ƏFSANƏVİ "F-1" BAKIDA
Çoxları üçün yuxu kimi görünsə də, "Formula-1" yarışlarının Azərbaycanda keçiriləcəyi reallıqdır. Artıq 2016-cı ildə "Avtoidmanın şahzadəsi" kimi tanınan "Formula-1" yarışının bir mərhələsi Bakıda keçiriləcək. Məşhur şirkətlə 9 illik müqavilə imzalayan Azərbaycan "Formula-1" üçün istifadə olunacaq yol xəttini artıq dəqiqləşdirib. "Formula-1" yarışının baş icraçı direktoru Berni Ekklestoun və gənclər və idman naziri Azad Rəhimov "F-1" yarışının həvəskarlarına, Herman Tilke tərəfindən Bakıda keçiriləcək Avropa Qran Pri Bakı yarışı üçün xüsusi olaraq layihələndirilmiş, Bakı küçələrini əhatə edəcək yarış dairəsinin möhtəşəm sxeminin ilk görüntüləri barədə açıqlama verib. Berni Ekklestoun "R+"a açıqlamasında Azərbaycanın belə yarışı keçirmək istəyini böyük sevinclə qarşıladığını deyib: "Sözün düzü həm sevindim, həm də təəccübləndim. Çünki məndə sizin hansı yollara sahib olduğunuz barədə məlumat yox idi. Bakı gözəl şəhərdir. Lakin "Formula-1" yarışlarını qəbul etmək çox çətindir. Amma sonradan əmin oldum ki, ölkəniz bu yarışı yüksək səviyyədə keçirə bilər."
Berni Ekklestounun sözlərinə görə, "Formula-1" yarışlarının Azərbaycanda keçirilməsi üçün təqvimə son əlavələr edib və bu yarışlar üçün layihələndirilmiş ən müasir yeni küçə dairəsi müəyyənləşdirilib. 2016-cı ildə dünya səviyyəli tədbirin Bakıda təşkil olunması üçün lazımi araşdırmalar aparılıb. "F-1" yarışı Bakıdan dünyanın bir neçə ölkəsinə canlı yayımlanacaq. Yürüş zamanı şəhərin görüntüləri ekranlara daşınacaq.
Azərbaycanda "Formula-1" yarışlarına böyük maraq olduğunu bildirən Berni Ekklestoun ölkəmizi Türkiyə ilə müqayisə etməyin əleyhinə olduğunu deyib: "Türkiyədə hər şey yüksək səviyyədə idi. Amma layihə qazanc baxımından ümidləri doğrultmadı. İlk olaraq Türkiyəyə gəlmək çoxları üçün çətin oldu. Digər tərəfdən, orada futbolu "Formula-1"dən çox sevirlər. Əminəm ki, sizdə tam fərqli olacaq. Biz layihə zamanı Bakının bütün gözəlliyini dünyaya göstərmək istəyirik. İmzaladığımız 9 illik müqavilə Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlı olduğumuzu sübut edir."
