Ermənistanda başlamış nümayişlərin nəticəsi çox ağır ola bilər
Ermənistan müxalifəti ölkənin regionlarında silsilə mitinqlərin keçirilməsilə "qızmar payız" təşkil edəcəyi vədinə sadiqdir. İrəvanda hələ "Maydan" və ya "Təhrir" ssenarilərini reallaşdırmaq mümkün olmayıb. Lakin Serj Sarqsyanın "yaxın ətrafı", deyəsən, əməlli-başlı əsəb keçirməyə başlayıb. Hər halda, baş nazir Ovik Abramyan parlamentin tribunasından müxalifəti birbaşa 1 mart 2008-ci il hadisələrinin təkrarlana biləcəyilə hədələyib. Hökumət başçısı bildirib ki, Ermənistan müxalifəti hakimiyyətlə konstruktiv dialoqa nail olmaq üçün heç bir addım atmır, bəzən hökumətin təkliflərini arqumentlərlə deyil, ehtirasları coşdurmaqla qarşılayır, bununla da, məsələni parlamentin zalından kənara daşımağa çalışır. "Belə qənaətə gəlmək olar ki, müxalifət 1 mart 2008-ci il hadisələrinin təkrarlanmasını arzulayır", - deyə Abramyan qeyd edib. Əslində, kənardan hər şey dialoqa çağırış kimi görünməli olsa da, baş nazirin bəyanatındakı hədəni duymamaq mümkün deyil.
Bununla yanaşı, müxalifətin etirazlarının sosial narazılıq dalğasına çevrilməkdə olması Ermənistan hakimiyyətində əməlli-başlı əsəb yaradır. Kiçik sahibkarların qiyamını məhz bu cür qiymətləndirmək olar.
Ölkədə kiçik və orta sahibkarlıq fəaliyyətilə məşğul olan şəxslərin narazılığına parlamentin "Dövriyyədən vergi" haqqında qanunu qəbul etməsi olub. Əslində, kənardan hər şey yaxşı görünür. Qanuna əsasən, oktyabrın 1-dən dövriyyəsi 58 milyon dramadək (113 min avro) olan müəssisələr üçün dövriyyədən vergitutma 3,5%-dən 1%-ə endirilir. Amma bunun əvəzində sahibkarlar Maliyyə Nazirliyinə hər mala görə hesabat və hesab-faktura təqdim etməlidirlər. Əks təqdirdə, onlar vergi xidməti tərəfindən cərimə olunacaqlar. İlk baxışdan bu qanun kiçik biznesin üzərindəki "vergi yükü"nü azaltmalı idi. Amma sahibkarlar onu böyük qəzəblə qarşılayıblar. Əvvəlcə İrəvanın "Malatiya", "Razdan" və "Firdousi" bazarlarının işçiləri Ermənistan hökumətinin binası qarşısında etiraz aksiyası keçiriblər. Ticarətçilərdən biri jurnalistlərə açıqlamasında deyib: "Qanuna görə, bizə cəmi 1% gəlir düşür. Biz bu qanunun ləğvini tələb edirik. Onun bizə faydası yoxdur. Hökumət bizə onsuz da işləmək imkanı vermir, indi, üstəlik, bir az da boğmağa başlayır. Mən kimdənsə mal götürürəm, satılmayan malları geri qaytarıram. Vergi əməkdaşları gəlir, malın olmadığını görür və məni cərimələyir. Bu ədalətlidir?" Digər ticarətçilər bundan sonra kassa aparatı almaq məcburiyyətində qalacaqlarını söyləyirlər. Nəticədə, sahibkarlar onlara seçim imkanı verilməsini tələb edirlər: hesabatın təqdimatı ilə 1% vergi, yaxud hesabatsız 3,5%.
Etirazlar nəticəsində baş nazir narazı sahibkarlarla görüşmək məcburiyyətində qalıb. Amma görüşdən sonra O.Abramyan ticarətçilərin narazılıqlarının "əsassız və yersiz" olduğunu bəyan edib. O, hökumətin məqsədinin kiçik və orta sahibkarlıq fəaliyyətilə məşğul olanların sıxışdırılması olmadığını iddia edib. Baş nazirin sözlərinə görə, burada məqsəd əksinə, onların maraqlarına uyğun hərəkət edilməsi, iri sahibkarların vergiyə cəlb olunmasıdır. "Bizim hədəfimiz iri bizneslər olmalıdır", - deyə baş nazir qeyd edib. O, Maliyyə Nazirliyinə kiçik və orta biznesdə əsassız yoxlamalara yol verilməməsini tapşırıb. Baş nazirin sözlərinə görə, iqtisadiyyatın bu sektorunun sıxışdırılması haqda fikirlər "təxribatçılar" tərəfindən yayılır.
