ŞƏR SİMASINI DƏYİŞİB
Adını dəyişərək "İslam dövləti" ("İD") etmiş "İraq və Şam İslam Dövləti" təşkilatı Böyük Britaniyaya və Fransaya qarşı terror aktlarının həyata keçiriləcəyi hədəsi ilə çıxış edib. Bu arada İraqda gündən-günə yeni əraziləri nəzarətə götürən "İD" ordusu Türkiyə sərhədinə yaxınlaşıb. Artıq Əlcəzairin, Misirin və digər ərəb dövlətlərinin "İD"yə "simpatiya" bəsləyən fundamentalistləri qruplaşmanı dəstəklədiklərini bəyan ediblər. Ehtimala əsaslanan hesablamalara görə, İD-nin baxışlarını Yaxın Şərqdə fəaliyyət göstərən yüzlərlə terror qruplaşması bölüşür. Ərəb politoloq, "Əl-Ərəbiyyə" və "Əl-Əhrar" qəzetlərinin icmalçısı Məhəmməd Adil "R+" jurnalına eksklüziv müsahibəsində ərəb ölkələrində "İD"yə olan münasibət haqda danışıb.
- "İD"nin kimin layihəsi olması ilə bağlı bir neçə versiya var. ABŞ-ın, Səudiyyə Ərəbistanının, Qətərin, Türkiyənin, İsrailin, BAAS partiyası veteranlarının və hətta Rusiyanın adı çəkilir. Ərəb dünyasında bu haqda nə düşünürlər?
- "İD"i kimin yaratdığını müəyyənləşdirmək üçün bu təşkilatın fəaliyyətindən kimin faydalandığı sualına cavab tapmaq lazımdır. Diqqət edin: "İD"nin peyda olması ilə praktiki olaraq, "Əl-Qaidə"də yox olub. Görünür kimsə "Əl-Qaidə"yə yerini "İslam dövləti"nə verməyi tapşırıb.
Nüfuzlu geosiyasi mərkəzlər Suriyada xalqın inamına arxalanan demokratik hakimiyyətin qurulmasında maraqlı deyillər. Çünki Suriyada qurulacaq istənilən demokratik hakimiyyət İsrail üçün təhlükə olacaq. "İD" Suriya və İraqda sabitliyi pozmaqla, faktiki olaraq İsrailin mövqelərini gücləndirir. Bununla yanaşı, "İD" yalnız mövcudluğu ilə Fars körfəzinin zəngin dövlətlərinə - Səudiyyə Ərəbistanı, Qətər və s. təzyiq vasitəsinə çevrilib. Konkret ölkə adları çəkmək istəməzdim, amma "İD" regionda sabitliyi nə qədər çox pozursa, Yaxın Şərqə kənar qüvvələrin müdaxilə və soxulma imkanları o qədər artır. Sual yaranır: necə oldu ki, İraqda "İD"nin peyda olması ilə dərhal Qərb və ərəb dövlətlərindən ibarət koalisiya yaradıldı, Qəzzadakı bundan heç də az qanın tökülmədiyi münaqişə zamanı isə heç bir koalisiya yaradılmamışdı?
- "İD"nin yaradılması kimə və nə üçün gərək idi?
- "İD" Suriya hökuməti ilə mübarizədə müəyyən vəzifələrin öhdəsindən gəlinməsi üçün lazım idi. Amma bir müddət sonra qruplaşma öz oynunu oynamağa girişdi. Təşkilat müstəqil fəaliyyət göstərməyə başladı və ABŞ-ın nəzarətindən çıxdı. Koalisiyanın yaradılması səbəbi də budur.
"İD"də hər hansı strategiya və intellektual liderlər yoxdur. Onların sadəcə hədəfi var - islam xilafətinin yaradılması, hərbi resursları var - ərəb ölkələri, Mərkəzi Asiya və bəzi Avropa dövlətlərindəki yoxsul, işsiz, savadsız müsəlman gəncliyi. Mübarizə taktikası var - cihad. Onlar hansı formalı islam dövləti yaratmaq istədiklərinə dair suala ətraflı cavab verə bilməzlər. Konkret düşmən - ABŞ və digər Qərb dövlətləri ilə mübarizə aparan "Əl-Qaidə"dən fərqli olaraq, "İD" ərazi uğrunda savaşır. Bu təşkilatın sponsorları ilə bilavasitə yaraqlılarının maraqları bəzi məsələlərdə üst-üstə düşə, bəzi məsələlərdə isə toqquşa bilər. "İD" Suriya və İraqdakı qeyri-sabitlikdən son dərəcə uğurla istifadə edib. Bütün bu amilləri nəzərə alaraq hesab edirəm ki, "İD" liderlərinin bəyan etdikləri məqsədlərə çata bilər.
