TOXUN ACDAN XƏBƏRİ VAR
Azərbaycan beynəlxalq ərzaq təhlükəsizliyi proqramlarının gerçəkləşdirilməsi üzrə donor dövlətlər sırasına salınıb
Böhrandansonrakı dövr-də baza ərzaq məhsullarının qiymətlərin yenidən artımı və  qıtlığı güclənib, özü də bu proseslər daha çox "üçüncü dünya" ölkələrinə toxunub. Bakıda aprelin ikinci ongünlüyündə keçirilmiş Avropa Komissiyasının kənd təsərrüfatı üzrə sessiyası və  BMT-nin ərzaq və Kənd Təsərrüfaıt Təşkilatının (FAO) 28-ci regional konfransı qlobal məsələnin həllinə - "ac olmayan dünya"nın əldə edilməsinə həsr olunmuşdu.
Dünyanın "1 saylı" problemi
BMT-nin məlumatına görə, dünya üzrə aclıq keçirənlərin sayı, demək olar ki, milyard insana çatıb. Yoxsul ölkələrdə ərzaq çatışmazlığı  həm də onunla kəskinləşib ki, ötən il - ilyarım ərzində ərzaq qiymətləri böhrandansonrakı dövr üzrə ən yüksək səviyyəyə qalxıb. Özü də bahalıq üzündən ərzaq səbətinin azaldılması yalnız Afrikanın, Asiyanın və Latın Amerikasının ənənəvi yoxsul ölkələrində deyil, həm də Cənubi və Şərqi Avropa regionunun bir sıra ölkələrində, həmçinin, postsovet məkanında müşahidə edilir. Beynəlxalq ekspertlərin fikrincə, qiymətlərin artımı və ərzaq istehsalının həcminin azalması aqrar bankların konservativ siyasəti, zəif inkişaf etmiş dövlətlərdə fermerlərin büdcədən subsidiyalaşdırılmasının azaldılması ilə bağlıdır. İri şəhərlərin əhalisinin sürətli artımı, həmçinin, təbii fəlakətlərin sayının artması və münbit torpaqlar potensialının azalması da öz sözünü deyir.
Avropanın, Şimali Amerikanın və Latın Amerikasının, Cənub-Şərqi Asiyanın və Okeaniyanın rifahlı və intensiv inkişaf edən dövlətləri artıq bir neçə ildir, dünyanın daha yoxsul ölkələrində aclıq probleminin həlli üçün fəal tədbirlərin vacibliyi məsələsini müzakirə edirlər. O cümlədən, FAO inkişaf etmiş ölkələrə hər il öz büdcələrindən yoxsul ölkələrin aqrar bölməsinin inkişafı üçün $30 mlrd ayırmağı, həmçinin, daxili kənd təsərrüfatı subsidiyalaşdırılmasını ləğv etməyi və dünya ərzaq ticarətini liberallaşdırmağı təklif edir. Dünyanın varlı ölkələrinə, həmçinin, yoxsul ölkələrə ekstensiv təsərrüfat üsullarının aradan qaldırılmasında və intensiv, qənaətcil aqrar texnologiyaların tətbiqinə sərmayə yatırmaqda yardım etmək tövsiyə edilir.
Nəhayət ki, FAO resurslarının daha effektiv istifadə edilməsi üçün gündəliyə bu təşkilatın köklü dəyişikliyi, ilk öncə, onun regional bölmələrinin mərkəzdən uzaqlaşdırılması, Ərzaq Təhlükəsizliyi üzrə Dünya Komitəsinin (ƏTDK) fəaliyyət mexanizmlərinin və uzun-müddətli siyasətinin formalaşdırılmasında milli hökumətlərin iştirakının gücləndirilməsi məsələləri də çıxarılıb.
Bakıda keçirilmiş beynəlxalq forumda BMT-nin və Avropa Birliyinin (AB) ərzaq təhlükəsizliyi məsələləri üzrə cari fəaliyyəti və regional siyasəti müzakirə edilib. BMT-nin ərzaq və Kənd Tə-sərrüfatı Təşkilatının 28-ci regional konfransı  aprelin 19-dan 20-nə kimi keçirilib. Bir gün öncə isə nümayəndələrin bir qismi Avrokomissiyanın kənd təsərrüfatı üzrə sessiyasında ərzaq təhlükəsizliyi məsələlərinin müzakirəsinə qoşulub.
