İlin sonunadək Azərbaycanda sosial reabilitasiya əhəmiyyətli obyektlər fəaliyyətə başlayacaq
Tezliklə Azərbaycanda sosial reabilitasiya əhəmiyyətli obyektlər, başqa sözlə, sosial sığınacaqlar peyda olacaq. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin sifarişi ilə artıq onların tikintisinə başlanılıb. Söhbət Bakının Sabunçu rayonunun Zabrat qəsəbəsində inşa olunan yetkinlik yaşına çatmayanlar üçün İxtisaslaşmış Reabilitasiya Mərkəzindən və Gözdən Əlillər üçün Tədris-Bərpa Mərkəzindən, həmçinin Qobustanda inşa edilən penitensiar müəssisələrdə cəza çəkməkdən azad olunmuş şəxslər üçün Sosial Adaptasiya Mərkəzindən gedir. Bu sosial obyektlərin 2014-cü ilin sonunadək istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulub.
Sosial sığınacaqların inşası haqda qərar sosial xidmətlər sisteminin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi məqsədilə qəbul edilib. İxtisaslaşmış reabilitasiya mərkəzlərində və sosial sığınacaqlarda ağır durumla üzləşmiş uşaqlara sosial, psixoloji xidmətlər göstəriləcək, həmçinin hüquqi yardım ediləcək. Gələcəkdə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ölkənin müxtəlif regionlarında da bu cür obyektlərin tikintisini planlaşdırır. Artıq Gəncə, Ağcabədi, Quba, Masallı, Şəki, Tovuz, İsmayıllı və Salyan rayonlarında 30 nəfərlik reabilitasiya mərkəzlərinin və 25 nəfərlik sosial sığınacaqların tikintisi üçün layihə-smeta sənədləri hazırlanıb. Bu obyektlərin inşası gələn il üçün dövlət investisiya layihəsi proqramına hazırlanan təkliflərin sırasına daxil olunacaq.
Etibarlı əllərdə?
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyindən verilən məlumata görə, Zabratda inşa olunacaq sosial sığınacaq və sosial reabilitasiya mərkəzi 50 uşaq üçün nəzərdə tutulub. Orada kimsəsiz uşaqların reabilitasiyası həyata keçiriləcək. Proses bu cür aparılacaq: sosial işçilər uşaqları küçələrdən sığınacağa gətirəcəklər. Ailəsi olan uşaqların valideynlərinin yanına qaytarılması üçün səylər göstərilicək. Yetkinlik yaşına çatmayanlara hüquqi və tibbi yardım da göstəriləcək və bundan sonra onların gələcək taleyi haqda qərar qəbul olunacaq. Reabilitasiya çərçivəsində uşaqların müayinəsi, təxminən, 1 həftə çəkəcək. Sosial işçilər eyni zamanda uşaqların valideynləri ilə də işləyəcəklər.
Nazirlikdən onu da bildirirlər ki, hesablamalar Azərbaycanda, təxminən, 5000 küçə uşağının olduğunu göstərir. "Dəqiq statistika yoxdur. Bununla yanaşı, hələ ki, sosial reabilitasiya işinə küçədə yaşayan qaraçı uşaqlarının cəlb olunub-olunmayacaqları məlum deyil. Məsələn, hüquqi baxımdan biz hələ bu məsələ ilə qarşılaşmamışıq. Onların Azərbaycan vətəndaşlığı varsa, proqram qaraçı uşaqlarını da əhatə edəcək. Sosial sığınacaqların açılmasından sonra, onlarla bağlı müvafiq təkliflər hazırlanacaq. Onlar bilsinlər ki, qeydiyyata alınacaq və yaşayış yeri ilə təmin olunacaqlar.
Eyni zamanda, bu uşaqların Azərbaycana hansı ölkələrdən gəldiklərini müəyyənləşdirəcəyik. Bütün bunlar üçün zaman lazımdır", - deyə nazirlikdən bildiriblər.