- "İD" yeni xilafətdə bütün ərəb dövlətlərini birləşdirməyə iddialıdır. Hələlik onlara şiələr və kürdlər müqavimət göstərir. "İD"nin İordaniyaya, Səudiyyə Ərəbistanına və sünni əhalinin yaşadığı digər dövlətlərə də hücum edəcəyi təqdirdə nə baş verəcək?
- İraq, Suriya və Türkiyə sünnüləri də "İD" yaraqlıları ilə mübarizə aparırlar. Sünnilərin gözündə bu təşkilatın əməlləri adi banditizmdir. "İD"nin İordaniya ərazisinə soxulmağa gücünün yetəcəyini düşünmürəm. Məsələ ondadır ki, Yaxın Şərqdə heç bir dövlət cihadçıları dəstəkləmir. Onların bütün əməlləri - işğal etdikləri ərazilərdə xristianların, kürdlərin təqib olunması, qətllər, dözümsüzlük və s. islam dininə ziddir. Onlar dinc sakinlərə qarşı yol verdikləri zorakılıqla, ağılsızlıqla islam dininin imicinə zərbə vururlar.
Düşünürəm ki, beynəlxalq koalisiyanın həyata keçirdiyi antiterror əməliyyatları nəticəsində "İD" də siyasi arenanı "Əl-Qaidə" kimi tərk edəcək. Amma Yaxın Şərqdə qeyri-sabitliyin daim davam etməsi üçün onların yerini başqa terror təşkilatları tutacaq.
- KİV-də yer alan məlumatlara görə, "İD"nin komandirləri koalisiyanın hücumlarına cavab olaraq, Böyük Britaniya və Fransaya hücumların təşkil olunacağını bəyan ediblər. Britaniyalılar və fransızlar yerli islamçıların qisas aktı kimi polisləri, yəhudilərdən ibarət qrupu necə məhv etdiklərini yaxşı xatırlayırlar. Bu təhlükə avropalıların müsəlmanları Böyük Britaniyadan, Fransadan, Hollandiyadan və digər ölkələrdlən kütləvi şəkildə deportasiya etməsi ilə nəticələnə bilərmi?
- Yaxın keçmişdə Avropa ölkələrində müsəlmanlar dəfələrlə təqib olunublar. Məsələn, belə hal "Əl-Qaidə"nin 2005-ci ildə İngiltərə dəmir yolunda törətdiyi terror aktından sonra baş verib. Belə təqiblər olub və olacaq. "Əl-Qaidə" mafiya kimi gizli fəaliyyət göstərirdisə, "İD" açıq fəaliyyətdədir. Bu gün "İD" yalnız Qərb dövlətlərinə deyil, bütünlükdə İslam dünyasına da təhlükə yaradır. "Əl-Qaidə" ilə mübarizə təcrübəsinə əsaslanaraq demək olar ki, ABŞ və müttəfiqlərinin aviasiya zərbələri "İD"nin fəaliyyətinə son qoyacaq. Amma regionda terror problemi açıq qalır. Bu problemin həlli üçün regionda dayanıqlı sülh bərqərar olunmalı, Suriyada demokratik hakimiyyət formalaşmalı, İraqın müstəqilliyi bərpa olunmalıdır.

Организация "Исламское государство Ирака и Леванта", сменившее свое название на "Исламское государство" (ИГ), выступила с угрозой проводить террористические акты против Великобритании и Франции. В то же время, захватывая все больше иракской территории, армия ИГ вплотную подошла к турецкой границе. О поддержке боевиков ИГ заявили "симпатизирующие" им фундаменталисты в Алжире, Египте и других арабских странах. По предположительным подсчетам, взгляды с ИГ разделяют сотни различных террористических группировок на Ближнем Востоке. О том, как относятся к ИГ в арабском мире, в эксклюзивном интервью читателям R+ рассказывает арабский политолог, обозреватель газет "Аль-Арабия" и "Аль-Ахрар" Мухаммед АДИЛ.
- Существует несколько версий по поводу того, чьим проектом является ИГ. Называют США, Саудовскую Аравию, Катар, Турцию, Израиль, ветеранов партии БААС и даже РФ. А что думают по этому поводу в арабском мире?
