İlin sonunadək Azərbaycanda sosial reabilitasiya əhəmiyyətli obyektlər fəaliyyətə başlayacaq
Tezliklə Azərbaycanda sosial reabilitasiya əhəmiyyətli obyektlər, başqa sözlə, sosial sığınacaqlar peyda olacaq. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin sifarişi ilə artıq onların tikintisinə başlanılıb. Söhbət Bakının Sabunçu rayonunun Zabrat qəsəbəsində inşa olunan yetkinlik yaşına çatmayanlar üçün İxtisaslaşmış Reabilitasiya Mərkəzindən və Gözdən Əlillər üçün Tədris-Bərpa Mərkəzindən, həmçinin Qobustanda inşa edilən penitensiar müəssisələrdə cəza çəkməkdən azad olunmuş şəxslər üçün Sosial Adaptasiya Mərkəzindən gedir. Bu sosial obyektlərin 2014-cü ilin sonunadək istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulub.
Sosial sığınacaqların inşası haqda qərar sosial xidmətlər sisteminin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi məqsədilə qəbul edilib. İxtisaslaşmış reabilitasiya mərkəzlərində və sosial sığınacaqlarda ağır durumla üzləşmiş uşaqlara sosial, psixoloji xidmətlər göstəriləcək, həmçinin hüquqi yardım ediləcək. Gələcəkdə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ölkənin müxtəlif regionlarında da bu cür obyektlərin tikintisini planlaşdırır. Artıq Gəncə, Ağcabədi, Quba, Masallı, Şəki, Tovuz, İsmayıllı və Salyan rayonlarında 30 nəfərlik reabilitasiya mərkəzlərinin və 25 nəfərlik sosial sığınacaqların tikintisi üçün layihə-smeta sənədləri hazırlanıb. Bu obyektlərin inşası gələn il üçün dövlət investisiya layihəsi proqramına hazırlanan təkliflərin sırasına daxil olunacaq.
Etibarlı əllərdə?
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyindən verilən məlumata görə, Zabratda inşa olunacaq sosial sığınacaq və sosial reabilitasiya mərkəzi 50 uşaq üçün nəzərdə tutulub. Orada kimsəsiz uşaqların reabilitasiyası həyata keçiriləcək. Proses bu cür aparılacaq: sosial işçilər uşaqları küçələrdən sığınacağa gətirəcəklər. Ailəsi olan uşaqların valideynlərinin yanına qaytarılması üçün səylər göstərilicək. Yetkinlik yaşına çatmayanlara hüquqi və tibbi yardım da göstəriləcək və bundan sonra onların gələcək taleyi haqda qərar qəbul olunacaq. Reabilitasiya çərçivəsində uşaqların müayinəsi, təxminən, 1 həftə çəkəcək. Sosial işçilər eyni zamanda uşaqların valideynləri ilə də işləyəcəklər.
Nazirlikdən onu da bildirirlər ki, hesablamalar Azərbaycanda, təxminən, 5000 küçə uşağının olduğunu göstərir. "Dəqiq statistika yoxdur. Bununla yanaşı, hələ ki, sosial reabilitasiya işinə küçədə yaşayan qaraçı uşaqlarının cəlb olunub-olunmayacaqları məlum deyil. Məsələn, hüquqi baxımdan biz hələ bu məsələ ilə qarşılaşmamışıq. Onların Azərbaycan vətəndaşlığı varsa, proqram qaraçı uşaqlarını da əhatə edəcək. Sosial sığınacaqların açılmasından sonra, onlarla bağlı müvafiq təkliflər hazırlanacaq. Onlar bilsinlər ki, qeydiyyata alınacaq və yaşayış yeri ilə təmin olunacaqlar.
Eyni zamanda, bu uşaqların Azərbaycana hansı ölkələrdən gəldiklərini müəyyənləşdirəcəyik. Bütün bunlar üçün zaman lazımdır", - deyə nazirlikdən bildiriblər.
