TUNELİN SONUNDAKI İŞIQ
Yaxın beş ildə dünya iqtisadiyyatını nə gözləyir? Sözün həqiqi mənasında qlobal inkişaf məsələsinə geniş "Avrasiya baxışı"nın nümayişedicisinə çevrilən Astana İqtisadi Forumunda məhz bu taleyüklü məsələyə cavab axtarıldı. Belə məsələlər sırasında dünya valyuta iqtisadi böhranını da göstərmək olar ki, o, dünyanın bir çox inkişaf etmiş ölkəsini bürüyən dünya sosial böhranına çevrilib. "G-20" qrupunun yaradılması dünya iqtisadiyyatında islahatlar haqqında dialoq diapazonunu genişləndirib. Bununla yanaşı, böhran əleyhinə "iyirmlik"in birinci sammitindən keçən 4 ildən sonra bu cür format da yetərli sayılmır.
Dünya iqtisadiyyatının böhrandansonrakı bərpası dayanıqsız xarakterlidir və maliyyə bazarlarında qalmış qeyri-sabitlik şəraitində baş verir. Əvvəlki kimi, dünya valyuta maliyyə sisteminin 2008-2009-cu illərdə baş vermiş qlobal iqtisadi böhrana səbəb olmuş çox sayda fundamental nöqsanları hələ də aradan qaldırılmayıb. Bu sistemdə qüsurların olması dünya valyuta-maliyyə sistemində iriçaplı və köklü dəyişikliklərin gerçəkləşdirilməsini tələb edir. Uyğun olaraq, iqtisadçılar yaxın beş il üçün dünyaya yaxşı heç nə vəd etmirlər.
Dünyaya Qazaxıstandan baxış
Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayev V Astana İqtisadi Forumunda çıxış edərək, XXI əsrdə sivilizasiyanın inkişafı barədə öz konsepsiyasını irəli sürdü. Nazarbayev şübhə edir ki, bu gün "G-20" dünyaya adekvat böhranəleyhinə tədbirlər təqdim etmək imkanındadır. Bundan başqa, bu formatın birtərəfli olması, ayrı-ayrı milli iqtisadiyyatların xilas edilməsi ilə bağlı müsbət tədbirlərin məhdudlaşması yanğını benzinlə söndürməyə bənzəyir ki, bu da böhran durumunun daha da dərinləşməsinə gətirir: "Hər bir yeni milyard dollar milyard yeni sosial problem doğurmağa qadirdir. Necə deyərlər, yanğını benzinlə söndürürlər".
Qazaxıstan Prezidentinin fikrincə, bəşəriyyət bu gün həm uğurlu inkişaf, həm də özünüməhvetmə üzrə böyük potensiala malikdir və onun fikri ilə iqtisadiyyat sahəsində Nobel mükafatı laureatları da razıdırlar. Qazaxıstan Prezidenti dialoq meydanı kimi "G-Global" layihəsini istifadə etməyi təklif edir ki, o, bunun prinsiplərini beş bənddə formalaşdırıb.
Onun sözlərinə görə, beynəlxalq birlik konstrukiv şəkildə yalnız inqilablar olmadan, bərabərlik, qarşılıqlı tolerantlıq, qlobal şəffaflıq və çoxqütblük şəraitində inkişaf edə bilər. Qlobal arxitekturanın uğurlu yeniləşməsi yalnız təkamül yolu ilə mümkündür. "Ərəb baharı" göstərdi ki, inqilablar yalnız cəmiyyətin inkişafını ləngidir. Nazarbayev düşünür ki, inqilablar iqtisadiyyatı və sosial inkişafı geri atır, dövlətlərarası münasibətləri mürəkkəbləşdirir və daha çox problemlər yaradır.
XXI yüzillikdə ölkələri böyüklərə və ikincidərəcəlilərə, aparıcılara və aparılanlara bölmək sivilizasiyalılıq baxımından köhnəlib. Kimlərinsə kimlər üzərində aparıcılğının ətaləti tərəqqiyə xidmət etmir. Nazarbayevin fikrincə, bu hamı üçün çıxılmaz dalandır. Prezident elə qlobal idarəetmə sistemi yaratmağı təklif edir ki, o həm inkişaf etmiş, həm də inkişaf etməkdə olan ölkələrin maraqlarını nəzərə alsın.
