ARDNF və AMB öz aktivlərinin bir hissəsini yuanla yerləşdirmək niyyətindədirlər
Valyuta rezervlərinin artması ilə Azərbaycan üçün onların diversifikasiya məsələsi də daha da aktuallaşır. Bu problemin həllinin vacibliyi son illərdə ABŞ və Avropa iqtisadiyyatlarında güclənən böhran vəziyyətlərini, dollar və avro məzənnəsinin dəyişkənliyini və bu valyutalarda olan qiymətli kağızların gəlirliyinin azalması nəzərə almaqla artıb. Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) və Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) bu yaxınlarda çıxarılan qərarları ölkənin dinamik inkişaf edən Asiya regionunun resurslarını cəlb eləməklə, strateji valyuta ehtiyatlarını da diversifikasiya etmək niyyətindədir.
Kifayət qədər uzun müddət ərzində Azərbaycan hökuməti ARDNF və AMB-nin rezerv ehtiyatlarının multivalyuta səbətinin formalaşdırılması məsələsində kifayət qədər ehtiyatlı mövqeni tuturdu. Valyuta ehtiyatlarının strukturunun formalaşdırılmasında əsas rolunu Amerika dolları, avro və nəzərəçarpmayan dərəcədə Britaniya funtu oynayırdı. Bu cür yanaşma kifayət qədər obyektivdir, çünki yığımların strukturu ixracın əsas hissəsi "köhnə dünya" ölkələri və bir qədər də Amerikanın payına düşdüyü Azərbaycanın xarici ticarət fəaliyyətini kifayət qədər proporsional əks etdirirdi.
Nisbətən yaxın dönəmdə, 2010-cu ildə Mərkəzi Bankda valyuta səbətinə yeni aktiv - qızılın əlavə edilməsi barədə qərar qəbul edilib: AMB rezervlərində Azərbaycanın Gədəbəy rayonundakı yataqlarından hasil edilən qiymətli metalın bir hissəsi yığılırdı.
2012-ci ildə yeni sərmayə siyasətini qəbul edən Dövlət Neft Fondu da, on ildən çox mövcud olan konservativ yanaşmasından maliyyə alətlərinin siyahısını və sərmayələrin coğrafiyasını genişləndirərək, sərmayə portfelinin formalaşmasına keçib. Bu gün ARDNF öz aktivlərini təkcə G7 qrupuna daxil olan dövlətlərin deyil, Avropa Valyuta Birliyinə üzv dövlətlərin, həmçinin Rusiya və Türkiyənin, yəni uzunmüddətli ölkə (suveren borc) reytinqinə malik dövlətlərin valyutalarında ifadə olunmuş aktivlərə yerləşdirir.
Eyni zamanda Fond uzunmüddətli əsasda valyuta ehtiyatlarının diversifikasiyası üçün yararlı hesab edərək, öz aktivlərinə qızıl və daşınmaz əmlak da daxil edib. ARDNF və AMB-nin yeni strateji yanaşmaları valyutada, eləcə də ABŞ və Avropanın qiymətli kağızlarında olan aktivlərin idarə edilməsindən alınan gəlirlərin nəzərəçarpacaq dərəcə azalmasına gətirib çıxaran son illərin mənfi tendensiyası ilə bir qədər bağlı idi.
Eyni zamanda son illər Azərbaycan Yaxın Şərqin bəzi ölkələrində sabit satış bazasını formalaşdıraraq, Cənub-Şərq Asiya və Hind-Çin kimi dinamik inkişaf edən regionda irəliləyərək neft ticarətinin coğrafiyasını səmərəli şəkildə genişləndirirdi. Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanın xarici ticarət balansının, demək olar ki, yarısı məhz sadalanan regionların payına düşür. Bu mənada, ilk növbədə, İndoneziyanı, Taylandı və qismən Cənubi Koreyanı, Vyetnamı və Sinqapurda və Koreyada yaradılan SOCAR Trading-in neft terminalları vasitəsi ilə Azərbaycanın enerji daşıyıcılarını aktiv şəkildə alan digər qonşu ölkələri qeyd etmək lazımdır.
Söz düşmüşkən, qlobal səmtlərin sürətlə inkişaf edən Asiya regionuna tərəf dəyişilməsi, dünyanın bir çox ölkələri üçün çoxdan əsas trendə çevrilib. Baxmayaraq ki, Çin və digər dövlətlərin ticarəti əsas dünya ehtiyat valyutalarında - dollar və avroda aparılır, son zamanlar ticarət dövriyyəsinə yuanın da daxil edilməsi tendensiyası müşahidə olunur. Demək olar ki, bir nəslin gözü qarşısında Çinin dünya təsərrüfatında köklü şəkildə mövqeyinin dəyişməsi baş verdi: bu gün ÇXR ixrac üzrə birinci, ÜDM həcminə və xarici ticarətin ümumi həcminə görə ikinci yeri tutur. Buna görə ÇXR-in valyuta siyasəti beynəlxalq valyuta sisteminə ciddi təsir göstərərək, əhəmiyyətli dəyişikliklərə məruz qalıb.