Bir məqam xüsusi qeyd edilməlidir: dövlət tərəfindən sosial sığınacaqların açılmasından sonra, HQT-lər yanında fəaliyyət göstərən belə obyektlər bağlanmayacaq. Əksinə, bu gün ölkədə "sosial sifariş" siyasəti həyata keçirilir və bu siyasətə əsasən, ölkə başçısı İlham Əliyev fiziki imkanları məhdud uşaqların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi üçün 2 milyon manat ayırıb. "Nazirlik ixtisaslaşmış QHT-lər arasında tender keçirib. Tenderdə qalib gəlmiş təşkilata sosial sifarişlər verilib. Tədbirlərimiz davam edir. Artıq bu layihələrin monitorinqinə başlayırıq. Güman ki, onları ilin sonunadək yekunlaşdıracağıq. Gələcəkdə bu işlərin daha genişləndirilməsini planlaşdırırıq. Sosial layihələrin yalnız fiziki imkanları məhdud olan uşaqları deyil, qocaları və digər təbəqədən olan insanları da əhatə etməsi üzərində çalışırıq", - deyə nazirlik əməkdaşı qeyd edib.
Hazırda nazirliyin, təxminən, 1400 sosial işçisi var. Onlar hardasa 15 000 qocaya evində yardım göstərir. Nazirlik ümid edir ki, bu işlər sosial sifarişlər əsasında QHT-lər tərəfindən həyata keçiriləcək. Bu halda nazirlik əməkdaşlarını başqa işlərə istiqamətləndirəcək.
Əksər ekspertlərin fikrincə, sosial reabilitasiya mərkəzlərinin yaradılması istənilən cəmiyyətdə hüquqi dövlətin qurulması baxımından çox vacibdir. Onlar Azərbaycanda QHT-lər səviyyəsindədir. Amma bu siyasətin dövlət tərəfindən həyata keçirilməsi çox vacibdir. Bu məsələdə daha bir vacib məqam var - sosial xarakterli problem riskinin olduğu qrupa aid uşaqlar və böyüklər yalnız müvəqqəti köməklə - yaşayış yeri və s. deyil, daimi yardımla da təmin edilməlidirlər. Söhbət işlə təminolunmadan və firavan həyat üçün vacib olan digər təminatlardan gedir.
Cəzaçəkmə müəssisələrindən çıxmış və həyata adaptasiyası xeyli çətin olan şəxslərə gəlincə, onların özlərini cəmiyyətə lazımlı saymaları, orta və ali təhsil almaqda, işə düzəlməkdə, mənzilə sahib çıxmaqda problem yaşamamaları üçün mümkün olan bütün addımlar atılmalıdır. Keçmiş məhbusların nəzərdə tutulması da vacibdir - bu proqram Azərbaycandakı bütün keçmiş məhbusları əhatə etməlidir.
Xarici ölkələrdə postpenitensiar mərkəzlər fəaliyyət göstərir və onlar məhbusların qanunlarla yaşamaları, sosial reabilitasiyası və azadlığa çıxdıqdan sonra cəmiyyətə adaptasiya olunmaları üçün onlarla sosial-psixoloji iş aparırlar. Tarixdə keçmiş məhbusların reabilitasiyası sisteminin inkişafı və onlara yardımların göstərilməsi üzrə ilk qanun 1862-ci ildə İngiltərədə qəbul olunub. Bu, "Azadlığa çıxmış cinayətkarlara yardım haqqında" qanun idi. Bu gün İngiltərədə keçmiş məhbuslara yardımın göstərilməsi və onların yenidən tərbiyələndirilməsi üzrə Milli Assosiasiya fəaliyyət göstərir. Assosiasiya xeyriyyə fondlarının ianələri və DİN-dən illik ayırmalar hesabına işləyir. Orada işləyənlər könüllü vətəndaşlardır.
Qurum həbsxanalardan kənarda mehmanxana tipli mərkəzlər açıb və onun əsas işi sosial işçilərin üzərinə düşür.
ABŞ-da ilk belə qanun "Postpenitensiar qəyyumluq haqqında" qanun olub. 1950-ci ildə qəbul edilmiş bu qanunda zamanla dəyişikliklər edilib, oraya əlavələr olunub. Qanuna əsasən, reabilitasiya dövrü məhbusun azadlığa çıxdığı gündən sonrakı 6 ayda həyata keçirilir və əlbəttə ki, bu, keçmiş məhbusun arzusu əsasında baş verir (müddət qısaldıla da bilər). Qanun ictimai təşkilatların keçmiş məhbuslara reabilitasiya işində yardım göstərmələrinə icazə verir. Bu tipli yardımların göstərilməsi ilə məşğul olan müasir təşkilatlara misal kimi Hardman Dəstək Fondunun adını çəkmək olar.