- Для того чтобы определить, кто создал ИГИЛ, необходимо ответить на вопрос, кому приносит выгоду деятельность этой организации? Обратите внимание: с появлением на арене ИГ практически исчезла с поля зрения "Аль-Каида". Похоже, кто-то дал команду "Аль-Каиде" уступить свое место "Исламскому государству".
Надо отметить, что очень влиятельные геополитические центры не заинтересованы в установлении в Сирии демократической, пользующейся народным доверием, власти. Потому что любая демократическая власть в Сирии будет угрозой безопасности Израиля. Дестабилизируя ситуацию в Сирии и Ираке, тем самым ИГ фактически укрепляет позиции Израиля. В то же время уже только своим существованием ИГ служит орудием давления на богатые страны Персидского залива - Саудовскую Аравию, Катар и др. Я не хочу называть конкретные страны, но чем сильнее ИГ дестабилизирует ситуацию в регионе, тем больше возможностей у внешних сил для вмешательства или вторжения в регион Ближнего Востока. Можно задать вопрос, почему с появлением ИГ в Ираке была создана международная коалиция из западных и арабских стран, тогда как во время не менее кровавого конфликта в Газе никакой коалиции создано не было?
- Кому и для чего нужно было создавать ИГ?
- ИГ было нужно для решения определенных задач в борьбе с сирийским правительством. Но несколько позже ИГ начало вести собственную игру. Эта организация стала самостоятельной и не контролируется американцами. Вот поэтому создана коалиция.
У ИГ нет какой-то стратегии и интеллектуальных лидеров. Есть цель - создание исламского халифата, есть военные ресурсы - бедная, безработная, необразованная мусульманская молодежь из арабских стран, Центральной Азии и некоторых европейских государств. Есть тактика борьбы - джихад. Они не могут внятно объяснить, что за исламское государство они хотят построить. В отличие от "Аль-Каиды", которая боролась с конкретным врагом - США и другими западными странами, ИГ ведет борьбу за территории. У спонсоров этой организации и непосредственно боевиков ИГ интересы в определенных вопросах могут совпадать, а в определенных вопросах сталкиваться. ИГ очень удачно воспользовалось нестабильностью ситуации в Сирии и Ираке. Учитывая все эти факторы, не считаю, что ИГ может достичь цели, о которой заявили лидеры этой организации.
- ИГ претендует на объединение в новом халифате всех арабских стран. Пока боевикам ИГ сопротивляются шииты и курды. Что будет, если ИГ вторгнется в Иорданию, Саудовскую Аравию и другие государства с суннитским населением?
- Сунниты Ирака, Сирии, Турции также ведут борьбу с боевиками ИГ. В глазах суннитов деятельность этой организации сродни обычному бандитизму. Не думаю, что у ИГ хватит сил на вторжение на иорданскую территорию. Дело в том, что ни одна страна Ближневосточного региона не поддерживает джихадистов. Все, что они делают - преследования христиан, курдов, казни, нетерпимость и прочее на захваченных территориях, - противоречит исламской религии. Жестокостью в отношении мирного населения и безрассудством они наносят вред имиджу ислама.
Думаю, что в результате антитеррористической операции международной коалиции ИГ сойдет с политической арены так же, как "Аль-Каида". Но на их место придут другие террористические организации, чтобы постоянно держать регион Ближнего Востока в состоянии нестабильности.
- По данным СМИ, командиры ИГ заявили, что в ответ на атаки коалиции они будут отвечать террористическими актами в Великобритании и Франции. Британцы и французы помнят, как в качестве акта возмездия местные исламисты совершили убийство полицейского, группы евреев. Может ли угроза со стороны привести к тому, что европейцы просто массово депортируют мусульман из Великобритании, Франции, Голландии и других государств?
- В недавнем прошлом в европейских странах не раз происходили гонения на мусульман. К примеру, после террористического акта "Аль-Каиды" на железной дороге в Англии в 2005 году. Подобные преследования были и будут. Если "Аль-Каида" действовала как тайная организация, подобно мафии, то ИГ действует открыто. На сегодняшний день ИГ представляет угрозу не только странам Запада, но и всему исламскому миру. Из опыта борьбы с "Аль-Каидой" можно предположить, что деятельность ИГ прекратится под ударами авиации США и их союзников. Однако проблема терроризма в регионе останется открытой. Для решения этой проблемы необходимо установить устойчивый мир в регионе, сформировать демократическую власть в Сирии и восстановить независимость Ирака.