Bundan başqa, beynəlxalq münasibətlər tolerantlıq və etibar əsasında qurulmalıdır. Özü də tolerantlıq dövlətlərin geosiyasi çəkisindən, nüfuzundan, tarixi təcrübəsindən, iqtisadiyyatının və cəmiyyətinin inkişaf səviyyəsindən asılı olmamalıdır. Həmçinin, beynəlxalq şəffaflığa riayət edilməsi də bəşəriyyətin inkişafının vacib şərtidir.
Nazarbayev sanır ki, dünyada böyük, orta və ya kiçik millətlərin ləyaqətini aşağı salan heç bir ikili standart ola bilməz. Beynəlxalq işlərdə maksimum açıqlıq, şəffaflıq gərəkdir. Prezident deyib ki, yalnız belə olan halda, qlobal iqtisadiyyat inkişaf edəcək, hər bir xalqın rifahı yüksələcək. Qazaxıstan Prezidentinin fikrincə, XXI əsrdə qlobal inkişafın sonuncu şərti konstruktiv çoxqütblülüyün yaradılmasıdır.
Çoxqütblü dünyanın yaradılması - XXI əsrdə qlobal inkişaf meylidir, amma məsələ qütblər arasında münasibətlərin necə olacağı ilə bağlıdır. Vicdanlı və təmiz rəqabət şəraitində dünya yarışı olacaqmı, yoxsa dünya sərt siyasi-ideoloji qarşıdurma meydanına, yeni silahlanma səhnəsinə çevriləcək? Bu meyillərə və təhlükələrə yeganə alternativ konstruktiv çoxqütbülüyün formalaşdırılmasıdır. Bütün bu prinsiplər Qazaxıstan tərəfindən keçən ilin sonunda "G8" və "G20"yə alternativ kimi təklif edilmiş yeni beynəlxalq "G-Global" formatının əsasında duracaq.
Nazarbayevin dünya rezerv valyutasının tətbiqi barədə çoxillik təklifitnə gəldikdə isə, iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatı laureatı Robert Mandellanın fikrincə, o, 10 və ya 20 ildən sonra peyda olacaq. "Dünyaya yeni dünya rezerv valyutası lazımdır. Mən düşünürəm ki, yaxın 10 və ya 20 il ərzində belə bir dünya rezerv valyutası mütləq peyda olmalıdır. Bu, heç də hansısa ölkənin müəyyən pul vasitəsi olmaya da bilər, Beynəlxalq Valyuta Fondundan (BVF) qısamüddətli borclanma haqqı kimi də tətbiq edilə bilər. Məsələn, bir belə hüquq vahidi kimi, 6 Troya unsiyası qızıl da götürülə bilər".
Beş risk
Bir daha xatırladaq ki, mayın sonlarında Qazaxıstan paytaxtında keçirilmiş forumun əsas müzakirə mövzusu avrozonanın xilası idi. Çünki BVF-nin proqnozlarına görə, inkişaf etmiş ölkələrdə borc məsələsi ilə bağlı vəziyyətin yaxşılaşması 2016-cı ildən erkən gözlənilmir. Avrasiya Bankının İnterqasiya Araşdırmaları Mərkəzinin tədqiqatlarına görə, Avropanın borc problemi öz həllindən çox uzaqdır, sabitləşdirmə mexanizmlərinin yaradılmasına isə təxminən, 10 il tələb edilir. Mərkəzin direktoru Yevgeni Vinokurov MDB ölkələrinin maliyyə nazirlərinin V Astana İqtisadi Forumu çərçivəsində keçirilmiş iclasında ortamüddətli perspektivdə MDB ölkələri üçün beş əsas risqin olduğunu bildirib.
Birincisi - avrozonada borc böhranının dərinləşməsi ola bilər. İkincisi - ABŞ-da federal səviyyədə ortamüddətli büdcə konsilidasiyası planlarında korellasiya ilə bağlı olan etibar böhranının yaranması istisna edilmir ki, bu da 2014-cü ildən erkən görünmür. Üçüncü risk - ABŞ bələdiyyələrinin, şəhərlərinin və ştatlarının səviyyəsində borc böhranı mümkündür.
Avrozonadakı borc böhranı fonunda bu mövzuya böyük diqqət gərəkdir, çünki Ştatlardakı borclar mütləq cəmdə avrozondakı dövlət borclarından böyükdür. Özəllik bundadır ki, Ştatlarda büdcə sistemi vergi bazasını operativ şəkildə yenidən bölməklə böhran yükünü bələdiyyələr səviyyəsinə endirə bilir. Beləliklə, böhran əlamətlərini məhz orada gözləmək olar. Çünki bu böhran elementi öz miqyasına görə, avrozonada borc böhranına qədər böyüyə bilər.