Beynəlxalq forumun açılışında çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev son 15 ildə keçirilmiş, ölkəni əsas ərzaq məhsullarının 80-90%-i ilə təmin etməyə imkan vermiş  aqrar islahatlardan danışıb. Onun sözlərinə görə, yeyinti sənayesinin intensiv inkişafı Azərbaycana ərzaq ixracını dəfələrlə artırmağa, özü də yalnız postsovet məkanı bazarlarına deyil, həm də Avropanın, Şimali Amerikanın və Asiyanın bazarlarına girməyə imkan yaradıb. Son illərdə Azərbaycanın aqrar siyasəti ərzaq inflyasiyası "idxal"ına yol verməməyə və ölkə tərəfindən maksimum ərzaqla özünü təminə nail olmağa yöənlib. Bu məqsədlərlə 2008-ci ilin avqust ayından 2015-ci ilə qədər ölkənin ərzaqla etibarlı təmini üzrə Dövlət Proqramı gerçəkləşdirilir. Bütün bunlar aqrar bölmənin lazımi istiqamətdə inkişafına imkan yaradır.
Bununla yanaşı, bu sahədə dünyanın ümumi vəziyyəti hələ də normalardan çox uzaqdır. "FAO-nun məlumatına görə, planet üzrə aclıq keçirənlərin sayı artıq 925 mln nəfərə çatıb. Həmin  problemlər bu əsrin ortalarından daha da kəskinləşə bilər, onda bəşəriyyətin qarşısında daha 2 mlrd insanı doydurmaq problemi dayanacaq", - deyə FAO-nun baş direktoru  Joze Qratsiano da Silvu bildirib. Bahalıq üzündən ərzaq səbətinin azalması yalnız Afrikanın və Asiyanın yoxsul ölkələrində deyil, həm də xammal və insan resursları ilə zəngin olan Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz ölkələrində də müşahidə edilir. FAO-nun son məlumatlarına görə, bizim regionda insanların tam qidalana bilməmə göstəricisi  26% təşkil edir, yoxsulluq səviyyəsi isə 30%-dən 77%-ə kimi dəyişir.
Bir  tikə  yardım
Təbii ki, bu statistikaya differensial yanaşma gərəkdir. Tutaq ki, yarımçıq qidalanma və yoxsulluq müəyyən çalarlarla özünü Tacikistanda, Qırğızıstanda və Ermənistanda göstərirsə, əksinə, Qazaxıstan və Azərbaycan haqda  daha yüksək həyat səviyyəsinə görə, bunları demək mümkün deyil. 2005-2007-ci illərin statistikasına əsaslanaraq, FAO hələ bir il qabaq Azərbaycanı ən aşağı aclıq səviyyəsinə malik (ildə 5%-dən az) ölkələrin sırasına salıb.
"Bizim ölkənin ərzaq təhlükəsizliyi sahəsində əldə etdiyi uğurlar FAO-nun yüksək qiymətinə layiq görülüb və həm də bu təşkilat Azərbaycanı donor ölkələr siyahısına salıb. Biz üçüncü ölkələrdə əqdlərin bağlanmasında və layihələrin maliyyələşdirilməsində iştirak etməklə  regional səviyyədə ərzaq təhlükəsizliyini təmin edəcəyik. Bu cür layihələrin gerçəkləşdirilməsi üçün vəsaitlərin bir hissəsini FAO, qalan hissəsini isə bizim hökumət ayıracaq", - deyə bununla bağlı kənd təsərrüfatı naziri İsmət Abbasov bildirib.
Beynəlxalq forumun yekunlarından biri olaraq, aprelin 20-də Azərbaycanla BMT-nin ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı arasında əməkdaşlıq sazişi bağlanıb. Əldə olunan anlaşmaya görə, FAO-nun bizim ölkə ilə əməkdaşlığı balıqçılıq sahəsini, bitkiçilikdə xəstəliklərin, o cümlədən, heyvanlarla yoluxdurulan xəstəliklərin yayılmasına qarşı mübarizəni əhatə edir. Birgə layihələr əhalinin sağlamlığının təmini sahəsini, fermer təsərrüfatlarının dəstəklənməsi üzrə normativ aktları, ticarət prosesində torpaq yiyələrinin iştirakının genişlənməsini, onlar tərəfindən istehsal edilən məhsulun satış bazarlarına çıxışının asanlaşdırılmasını nəzərdə tutur.
Azərbaycanda, həmçinin, FAO-nun regional ofisinin açılması da planlaşdırılıb ki, bu da yalnız bizim ölkədə layihələrin gerçəkləşdirilməsinə istiqamətlənməklə qalma-yacaq, həm də BMT-nin strukturlarının dəstəyi ilə Azərbaycanın qonşu ölkələrlə texniki tərəfdaşlığının qurulmasına da yardım edəcək.