Belə ki, ən azı ildə üç dəfə olaraq dərc olunan Beynəlxalq Hesablamalar Bankının hesabatına görə, 2010-cu ildə yuanla edilən əməliyyatlar 1%-dən və ya xarici valyuta bazarlarının ümumi dövriyyəsinin 77,1 mlrd. dollarını təşkil edirdi. 2013-cü ildə dərc olunan dünyanın ən iri bankı HSBC-nin proqnozlarına əsasən, yaxın üç ildə Çinin ümumi ticarət axınının 30 faizi yuanla həyata keçiriləcək. Bu da onu dollar və avrodan sonra ən çox istifadə olunan üç valyuta sırasına daxil edəcək.
Eyni zamanda Beynəlxalq Valyuta Fondu da dünya valyuta sistemini islah etməyə, BVF səbətinə inkişaf edən bazarların valyutalarını, xüsusilə yuanı əlavə etməyə və Asiya ölkələrinin qiymətli kağızlarının və digər aktivlərin istifadəsini hərtərəfli genişləndirməyə və bununla da, qlobal maliyyə sisteminin sabitliyini stimullaşdırmağa çağırır. Müvafiq trend Çinin, Rusiya və BRİCS (Braziliya, Rusiya, Hindistan,Çin, Ş.Afrika) təşkilatının digər iştirakçılarının siyasətində dayanıqlı dominantıdır. Xüsusilə Moskva və Pekin qarşılıqlı ticarətin milli valyutalara, gələcəkdə isə Rusiya ehtiyat fondlarının aktivlərinin Səmaaltı ölkənin qiymətli kağızlarında ehtiyat saxlanılmasına keçməsinin mümkünlüyünü öyrənirlər.
Qeyd etmək lazımdır ki, son vaxtlar Azərbaycanın valyuta yığılmalarının diversifikasiya olunmasının vacibliyi nəzərəçarpacaq şəkildə artıb.
Bu məqsədlər üçün bir neçə il bundan əvvəl Mərkəzi Bank instrumental, valyuta və coğrafi diversifikasiyası nəzərdə tutulan ehtiyatların idarəedilməsinin effektivliyinin artırılması ilə bağlı yeni strategiya tərtib edib. Bu proses artıq başlayıb və bu gün xarici menecerlərin idarə edilməsinə, təxminən, 400 mln. dollar verilib. Vaxt keçdikcə onların həcmi mərhələli şəkildə 1-1,5 mlrd. dollara qədər artacaq. İqtisadi fəallıq mərkəzlərinin tədricən Çin və Cənub-Şərqi Asiya regionuna dəyişməsi şərtlərində, Mərkəzi Bank mərhələli şəkildə burada öz xarici aktivlərinin nəzərəçarpacaq hissəsini yerləşdirməyi planlaşdırır.
"Strategiyanın yeniliyi valyuta ehtiyatlarının Asiya qiymətli kağızlar bazarında diversifikasiyasından ibarətdir. Bununla belə, nəhəng Çin bazarı ilə yanaşı, bizim aktivlərin Sinqapurda, Malayziyada, İndoneziyada, Cənubi Koreyada yerləşdirilməsi kifayət qədər aktualdır. Bu perspektivli maliyyə bazarlarına çıxış aktivlərin xarici idarəedilməsi vasitəsi ilə həyata keçirilir", - deyə AMB sədr müavini Aftandil Babayev hesab edir.
AMB artıq öz valyuta ehtiyatları tərkibində Asiya sabit gəlirli qiymətli kağızlar portfelinin idarə edilməsi üçün xarici menecerlərin seçimi ilə bağlı növbəti tender elan edir. Bu yaxınlarda isə AMB Çin Mərkəzi Bankına müraciət edərək, bu ölkənin banklararası istiqraz bazarında iştirak etmək üçün icazə alıb. Ümumilikdə isə multivalyutalı sərmayə portfeli yaratmaq üçün Mərkəzi Bank dayanıqlı yüksək likvidliyə malik kağızlarda yerləşdirərək, Asiya ölkələrində, təqribən, 600 mln. dollar həcmində vəsaiti xarici idarəetməyə verməyi planlaşdırır.