Amma bütün bunlar sahibkarları sakitləşdirməyib. Üstəlik, etirazlar Gümrünü də bürüyüb və orada yerli bazarın yüzlərlə işçisi işə çıxmaqdan imtina edib.
Baş verənlərin mənası, ümumilikdə, aydındır. Gümrüdə və İrəvanda sanki sahibkarların "vergi yükü"nü azaltmalı olan qanuna etiraz olaraq keçirilən aksiyalar Ermənistan iqtisadiyyatının bu gün vergi və hüquq müstəvisində olmadığının bariz göstəricisidir. Bununla yanaşı, Ermənistan hökuməti bu gün üzləşdiyi iqtisadi kollaps fonunda büdcəni doldurmaq üçün yeni yollar tapmalıdır. Bu yaxınlaradək İrəvan bu işin öhdəsindən xarici kreditlər və qızıl ehtiyatının satışı ilə gəlirdi. Bu gün artıq onun qızıl ehtiyatları satılıb qurtarıb, kredit reytinqi isə o həddədir ki, xaricdən borc almağa ümid etməyinə dəyməz. Belə olan vəziyyətdə yerli biznesdən daha çox "qoparmaq" cəhdi gözlənilməz deyil.
Bu yerdə baş nazir Ovik Abramyanın bu ilin mayında ölkənin ən iri 100 sahibkarını "söhbətləşməyə" dəvət etdiyini də yada salmaq lazımdır. Həmin görüşün səhəri gün o, hökumətin iclasında Ermənistanın biznes sahəsində təmiz oyun qaydalarına keçməsi üçün iyulun 1-dək vaxtının olduğunu, artıq maliyyə naziri Qaqik Xaçatryana prosesə nəzarət etməyi tapşırmışdı. "Razılaşdıq ki, biznesdə şərtlər hamı üçün eyni olsun. Biznesin özünün başqa formada işləməyə cəhd etməsi üçün onlara iyulun 1-dək vaxt verəcəyik. Bundan sonra lazım gələcəyi təqdirdə, səlahiyyətlərimiz çərçivəsində rıçaqlardan istifadə etmək məcburiyyətində qalacağıq", - deyə hələ o zaman baş nazir bildirmişdi. Amma, deyəsən, yerli oliqarxlar hökumətlə kifayət qədər tez bir zamanda "razılığa gəliblər". Syunikə (Zəngəzur) məşhur Suren Xaçatryanın ("Tülkü") qubernator təyin edilməsi bunun göstəricisidir. Belə vəziyyətdə Ermənistanda "kiçik və orta biznes"in taleyi əvvəlcədən həll olunmuş hesab edilə bilər. Belə olan təqdirdə, Ermənistan hökumətinin və onun kriminal diktaturasının hər şeyi tanış üsullarla həll etməyə çalışması heç də təəccüblü deyil. Çaşıb qalmış irəvanlı müşahidəçilərin sözlərinə görə, İrəvanın qızıl bazarının direktoru Vaqarş Abramyan etiraz aksiyasında iştirak etmiş ticarətçilərin piştaxtalarını dağıdıb. "Çorrord işhanutyun" qəzeti öz mənbələrinə istinadən yazır ki, Abramyan daha sonra ona boyun əyməyən işçilərin əmək müqavilələrini ləğv etmək qərarına gəlib. O, bunu aparılacaq tikinti işlərilə əsaslandırıb. Məsələn, qəzetin yazdığına görə, satıcılar Vaqarş Abramyandan bu mövzuda məktub alıblar: "Nəzərinizə çatdırırıq ki, maliyyə ehtiyaclarımızın ödənməsi məqsədilə aparılacaq tikinti işlərilə əlaqədar olaraq, müqaviləniz 15 gün ərzində ləğv olunacaq". Bundan başqa, elə həmin qəzetin məlumatına görə, İrəvanın qızıl bazarının sahibi işçiləri üçün 2 qayda müəyyənləşdirib: banklardan qızıl külçələrin alınması qadağan olunub, bazara qızılın Abramyan tərəfindən tədarük olunacağı açıqlanıb. İndi işçilər qızılı məhz Abraamyandan və onun müəyyənləşdirdiyi qiymətlər əsasında almalıdırlar.
