BAKIYA BİR DƏFƏ GƏLƏN, YENƏ də GƏLMƏK İSTƏR
Biz işıq sürətinə meydan oxuyan müasirlik, yüksək tezlikli kommunikasiyalar və texnologiyalar dövründə yaşayırıq. Bu gün mobil telefondan istifadə etməklə, istənilən veb-sayta daxil olmaq, hər hansı informasiyanı əldə etmək və dünyanın ən ucqar bir nöqtəsində olan istənilən insanla əlaqə yaratmaq mümkündür. Amma bütün bunlar bizim ünsiyyətimizin effektivliyini artırırmı? Dövrümüzdə meydana gələn tənhalıq hissindən necə qaçmaq olar? Dünya ayrıca götürülmüş vəziyyətdə  bütövlük və məmnunluq kimi daxili hisslərsiz yaşaya bilməz. Ona görə də bizlər anlayışlı şəkildə öz intellektual və mental enerjimizi ən zəruri və ruhi dəyərlərin əldə olunmasına yönəltməliyik. Biz pul, nüfuz qazanmağa, mülkiyyət əldə etməyə çalışır, onların vasitəsilə çatışmayan bəndi - mədəniyyəti əvəzləməyə cəhd göstəririk. Amma bizə özümüzü daha yaxşı formada göstərməyə məhz o kömək edir. İnsanlığın mahiyyətini, müasir fani dünyada ayaqda qalmaq üçün vacib olanı - mənəvi balansı məhz onunla tapırıq. Hazırda mütəmadi olaraq bütün dünyada insanları öz kökündən, mədəniyyətindən sapdırmağa müxtəlif formalarda çoxlu cəhdlər edilir. Yeni ideologiya fikirləşməyə ehtiyac yoxdur. O, bütünlükdə uzun əsrlik sivilizasiya yolunu özündə birləşdirmiş mədəni dəyərlərdə çoxdan mövcuddur.
Azərbaycan hər zaman istedadları ilə tanınıb və dünyanın ən gözəl şəhərlərindən biri olan Bakı öz milli kaloritinə malikdir. O, bir çox mədəniyyət və ənənələrə malik nümayəndələrinin ən yaxşı keyfiyyətlərini özündə birləşdirir. Hazırda Azərbaycan ev sahibliyi edəcəyi "Eurovision-2012" mahnı müsabiqəsi ərəfəsindədir. Müsabiqə başlayır. Bütün xidmətlər gərgin və məsuliyyətli işə hazırdır. Əsas məqsəd bu mahnı bayramının iştirakçıların, qonaqların yaddaşında, ürəyində ən parlaq, unudulmaz təəssüratlarla qalmasına nail olmaqdır. Gəlin gözəl şəhərimizi gəzək, ölkənin şüarı - Odlar Diyarının hər bir sakininə yaxın və əziz "Öz alovunu yandır!" olan "Eurovision-2012"nin təşkilinə necə hazırlaşdığına nəzər salaq. Yalnız Bakıdan yox, həm də ölkənin bir çox şəhərlərindən olan mədəniyyət işçiləri, fəhlələr, mühəndislər, alimlər müsabiqənin uğurla təşkil edilməsi üçün bütün lazımi şəraitin yaradılması məqsədilə az zəhmət çəkməyib. Burada əhəmiyyətsiz heç nə yoxdur və ola da bilməz: çünki foyenin tərtibatından tutmuş, texniki təchizatadək hər şey müsabiqənin nə dərəcədə qaydada, yaxşı, mütəşəkkil və bayram coşqusu ilə keçməsinə təsir göstərir.
Nə etmək olar, bayramlar gəlir və gedir. Amma həyat burulğanında çox vacib olan müsbət emosiyalar qalır.
Bakılılar müsabiqə iştirakçıları və qonaqlarını ənənəvi mehribanlıqla qarşılayacaq, onları Azərbaycan paytaxtının həyatı, görməli yerləri ilə tanış edəcək, "Eurovision-2012"nin qonaqlarının Azərbaycan ürəyinin genişliyini duyması üçün var gücləri ilə çalışacaqlar.