Bir çox ekspertlərin fikrincə, Çinin sürətlə inkişaf edən və sabit olan iqtisadiyyatı bu ölkənin valyutasını və qiymətli kağızlarını üçüncü ölkələrin aktivlərinin ehtiyatda saxlanılması üçün kifayət qədər perspektivli edir. Amma bu günə kimi bunun üçün əsas əngəl yuanın azad bazar konvertasiyasının olmaması olub. Onun kursu hökumət tərəfindən tənzimlənir, bundan əlavə, son zamanlara kimi Çin hökuməti ixracı stimullaşdırmaq üçün süni şəkildə öz valyutasının kursunu aşağı salmağa çalışırdı. Lakin son zamanlar Pekin yuanın "sərbəst üzməyə" buraxılması barədə düşünür. Bu da Çinin qiymətli kağızların sərmayə cəlbediciliyini dəfələrlə artıracaq.
Bununla belə, Cənub-Şərqi Asiyanın digər ölkələrində valyuta kursunun tənzimlənmə sistemi daha liberaldır və onların qiymətli kağızlar bazarı çoxdan və aktiv şəkildə qlobal maliyyə sisteminə qoşulub.
Məhz buna görə də perspektivli Asiya istiqamətinin kəşfinə Azərbaycan Dövlət Neft Fondu da başlayıb. "ARDNF Çin tənzimləyicisi ilə yuanda olan aktivlərə çıxışına dair danışıqlar aparır və cari ildə bu valyutaya 1,8 mlrd. dollara qədər sərmayə yatırmağı planlaşdırır. Yuan dünya əhəmiyyətini qazanır və bizim ölkə öz valyuta ehtiyatlarının hissələrini bu valyutada ehtiyatda saxlamağa maraqlıdır", - deyə bu yaxınlarda ARDNF rəhbəri Şahmar Mövsümov "Financial Times"ə bildirib.
Onun sözlərinə görə, ötən ilin sonlarında Fond öz portfelində dünya valyutalarının (ənənəvi dollar, avro və funt-sterlinqdən savayı) payını beşdən on faizədək artırmağı qərara alıb. "Əlavə 5% və ya təqribən, 1,8 mlrd. dollar digər valyutalara sərmayə yatırmaq planlaşdırılır. İlin sonuna qədər sərbəst olacaq həcmi biz yuana və Çin valyutasında olan istənilən digər aktivlərlə yerləşdirəcəyik", - deyə Ş.Mövsümov vurğulayıb.
Ölkənin qızıl valyuta ehtiyatlarının diversifikasiyasının vacibliyi təkcə aktivlərin gəlirliyinin artırılması tələbatı ilə izah olunmur. Bu, həmçinin dövlətin uzunmüddətli təhlükəsizlik məsələsidir. Gələcək nəsillər üçün yığmaları dünya valyutalarının devalvasiyası və qiymətli kağızların qlobal bazarlarda böhran kimi mümkün risklərdən qorunmasının labüdlüyüdür. Qiymət kifayət qədər yüksəkdir - çünki bu gün ölkənin ümumi valyuta ehtiyatlarının həcmi 54 mlrd. dolları üstələyir. Bu da illik ÜDM-in, təqribən, 70%-nə bərabərdir.

SOFAR and CBA intend to invest some of their assets in the yuan
With the growth of the foreign currency reserves of Azerbaijan, the issue of their diversification is becoming increasingly important. The importance of this problem has increased in recent years in view of the growing crisis in the economies of the United States and Europe, the volatility of the dollar and the euro and the falling profitability of the securities in these currencies. The recent decisions of the Central Bank of Azerbaijan (CBA) and the State Oil Fund (SOFAR) indicate that the country intends to diversify its strategic currency reserves, involving the resources of the dynamically developing Asian region.
For a relatively long time, the government of Azerbaijan adhered to a very cautious stance on the issue of forming a multi-currency basket of the reserve funds of SOFAR and the CBA. The key role in shaping the structure of foreign exchange reserves was played by the American dollar and the euro, and to a small extent, by the British pound. Such an approach is quite objective, since the structure of savings proportionally reflected the foreign trade of Azerbaijan, most of the exports of which fell to European countries and partly America.
Relatively recently, in 2010, the Central Bank decided to include a new asset - gold - in the basket of currencies: Some of the precious metals produced from an Azerbaijani field in Gadabay were accumulated in the reserves of the Central Bank.
In 2012, the State Oil Fund, which adopted a new investment policy, also moved away from the decade-long conservative approach to the formation of the investment portfolio by expanding the list of financial instruments and the geography of investment. Today SOFAR invests its assets not only in the long-term obligations of G7 member states, but also of other countries participating in the European Monetary Union, as well as Russia and Turkey. At the same time, the Fund has included gold and real estate in its assets by making them suitable for the diversification of foreign exchange reserves in the long-term. The new strategic approaches of SOFAR and the CBA were associated to a large extent with the negative trend of recent years, which led to a marked decline in profits from the management of assets in US and European currencies and securities.