Bir məqam xüsusi qeyd edilməlidir: dövlət tərəfindən sosial sığınacaqların açılmasından sonra, HQT-lər yanında fəaliyyət göstərən belə obyektlər bağlanmayacaq. Əksinə, bu gün ölkədə "sosial sifariş" siyasəti həyata keçirilir və bu siyasətə əsasən, ölkə başçısı İlham Əliyev fiziki imkanları məhdud uşaqların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi üçün 2 milyon manat ayırıb. "Nazirlik ixtisaslaşmış QHT-lər arasında tender keçirib. Tenderdə qalib gəlmiş təşkilata sosial sifarişlər verilib. Tədbirlərimiz davam edir. Artıq bu layihələrin monitorinqinə başlayırıq. Güman ki, onları ilin sonunadək yekunlaşdıracağıq. Gələcəkdə bu işlərin daha genişləndirilməsini planlaşdırırıq. Sosial layihələrin yalnız fiziki imkanları məhdud olan uşaqları deyil, qocaları və digər təbəqədən olan insanları da əhatə etməsi üzərində çalışırıq", - deyə nazirlik əməkdaşı qeyd edib.
Hazırda nazirliyin, təxminən, 1400 sosial işçisi var. Onlar hardasa 15 000 qocaya evində yardım göstərir. Nazirlik ümid edir ki, bu işlər sosial sifarişlər əsasında QHT-lər tərəfindən həyata keçiriləcək. Bu halda nazirlik əməkdaşlarını başqa işlərə istiqamətləndirəcək.
Əksər ekspertlərin fikrincə, sosial reabilitasiya mərkəzlərinin yaradılması istənilən cəmiyyətdə hüquqi dövlətin qurulması baxımından çox vacibdir. Onlar Azərbaycanda QHT-lər səviyyəsindədir. Amma bu siyasətin dövlət tərəfindən həyata keçirilməsi çox vacibdir. Bu məsələdə daha bir vacib məqam var - sosial xarakterli problem riskinin olduğu qrupa aid uşaqlar və böyüklər yalnız müvəqqəti köməklə - yaşayış yeri və s. deyil, daimi yardımla da təmin edilməlidirlər. Söhbət işlə təminolunmadan və firavan həyat üçün vacib olan digər təminatlardan gedir.
Cəzaçəkmə müəssisələrindən çıxmış və həyata adaptasiyası xeyli çətin olan şəxslərə gəlincə, onların özlərini cəmiyyətə lazımlı saymaları, orta və ali təhsil almaqda, işə düzəlməkdə, mənzilə sahib çıxmaqda problem yaşamamaları üçün mümkün olan bütün addımlar atılmalıdır. Keçmiş məhbusların nəzərdə tutulması da vacibdir - bu proqram Azərbaycandakı bütün keçmiş məhbusları əhatə etməlidir.
Xarici ölkələrdə postpenitensiar mərkəzlər fəaliyyət göstərir və onlar məhbusların qanunlarla yaşamaları, sosial reabilitasiyası və azadlığa çıxdıqdan sonra cəmiyyətə adaptasiya olunmaları üçün onlarla sosial-psixoloji iş aparırlar. Tarixdə keçmiş məhbusların reabilitasiyası sisteminin inkişafı və onlara yardımların göstərilməsi üzrə ilk qanun 1862-ci ildə İngiltərədə qəbul olunub. Bu, "Azadlığa çıxmış cinayətkarlara yardım haqqında" qanun idi. Bu gün İngiltərədə keçmiş məhbuslara yardımın göstərilməsi və onların yenidən tərbiyələndirilməsi üzrə Milli Assosiasiya fəaliyyət göstərir. Assosiasiya xeyriyyə fondlarının ianələri və DİN-dən illik ayırmalar hesabına işləyir. Orada işləyənlər könüllü vətəndaşlardır.
Qurum həbsxanalardan kənarda mehmanxana tipli mərkəzlər açıb və onun əsas işi sosial işçilərin üzərinə düşür.