Milli nümayəndə heyətlərinin çıxışlarının, demək olar ki, leytmotivi aclıq və kənd təsərrüfatının ekstensiv inkişafı məsələsinin həllində FAO-nun fəaliyyətinin effektivliyinin artırılması olub. O cümlədən, söhbət xırda fermer təsərrüfatlarının və kooperativlərin dəstəklənməsindən, istehsal sahələrində və satış bazarlarına girişdə bütün maneələrin keçilməsindən gedir. Və əlbəttə, Mərkəzi Asiyanın və Cənubi Qafqazın bəzi yerlərində potensial imkanlardan 40% aşağı olan  məhsuldarlığın artırılması üçün yeni texnologiyaların tətbiqi də bura daxildir. Məhsuldarlığın artırılması birmənalı şəkildə kənddə yoxsulluğun səviyyəsini aşağı salacaq, ancaq bu məsələdə də ölçülmüş ehtiyatlı yanaşma gərəkdir. Belə ki, ənənəvi olaraq zəhərli kimyəvi maddələrin və qeyri-üzvi gübrələrin istifadəsi yüksək olan Avropa Birliyində bu cür kimyəvi maddələrin istifadəsi 30-35 il ərzində, ən azı, daha 20% də artacaq.
"Ancaq kənd təsərrüfatında kimyəvi gübrələrin nəzarətsiz artırılması yeraltı suların çirklənməsinə, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və satışı sistemində təhlükəli tullantıların yığılmasına səbəb olur.  Artıq bu gün Şərqi Avropanın, Qafqazın və Mərkəzi Avropanın on iki ölkəsində, təxminən, 200 min ton pestisid tullantısı yığılıb ki, bu da utilizə edilməyən zəhərli kimyəvi maddələrin planetar həcminin, təxminən, 40%-ni təşkil edir", - deyə FAO-nun direktoru Joze Qratsiano da Silvu bildirib. AB və FAO-un digər tərəfdaşları tərəfindən kimyəvi tullantıların təhlükəsiz idarə edilməsi məsələlərində region dövlətlərinə yardım ediləcək. Eyni zamanda, FAO-nun əsas trendi kiçik fermer təsərrüfatlarında becərilən sahələrin artırılması hesabına deyil, yeni innovasiya yanaşmalarının və zəif ekosistem, məhdud təbii resurslar üçün həddindən artıq risk daşımayan daha dayanıqlı yanaşmaların tətbiqi vasitəsilə kiçik fermer təsərrüfatlarında istehsalın intensivləşdirilməsinin stimullaşdırılmasdır.
Ümid edək ki, dünya birliyi tərəfindən qəbul olunan tədbirlər yaxın 20 ildə bəşəriyyəti aclıq təhlükəsindən xilas edəcək. Buna  ümid də var, çünki əlimizin altında dünyanın onlarca inkişaf etməkdə olan ölkəsi kimi, ərzaq təhlükəsizliyi problemini həll etməyi bacarmış Azərbaycanın uğurlu aqrar islahatlar  təcrübəsi  var.

THE FULL MAN IS FRIEND TO THE HUNGRY MAN
Azerbaijan has been included in the list of donor-states implementing international food security programmes
In the post-crisis period the problem of price increases and a deficit of basic foodstuffs has again become acute, and it is the countries of the "third world" who are most affected by these processes. A session of the European Agricultural Commission and the 28th regional conference of the UN's Food and Agriculture Organization (FAO), which was held in Baku around the 20th April, was devoted to achieving the global task of a "world without hunger".
Problem No 1 in the world
According to UN statistics, the number of people suffering from hunger on the planet has reached nearly one billion. The food shortage in the world's poorest countries was made worse by the fact that in the last 12 to 18 months food prices reached their highest point since the beginning of the post-crisis period. And a reduction in the food basket because of the increased cost of living is happening not only in the traditionally poor countries of Africa, Asia and Latin America, but even in a number of regions of southern and eastern Europe, as well as the countries of the former Soviet Union. In the opinion of international experts, the increase in prices and reduction in food production volumes are linked with the conservative policy of agrarian banks and a reduction in the budget subsidies of farmers in the poorly-developed states. The rapid increase in population in major cities, as well as more frequent natural disasters and a depletion in the potential of prime quality land, have also had their effect.
The trouble-free and intensively developing countries of Europe, North and Latin America, South-east Asia and Oceania have been discussing for a number of years the need to take active measures to solve the problem of hunger in the poorer regions of the world. In particular, the FAO is recommending that the developed states allocate up to $30bn each year from their budgets to develop the agrarian sector of the poor countries, and also to abolish domestic agricultural subsidies and liberalize the world food trade. The more prosperous countries are also being asked to act as donors to the poorest countries in mastering extensive methods of economic management and to invest more vigorously in providing intensive, resource-saving farming technology.
Finally, in order to make more effective use of the resources of the FAO, the question of the radical reform of this organization, especially in the decentralization of its regional sections, strengthening the participation of national governments in shaping the mechanisms of activity and the long-term policy of the Committee for World Food Safety (CWFS), has been placed on the agenda.
