Bakıda sərnişindaşımanın təkmilləşdirilməsinə diqqət artırılacaq
"İnkişaf etmiş ölkə yoxsulların da avtomobilə sahib olması yox, zənginlərin də ictimai nəqliyyatdan istifadə etmələri deməkdir". Məşhur urbanist, Kolumbiya paytaxtı Boqotanın sabiq meri Enrike Penyalosun vaxtilə ifadə etdiyi bu fikir kifayət qədər ədalətli səslənir. Dünyanın şəhərsalma təcrübəsi göstərir ki, yaxşı inkişaf etmiş ictimai nəqliyyat şəbəkəsi olmadan, müasir meqapolislərin inkişafı sadəcə mümkün deyil.
Bakıda, təəssüf ki, bu sahədə həllini gözləyən problemlər qalmaqdadır və onları aradan qaldırmağın vaxtıdır. Üstəlik, nəzərə almaq lazımdır ki, Azərbaycan paytaxtında əhalinin sayının artması ilə, daimi inkişaf proseslərinin getməsi, şəhərin sərhədlərinin durmadan genişlənməsi, yeni yaşayış komplekslərinin, qəsəbələrin tikilməsilə ictimai nəqliyyata tələbat da dəfələrlə artır. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, yanvar-iyul aylarında ölkənin sərnişin nəqliyyatından 1 milyard insan istifadə edib. Bu, 2013-cü ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 5% çoxdur. Sərnişinlərin əksəriyyəti avtomobil nəqliyyatı (87,4%), qalan hissəsi isə metropolitenlə (12,3%) daşınıb.
Bu gün paytaxtın "qrafik üzrə" işləyən yeganə nəqliyyat vasitəsi olan metrodakı basabas bir çox sərnişinləri yerüstü nəqliyyat vasitələrindən istifadə etmək məcburiyyətində qoyur. Amma burada da hər şey qaydasında deyil - bu gün şəhərin sərnişin avtobuslarında getmək nəinki rahat deyil, hətta bəzən təhlükəlidir də.
Avtobus sürücülərinin təcrübəsizliyi, tez-tez yol hərəkəti qaydalarını kobud şəkildə pozmaları, sürət həddini aşmaları paytaxt küçələrində çoxsaylı avtomobil qəzalarına səbəb olur. Hazırda Azərbaycanın nəqliyyat sistemində dəyişikliklər və yeniliklər baş verir. Bu prosesdə şəhər nəqliyyatından istifadə edən sərnişinlərin təhlükəsizliyinin təmini vacib yer tutur. Ölkədə tədris ilinin başlandığını da nəzərə alsaq, bu sahəyə nəzarətin gücləndirilməsi son dərəcə aktualdır.
Avtobus sürücülərinin səhlənkarlığı ilə mübarizə və sərnişinlərin təhlükəsizliyinin təmini məqsədilə Nəqliyyat Nazirliyi müntəzəm olaraq profilaktik tədbirlər həyata keçirir. Bakıda marşrut avtobusları işlədən sahibkarlara bu yaxınlarda nəzarətin gücləndirilməsi belə tədbirlərdəndir. Yeniliyə əsasən, reydlərin həyata keçirilməsi, Bakı küçələrində sərnişin nəqliyyatının fəaliyyətinə nəzarət edəcək səyyar məntəqələrin yaradılması nəzərdə tutulur. Bundan sonra sürücü və onun ixtisası ilə bağlı tələblərə necə əməl olunduğuna, avtobusların texniki vəziyyəti və təhlükəsizlik qaydalarına əməl olunması məsələlərinə ciddi nəzarət olacaq.
Nəqliyyat Nazirliyinin ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Namiq Həsənovun sözlərinə görə, avtobus marşrutlarının fəaliyyətində ciddi nöqsanların üzə çıxacağı təqdirdə, onların sahibinə qarşı sərt tədbirlər görülür, hətta xətdən çıxarılma hallarına rast gəlinir.
Bundan başqa, yaxın vaxtlarda Bakı küçələrində hərəkət edən sərnişin avtobuslarının salonunda müşahidə kameralarının quraşdırılması da planlaşdırılır. Bu, sürücülərin davranışlarına, salondakı vəziyyətə idarəetmə mərkəzindən nəzarət olunmasına imkan verəcək.
Amma bütün problemlər heç də insan amili ilə bağlı deyil. Daşınma zamanı sərnişinlərin təhlükəsizliyinin təmini üçün avtobusların texniki vəziyyəti də şərtdir. Hazırda paytaxt küçələrində hərəkətdə olan əksər avtobuslar texniki baxımdan çox köhnəlib. Onlar rahatlıq baxımından da işə yaramır (oturacaqların üzünün xarab olması, bəzən hətta oturacağın olmaması və s.). Bununla əlaqədar olaraq, paytaxtın avtobus parkının yenilənməsinə, onların daha keyfiyyətli avtobuslarla əvəzlənməsinə ehtiyac var.