ABŞ-da ilk belə qanun "Postpenitensiar qəyyumluq haqqında" qanun olub. 1950-ci ildə qəbul edilmiş bu qanunda zamanla dəyişikliklər edilib, oraya əlavələr olunub. Qanuna əsasən, reabilitasiya dövrü məhbusun azadlığa çıxdığı gündən sonrakı 6 ayda həyata keçirilir və əlbəttə ki, bu, keçmiş məhbusun arzusu əsasında baş verir (müddət qısaldıla da bilər). Qanun ictimai təşkilatların keçmiş məhbuslara reabilitasiya işində yardım göstərmələrinə icazə verir. Bu tipli yardımların göstərilməsi ilə məşğul olan müasir təşkilatlara misal kimi Hardman Dəstək Fondunun adını çəkmək olar.
1970-ci illərin sonu, 1980-ci illərin əvvəllərində "Yarıyolda evlər" yaradılmışdı. Onların fəaliyyəti bir neçə istiqaməti əhatə edirdi: işədüzəlmə məsələsi ilə bağlı konsultasiyalar; sosial-bərpa işləri; işsizlər üçün yaradıcılıq fəaliyyəti; tibbi və psixiatrik müalicə; narkomanlar və spirtli içki düşkünləri ilə konsultasiyalar; peşəkar və ümumtəhsil tədrisi; iş yerlərinin təklifi və ya daha yüksək ixtisaslaşma tələb edən işə keçirilmə. Onlar keçmiş məhbusların cəmiyyətə uğurlu insan kimi qayıtmalarının açarı idi.
Azərbaycanda bu işlə "Hüquq Dünyası" Hüquqi Təbliğat İctimai Birliyi məşğul olur. Layihə əsasında 10 penitensiar idarədə azadlığa çıxmış keçmiş məhbusların hüquqi yardım alması və maarifləndirilməsi, onların şəxsiyyət vəsiqəsi ilə təmin olunmasına kömək, azadlığa çıxdıqdan sonra birdəfəlik yardım, ünvanlı sosial yardım, diskriminasiyaya məruz qalmaması üçün kömək və s. həyata keçirilir. Güman etmək olar ki, dövlət səviyyəsində yaradılacaq sosial reabilitasiya mərkəzləri əsasında keçmiş məhbuslar müvafiq qurumların köməkliyi ilə işə düzələ biləcək, ev-eşiksiz, nəzarətsiz uşaqların problemləri isə nəhayət, həll olunacaq.

A SOCIAL NEEDS ORDER
Soon public rehabilitation facilities are to appear in Azerbaijan,in other words, public shelters. The construction of them has already started on the orders of the Ministry of Labour and Social Protection of the Population. These are specialised rehabilitation centres and public shelters for minors and educational rehabilitation centres for the blind in the village of Zabrat in Sabuncu district of Baku, as well as social adaptation centres for people on early release from penitentiaries in Qobustan district. These centres are scheduled to be commissioned at the end of this year.
The decision to build the public shelters was taken in order to boost the material and technological base in the social services. Social and psychological advice, as well as legal aid for children who have found themselves in difficulties, will be available in these specialised rehabilitation centres and public shelters. The Ministry of Labour and Social Protection of the Population is subsequently planning to build similar centres in different regions of the country. Documentation containing the designs and estimates have already been drawn up for the construction of rehabilitation centres housing 30 people and public shelters housing 25 in the towns of Ganca, Agcabadi, Quba, Masalli, Saki, Tovuz, Ismayilli and Salyan Districts. The building of these facilities will be included in the proposals drawn up for the draft investment programme for next year.
In reliable hands?
As reported earlier by the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, the public shelter and social rehabilitation centre in the settlement of Zabrat is calculated to take 50 children. The homeless children will be cared for there. This will happen in the following way: social workers will find street children and take them to the shelter. If the children do have a family, measures will be taken to return them to their parents. Minors will also be rendered legal and medical assistance, after which a decision will be taken as to their future.The children will undergo check-ups for approximately a week.At the same time, the social workers will work with the children's relatives.