Dördüncü risk - 2013-14-cü illərdə Çin iqtisadiyyatının "sərt enişi" ilə bağlıdır. Çində artıq eniş başlayıb - 2012-ci ilin I rübundə ÜDM artımı 6,6% təşkil edib, halbuki, 2011-ci ilin uyğun dövründə 9% təşkil etmişdi. Hətta yuanın liberallaşdırılması da Çin üçün yaxın zamanda xilas rolunu oynamayacaq - liberallaşma prosesi 10-20 il çəkəcək. Bununla belə, əksər ekspertlərin fikrincə, yaxın illərdə dünya inkişaf etməkdə, artmaqda olan bazarların inkişaf etmiş dünya üzərində artan dominatlığının şahidi olacaq. "Ernst&Young Global" şirkətinin əməliyyat direktoru Con Ferraronun fikrincə, bu, onunla bağlıdır ki, artmaqda olan bazarlar inkişaf üçün daha dayanıqlıdırlar.
Beşinci risk ərzağın və enerji resurslarının qiymətinin artmasıdır. "Region üçün bu risk pozitiv xarakterlidir, amma bir sıra MDB ölkələri üçün mənfi nəticələrə gətirə bilər", - deyə Vinokurov bildirib.
Qlobal sabitsizlik risklərinin qiymətləndirilməsi zamanı MDB ölkələri bir-birindən iqtisadi strukutura, tədiyə balansının quruluşuna və vergi daxilolmalarının səviyyəsinə görə üç qrupa bölünüb. Birinci qrupa neft ixracatçısı ölkələri - Azərbaycan, Qazaxıstan, Rusiya və Türkmənistan daxildir. İkinci qrupda isə Ermənistan, Qırğızıstan, Moldova və Tacikistan iqtisadiyyatları yer alır, onları iki əsas xüsusiyyət birləşdirir - kiçik ölçüləri müqabilində iri enerji ixracı həcmlərinə malikdirlər ki, bu, transmissiya riskləri kanalını şərtləndirir. Üçüncü qrupa isə Özbəkistan, Belarus və Ukrayna iqtisadiyyaları daxildir. Mərkəz başçısının sözlərinə görə, bu fərqlər xarici şokların ölkə iqtisadiyyatlarına mənfi təsir kanallarını öncədən müəyyən etməyə imkan verir.
Böhranı dəfetmə təcrübəsi
Qlobal sabitsizliyə və dünya ölkələri tərəfindən böhran durumundan minimum itkilərlə çıxmaq üçün yollar aranmasına baxmayaraq, Türkiyə bütün səylərini 2023-cü ildə dünyanın ən iri on iqtisadiyyatı sırasına çıxmağa yönəldib.
Türkiyə, hətta dünya böhranının nəticələrinin qarşısının alınması üzrə təcrübə mübadiləsi etməyə də hazırdır. Forum çərçivəsində Türkiyə Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib ki, həvəsləndirmə tədbirlərinin pul-maliyyə və sosial siyasəti üzrə onun ölkəsi qlobal böhranın qarşısının alınması məsələsində yardım göstərməyə və dəstəkləməyə hazır olduğu istənilən ölkəyə nümunə ola bilər.
O, hesab edir ki, "G20" ölkələri tərəfindən görülən tədbirlər iqtisadi böhranın daha da genişlənməsinin qarşısına sədd çəkib. O, böhranın daha çox toxunduğu ölkələrə öz maliyyə və iqtisadi sistemlərində islahat prosesini sürətləndirməyi təklif edib.
Onun sözlərinə görə, Türkiyə iqtisadiyyatı son 10 ildə ciddi islahatlardan keçib və gerçəkləşdirilən sabitləşdirmə siyasəti nəticəsində ölkə iqtisadiyyatına böhranın təsiri çox aşağı olub. Böhranın daha çox təsir etdiyi son iki ildə Türkiyə 3,5 milyon yeni iş yeri yarada bilib. Ölkə artıq dayanıqlı iqtisadi inkişaf yolunu tutub. Baş nazirin sözlərinə görə, Türkiyə iqtisadiyyatının hansı templərlə artdığını və onun sabitliyinin möhkəmlənməsini əks etdirən fakt kimi bunu göstərmək olar ki, əgər 10 il qabaq Türkiyənin ümumi milli gəliri $230 mlrd təşkil edirdisə, hazırda bu göstərici $775 mlrd.-a çatıb. Bu zaman adambaşına gəlir $500-dən $2,4 minə çatıb.