İctimai nəqliyyatda sərnişindaşımanın keyfiyyətinin artırılması məqsədilə həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində payızda Bakıya yüzlərlə yeni avtobus gətiriləcək. Bu, müəyyən sayda köhnəlmiş nəqliyyat vasitələrinin yeni və keyfiyyətli avtobuslarla əvəzlənməsinə imkan verəcək.
Yeni, hündür olmayan avtobusların daha bir üstünlüyü əlil insanların rahat və təhlükəsiz daşınmasına imkan verməsi olacaq. Bu avtobuslarda əlil arabaları üçün xüsusi pandus var, eləcə də belə nəqliyyat vasitələri avtomatik ötürücü qutuya və kondisionerə malikdir. Onlarda 26 oturacaq yer alır. Hazırda Bakıda, təxminən, 2500 avtobus fəaliyyətdədir. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2014-cü ilin ilk yarısında Azərbaycana ümumi dəyəri təxminən 8 milyon dollar olan 167 avtobus gətirilib.
Bununla yanaşı, paytaxtın ictimai nəqliyyatında xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi işinə tam şəkildə kartla ödəniş sisteminə keçilməsi də öz töhfəsini verəcək. Bu, nəinki sərnişinlərlə sürücülər arasında əlaqənin minimuma endirilməsinə şərait yaradacaq, həm də sürücülərin planla işləməsini aradan qaldıracaq, onların əməkhaqqı əsasında fəaliyyət göstərmələrini təmin edəcək. Sərnişin uğrunda əməlli-başlı yarışa çıxan sürücülər bəzən həm özlərini, həm də onlarla sərnişinin həyatına təhlükə qarşısında qoyurlar. Onların əməkhaqqı ilə işləmələri bəzi sürücülərin artıq pul qazanmaq arzularının üzərindən xətt çəkəcək, qarşı yola çıxaraq sürətlə "yarışa girmələri"nin qarşısını alacaq. 2014-cü ilin sonları, 2015-ci ilin əvvəllərinə Bakıda sərnişin avtobuslarında ödəniş yalnız kartla olacaq.
Bakının bütün sərnişin avtobuslarında kartla ödəniş sisteminə keçid 2015-ci il martın 1-dək başa çatdırılacaq. Nəqliyyat nazirinin müavini Musa Pənahovun sözlərinə görə, həmin kartlarla Bakı metrosundan, gələcəkdə isə taksilərdə də istifadə üçün ödəniş etmək mümkün olacaq. "Hazırda nəqliyyat kartlarından metroda da istifadə edilə bilməsi üçün işlər görülür", - deyə nazir müavini qeyd edib.
Bakıda ictimai nəqliyyatın fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması yolları vaxtaşırı olaraq xarici ekspertlərlə, maliyyə institutları ilə də müzakirə olunur. Məsələn, bu yaxınlarda Asiya İnkişaf Bankının (AİB) konsultantlarından ibarət qrup Bakıda olub. Şəhərsalma mütəxəssisi Devid Marqonşternin rəhbərlik etdiyi qrup Bakıya 2012-ci ildə Azərbaycana ayrılmış 925 min dollarlıq texniki yardım çərçivəsində məsləhətləşmələri davam etdirmək üçün gəlib. Qeyd edək ki, vəsait nəqliyyat xəritəsinin hazırlanması, dayanıqlı nəqliyyat investisiya proqramının dəstəklənməsi məqsədilə ayrılıb. Ekspertlərlə Nəqliyyat Nazirliyində nazir müavini Musa Pənahovun rəhbərliyi altında keçirilən görüşdə tərəflər Bakıda ictimai nəqliyyatla bağlı vəziyyətin yaxşılaşdırılması, şəhərdaxili dəmir yolu nəqliyyatının inkişafı, avtobuslar vasitəsilə kütləvi sürət tranzit sisteminin yaradılması, şəhərin avtobus sisteminin yenidən qurulması, avtobus dayanacaqlarının idarə olunması, paytaxtın yol şəbəkəsinin və əsas yol kəsişmələrinin təkmilləşdirilməsi məsələləri müzakirə olunub. Nazirlik hazırlanan proqram çərçivəsində yekun hesabat hazırlayır və o, 2014-cü ilin dekabrına hazır olmalıdır.
Təhlükəsizliyin təmini, avtobusların dəyişdirilməsi, yeni ödəniş sisteminə keçilməsi - bütün bunlar şəhərdə nəqliyyat sisteminin təkmilləşdirilməsinə imkan verəcək məsələlərdir. Bu, sərnişin daşınması prosesini daha sahmanlı və keyfiyyətli edəcək. Nəticədə, sərnişinlər üçün avtobusda olduqları müddət əzablı dəqiqələr deyil, günə yaxşı başlanğıc olacaq.