"Bunadək qızıl satıcıları zərgərlik məmulatlarının hazırlanması üçün banklardan münasib qiymətlərlə qızıl ala bilirdilərsə, bu gün onlar külçələri yalnız Vaqarşdan və daha baha qiymətə almaq məcburiyyətindədirlər. Bu tələbə əməl etməyən satıcı müqavilənin pozulacağı və bazardan çıxarılacağı ilə hədələnir", - deyə qəzet yazır.
"Vaqarş və Vordiner Konsern" MMC-nin rəhbəri, İrəvanın Qızıl məmulatları yarmarkasının (qızıl bazarı) yaradıcısı və direktoru Vaqarş Abraamyanın əməlləri vandalizmdən başqa bir şey deyil. Bunu isə Ermənistanın "Kiçik biznes sahəsində sahibkarlar birliyi"nin sədri Stepan Aslanyan keçirdiyi mətbuat konfransında bəyan edib. "Siz quldar yox, sahibkarsız. Ticarətçilər sizin üçün qul deyillər ki, onlara mitinqə getmək və ya getməmək haqda əmr verəsiniz", - deyə Aslanyan qeyd edib. O, ölkənin siyasi qüvvələrini baş verənləri qiymətləndirməyə və pisləməyə çağırıb.

Последствия протестов в Армении могут оказаться весьма масштабными
Оппозиция Армении готова сдержать свое обещание насчет "жаркой осени", устроив серию митингов в регионах страны. Реализовать сценарий не то "майдана", не то "тахрира" в Ереване пока что не удалось, однако в "ближнем кругe" Сержа Саргсяна, похоже, занервничали всерьез. Во всяком случае, премьер-министр Овик Абрамян с парламентской трибуны прямо пригрозил армянской оппозиции повторением событий 1 марта 2008 года. По словам премьера, оппозиция не стремится к конструктивному диалогу и зачастую встречает предложения правительства не аргументами, а накалом страстей, которые хочет вывести за пределы парламентского зала. Создается впечатление, что оппозиция желает повторения событий 1 марта 2008 года, добавил премьер. И хотя внешне все должно было выглядеть как призыв к диалогу, не уловить в словах премьера угрозы было, честно говоря, невозможно.
При этом очевидно, что власти Армении заставляет нервничать также то обстоятельство, что протесты оппозиции накладываются на волну социального недовольства, одним из проявлений которого стал бунт мелких предпринимателей.
Недовольство малого и среднего бизнеса спровоцировал принятый парламентом Армении закон "О налоге с оборота". В задумках все выглядело очень хорошо. С 1 октября для предприятий с оборотом до 58 млн. драмов (113 тыс. евро) в год налог с оборота снижается с 3,5 до 1%. Но взамен предприниматели обязаны предоставлять в министерство финансов Армении отчеты и счета-фактуры на каждый товар, иначе будут оштрафованы налоговой службой. По идее, это нововведение должно было ослабить "налоговое бремя" на малый бизнес. Но в реальности предприниматели встретили его в штыки. Сначала у здания правительства Армении провели акцию протеста сотрудники ереванских вещевых рынков "Малатия", "Раздан" и "Фирдоуси". Один из торговцев заявил журналистам: "Согласно этому закону нам причитается польза в один процент. Мы требуем отменить этот закон. Он нам вовсе не приносит пользы. Правительство не дает нам возможности работать, а теперь еще и душит. Я прошу кого-то привезти товар, привожу, товар не продается, я его возвращаю, а налоговая является и видит, что товара нет, и штрафует меня - разве это справедливо?". Другие говорили, что теперь будут вынуждены приобрести кассовые аппараты. В результате предприниматели потребовали позволить им выбирать: платить 1%, но с отчетностью, или 3,5%, но без предоставления документов.