Əlavə borclanmalar yaratmadan Türkiyə öz borclarını qapamaqda davam edir. Hazırda onun BVF qarşısında borcları $22 mlrd.-dən $1,9 mlrd.-a enib. Türkiyə, həmçinin, kapital yatırımı üçün ən cəlbedici ölkə sayılır ki, bu da həmin istiqamətdə stimullaşdırıcı tədbirlərlə izah edilir. Türkiyə iqtisadiyyatına xarici sərmayələrin həcmi $16 mlrd təşkil edir.
Öz növbəsində, Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayev də əmindir ki, məhz onun ölkəsinin xarici borclanmalardan imtina etməsi dünya maliyyə böhranında yüngül çıxmağa yardım edib. "Asan kreditlər tələdir, sadəcə borcla və kreditlə yaşamağı dayandırmaq lazımdır ki, biz də bunu edirik", - deyə Nazarbayev bildirib.
Böhran dövründə yeni layihələrin gerçəkləşdirilməsi üçün yalnız xüsusi milli fondun vəsaitlərini istifadə etmək niyyətindədirlər. Fond neft-qaz sektorundan gələn gəlirlər hesabına formalaşır. Bu fondun ehtiyatları Milli Bankın rezervləri ilə birlikdə $86 mlrd təşkil edir.
Avrozonanı xilas etmək lazımdır
Bununla yanaşı, Avropada durum (Yunanıstanın avrozonadan çıxması məsələsi) həm Obama administrasiyasını, həm də Çini narahat edir, amma Avropa ölkələrinin liderləri bu ilin iyununda keçiriləcək Avropa sammitinə qədər maliyyə bazarlarını sabitləşdirmək üçün anlaşma əldə etmək istəyirlər.
Böyük Britaniyanın keçmiş baş naziri Toni Bleyer iddia edir ki, Avropaya fundamental struktur islahatları lazımdır və Avropanın açarı onun gələcək iqtisadi artımı üçün əlaqələndirilmiş planın işlənməsindədir. Bleyer hesab edir ki, xüsusilə də fundamental struktur islahatları gərək olan avrozonada iqtisadiyyatı siyasətlə balanslaşdırmaq lazımdır.
Onun fikrincə, Avropa üçün sosial və pensiya təminatı, əmək bazarı kimi sahələrdə fundamental struktur islahatlarına getməkdən başqa yol yoxdur. "Əgər biz makroiqtisadi artımı makroislahatlarla balanslaşdıra bilsək, onda bizim bu böhrandan uğurla çıxmaq şansımız olacaq", - deyə o vurğulayır.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) prezidenti Tomas Mirov isə daha optimist əhval-ruhiyyəlidir. O sanır ki, avrozonanın yaşamağa ən yaxşı şansı var, amma bunun üçün Avropa Birliyi (AB) ölkələrinin fiskal və büdcə siyasətinin çox sərt əlaqələndirilməsi, həmçinin, Avropa Komissiyası tərəfindən ümumi monitorinq gərəkdir.
"Bununla bağlı, vahid büdcə, pul-kredit və iqtisadi birliklər yaradılmalıdır, amma bu gün həmin birliklərin yaradılması üzrə siyasi iradə və siyasi əsaslar yoxdur. Bu da bir Avropa ölkəsinin siyasi elitasının başqa ölkənin milli suverenliyinə güvəninin olmaması ilə bağlıdır ki, nəticədə iqtisadi böhrana gətirib. Hazırda zəif tərəfləri balanslaşdırmaq lazımdır və AB hər bir ölkənin spesifikasına uyğun tədbirlər qəbul edir", - deyə Mirov bildirir.
AB-nin və avrozonanın daxilində həmrəyliyi əhatə edən bu qeyri-müəyyənlik Yunanıstanda, İrlandiyada və Portuqaliyada borc böhranı məsələsini həll etmək üsulundan asılı olaraq yaranıb.