Bakını çox tez-tez dünyanın digər möhtəşəm şəhərləri ilə müqa-yisə edirlər; bəziləri onu "Şərqin Parisi", digərləri Neapol, bir başqaları isə Xəzər sahillərində Genuya adlandırır. Turistlərin dediyi kimi, Azərbaycan paytaxtı hər kəsi gözəlliyi və nəfisliyi ilə heyran edir. Bakı təzadlar şəhəridir: burada Şərqlə Qərb qonşudur. Paytaxtdakı keçmişə aid abidələr - Qobustan qayaları üzərindəki rəsmlər, İçərişəhərin qala divarları, Qız Qalası, məscidlərin minarələri və digər Şərq memarlıq nümunələri müasir göydələnlər, dəbdəbəli fəvvarələri olan meydanlar və parklarla uğurlu təzad təşkil edir.
Azərbaycanın qədim tarixi və müasir inkişafını heç nə bundan yaxşı ifadə edə bilməz.
Amma yüz dəfə eşitməkdənsə, bir dəfə görmək yaxşıdır. Əbəs yerə deyilməyib ki, Bakıya bir dəfə gələn, yenə də gəlmək istər.

YOU COME TO BAKU ONCE IN ORDER, TO RETURN HERE MANY TIMES
We live in an era of modernism and high-tech communication tools and technologies that challenge the speed of light. Using a mobile phone, you can go to any website, download any information and communicate with anyone anywhere in the world. But has it increased the effectiveness of our communication? How should we avoid the sense of isolation that occurs in our time? The world cannot exist without a certain internal state of fullness and satisfaction. Therefore, we must consciously use our intellectual and mental energy to achieve the primary and the spiritual. We turned to making money, gaining prestige and acquiring property in an attempt to replace the missing link - culture. But in fact, it is culture that helps us to express ourselves best. In it, we find out human essence and mental balance - the balance that is needed to survive in today's hectic world. Throughout the world, attempts are regularly made to inculcate the so-called culture of delusions in people's minds. There is no need to invent a new ideology. It has long existed in the values of culture that absorbs the entire centuries-old path of the civilization.
Azerbaijani soil has always been famous for talents, and Baku, which is one of the most beautiful cities in the world, has created its own national character that absorbed the best qualities of representatives of many cultures and traditions. Azerbaijan is now on the threshold of Eurovision-2012. The contest is starting. All services are ready for hard and responsible work, the purpose and main objective of which is to do everything possible to make this song festival memorable and to leave the most striking and unforgettable impressions in the hearts of its guests and participants. Let's walk through the streets of our beautiful city and see how the country prepared for Eurovision-2012 whose motto "Light Your Fire!" is close and dear to all the residents of the Land of Fire. Cultural figures, workers, artists, engineers and scientists not only from Baku, but many other cities worked hard to create all the necessary conditions for a successful contest. There are no details here, and there could not be any: After all, literally everything - from the design of the foyer to technical equipment - affects the extent to which Eurovision-2012 will be coherent, clear, organized and festive.
What can you do - holidays come and go. They go, but leave a large supply of striking positive emotions that are so necessary in the stressful flow of everyday life.
Bakuvians will meet all the participants and guests of the contest with their traditional hospitality, familiarize them with the life of the Azerbaijani capital, its sights, and do everything possible for the guests of Eurovision-2012 to feel the breadth of the Azerbaijani soul.
Very often, Baku is compared with other wonderful cities of the world - someone calls it "the Paris of the East", someone calls it Naples, and someone else - Genoa on the shores of the Caspian Sea. The capital of Azerbaijan, as recognized by tourists, is striking in its beauty and elegance. Baku is a city of contrasts, and the East borders the West here. Monuments - the rock paintings of Qobustan, the walls of the Old City, the Maiden's Tower, the minarets of mosques and other samples of eastern architecture - are well contrasted with the modern high-rise buildings, squares and parks with magnificent fountains, telling about the ancient history and modern development of Azerbaijan.
But it is better to see once than hear a hundred times. It is not without reason that people say: "You come to Baku once in order to return here many times."