The current activities and regional policy of the UN and the European Union on food security questions were discussed during an international forum held in Baku recently. The 28th Regional Conference of the UN Food and Agriculture Organization was held in Baku from 19 to 20 April. The day before some of the delegates joined in a discussion of questions of food security at a session of the European Commission for Agriculture, which was also held in Baku.
Azerbaijani President Ilham Aliyev, who addressed the opening of the international forum, spoke about agrarian reforms carried out in the last 15 years that have helped the country to provide itself with 80-90% of its basic food requirements. He said that the intensive development of the food industry had enabled Azerbaijan to increase its food exports several times over, and not only within the countries of the former Soviet Union, but also to gradually open markets in Europe, North America and Asia. In recent years the Azerbaijani government's agrarian policy has been aimed at preventing the "import" of food inflation and to become as self-sufficient in food as possible. A state programme to provide the people of the country with a reliable supply of food up to 2015 has been implemented since August 2008 with this in mind. All this is helping the agrarian sector to develop in the required direction.
At the same time, the overall world situation in this sphere is a long way from the norm. "According to the FAO, the number of people in the world suffering from hunger is now 925 million. These problems could be even worse by the middle of the century when mankind will be faced with the problem of feeding an extra two billion people," FAO's director-general Jose Graziano da Silva pointed out. A reduction in the food basket because of the high cost of living has happened not only in the poorest states of Africa and Asia, but also in the countries of Central Asia and the South Caucasus which are rich in hydrocarbons and human resources. According to the FAO's latest figures, the level of malnutrition in our region is 26%, but an estimate of the poverty level varies from 30 to 77%.
Give us our daily bread
Of course, there are different ways of looking at these statistics. For example, problems of malnutrition and poverty are graded differently in Tajikistan, Kyrgyzstan and Armenia or, on the other hand, in Azerbaijan and Kazakhstan with their immeasurably higher standard of living. Basing themselves on the statistics for 2005 - 2007, the FAO a year ago included Azerbaijan in the list of states with the lowest level of hunger - less than 5%.
"Our country's successes in achieving food security have been given a high assessment by the FAO and, what is more, this organization has already included Azerbaijan in its list of donor-states. We will take part in concluding deals and the funding of projects in third countries, providing food security at a regional level. Part of the funds for implementing such projects will be allocated by the FAO and another by our government," Azerbaijan's Agriculture Minister Ismat Abbasov said.
One of the outcomes of the international forum was the signing on 20 April of an agreement on cooperation between Azerbaijan and the UN Food Agricultural Organization. According to the agreements reached, cooperation between the FAO and our country will embrace the sphere of fishing, the fight against the spread of diseases in horticulture and those spread by animals. The joint projects will also cover the sphere of safeguarding people's health, drawing up standard regulations in support of farms, extending the participation of farmers in the trading process and simplifying the commercial distribution of their products.
The opening of a Regional Office of the FAO, which will be aimed at not only implementing projects in our country, but will also assist Azerbaijan in developing technical partnership with neighbouring countries with the support of the UN structure, is also planned in Azerbaijan.
Running through almost all the speeches by the national delegations was the subject of improving the effectiveness of the FAO's activities in solving questions of hunger and the extensive development of agriculture. Among other things, they spoke about supporting small farms and cooperatives, overcoming all barriers in the sphere of production and access to sales markets. And, of course, the adaptation of new technology to improve crop yield which, in Central Asia and the South Caucasus in some cases is 40% less than its potential. An increase in yield will unquestionably lead to a reduction in the level of rural poverty, but a balanced and cautious approach is necessary in this question. Thus, in the European Union, where there is a traditionally high level of use of toxic chemicals and non-organic fertilizers, their use will increase by a minimum of 20% within 30-35 years.
"However, the uncontrolled increase in the use of chemical fertilizers in agriculture will lead to pollution of subterranean waters and an accumulation of dangerous waste products in the system of production and sales of agricultural produce. Already today in 12 states of Eastern Europe, the Caucasus and Central Asia about 200,000 tonnes of pesticide waste has been concentrated in the soil, which comprises approximately 40% of the planet's volume of non-recyclable toxic chemicals," FAO's director-general Jose Graziano da Silva stressed. Together with the EU and other partners, the FAO will assist states of the region in questions of the safe management of chemical waste products. At the same time, a key trend of the FAO's is to boost the intensification of the production of small farms not through increasing cultivated land but by using new innovative and more stable approaches, without exposing the vulnerable ecosystem and limited natural resources to unnecessary risks.
One can only hope that all the measures undertaken by the world community will in the next two decades help to rid mankind of the threat of hunger. The hope is there, the guarantee of which is the success of agrarian reform and the current state of the Azerbaijani food industry which has succeeded, as dozens of developing countries also have, in solving the problem of food security.