İtaliyanın keçmiş baş naziri Romano Prodinin sözlərinə görə, hazırda Avropa böhranın yeni fazasına daxil olur, AB ölkələrinin ÜDM və ixrac payından asılı olaraq, dünya iqtisadiyyatının bütünlükdə vəziyyəti Avropadakı durumla bağlıdır.
Buna baxmayaraq, avrozonanın dağılmasına yol vermək də olmaz. Prodi sanır ki, əgər Yunanıstan onun tərkibindən çıxarsa, bunun ardınca Portuqaliya, İspaniya, İrlandiya, İtaliya və s. ölkələr gələcək. Yunanıstanın iqtisadiyyatının Avropa iqtisadiyyatının cəmi iki faizini təşkil etməsinə baxmayaraq, məsələ ondadır ki, əgər Avropa ölkələri arasında həmrəylik olmasa, avrozonanın dağılmasının qarşısını almaq mümkün olmayacaq.
Uzunmüddətli strategiya isə böhrandan çıxmaq üçün əvəzsiz ola bilər, baxmayaraq ki, onun işlənməsi üçün vaxt tələb edilir və avrozonanın belə vaxtı yoxdur. "Əgər təkrar maliyyələşdirmə dərəcələri Yunanıstandakı kimi daim yüksələcəksə, ona bizim islahatlar üçün zamanımız və imkanımız qalmayacaq, çünki bu cür yüksək təkrar maliyyələşmə dərəcələri maliyyə sistemini dağıdır", - deyə Prodi bildirib.
Sonucda forum iştirakçıları bu qərara gəliblər ki, prinsipcə yeni dünya valyuta-maliyyə sisteminin formalaşdırılmasının vaxtı çatıb. Həmçinin, valyuta bazarında volatillikliyi yumşaltmaq, aparıcı dünya valyutalarının məzənnəsinə operativ və razılaşdırılmış reaksiyalar edilməsi məqsədi ilə "G-20" ölkələrinin mərkəzi banklarının şurası əsasında dünya üzrə valyuta tənzimlənməsinin daim fəaliyyət göstərən qurumunun yaradılmasının da zamanı gəlib. Bu zaman dünya maliyyə sisteminin islahatları ölkələr arasında kapitalın qısamüddətli hərəkətini tənzimləyən mexanizmləri də nəzərdə tutmalıdır.

LIGHT AT THE END OF THE TUNNEL
What do the next couple of years have in store for the world economy? It was this burning question that the economic forum in Astana, which tends to a broad "Eurasian view" on problems of global development, tried to provide an answer. Among such problems was the world financial-economic crisis, which has snowballed into a world social crisis that is embracing many of the developed states. The creation of the G20 group has substantially extended the span of dialogue on reform of the world economy. At the same time, four years after the first summit of the anti-crisis "20", the format does not seem sufficient.
The post-crisis recovery of the world economy is inconstant and is taking place in conditions of continuing instability on the financial markets. Many of the basic flaws in the world currency-financial system, which led to the outbreak of the global economic crisis of 2008-09, have still not been rectified. Because of these systemic shortcomings the world currency-financial system is in need of large-scale and fundamental reform. Accordingly, economists are warning that the world can expect nothing good in the next couple of years.
View from Kazakhstan
Speaking at the fifth Astana economic forum, Nursultan Nazarbayev, the president of Kazakhstan, set out his concept of the development of civilization in the 21st century. Nazarbayev doubts that the G20 today is capable of offering the world the anti-crisis measures it needs. Furthermore, the one-dimensional nature of this format and the shortage of positive measures to rescue national economies, which are tantamount to fighting a fire with petrol, are leading to an even greater extension to the crisis situation: "Each new billion dollars is capable of creating a billion new social problems and is like fighting a fire with petrol, as they say."
In the opinion of the Kazakh leader, with whom, incidentally, Nobel economic prize winners agreed, mankind today possesses huge potential both for successful development and also for self-destruction.
The Kazakh president proposed using the G-Global project, the principles of which he set out in five points, as a platform for dialogue. According to him, the international community can develop constructively only if there are no revolutions, in conditions of equality, mutual tolerance, global transparency and multi-polarity. The successful renewal of the global architecture can only be evolutionary.
As the "Arab Spring" has shown, revolution merely slows down the development of society. It pushes the economy and social development backwards, complicates inter-state relations and engenders even more problems, Nazarbayev believes.