Layihənin yüksək səviyyədə icra olunacağına əmin olduğunu bildirən gənclər və idman naziri Azad Rəhimov Azərbaycanda "Formula-1" yarışlarının təşkili üçün lazımi şəraitin olduğunu vurğulayıb: "Bakının Avropa Qran Pri yarışına cəlb edilməsi hər bir nəfər üçün çox vacib və sevindirici hadisədir. Dünyanın ən maraqlı və həyəcanlı idman növünə qatıla bilməyimiz üçün öz gərgin iş qrafikindən vaxt ayıraraq Azərbaycana gəldiyinə və bizə ən yeni "Formula-1" dairəsinin sxeminin təqdim edilməsində köməklik etdiyinə görə cənab Ekklestouna təşəkkürümü bildirirəm. Biz yarış dairəsinin sxemi ilə bağlı Herman Tilke və onun komandası ilə 2013-cü ildən etibarən çox sıx fəaliyyət göstəririk. "Tilke Engineering" şirkətinə verdiyimiz tapşırıq çox sadə idi - tez bir zamanda Bakıda Qran Pri yarışlarının keçirilməsinə dəstək verəcək, unikal, habelə "F-1" yarışlarının təqvimində ən heyranedici, ən parlaq məkanların arasında özünəməxsus yer tuta biləcək, "F-1" yarışının heyranları və komandalarının əsl zövq yaşaya biləcəyi yarış dairəsini layihələndirmək. Ən əsası, biz bu yarış dairəsində paytaxt Bakının ən görməli yerlərinin nümayiş etdirilməsini arzu edirdik. Mən çox məmnunam ki, 2016-cı ildə "F-1" komandalarının yarış zamanı istifadə edəcəkləri bu dairə qarşıya qoyduğumuz məqsədləri dəqiq əks etdirir. Hal-hazırda, biz çətin işlərin başlandığı növbəti mərhələdəyik və hamımız qarşıdan gələn aylarda dairənin inşasının şahidi olacağıq. Biz bilirik ki, irəlidə bizi müəyyən çətinliklər gözləyir; əminik ki, cənab Ekklestoun və "Tilke Engineering" şirkətinin peşəkar heyətinin, eləcə də "F-1" Qran Pri yarışının ən yeni trasının yaradılmasına cəlb edilən hər bir insanın köməyi ilə, bu işlər 2016-cı ildə analoqu olmayan tədbirin keçirilməsiylə nəticələnəcək. "Formula-1" planetin ən yüksək ixtisaslı idman və əyləncə tədbirləri üçün mükəmməl məkan olan və müasir Avropa ölkəsi kimi tanınan Azərbaycanın qazandığı yüksək nüfuza öz dəyərli töhfəsini verəcək. Azərbaycan növbəti dəfə tarixi idman yarışına ev sahibliyi etməklə dünyanı heyrətləndirəcək".
Bakıda "Formula-1" trassının tərtibatı üzrə çalışan "Tilke Engineering" şirkətinin baş icraçı direktoru Herman Tilke paytaxtda sıx küçələrin olmasına baxmayaraq, turniri yüksək səviyyədə keçirməyin mümkün olduğunu deyib: "Mən Avropa Qran Pri Bakı layihəsi ilə əlaqədar son dərəcə həyəcanlıyam və məmnunam ki, biz indi trasın layihəsi haqqında açıqlama verə bilirik. Layihələndirmə və dizayn baxımından son dərəcə maraqlı küçə dairəsi yaradılıb və bu dairə, Bakının çox cazibədar şəhər atmosferini, habelə şəhərin zəngin tarixinin və 21-ci əsrin üslubunun bir araya gəldiyi ab-havanı görməyə imkan verir. Tarixi şəhər mərkəzi, gözoxşayan dənizkənarı park, eləcə də görkəmli Hökumət Evi - bütün bunlar möhtəşəm yeni trasın mükəmməl fonunu təşkil edir. Aydın məsələdir ki, yarış dairələri layihə baxımından çoxsaylı problemləri ortaya qoyur, amma biz komandaların və yarış həvəskarlarının əsrarəngiz yarışdan zövq almasına imkan verəcək bəzi unikal xüsusiyyətləri layihəyə daxil etməyi bacarmışıq. Misal üçün, yarış dairəsində İçərişəhərin qala divarlarında son dərəcə dar yoxuş seksiyası olacaq ki, bu da yüksək dəqiqlik və cəsarət tələb edir. Eyni zamanda, Bulvar ərazisinin yanından uzunluğu 2.2 km olan sürətli yol seksiyasında yarış maşınları ən yüksək sürətlə hərəkət edəcəklər. Bu isə, yarış şousunu canlı seyr edənlərin və ya yarışı televiziya ekranlarından izləyən tamaşaçıların unudulmaz anlar yaşamasına imkan verəcək".