1970-ci illərin sonu, 1980-ci illərin əvvəllərində "Yarıyolda evlər" yaradılmışdı. Onların fəaliyyəti bir neçə istiqaməti əhatə edirdi: işədüzəlmə məsələsi ilə bağlı konsultasiyalar; sosial-bərpa işləri; işsizlər üçün yaradıcılıq fəaliyyəti; tibbi və psixiatrik müalicə; narkomanlar və spirtli içki düşkünləri ilə konsultasiyalar; peşəkar və ümumtəhsil tədrisi; iş yerlərinin təklifi və ya daha yüksək ixtisaslaşma tələb edən işə keçirilmə. Onlar keçmiş məhbusların cəmiyyətə uğurlu insan kimi qayıtmalarının açarı idi.
Azərbaycanda bu işlə "Hüquq Dünyası" Hüquqi Təbliğat İctimai Birliyi məşğul olur. Layihə əsasında 10 penitensiar idarədə azadlığa çıxmış keçmiş məhbusların hüquqi yardım alması və maarifləndirilməsi, onların şəxsiyyət vəsiqəsi ilə təmin olunmasına kömək, azadlığa çıxdıqdan sonra birdəfəlik yardım, ünvanlı sosial yardım, diskriminasiyaya məruz qalmaması üçün kömək və s. həyata keçirilir. Güman etmək olar ki, dövlət səviyyəsində yaradılacaq sosial reabilitasiya mərkəzləri əsasında keçmiş məhbuslar müvafiq qurumların köməkliyi ilə işə düzələ biləcək, ev-eşiksiz, nəzarətsiz uşaqların problemləri isə nəhayət, həll olunacaq.

До конца года в Азербайджане начнут действовать объекты социально-реабилитационного значения
Очень скоро в Азербайджане появятся объекты социально-реабилитационного значения, иначе говоря, социальные убежища. Их строительство по заказу Министерства труда и социальной защиты населения Азербайджана уже началось. Это специализированные реабилитационные центры и социальные убежища для несовершеннолетних и учебно-реабилитационные центры для слепых в поселке Забрат Сабунчинского района Баку, а также центры социальной адаптации для лиц, освобожденных от отбытия части наказания в пенитенциарных учреждениях в Гобустанском районе. Сдача этих социальных объектов планируется до конца текущего года.
Решение о строительстве социальных убежищ было принято с целью усиления материально-технической базы в сфере социальных услуг. В специализированных реабилитационных центрах и социальных убежищах будут оказываться социальные, психологические услуги, а также правовая помощь детям, попавшим в тяжелое положение. В последующем Минтруда и соцзащиты населения планирует строительство подобных объектов в различных регионах страны. Уже подготовлена проектно-сметная документация по строительству реабилитационных центров на 30 и социальных убежищ на 25 человек в городе Гяндже, Агджабединском, Губинском, Масаллинском, Шекинском, Товузском, Исмаиллинском и Сальянском районах. Строительство данных объектов будет включено в число предложений, подготовленных для проекта государственной инвестиционной программы на следующий год.
В надежных руках?
Как ранее сообщили в Минтруда и соцзащиты населения , социальное убежище и социальный реабилитационный центр в поселке Забрат рассчитаны на работу с 50 детьми. Там будет проходить реабилитация беспризорных детей. А происходить это будет следующим образом: социальные работники будут выявлять детей на улицах и приводить их в убежище. Если у детей имеются семьи, будут предприняты меры для возвращения их родителям. Несовершеннолетним также окажут правовую и медицинскую помощь, после чего будет принято решение о дальнейшей их судьбе. Обследование детей в рамках реабилитации займет около недели. Одновременно соцработники будут работать с родственниками детей.
Согласно подсчетам, в Азербайджане насчитывается около 5000 уличных детей. "Однако точной статистики все же нет. Помимо этого пока неизвестно, будут ли привлекаться к работе по социальной реабилитации дети цыган, которые тоже практически живут на улицах. Так, например, с точки зрения права мы еще не сталкивались с этим вопросом. Если у них есть азербайджанское гражданство, то программа охватит и детей цыган. После открытия социальных убежищ будут подготовлены соответствующие предложения, связанные с ними. Возможно, им выдадут регистрацию и обеспечат жильем. В то же время мы определим страны, откуда они прибыли. Все это является вопросом времени".