In the 21st century the division of countries into great and secondary, the driving and the driven, has become outdated. The inertia of domination of some over others does not help progress. This is a blind alley for everyone, Nazarbayev believes. He proposed creating a system of global administration that would take into account the interests of the developed and the developing countries. Moreover, international relations should be built on the basis of tolerance and trust. At the same time, relations between states should be tolerant irrespective of their geo-political weight, influence, historical experience and level of development of their economy and society.
Compliance with international transparency is also a necessary condition of the development of mankind.
Nazarbayev believes there should be no double standards in the world that would degrade nations - large, medium-sized or small. There must be maximum openness and transparency in international affairs…Only then will the global economy develop more successfully and the prosperity of each people be higher, the president said.
And, in the Kazakh president's opinion, the final principle of global development in the 21st century is the creation of constructive multi-polarity.
The creation of a multi-polar world is a trend of global development in the 21st century, but the question is what mutual relations between the poles will be like. Will it be honest, bona fide competition or will the world become a field of bitter political-ideological confrontation and an arena of a new arms race? The only alternative to these challenges and threats is the formation of constructive multi-polarity.
All these principles will be the basis of a new international G-Global format which was proposed at the end of last year by the Kazakh president as an alternative to the G8 and G20.
As far as Nazarbayev's proposals over many years about introducing a world reserve supranational currency are concerned, in the opinion of Robert Mundell, Nobel economic prize winner, it could appear within if not 10, then 20 years. "The world needs a world reserve currency," he said. "I think that in the course of the next if not 10, then 20 years such a world reserve currency must emerge. It does not have to be the monetary unit of a certain country: it could be privileges of short-term borrowing from the IMF. It is possible to establish the content of such a privilege, for example, in the form of six troy ounces of gold."
Five risks
Let us remind ourselves again that the basic topic of discussion at the forum in the Kazakh capital on 23-24 May was to save the eurozone because, according to IMF forecasts, an improvement in the situation with foreign debts in the developing countries is not expected before 2016.
According to a study by the Eurasian Bank's Centre for Integrated Research, the debt crisis in Europe is a long way from being resolved, and it could take up to 10 years to create the mechanisms to stabilize the situation. Yevgeniy Vinokurov, a director of the centre, during the sixth conference of finance ministers of the CIS countries, which was also held during the fifth Astana economic forum, listed the five basic risks for the CIS countries in the medium-term.
The first was a deepening of the debt crisis in the eurozone. The second was that there could be an outbreak of a crisis of trust caused by correlation in the US plans for medium-term budget consolidation at a federal level, which is expected no earlier than 2014.
The third risk is that a debt crisis is possible at the level of town councils, cities and states in the USA. This subject merits closer attention bearing in mind the crisis in the eurozone, because debts in the States exceed the absolute sum of state debts in the eurozone. The point is that the States in its budget system is able to shift the burden of the crisis at the level of the town councils, promptly re-classifying the tax base. Thus, one may expect exacerbations of the crisis precisely there because this element of the crisis in its scale could roll over to a debt crisis in the eurozone.
The fourth risk is the "heavy landing" of the Chinese economy in 2013-14. China has already begun to sag - growth of GDP in the first quarter of 2012 was 6.6% compared with 9% in 2011. Even the liberalization of the yuan will not save China in the short term - the process of liberalization will take 10-20 years. Nevertheless, in the opinion of most experts, in the next few years the world will see an ever increasing domination of the developing, growing markets over the developed world. The reason for this is that growing markets are more stable for development, John Ferraro, global chief operating officer of Ernst & Young, believes.
The fifth risk is an increase in prices for food and energy resources. "This risk is of a positive nature for the region, but for a whole number of CIS countries it could rebound on them," Vinokurov said.
In assessing the risks of global instability the CIS countries were split into three groups which differ from each other in their economic structure, the structure of their balance of payments and the level of their tax revenue.
The first group includes the oil-exporting countries - Azerbaijan, Kazakhstan, Russia and Turkmenistan, the second includes the economies of Armenia, Kyrgyzstan, Moldova and Tajikistan, which are united by two basic characteristics - relatively small size and large imports of energy, which allow for the transmission of risks - and the third the economies of Uzbekistan, Belarus and Ukraine. In the opinion of the head of the centre, these discrepancies between the three groups predetermine the channels of the negative impact of external shocks on the economies of the countries.
Experience in overcoming the crisis
Despite the global instability and the search by the world powers for ways of rescuing themselves from the crisis situation with minimum losses, Turkey is making every effort by 2023 to join the first 10 countries with the strongest economies.