Herman Tilke Bakının qədim Qoşa Qala qapılarının ekranda görünməsi üçün çox çalışdıqlarını söyləyib. Buna görə yürüşə Qoşa Qala qapılarının yanındakı küçə əlavə edilib. Dar və iti döngəli küçə "Formula-1" yarışına əlavə rəng qatacaq. Tilkenin fikrincə, yürüş iştirakçıları bu maneəni keçmək üçün çox çalışmalı olacaq.
Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov layihənin azərbaycanlı gənclərin dünyagörüşündə dəyişiklik edəcəyini deyib: "Dünyanın ən sürətli idman yarışı olan "Formula-1" artıq tamaşaçı baxımdan Azərbaycanda çox populyardır. Bizə 2016-cı ildə Bakıda Avropa Qran Pri yarışının keçirilməsi və "Formula-1" ailəsinin tərkib hissəsinə çevrilməyimizə imkan verildiyi üçün məmnunluğumuzu bildiririk. Biz həm də əminik ki, ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi Qrand Pri ölkəmizdə "Formula-1" idman yarışı üçün bir vasitə kimi çıxış edəcək və şəhərimizin gənclərinin birinci Azərbaycanlı "Formula-1" yarışı üzrə dünya çempionu ola bilmək xəyallarının yaranmasına təsir edəcək".
2 il sonra Avropa Qran-Pri turnirinin yüksək səviyyədə təşkili üçün 2015-ci ildə "Formula-1" üzrə sınaq xarakterli hər hansı bir yarışın Bakıda keçirilməsi müzakirə edilir.
BU MARAQLIDIR
Alman memar Herman Tilkenin hazırladığı yol xəritəsinə əsasən trasın uzunluğu 6 000 metr olacaq. Trasda 8 sağ və 12 sol döngə olacaq. Yarış zamanı maşınların orta sürəti saatda 210 kilometr təşkil edəcək. "Formula-1" Azadlıq meydanının yaxınlığından başlayacaq. Həmin ərazidə yol geniş olduğu üçün maksimal sürətin saatda 340 km olacağı proqnozlaşdırılır, bu da "F-1" yarışlarının ən maksimal sürətidir. Yürüş zamanı təhlükəsiz zonada 25 min tamaşaçı üçün oturacaqlar quraşdırılacaq.
Bakı küçələrində keçiriləcək yarışı izləmək istəyənlər 3-5 manat xərcləməli olacaq. Ucuz biletlərlə yanaşı, nisbətən bahalı biletlər də satışa çıxarılacaq. Artıq rəsmən məlumat verilib ki, "Formula-1" yarışına ən bahalı biletlər 200-250 manat dəyərində olacaq.

THE LEGENDARY F1 IN BAKU
What at firstseemed just a fantasy has now become a reality. Starting in 2016, Baku will host one of the stages of the Formula One championship, recognized worldwide as the premier auto racing league.
A nine-year contract has already been signed to hold the European Grand Prix in Baku.
The circuit layout through the streets of Baku, which was specially designed by Hermann Tilke for the upcoming events, was unveiled to fans of the sport by F1 boss Bernie Ecclestone and Azerbaijani Minister of Youth and Sports Azad Rahimov.
In an interview with R+, Bernie Ecclestone said that he welcomed Azerbaijan's desire to host the events: "Frankly speaking, I was both glad and surprised. After all, I didn't have any information about the condition of your roads. Hosting a Formula One event is no easy task. But now I am sure that your country is capable of hosting these events at the highest level."
According to Bernie Ecclestone, the relevant changes to the race schedule have already been made in order to include the European Grand Prix in Baku, which was designed according to the latest standards of circuit racing, and that the necessaryresearch has been done. The F1 events in Baku will be broadcast live in many countries around the world. The broadcast will be accompanied by panoramic views of Baku.