At the same time, in recent years, Azerbaijan has effectively expanded the geography of oil trade, advancing to the dynamically developing region of Southeast Asia and Indochina, forming at the same time a stable base of sales in some countries of the Middle East. Interestingly, the regions we listed now account for nearly half of the foreign trade balance of Azerbaijan. First of all, in this context it is worth mentioning Indonesia, Thailand, and to some extent, South Korea, Vietnam and other neighbouring countries, actively acquiring Azerbaijani energy through oil terminals of SOCAR Trading created in Singapore and Korea.
By the way, the change of global benchmarks towards the booming Asian region has long become a leading trend for most countries of the world. Despite the fact that trade in China and other countries is carried out in the world's major reserve currencies - the dollar and the euro, the recent period has seen the yuan included in the trade turnover. A fundamental change in China's position in the world economy took place literally in front of the eyes of one generation: China now ranks first in export worldwide and second - in terms of GDP and the total volume of foreign trade. In this regard, China's monetary policy has undergone significant changes, having a major impact on the international monetary system. For example, according to the report of the Bank for International Settlements published once every three years, in 2010, operations in yuans accounted for less than 1 per cent - 77.1bn dollars of the total turnover of foreign exchange markets. According to the forecasts of the world's largest bank HSBC published in 2013, over the next three years 30 per cent of the total trade flows of China will be carried out in yuans, which will make it one of the three most commonly used currencies - after the dollar and the euro.
At the same time, the International Monetary Fund also calls for reform in the global monetary system, for emerging market currencies, particularly the yuan, to be added to the IMF basket and for the use of securities and other assets of Asian states to be expanded in every possible way, thereby stimulating the stability of the global financial system. This trend is a stable dominant in the policy of China, Russia and other BRICS members. In particular, Moscow and Beijing are considering using national currencies in mutual trade, and in the future, expanding the reserve assets of the Russian reserve funds in Chinese securities.
It is noteworthy that in the recent period, the need for the diversification of the currency reserves of Azerbaijan has significantly increased. To this end, a few years ago the Central Bank developed a new strategy for improving the management of the reserves, providing for their instrumental, currency and geographic diversification. This process has already begun, and now about 400m dollars have been transferred under the control of external managers, and over time, their volume will consistently increase to 1-1.5bn dollars. As the centres of economic activity gradually move to China and Southeast Asia, the Central Bank plans to gradually place a significant part of their foreign assets here.
"The novelty of the strategy is to diversify foreign exchange reserves on the Asian securities markets. And along with the huge Chinese market, it is very important to place our assets in Singapore, Malaysia, Indonesia and South Korea. These promising financial markets will also be accessed via external asset management," says CBA Deputy Chairman Aftandil Babayev.
The CBA is already conducting another tender for the selection of foreign managers to manage the portfolio of Asian stable income securities as part of its foreign exchange reserves. And recently, the CBA applied to the Central Bank of China for permission to participate in the interbank bond market of the country. In general, to create a multi-currency investment portfolio, the Central Bank plans to place about 600m dollars under foreign management in Asia, investing these funds in stable and highly liquid papers.
According to most experts, the thriving and stable economy of China makes the currency and securities of this country very promising for the reservation of assets of third states. However, until now the main obstacle to this has been the lack of the free-market conversion of the yuan. Its rate is regulated by the government, and, until recently, the Chinese government sought to artificially lower the rate of its currency to boost exports. Recently, however, Beijing has been thinking of allowing the exchange rate of the yuan to float freely, which will significantly increase the investment attractiveness of Chinese securities.
However, in other countries of Southeast Asia, the system of regulating the exchange rate is much more liberal, and their securities markets have long been actively involved in the global financial system.
Actually, it is for this reason that the State Oil Fund of Azerbaijan has started to develop promising Asian destinations. "SOFAR is in talks with Chinese regulators on the subject of access to assets in the yuan and plans to invest up to 1.8bn dollars in this currency during the current year. The yuan is gaining global significance, and our country is interested in keeping some of its foreign exchange reserves in that currency," SOFAR head Sahmar Movsumov told the Financial Times recently. According to him, at the end of last year, the Fund decided to increase the share of world currencies (except the traditional dollar, euro and pound sterling) in its portfolio from 5 to 10 per cent. "It is planned to invest additional 5 per cent, or about 1.8bn dollars in other currencies. We will invest the amount that will be available by the end of the year in the yuan and any other assets in the Chinese currency," Movsumov said.
The need to diversify the country's international reserves is dictated not only by the need to increase the return on assets, it is also a question of the long-term security of the state, the need to protect the savings for future generations against possible devaluations of world currencies and crises on the global securities markets. The price of the issue is quite considerable - after all, today the volume of total foreign exchange reserves exceeds 54bn dollars, which is almost equal to 70 per cent of annual national GDP.