According to estimates, there are approximately 5,000 street children in Azerbaijan. "But there are no exact figures. Besides this, we still do not know whether gypsy children, who also live on the street in practice, will be subject to social rehabilitation. Thus, for example, we have not dealt with this issue before from a legal point of view. After the public shelters open, the relevant proposals relating to these children will be drawn up. It is possible that they will be registered and provided with housing. At the same time, we shall find out which countries they have come from. This is all a matter of time,".
It should particularly be stressed that, after the opening of the state public shelter, such facilities for minors, but those operating under NGOs will not be closed. On the contrary, at the present time a "social needs" policy is being pursued in the country, within the framework of which President Ilham Aliyev has allocated 2m manats for boosting social protection for disabled children. The Ministry has conducted a tender among the specialised NGO. Provision for social needs will be provided to those organisations that win. Our measures are ongoing. We have already set about monitoring these projects. They are likely to be completed by the end of this year. We are planning to expand this work in the future. We are working to ensure that not only disabled children are covered by these social projects, but also the elderly and others,".
We note that today there are approximately 1,400 social workers at the ministry. They make roughly 15,000 home visits to elderly citizens. Today the ministry calculates that the work will be carried out by an NGO at the expense of the social needs provision, after which staff can be redirected into another job.
Many experts are of the opinion that setting up public and rehabilitation centres is very important for the development of a law-based state in any society. They do exist in Azerbaijan on the level of NGOs. But it is very important that such a policy should be conducted by the state too. True, there is one other important element that comes up with regard to this issue, namely that of children and adults who are in a high-risk group, when it comes to social problems. They not only need temporary assistance such as accommodation and so forth, but permanent help, subsequently finding them employment and other things they need for a happy life.
In the case of people released from prison, for whom it is difficult to fit back into society, it is necessary to do everything possible to make them feel that they are needed, so that they do not have problems getting higher and secondary education, finding a job and obtaining accommodation. It is also important for ex-offenders to be covered by this programme which is intended for all ex-offenders in Azerbaijan.
How is it done abroad?
Centres for ex-offenders exist abroad, in which prisoners are rendered assistance socially and psychologically in training to behave in a law-abiding manner, in social rehabilitation and adapting back into society after being released. The act of 1862 "On assistance to released criminals" was the first law in England in the history of developing a system of rehabilitation and rendering assistance to ex-offenders. Today a national association for assistance to ex-offenders and their re-education exists in England. The association is funded by charity donations and an annual grant from the Home Office. It brings together citizens who are volunteers. Hotel-type centres have been opened by it, which are outside the prison, and the bulk of the work is done by social workers.
In the USA, this type of law "On post-penitentiary care" was adopted for the first time in 1950. In accordance with the law, a rehabilitation period of up to six months is envisaged from the moment of release from prison, if the ex-offender is not averse to receiving this assistance (this period can be shorter). The law also envisages that public organisations can render assistance in rehabilitating the ex-offenders. A charity society, or the Hardman Trust are among today's public organisations rendering this type of assistance.
At the end of the 1970s and beginning of the 1980s, so-called "Halfway Houses" were set up to provide advice on finding a job, social and restorative activity, creative activity for those who are unable to work, medical and psychiatric treatment, consultations for drug addicts and alcoholics, vocational training and general education classes, and provision of jobs or job transfers requiring a higher qualification. They have been the key to a successful return to society.
The "World of Law" public association of legal education is busy doing this in Azerbaijan. Within the framework of the project work relating to the legal protection and education of released prisoners is being implemented at 10 penitentiary institutions. The ex-offenders are assisted in obtaining identification documents, in obtaining one-off assistance after release, targeted social assistance, the eradication of discrimination and other things. It is believed that on the basis of the public rehabilitation shelters set up on a state level, ex-offenders will be able to get a job with the assistance of a departmental structure, and the problem of child homelessness and lack of supervision will ultimately be resolved.