He also noted that it is wrong to compare the future stage of auto racing in Baku with the Turkish Grand Prix, which was held from 2005 to 2011: "In Turkey, everything was done at the highest level. However, the project did not justify itself in terms of profitability. First of all, the track was located in a remote part of Turkey. In addition, the people there love football more than they do Formula One. The result was that everythinghad to be paired with football matches. But in Baku, Formula One is much loved. During the course of the project, we intend to show the world Baku's beauty and charm. Our signing a nine-year agreement proves that we are interested in cooperating with Azerbaijan."
Youth and Sports Minister Azad Rahimov emphasised that Azerbaijan is equipped to host and organise a Formula One event: "The selection of Baku to host the European Grand Prix is an important and joyful event for all of us. We have been working very closely on the circuit layout with Hermann Tilke and his team since early 2013. Our brief to Tilke Engineering was simple - create a circuit that is unique, one that will help the Grand Prix in Baku quickly establish itself as one of the most exciting, thrilling venues on the F1 calendar, and one that the fans and teams alike are excited about. Most importantly, we wanted a track that would showcase the best of Baku, our capital city, and I am delighted that the circuit the F1 teams will race on in 2016 has achieved exactly that aim."
"Now the next phase of hard work begins and we are all excited about seeing the circuit evolve over the coming months. We know there will be challenges, but with the support of Mr Ecclestone, Tilke Engineering and everyone involved in helping to create F1's newest Grand Prix, we know we will deliver a spectacular event in 2016 that will add to Azerbaijan's well-earned reputation as a modern European country that is the perfect venue for the planet's highest profile sports and entertainment events. Azerbaijan will once again surprise the whole world," said Rahimov.
Hermann Tilke, CEO of Tilke Engineering, spoke about holding the races at the highest level, despite the presence of narrow streets in Baku: "I am absolutely thrilled about the Baku European Grand Prix project and delighted we can now unveil the track design. We have created a challenging street circuit, in terms of engineering and design, and one that thrives on Baku's very attractive urban atmosphere and its great combination of history and 21st century style. The historic city centre, the beautiful seaside promenade and the impressive government house all combine to provide the perfect backdrop for a spectacular new track. Obviously street circuits present a number of challenges, in terms of circuit design, but we have been able to incorporate some unique features that will provide the teams and fans with fascinating racing. For example, there will be an extremely narrow uphill section at the Icheri Sheher [Icari Sahar; Baku Old City] wall that will reward pinpoint accuracy and courage, and we have an acceleration section of almost 2.2 km along the promenade which will see the cars running flat out at very high top speeds - something that will create an incredible spectacle for the race fans on track and the viewers at home."
Hermann Tilke also mentioned that they made every effort to ensure that the ancient gates, Qosa Qala Qapisi [Gosha Gala Gates], to Icheri Sheher are shown during the broadcast of the race on TV. To do this, the route includes a street that passes near them. This narrow street with sharp turns will add additional colour to the competition. According to Tilke, drivers will have to work hard to pass this segment.
According to Anar Alakbarov, President of the Azerbaijan Automobile Federation, the project will have a significant impact on the worldview of Azerbaijan's youth: "Formula One, the world's fastest motorsport championship is already very popular in Azerbaijan as a spectator sport. We are deeply honoured by the privilege awarded to us by the Formula One family in welcoming us to their party and enabling us to host the Baku European Grand Prix in 2016. I am confident that hosting this Grand Prix will act as a catalyst for the sport of Formula One in our country and I expect youngsters throughout the city will be so impressed by this spectacular event taking place on their doorstep that dreams of becoming the first Azerbaijani Formula One World Champion will take root."
DID YOU KNOW
According to Hermann Tilke's track design, the length of the track is 6 km long. The track will include eight turns to the right and 12 to the left.
The average speed of the race cars on the Baku track will be a record for a Formula One raceat 210 km/h. Drivers will start near Azadliq Square and they will reach Formula One's fastest speeds along Neftcilar Avenue where top speeds will approach 340 km/h.
Seating for 25,000 spectators will be built in a safe area.
Those interested can watch the race first hand by paying 3-5 manats [4-6 dollars]. Expensive tickets in the range of 200-250 manats willalso be offered.