики Узбекистана, Беларуси и Украины.
По мнению главы центра, эти различия между тремя группами предопределяют каналы негативного влияния внешних шоков на экономику стран.
Опыт преодоления кризиса
Несмотря на глобальную нестабильность и поиск мировыми державами путей выхода из кризисной ситуации с минимальными потерями, Турция прилагает все усилия, чтобы к 2023 году войти в первую десятку стран с наиболее крупной экономикой.
Турция даже готова преподать урок по преодолению последствий мирового финансового кризиса. В рамках форума премьер-министр Турции Реджеп Тайиб Эрдоган отметил, что денежно-финансовой и социальной политикой поощрительных мер его страна может стать примером для многих, кому она готова оказать содействие и кого готова  поддержать в преодолении глобального кризиса.
Он считает, что меры, предпринятые странами G20, поставили барьеры на пути дальнейшего расширения экономического кризиса. Он предложил странам, которых кризис больше всех коснулся, ускорить процесс реформирования своей финансовой и экономической системы.
Турецкая экономика, по его словам, за последние 10 лет прошла через серьезные реформы, и в результате осуществления политики стабильности влияние кризиса на экономику страны было очень низким. За последние два года (в период наибольшего воздействия кризиса) Турция создала даже у себя 3,5 миллиона новых рабочих мест. Страна сегодня уже перешла к устойчивому развитию экономики. То, насколько быстрыми темпами растет турецкая экономика и укрепляется ее стабильность, подтверждает тот факт, что если 10 лет назад валовой национальный доход Турции составлял $230 млрд., то сейчас этот показатель достигает $775 млрд., сказал премьер-министр. При этом подушевой доход вырос с $500 до более чем $2,4 тыс.
Без создания дополнительных задолженностей Турция продолжает погашать долги. И в настоящее время ее долг перед МВФ снизился с $22 млрд. до $1,9 млрд. Турция также является наиболее привлекательной страной для капвложений, что объясняется стимулирующими мерами в этом направлении. Объем иностранных инвестиций в турецкую экономику составляет $16 млрд.
В свою очередь президент Казахстана Нурсултан Назарбаев также уверен, что именно отказ его страны от внешних заимствований помог легче пережить и выйти из мирового финансового кризиса. "Легкие кредиты являются ловушкой, надо просто перестать жить в долг и на кредиты, что мы сейчас и делаем", - сказал Назарбаев.
В период кризиса для реализации новых проектов Казахстан намерен использовать только средства специального Национального фонда, куда поступают доходы от нефтегазового сектора. Запасы этого фонда вместе с резервами Национального банка составляют $86 млрд.
Надо спасать еврозону
Между тем ситуацией в Европе (по выходу Греции из еврозоны) обеспокоены и администрация Обамы, и Китай, но лидеры европейских стран надеются на достижение перемирия, чтобы успокоить финансовые рынки до европейского саммита в июне текущего года.
Экс-премьер Великобритании Тони Блэр утверждает, что Европе нужны фундаментальные структурные реформы и ключом для Европы является наличие скоординированной политики для ее дальнейшего экономического роста. Экономику необходимо будет сбалансировать и с политикой, особенно в еврозоне, которой нужна фундаментальная структурная реформа, считает Блэр.
По его мнению, для Европы нет другой альтернативы, как пойти по пути фундаментальных структурных реформ в таких областях, как социальное, пенсионное обеспечение, рынок труда... "Если мы сумеем сбалансировать макроэкономический рост и макрореформы, то у нас будет хороший шанс выйти успешно из этого кризиса", - резюмировал он.
Президент ЕБРР Томас Миров настроен более оптимистично. Он считает, что у еврозоны самый лучший шанс на выживание, но для этого необходимы очень жесткая координация фискальной и бюджетной политики стран ЕС и общий мониторинг со стороны Европейской комиссии.
"В этой связи необходимо создавать единые бюджетные, денежно-кредитные и экономические союзы, но сегодня нет политической воли и политических предпосылок по созданию этих союзов, что связано с недоверием политической элиты одной европейской страны к национальному суверенитету другой, что в итоге привело к экономическому кризису, - сказал Миров. - В настоящее время нужно сбалансировать слабые стороны, и ЕС принимает адекватные меры в соответствии со спецификой каждой страны".
Эта неопределенность, касающаяся степени солидарности внутри ЕС и еврозоны, возникла из-за того, каким образом пробовали решить вопрос кризиса задолженности в Греции, Ирландии и Португалии.
По словам бывшего премьер-министра Италии Романо Проди, сегодня Европа входит в новую фазу кризиса, и, учитывая долю ВВП и экспорта стран Евросоюза в мировой экономике, положение ее в целом будет зависеть от того, как будет складываться ситуация в Европе.
Несмотря на это, нельзя допускать распада еврозоны. Если из ее состава выйдет Греция, то после нее последует выход Португалии, Испании, Ирландии, Италии и т.д., считает Проди. Хотя экономика Греции составляет всего два процента от европейской, идея в том, что если не будет солидарности между европейскими странами, то распада еврозоны не избежать.
А долгосрочная стратегия может стать незаменимой для выхода из кризиса, хотя для ее выработки потребуется время, чего у еврозоны нет. "Если у нас ставки рефинансирования будут постоянно повышаться, например, как в Греции, то у нас и времени, и возможности для реформ не останется, так как такие высокие ставки рефинансирования разрушат финансовую систему", - сказал Проди.
В итоге участники форума пришли к мнению, что наступило время для формирования принципиально новой мировой валютно-финансовой системы, создания постоянно действующего органа мирового валютного регулирования на основе Совета центральных банков G20 с целью сглаживания волатильности валютного рынка и создания возможностей оперативного и согласованного реагирования на курсы ведущих мировых валют. При этом реформирование мировой финансовой системы должно предусматривать механизмы регулирования движения краткосрочных капиталов между странами.