Turkey is even prepared to give a lesson in overcoming the consequences of the world financial crisis. Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan said at the forum that through its monetary-financial and social policy of incentives his country could be an example for many whom it is prepared to assist and support in overcoming the global crisis.
He believes that the measures taken by the G20 countries have prevented the further expansion of the economic crisis. He proposed that the countries most affected by the crisis should accelerate the reforms of their financial and economic system.
The Turkish economy, he said, had experienced serious reforms over the past 10 years, and as a result of the implementation of a policy of stability the impact of the crisis on the country's economy was very small. In the past two years (the period of the greatest impact of the crisis) Turkey has created 3.5 million new jobs in the country. The country today has already moved to stable development of the economy. The speed with which the Turkish economy has grown and its stability strengthened is underlined by the fact that whereas 10 years ago Turkey's gross national income was $230bn, now this figure is $775bn, the prime minister said. At the same time, per capita income has increased from $500 to over $2,400.
Without creating extra debt Turkey continues to pay off its debts. And at the present time its debt to the IMF has been reduced from $22bn to $1.9bn. Turkey is also a most attractive country for capital investment, which is shown by its expansionary measures in this direction. The volume of foreign investments in the Turkish economy is $16bn.
For his part Kazakh President Nursultan Nazarbayev is also confident that it is precisely his country's rejection of external borrowing that has helped them survive the world financial crisis. "Easy credits are a trap, one must simply stop living on debt and credits, and that is what we are doing," Nazarbayev said.
In order to carry out new projects during the crisis Kazakhstan intends to use only funds from the special National Fund which receives revenue from the oil and gas sector. The reserves of this fund, together with those of the National Bank, amount to $86bn.
Eurozone must be rescued
Meanwhile, the Obama administration and China are worried at the situation in Europe (following a Greek withdrawal from the eurozone), but the leaders of the European countries are hoping to reach a truce in order to calm the financial markets before the European summit in June.
Former British Prime Minister Tony Blair claims that Europe needs fundamental structural reforms and the key for Europe is a coordinated policy for its future economic growth. The economy needs to be balanced with policy, especially in the eurozone, which needs fundamental structural reform, Blair believes.
In his opinion, Europe has no other alternative than to travel the path of fundamental structural reforms in such fields as social security, pensions, the labour market… "If we can balance macro-economic growth and macro-reforms we will have a good chance of getting out of this crisis," he summed up.
EBRD President Thomas Mirow is more optimistic. He believes that the eurozone has the best chance of surviving, but to do so it needs rigid coordination of fiscal and budget policy of the EU countries and general monitoring by the European Commission.
"Here we must create single budget, finance-and-credit and economic alliances, but today there is no political will and political preconditions for creating these alliances, and this is because of the mistrust by the political elite of one European country of the national sovereignty of another, which in the end led to the economic crisis," Mirow said. "At the present time it is necessary to balance the weak aspects and the EU is taking the appropriate measures in accordance with the specific features of each country."
This uncertainty concerning the degree of solidarity within the EU and the eurozone arose because of the way they tried to resolve the question of the debt crisis in Greece, Ireland and Portugal.
According to Italian Prime Minister Romano Prodi, Europe is today entering a new phase of the crisis, and bearing in mind the ratio of GDP and exports of the countries of the European Union to the world economy, its situation on the whole will depend on how the situation in Europe pans out.
Despite this, the collapse of the eurozone must not be allowed to happen. If Greece drops out, then it will be followed by Portugal, Spain, Ireland, Italy and so on, Prodi believes. Although the Greek economy constitutes only 2 per cent of the European economy, the thinking is that if there is no solidarity between the European countries, the collapse of the eurozone will be inevitable.
But a long-term strategy may become essential to get out of the crisis, although time will be needed to draw one up, which the eurozone doesn't have. "If our bank rates are constantly being raised, for example, as in Greece, then we have no time and opportunity left for reforms, because such high bank rates will destroy the financial system," Prodi said.
Finally the participants in the forum came to the opinion that the time has come to shape a fundamentally new world currency-finance system and to create a permanent body of world currency regulation based on the Council of Central Banks of the G20 with the aim of easing the volatility of the currency market and creating opportunities for urgent and coordinated response to the leading world currency exchange rates. At the same time the reform of the world financial system must provide for mechanisms for regulating the movement of short-term capital between countries.