Премьер-министр был вынужден встретиться с несогласными предпринимателями. И безапелляционно заявил, что недовольство торговцев, дескать, "необоснованно и неуместно". Абрамян заверил, что правительство не ставило целью притеснение представителей малого и среднего бизнеса, а, напротив, действовало именно в их интересах, стремясь привести в налоговое поле крупных предпринимателей.
"Нашей мишенью должен стать крупный бизнес", - заявил глава кабмина и приказал министерству финансов воздержаться от необоснованных проверок в малом и среднем бизнесе. И заверил, что слухи о притеснениях этого сектора экономики распространяют "провокаторы".
Однако сбить накал страстей не удалось. Более того, акции протеста охватили и Гюмри, где работу бросили сотни торговцев местного рынка.
Смысл происходящего в общем-то понятен. Акции протеста в Гюмри и Ереване в ответ на закон, который вроде бы должен был ослабить налоговое давление на мелкий бизнес, - красноречивая информация, какой сектор экономики Армении находится сегодня вне налогового и правового поля. Вместе с тем власти Армении сегодня на фоне экономического коллапса вынуждены искать все новые и новые способы хоть как-то пополнить бюджет. Еще совсем недавно задача эта решалась при помощи внешних кредитов и продажи золотого запаса. Сегодня золотовалютные резервы распроданы, а кредитный рейтинг Армении таков, что рассчитывать на внешние займы не приходится. И в такой ситуации попытки "состричь побольше" с местного бизнеса не являются неожиданными.
Более того, можно вспомнить, как в мае нынешнего года премьер-министр Овик Абрамян, по информации СМИ, пригласил к себе 100 крупных предпринимателей "для беседы". А на следующий день на заседании правительства заявил, что для перехода к честным правилам игры у бизнеса Армении есть время - до 1 июля, и он уже поручил министру финансов Гагику Хачатряну проследить за этим процессом. "Мы договорились, что условия в бизнесе будут равны для всех. До 1 июля мы дадим время на то, чтобы бизнес сам попытался работать по-иному. После этого мы будем вынуждены при необходимости применить рычаги в рамках своих полномочий", - пригрозил премьер. Но, похоже, местные олигархи очень быстро "договорились" с правительством, о чем говорит "переназначение" на пост губернатора Сюника (Зангезура) небезызвестного Сурена Хачатряна ("Лиски"). Известного рецидивиста, у которого в послужном списке несколько громких преступлений.
В такой ситуации судьба "малого и среднего бизнеса" в Армении была, по сути, предрешена. И вряд ли стоит удивляться, что власти Армении с ее криминальной диктатурой попытались решить все знакомыми методами. Как теперь констатируют ошарашенные ереванские наблюдатели, директор ереванского рынка золота Вагарш Абрамян устроил разгром прилавков тех торговцев, которые принимали участие в акциях протеста. А газета "Чоррорд ишханутюн" со ссылкой на свои источники написала, что затем он решил расторгнуть с непокорными трудовые договоры - якобы с целью проведения строительных работ. В частности, сообщает газета, продавцы получили от Вагарша Абрамяна письмо следующего содержания: "Предупреждаем вас о том, что в связи с проведением строительных работ для наших финансовых нужд ваш договор будет расторгнут в течение 15 дней". Кроме того, по данным того же издания, владелец ереванского рынка золота установил для своих работников новые правила: он запретил им покупать золотые слитки в банках и заявил, что сам поставляет золото, так что торговцы должны покупать золото именно у него и по установленным им ценам. "Если до этого продавцы золота могли по доступным ценам покупать для ювелирных изделий золото из банков, то сегодня они вынуждены покупать золотые слитки у Вагарша по более высоким ценам. В случае неподчинения владелец рынка золота угрожал своим работникам расторжением договоров и лишением места на рынке", - отмечает газета.
Действия руководителя ООО "Вагарш и Вординер Концерн", учредителя-директора ереванской Ярмарки золотых изделий (рынок золота) Вагарша Абрамяна есть не что иное, как вандализм, заявил на своей пресс-конференции председатель Армянского союза предпринимателей в сфере малого бизнеса Степан Асланян. "Существуют собственники, а не рабовладельцы. Торговцы вам не рабы, чтобы приказывать им идти на митинг или нет", - подчеркнул Асланян, призвав политические силы в стране выступить с осуждением и оценками произошедшего.