Baku will give more attention to efforts to improve passenger traffic system
"An advanced city is not a place where the poor move about in cars, rather it's where even the rich use public transportation". This pretty plausible statement was made by Enrique Penalosa, the renowned urbanist and mayor of the Colombian capital Bogota. The world's urban planning practices show that the development of modern-day megalopolises is just impossible without a well-developed network of public transportation with its different modes and routes tightly connected within one mechanism.
Unfortunately, this sphere is still one of the most painful and slowly resolved problems in Baku. All the more so as the need for public transportation grows essentially as the Azerbaijani capital's population grows and permanent processes go on related to city development, expansion of its boundaries and construction of new housing estates and settlements. According to data from the State Statistics Committee of Azerbaijan, in January-July, the country's passenger transport carried 1bn people, which is an increase of 5 per cent on the same period in 2013. The bulk of the passengers were carried by motor vehicles (87.4 per cent) and the underground (12.3 per cent).
The crush of people in the underground, the only transport in the city running to schedule, often makes many passengers resort to surface transport. But travelling by urban buses is not much fun today as the process is not only uncomfortable and tiresome but sometimes also dangerous.
Drivers lacking experience and frequently and grossly violation of traffic rules and speeding often cause traffic accident on the capital's roads. Currently Azerbaijan's transport system is undergoing change and adjustment during which it is very important to ensure safety for urban transport passengers. It is a pretty urgent task to step up control kin view of the new school year started in this country.
It must be admitted that the Transport Ministry takes regular preventive efforts against bus drivers' careless attitudes and to ensure passenger safety. A case in point is recently toughened control over businessmen operating bus routes in Baku. Thus for instance it is planned to hold spot checks and use mobile stations to monitor the operation of passenger transport in Baku streets in keeping with established requirements to drivers and their skills, the technical condition of the buses and observance of safety rules.
If serious faults are revealed in the operation of bus routes, tough measures are taken against their owners, up to suspending the carrier from work in this sector, said Namiq Hasanov running the public relations department at the Transport Ministry.
In addition, in the near future, surveillance cameras will be installed in Baku's buses, which will allow the behavior of drivers and the situation inside the bus to be controlled from the command center.
However, not everything can be reduced to the human factor. The technical condition of the buses is also important. Currently many buses running along the capital's streets are technically out of date. They are also unfit in terms of comfort (worn-out seat covers, sometime the very seats are missing and many other problems). In this context, it is important to replenish the capital's bus fleet giving preference to manufacturers providing higher quality.
Thus several hundred new buses will be brought to the capital during this autumn as part of efforts to enhance the quality of passenger traffic by public transport. This will in turn make it possible to replace some worn-out vehicles with new ones that are more up to date and of higher quality. Some advantages of the new low-floor busesinclude the fact that they are designed to transport people with disabilities in comfort and safety, as they are equipped with special wheelchair ramps. These vehicles are also equipped with automatic transmission, air conditioning, andcan seat 26 people. Currently there are about 2,500 buses functioning in the capital. According to the State Statistics Committee, 167 buses worth about 8m dollars were imported to Azerbaijan in the first half of 2014.
Alongside this, a sweeping switch to pay cards will also contribute to improving the quality of urban transport services. Such cards will not only minimize passenger-driver contacts but also lead to giving up the current system where drivers' wages depend on target fulfillment and switching over to fixed salaries. In pursuit of gain, drivers of passenger buses sometimes jeopardize both their own life and the lives of dozens passengers. Their wish to earn extra money by speeding along the wrong side of the road will become a thing of the past when fixed salaries have been introduced.
The system for handling bus fares in Baku will be completely switched to the card system by 1 March 2015. According to Deputy Transport Minister Musa Panahov, these cards can soon be used to pay the fare to ride the Baku Metro, and in the future could be used to pay taxi fares. "Currently, work is being done in order to allow the use of the transport cards in the metro," said the deputy minister.
Ways to improve the operation of public transport in Baku are also discussed from time to time with foreign specialists and financial institutions. In particular, a group of consultants from the Asian Development Bank (ADB) led by city planning expert David Morgenstern recently arrived in Baku to continue consultations with the Azerbaijani side under a project to provide technical aid worth 925,000 dollars allocated in 2012 to support the transport card project and a sustainable transport investment programme for the Azeri capital. At a meeting at the Transport Ministry chaired by Deputy Minister Musa Panahov , the sides discussed a strategy to improve the public transport situation in Baku, efforts to develop inner-city railway transport, renovate the city's bus system, establish a rapid bus mass transit system and control of bus stops, improve the capital's road network and major road junctions. The ministry will draw up its final report within the programme being developed in December 2014.
Stepping up safety efforts, replacement of buses, phasing in the new payment system - all these measures will make it possible to improve the city transport system, make the passenger traffic process more coordinated and enhance its quality so that the time spent aboard a bus is a good beginning of the day rather than a torture.