Стоит особо подчеркнуть, что после открытия государственного социального убежища такие же объекты для несовершеннолетних, но функционирующие при НПО, закрыты не будут. Напротив, на сегодняшний день в стране реализуется политика "социального заказа", в рамках которого с целью усиления социальной защиты детей с ограниченными физическими способностями президент Ильхам Алиев выделил 2 млн. манатов. "Министерство провело тендер среди специализированных НПО. Выигравшим его организациям предоставлены социальные заказы. Наши мероприятия продолжаются. Мы уже приступаем к мониторингам этих проектов. Вероятно, до конца текущего года они завершатся. В будущем планируем расширить эти работы. Работаем над тем, чтобы социальные проекты охватывали не только детей с ограниченными физическими способностями, но также престарелых и других".
Отметим, что сегодня в министерстве насчитывается около 1400 социальных работников. Они оказывают социальную помощь на дому примерно 15 000 престарелых граждан. И сегодня министерство рассчитывает, что эта работа будет проводиться НПО за счет социального заказа, после чего своих сотрудников перенаправит на другую работу.
Многие эксперты сходятся во мнении, что создание центров социально-реабилитационного значения очень важно в развитии правового государства в любом обществе. Есть они и в Азербайджане на уровне НПО. Однако очень важно, чтобы подобная политика проводилась и государством. Правда, в этом вопросе всплывает еще один очень важный момент - детей и взрослых людей, находящихся в группе риска проблем социального характера, необходимо обеспечивать не только временной помощью - жильем и пр., но и постоянной, с последующим трудоустройством и другими аспектами благополучной жизни.
В случае с людьми, отбывшими наказание, которым очень сложно социализироваться с обществом, необходимо сделать все возможное, чтобы они  чувствовали себя востребованными, не испытывали проблем с получением высшего и среднего образования, трудоустройством, получением жилья. Также важен охват бывших заключенных - в эту программу должны входить все бывшие заключенные Азербайджана.
За рубежом существуют постпенитенциарные центры, в которых оказывается содействие заключенным в социально-психологической подготовке к правопослушному поведению, социальной реабилитации и реадаптации после освобождения. В истории развития системы реабилитации и оказания помощи бывшим заключенным первым законом в Англии является акт 1862 года "О помощи освобожденным преступникам". Сегодня в Англии существует национальная ассоциация по оказанию помощи осужденным и их перевоспитанию. Ассоциация существует за счет пожертвований благотворительных фондов и ежегодных отчислений МВД. Она объединяет граждан-добровольцев. Ею открыты центры гостиничного типа, которые находятся за пределами тюрьмы, и основная работа возлагается на социальных работников.
В США первым таким законом был закон "О постпенитенциарной опеке" от 1950 года, который изменялся и дополнялся с течением времени. В соответствии с законом реабилитационный период предусматривается в пределах 6 месяцев с момента освобождения лица из заключения, если такая помощь не против его желания (этот срок можно сократить). Законом предусматривается также и то, что общественные организации могут оказывать реабилитационную помощь бывшим заключенным. К современным общественным организациям, оказывающим помощь такого рода, относятся благотворительное общество, или Фонд поддержки Хардман. В конце 1970-х - начале 1980-х гг. были созданы так называемые "дома на полпути", которые обеспечивали: консультирование по трудоустройству; социальную и восстановительную деятельность; творческую деятельность, для тех, кто не работает;  медицинское и психиатрическое лечение; консультирование наркоманов и алкоголиков;  профессиональное и общеобразовательное обучение; предоставление рабочего места или перевод на работу, требующую более высокой квалификации. Они являлись ключом к успешному возвращению в общество.
В Азербайджане этим вопросом занимается общественное объединение правового просвещения "Мир права". В рамках проекта в 10 пенитенциарных учреждениях реализуется работа в области правовой защиты и просвещения освобожденных осужденных, по содействию в получении ими удостоверений личности, разовой помощи после освобождения, адресной социальной помощи, искоренения дискриминации и др. Думается, что на основе созданных социально-реабилитационных убежищ на уровне государства бывшие заключенные при содействии ведомственных структур смогут трудоустроиться, а проблема беспризорности и безнадзорности детей будет, наконец, решена.